Amerikaanse troepen blijven in Europa zolang zij gewenst zijn Geen represailles tegen president De Gaulle /«O-Fresh ANWB en KNAC gaan zeer nauw samenwerken Alles was op slag veranderd... HET WEER Harold Wilson Labour-leider Amerika helpt bij zoeken naar gekaapt schip Influenza-golf over ons land Uw handen lopen nü gevaar! Maasdam is op twee wrakken gestoten Hazenberg's BORST President Kennedy op persconferentie: Wij zijnblijgemaakt met een dooi-mus Washington trekt de B-47 terug Verbinding met de Syncom verbroken Neger-studenten verlaten Sofia en masse Melk in Bari was gevaarlijk besmet &®(Jp "41 Complot tegen De Gaulle nu ƒ27.- DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Versnelde aflossing zij ademde weer vrij-uit ORALATOR Weer vorst ëeL Bases in Engeland en in Spanje worden opgeheven Het woord is aan In de krant van heden: 7*opsy 14 Sport 13 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Italiaan in Genève 1.35 i 'A In monding van Weser Accountantskantoor H. KERKHEIDE Koop er nog één!!! 48e JAARGANG NUMMER 87 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chei Bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. 41 IJmuider Courant VRIJDAG 15 FEBRUARI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 oent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) De Amerikaanse troepen in West- Europa zijn sterker dan een jaar geleden, zo verklaarde president Kennedy "gisteren op een persconferentie. Hij vervolgde: de Verenigde Staten willen hun troepen daar houden, tenzij de bondgenoten terugtrekking dezer troepen wensen. Geen staat heeft echter dat verlangen te kennen gegeven. De Verenigde Staten beogen hun bondgenoten extra verzeke ringen te geven omtrent hun bereidheid West-Europa te verdedigen. Bovendien willen de Verenigde Staten door de ont wikkeling van een multinationale kern macht aan de bondgenoten een sterker gevoel geven dat zij deelnemen aan een gemeenschappelijke defensie. Het Atlantische bondgenootschap vormde verreweg het belangrijkste onderwerp van Kennedy's persconferentie. De Amerikaan se president verklaarde beslist niet uit te zijn op een economische of politieke ver gelding tegen president De Gaulle en deed wat hij kon om de indruk weg te nemen als zouden de Verenigde Staten hun strijd krachten in West-Europa belangrijk willen verminderen. Gedurende de afgelopen maanden zijn een vijftienduizend man schappen teruggetrokken, doch hun werk had alleen logistieke betekenis en zij be hoorden niet tot de gevechtstroepen. De Verenigde Staten hebben zes divisies in West-Europa en die zouden alleen worden teruggetrokken, indien men dit in West- Europa verlangt. Toen hem gevraagd werd of de Verenig de Staten bereid zouden zijn het commando en de controle over de kernwapens te delen met hun Europese bondgenoten, wees de president erop dat een eventueel besluit tot gebruik van deze wapens in zeer korte tijd moet worden genomen. Vandaar dat de macht daartoe aan iemand moet worden gedelegeerd, of dat nu de president der Verenigde Staten, de president van Frank rijk. of de premier van Groot-Brittannië is. Maar voor de NAVO-vergadering in Otta wa dit voorjaar wil Washington de bond genoten een plan voorleggen dat hun extra verzekeringen moet geven. In dat plan zouden ook richtlijnen worden gegeven voor het gebruik van een kernmacht. Vol doet dit plan hun niet, dan is Washington bereid andere voorstellen te onderzoeken. Kennedy wees erop dat de Europeanen geen werkelijke reden tot zorg meer heb ben. De Verenigde Staten hebben 400.000 man plus gezinnen in Europa. Men zal niet toelaten dat die onder de voet worden ge lopen. Wat meer is: een verlies van West- Europa zou rampzalig zijn voor de Ver enigde Staten. Maar, zoals gezegd, West- Europa kan krachtiger verzekeringen krij gen indien men nog steeds niet gerust zou zijn over de situatie. Ook in de toekomst zullen geruchten blijven gaan over een eventuele verande ring van Amerika's macht overzee. De Natuurlijk is zij o-zo blij met de ideale O-Fresh Oralator. Heerlijk adem-fris, na even diep inhaleren door dat handige, nieuwe apparaatje! Wie veel met mensen omgaat heeft O-Fresh beslist op zak! Vooral na speciaal eten, roken en drinken reinigt de diepdoordringende werking van O-Fresh de slechte adem handig vestzak-formaat f 2.25 bij uw apotheker, drogist of speciaalzaak BARTEUÖRISSTR HAARLEM TEL, 13439 itlOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL! 223596 FALCON CAMELJASSEN Volgens de verwachtingen van het K.N.M.I. in De Bilt van de laatste dagen zou het gisteren al zijn gaan dooien. Dat dit niet is gebeurd is niet de schuld van het K.N.M.I.dat met reden mocht ver wachten dat een naderend depressiefront met regen en sneeuw over ons land zou trekken. Maar dit front is, komende uit het zuid westen, bij de Frans-Belgische grens blij ven steken, zodat deze landsgrens nu sa menvalt met de grens tussen vorst- en dooigebied, Of deze verder naar het noor den zal komen hangt af van wat een sto ring bij Noord-Spanje zal gaan doen. De eerstkomende dertig uren blijft ons land echter nog wel binnen het vorstgebied. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met in de zuidelijke provincies enige sneeuw. Vannacht lichte tot ma tige vorst, morgen overdag tem peraturen om het vriespunt. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Volledige weerrapporten op pagina, twee (Van onze correspondent) LONDEN De Lagerhuis-fractie van de Labour Party heeft Harold Wilson (46) ge kozen tot oppositieleider, als opvolger van wijlen Hugh Gaitskell. Wilson kreeg 144 stemmen, George Brown 103. De fractie koos in feite Engelands toekomstige pre mier, want de kans dat Labour de ko mende verkiezingen wint is aanzienlijk. Daarom koos de fractie de sprankelen de, zeer intelligente Wilson en niet Brown, de verpersoonlijking van de gewone man, het nuchtere verband en de vakbondsvleu- Wilson verklaarde na zijn benoeming, da hij de gehele partij zal dienen en niet slechts een groep daarvan. Hij wilde de speculaties de kop indrukken van hen, die Wilson nog altijd als een links-socialist be schouwen. Hij onderstreepte dat hij de po litiek waartoe in grote lijnen onder Gaits kell werd besloten, zal voortzetten en al les zal doen om de partij eenheifl te be waren. Hij sprak er zijn vertrouwen over uit dat Labour de verkiezingen zal winnen. Wilson is van plan binnenkort de leiders van de Amerikaanse regering te ontmoe ten. Hij moest zijn bezoek aan de Ver enigde Staten door Gaitskells dood vier dagen na zijn aankomst afbreken. Hij hoopt ook naar Moskou te gaan, indien Kroesjtsjev de destijds aan Gaitskell ge richte uitnodiging thans aan hem wil stu- i. (Zie verder op pag. 3) Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 205X8 Onze directrice - hairstyliste Mej. Corry v. d. Vlist is van haar buitenlandse studiereis teruggekeerd en toont u gaarne zonder enige verplichting de nieuwste houdbare modieuze coiffures. Institut de Beauté Coiffure Création Amerikaanse president gaf in feite toe dat het Pentagon een plan in studie heeft waarbij de manschappen slechts voor een jaar overzee zouden worden gestuurd, zon der gezin. Dit zou geen militaire verzwak king betekenen, doch een poging de be talingsbalans te verbeteren De zes divisies die Amerika in Europa heeft, zijn volgens de president beter uitgerust dan de NAVO- troepen der bondgenoten. Even belangrijk als de militaire aspecten van de Atlantische gemeenschap acht de president de economische betrekkingen. Men blijft streven naar een samenhangen de economie van West-Europa en de Ver enigde Staten en naar een ontwikkeling van de markten, mede ten bate van de grondstof exporterende ontwikkelings landen. WASHINGTON (Rcuter/AFP) De Verenigde Staten zijn van plan in de loop van de volgende maanden driehonderd straalbommenwerpers van het type B-47 die hun bases in het buitenland hebben, terug te trekken. De maatregel zal betrek king hebben op vier bases in Engeland en drie in Spanje. Op het ogenblik beschikt de Amerikaanse luchtmacht over negen honderd toestellen van het type B-47. Het Amerikaanse ministerie van Defen sie heeft verklaard dat de vermindering van het aantal B-47 toestellen in 1959 met de invoering van intercontinentale ballis tische propectielen en betere bommenwer pers was begonnen en in de komende jaren „geleidelijk" zal voortduren. De vervan ging door moderner materieel zal de kracht van onze kernmacht verder vergroten, al dus de verklaring. Deze nieuwe maatregel volgt op de ont manteling van Thor-raketbases in Enge land en de opheffing van de bases van Jupiter-raketten in Turkije en in Italië. (Zie verder op pag. 9) CAPE CANAVERAL (Reuter) Het ra diocontact met de gisteren gelanceerde Amerikaanse communicatiesatelliet Syn com is verbroken. Dit gebeurde 13 secon den na het afvuren van de raket die de kunstmaan in een synchrone baan om de aarde moest brengen. „Het is mogelijk dat zij prachtig op haar plaats is en dat wij alleen maar verbin dingsmoeilijkheden hebben, maar het is ook mogelijk dat deze laatste raket de kunstmaan uit haar koers heeft geslagen", werd op Cape Canaveral verklaard. CARACAS De linkse extremisten uit Venezuela die zich in volle zee hebben meester gemaakt van het Venezolaanse vrachtschip Anzoategui, hebben in een ra- diobooschap aangeboden de 36-koppige be manning uit te wisselen tegen politieke ge vangenen in Venezuela. De Venezolaanse regering heeft het aanbod van de hand gewezen en de actie „belachelijke propa ganda" en internationaal strafbare zeero verij genoemd. Amerikaanse schepen en vliegtuigen helpen op Venezolaans verzoek bij het opsporen van het gekaapte schip, dat wellicht koers zal zetten naar Cuba. Men schijnt het schip nog niet te heb ben opgespoord. Venezuela's minister van Binnenlandse Zaken zei, dat er woensdagnacht negen extremisten aan boord van de Anzoategui waren gekomen met een marinevaartuig dat zonder kentekenen was genaderd. De overmeestering van het schip heeft in Caracas de stoot gegeven tot een nieu we terreur tegen het regime-Betancourt. Er werden brandbommen in een radiostu dio geworpen, een autobus en een pak huis gingen in vlammen op en bij onge regeldheden werden zeker tien mensen gewond. Betancourt vierde woensdag de vierde verjaardag van zijn bewind. Veel Nederlanders hebben momenteel griep. De influenza-golf geeft geen reden tot ongerustheid. Het ziekteverloop is goed aardig, terwijl er van complicaties weinig sprake is. Dit heeft de hoofdinspectie van de volksgezondheid meegedeeld. De ontwikkeling van de situatie wordt in samenwerking met de provinciale in specteurs van de volksgezondheid nauwlet tend gevolgd. Ook in ons omringende lan den heerst griep, die eveneens niet kwaad aardig is. De griep maakt dit jaar in ons land meer slachtoffers dan het vorige jaar en minder dan in het seizoen '60-'61. Maandag wordt prinses Marijke zestien jaar. De fotograaf A. B. Kannegieters maakte deze foto op haar school in Baarn. Richard Armour: Als mensen zeggen, dat zij u hun mening geven voor wat zij waard is, kunt u er zeker van zijn dat zij haar zeer waardevol vinden. Weerrapporten I» 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9 Beeldverhalen2, 11 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Uitgaan in Haarlem4 Kennemer Kruimels4 Medische verzorging 4 Uit stad en omgeving .4, 5, 67 Films 3 ln deVislml en op zee6 Knipselkrant 9 Kunst 10 Horen en Zien10 Feuilleton Voor de vrouw11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 WENEN De Ghanese ambassadeur in Bulgarije heeft gisteravond telefonisch aan verslaggevers in Wenen meegedeeld, dat vrijwel de gehele groep Afrikaanse studenten in Sofia het land zal verlaten uit protest tegen de communistische indoc- trinering en het verbod om zich te orga niseren. Een eerste groep van 25 Ghanese studenten zou reeds gisteravond met een KLM-vliegtuig vertrekken, maar de reis werd door slecht weer uitgesteld. GENèVE (Reuter) De Italiaanse af gevaardigde op de ontwapeningsconferen tie in Genève heeft meegedeeld, dat de radio-activiteit in melk kortgeleden in Bari (Zuidoost-Italië) gedurende een kor te periode een gevaarlijk peil had be reikt. In Bari was een gehalte van 189 picocurie gemeten, in Rome 112 picocurie. Een gehalte van 150 picocurie over een periode van drie maanden geldt als de uiterst toelaatbare grens. De Italiaan drong aan op het sluiten van een kernstopverdrag om „het ver schrikkelijke gevaar van kernproeven voor de mensheid" weg te nemen. Eerder op de dag had de Canadese af gevaardigde, generaal Burns, gezegd, dat de conferentie in een beslissend stadium was gekomen en dat een overeenkomst bijna binnen bereik leek. i Bescherming met Clipp handcrème is noodzaak. Tégen afwashanden, ruwe en schrale handen. Vóór een fluweelzachte en gezonde huid. In de grote doos zit uw hele wipter-bescherming Grote doos slechts Royale tube f1.25 POURl> I' .li'.WlllUMBWiUlM'Vtl Dit is een foto van het Venezolaanse vrachtschip „Anzoatequi" van ongeveer drieduizend ton, dat, op weg van Venezuela naar New Orleans in volle zee door leden van het Nationale Be vrijdingsfonds is gekaapt. Het schip zou zijn buitgemaakt bij wijze van verzet tegen president Romulo Betan court, die woensdag de vierde ver jaardag van zijn bewind vierde. Besprekingen tussen de Koninklijke Nederlandsche Toeristenbond A.N.W.B. en de Koninklijke Nederlandsche Auto mobiel Club hebben besloten tot een efficiënte vorm van samenwerking'met behoud van beider zelfstandigheid. Nog vóór bet zomerseizoen zullen de admini stratieve taken van de K.N.A.C. door de A.N.W.B. worden overgenomen, waar door voor de K.N.A.C. aanzienlijke be sparingen zullen worden bereikt. Het gehele gebied van algemene dienstver leningen, zoals zowel door de A.N.W.B. als door de K.N.A.C. tot dusverre wer den verricht, zal in de toekomst voor de leden van de beide organisaties door de A.N.W.B. worden verzorgd. De kantoren van de KNAC in Amster dam en Arnhem worden opgeheven, even als de zes agentschappen van deze orga nisatie. Leden van de KNAC kunnen voor deze dienstverlening terecht in de 23 ves tigingen van de A.N W.B. in het gehele land. de grenskantoren inbegrepen. Het secretariaat van de KNAC blijft ge vestigd in Den Haag, waar nu ook A.N.W.B.-leden voor hun voorlichting en het aanvragen van dienstverleningen te recht kunnen. Het bijkantoor van de A.N.W.B. voor de Haagse binnenstad in de Parkstraat kan worden opgeheven. Het KNAC-lidmaatschap blijft bestaan en de mogelijkheden ervan worden uitge breid. De onderhouds- en controledienst van de KNAC wordt samengevoegd met de Technodienst van de A.N.W.B. Alle A.N.W.B.-diensten en documenten zullen leden van de KNAC tegen de A.N.W.B.-ledenprijs kunnen verkrijgen, met inbegrip van het lidmaatschap van de Wegenwacht. De KNAC blijft zijn eigen beleid voeren, Het 15.000 ton metende passagiersschip „Maasdam" van de HoUand-Amerikaljjn in Rotterdam is vanmorgen omstreeks acht uur in de monding van de Weser op twee onderwater liggende wrakken Testoten, waardoor lekkage is ontstaan in de tanks die aangebracht zijn in de dubbele bodem van het schip. Uit voorzorgsmaatregelen heeft men de passagiers opdracht gege ven in de reddingsboten plaats te nemen en het schip tc verlaten. Het loodsvaar- tuig „Gotthilf Hagen" heeft hen in Bre merhaven aan land gebracht. Het ongeluk op de „Maasdam" is ge beurd tijdens slecht zicht en terwijl er een loods aan boord was. De oorzaak is ver moedelijk het afdrijven door de zware ijs gang van de ter plaatse aanwezige boeien. De „Maasdam" maakt lichte slagzij en vaart langzaam op eigen kracht naar Bre merhaven. geheel autonoom zijn sportbelangen behar tigen, zijn expertisedienst verrichten en zijn club-reizen verzorgen. Zij behoudt haar afdelingen Wegen en Verkeer. Het weekblad „De Auto" zal in zijn hui dige vorm blijven verschijnen. Nagegaan zal worden in hoeverre de KNAC-Wegen- mformatiedienst gecombineerd kan worden met de toeristische informatiedienst van de A.N.W.B. A.N.W.B.-leden zullen in het vervolg daarvan op dezelfde condities als de KNAC leden gebruik kunnen maken van de slip- scholen. Beide organisaties behouden hun vrije meningsuiting met betrekking tot di verse vraagstukken. De bestaande samen werking ten aanzien van vraagstukken op het gebied van wegen en verkeer zal wor den uitgebreid. PARIJS (AP) Een groep officieren van het Franse leger is vandaag gearresteerd wegens samenzwering tegen het leven van president De Gaulle, aldus wordt van of ficiële Franse zijde gemeld. Er zijn geen bijzonderheden bekend gemaakt. Het on derzoek is nog gaande. Administraties - Vermogensbeheer Belastingzaken OOSTERSTRAAT 50 - HAARLEM-N. TEL. 02500 - 56396 feestelijke weekend-tractatie ROOMBOTERSTROOPWAFELS eigen fabrikaat. per pakje van 7 stuks f 1.00 CHIPOLATA-PUDDINKJES BORRELGARNITUURS DRALON DEKENS - 2-pers. WON ING INRICHTING Planetenweg 38-42 - Tel. 5991 GROTE BITTERKOEKEN Onze beroemde specialiteit 20 ct. Echte BANKETBAKKERSALLER HANDE - rijk gesorteerd - slechts ƒ1.00 per 250 gram VAN BREUKELEN le KLAS BANKETBAKKERIJ LAGERSSTRAAT 13 - TELEF. 5362

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1