Minder geheimzinnigheid en meer open overleg bepleit Weinig behaaglijke sfeer rond IJmuider Vissershaven Bestuurlijke indeling is nog steeds studieobject Westen des lands als werk-, woon- en recreatiegebied Begroting 1963 in Velsens raad IJmondveretwinsren vandaag en morgen Auto-crosskalender voor Beverwijk Havenberichten DINSDAG 12 FEBRUARI 1963 fs C.P.N. K.V.P. Prot. Chr. Groep P.S.P. Financiën Ds. Joh. Gerritsen naar IJmuiden CENTRIFUGES tJe^ViL-ïcT^t* OPENLUCHT MUSEUM ARNHEM VOORVERKOOP: Jaarvergadering van de NCVB in Velsen-Noord Toekomst van Noordzeekanaalgebied baart de raad van Velsen veel zorgen Gistermiddag zijn in Velsens raadhuis de openbare be grotingsvergaderingen begonnen. Zoals werd verwacht, is in de betogen met betrekking tot de grote lijn van het gemeentelijk beleid de grootste aandacht besteed aan de toekomst van het Noordzeekanaalgebied. De heer J. van Os van den Abeelen, die namens de P.v.d.A.-fractie het woord voerde, was hierin wel het uitvoerigst. In de Staten van Noord-Holland is het eventuele streekplan voor dit gebied uitvoerig aan de orde geweest, zoals men in onze krant heeft kunnen lezen. Met de rolverdeling in dit spel betreffende een gebied, dat voor Velsen van het grootste belang is, kan genoemde fractie zich niet verenigen. Het rijk, dat de hoofd rol zou moeten spelen, komt niet ten tonele: het weegt niet af, het voert geen beleid. Maar de commissie-Prinsen, een instantie, die staatsrechtelijk geen enkele rol te vervullen heeft, blijkt een hoofdrol te spelen. Amsterdam speelt zijn rol met verve en daartegen is geen bezwaar. In de raad van Amsterdam is gesteld, dat in de commissie-Prinsen overeen stemming bestaat over de toekomst van het Noordzeekanaal- bekken. hetgeen uiteraard wil suggereren, dat bijvoorbeeld ook Velsen zich reeds in enigerlei vorm zou hebben ge bonden of althans uitgesproken over deze zaak. Het verzoek van de commissie-Prinsen aan het provinciaal bestuur om een nieuw streekplan te maken (staatsrechtelijk een merkwaardige zaak, zowel volgens de oude als de nieuwe wet op de totstandkoming van streekplannen) suggereert, dat het al een uitgemaakte zaak is ook in de ogen van de gemeente Velsen dat er een streekplan moet komen en dat de visies, vastgelegd in de bestaande streekplannen, radicaal worden verlaten. Dit alles geschiedt zonder enige openbare discussie; zelfs de brief van genoemde commissie aan G.S., waarin dit verzoek is vervat, is geen openbaar stuk, al is de tekst hiervan nu, op hun verzoek, toegezonden aan de leden van Provinciale Staten. Zo'n stuk behoort gepubliceerd te worden, opdat uiteindelijk de discussie kan ontstaan die in ons democratisch bestel past. De rol van Velsen behoort te bestaan in het oefenen van invloed op de gang van zaken in de door spreker aangeduide richting. Mocht dan later blijken, dat na een goed spel en tegenspel, er inderdaad' geen koeien langs de oevers van het Noordzeekanaal meer kunnen grazen, dan zal het Velsens rol kunnen zijn te berusten in wat het als on vermijdelijk zal hebben leren zien. Er moet zo spoedig mogelijk een eind komen aan de situatie, waarin slechts vertegenwoordigers van handel en industrie naast bestuurders en technici meespreken over de toekomst van onze streek, aldus spreker. Het wordt tijd, dat ook degenen, wie de recreatie en in de ruimere zin het lèvensgeluk van de gehele bevolking ter harte gaan en de daaromtrent hun deskundige bijdragen kunnen leveren, in ieder verder overleg als. gelijkgerechtigden mede aan tafel komen zitten, zo besloot de heer Van Os van den Abeelen zijn betoog over dit onderwerp. de omvangrijke werken ter verbetering van de IJmuidense havenmond, kan zij er wel mee akkoord gaan. Maar de doelstelling gaat verder en wel als volgt: de huidige en toekomstige belangen in het licht te stellen, welke voor het gehele gebied langs het Noordzeekanaal aan de totstand koming van deze werken zijn verbonden." Dit is haar niet duidelijk. Welke zijn dan die huidige en toekomstige belangen? Die zijn nergens omschreven, laat staan be- proken. Dit in aanmerking genomen, kan de P.S.P.-fractie geen medewerking geven aan de bijdrage voor deze stichting. De P.S.P.-fractie is zeker niet tegen han del en industrie. Maar ze moeten onder schikt zijn aan de mens. Spreeksters res pect voor de commissie-Prinsen is niet ge groeid, nadat zij, als antwoord op een raag van het college had vernomen dat deze commissie na jarenlange besprekin gen overeenstemming had bereikt om bij de ontwikkeling rondom het Noordzeeka naal tegen elkaar te doen afwegen de be langen van economie, woongelegenheid en recreatie Genoemd punt van overeenstem ming had uitgangspunt van discussie moe ten zijn en niet de armetierige vrucht van jarenlange besprekingen. De heer T. Kruisman (C.P.N) betoog de, dat de plannen voor het Noordzeeka naalgebied en de havengebieden in onder ling overleg de betrokken gemeenten, Omdat, volgens afspraak, in de eerste ronde uitsluitend da fractievoorzitters aan het woord zouden komen, werd het stand punt van de K.V.P. in deze niet door mr. G. J. van Roozendaal, die het had gefor muleerd, maar door de heer J. Nuijens naar voren gebracht. De vestiging van een petro-chemische industrie, die tot zijkanaal F. zal reiken, lijkt niet ver weg meer. Wanneer zich voornamelijk kapitaal-intensieve bedrijven in het Noordzeekanaalgebied zullen vesti gen, zal de extra behoefte aan woonge legenheid mogelijk boven de kwart mil joen liggen. Bij een arbeidsintensieve ont wikkeling zal er een half tot driekwart miljoen ex.tra woonbehoefte ontstaan, Dit zou het toekomstbeeld van Velsen radi- ka.al veranderen. Veel vpqr agrarisch en recreatie bestemd gebied zal worden opge offerd aan de industrialisatie. Moet dat zo? Zijn de verwachtingen, waarop de in dustrialisatie is gebaseerd wel reëel? Van de economische ontwikkeling zal ook Vel sen ongetwijfeld profijt trekken. Maar de mens is meer dan „homo economicus". Onze voortdurende zorg moet zijn: onze na komelingen. Hun wel en wee zal afhan gen van voorzieningen op velerlei gebied, die wij thans treffen: scholen, kerken, ziekenhuizen, ontspanningsmogelijkheden, wegen, frisse lucht. Er moet een harmonische ontwikkeling worden bereikt,. We moeten af van het defaitische standpunt, dat de hoge he ren de zaak al hebben uitgemaakt en er niets meer aan te doen zou zijn. Het stemt tot voldoening, dat met het aankondigen van een streekplan de weg van de gewo ne rechtsgang wordt bewandeld. Langs de ze weg zal het de gemeentebesturen mo gelijk zijn hun desiderata naar voren te brengen. De heer J. G. Kolkman, die het woord namens de Protestants-Christelijke groep voerde, stelde de vraag, of er geen aan leiding was geweest de raad desnoods vertrouwelijk te consulteren. Hij wilde weten, wat nu de invloed van de gemeen te, dus van de raad op dit alles is. De uit- Mr. G. J. van Roozendaal Tegenover de macht Amsterdam zullen de betrokken gemeenten hun gezamenlij ke inzichten moeten stellen. Dit is geen pleidooi voor blokvorming, maar hierdoor kan een harmonische ontwikkeling worden bereikt. Amsterdam beseft uiteraard wel, dat het slechts gebaat is bij een goede samenwer king in dit gebied. De Stichting Rijnmond- Noordzeekanaal is een tactische manoeuvre in dit spel. Zoveel mogelijk deelnemend aan elk overleg, zal het gemeentebestuur van Velsen zich goed kunnen oriënteren om straks de juiste koers te kunnen uit zetten. De K.V.P.-fractie meent begrepen te hebben, dat zo ook de instelling van Velsens college is. Zij meent, dat dit de juiste instelling is. De fractie van de K.V.P. pleit voor al leen werkelijk noodzakelijke geheimhou' houding in de raadscommissie voor eco' nomische aangelegenheden. En wat de ge heimzinnigheid rond de gehele affaire be treft: ook in de pers heeft men aangedron gen op meer openheid tegenover de bur gerij. De burger heeft recht goed geïnfor meerd te worden. Laat de overheid niet verzaken de pers in staat te stellen haar taak in de democratie naar behoren te vervullen. J. G. Kolkman eenzetting in de nieuwjaarsrede van de burgemeester noemde hij verhelderend, maar er zijn toch wel bedenkingen, al mag zo iets niet worden uitgelegd als wantrou wen jegens het college. Wij hebben bij dit alles te maken met de aangekondigde, zij het nog niet aangenomen wet op de ruimtelijke ordening. Volgens deze stel len Provinciale Staten pas streekplannen vast, nadat de besturen der betrokken ge meenten zijn ingeschakeld. Dit betekent dat de gemeentebesturen de desiderata voor de streekplannen geven. Als een nieuw streekplan onvermijdelijk blijkt, moet men om de tafel gaan zitten om te proberen er het beste van te maken. In de commissie-Prinsen domineren ge interesseerden bj de economie. Dat in die kring zaken als woongelegenheid en recre atie ook veilig zijn, hoopt spreker te mo gen beleven. De fractie der Prot.Chr. re kent er op, dat B. en W. alles zullen doen om stad en streek uit te bouwen tot een gebied waar men werken, wonen en leven kan. En ni'et in een wereld met afschuwe lijke geuren, waarvan het Waterwegge bied een afschrikwekkend voorbeeld is. Mevrouw A. Hoek-Feenstra (P.S.P.) is de doelstelling van de Stichting Rijnmond- Noordzeekanaal niet geheel duidelijk. Voor zover het gaat, om in de ruimste zin van het woord bekendheid te geven aan Mevr. H. Hoek—Feenstra T. Kruisman de provincie en het rijk zo-spoedig mogelijk tot stand moeten komen. Hier bij zullen de belangen van Amsterdam zeer zwaar wegen. Vruchtbare discussie in de raad is pas mogelijk, als de raads leden zwart op wit onder ogen krijgen wat de meest belanghebbenden wensen, aan gevuld met de bezwaren en wensen van de overigen. De V.V.D. had geen behoefte iets over dit onderwerp te zeggen. De heer J. Nuijens (K.V.P.) heeft bij de begrotingsbehandeling in de Velsense gemeenteraad voorgesteld uit het bedrag van 137.000 gulden voor onvoorziene uitgaven een flinke som af te zonderen om het college in staat te stellen, met in schakeling van de gemeentelijke economi sche dienst, opdracht te geven aan een onafhankelijk instituut om een rapport met adviezen op te stellen over velerlei pro blemen, economische en creatieve aspec ten, woongelegenheid, sociale kwesties agrarische zaken, hét wegennet etcetera Hij zal gaarne vernemen, hoe het college hierover denkt. Hij drong aan op een uitvoeriger aan biedingsbrief en een bekorting en vervol making van de memorie van antwoord Hij deed daartoe suggesties aan de hand J. Nuyens De heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) merkte op, dat ook dit jaar de gemeen te, financieel gesproken, in sterke mate in de mist vaart. Er blijven onzekerheden ten aanzien van de financiële verhoudin gen tussen rijk en gemeente, de mogelij- J. van Os van den Abeelen ke verfijningen in de uitkeringen op grond van de IJmondsituatie, mogelijke wijzi gingen van streekplannen, zowel om meer woningbouw mogelijk te maken in het zui delijk deel der gemeente als in samen hang met de Amsterdamse plannen. Voor de raad blijft de weinig bevredigende rol over van het praten over „kruimels", die het totaal beeld weinig kunnen beïnvloe den. De kleine kunstgrepen, waarmede tel- kenjare de begroting sluitend kan wor den gemaakt, kan men mede daartoe re kenen. Vooral dit jaar is dat alles weinig spectaculair. De gemeenteraad van Velsen zal heden avond half acht de begrotingsvergadering voortzetten. Gisteravond zijn eerst de fractieleiders aan het woord geweest en daarna de raadsleden. De heer G. Ockeloen (P.v.d.A.) zei, dat in Rotterdam reeds een dienst bestaat ter signalering van luchtverontreiniging. Ligt hier geen taak voor Velsen, wellicht in IJmondverband? Mr. G. R. van Roozendaal (K.V.P.) be pleitte een grote actie onder degenen die reeds een woning hebben, met de bedoe ling een betere doorstroming te ver krijgen. Drs. M. Roessingh (P.v.d.A.) en de heer J. Visser (Prot. Chr.) spraken de hoop uit, dat naast complexen schooltui nen er ruimte zal zijn voor speelplaatsen in de Herenduinen. Mevrouw A. Schaars-Sanders vroeg hoe het komt, dat „Kennemergaarde" (het tehuis voor chronische zieken) nog steeds niet volledig bezet is. Ook de heer J. A. Andi-iesma sprak zijn verwondering hier over uit. De Hervormde Gemeente Goede Herder kerk wijkgemeente A kan beroep uitbren gen in de vacature ds. S. de Roest. De wijkgemeente is van 11 juni 1961 af va cant geweest en heeft, in overleg met de Centrale Kerkeraad, op maandag 11 fe bruari jongstleden, besloten het beroep uit te brengen op ds. Joh. Gerritsen van Rotterdam (Vreewijk). DINSDAG 12 FEBRUARI Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, 20 u.: Jaarvergadering en kienen Katho liek Vrouwengilde. Hotel „De Uilenboom", Santpoort, 20 u.: Ledenverzadering Oranjevereniging „Santpoort-Noord". WOENSDAG 13 FEBRUARI Cultureel Centrum, 20 u.: Jaarvergade ring volièrevereniging „Fauna Felisena". Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, 20 u.: Katholieke toneelgroep „Genesius" uit Haarlem speelt „Miranda" voor Katho liek Vrouwengilde IJmuiden-West. Ambassadeur. De heer D. G. E. Mid delburg ambtenaar van de buitenlandse dienst der tweede klasse is benoemd t.ot. buitengewoon en gevolmachtigd ambassa deur in de republiek Chili. „Ik proef een weinig behaaglijke sfeer rond de IJmuider Vissershaven," aldus de heer Kolkman (Pr.Chr.) in de gisteravond gehouden begrotingsvergadering. De histo rie heeft i'eleefd, dat havens voor de rijkste aanvoer- en verwerkingshaven van vis. maar een plaats voor welke de oer- functie, het zelf beoefenen van de visserij, niet het sterkst is. De cijfers voor 1932 to nen aan. dat 89 percent van de aanvoer hier wordt verzorgd door schepen van el ders. De aanvoer van vis voor een waar de van 68 miljoen gulden, vorig jaar, spreekt voor zichzelf. De positie lijkt hecht.. Toch hoort men de vraag stellen: „Wat is onze toekomst hier, bij komende kooovaardijhavens en een zich sterk ont wikkelende grootindustrie?" Velsen moet op zijn zaak letten. Een na burige, sterke visserijgemeenschap snakt naar een eigen haven. Zal zij die nog eens Advertentie merk „Perfecta"89.— Velserduinwpg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN De intergemeentelijke problemen, die zich voordoen bij de industrialisatie van het gehele gebied van de Nieuwe Water weg, tracht men van regeringswege op te lossen met het ontwerp van wet „Rijn mond", een bovengemeentelijk orgaan met een raad en een dagelijks bestuur. Het zou niet zo wonderlijk zijn, als men met een dergelijke regeling ook voor het IJ- mondgebied zou komen aanzetten, aldus de woordvoerder van de K.V.P.-fractie tij dens de begrotingsbehandeling in de Vel sense raad. Gedeputeerde Westermann, planoloog van G.S., denkt er ook zo over. De drang tot samenvoeging is onlangs in het Haar lemse Provinciehuis tot uiting gekomen, al werd een motie van die strekking verwor pen (37 stemmen tegen, 27 stemmen voor). Spreker merkte op, dat hij fel te gen samenvoeging van de drie IJmondge- meenten is. Over de strijdvragen betreffende de be stuurlijke indeling in de IJmond is weinig nieuws meer te zeggen, aldus de heer Van Os van den Abeelen (P.v.d.A.). Hij stelde, dat elke beslissing, mits snel genomen en uitgevoerd, beter is dan het handhaven van de huidige situatie. Zolang er geen beslissing is genomen, is er voor Velsen geen of nauwelijks een rol te spelen, die enige zin heeft. Ofschoon het nuttig en noodzakelijk blijft af en toe te trachten via het IJmond Advies College enig contact met Beverwijk en Heemskerk te onderhou den, zal er eerst iets wezenlijks moeten veranderen, voordat deze beide gemeenten uit de verstarring van de strijdhouding kunnen komen, waarin zij nu reeds jaren staan. De samenwerking met de IJmondge- meenten is voor mevrouw Hoek (P.S.P.) wegens het IJmond Advies College, een minder moeilijke zaak dan de samenwer king met Amsterdam, Haarlem en Zaan dam. Het dagelijks bestuur van het IJ mond Advies College wordt buiten de bur gemeesters gevormd door de politieke fi guren als de wethouders, terwijl de ver tegenwoordigde raadsleden binnen de IJ.A.C. een direct contact met en contro le op het dagelijks bestuur hebben. „We kunnen veel op de gang van zaken binnen de IJ.A.C. aanmerken, al zou het alleen op de frequentie der vergaderingen zijn, maar na lange tijd niets gehoord te heb ben was het toch mogelijk dat de raads leden inzage kregen van de vertrouwelijke stukken van de vergaderingen van het D.B. van de IJ.A.C.55, aldus mevr. Hoek. In de samenwerking met de andere ge meenten ligt dat alles veel moeiijker, om dat allerlei commissies en werkgroepen die zich „bezinnen" op de ontwikkeling van het Noordzeekanaalgebied niet tot het af leggen van verantwoording in het open baar verplicht zijn. Pas wanneer de daar in vertegenwoordigde gemeentebesturen aanleiding zouden zien om bezwaren te maken zou er iets van naar buiten kun nen komen, zo besloot de woordvoerster van de P.S.P. Over de intergemeentelijke samenwer king merkte de heer Kolkman (Prot.Chr.) het volgende op. In de vraagstelling is er op gewezen, dat de indruk was gewekt, als zou Velsen bezig zijn zich meer te rich ten op samenwerking met Amsterdam, Haarlem en Zaandam dan op Beverwijk en Heemskerk. De fractie is niet tegen sa menwerking met eerstgenoemde groep, maar zij zou het betreuren wanneer van een „afgroeien", een van elkaar verwij deren sprake zou zijn van gemeenten, die in tal van opzichten op elkaar zijn aan gewezen. Hij deed op alle betrokkenen een beroep om te streven naar een goede na buurschap, die zich moet uiten in samen werking waar deze mogelijk is. Echter, het kan nooit van één kant komen. krijgen om geheel andere redenen dan zij ooit heeft verondersteld? Vorig jaar had IJmuiden 1300 minder ..aanlandingen" dan in 1961. Dit is eèn®te- l<eh aan de wand. Scheveningen investeer de In een paar,.jaar 22 miljoen gulden voor hef visserijbedrijf. De bij het onder zoek van de begrotingen gestelde vragen zijn niet bevredigend beantwoord. Wat men gaarne wil weten is: „Kan visserij-IJmui den er van op aan. dat Velsen alles zal doen om het oudste bedrijf dezer gemeen te haar plaats onder de Velsense zon te doen behouden? Prof. Groenman heeft enige tijd geleden verklaard, dat landbouw en visserij hier wel randgebieden zouden worden. Dat is voor belanghebbenden niet zo'n aantrekke lijk vooruitzicht. Men wil gaarne weten waar men aan toe is. Namens de K.V.P.-fractie werd naar vo ren gebracht, dat Hoogovens en Papierfa briek de industriële kurk vormen, waarop de IJmond drijft. De industrie in de IJmond is conjunctuurgevoelig. De perio de van hoogconjunctuur in staal is voorbij en scherpe concurrentie en afzetmogelijk heden zijn nu bepalend en niet de capa citeit voor de omvang der produktie. Ais voorts de minister van Economische Za ken meent, dat de vervanging van grote hoeveelheden gas van Hoogovens en Staats mijnen door Gronings aardgas voor beide bedrijven nadelige gevolgen zal hebben, die in hun bedrijfsvoering moeten worden ver disconteerd, dan gevoelt men behoefte de plannen van Amsterdam eens vanuit een andere gezichtshoek te bekijken. Daarbij komt nog, dat de zeevisgroothandel de toekomst niet bepaald optimistisch bekijkt De eventuele mogelijkheden om deze een zijdigheid te verminderen moeten worden bestudeerd. Men moet zoveel mogelijk ge bruik maken door van bepaalde ontwik kelingen te profiteren. MARKTBERICHT. De noteringen bij de Beverwijkse groen teveiling waren gisteren: andijvie 165— 185; rabarber 125155; prei 110225; knol len 1467; waspeen 2663; winterpeen 1239; spruiten 40115; rode kool 4565 uien 1443; witlof 98129. Advertentie KENNEMER TABAKSHUIS J. VISSER, Marktplein 5 - IJmuiden De Eerste Beverwijkse Auto Cross-club houdt tijdens het komende zomerseizoen een zestal auto-crossen op het parkoers aan de St. Aagtendijk in Beverwijk. De voorzitter van de vereniging, de heer J. J. Wijma, maakte dit op de onlangs ge houden jaarvergadering bekend. Tevens overhandigde hij de kampioen van 1962 Hein Mandenmaker een herinneringswa pen. Uit de voorgelezen jaarverslagen bleek het afgelopen jaar bepaald niet rooskleu rig 'e zijn verlopen voor de EBACC. Se cretaris Lorijn weet dit aan de wel bar slechte zomer. De cross, 16 september in Hillegom gehouden, eindigde in een de bacle. De penningmeester deelde nog me de dat de vereniging financieel net rond kon komen. Voor het aanstaande seizoen zijn de vol gende wedstrijddata vastgesteld: 15 april (tweede paasdag), 19 mei, 16 juni, 21 juli, 25 augustus en 6 oktober. Voorts wil de vereniging een autocross tijdens de Be verwijkse sportweek op touw zetten. In het Hervormd Verenigingsgebouw aan het Stratingsplantsoen heeft de afde ling Velsen-noord van de Christen Vrou wen Bond maandagavond de jaarvergade ring gehouden. De bijeenkomst stond onder leiding van mevrouw J. Schouten-Buning, die de bij eenkomst opende met het gezamenlijk zin gen van Psalm 68:10. Men kreeg een kort overzicht van de belangrijkst-' gebeurte- his'sen in dé afdeling, Waarbij dank werd gebracht aan de dames die steeds weer bereid zijn en de tijd kunnen vinden om minder bedeelden te helpen en ook even tuele acties helpen slagen. Door de secretaresse, mevrouw Palmer- Dilleman werd een keurig verzorgd jaar verslag uitgebracht, waarna de penning- meesteresse, mevrouw de Roode, verslag uitbracht. Het aantal leden is gestegen met tien, zodat het totaal aantal leden thans 195 bedraagt. Afgevaardigden van de zusterverenigingen uit IJmuiden-oost en Santpoort waren aanwezig. Door één van de afgevaardigden werd gewezen op het belangrijke werk dat kan worden ge daan in clubverband, onder leiding van mevrouw Bührmann. 5zoor de actie, voor ondermeer hulp aan bejaarden, denkt men 100 dames nodig te hebben. Maandag kwamen In IJmuiden aan: Norden- hamn van Aarhus; Bieberstein, Antwerpen; Ti- deo, River Plate: Ragni, Mohirana, slabs voor IJmuiden; Herro, Kotka, cellulose voor Velsen; Ladon, Southampton; Hohenhorn, Uddevalla: Va leria. Hamburg; Stentor. Porto Bario; Thorwald, Rotterdam; Athellaird, Rotterdam; Konny M., Antwerpen; Ardetta, Liverpool; Leonidas, Ko penhagen; Ganymedes, Antwerpen. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Erwin Schroeder van Bremen: Heemraadsingel, Rotter dam: Patria, Rotterdam, graan voor Zaandam; Lechsteln, Antwerpen. Tim, Rotterdam, graan voor Zaandam; Gitana. Basse Indre, voor IJmui den; Lingestroom, Plymouth. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Gouweborg naar Groningen, kunstmest van IJmuiden; Bro, Immingham; Sabina H., Rotterdam; Allsund, Rotterdam: Werner Meyburg, Dagenham; Clau dia, Mon Falcone, IJsselborg, Groningen, kunst mest van IJmuiden; Rubato. Rotterdam; Quo Va- dis, Rotterdam: Ronan, Sunderland; Tor, Malmö; Soela, Rotterdam: Neth. Coast, Rotterdam; Axel, Gothenburg, walsmateriaal van IJmuiden; Dixie Porr, Drammen, van IJmuiden; Hondsbosch, Lon den, veevoer van Zaandam; Cornells Broere, Rot terdam: Berkelborg, Groningen, kunstmest van IJmuiden: Michiel M., Bremen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Limfjord naar Rotterdam, van Zaandam; Caltex Gorin- chem, Rotterdam; Tintagel Castle, Newcastle. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Bij de uilwerking van de plannen voor de nieuwe mond van het Europoortcom- plex zal nader overleg nodig zijn over de afbakening tussen haventerrein en natuur gebied voor de kust van Voorne. 1 e re gering wenst hier een behoorlijke, ook landschappelijk en recreatief verantwoorde overgang tot stand te zien gebracht, aldus het jaarverslag over 1961 van de rijks dienst voor het nationale plan. De minister heeft overleg met het pro vinciaal bestuur in uitzicht gesteld over het bevorderen van een selectief uitgif- tenbeleid. De vraag, in hoever de ont wikkeling aan de Nieuwe Waterweg uit het oogpunt van kosten en baten kan wor den vergeleken met mogelijk alternatie ve projecten, is voorgelegd aan het cen traal planbureau. Wat de ontwikkeling van de randstad- Holland als geheel betreft had de regering reeds de hoofdlijnen van 't rapport „Wes ten des lands" overgenomen. De vraag was nog open hoe de doorwerking van deze gedachten kan worden verzekerd. De re gering heeft inmiddels besloten da* als betrekking tot het westen des lands een beleid dient te worden gevoerd dat gericht is op de specifieke functie die dit gebied, ook bij een geslaagde spreiding van werk gelegenheid over het gehele land, zal heb ben te vervullen als werkgebied, woon gebied en recreatiegebied. Het werkgebied wordt bedoeld zoor ac tiviteiten, die in het nationale en interna tionale kader op dit milieu zijn aangewe zen (gespecialiseerde tuinbouw, de grote havens, aan dit vaarwater gebonden in dustrieën, dienstverkeer in de handels- en transportsector). Het woongebied is gebaseerd op een be volking van 6,5 7 miljoen omstreeks 1980 en c 5 a 9,5 miljoen aan het eind van deze eeuw In hoever de bevolking in h„'t wes ten des lands omstreeks 1980 beneden 6,5 miljoen zal kunnen blijven of daar boven uit zal gaan, zal onder meer afhangen van het, welslagen van de decentralisatie- politiek. Het recreatiegebied is ontworpen voor de eigen bevolking van de randstad Hol land en voor het grote toeristische en va- onderdeel van de nationale politiek met kantiebezoek van elders.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5