Op Schiermonnikoog zitten veel bewoners in de kou N 1 Nu drinken zij alleen nog I Nieuwe Nescafé -mt* di! ,i! m i/ ii i n n r i I/nu ia li i r u l e. ii n n li i ■Oan de toekomst van de E.E.G. l Belangrijke ontdekking De Vier, de RAI en ingezonden stukken Kolena/s xe er zijnkomen op 25- a 28- per hectoliter €Ckbe WITTE KRUIS In juni dienstplicht in de Antillen Steeds meer koffie- IMËUWeIEC#* Jt CC drinkers ontdekken Bil Ë3|«Mr E de extra-kwaliteit van I Door Dr. If. Riemens, oud-gezant der Nederlanden DINSDAG 12 FEBRUARI 1963 .4 Reeds anderhalve maand geïsoleerd WITTE KRUIS Examens Mensen, die van goede dingen houden. Van dingen vooral, die bewijsbaar goed zijn. Natuurlijk ook van Nieuwe Nescafé, sinds ze ontdekten, hoe lekker die geurt. Heeft U dat al ontdekt? Zodra U het potje opent, ruikt U de geur van de versgebrande koffie. Dat komt, omdat Nieuwe Nescafé zo goed is, ook voor U! Neem de proef eens op de som! Misschien morgen al? mÊ Nederland In de wereld van vandaag Op Schiermonnikoog, dat reeds ander halve maand geïsoleerd is, begint men zich nu ernstige zorgen over de bevoor rading te maken vooral nu de weerpro- feten op dit eiland nog enkele weken win ter voorspellen. De „echte" eilanders, die slechts 25 per cent van de 800 zielen tellende bevolking uitmaken, weten wel wat een strenge win ter op het eiland betekent. Zij maken zich dan ook niet druk over de kolen- en le vensmiddelenvoorziening. Uit ervaring we ten zij, dat wanneer de Waddenzee dicht zit en de metershoge ijsschotsen de aan legsteiger blokkeren, zij van de veerboot niets moeten verwachten. Zij hebben de waarschuwingen van het gemeentebestuur niet in de wind geslagen en tijdig maatre gelen getroffen. Moeilijkheden ondervinden echter die eilanders, die rond Kerstmis zeiden dat het zo'n vaart niet zou lopen en die de oproep van de vereniging „Het Dorpsbelang" om voorraden aan te leggen, wel wat al te pessimistisch vonden. Zij hebben ongelijk gekregen en staan nu voor de beslissing om of hele dure kolen te kopen, als die er nog zijn, of hout te sprokkelen. De beide beurtschippers op het eiland hadden reeds voor Kerstmis hun schepen aan de steiger vastgemaakt. Hamsteren Op 9 en 10 januari heeft de veerboot, zij het onder zeer moeilijke omstandighe den, kans gezien het eiland bij het strand te bereiken. Tevoren had het gemeentebe stuur circulaires gezonden aan de eilan ders en de middenstanders om voorraden te bestellen en die met deze boot mee te sturen. De burgemeester werd toen ver weten dat hij het hamsteren animeerde en er werd zelfs gesproken over het ten on rechte verwekken van onrust. De voorraden die de boot op de beide dagen aanvoerde waren echter onvoldoen de. Burgemeester De Boer zegt nu dat de eilanders hadden moeten zorgen dat zij ko- lenvoorraden hadden. Ook de kolenhande laren hadden tijdig hun schuren vol moe ten hebben. Maar de burgemeester heeft ook begrip voor de positie van deze kolen handelaren, die om een dergelijke winter periode te overbruggen, enorme investe ringen hadden moeten doen. Daartoe zijn deze kleine middenstandsbedrijven niet in staat. De kolenhandelaren op Schiermonnikoog hebben reeds vroeg bij hun handelaren aangedrongen op bevoorrading. Maar in de herfst werd slechts mondjesmaat afgele verd. Thans, onder de druk van de om standigheden, kan Schiermonnikoog krij gen wat het vraagt, maar nu is het ver voer bijzonder moeilijk. De middenstand federatie wilde een Dakota charteren die in-drie vluchten levensmiddelen, .veevoer, en kolen zou brengen. Men had berekend dat de vervoerskosten op 15 cent per kilo zouden kómen hetgeen betekënde dat een mud kolen 25.- tot 28.- zou gaan kos ten. Door weersomstandigheden kon de Da kota echter niet landen en de voorraden moesten weer van de vliegbasis Leeuwar den worden weggehaald. Overleg met de kapitein van de veerboot leverde als resul taat op, dat de boot weer een poging deed. Maar het betekende een enorme krachts inspanning van een aantal vrijwilligers. Aan het verlaten strand moest een twee meter breed pad gemaakt worden naar het open water. Uren is er gezwoegd om met mankracht de ijsbarrières op het strand te doorbreken. Toen de boot arriveerde moest men door het water waden om de kolen en stukgoederen te lossen. Vroeger Vroeger, zo zeggen de oudere eilanders, vlogen bekende piloten als Smirnoff en Parmentier met grote K.L.M.-toestellen naar het eiland. Zij brachten tonnen goe deren en de bevolking behoefde geen vijf tien cent per kilo extra te betalen. Maar nu landen de kleine vliegtuigen alleen bij bijzonder goed weer. Er wordt 12,50 ge rekend voor een vlucht van het strand naar de vliegbasis Leeuwarden en dat is voor velen die zieken of familie moeten bezoeken of dringend aan de vaste wal moeten zijn voor andere redenen vaak niet te be talen. Er zijn in de kleine gemeenschap ver- Advertentie DE PIJNSTILLER Reumatische pijnenstopl haltl Verdrijf die nare last met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daar door geen maagklachten. schillende meningen over de huidige situa tie, die lijnrecht tegenover elkaar staan. Het gemeentebestuur doet wat het kan en helpt ook wel financieel. Maar de kas van deze kleine gemeente is ook niet onbeperkt. Twee dingen heeft deze barre winter het gemeentebestuur wel geleerd. Er dienen volgend jaar grotere voorraden te worden aangelegd en het wordt de hoogste tijd dat Schiermonnikoog een vliegveldje krijgt. De veerboot hoopt donderdag weer een poging te wagen en dat zal nodig zijn, want het zakje kolen dat de bevolking de vorige week donderdag heeft gekregen is al lang op. Ook zal er een vliegtuig komen om de enkele passagiers die nog steeds op vervoer zitten te wachten te vervoeren, en om de post en de kranten te brengen. Rottumeroog is verlaten Van de Nederlandse eilanden is er één dat weliswaar geïsoleerd is, maar waar heen geen schepen of helikopters gediri geerd hoeven te worden. Het is het Gro ninger waddeneiland Rottumeroog. De eni ge bewoners van dit eiland, strandvoorgd Toxopeus en zijn vrouw, verblijven al on geveer zeven weken in Delfzijl. Kort voor de Kerstdagen voeren de strandvoogd en zijn vrouw naar Delfzijl, waar zij hun waladres hebben. De vorst zette meteen zo flink door dat er aan terugkeer niet meer viel te denken. Met enige moeite heeft de heer Toxepeus zijn boot „Theda" nog door het ijs naar een dok gekregen. Het is overigens niet erg dat de strand voogd niet op het eiland is. Vroeger was er een vuurtoren en was er vee dat ver zorging nodig had. Thans is er geen vuur toren meer en ook houdt de strandvoogd geen vee meer. Pas als de dooi goed heeft doorgezet en als de „Theda" de tocht weer zal kunnen ondernemen, keert de strandvoogd naar Rottumeroog terug. Amsterdam (Gem. Un.) Doctoraal exa men psychologie mei W. E. Fibbe (Amster dam) en de heer H. A. Goudsmit (Arnhem). Utrecht. Doctoraal examen rechtsge leerdheid: J. E. Spruit (Utrecht) en J. B. Abrahamse (Amersfoort). Doctoraal exa men rechtsgeleerdheid vrije studierichting: mej. S. G. Methorst (Arnhem) en de heer P. C. H. Janssen (Aalst N.Br.). Doctoraal examen geneeskunde: mej. C. Roelofsen (Delft) en de heer H. C. Visser (Vreeswijk). Artsexamen: F. G. J. Laudy (Sittard). Doc toraal examen Spaanse taal- en leterkun- de: mej. N. van der Spek (Utrecht). Utrecht. Dr. H. Schultink is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der let teren aan de rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de algemene taalwetenschap in verband met de studie van de levende talen en de studie in de culturele anthropologie. UTRECHT. Gepromoveerd G. J. Saai- tink uit Sassenheim tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen. In de Nederlandse Antillen zal in juni de algemene dienstplicht worden ingevoerd. Het begin zal zeer bescheiden zijn: per half jaar worden 200 tot 300 man opge roepen. Later worden het er 1000. Zij ma ken deel uit van de landmacht, maar wor den opgeleid door de marine. De dienst plichtige leeftijd wordt 18 jaar. De totale diensttijd zal een jaar zijn. Men zal voor al in het begin royaal zijn met vrijstel lingen om het economische leven op de Antillen niet te belemmeren. Dit verklaarde in Den Haag de minis ter-president van de Nederlandse Antillen, de heer E. Jonckheer. Meer dan een week heeft hij in Nederland vertoefd om over de algemene dienstplicht besprekingen te voeren. De regering van de Antillen zal de desbetreffende uitvoerirjjjsbepalingen binnenkort gereed hebben. De staatsse cretaris van Marine, de heer De Jong, heeft toegezegd zo nodig drie deskundigen op dit gebied voor het voorbereidende werk ter beschikking te stellen. Ook de kwestie van de luchtvaartverbin dingen houdt de gemoederen in de Antil len bezig. De heer Jonckheer zei echter niet in het bijzonder voor deze zaak naar Nederland te zijn gekomen. Het aanvan kelijke plan voor de oprichting van een Antilliaanse luchtvaartmaatschappij met medewerking van de K.L.M. is gestrand, doordat de K.L.M. kort na haar reorgani satie heeft laten weten daartoe niet meer in staat te zijn. Andere maatschappijen van wereldnaam zijn echter bereid mee te werken, verklaarde de heer Jonckheer. De Antilliaanse regering is te allen tijde bereid tot overleg met de K.L.M. Tijdens zijn verblijf in Nederland heeft de heer Jonckheer geen contact gehad met de nieuwe K.L.M.-bedrijfsdirecteur, de heer H. Larive. Wel heeft hij minister Korthals over het standpunt van zijn regering in gelicht. Mevr. Jacqueline Kennedy raas ere- gaste aan de lunch, welke op het hoofdkwartier van de Verenigde Na ties in New York werd aangezeten door verscheidene delegatiehoofden en se cretaris-generaal Oe Thant. Op de foto: Mevr. Kennedy aan de arm van de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de V.N., Adlai Stevenson. Advertentie Nieuwe Nescafé be waart de geur van de versgebrande koffie. Wat ruikt dat lekker Er gebeuren de laatste weken op het binnenlandse vlak maar weinig dingen, die aanleiding zijn tot een massale golf van commentaren. Dat neemt echter niet weg, dat er zo hier en daar belangrijke onderwerpen zijn aangeroerd. Na de professoren Pompe en Van Bem- meler heeft zich nu ook professor Van der Ven uitgesproken voor een gratiever lening aan de vier Duitse oorlogsmisda digers, die in Nederland een levenslange gevangenisstraf uitzitten. Een nieuw licht op deze zaak is ge worpen dqqr de in Nederland wonende DtütVtfvfaltKer Tèïtimenstock, dié op dé volgende punten heeft gewezen in een in gezonden stuk jn De. Nieuwe Rotterdamse Courant „De grondwet van West-Duitsland ver biedt uitlevering van Duitsers aan het bui tenland. De „Heimkehrer" krijgen een „geprivilegieerde status", ook als ze bui ten het bondsgebied waren geïnterneerd in oorzakelijke samenhang met het oor logsgebeuren. De eerste versie van de wet maakte nog een uitzondering voor nationaal-socialistische bedrijvigheid, maar daar is men op 30 oktober 1951 al vanaf- gestapt,, „Heimkehrer" (dus ook de vier) krijgen een „ontslag-" en „overgangs-uitkering" hebben voorrang bij de toewijzing van een woning en recht op herstel van het vroe gere arbeidscontract met verbod van op zegging gedurende zes maanden". „Heimkehrer" genieten voorkeur bij be- Door iedereen die in de Ver dragen van Rome, tot oprich ting van de Europese Gemeen schap en van Euratoom, meer zag dan een besluit om binnen het Kleine Europa de tol muren op te ruimen, moet de botte afwijzing van Engeland als kandidaat-lid door de Franse president, over de hoofden van de te Brussel ver gaderende ministers heen, als een enorme teleurstelling zijn ervaren. En natuurlijk be doelden de verdragen van Rome veel méér dan alleen toekomstige tarief-eenheid bij de verdragspartners. Een groot Fransman, De Montes quieu, was het, die op duide lijke wijze beschreef hoe de geest van de wetten, „l'esprit des lois", veel belangrijker is dan hun letterlijke inhoud. Wat voor wetten geldt, is nog meer waar voor verdragen overeenkomsten tussen staten, waarvan de naleving niet door een politiemacht kan worden afgedwongen en waarvan de betekenis derhalve geheel be paald wordt door het gedrag van de ondertekenende staten. Terwijl niemand generaal De Gaulle kan verwijten dat hij ook maar een titel of jota van de verdragen van Rome heeft geschonden, is hij niettemin als leider van één der belangrijk ste verdragslanden opgetreden op een wijze welke geheel in druist tegen iedere gedachte aan Europese eenwording, ja, tegen elke vorm van redelijk overleg waarop de meest ge wone samenwerking tussen de volken in vredestijd behoort te berusten. Door dit te doen heeft hij de E.E.G. geenszins zoals minister Couve de Mur- ville het heeft willen doen voorkomen beschermd, doch haar in de hartstreek ge troffen. De verdragen van Rome werden getekend in maart 1957. Sedertdien hebben de verschillende E.E.G.-landen, waaronder het onze, een snel toenemende welvaart gekend terwijl Engeland daarentegen achterbleef en te kampen had met moeilijkheden op inter- nationaal-financieel gebied. Die laatste moeilijkheden, die geheel Europa dermate ge plaagd hadden kort na de tweede wereldoorlog, schenen op het continent definitief overwonnen te zijn. Dit verschil in ontwikkeling tussen het Kleine Europa en Engeland hebben velen, niet in de laatste plaats in Engeland zelf, daaraan toegeschreven dat Engeland niet, en de zes andere Westeuropese landen wél, waren toegetreden tot de Europese Economische Ge meenschap. Zeer zeker heeft deze opvatting er veel toe bij gedragen dat de Britse re gering tenslotte de wil te ken nen gaf om tot de E.E.G. toe te treden. Toch kan het niet de ver- dragsinhoud zelf geweest zijn, die verantwoordelijk was voor het verschil in economische ontwikkeling tussen continent en Engeland. Dit verdrag voor ziet immers slechts in een ge leidelijke afbraak van de in terne tarieven en in een even geleidelijk harmoniseren van het gemeenschappelijk „bui tentarief". Maar het zou zeker niet de eerste keer zijn, wan neer de economische ontwik keling in sterker mate bepaald werd door de gekoesterde ver wachtingen dan door de feiten op zichzelf. Men denke bij voorbeeld aan de aanzienlijke kapitaalsinvesteringen door Noordamerikaanse onderne mingen in de landen van de „Common Market", zoals men ginds de E.E.G. aanduidt. Die investeringen zouden voor een belangrijk deel uitgebleven zijn, wanneer men niet alge meen van de toekomstige E.E.G. méér verwachtte dan alleen een geleidelijke afschaf fing van de interne tarieven. Met de totstandkoming van de verdragen van Rome was de hoop geboren dat de eenwor ding van een krachtig en wel varend Europa bewesten het ijzeren gordijn in het zicht kwam. Maar omgekeerd kan nu de vernietiging van die hoop schadelijke gevolgen hebben voor de conjunctuur, gevolgen welke uitgaan boven de zuiver economische betekenis van de afwijzing van Engelands lid maatschap door De Gaulle, en dus door de Zes (die moeten buigen voor het Franse veto, onder de spelregels van de Ro meinse verdragen). Het is niet onwaarschijnlijk, dat in Ame rika de belangstelling voor de Common Market sterk gaat afnemen. In Europa zelf is een toestand van onbehagen ont staan, die zeker niet geschikt is om het vertrouwen in de verdere ontwikkeling van de E.E.G. te versterken. Wij moe ten afwachten hoe ver die negatieve reacties zullen gaan, en kunnen slechts hopen dat het mee zal vallen. Maar een terugslag zal er zeker zijn. Wat is nu die economische betekenis van het afstoten van Engeland? Binnen het Europa van de Zes verandert schijn baar heel weinig, maar in werkelijkheid is er sprake van een belangrijke accentverleg ging. De Europese Economi sche Gemeenschap zal haar naam niet meer verdienen; zij zal een gemeenschap worden van enige belangrijke conti nentale en continentaal-ge- oriënteerde landen Frank rijk, de Bondsrepubliek, Italië met daarnaast een aan hang van kleine, meer op het internationale verkeer gerichte landen de drie Benelux- staten. Geen enkel lid van de E.E.G. heeft de gevolgen daar van meer te duchten dan Ne derland, van de Beneluxstaten weer degene met de meeste internationale bindingen, de meeste buitenlandse handel, de meeste scheep- en lucht vaart, het meeste internatio- naal-financiële verkeer. Zon der Engeland in de E.E.G zul len de continentale tendenzen veel sterker zijn, en zal het buitentarief dienovereenkom stig de neiging hebben veel hoger te worden dan de Bene lux en in het bijzonder Neder land aangenaam kan zijn. Dit zal leiden tot verhoging van onze produktiekosten, even goed als de zogenaamde har monisatie van de sociale wet gevingen in de E.E.G.-landen daartoe voert. Het zal onze kansen bij uitvoer naar de an dere continenten schaden. Er wacht de Nederlandse minis ters in Brussel één lang ach terhoedegevecht, waarbij zij zullen trachten te voorkomen dat de gevolgen voor de Neder landse economie schadelijker worden dan, bij de huidige stand van zaken, als onver mijdelijk moet gelden. Geen rooskleurig vooruitzicht der halve. Voorts is het alleszins aan nemelijk dat Engeland zelf, voor het hoofd gestoten als het is, eerder tot bezinning zal komen en zijn produktie zal moderniseren dan met het vooruitzicht van een grote, be schermde „Common Market" voor ogen, het geval geweest zou zijn. Bovendien kan Enge land nu ongestraft, en zonder enig voorbehoud, gebruik ma ken van het feit dat het goed koop, en tegen lage tarieven, van de gehele wereld kan blijven kopen. Eén en ander zou wel eens kunnen leiden tot een niet onaanzienlijke uit breiding van het Engelse han delsverkeer met de overzeese wereld allereerst met de Verenigde Staten en de Do minions, verder met de minder ontwikkelde landen in tropisch Afrika, Azië en Amerika. Hoe zeer dit voor Londen verheu gend zou mogen heten, voor Nederland zou het betekenen dat op allerlei markten een nieuwe concurrentiestrijd ont staat, juist terwijl ons kosten- peil onvermijdelijk gaat stijgen. Politiek gesproken is het ontbreken van Engeland in de Europese Gemeenschap zon der meer schadelijk te achten, en dat voor al haar leden. Dus ook voor Frankrijk.... Mis schien kan dit laatste besef er eens, wanneer De Gaulle niet meer regeert, toe leiden dat Engeland tenslotte tóch in de Gemeenschap wordt opge nomen, maar vooralsnog lijkt die hoop op een strohalm in een stormvloed. Of men het Europese streven naar eenheid beziet als een uiting van de wil tot zelfbe houd, als een manifestatie om onze cultuur in stand te hou den, dan wel als een dooreen- strengeling van beide, Enge land kan daarbij niet gemist worden. Tragisch is het dat, terwijl men in Engeland zelf laat tot dit besef is gekomen, een Franse president isolatio- nistischer is opgetreden dan het van ouds zo typisch insu laire Engeland dat hij daar door het Europese streven naar eenheid ernstig, ja, mis schien gevaarlijk geremd heeft. Hoezeer ons aller zelfbe houd afhangt van Engelands houding en zin voor verant woordelijkheid is duidelijk ge bleken tijdens de tweede we reldoorlog niemand die het beter weten moest dan gene raal De Gaulle, die van Enge land uit het magere sprankei tje Franse open tegenstand tegen de Duitsers, dat toen nog voortleefde, kon organiseren. Wij moeten danook hopen, dat de ongelukkige gebeurte nissen van de laatste weken het Britse insularisme niet te zeer zullen sterken, en intussen blijven werken aan de toe nadering tussen Engeland en het continent, op ieder moge lijk gebied. Het gaat om de gehele toekomst van de E.E.G., en om die van al haar leden. noemingen in een nieuw overheidsambt, „waarbij de gehele tijd van internering als dienstjaren meetelt". De schrijver zegt, dat de „vier" onge twijfeld juist zoals dat al met andere vrij gelatenen in Aken gebeurde met bloemen zullen worden begroet. De RAI heeft ook tot enkele commenta ren aanleiding gegeven. DE VOLKS KRANT meent dat de nieuwe auto's tech nisch geen gebreken hebben. Maar: „Het kleine stadslicht heeft nog steeds niet de aandacht die h^t verdientOok d? Nederlandse wetgever is hier in gebreke gebleven. Op het ogenblik maskeren tal rijke auto's hun zichtbaarheid achter twee lichtpuntjes die niet meer uitstra lingsvermogen hebben dan een gloeiende spijker". Het blad wijst ook op de gevaren, die de opgelapte wrakken op de weg opleve ren. Het allerbelangrijkste is dat de po litie eindelijk een greep krijgt op de „total losses" op Nederlandse wegen en dat met het kentekenbewijs van een auto niet meer kan worden omgesprongen zo als op het ogenblik duizendvoudig ge beurt". overigens wijst DE VOLKSKRANT ook op de „Dood door de middenberm", een onderwerp, dat ons blad ook al uitvoerig op de korerl heeft genomen. En men meent, dat zeer veel automobi listen doof en blind blijven voor alle waarschuwingen. „De beste verkeersvoorzieningen zullen falen als een niet onbelangrijk deel van de Nederlandse automobilisten en chauf- feurjs en de talrijke zorgelozen in het auto- leger van straks niet tot een werkelijke bezinning op de verkeersonveiligheid ko men. Achttien van de bijna 200 glanzen de droomauto's, die op de R.A.I. onschul dig pronken, zullen dit jaar, als er niets verandert, bloed en tranen over zich af roepen". In TROUW is de RAI voor chroniqueur Flex aanleiding enkele stellingen in her innering te roepen, die aan de V.V. aan het verkeersvraagstuk, wejden gewijd. Dr. R. P. van Exter in 1955: „Het is noodzakelijk als aanvulling op het rijvaar- digheidsexamen de kandidaten op „nacht blindheid" te onderzoeken. Dr. A. N. Balk in 1956: „Een reële ver betering van de verkeersveiligheid kan verkregen worden door het invoeren van uitgebreid verkeersonderwijs op alle scho len". Dr. H. J. Kolkman in 1956: „De bevor dering van de verkeersveiligheid dient voor het gehele land centraal geleid te worden door één dienst. Het gebruik van zogenaamde gruwelpropaganda dient sterk ontraden te worden." Dr. R. J. Bijkerk in 1957: ..Zij, die een verkeersdelict begaan, dienen strenger, persoonlijker en vooral sneller berecht te worden dan heden ten dage in Nederland geschiedt." Tenslotte signaleren we het februari nummer van „Burgerzin", uitgegeven door de gemeente Hilversum. Daarin betoogt burgemeester J. J. G. Boot: „Men kan beter kritiek en klachten de gemeente betreffende rechtstreeks aan het gemeentebestuur kenbaar maken dan via ingezonden stukken." Men betwist ingezonden stukkenschrij- vers niet het recht zich tot de krant te wenden maar als men zich tot de gemeen te zelf richt kan de briefschrijver het ef fect van zijn kritiek vernemen, vindt de burgemeester. Welke klacht uitten raadsleden echter bij het onderzoek van de Hilversumse begro ting? Brieven aan de gemeente worden traag of niet beantwoord. Briefschrijvers veten na maanden nog niet of hun schrijven wel is aangekomen en of het ooit behandeld zal worden." We hebben er zo'n idee in Hilversum heus stukken zal schrijven. var, vel dat men .■l<m

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4