Zondag 24 februari weer een sporttoto, nu met matches uit buitenlandse competitie Jeugdige Boudewijn Maat krijgt drie weken les in Amerika Van der Grift Nederlander best geplaatste in Stockholm Robot-bowler nam het wicket van cricket crack Cowdrey Sneeuw-training" in Zeist POTTERS „LINIA" Uitverkoren Cricketer viel te elfder ure af Schaatskalender Jeugdteams tegen de Belgen KNKB overweegt maatregelen voor spoedige afwerking van competitie Moulijn was niet op centrale training In Engeland toch weer voetbal HVGB wederom de mindere van CIOS WOENSDAG 13 FEBRUARI 196 3 13 Dankzij Sportfonds Leo van der Kar Vroeg op Duitse dames trainen onder Nederlandse leiding Dr. Martini met hardrijders naar wereldtitelstrijd In Europa Honderdste „derby der lage landen" is op 4 april 1965 Westduitse leiding bij Feijenoord Stade de Reims A tletiek Zes Nederlandse atleten in Tunis van de partij Feijenoord-stadion bespeelbaar na hete luchtbehandeling? Communistisch China zegt Indonesië steun toe Ray van Asten tweede in Los Angeles MENTHOLPELLETS TcjJcn hoest en Keelpij Uitwerking frappant j De uitverkorenen v.l.n.r.: Leo van Oud- heusden, Boudewijn Maat, Lita Kuiler, en Max Dwinger met dr. Van Swol, de voorzitter van de keuzecommissie. Sedert 1961 stelt het Sportfonds Leo van der Kar uit Amsterdam ieder jaar een groepje veelbelovende, jeugdige Neder landers, die diverse takken van sport be oefenen, in de gelegenheid gedurende een (variërend) aantal weken pioïijt te trekken van de kennis van de wereldvermaarde buitenlandse oefenmoesters. Een keuzecom missie, onder voorzitterschap van dr. A. C. van Swol, wijst in overleg met de ver schillende bonden de betrokken kandida ten aan. Eenmaal teruggekeerd in eigen land verwacht het fonds van hen een al dan niet ljjvig rapport over de opgedane ervaringen. Deze kunnen dan weer van groot nut zijn bij de opleiding van nieuwe talenten. Ook dit jaar koos het sportfonds weder om een select gezelschap uit dat op zijn kosten een trainingsperiode in diverse lan den mag meemaken. Het gezelschap be staat uit de in Haarlem ongetwijfeld be kende honkballer Boudewijn Maat, de schermster Ingrid Heidenrijk, de degen- schermer Max Dwinger, de schoonspring- ster Lita Kuiler en de schoonspringer Leo van Oudheusden. Tevens viel de keus op een tennisser en een cricketer, maar bij beiden deden er zich onverwachte moeilijkheden voor. De cricketer moest zelfs vanwege zijn niet al te beste resultaten op school te elfder ure voor zijn keus bedanken. Ook bij de jeug dige tennisser dreigt de schoolopleiding een spaak in het wiel te steken. Over het doorgaan van zijn trainingsreis zal binnen kort worden beslist Daarnaast onderzoekt de keuzecommissie de mogelijkheid alsnog een .nieuwe kandidaat, Ketjzij eep,prjcKetgl', hetzij iemand uit een andere tak van sport, aan te wijzen. De „man" van de" KNHB is dus de 19- jarige Boudewijn Maat, Haarlemmer van geboorte, thans echter vanwege zijn studie aan de academie in de lichamelijke op voeding in Amsterdam gehuisvest. Boude wijn Maat staat zowel in zijn vereniging Schoten als in het Nederlands negental op het eerste honk. Na de onlangs gehouden Europese kampioenschappen in Amster dam riepen de Nederlandse honkbaljourna listen hem unaniem uit tot Europa's beste slagman en meest waardevolle speler. Voor beide titels ontving hij een gouden medaille. Boudewijn Maat gaat naar een Ameri kaans honkbal-instructiekamp van de Los Angeles Dodgers in Florida en wel van 18 maart tot 7 april; een periode dus van 3 weken. Direct na het vernemen van zijn kandidatuur werd hem medegedeeld dat het bepaald geen plezierreisje zal worden, de honkballers beginnen daar namelijk 's morgens om half acht met het afwer ken van hun trainingsschema. Uit de Koninklijke Nederlandse Amateur Schermbond kwamen dus Ingrid Heiden rijk en Max Dwinger tevoorschijn. De 17- Voor de komende dagen vermeldt de KNSB kalender de volgende evenementen: 13 februari: Hillegom De Zilk, afvalwed- strijd; Kampen: wedstrijd ,en toertocht Kampereiland 25 km, start Ganzediep. 16 en 17 februari: Graft, invitatietoer- nooi langebaan heren; op 16 februari de 500 en 5000 meter, op 17 februari 1500 en 10.000 meter; Wieringerwaard: langebaan- wedstrijd heren 500, 1500 en 3000 meter, aanvang 11 uur. 18 februari: Den Haag: ijsdansen wed strijd voor leden Nederlandse IJsdans Club op HOKIJ. Binnenkort zal een vijftal Duitse dames schaatst raining krijgen op de Deventer kunstijsbaan. De Duitse Sportbond heeft namelijk aan de Nederlandse Sport Fede ratie gevraagd of de mogelijkheid hiertoe bestond. Door bemiddeling van de Nederlandse Sport Federatie heeft de KNSB de Neder landse trainer H. Lamberts (Arnhem) aan gewezen, die de Duitse dames, tussen 18 en 20 jaar, de techniek van bochtenrijden, starten e.d. zal bijbrengen. Dr. D. Martini uit Rijswijk, de vroegere clubarts van ADO, is naar Stockholm ver trokken. Hij zal samen met onze hardrij ders naar Japan vliegen, waar zaterdag en zondag de wereldkampioenschappen zul len worden gehouden. De heer Martini, die ook reeds bij de Europese kampioenschap pen in Gotenburg is geweest, zal de me dische begeleiding van onze schaatsers ver zorgen. jarige Ingrid Heidenrijk (zusje van de be kende schermer Boudewijn Heidenrijk), werkzaam in Apeldoorn, hanteert de flo ret. Insiders noemen haar een echt „na- tuurtalentje". De 19-jarige Max Dwinger uit Amsterdam behaalde als degenscher- mer tal van kampioenschappen: 4x jeugd- en 2x algeheel kampioen van Nederland. Beiden zullen voor 3 weken naar een trai ner gaan. Waarschijnlijk krijgt Ingrid ge durende die tijd les van de bekende Frans man Revenu uit Parijs, terwijl Max moge lijk naar Milaan reist om daar door de Italiaanse schermmeester Mangirotti on der handen te worden genomen De zwemkandidaten zocht de KNZB in de minder talentrijke „schoonspringhoek": Lita Kuiler (17 jaar) en Leo van Oudheus den (16 jaar). Beiden wonen en studeren in Den Haag; Lita op een meisjes-lyceum en Leo op een ambachtsschool (vliegtuig- mechanica). De twee jeugdige sportlieden (lid van de springclub Joop Stotijn) gaan onder leiding van de heer J. P. Koppelle gedurende 10 dagen naar de Metropolitan living Club in Londen. John Wardley, dè oefenmeester voor schoonspringers(sters), vijzelt daar hun theoretische en praktische kennis op. Deze trainingsperiode valt waar schijnlijk in de paasvakantie. De eventuele veelbelovende speler uit de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennisbond krijgt (en ook dit staat nog lang niet vast) als oefenmeester niemand minder dan de Australiër Harry Hopman. Deze trekt met een groep opkomende tennissers (sters) lange tijd dooor Australië, Amerika en Europa. Laatstgenoemd continent doet Hopman de volgende maand aan. De wel al aangewezen, maar dus nog niet defini tieve tennisser sluit zich dan .gedurende eén aantal weken bij deze groep aan. Slechte schoolresultaten noopten dus de cricketer zijn kandidatuur af te moeten wijzen. Dit gebeurde echter kort voor het bekend maken van de uitverkorenen, zo dat het Sportfonds Leo van der Kar nog niet weet of er dan iemand anders zal wor den uitgekozen Voor de cricketer stond een 14-daags bezoek aan de Engelse in- door-cricketschool op het programma. Basketbal De Nederlandse jeugdteams (jongens en meisjes), die zaterdag 16 februari in Den Bosch tegen de Belgische teams zullen uit komen, zijn als volgt samengesteld: jon gens: De Block (Herly), Rijsewijk (Land- lust), Tuin (Agon), Wanders (Wilskracht), Verweel (Herly), Kroder (Flamingo's), Vro lijk (Herly), Plantinga (Agon), Pastor (Her ly), Smeets (DED), De Vries (Agon) en Van der Kroon (Wilskracht). Meisjes: E. Fasten (AMVJ), M. Ockeloen (AMVJ), R. van der Lugt (Herly), M. Adriaanse (DED), J. van Arnhem (DED), R. Bakker (HAV), J. Huigen (HOC), O. Mad- sen (Wolves), R. Swart (Landlust), M. Wiersma, M. Mol en I. Ribbelink (allen Giants). Na de staat New York heeft thans ook de staat Californië officieel kritiek gele verd op de bokssport. Gouverneur Ed mund Brown noemde het een „vreselijke sport" eh pleitte voor drastische veran deringen in de structuur ervan. Henk van der Grift, Rudie Liebrechts en Arie Zee, de drie rijders die Nederland zullen vertegenwoordigen op het wereld kampioenschap hardrijden in Japan, heb ben dinsdag in Stockholm deelgenomen aan een internationale wedstrijd over 500 m. Het nummer werd gewonnen door de Noor Magne Thomassen, die een tijd maak te van 42,5 sec. De Europese kampioen Nils Aaness en de Duitser Traub, die bei den 43 sec. lieten afdrukken, deelden de tweede plaats. Henk van der Grift was de bestgeplaats- te Nederlander. Hij werd in 43.3 sec. vier de. Rudi Liebrechts eindigde samen met Knut Johannesen in 43.8 sec. op de achtste plaats terwijl Arie Zee met 44.3 sec. de dertiende plaats kreeg toegewezen. De vierde Nederlander die nog steeds in Scan dinavië verblijft, is Klaas Renes. De Nieuwkoper kwam in Kristiansand op de 500 m. in actie, waar hij met 42.9 sec. derde werd achter Alv Gjestvang en Hroar Elvenes, die met 42 en 42.6 resp. eerste en tweede werden. Op de 3.000 meter evenaarde de Noor Knut Johannesen zijn eigen wereldrecord met een tijd van 4 min. 33.9 sec. Johan nesen reed tegen Jonny Nilsson, die met De al bijna twee maanden tot werke loosheid gedoemde liefhebbers van de voetbalpool kunnen gerust zijn: volgende week zullen zij het enerverende spel met de enen, tweeën en drietjes weer kunnen spelen. De Stichting „De Nationale Sport- totalisator" heeft namelijk besloten voor zondag 24 februari een voetbalpool vast te stellen, die is gebaseerd op de Italiaanse, Spaanse en Portugese competitie. De deelnemers zullen echter met een eerste en een tweede prijs tevreden moe ten zijn. De „extra prijs der gelijke spe len" kan namelijk niet worden verspeeld, aangezien het niet mogelijk is dertig wed strijden voor deze buitengewone toto te la ten tellen Bovendien is er een bijzondere voor waarde aan de pool van 24 februari ver bonden. De inzet van zaterdag 29 en zon dag 30 december zal namelijk niét worden gevoegd bij de komende toto doch blij ven staan tot het program dat op de be trokken formulieren staat, werkelijk is af gewerkt. „Wij hebben dit laatste besluit geno men," vertelde de heer J. Muilenburg, di recteur van de Stichting De Nationale Sporttotalisator ons, „omdat de extra- prijs vervalt en omdat een aantal mensen De Koninklijke Belgische Voetbalbond heeft de data die de KNVB heeft voorge steld voor de „derby's der lage landen" voor het seizoen 1964/1965 aanvaard. De 99ste interland tegen de Belgen zal op 4 oktober 1964 in Antwerpen worden gespeeld. De „century" is voor Nederland gereserveerd. Als datum voor deze 100ste wedstrijd tegen de Belgen is 4 april 1965 aangewezen. De Westduitse scheidsrechter Gerhard Schulenberg, afkomstig uit Hamburg, zal woensdag 13 maart in Rotterdam de twee de wedstrijd leiden tussen Feijenoord en Stade de Reims voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese voetbalbeker. Zes Nederlandse atleten zullen deel nemen aan de strijd om het internationale militaire cross-kampioenschap. Voor dit kampioenschap, dat zondag 17 februari bij de stad Tunis wordt gehouden, zijn inge schreven: Snepvangers, Reynders, Nijstad, Van der Heyden, Kooiman en Broers. 4.35.8 een nieuw Zweeds record vestigde. Cees Verkerk heeft dinsdag in Abcoude een langebaanwedstrijd gewonnen. De uit slagen luiden: 500 meter: 1. Verkerk (Put- tershoek) 46,4. 2. Gerben Karstens (Leiden) 46,6, 3. Jan Hilgeman (Rotterdam) 47,4. 1500 meter: 1. en 2. Verkerk en Karstens beiden 2.36.3, 3. Hilgeman 2.43.8. 3000 meter: 1. Verkerk 5.31.4, 2. Karstens 5.31.6, 3. Joop van der Berg (Woerden) 5.40.4. Eindklassement: 1. Verkerk 153.733 pnt, 2. Karstens 153.967 pnt., 3. Hilgeman 158.833 pnt. Jan Halfweeg (Wieringen) heeft dinsdag op de Meer bij Langweeg een lange af- standwedstrijd over 60 km. gewonnen. Op een traject van 6 km. maakte hij een tijd van 2 uur en 10 minuten over de tien ronden. Tweede werd Ligthart (Schoorldam) voor Van der Heide (Julianadorp), De Vries (Harich) en Post (Rutte). Voor de relatief beste prestatie zorgde Corrie de Vries, die de zege behaalde bij de dames. Zij legde de 20 km. af in 39 minuten en 50 secon den, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van ruim 30 km. Zij was daarmee sneller dan de mannelijke schaatsers. Een plan is in studie om het Feijenoord Advertentie Niet meer nodig En zo is het mogelijk de batsman die zich fijn ingespeeld begint te voelen te tracteren op een onvervalste yorker of bumper. Een fijn machientje dus. Dat vindt Colin Cowdrey ook. Als er een cricke ter is, zo zei hij, die goed kan batten tegen deze afschuwelijke, duivelse uit vinding, dan kan hij zich staande hou den tegen iedere menselijke bowler op de wereld. En dat is nogal wat. In het bijzonder voor de hoofdklasse van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond gaat de stagnatie in de competitie ernsti ge vormen aannemen. Op dit moment kan nog met geen enkele zekerheid worden be paald, op welke datum de afwerking zal kunnen worden hervat. Uitgaande van de optimistische veronderstelling, dat dit op 3 maart het geval zou kunnen zijn, dan zullen bij het gebruiken van alle gebrui kelijke speeldagen, de laatste wedstrijden pas op 9 juni worden gespeeld. Er mag dan echter geen enkele wedstrijd meer verloren gaan, hetgeen onwaarschijnlijk is. Bovendien zijn nog tenminste twee en misschien zelfs drie speeldagen nodig voor de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland. De meeste clubs zouden de competitie liefst vóór juni afsluiten of als dit niet anders kan uiterlijk in de eerste helft van daze maand. Om dit te bereiken zul len bijzondere maatregelen nodig zijn ter bespoediging van de afwerking. Hiervoor gaan de gedachten uit naar de vaststel ling van wedstrijden op: 12 april (goede vrijdag), 14 en/of 15 april (1ste en 2de paasdag), 30 april (Koninginnedag), 23 mei (Hemelvaartsdag) en 2 en/of 3 juni (lste en 2de pinksterdag) Verder wordt gedacht aan het doen spe len van twee wedstrijden per week na 15 mei (plaatselijke wedstrijden of wedstrij den, waaraan korte reizen zijn verbonden, op woensdagavonden vaststellen en de an dere op zondag) en ook het doen spelen van twee wedstrijden in een weekeinde, waarvoor reeds onderhandelingen tussen bepaalde clubs gaande zijn. Naast de training in de sneeuw was er gisteren in Zeist ook een training mèt sneeuw. Op de foto Van Wissen, Bouw meester, Veldhoen, Swart, Kruiver, Villerius en Haak. Coen Moulijn, die vorige week, na zijn uitstekende wedstrijd met Feijenoord tegen Reims, plotseling wegens onaangename fa milieomstandigheden naar Rotterdam ont boden werd, ontbrak dinsdag als enige van de uitverkoren groep op de training van de kandidaten voor het Nederlands elf tal in Zeist. De overige spelers hebben on der leiding van bondscoach Elek Schwartz overigens enkele uren intensief geoefend. Het veld was door de weersomstandighe den zwaar, doch bespeelbaar. Donderdag komen de gegadigden voor het Jong Oran je-team naar Zeist Leicester City heeft dinsdagavond in een wedstrijd voor de eerste divisie van de Engelse League met 3-1 gewonnen van Everton. Bovendien werd voor de vierde ronde van het toernooi om de FA-cup de wedstrijd Gravesend and NorthfleetSun derland gespeeld. De ontmoeting eindigde in een gelijkspel: 1-1. De loting voor de vijfde ronde van de Engelse voetbalbeker is voor de derde keer uitgesteld. Als de weers- en terreinom standigheden het toelaten moeten de wed strijden van de derde ronde voor 21 fe bruari gespeeld zijn en die van de vierde ronde voor 4 maart. De loting voor de vijf de ronde vindt 5 maart plaats en de wed strijden in die ronde moeten 16 maart wor den gespeeld. Een beslissing over de da tum van de cupfinale is uitgesteld. Waterpolo In de waterpolowedstrijd CIOS—HVGB, die dinsdagavond voor de eerste klasse heren in het Sportfondsenbad in Haarlem werd gespeeld, zijn de HVGB'ers er niet in geslaagd revanche te nemen op de in thuiswedstrijd geïncasseerde nederlaag van 4—2. Het was pas in de tweede periode dat HVGB een antwoord had op de treffers die daarvoor door Moolhuijzen (2) en Jan sen waren geplaatst. Uit een voorzet van Gerrit Maassen maakte Piet Kok het te gendoelpunt. De derde periode werd zo doende ingezet met de stand 3—1. Hierin bracht Moolhuijzen voor CIOS verande ring, waarna Frans Ludding scoorde. In de laatste periode liep CIOS door Moolhuij zen en Meisters uit tot 62, waarna Klipp de eindstand op 6—3 bepaalde. De stand van de eerste klasse is nu: DAW 5 5 0 HPC CIOS Nereus HVGB Nept. Za. 10 8 8 4 2 0 14—15 18— 9 22—27 15—21 12—22 7—21 Voor de vierde klasse heren werd de wedstrijd Haarlem 2—HPC 3 gespeeld. In de eerste helft kwam Haarlem op 10 door Wempe die in de tweede helft nogmaals raak schoot, waarna Goedhart de Haar lem-overwinning op 40 bracht. De stand DWT 2 6 5 0 1 10 22— 7 Haarlem 2 7 4 0 3 8 24—10 HPC 3 6 3 1 2 7 16—14 Njord 2 6 2 0 4 4 12—23 VZV 2 5 0 1 4 1 6—26 stadion voor de wedstrijd Nederland Bel gië op 3 maart bespeelbaar te maken. Men wil dit, in samenwerking met de grondtechnische dienst van de KNVB pro beren te bereiken door hete lucht te bla zen door de draineerbuizen. Aan het ein de van deze week zal een beslissing wor den genomen. De uitsluiting van Indonesië van de Olympische Spelen is dinsdag door Com munistisch China een besluit genoemd, ge- inspireerd door het Amerikaanse nationa lisme. Tezelfdertijd hebben de Chinese commis sie voor sport en lichamelijke opvoeding en de Chinese Atletiekbond steun toege zegd aan het Indonesische voorstel om Afro-Aziatische spelen voor de nieuwe mo gendheden te organiseren. Beide organisaties hebben uiting gegeven aan hun grote verontwaardiging. Zij ver oordelen „het reactionaire besluit van het internationale Olympische comité krach tig." IOC-president Avery Brundage en IOC- lid Guru Datt Sondhi worden in de kri tiek met name genoemd. er ongetwijfeld bezwaar tegen zullen heb ben dat het geld dat zij toen hebben in gezet zal worden uitgekeerd in een toto met voor hen vreemde wedstrijden." Met man en macht wordt gewerkt de organisatoren hebben twee dagen minder de tijd dan gebruikelijk om de voor bereidingen op tijd gereed te krijgen. De dertien wedstrijden tellend voor de sport totalisator van 24 februari zijn: Spaanse competitie: Oviedo-Real Ma drid, Valladolid-Barcelona, Sevilla-Atleti- co Bilbao, Valencia-Betissa. Portugese competitie: Porto-Benfica, Olhanense-CUF, Academica-Setubal, Lusi- dano-Leixos. Italiaanse competitie: Internationale- Milan, Mantua-Modena n na-Spal, Tori- no-Genua, Venezia-Catania. Voorts zijn als re;,-. wedstrijden de ontmoetingen Belenses-Atletico en Spor- ting-Guinaraes van de Portugese competi tie aangewezen. In Australië hebben de cricketers een groot oefenprobleem volledig opgelost. Een Australiër namelijk, die heeft ver klaard niets van cricket te begrijpen, heeft een robotbowler uitgevonden. Niet zo maar eens een toestel dat in de prak tijk toch weer veel mankementen ver toont, maar een echte. Het bewijs daar van? Op een oefenuur in Adelaide heeft men de robot ingezet tegen de beroem de Engelse testcricketer Colin Cowdrey, en ziedaar, Cowdrey werd zowaar ge bowld. De Engelse cricketcrack haastte zich daarna te verklaren dat hij voor de verkoopmaatschappij van 't toestel wel als agent wilde optreden in Engeland, waar zo dacht men, de robot in de toe komst voor ongeveer tachtig pond ster ling (ruim achthonderd gulden) te koop zou zijn. De uitvinder van de robot-bowler is een ingenieur uit Zuid-Australië, mr. J. R. Black, die in zijn jonge jaren wel wat als tennisser presteerde. Voor die tak van sport bedacht hij al een ten- nis-robot, waarna hij zich ook met suc ces wijdde aan de constructie van een golf-machine, die intussen ook al veel lof heeft verworven. En wat kan zo'n robot nu eigenlijk. Veel, dat is duidelijk als u even de korte opsomming wilt lezen van de mogelijkheden. De robot kan een bal niet alleen in alle gewenste snelheden (zelfs tot boven de honderd mijl per uur.naar een batsman gooien, maar kan de bal bij de snelheden ook ie dere gewenste break meegeven. Ook is het mogelijk de bal tot verschillende hoogten te laten opkomen. Dit ter na bootsing van de ware toestand waarin men ook met bowlers van verschillen de lengte heeft te maken. Ook de baan van de bal kan worden gevarieerd. Tijdens indooratletiekwedstrijden in Los Angeles eindigde onze in Amerika verblij vende landgenoot Ray van Asten op de tweede plaats achter de Canadees Bill Crothers in een race over 1.000 yards. Ray van Asten, die twee weken rust heeft moeten houdens wegens een lichte enkel blessure, maakte zijn rentree in een tijd van 2 min. 14.7 sec. Bill Crothers noteerde 2.13.8. Achter de Canadees en de Neder lander eindigden de Pool Vitold Baran (2.15.8) en de Rus Victor Bulichev (2.16.2).

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13