Engelsen na een uiterst saaie innings all out voor 321 RCH - AJAX Nolten: „In die éne seconde geef je alles Structuur van beroepsvoetbal in Frankrijk wordt ondermijnd SPORT TIJDENS WEEKEINDE Maar Australiërs op 74 voor 3... Beker terug na nederlaag Schorsing „Jenen" is opgeheven Schaatskalender voor zondag Anja Kitty moet kunnen zegevieren Zoontje Raymond Kopa overleden Meeste clubs leven van subsidies van gemeenten of giften rijke supporters 19 ZATERDAG 16 FEBRUARI 1963 Na onderzoeken volgt eventueel nog straf ZONDAG 17 FEBRUARI - 2 UUR „Het is die ene seconde. Daarin moet je arlles geven wat je hebt, je maximum aan concentratie en kracht. Gedurende die ene seconde lever je een toppres tatie. Het is echter zo'n explosie dat je dagen daarna er nog moe, stijf en luste loos van bent. Gewoon geestelijk en lichamelijk uitgeput, omdat je in die ene seconde enkele keren het uiterste gaf wat je als mens bezit. Dat is nu ge wichtheffen. En dat is mijn sport. Ik lach wanneer ik mensen hoor zeggen, dat het een domme krachtsport is. Daarmee geven die mensen blijk er niets van te weten en er niets van té begrijpen". Levend ding Risico BETAALDVOETBAL ATLETIEK TAFELTENNIS ZAALHOCKEY ZAALHANDBAL WA TERPOLO Engeland heeft de eerste innings van de vijfde, laatste en beslissende testmatch tegen Australië in Sydne afgesloten op een totaal van 321 runs. Australië kwam voordat wegens slecht ligt gestopt werd op deze tweede dag tot 74 voor 3. En die stand biedt de Engelsen toch wel weer enkele vooruitzichten op eeh hoopgevend resultaat. Bij de lunchpauze van dé tweede1 dag! stonden de Engelsen, die de eerste dag af sloten op 195 voor 5, op 265 voor 6. II- lingworth en Titmus batten in de ochtend uren bijzonder langzaam en dat was heel goed te begrijpen maar op 224 viel toch het wicket van Illingworth, die door Grout achter het wicket werd ge vangen op het bowlen van Davidson. True- man deed hej daarna als het moest nóg kalmer aan op het bijzonder accurate bowlen van de Australiërs op een overigens „dode" pitch. Dat was al niet zo naar de zin van de schare van 35.000 toeschouwers, maar toen Titmus en Trueman een kwar tier voor de lunch appeleerden tégen het slechte licht was het helemaal met de rust rond het veld gedaan. Na de lunch kregen de toeschouwers evenmin levendig cricket te zien, behalve toen de laatste twee batsmen Statham en Allan in waren en er in zeer snel tempo 28 runs werden gescoord. De uiterst saaie innings duurde in totaal 569 minuten, waarin 321 runs werden gescoord.De Engelsen slaagden er geen moment in de Australische aanval te overmeesteren. Om Val van de wickets: 5, 39, 129, 177, 189, 224, 276, 286, 293, 321. De bowlingcijfers waren: Davidson 25.6 4 43-3 McKenzie 27 4 59-1 Hawke 20 1 51-2 Benaud 34 9 71-2 Simpson 18 4 51-1 O'Neill 10 - 36-1 Australië eerste innings: Lawry, c. Smith, b. Trueman 11 Simpson, c. Trueman, b. Titmus32 Booth, b. Titmus 11 ■Q.'hleilk.not out 18 Burge, not out 0 Extras -<•» Totaal (3 wickets) Niet alleen het in ontvangst nemen van de fel omstreden Engelse voetbalbeker is een ceremonie apart, ook het terug brengen ervan. Twee jaar lang is Tot tenham Hotspur in het bezit van de FA-cup (voluit Football Association Challenge Cup geheten) geweest, maar aangezien de Spurs in de derde ronde van het Cup-toernooi van dit seizoen verloren van Burnley moest het kost bare kleinood terug naar het kantoor van de FA. Dat gebeurde met de nodige plichtplegingen en er was een legertje fotografen om de overdracht van de beker door Dick Walker van djl'Spurs..aan Graham Doggatt voor- zitter van de Engelse voetbalbond te vereeuwigen. De structuur van het Franse beroeps voetbal wordt ondermijnd door inflatie, het dure leven en de koude winter. Ten minste zes clubs hebben het financieel heel moei lijk. De meeste eerste en tweede klasse clubs leven van de subsidies van de ge meenten of van giften van vurige suppor ters. De crisis valt samen met groeiende onrust onder de spelers, die met staking dreigen. Zij eisen dat clubs bijdragen stor ten in hun pensioenfonds. Zij willen ook medezeggenschap in de beoogde reorgani satie van de competitie. De cijfers lijken er op te wijzen, dat het voetbal in Frankrijk zijn populariteit handhaaft. In het seizoen 1961-63 heeft de publieke opkomst voor de eerste en twee de klasse-wedstrijden 4.854.000 bedragen te gen 4.677.000 het seizoen daarvoor. De re cettes bedroegen het vorig seizoen 17.703.000 frank (13.630.000 gulden). De uitgaven zijn niet bekend gemaakt, maar volgens een betrouwbare schatting hebben de salarissen en de sociale voor zieningen voor de spelers ongeveer hetzelf de bedragen als de totale recette uit com petitiewedstrijden. Nadat alle betalingen aan spelers verricht waren, bedroeg het deficit het vorig seizoen ongeveer zes mil joen frank (4.500.000 gulden). De recette heeft de salarisverhoging en stijging van andere kosten niet kunnen bij houden. Het koude weer van deze winter waardoor tientallen wedstrijden moesten worden afgelast hebben de moeilijkheden vergroot. Sommige clubs konden geen sa larissen uitbetalen. De bond is bijgespron gen met leningen. Straatsburg trekt de meeste aandacht. De gemeenteraad heeft deze club de laat ste drie seizoenen 1.350.000 frank geleend en 220.000 frank gewoon cadeau gedaan. Dit seizoen heeft de club een nieuwe le ning van 800.000 frank gevraagd, maar de gemeenteraad vond het welletjes. Een de finitieve beslissing is niet genomen. Zelfs Reims, de succesvolste van de Franse clubs, worstelt voortdurend tegen de dreiging van een bankroet. Haar maan delijkse uitgaven worden op 80.000 a 100.000 frank geschat en de recette op 60.000. Gro te hoop was daarom gevestigd op de Euro- pa-beker. Zou Reims de halve-finale we ten te bereiken dan zou de situatie veel beter worden, maar de kans daarop is veel kleiner geworden na de 0-1 nederlaag tegen Feijenoord. Het dagelijks bestuur van de Koninklij ke Nederlandse Schaatsenrijders Bond heeft zich grondig bezig gehouden met de schorsing van de rijders Jeen van den Bergh en Jeen Wester. Vast staat, aldus het communiqué, dat de KNSB verstrekte, dat de schorsing door het gewest Fries land op juiste gronden is geschied en daarom door de KNSB is overgenomen. Inmiddels is gebleken, dat in meerdere gevallen door andere rijders gelijksoorti ge overtredingen zijn begaan. Het noodza kelijke onderzoek op een breder front zal dermate tijdrovend zijn, dat een schorsing dientengevolge zo lang kan duren, dat de ze, vooruitlopend op het onderzoek, reeds een zware straf op zichzelf zou betekenen Om deze reden heeft het bondsbestuur be sloten, de schorsing van Jeen van den Bergh en Jeen Wester op te heffen in af wachting van het nadere onderzoeken de daarna te bepalen strafmaat. De schaatskalender van de K.N.S.B. is voor zondag aangevuld met de volgorde evenementen: Bannetocht, 25 km, start Wormer, Jisp, Wijde Wormer en Spijkerboor; Uitgeest, kortebaan dames; Wervershoof, toertocht WervershoofHindeloopen, start in Wer vershoof en Hindeloopen; Omval Alkmaar, toertocht, startplaatsen: Omval Alkmaar, Schermerhorn, Grootschermer, Avenhorn, Graftijk, Akersloot en Ursem; Monniken dam, Gouwzeetocht, 25 km, start Monni kendam, Volendam en Marken; Purmerring- vaarttocht, 25 km, startplaatsen Purmerend, Kwadijk, Middelie, Edam, Monnikendam; Vinkeveen, kortebaanwedstrijd mannen; Toertocht IJsselmeer, 30 km, startplaatsen Edam zij Zwembad; Warder en Hoorn. Advertentie Ajax met 7 internationals naar Haarlem, w.o. de voetbalgoochelaar KOOTJE PRINS, de Hazewind Jacques Swart en de enorme schutters Henk en Cees Groot. Scheidsrechter: ^Ónze bekende LEO HORN. 's Avonds korte flitsen in het Sportjournaal voor de T.V. Barrington, topscorer van de Engelsen in de eerste innings met 1Q1. drie uur des middags stortte zich een he vige regenbui over de spelers uit, maar men speelde rustig verder. De Engelse spinners keken opmerkelijk verheugd toen de bui ophield en de zon de natte pitch ging beschijnen. Engeland eerste innings: Sheppard, caught and bowled Hawke 19 Cowdrey, c. Harvey, b. Davidson 2 Barrington, c. Harvey, b. Benaud 101 Dexter, c. Simpson, b. O'Neill 47 Graveney, c. Harvey, b. McKenzie 14 Illingworth, c. Grout, b. Davidson 27 Titmus, c. Grout, b. Hawke 34 Trueman, c. Harvey, b. Benaud 30 Smith, b. Simpson 6 Allen, c. Benaud, b. Davidson14 Statham, not out- 17 Extras 10 Totaal 321 Dit vertelt de 30-jarige Jan Nolten; zes keer gewichthefkampioen van Neder land in de veder- en lichtgewichtklasse. Vorig jaar ontging hem de zevende nationaie titel, omdat een niersteenope ratie hem van deelname afhield. Morgen worden in Amicitea in Den Haag weer de nationale kampioenschappen gewicht heffen gehouden door de HKV „Sim- son." „Daar verwacht men van mij een glorieuze comeback. Dat maakt mij nog nerveuzer, dan ik al voor elke wedstrijd ben. Gewichtheffen is een echte wed strijdsport. Alleen wanneer je tegen te genstanders staat bereik je topprestaties. In een wedstrijd stoot, druk en trek ik enkele kilo's meer dan tijdens de trai ning, hoe intensief ik ook oefen." „Dat je in een wedstrijd meer bereikt komt hoofdzakelijk door de sfeer, door de strijd met anderen. Ook dat is al een bewijs dat gewichtheffen geen domme krachtsport is. Was het dat wel, dan zou je immers op elke plek, onder de meest verschillende omstandigheden tot een goede prestatie kunnen komen. Ik heb hier in de zaak een druk café in de Haagse Boekhorststraat eens een stoe re Surinamer gehad, die beweerde aan judo, worstelen en boksen te hebben ge daan. Het was zo'n echte bonk van een kerel, twee keer zo groot en twee keer zo breed als ik. Hij woog zoiets van 124 kilo." „Ik nam hem mee naar de garage waar mijn halters liggen. Hij kon nog geen 45 kilo omhoog krijgen, terwijl ik met mijn 67 „kilootjes" veertien dagen ge leden tijdens een interland tegen Luxem burg het Nederlands record in het licht gewicht bracht op 322Vi kilo totaal, dat wil zeggen, dat ik 100 kilo omhoog druk te. 100 trok en 1221/2 stootte." „Gewichtheffen is een sport van soepel heid, snelheid, kracht, techniek en voor al concentratie. Soepelheid en snelheid kun je door intensieve oefening verkrij gen, kracht moet je hebben. Techniek vergt een voortdurende waakzaamheid van je. veel van anderen te leren en je eifen stijl steeds maar weer te corrige ren. Daar is hersenwerk voor nodig. En dan de concentratie, dat .is louter en al leen geestelijk werk. Een gewichtheffer zonder vermogen tot concentreren komt nergens. Het gevecht, het geestelijk strij den om op het juiste moment in die ene seconde volledig op je taak te zijn gecon centreerd is het meest vermoeiende." „Elke deelnemer heeft zo zijn eigen manier van concentreren. Sommigen zie je op de halter afstormen alsof ze het gehele stuk ijzer op willen eten. Anderen besluipen de halter alsof ze die willen verrassen, onverhoeds willen overvallen De halter is voor ons in een wedstrijd geen koud, dood stuk ijzer, maar het is onze tegenstander, een levend ding, waar je in gedachten tegen praat, die je uit vloekt of met zoete woorden tracht te ver leiden." „In de tijd, dat ik bij Bram Charité trainde, leerde ik van hem me vlak voor de beslissende seconde goed kwaad te maken. Dan liep ik tussen de coulissen te vloeken, te tieren en me op te winden totdat ik me driftig genoeg voelde om op de halter af te stormen. Later zagen we dat de Fransen langzaam en stil op dat Jan Nolten (op de foto in een garage aan het trainen) heeft zijn liefhebberij van niemand vreemd. Grootvader Nolten nam in 1924 als worstelaar deel aan de toenmalige Olympische Spelen. Van diens 6 zonen werd Theo een bekend profbokser Joop drie voudig (als bokser, worstelaar en ge wichtheffer) kampioen van Nederland, terwijl Jan (vader van deze Jan) al in 1928 tijdens de Olympische Spelen in Amsterdam meeworstelde. ding toeliepen, dat ze de halter als 't wa re beslopen. Ook zagen we dat die jongens meer bereikten dan wij. Ik sluip nu ook Het past beter bij m'n karakter, geloof ik. Bovendien wanneer je langzaam op dat ding toeloopt heb je meer tijd tot volledige concentratie te komen. Maar je loopt ook meer de kans dat er iets in de zaal je concentratie breekt. Weinig toe schouwers bij gewichthefwedstrijden be seffen dat een scherpe kuch in een dood stille zaal je volledig stuk kan maken Je kunt dan. nog beter geroezemoes heb ben." „Ben je we! eens op een wedstrijd ge weest?" Wanneer hij me ziet ontkennen, komt hij wat dichter bij me zitten, gelijk een schoolmeester die het zijn leerling voor de zoveelste keer nog eens uit zal leggen: „Kijk, dat gaat zo. We hebben 7 gewichtsklassen: extra-vedergewicht voor jongens, die niet zwaarder zijn dan 56 kilo, verder verdergewicht tot 60, licht gewicht tot 67'/2 kilo, middengewicht tot 75, lichtzwaar tot 82»/2, middenzwaar tot 90 en zwaargewicht voor mannen, die meer dan 90 kilo wegen. Iedere deelne mer krijgt 9 beurten, 3 voor drukken, 3 voor trekken en 3 voor stoten." „Bij drukken moet je de halter in één keer voor de borst slaan, dan klapt de scheidsrechter in zijn handen en moet je volkomen stilstaande en zonder je knieën te bewegen in één vloeiende beweging het gewicht omhoog drukken tot je armen gestrekt zijn. Bij trekken moet je de halter van de grond aftrek ken en in een doorgaande beweging tot boven je hoofd heffen. Dat doe je meest al in hurkzit of in een uitvalssprong, waarbij je niet met een knie de grond mag raken. Bij dit onderdeel spelen snelheid en balans een voorname rol. Ten slotte moet je bij stoten de halter eerst voor de borst en de schouders leggen om dan met een sprong waarbij je je knie' en wel mag bewegen de halter boven je hoofd te stoten. Onnodig te zeggen dat je meer kilo's kunt stoten dan trekken of drukken." „Omdat je maar drie beurten per on derdeel krijgt tijdens een wedstrijd moet je dus precies weten wat je kunt en wat je wilt. Zeg dat 100 kilo je uiterste is dan begin je in de eerste beurt met 92*/z op te zetten. In de tweede beurt pak ie 97V2 omdat je reglementair 5 kilo meer moet aanhangen en dan komt voor de derde beurt de moeilijke beslis sing, omdat je moet kiezen tussen 2V2 kilo volgens het reglement het mini mum en 5 kilo. Stel dat je je prima voelt, zodat je het risico neemt vijf meer aan te hangen. Maar dan krijg je jé totaal niet omhoog met als gevolg dat een te genstander die er maar 2V2 extra aan hing je voorbij streeft, omdat je blijft staan op 97'/2. Alleen dat indelen van je beurten vormt al een enorm denkwerk. Het is een kwestie van jezelf kennen en een kwestie van wedstrijdroutine". „Jongens als Eef Kamerbeek en Jan Romani, die jongstleden zondag tot 320 kilo totaal kwamen kunnen veel meer bereiken. Vergelijk nu nog eens mijn to taal van 322V2 met hun 320 en verge lijk dan ook eens hun postuur met het mijne. Kamerbeek weegt 100 kilo, Roma ni 98 en ik maar 67. Wil je nog meer be wijs hebben dat gewichtheffen een sport is waarin stijl, techniek, kracht en men tale instelling een grote rol spelen? Dat heb je nu eenmaal allemaal nodig voor die prestatie van die ene seconde. Die ene seconde is 't." Jan Dassen Waarschijnlijk neemt RCH hedentendagc een unieke plaats tussen de talloze Neder landse voetbalclubs in. De tweede-divisie club uit Haarlem blijft namelijk zjjn eer- ste-elftalspelers door middel van nuttige vriendschappelijke duels tegen verenigin gen met sterk klinkende namen in goede conditie houden. Iets dat niet (en in Haar lem helemaal niet) veel navolging vindt of kan vinden. Ook voor morgen staat een dergelijke match voor de spelers van het Heemsteed- se Sportpark op het programma. Overigens bepaald geen gemakkelijke wedstrijd, want de tegenstander is de eredivisieclub Ajax uit Amsterdam. De Amsterdammers verschijnen, zoals dat heet, op oorlogs sterkte. Om 2 uur geeft arbiter Leo Horn het beginsignaal. De nationale cross-country van de atle tiekvereniging Suomi gaat niet door. Het parcours in IJmuiden verkeert in een zo danige toestand dat de organisatie het niet verantwoord acht de tocht toch doorgang te doen vinden. Zondag zal weer de jaarlijkse afdelings ontmoeting tafeltennis worden gehouden tussen Kennemerland en 't Gooi. Laatstge noemde afdeling treedt als gastheer op in het Schildpad tafeltennishuis in Hilver sum. Kennemerland is tijdens de laatste twee toernooien weinig succesvol geweest. Morgenavond tussen zeven uur en half elf wordt in het oude RAI-gebouw in Am sterdam het zaalhockeytoernooi voortgezet, waarin de meeste verenigingen uit Am sterdam, Kennemerland en de IJmond meestrijden. Evenals afgelopen zondag worden er in 6poules in totaal 36 wedstrij den gespeeld. In elke poule zijn 3 teams ingedeeld; er wordt dus een halve compe titie gespeeld. Zondagmiddag om half een spelen de dames-zaalhandbalploegen van Rapiditas en Concordia in de Badmintonhal in Haar lem, om het kampioenschap van de afde ling Haarlem. De ploegen van De Blinkert spelen hun laatste competitiewedstrijden. De Haarlemse dames spelen om twee uur tegen het hoofdstedelijke Sagitta en de heren ontmoeten om tien voor drie titel- kandiddat AHC. Voor het volledige pro gramma verwijzen wij naar ons blad van gisteren. Voor vanavond (te beginnen om 8 uur) staan in het Sportfondsenbad in Haarlem de volgende waterpolowedstrijden op hét programma: HVGBNZC, DWRHaar lem, DWT 2—DWT 1, NjordNV A en HVGB 3—HPC 2. Indien de weers- en baanomstandighe- den de prognotiseurs niet voor onaange name verrassingen stellen, dan komt er op een normale baan (in Hilversum) een hoog percentage goede voorspellingen uit. Zes winnaars van de negen draverijen aan te geven vormde het resultaat van de koersen van afgelopen zondag, waarmee de lezers van deze kolom hun profijten hadden kunnen trekken. Vertrouwend op een redelijk berijdbare baan gaat de eer ste tip naar Anja Kitty, die hoewel geen hoogvlieger thans toch wel in staat wordt geacht Adios K en Afstandloper achter zich te houden. Ditzelfde kan worden gezegd van de voortreffelijke Winston Spencer, die in het internationale nummer als nieuwe concur rent krijgt Walter Hollandia. Walter be hoort niet tot de betrouwbaarsten, waar door hij slechts als outsider kan worden vermeld. X Tello kan bij een herhaling van zijn laatste verrichting de tweede plaats bezetten, omdat Xenocraat lelijk van slag is. Voor Winston's familielid Zeioma Spencer wordt na twee overwinningen in successie de taak bijzonder zwaar, doch de wijze waarop zij zondag won was zo fraai dat zij opnieuw als de ernstigste kan didaat voor de eerste plaats mag worden gezien. Van de vele kapers op de kust zijn Zilla en Antha Thelma te kiezen, vóór de outsider Zatopeka B. In de 2000 m. lange autostartkoers om de donderdag-prijs kan Yewel Boy in dien zijn draf opnieuw wordt getolereerd wederom winnen, zij het dat Gegérus Hollandia en Xylander hem vlak op de hielen zullen zitten. Stal Geersen kan zijn haast wel tradi tionele drie overwinningen per dag continueren. Als eerste kan daardoor zor gen de bijzonder snelle starter All Prise die in de Dansia-prijs beter wordt geacht dar Adua Scotch en Zessetien Hanover. Outsider is de debuterende Youki Axkit. De goede Zoon van Kievit won de laat ste keer met overmacht. Hoewel de con currentie zwaarder is moet hij opnieuw in staat worden geacht Zwaluw S en Yucatan te kloppen. Zijn stalgenoot Zeni- thy Hollandia is een bijzonder gevaarlijk outsider. De derde zege voor deze stal ligt binnen het bereik van Triton Erebus, die mits gereden door Vergay de trouwe IJsselmonde weer kan overvleuge len. De sterk opkomende Vico BS zal op zware baan kunnen verrassen. Daar Oosting in het vrij nederige ge zelschap zich in het begin niet behoeft te overhaasten kan Aruba winnen van Anti lope en Axworthy. Tenslotte kan Dooye- weerd met zijn keuze uit Arendsoog en Atoom eindelijk weer eens het zoet der overwinning smaken. Aristo Scotch en Zoon van Peterhof zijn de andere gega digden. Dennis Kopa, het 3-jarige zoontje van Reims-speler Raymond Kopa, dat al enige tijd ongeneeslijk ziek was, is vrijdagmor gen overleden. i

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 19