HET WEER Polaris-onderzeeërs krijgen hun basis voorlopig in Schotland Personeel van Witte Huis doet niet mee aan afstandsmars Het zit VS niet mee bases in Italië en Spanje te krijgen KLM is kistje met een ton kwijt Eervolle opdracht voor Kees Verwey Goed antwoord bij onjuiste opgave Malaya bewapent Koeien elf dagen in wagons opgesloten Mammoetwet is er door Nog geen akkoord CAO grafici Jonge honden inenten tussen derde en vijfde maand lÉllillM aWMORRjS "iefere you êuy! HAZENBERG'S HAZELNOOTTAART Het woord is aan Belgische ambtenaar tegen de lamp gelopen bij televisieprijsvraag FALCON REGENJASSEN In de krant van heden: Chinese kernbom ontploft? Kassems hoofdkwartier In Eerste Kamer met 49 tegen 16 stemmen aangenomen Dooi op komst Gezette perschef verschuilt zich achter advies van Kennedy's raad voor lichamelijk welzijn 14 februari Valentijndag Italië naar de stembus Stagnatie VS-Madrid Russisc/h protest 4 S e JAARGANG NUMMER 85 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E LSE N-IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 13 FEBRUARI 196: Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. VV Peereboom^en^Mr^H^^anjle^^^ Verdwenen uit vliegtuig fVan onze Amsterdamse redacteur) De K.L.M. zoekt naar een ton. Dit ka pitaal, als Brits bankpapier keurig ver pakt in een kistje, is zaterdag verdwe nen uit het laadruim van een DC-8 op de vliegroute Johannesburg-Brazzaville- Kano-Rome-Züric.h-Amsterdam. Het geld maakte deel uit van een zending, die be stond uit vjjf kistjes. Deze waren door een bank uit Kano verzonden en bestemd voor een bank in Genève. B\j aankomst op Schiphol bleken nog vier kistjes aanwezig te zijn. Het vliegtuig keerde zaterdagmiddag omstreeks één uur op Schiphol terug van de Zuidafrikaanse vlucht die als nummer 394 in de dienstregeling vermeld staat. Het kwam vijf uur na schematijd binnen. De belangrijkste vertraging had het vlieg tuig op het vliegveld van Zürich, waar het vier uren aan de grond heeft gestaan. Indien de melding van de vermissing zaterdagmiddag via Interpol aan de bui tenlandse politie was doorgegeven, zou het wellicht met meer kans van slagen dan thans mogelijk zijn geweest na te gaan welke personen zich bijvoorbeeld bij het langdurige oponthoud in Zürich in de buurt van het toestel hebben opgehouden. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie op Schiphol had vanmorgen om kwart voor tien nog steeds geen aangifte gedaan van vermissing van het geld. De rijkspolitie is inmiddels wel op de hoogte maar dankt dit aan eigen initiatief. De politiemannen zijn in hoge mate ontstemd over de geheim zinnigheid die de K.L.M. heeft betracht. „Het is niet de eerste maal dat de dienst bedrijfsbeveiliging van de K.L.M. op een dergelijke vreemde wijze te werk gaat", zo zei men ons. „Men verbeeldt zich daar de zaken zelf te kunnen opknappen, mis schien wel omdat men een paar oud-po litieagenten in dienst heeft". De gemeente Delft heeft aan de Haar lemse schilder Kees Verwey de eervolle opdracht gegeven om voor de Oranje Gale rij te Delft het portret van Koningin Juliana te schilderen. In deze galerij in het stad huis bevinden zich portretten van alle re gerende vorsten en vorstinnen van het Huis van Oranje, te beginnen met doe ken van Michiel Jansz. Mierevelt, hof schilder van de Prinsen van Oranje. Op 22 maart zal de heer Verwey in paleis Soestdijk ontvangen worden, waar Koningin Juliana bij hoge uitzondering heeft willen afzien van haar voornemen niet meer voor schilders te poseren. De heer Verwey heeft zich in Delft op de hoogte gesteld van de plaats waar zijn doek zal komen te hangen. Het portret wordt 1,10 hoog en 85 cm. breed. Just Havelaar: Elke tijd is overgang, want tijd bete kent beweging en beweging verande ring. Waar geen overgang is daar is geen leven. BRUSSEL (ANP) Een vergissing bij de regie van een televisieprijsvraag in België heeft een ambtenaar van de Belgi sche P.T.T. tegen de lamp doen lopen. Hij had zijn zoon de oplossing gegeven van de prijsvraag, waarmee een bedrag van 15.000 frank (ruim 1.000) kon wor den gewonnen. Door een fout in de uitzen ding was het echter onmogelijk, dat ie mand de oplossing kon vinden. Toen na de uitzending toch de juiste oplossing aan de R.T.B. werd gemeld was het duidelijk, dat er een „lek" moest zjjn. Het spel, „Drelin-Drelin", liet de kij kers combinaties maken tussen bekende Belgische figuren en hun woonplaatsen. Daaruit konden getallen worden afgeleid, die konden worden herleid tot een tele foonnummer. De laatste vraag luidde: „Rik van Looy (de wielrenner) is de keizer vanIngevuld zou moeten worden: „Van Herentals", maar deze plaatsnaam kwam niet voor onder de namen, waar uit een keuze kon worden gedaan. Het juiste telefoonnummer kon dus niet worden gevonden. Vijftien seconden na de uitzending ging tot verrassing van de leiders van het spel toch de bel van het geheime telefoonnum mer. Een vrouwestem gaf haar adres op, maar inplaats van gelukwensen kreeg zij onmiddellijk bezoek van een notaris en een delegatie van de R.T.B. Zij bekende te hebben opgebeld namens een jongen, die op zijn beurt de oplossing had gekregen van zijn vader, een ambtenaar van de P.T.T. De R.T.B. heeft de uitslag ongeldig ver klaard en een onderzoek laten instellen naar het verloop van de vorige uitzendin gen. Tegen de ambtenaar is een klacht bij de justitie ingediend. KOEALA LOEMPOER. Malaya zal zijn strijdkrachten aanzienlijk uitbreiden met het oog op de vijandige houding van Indonesië tegenover de Maleise Federatie in oprichting. Dit heeft de minister van Defensie vanmorgen meegedeeld. (Reuter) BARtËljÖrIsSTR™ HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 onmogelijk baat hebben bij een dergelijk voorstel, dat de ene partij grote voordelen ten nadele van de andere partij verschaft, aldus Godber. President Kennedy heeft de 17-landen conferentie een boodschap gestuurd, waar in hij pleit voor een „oprechte geest van samenwerking." (AP). Weërrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, ,9 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5 Horen en Zien 7 Kunst 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport. 13 Tops') 14 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina s NEW DELHI (Reuter) Het blad „In dian Express" meldt vandaag, dat China op 11 januari zijn eerste kernbom tot ont ploffing heeft gebracht in de woestijn van Sinkiang. Een van de eerste foto's van na de militaire coup uit de Iraakse hoofdstad Bagdad. Militairen van het nieuwe bewind voor de ruïne van het mini sterie van Defensie, waarin de vorige premier, Kassem, na felle strijd werd gevangen genomen alvorens hij ter dood werd gebracht. Rechts op de foto een moskee, welke licht beschadigd werd. (Telefoto) Twee wagons met 24 stamboekkoeien uit Friesland hebben elf dagen op het Franse grensstation Blanc Misseron tussen Ber gen en Valenciennes gestaan, waar ze op een zijspoor waren gereden. De Franse autoriteiten zeiden, dat het transport terug moest naar België, maar de Belgen weigerden het transport tot hun land toe te laten. Gisteren zijn de wagons teruggereden naar het Belgische grensstationnetje Quie- vrain. Daar heeft men de dieren bij een boer op stal gezet. Elf dagen mochten de koeien de wagons niet uit. Twintig waren er drachtig, twee kalfden in de wagons. De gehele zaak is een gevolg van een ontstellende bureaucratie. De wagons wer den op het grensstation aangehouden toen het bekend werd dat er in België mond en klauwzeer was uitgebroken. De vete rinaire diensten in West-Europa zijn ken nelijk in paniek geraakt toen aanvanke lijk de mededeling werd verstrekt dat het hier de Afrikaanse mond- en klauwzeer betrof waartegen de runderen in West- Europa niet zijn ingeënt. Naderhand is echter gebleken dat het in de omgeving van Brugge aangetroffen virus van de stam O is waartegen wel enting heeft plaatsgevonden. Niettemin werden de grenssluitingen die door de veterinaire autoriteiten waren af gekondigd pas gisteren ongedaan gemaakt. Nu sneeuw en vorst het wegverkeer steeds meer moeilijkheden in de weg leggen, grijpen sommige mensen te rug naar vervoermiddelen, die beter zijn aangepast aan de natuurlijke om standigheden. Tot hen behoort de Haarlemse kastelein P. van Roon, die ergens in den lande een aantal prach tige arresleden wist te vinden, die on middellijk spraken tot zijn verzame- laarshart. Een van deze sleden rustte hij uit met tuig, teugels en een pony, waarna hij vrienden en kennissen in de gelegenheid stelde tot een ritje door de stad, maar steeds in gezelschap van zijn tweejarig zoontje Robert. De Eerste Kamer heeft gistermiddag na langdurige discussies met 49 tegen 16 stemmen de Wet op het Voortgezet Onder wijs, de zo genoemde Mammoetwet van minister Cals, aanvaard. Tegen stemden de liberalen, de communisten, drie leden van de A.R. en vier van de C.H.U.-fractie. Een liberal^ motie om de stemming uit te stellen totdat meer gegevens bekend zouden zijn over het beleid inzake het openbaar onderwijs, haalde de eindstreep niet. Deze motie werd verworpen met 57 tegen 9 stemmen, waarbij de liberale frac tie de steun kreeg van die van de com munisten. Minister Cals kreeg, toen de uitslag van de stemming bekend werd, een applaus van de Kamerleden, die daarna in drom men op hem toekwamen om hem te fe liciteren Het overleg over een nieuwe C.A.O. voor dé grafische industrie is gisteren opnieuw vastgelopen op de verlenging van de va kantie. De werknemers houden namelijk vast aan hun eisen inzake meer vakantie dagen en hierin wensen de werkgevers hen niet tegemoet te komen. De werkgevers zijn wel bereid de lonen van de volbeloon- de werknemers met 3.5 percent te verhogen mét een minimum van acht cent per uur. Dit met inbegrip van de 1 percent A.O.W.- compensatie. Ook hebben de werkgevers aangeboden de afstand in de gemeente klassen in te krimpen. De lonen van het vrouwelijke personeel zouden kunnen wor den opgetrokken tot negentig percent van die van bun mannelijke collega's. De werkgevers wilden verder, zoals in de groot metaal is geschied, de uitbreiding van de vakantie met één dag in 1964 voor rang verlenen. Van werknemerszijde meen de men geen genoegen te kunnen nemen met de afwijzing van het verlangen al in 1963 tot verlenging van de vakantie over te gaan. Toen bleek dat er geen overeen stemming was te krijgen, hebben de werk gevers voorgesteld bemiddeling te vragen aan de Stichting van den Arbeid. De ver tegenwoordigers van de werknemers wensten dit voorstel echter niet te aan vaarden. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen met hier en daar mist en lichte tot matige vorst. Later zwaar be wolkt met van het zuidwesten uit sneeuw of regen, tot matig of krachtige toenemende wind tus sen zuidoost en zuid en geleide lijke stijging van temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (dag der vriendschap) is een verrukkelijk bewijs van uw vriendschap en valt altijd in de smaak. Tel. 6479 WASHINGTON (Reuter) De uithou dingsmars van een aantal functionaris sen van het Witte Huis onder leiding van Pierre Salinger, perschef van president Kennedy, gaat vrijdag niet door. Woens dag vertrokken bij het krieken van de dag wel twaalf secretaressen van het Ameri kaanse congres, vastbesloten te laten zien dat zij niet voor een flinke mars uit de weg gaan. Salinger verklaarde, kennelijk opge lucht, dat hij zich een waarschuwing ter harte nam van Kennedy's raad voor licha melijk welzijn, dat mensen die door hun zittend werk niet in goede vorm zijn geen mars van tachtig kilometer mogen onder nemen. „Mijn vorm is niet goed," zo ver klaarde de gezette perschef tussen enkele trekken aan zijn sigaar. Omdat Robert Kennedy, de minister van Justitie en broer van de president, al duidelijk het lichamelijk welzijn van de regering heeft aangetoond door een geslaagde mars in het weekeinde „is een nieuwe demonstra tie van mijn kant overbodig en mogelijk rampzalig." Vernomen wordt dat Salinger de raad zelf heeft gesuggereerd de waarschuwing uit te geven en hem op die manier een mogelijke „schande" te besparen. Salinger merkte nog op dat vele jour nalisten wel hebben gezworen dat zij tot de laatste kilometer met hem mee zou den gaan, maar dat hij er nog niet zo zeker van was dat sommigen ook bij de eerste kilometer zouden beginnen. „Ik ben misschien «vel moedig maar niet gek," al dus Salinger. Gisteren werd de „officiële" mars van mariniers gehouden. De eerste die binnen kwam was een luitenant, die die voorge schreven tachtig kilometer aflegde in elf uur en vierenveertig minuten. Een aantal van zijn collega's verwachtte men niet eer der dan vanmorgen of helemaal niet meer. De oudste deelnemer was een brigade-ge neraal, die ondanks zijn in de tweede we reldoorlog opgelopen beenverwonding met verbeten gezicht meehinkte. De marsrage is begonnen toen de be velhebber van het korps mariniers presi dent Kennedy een order van 1908 toezond die van de officieren der mariniers ver langt dat zij op gezette tijden een wande ling van tachtig kilometer maken in ma ximaal twintig uur, waarbij de laatste 800 meter met verdubbeld tempo worden af gelegd en de laatste 200 in een ren. De president verklaarde toen dat een derge lijke lichaemlijke oefening de leden van zijn regering die een zittend leven leiden goed van pas zou kunnen komen. De raad voor lichamelijk welzijn dacht daar an ders over en zei dat de mars parchtig is voor mariniers, maar dat bureaufunctio narissen eerst maar eens met mate moe ten gaan oefenen. De Verenigde Staten zijn van plan, met ingang van 1 april drie kernonderzeeboten met Polaris-raketten in de Middellandse Zee te stationeren, zodat op die datum de Jupiter-raketten uit Noord-Italië kunnen worden teruggetrokken, maar het zit de Amerikanen niet mee om voor de Pola- ris-duikboten een basis te vinden. Washington had gehoopt de Spaanse ha ven Rota te kunnen gebruiken als hoofd kwartier voor de Polaris-onderzeeërs, maar vorige week zijn de voorgenomen be sprekingen over hernieuwing van het Spaans-Amerikaanse defensie verdrag plot seling uitgesteld, „omdat noch Spanje, noch de V.S. gereed waren de besprekin gen te beginnen," zoals de Amerikaanse ambassade in Madrid verklaarde. En Ita lië, waar over enkele maanden verkiezin gen worden gehouden, wil er voorlopig ze ker niet aan, zoals premier Fanfani on dubbelzinnig heeft meegedeeld. Amerika zal de Polaris-duikboten daar om voorlopig laten opereren vanuit Holy Loch in Schotland, „ai moet daardoor een zeker offer aan de paraatheid worden ge bracht," zoals de Amerikaanse onder-mi- nister van Defensie, Gilpatric, gisteren in Rome zei. Hij heeft daar besprekingen over defen siezaken gevoerd met de Italiaanse rege ring. Uit Amerikaanse kring wordt verno men, dat Washington heel goed begrijpt, dat het nu niet het geschikte ogenblik is om de kwestie van de Polaris-bases met Italië op te nemen. De regering-Fanfani waarin de chris ten-democraten sterk pro-NAVO zijn, maar die om de „opening naar links" te conti nueren de steun van de neutralistische so cialisten nodig heeft wil de verkiezingen beslist ingaan zonder Polaris-bases op Italiaans grondgebied. De verwijdering van Evenals dat het geval is geweest bij de thans beëindigde ent-campagne zal de mi nister van Landbouw en Visserij de gele genheid openen jonge honden te laten en ten voor 2.- per dier. Binnenkort zal de regeling hiervoor worden bekend gemaakt. Het verbod, zich met een niet-ingeënte hond op straat te begeven, zal voortaan niet meer gelden voor honden die jonger zijn dan 6 maanden. Dit houdt dus in dat jonge honden uiter lijk vóór de vijfde levensmaand moeten worden ingeënt, omdat de periode voor het verkrijgen van voldoende onvatbaarheid op 30 dagen is te stellen. Jonge honden komen op diergeneeskun dige gronden vóór hun derde levens maand voor deze inenting niet in aanmer king. Zij moeten dus voortaan op een leef tijd tussen de drie en vijf maanden wor den ingeënt, wil de eigenaar niet het risico lopen, dat zij bij het bereiken van de zes de levensmaand nog niet ten volle onvat baar zijn e'ft zolang dus van de straat moe ten worden gehouden. Mede met het oog hierop is in het be lang van de categorie jonge honden, tij dens en kort vóór de entcampagne gebo ren, de leeftijdsgrens waarop een jonge hond zich nog oningeënt (maar wel aan gelijnd) op straat mag bevinden, van drie op zes maanden gebracht. Thans zijn ook alle in het buitenland afgegeven certificaten van inenting tegen hondsdolheid bij invoer van een hond in ons land aan het Nederlandse rijkscertifi caat gelijkgesteld. Tot dusver was deze re geling beperkt tot buitenlandse certificaten van nietNederlandse hondenbezitters. de Jupiter-bases was een zuiver militair- strategische beslissing, zonder politieke motieven, maar betekende de facto de in williging van een socialistische eis. Fanfani zal zich wel wachten om links- Italië nu voor de verkiezingen op de tenen te trappen met de Polaris-bases. De van uit Schotland opererende onderzeeboten zullen Italiaanse havens waarschijnlijk zelfs niet aandoen vóór de verkiezingen. De herziening van het in september af lopende Spaans-Amerikaanse defensiever drag gaat evenmin van een leien dakje. Gilpatrics bezoek aan Madrid werd afge last. Washington schijnt wat beducht te zijn voor de voorwaarden die Spanje zou willen stellen voor een hernieuwd akkoord. Men schijnt er een beetje mee te zitten, dat de in NAVO-verband opererende Pola ris-onderzeeërs gebruik zouden moeten ma ken van bases in Spanje, dat geen NAVO- lid is. Volgens Amerikaanse kringen in Ro me, is Washington niet bereid om Spanje het NAVO-lidmaatschap aan te bieden als prijs voor de verlangde faciliteiten. Onder-minister Gilpatric is vanmorgen naar Bonn vertrokken. GENèVE Op de gisteren hervatte ont wapeningsbesprekingen in Genève heeft de Sovjet-Unie 'n ontwerp-verdrag ingediend, waarin van de ondertekenaars wordt ge vraagd: opheffing van buitenlandse steun punten voor onderzeeërs met kernbomra ketten, van buitenlandse raketbases en van in het buitenland gestationeerde vliegtui gen met kernwapens. De Russische afge vaardigde Koeznetsov protesteerde met klem tegen de Amerikaanse Polaris-plan- nen. Hij stelde opnieuw een niet-aanvals- verdrag voor tussen de NAVO en het War schaupact en een kernwapenvrije zone in Midden-Europa. De Britse afgevaardigde Godber gaf te kennen, dat het duidelijk is, dat Rusland met zijn voorstel tot opheffing van buiten landse militaire steunpunten munt wil slaan uit zijn geografische positie. Realis tische ontwapeningsbesprekingen kunnen

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1