Velsen zet begrotingsvergadering in vlot tempo en goede sfeer voort Statistiek van gasten die in Velsen hebben overnacht Motorvoertuigen binnenkort verboden op het strand j^rieven aan redactie VOO RJ/AARSB EU RS J Opgeruimd staat netjes Nodig voor oplossing recreatieproblemen Naar aanleiding van vele klachten Sport in de IJmond IJmondverenigingen vandaag en morgen OKOF-IJmuiden gaat 70ste verjaardag vieren Havenberichten Loodgieters- en Eleotrieiteitswerkzeamheden WOENSDAG 13 FEBRUARI 1963 5 Visserij Stijgende uitgaven OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY HAARLEMSE POLITIE 21e Haar/lemse VOORVERKOOP: P E R E AUTO- en SCOOTER RIJSCHOOL JOOP DOORNBOSCH Piet Heinstraat 86 IJmuiden STOFZUIGERS LOENDERSLOOT Kort nieuws L De gemeenteraad van Velsen heeft gisteravond de be grotingsbehandeling voortgezet. Thans waren Burgemeester en Wethouders aan bod, voor de beantwoording van de frac tievoorzitters, die maandagavond in eerste instantie hadden gesproken. De wethouder van openbare werken, de heer R. Verbeek was, evenals op de eerste begrotingsdag, door ziekte verhinderd; zijn taak werd overgenomen door burge meester mr. J. C. Bührmann. Met betrekking tot de voor lichting van de zogenoemde economische commissie, waarin alle fracties vertegenwoordigd zijn, deelde de voorzitter mede, dat zij op 25 dezer bijeen zal komen ter behandeling van een belangrijke agenda. De commissieleden zullen dan volledig op de hoogte worden gebracht van de kortelings gevoerde besprekingen met de vertegenwoordigers der ge meentebesturen van Amsterdam, Haarlem, Haarlemmer meer en Haarlemmerliede en Spaarnwoude omtrent de planologie ten zuiden van het Noordzeekanaal, van wat is besproken op de laatste vergaderingen der commissie- Prinsen en de werkgroep ontwikkeling Noordzeekanaal en het besprokene omtrent de planologie van het Noordzee kanaal met vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Amsterdam, Haarlem en Zaandam. Voorts vermeldt de agenda een nota van de werkgroep industriële ontwikkeling rond het Noordzeekanaal en een verslag van het dezer dagen gevoerde gesprek met de firma Vinke en Co te Amsterdam over de toekomstige veerbootverbinding Christiansand- IJmuiden. De voorzitter zei, dat ook hij voor zoveel mogelijk openbaarheid was, maar dat dit nu eenmaal niet altijd gewenst was. Hij gaf toe, dat in het verleden in de commissie- Prinsen slechts de economie een rol speelde, maar dat nu, na aandrang door de burgemeesters van Zaandam en Velsen, recreatie en woningbouw meespelen. Tot zijn genoegen is nu Haarlem permanent auditor in genoemde commissie. De geleerden zijn het er wel over eens, dat er een streekplan voor het Noordzeekanaal moet komen, maar daarbij zal niet worden afgeweken van de gebruikelijke weg. Overigens is bekend, dat dit geen prioriteit krijgt. Spreker zei beslist geen voorstander te zijn van teveel deelnemers in lichamen die gevormd worden door vertegenwoordigers van gemeentebesturen; beperking tot die gemeenten welke rechtstreeks betrokken zijn is noodzakelijk, omdat goed werken anders niet goed mogelijk is. Als Beverwijk zegt, dat het er geheel buiten wordt gehouden, dan is het antwoord, dat tot en met vandaag Beverwijk nooit iets aan Velsen heeft gevraagd, aldus de voorzitter. Het kan evenwel desgevraagd alle inlichtingen krijgen. Velsens burgemeester is voorts geen voorstander van een overkoepelend lichaam als gedacht is voor het gebied langs de Waterweg. Wat de Amsterdamse plannen met be trekking tot de petro-chemische industrie betreft, zei spreker, dat Velsen er niets aan zou kunnen doen, omdat het bedrijf op Amsterdams eigen gebied komt. Velsen is niet gediend van een dergelijk bedrijf op zijn gebied en Amsterdam weet het. Wat de gedachte samenvoeging Bever wijk-Heemskerk betreft, meent spreker, dat het, na alles wat er gebeurd is, zo'n vaart niet zal lopen. Hij zei het eens te zijn met hetgeen de heer Van Os van den Abeelen over het contact met de IJ-ge- meenten heeft gezegd. Over de activiteiten van het Rijnmond- Wethouder H. de Boer worden gehoopt, dat de brief van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten aan de Tweede Kamer succes zal opleveren en een grotere rijksuitkering tot gevolg zal hebben. Omdat het college wel degelijk de nood zaak ziet van een efficiënte bedrijfsvoering is een econoom aangesteld en later is zelfs een tweede man aangetrokken. De admi nistratie van enkele diensten is gemecha niseerd. Voor de salarissen wordt gebruik gemaakt van een computer. Noordzeekanaal behoeft men zich niet on gerust te maken. Het gaat er om, in de ruimste zin van het woord meer bekend heid te geven aan de omvangrijke wer ken ter verbetering van de IJmuidense ha venmond. Gaat er iets anders gebeuren, dan zal spreker zeker eerst college en raad consulteren. Hij was het overigens eens met mevrouw Hoek, dat het door haar ge noemde „tweede deel van de doelstelling" niet duidelijk was. Het college voelt niets voor de suggestie van de heer Nuijens met betrekking tot het inschakelen van een instituut, dat een rapport zou moeten opstellen over econo mische en andere zaken in de gemeente. De gemeente, die over een uitstekende econoom beschikt, kan het zelf wel af. De voorzitter had alle lof voor hetgeen de heer Kolkman naar voren had gebracht over de visserij Spreker stelde voorop, dat het college niet de indruk heeft, dat de visserijhaven, in welke vorm dan ook enig nadeel zou ondervinden van de geplande buitenhavens. Hij merkte voorts op, dat het gemeentebestuur het bedrijfsleven in IJmuiden onder druk heeft moeten zetten om zich te verenigen. Van de 28 leden der stichting IJmuider Haven, die uitein delijk tot stand is gekomen, zijn veertien bedrijven uit de visserij. Spreker betreur de het, dat nog nooit iemand uit de visserij op het raadhuis is komen praten. Ziet men het misschien meer als een rijkszaak? Wethouder De Boer zou later op de vis serij kwesties terug komen. Wethouder A. de Jong kreeg vervolgens het woord over de financiële aangelegen heden. De toename van de uitgaven der gemeente is iets, dat onafwendbaar is. Aan de hand van voorbeelden toonde spreker aan, dat ook de gemeente Velsen voor wat een groot deel van zijn uitgaven betreft, in de rijksmolen zit en mee moet doen, of het nu wil of niet. Er kan slechts Wethouder De Boer verklaarde dat de belangen der visserij door het gemeente bestuur zeker niet achter zouden worden gesteld bij die van andere bedrijven. Hoe zou het anders kunnen: het is een bloeiend bedrijf dat zijn invloed op de gemeente zeer laat gelden. In Katwijk had onlangs het gerucht de ronde gedaan, dat hij zou hebben gezegd, dat de visserij wel uit IJmuiden weg zou kunnen gaan. Dat was natuurlijk niet waar. Vanzelfsprekend staan wij positief tegenover het visserijbedrijf. Er moet een goed samenspel zijn tussen reders, handel en werknemers. Zoiets is noodzakelijk voor een succesvolle verdedi ging van de visserijbelangen tegen alle mo gelijke aanslagen. Primair is, dat er coör dinatie is. Er mogen geen te grote tegen stellingen blijven bestaan. De diverse groe pen moeten dichter bij elkaar komen. Voorts is concentratie nodig: ons land is *5 te"kteftï voör een al te grote spreiding. De door de heer Kolkman genoemde in vesteringen in Scheveningen waren nodig voor de verbetering van de slechte toe stand van de haven. De vissershavens in IJmuiden verkeren in een veel gunstiger positie. Sociaal moet het klimaat in de visserij snel veranderen, wil men weerstand kun nen bieden aan de verlokkingen die aan wezig zijn in dit industrieel gezond gebied. Zo niet, dan is men ten dode opgeschre ven. Voor het bemannen van de steeds groter wordende vloot zijn mensen nodig. Beman ningen met een gemiddelde leeftijd van 56- 60 jaar laten niet moeilijk raden wat er straks gebeuren gaat, als er geen jongeren op de schepen komen. De goede wil bij Velsens gemeentebe stuur is beslist aanwezig om de visserij de hand te reiken. Wat de luchtvervuiling betreft, ziet de wethouder alleen in dwingende maatrege len heil. Die zijn gelukkig te verwachten. Het gemeentebestuur blijft diligent in deze en eveneens met betrekking tot de veront reiniging van het water in het Noordzee kanaal. Ook voor zover het zijn afdelingen be treft, is er samenwerking met de buurge meenten. Er is geen sprake van verzwak king hierin ten opzichte van de noorderbu ren. De wethouder van sociale zaken, de heer J de Leeuw deelde mede. dat een rege- Wethouder A. de Jong Burgemeester Bührmann ling voor huurtoeslag nog in het stadium van studie verkeert. Men moet er echter vooral niet teveel van verwachten, ze zal bepaald niet alle problemen rond het wo ningvraagstuk oplossen. Nadat de fractieleiders in tweede instan tie aan het woord waren, waarbij geen nieuwe gezichtspunten naar voren kwamen werd de vergadering geschorst tot heden avond half acht. Wethouder J. van Leeuwen De centrale werkgroep van de Nationa le Campagne „Opgeruimd staat Netjes", heeft zich opnieuw tot alle gemeentebe sturen van Nederland gewend met het verzoek, om ook voor het derde campag nejaar een bijdrage te verlenen in de kos ten, verbonden aan de voor dat jaar uit te werken plannen. B. en W. van Velsen zijn van oordeel dat 'n voortgezette aktiviteit van de werk groep van groot belang is voor het rein houden van recreatiegebieden en ook zal doorwerken in het schoonhouden van stra ten en plantsoenen. In verband hiermede stellen zij de raad voor, aan de genoemde werkgroep, over het jaar 1963, een bijdrage te verlenen, berekend naar vier cent per inwoner, to taal uitmakende een bedrag van 2.680. Het steeds toenemende toeristische ver keer in ons land plaatst de gemeentebestu ren voor allerlei vraagstukken op het ge bied der recreatie, voor de oplossing waar van een goed inzicht in de ontwikkeling van het overnachtend bezoek en van de vakantie-accommodatie onontbeerlijk te. Aangezien het toerisme in ons land voor een zeer belangrijk deel gericht is op de kustgemeenten, zijn het met name de be sturen van deze gemeenten, die de behoef te gevoelen aan objectieve vergelijkbare gegevens met betrekking tot omvang en structuur van het overnachtend bezoek. De gegevens, die in het algemeen de gemeentebesturen op dit gebied ter beschikking staan, zijn in de meeste gevallen ontoereikend. Weliswaar publi ceert het Centraal Bureau voor de Stati stiek gegevens, verkregen door rechtstreek se enquêtering van de voornaamste hotel- en pensionbedrijven, doch deze gegevens blijven beperkt tot de buitenlandse gasten. Ook de zogenaamde nachtlij sten verschaf fen de gemeentebesturen onvoldoende ma teriaal (voor wat de Nederlanders betreft, alleen gegevens betreffende de overnach tingen in hotels en pensions). Over gege vens omtrent het totale bezoek aan de re creatiegemeenten kan dus niet worden be- Volgens een wijziging van de algemene politieverordening (waartoe de raad van Velsen nog moet besluiten) zal het verbo den zijn: a. het strand te berijden met een mo torrijtuig in de zin van de Wegenverkeers wet; b. het gedeelte van het strand, waar op dit krachtens besluit van Burgemees ter en Wethouders door middel van bor den is aangegeven, te berijden met een rijwiel. Het bepaalde in het eerste lid geldt niet: a. ten aanzien van het berijden met een rijwiel met hulpmotor van het strand, lig gende tussen de grens met de gemeente Beverwijk en de Noorderpier; b. indien het berijden van het strand geschiedt in opdracht of ten dienste van het rijk, de gemeente of het reddingswezen of ten be hoeve van de bevoorrading van strand- pachters of de opbouw c.q. afbraak van strandhuisjes. Burgemeester en Wethouders kunnen van het bepaalde in het eerste lid onthef fing verlenen. Advertentie KONINGSTRAAT 10 TELEFOON 4886 Het woord is aan. Met veel genoegen lees ik de dagelijkse spreuk: Het woord is aan Hoe charmant de wijsheid van de spreuk van 8 februari in het Zuidafri kaans ook moge klinken, toch luidt de oor spronkelijke versie als volgt: „Es bildet ein Talent sich in der Stille, Sich ein Charakter in dem Strom der Welt." Het is een citaat uit Torquato Tasso van Goethe, eerste bedrijf, tweede scène. J. BIENTJES, Haarlem Ontstellende ontdekking. Op donderdag 7 februari verscheen voor' de televisie een verslaggever die op straat een opinie-on derzoek hield en aan verscheidene voor bijgangers vroeg hoe zij dachten over De Gaulle en de E.E.G. Daarbij kwam ik tot de ontstellende ontdekking, dat deze voor bijgangers zelden of in het geheel niet een goed antwoord wisten te geven. Dat zo weinig mensen politiek geschoold zijn is funest voor een volk. Daarom is het voor dictators en dergelijke volksmenners zo ge makkelijk alan de macht te komen, zoals het verleden wel heeft bewezen. Men ziet het nu bij De Gaulle. Deze man heeft meegeholpen Hitler van zijn zetel te sto ten, maar gaat er nu zelf op zitten! Dat komt omdat de Fransen te weinig van de politiek afweten. Het publiek, vooral de jongeren, weten wel hoeveel keer een film ster getrouwd is, dat Dior weer een nieuwe mode brengt, dat de nieuwe plaat een top of een flop is. P. VAN DE WESTEN, Haarlem. Miljard. In uw blad van 9 februari lees ik onder het opschrift „Amerikanen heb ben minder gerookt in 1962," dat de Ame rikaanse rokers in dat jaar bijna 6,9 mil- jcen dollar hebben uitgegeven voor siga retten. Dit bedrag komt mij onwaarschijn lijk laag voor. Immers in Nederland, waar minder dan de helft van het aantal siga retten per persoon (van veertien jaar en ouder) gerookt wordt (namelijk 91 pakjes, tegen 199 in de Verenigde Staten) is de totale uitgave voor sigaretten blijkens zo juist over 1962 bekend geworden cijfers 722.731.713. Tegenover de 26.2 miljoen van de Verenigde Staten, met een bevol king die meer dan vijftien maal zo groot is dan die van ons land, lijkt het waar schijnlijk dat het woord „miljoen" vervan gen moet worden door „miljard". J. VAN NAMEN, Haarlem Naschrift van de redactie: De heer van Namen heeft gelijl-"in de oor spronkelijke tekst staat inderdaad 6,9 mil jard dollar. De langste dag. Ik ben uit principe te gen oorlogsromans, oorlogsspeelgoed en oor logfilms, maar „De langste dag" moet een ieder zien. Het is jammer dat de leef tijdsgrens boven de veertien jaar is en dat de toegangsprijs wat hoog is, dan zou de jeugd kunnen zien wat haar in deze ver schrikkelijke oorlog bespaard is gebleven. Hoevele Britten er zijn gevallen om Frank rijk uit de klauwen van het nazidom te krijgen. Daarom verafschuw ik het vriend schapsverdrag tussen de dictators Ade nauer en De Gaulle, die samen hun „vriend", en misschien heel Europa, willen knechten. Wij wensen Groot-Brittannië in de E.E.G. A. VAN WIJNEN, Haarlem. De bepaling is ontworpen naar aanlei ding van in de afgelopen zomer ontvangen klachten van strandbezoekers over de ge dragingen van bromfietsers en berijders van motorvoertuigen op het strand.:Uit de ingestelde onderzoeken is gebleken, dat deze klachten alleszins gegrond zijn. De wijze, waarop jongelui soms met hun bromfietsen e.d. over vaak druk bezette strandgedeelten heen en weer rijden, le vert niet alleen hinder op voor andere strandgebruikers, maar schept bovendien tal van gevaarlijke situaties, doordat de strandbezoekers nu eenmaal niet bedacht zijn op snelrijdend verkeer op het strand. Het is daarom noodzakelijk, dat te dezer zake beperkende bepalingen in het leven worden geroepen. Op grond van de voorgestelde bepaling zal het berijden van het strand met motor voertuigen incl. bromfietsen voortaan ge heel verboden zijn. Een uitzondering is slechts gemaakt (dit op verzoek van het gemeentebestuur van Beverwijk) voor het berijden met bromfietsen van het niet in exploitatie zijnde strandgedeelte, lig gende tussen de grens met de gemeente Beverwijk en de Noorderpier, zulks om hun, die de hengelsport op de Noorderpier plegen te beoefenen, geen moeilijkheden in de weg te leggen, terwijl voorts in het tweede lid, onder b, een uitzondering is opgenomen voor het berijden van het strand in opdracht van het rijk, de ge meente of het reddingswezen of ten behoe ve van de bevoorrading van standpachters of de opbouw c.q. afbraak van strandhuis jes. Het berijden van het strand met rijwie len zal alleen verboden zijn op het gedeel te van het strand, waarop dit krachtens het besluit van B. en W. door middel van borden is aangegeven. De bedoeling is, dat het fietsverbod alleen zal worden ingesteld voor 't drukke gedeelte van 't strand. Om 't publiek geen onnodige belemmeringen in de weg te leggen is het verbod beperkt tot het berijden van een rijwiel op het strand. Het zal de strandbezoekers dus wel zijn toegestaan hun rijwiel aan de hand mee te nemen om er aldus tenten e.d. mee over het strand te vervoeren. Ten einde het mogelijk te maken, dat in voorkomende gevallen wedstrijden met voertuigen op het strand kunnen worden gehouden gedacht wordt aan skelter wedstrijden e.d. is in het derde lid aan B. en W. de bevoegdheid voorbehouden tot het verlenen van een ontheffing van de in de bepaling vervatte verboden. schikt, terwijl bovendien de bewerking van die gegevens tot een voor het gemeente bestuur en andere belangstellenden bruik bare statistiek juist ten gevolge van die onvolledigheid achterwege blijft. Daarom heeft de kring van Burgemees ters van Noordzeebadplaatsen in 1954 het initiatief genomen om te komen tot een uniforme registratie van de overnachtin gen, die aangepast is aan de verschillende doeleinden. Dit initiatief is sindsdien nader ontwikkeld en uitgewerkt door de door genoemde burgemeesterkring ingestelde commissie. De door deze commissie ontworpen sta tistiek is zodanig ingericht, dat zij per ge meente een vergelijkend inzicht geeft in de ontwikkeling van de logies-accommodatie en voorts gegevens verschaft over de struc tuur van het overnachtend publiek naar het aantal overnachtingen, de geografische en sociale herkomst van de gasten enz. Door deze opzet kan de statistiek een be langrijk hulpmiddel zijn bij het bepalen van het gemeentelijk recreatief beleid en ontstaat de mogelijkheid om op objectieve wijze voorlichting te geven aan andere or ganisaties en personen, die bij de beharti ging van recreatieve belangen zijn betrok ken. Voorts zal de statistiek van groot nut kunnen zijn voor de verenigingen voor vreemdelingenverkeer. Sedert 1955 is het aantal gemeenten, dat tot invoering van de statistiek is overge gaan, geleidelijk toegenomen. Mèt deze toename is tevens de behoefte ontstaan aan centrale verwerking van het verza melde materiaal. Een zodanige verwerking is niet alleen goedkoper, zij is ook efficiën ter, omdat gemakkelijker statistisch ge schoolde deskundigen kunnen worden in geschakeld. Verder heeft de centralisering van de ver- en bewerking van de gegevens het voordeel, dat een uniforme statistiek ontstaat, waardoor de ontwikkeling van de eigen gemeente kan worden vergele ken met die in andere plaatsen. Een en ander is voor de Vereniging van Neder landse Gemeenten aanleiding geweest zich met de centrale verwerking van de sta tistiek te belasten. De gemeente Velsen heeft de laatste jaren hoe langer hoe meer de belangstel ling van het toerisme tot zich getrokken. Daarom kan het te dezen aanzien niet af zijdig blijven staan. Enige tijd geleden is besloten ook in deze gemeente tot invoe ring van de gastenstatistiek over te gaan Inmiddels zijn over een deel van het af gelopen seizoen reeds gegevens voor de statistiek verzameld. Hoewel de inlevering van de formulieren geen aanleiding tot moeilijkheden heeft gegeven en verwacht mag worden, dat de betrokkenen in het al gemeen bereid zijn hun medewerking te verlenen, is het toch goed, dat de moge lijkheid wordt geschapen om in voorko mende gevallen dwingend op te treden, opdat het welslagen niet door onwilligheid in gevaar wordt gebracht. Daartoe hebben B. en W. een verordening voor een gasten statistiek ontworpen. Volgens deze verordening is een ieder, die tegen betaling nachtverblijf verschaft, een woning, gebouw of getimmerte of een gedeelte daarvan, al of niet gemeubileerd, tegen betaling als recreatieverblijf ter be schikking stelt, of tegen betaling gelegen heid geeft tot kamperen, verplicht binnen vierentwintig uren met gebruikmaking van een daarvoor bestemd formulier, bij de politie opgave te doen van de personen, aan wie het nachtverblijf is verschaft, het recreatieverblijf ter beschikking i gesteld of gelegenheid tot kamperen is gegeven. De raad van Velsen moet de verordening nog vaststellen. Advertentie KRELAGEHUIS - HAARLEM KENNEMER TABAKSHUIS J. VISSER, Marktplein 5 - IJmuiden De DCIJ-ers Van Straten, Swier en Van Gerrevink, die in de hoofdklasse deelne men aan het voortoernooi om de damtitel van Kennemerland, boeken nauwelijks enige vooruitgang. Swier en Van Gerre vink hebben thans na 3 partijen slechts 4 punten, Van Straten heeft er uit 3 partijen 3, terwijl De Boer maar 2 punten vergaarde uit 2 wedstrijden. In dit korte toernooi moeten er nog enkele partijen worden ge wonnen om de finale te bereiken. Zonder voorwedstrijden bereikten de DCIJ-er Du- kel en de clubkampioen van de Haarlemse Damclub Bus al de finale. De uitslagen van de 4de ronde luiden: groep A: RozijnLangeveld 2-0; Van Hal Belien remise; Van KesterenWarmer dam 2-0; Van StratenVan Loo remise. Groep B: De JongMast 2-0; SwierRoest 2-0; SwierLe Noble 2-0; MeureBelien 1-1; OudhofLe Noble 2-0. Groep C: Blom Van Gerrevink remise; DoumaBelien 2-0; Van der VosseJ. de Boer uitgesteld; Ter Haak—Schelfhout 0-2. De stand in de hoofdklasse luidt als volgt: groep A: Van Kesteren 7, Van Loo en Be lien 5, Van Hal 4, Rozijn 4, Van Straten 3, Teunisse en Langeveld 2, Warmerdam 0 p. Groep B: Oudhof en Belien 5, Meure, Swier en De Jong 4. Roest 2, Mast en Le Noble 0 p. Groep C: Vsn Gerrevink, Schelf hout, Douma, Ter Haak, allen 4, Blom en De Boer 2, Van der Vosse en Belien 1 punt. Van de A-groep komen de bovenste 3, van de groepen C en B de twee hoogst ge plaatsten in de finale. Uitslagen Eerste klasse A: Van LooyLemmers remise; Van LeuffenVan der Wereld uit gesteld; JuttenKoren 2-0. Eerste klasse B: BosmaBot 2-0; De la RieVan Leuven remise; De ZwartHekelaar remise; Van SmedenBoerkool 2-0. In de A-groep heb- 00» Jutten en Diemei met 4 punten de lei ding, in de B-groep vergaarde Van Sme den 5 punten, terwijl-Van Leuven en De Ia Rie, ieder met 4 punten, de tweede plaats bezetten. Tweede klasse: LenaertsVan der Does 2-0; HoogluchtEbbeling remise; Van der RemVan Delden remise; Zandbergen Maus 2-0. In deze groep leidt Lenaerts met 5 punten. Het komende weekeinde wordt het toernooi in het clublokaal van de dam club Het Oosten voortgezet. Advertentie Advertentie Gas- en Waterfltter KENNEMERLAAN9 TEL 5271 Installateur P.E.N Advertentie WOENSDAG 13 FEBRUARI Cultureel Centrum, 20 u.: Jaarvergade ring volièrevereniging „Fauna Felisena". Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, 20 uur: Katholieke toneelgroep „Genesius" uit Haarlem speelt „Miranda" voor Katho liek Vrouwengilde IJmuiden-West. DONDERDAG 14 FEBRUARI Gebouw „Grapy", Beverwijk. 20 uur: Jaarvergadering Ned. Bond voor Platte landsvrouwen. De afdeling IJmuiden van de Vereniging Oud-katholiek Ondersteuningsfonds heeft maandagavond in het Oud-katholiek ver enigingsgebouw haar jaarvergadering ge houden, onder voorzitterschap van de heer P. J. van der Laan. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De in het verslag vermelde activiteiten illu streren de goede gang in de afdeling, die in ledental vrijwel constant is gebleven. Ook het financiële verslag gaf geen reden tot bezorgdheid. De heer J. Zwart, pen ningmeester, die herkiesbaar was, zal voor nog een jaar deze functie bekleden. Voor de viering van het zeventigjarig bestaan der afdeling is reeds een zaal besproken en voor de begroetingsavond, voorafgaande aan de algemene vergadering in mei, is het programma al grotendeels samengesteld. Nadat mededeling was gedaan van het plotseling verscheiden van pastoor C. F. Nieuwenhuyzen, oud-pastoor van de paro chie, werd deze beminde figuur, die twaalf jaar de gemeente van de H. Engelmundus te IJmuiden diende, herdacht Excelsior, Holland Electro Rutor, AEG Electrolux, Philips, Erres. Betaling eventueel te regelen. Voor 100 service: Lange Nieuwstraat 433 - 435 Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Cito van Rotterdam; Aeneas, Birkenhead; Elpidoforos, Bahia Blanca; Swallow, Ostende, voor IJmuiden; Alssund, Rotterdam; Alcetas, Rotterdam; Boge- sund, Stockholm; Vechtstroom, Le Havre: Aruba, Waterford; Adelheid Sibaum, Rotterdam, voor IJmuiden; Sorenrask, Rotterdam; Dieksand, Brunsbüttel; Sarpedon, Antwerpen; Roerdomp, Rotterdam, naar Wormerveer: Wexford, Boston, naar Koog a/d Zaan! Loulea, Le Havre; Gertru de Winer, Emden; Advent, Rotterdam, naar Wor merveer; Kongsbru, Antwerpen; Mercurius H., Dagenham; Zwerver, R'dam, naar Wormerveer: Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Granvik van Rotterdam; Aun, Esbjerg; Kastanjesingel, West-Hartlepool; Gratia, Rotterdam, naar Wor merveer; Myson, Rouaan, voor IJmuiden: Malo- ja, Lagos; Manto, Bordeaux; Gruno, Rotterdam; Alcor W., Rotterdam, naar Wormerveer; Benin- kust, Antwerpen; Karimun, Antwerpen; Hoegh Abeille, eL Havre: Oktant, Swansea. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Trude K. naar Rotterdam, van Zaandam; Ragni, Newcastle, van IJmuiden; Thorwald, Rotterdam; Imka, Em den; Sylvan Arrow, Rotterdam; Suzanne Fritzen, Houston; Finnpine, Londen; Thordis, Bahrein; Konny M., Antwerpen; Corallina, Rotterdam; Kenrix, Hamburg; Raket, Rotterdam, van Zaan dam; Asmara, Bremen; Friesland, Gent; Norden ham, Emden; Alssund, Rotterdam; Belgia, Ant werpen; St. Thomas, Duinkerken; Tika, Londen; Harrogate, Goole; Jens Emil, Dublin; Wolanda, Londen; Hinde, Londen; Montferland, Las Pal- mas; Gitana, Basse Indre, walsmateriaal van IJmuiden. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Hejaz naar Djeddah; IJstroom, Leith; Julia Mary, Londen; Stentor, Bremen; Unden, Antwerpen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Geringe groei. De bevolking van Rotterdam is in 1962 met slechts 737 per sonen toegenomen, namelijk met 658 man nen en 79 vrouwen. Het inwonertal be droeg op 31 december 730.962 personen. De geringe stijging is een gevolg van het grotè vertrek naar andere gemeenten. Er ver- trokker 27.840 Rotterdammers, waartegen over de vestiging stond van 22.467 nieuwe inwoners. Het migratieverschil was dus 5373 personen. Er werden meer jongens (6238) geboren dan meisjes (6143), maar er overleden meer mannen (3550) dan vrou wen (2721). Het vrouwelijk geslacht blijft met een kleine tienduizend in de meer derheid.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5