Veel taken voor Nederland in Europees ruimte-onderzoek verkouden? Te®89 Wereld heeft grote behoefte aan bodemkundig onderzoek Bezigheidstherapie in Dordrecht wekt goede verwachtingen FEITEN VAN DEZE WEEK ASPRO Uitspraken snuiten weg Prof. de Jager wil aansluiting bijESRO Amsterdamse politie zal de rabiës niet gauw vergeten Franse bedreiging voor onze vogels Militairen wilden niet eten Tegen senatoren onder de dertig ZAKDOEKEH K.A.B.-voorzitter trekt zich terug als Kamerkandidaat Negen Amerikanen op Cuba gepakt Bijlmermeer kan evengoed bouwen als Amsterdam J errT)^ ZATERDAG 16 FEBRUARI 1963 4 pnnimoin Neem gemak van een LAADBAK G. A. VELDHUIJZEN Comité monument koningin Wilhelmina Djakarta-kandidaten voor Den Haag Verdacht van spionage Woestijnen kunnen zeer produktief zijn TH j/nOT PIANO [\VJVJ X VLEUGELS fj Minister Toxopeus: Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: VAN DE WEEK Glijdt Nederland op het gebied van de ruimtetechniek af tot de positie van een achtergebleven gebied? Dit heeft prof. dr. C. de Jager zich afgevraagd op een bij eenkomst in Utrecht, waar hij betoogde dat Nederland bij kan komen als men meewerkt aan de in oprichting zijnde „European Space Research Organization" (ESRO) Elf landen werken hierin samen. De „European Launcher Development Or ganization" zal zware lanceerraketten ontwikkelen. De afdeling ruimteonderzoek aan de sterrewacht te Utrecht is onder leiding van prof. de Jager onder meer bezig met voorbereidingen van het onderzoek naar de zonnestraling buiten de dampkring. De voor dit onderzoek nodige instrumenten worden door Nederlandse technici ontwik keld en gebouwd aan de hand van eisen die de afdeling ruimteonderzoek aan die instrumenten stelt. Vooruitlopend op de totstandkoming van ESRO heeft het tech nologisch centrum al een onderdak gevon den in Delft. Er zullen te zijner tijd acht honderd mensen werkzaam zijn. Daar naast komt er te Delft nog een klein tech nologisch laboratorium. Onder leiding van prof. dr. J. H. Oort, directeur van de sterrewacht te Leiden, is een onderzoek in voorbereiding naar de uitermate energierijke elektronen, die de ruimte tussen de sterren vullen, elektro nen, die met zeer hoge snelheden voort gaan. Een ander project dat in studie is ge nomen door een groep onder leiding van prof. dr. J. Veldkamp, directeur van de afdeling geofysica van het KNMI te De Bilt, heeft betrekking op het onderzoek van de structuur van de ionosfeer. Verder zal naar alle waarschijnlijkheid een raket worden gelanceerd, die op een hoogte van tachtig tot honderd kilometer natriumgas zal laten ontsnappen. De lan cering geschiedt een half uur voor zonsop gang of na zonsondergang, omdat de wolk natriumgas dan verlicht zal worden door de zon en van verscheidene plaatsen af kan worden gefotografeerd. Men ver wacht dat dit onderzoek zal aantonen, dat op die hoogte zeer sterke windbewegingen heersen. De afdeling ruimte-onderzoek te Utrecht bereidt een onderzoek van het röntgen- spectrum van de zon en van andere he mellichamen voor. Dit onderzoek zal bui ten de dampkring moeten geschieden om dat röntgenstralen door de dampkring worden geabsorbeerd. Advertentie Plaatsing op bouwwerk, fabriek of straat voor afvoer van puin, vuil etc. PRAKTISCH - ECONOMISCH Alb. Thijmlaan 5 - Bloemendaal Telefoon 02560 - 8351 - 8240 JT De Amsterdamse politie zal de hondsdol heid, die eind vorig jaai ruim 50.000 Am sterdamse honden en katten aan banden en korven legde, niet gauw vergeten. Uit de politiecijfers over het afgelopen jaar blijkt hoeveel extra werk deze hondsdolheid de politie heeft bezorgd. Van 20 oktober tot 18 november, de druk ste periode, werden via de 5 x 8 alarmcen trale van de hoofdstedelijke politie bij voorbeeld maar liefst 1031 meldingen over vedachte honden en katten ontvangen. In één weekend werden 20.772 auto's ge controleerd. Van één november tot eind december werden 371 processen-verbaal wegens overtreding van het aanlijn- en muilkorfgebod opgemaakt. Er werden 459 gevallen van bijtende hon den bekend, 495 rapporten werden opge maakt. Op 't terrein van de Amsterdamse poli- tiehond'enbrigade kregen 704 katten en 108 honden onderdak. Negentien katten werden er gedood, één bleef in quarantaine. Van de 108 verdachte honden werden er 86 ge dood, twee bleven er in quarantaine en twintig gingen er naar de eigenaar terug. Dan waren er nog tachtig krabbende en bijtende katten, waarmee de politie be moeienis kreeg. Er werden ingeleverd acht dode katten, een dode hamster, een dode rat, twee dode muizen, een verdachte do de hond, een verdacht dood konijn en drie verdachte konijnen. „Het was een hondenwerk" zegt men bij de Amsterdamse politie, die blij is dat dit abnormale politiewerk grotendeels achter de rug is. Naar aanleiding van een voornemen van de Franse regering de jacht op trekvogels zaterdag 16 februari weer open te stellen is zowel van de zijde van verantwoorde lijke Franse jagers als van de Franse natuurbescherming een oproep op het bui tenland gedaan scherp tegen deze maatre gel te protesteren. Op het ogenblik dat in alle Westeuropese landen de jacht op trekvogels op grond van de zeer strenge winter gesloten is ver toeven ongekende hoeveelheden trekvogels van allerlei soort in het zuiden van Frank rijk, waar het weer de laatste ijd veel zachter is dan in noordelijker streken. Gezien de anderhalf miljoen jachtacte- houders in Frankrijk kan het geen twijfel lijden of er zal bij een heropening van de jacht aldaar een ware slachting onder de ze vogels, die in feite tot de fauna van geheel Europa behoren, worden aangericht, meent de internationale jachtraad. Het is de bedoeling, dat de lanceer- plaats voor raketten van ESRO zal wor den gebouwd te Kiruna in Zweden. Met de bouw kan echter niet worden begon nen voordat de conventie is getekend. De bouw is alleen mogelijk in de zo mermaanden zodat tekening der conven tie in de zomer van 1963 zou betekenen, dat niet eerder dan in de zomer van 1964 met de bouw kan worden begonnen. Het onderzoek zal derhalve vertraagd worden. Ongeveer tweehonderd van de tweehon derdvijftig militairen van de nieuwe Fre- derik-kazerne aan de Van Alkemadelaan in Den Haag hebben gisteravond gewei gerd te eten. Het was een protest tegen de kwaliteit van het diner van woensdag, dat op zijn minst „weinig smakelijk" moet zijn geweest. Verscheidenen van hen zou den onpasselijk zijn geworden en twee zelfs opgenomen in de ziekenzaal. De legervoorlichtingsdienst gaf vanmor gen toe dat verscheidene militairen giste ren met maagklachten op ziekenrapport zijn gegaan. Ze hebben medicijnen gekre gen en konden verder normaal dienst doen. Het diner waarom deze hele zaak draait dat van woensdag bestond uit bruine bonen, witte rijst en een sinaasappel toe. De officier van kazerneweekdienst heeft het zelf ook gegeten en vond het goed, dat van gisteren (rode kool, goulas en pap) zelfs smakelijk. Het is niet waarschijnlijk dat de uit slag van het onderzoek dat de kazerne commandant laat instellen nog vandaag bekend wordt. De militairen van de nieuwe Alexander- kazerne, aan de overkant van de van Al kemadelaan, krijgen precies hetzelfde eten. Daar had niemand er over te klagen. Daar zowel van officiële als van particu liere zijde plannen bestaan voor de op richting van een monument ter nagedach tenis aan koningin Wilhelmina heeft de ministerraad een comité van advies in het leven geroepen. Voorzitter is mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Ka mer. Verder hebben zitting genomen mr. H. P. Linthorst Homan, commissaris der koningin in de provincie Friesland, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten, en dr. A. H. Günther, secretaris-gene raal van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Vele leden uit de Eerste Kamer staan op het standpunt dat de leeftijd van dertig jaar voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer gehandhaafd moet worden. Dit blijkt uit het verslag van de commissie van rapporteurs over het desbetreffende wetsvoorstel. Zij zijn van mening dat een bestendiging van de huidige toestand aan beveling verdient, onder meer omdat mede in verband met de revisietaak van de Eerste Kamer het lidmaatschap van dit college een op ervaring gegrond en zelfstandig oordeel vereist, niet alleen in politieke kwesties, maar in tal van sociale en sociaal-economische problemen. Deze leden achten het juist, het onderscheid in de samenstelling tussen Eerste en Twee de Kamer te accentueren en op geen enkele wijze voet te geven aan de overigens onjuiste gedachte, dat de Eerste Kamer een doublure zou zijn van de Tweede Kamer. DJAKARTA (A.P.) Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat de Indonesische militaire attaché in Duitsland een van de kandidaten is om de eerste zaakgelastigde in Nederland te worden nadat de betrek kingen tussen Den Haag en Djakarta her steld zijn. Deze attaché, kolonel Pandjai- tan, is protestant. Hij is vele jaren in het buitenland geweest. Hij zou een sleutelfi guur zijn in de pogingen voor het herstel van de betrekkingen. In Djakarta wordt echter ook kolonel Soedharmono, de Indo nesische militaire attaché in Londen, ge noemd als kandidaat voor de post van zaakgelastigde. Vice-premier Leimena wordt nog steeds beschouwd als de eerste Indonesische am bassadeur in Den Haag wanneer de inte rim-periode van de zaakgelastigde voorbij is. Advertentie 1 De heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Arbeidersbewe ging, heeft zich teruggetrokken als kandi daat voor een Tweede Kamer-zetel. Bij het samenstellen van de groslijst door de verkiezingsraad van de K.V.P. is de heer Middelhuis niet op een verkiesbare plaats gekomen als gevolg van weerstanden in K.V.P.-kring. Over deze kandidatuur was onenigheid ontstaan, vooral in het gewest Brabant. De heer Middelhuis heeft zich nu van de kandidatenlijst late"- schrappen. Plotseling dood. In Appingedam gooi den jongens met sneeuwballen tegen een ruit van het huis van een 40-jarige inwo ner. Deze maaakte zich daarover zo kwaad dat hij bij de achtervolging van de jongens een hartaanval kreeg en levenloos neer viel. HAVANA (Reuter) De Cubaanse staatsveiligheidsdienst heeft bekend gemaakt, dat in de provincie Camaguey negen Amerikanen zijn gearresteerd die worden verdacht van spionage. In berich ten van Cubaanse bladen is gezegd, dat de Amerikanen, die beweerden de diepzee vissport te beoefenen, ervan worden ver dacht, een studie van de Cubaanse kust te hebben gemaakt voor het beramen van een infiltratie van contra-revolutionairen. Op tal van plaatsen In de wereld zijn in het recente verleden grote kapitalen verloren gegaan doordat men vergat re kening te houden met de bodemgesteld heid. Nu nog is de kennis van tropische gronden gering en bestaat er grote be hoefte aan wetenschappelijk en toegepast bodemkundig onderzoek. Hoewel in vele landen de bodem wordt bestudeerd worden de resultaten niet ge publiceerd. Nederlandse bodemkundigen, afgestudeerden van de landbouwhoge school, nemen niet alleen deel aan het bo- de.mkundige werk in een groot aantal lan- Door de snelle dooi is de rivier Morava in Oost-Servië buiten de oevers oe- treden. Op deze ioto uit het over- geëvacueerd. stroomde Cuprija is te zien hoe een moeder met haar zoontje wordt weg gehaald in een bootje om te worden den en op allerlei fronten, zij spelen zelfs een belangrijke rol. Maar het zal moei lijk zijn ervaren bodemkundigen op te lei den als de resultaten van de onderzoe kingen, ook van de eigen landgenoten, gro tendeels niet ter beschikking staan. Op deze punten heeft prof. dr. ir. P. Buringh gewezen in zijn inaugurale rede in de landbouwhogeschool te Wageningen, waarin hij overigens met vreugde de grote moeilijkheden van de luchtfoto-interpreta tie beklemtoonde. Een bodemkundige kan hierdoor in een vierde tot tiende deel van de tijd hetzelfde veldwerk verrichten als voorheen zonder dit hulpmiddel. Prof. Buringh is van mening dat een verbetering van de produktie in het be staande landbouwareaal in de tropen en subtropen zou kunnen leiden tot een vijf tot tienvoudige verhoging van de op brengsten. De bodemv^rnieuwing, die van matig goed land eerste rangsland kan maken, is bezig zich in Rusland, de Verenigde Staten en Nederland te ontwikkeien. Dank zij de technische mogelijkheden kan zelfs veel land, dat eens als slecht werd ge kwalificeerd, thans als zeer produktief worden beschouwd. Dezelfde ontwikkeling kan men verwach ten in de landbouwkundige waardering van vele woestijn- en droge steppengronden. Potentieel hebben deze algemeen als slecht beschouwde gronden een zeer hoge produk tiviteit, indien ze op de juiste wijze wor den bewerkt, geïrrigeerd, gedraineerd en bemest. Dan zorgt de overvloedige zonne schijn voor hoge opbrengsten: vier gewas sen per jaar behoren al niet meer tot de uitzonderingen. Burgemeester. De burgemeester van Zoetermeer, mr. N. Vernede, heeft om ge zondheidsredenen ontslag uit zijn ambt ge vraagd. Mr. Vernede was na zijn studie werkzaam bij de Vereniging van Neder landse Gemeenten. In 1933 werd hij bur gemeester van Rozenburg en in 1939 bur gemeester van Zoetermeer. In het sanatorium Weizigt te Dordrecht is men ten aanzien van de bezigheidsthe rapie bezig met een interessant experi ment. Men heeft namelijk contact opgeno men met de gemeentelijke dienst voor so ciale werkvoorziening, die een „beschutte werkplaats" exploiteert, om de mogelijk heid te onderzoeken de patiënten ondanks hun ziekte deel te laten hebben in de pro duktie van deze werkplaats. Men denkt aan het monteren van be paalde onderdelen van de bedrading van televisietoestellen, werk, dat door een groot Nederlands bedrijf aan de beschutte werk plaats is opgedragen. Twee patiënten heb ben deelgenomen aan 'n eerste proef. Er HAARLEM - ZljLWEG 57 - TEL. (02500) 11036 Minister Toxopeus heeft gereageerd op de bezwaren, die het gemeentebestuur van Amsterdam heeft geopperd tegen zijn nieuwe Bijlmermeerplan. De 'minister zegt o.m. dat het voor het tijdstip waarop (je gronden bouwrijp zullen zijn, geen ver schil maakt of de terreinen tot Amster- dam dan wel tot de nieuwe gemeente Bijl mermeer behoren. In beide gevallen moet op een termijn van ongeveer vijf jaar worden gerekend. Na afloop van deze ter mijn zal de nieuwe gemeente Bijlmermeer in niet mindere mate dan Amsterdam in staat zijn elk gewenst aantal woningen te doen bouwen. Het opstellen en uitvoeren van plannen, het doen opspuiten en inklinken van de gronden en andere in de aanloopperiode te verrichten en veel tijd kostende voor bereidende werkzaamheden vergen vol gens de bewindsman geen omvangrijk ap paraat. Tegen de tijd dat de aanloopperio de, welke ook door het. gemeentebestuur van Amsterdam op ongeveer vijf jaar wordt geschat, achter de rug zal zijn en met de eigenlijke bouw een begin moet worden gemaakt, zal het bestuur van de nieuwe gemeente voldoende tijd hebben gehad om zich van een daartoe nodig tecb nisch en administratief apparaat te voor zien, aldus de minister. Op en om het Binnenhof Van een mamoet, een kat en... een kater. Minister Cals kon over de door hem in de Eerste Kamer met zijn grote wetsont werp inzake vernieuwing op het gebied van "t voortgezet onderwijs behaalde overwin ning heel tevreden zijn. Hij zag immers niet alleen de fracties van de K.V.P. en van de P.v.d.A. in haar geheel voor zijn ontwerp stemmen, maar kreeg bovendien de meerderheid van de anti-revolutionaire senatoren aan zijn kant en ook nog zelfs twee Christelijk-Historische leden van de Eerste Kamer. Zeker, de uitslag 49-16 was nog niet de weerspiegeling van een nationaal com promis". Toch dient erkend, dat hij zijn dierbare mammoet met grotere instem ming in de Senaat wist binnen te halen dan hij in zijn stoutste dromen had kun nen hopen of verwachten. Met dat al heeft hij nog een geduchte strijd moeten voeren om het zover te kunnen brengen. Het had vooral niet ontbroken aan uitingen van beduchtheid, dat men bij aan neming van dit ontwerp, in de gegeven omstandigheden, misschien nog wel eens een lelijke kat in de zak gekocht zou kun nen hebben. Want ingeval van uiteindelijke mislukking van de door de minister zelf ondernomen poging om met behulp van een latere wets wijziging mogelijk te maken, dat een voor vrienden van het openbaar onderwijs in de wet, zoals zij nu tot stand is gekomen, pijnlijke ten achterstelling van 't openbaar bij het bijzonder onderwijs, daaruit zal verdwijnen, zouden bedoelde aanhangers van de openbare school er bekaaid afko men. Uit vrees voor zulk een gang van zaken had prof. Schermerhorn ruim een week ge leden, staatsrechtelijk een scheve schaats gereden. Hij had nl. het bedenkelijke stand punt ingenomen, dat hij en zijn fractie slechts het „voor" zouden kunnen laten horen, na een toezegging van minister Cals, dat er straks inderdaad op het punt in kwestie een verbetering in de getroffen re geling inzake de zogenaamde plan-proce dure daarbij speelt namelijk die ten achterstelling een rol zal worden aan gebracht. Dat kwam neer op de wens het aan de Eerste Kameronbrekende recht van amen dement toe te passen. Kater voor prof. Schermerhorn Deze week bleef prof. Schermerhorn niets anders over dan op een of andere wijze de aanvankelijk door hem begane fout te herstellen. De minister had hem immers al ronduit gezegd geenszins een belofte, gelijk hem gevraagd was, te kunnen ge ven. Eerlijk gezegd was de zoeven genoem de afgevaardigde ook nu niet erg gelukkig in wat hij ondernam. Immers, weer zocht hij zijn heil in een vraagstelling, waar op de bewindsman een afwijzend ant- missie-de Roos gegeven opdracht en te vens doordat de mammoetwet pas in wer king zal treden na een later nog te behan delen en tot stand te brengen regeling om trent het overgangsrecht. Bij de behande ling van het daartoe dienende wetsontwerp nu zal er alle gelegenheid bestaan om te trachten alsnog de verbetering aan te brengen, die ook minister Cals zelf gaarne, als het maar even zou kunnen, in het le ven geroepen zou zien. En wanneer dan diens opvolger geenszins een dergelijke weg zou willen inslaan, dan zouden dege nen, welke nu voor het ontwerp-mammoet- wet gestemd hebben, toch ongetwijfeld in de Calsiaanse geest kunnen handelen.. Een tweede troost voor de heer Schermer horn moet het feit opgeleverd hebben, dat tenslotte ook de liberale fractie een staats rechtelijke misslag beging. Mevrouw Schouwenaar was immers met woord moest geven. Nogmaals zag hij zich genoodzaakt te stellen, dat zijn opvolger aan Onderwijs, Kunst en Wetenschappen, geenszins door hem, minister Cals, gebon den is. Ook niet doordat hij aan de com missie- de Roos verzocht heeft naar een oplossing te zoeken ter verwijdering van datgene wat voor de aanhangers van de openbare school toch enigermate een steen des aanstoots blijft. Dubbele troost voor prof. Schermerhorn Intussen zal de kater, die de onderwijs deskundige van de fractie van de Pv.d.A. bekropen moet hebben, hem toch niet zo heel lang tot een kwelling geweest zijn. Tenslotte kon hij uit hetgeen er woens dagmiddag nog verder gebeurde dubbele troost putten. In de eerste plaats zorgde minister Cals hiervoor door te erkennen dat er zich toch wel een bijzondere omstandigheid voor doet, zulks tengevolge van de aan de com- een motie voor de dag gekomen, die ten doel had de stemming over het aan hangige ontwerp uit te stellen. Eerst toch zou de minister moeten mededelen, welke uitvoering hij zal geven aan het, overi gens op zijn vroegst over twee maanden door de commissie-de Roos uit te bren gen rapport. Prof. Samkalden legde haar fijn uit, dat in die in de motie opgeno men wens iets zat, dat staatsrechtelijk gewoonweg niet kon. Dan toch zou de mi nister zijn voornemen al kenbaar hebben te maken nog vóórdat de Tweede Kamer in de gelegenheid geweest zou zijn tot be handeling van een wetswijziging, gelijk de commissie-de Roos eventueel zou oppe ren. Overigens was het heel duidelijk, dat het in feite prof. Samkalden en diens po litieke vrienden toch wel enige moeite kost te hun stem aan het mammoet-ontwerp te geven zonder te weten wat er tenslotte uit de commissoriale bus te voorschijn zal ko men. Alles te samen genomen was echter voor de socialisten, zowel om praktische als om principiële redenen, de uitstel-motie toch verwerpelijk. Deze ging er dan ook met grote meerderheid aan. Natuurlijk woog bij hen in de eerste plaats heel zwaar, dat het wetsontwerp in zijn geheel, al moge het dan op een paar punten minder aantrekkelijk zijn, het grote voordeel oplevert van een belang rijke onderwijsvernieuwing. Daarenboven kon de minister in een ongetwijfeld uitste kend betoog ook nog eens duidelijk naar voren doen komen, hoe het openbaar on derwijs in de regeling, gelijk zij thans wordt, een reeks nog nooit voor handen geweest zijnde waarborgen krijgt. Punt voor de kabinetsformatie Vlak voor de beslissing kwam prof. Sam kalden met een stemverklaring voor de dag, die van geen geringe betekenis te achter valt met 't oog op de na de verkie zingen tot stand te brengen kabinetsfor matie. Heel duidelijk stelde hij op de voorgrond, dat de socialisten niet bereid zullen zijn in een combinatie zitting te ne men, die niet op haar programma zou heb ben, verwezenlijking van de door minister Cals gedane „beloften" om te ijveren voor de wetsverbetering, welke aangebracht zal dienen te worden ten behoeve van gelijk- berechtigheid van het openbaar met het bijzonder onderwijs, voor zover het gaat om de bepalingen inzake de plan-proce dure. In een minister, die hiervoor niet zou zorgen zou de Pv.d.A. geen vertrou wen kunnen stellen. Werkelijk, er was hier geen woord Frans bij En dus weet de komende kabinets formateur, althans ten opzichte van dit punt en wat de houding van de P.v.d.A. aangaat, precies waaraan hij toe is. Dr. E. van Raalte waren voor hen twee proefmodellen van werktafels vervaardigd, één te gebruiken voor een zogenaamde stoelpatiënt en één voor een bedlegerige patiënt. De werkta fels bleken wat te zwaar en daarom zal een andere constructie worden toegepast. Deze bezigheidstherapie viel echter bij zonder in de smaak en men verwacht dan ook, dat vele patiënten zich er voor zullen opgeven. Niemand zal verplicht worden er aan deel te nemen. Van deelname wordt echter een gunstige invloed op het gene zingsproces verwacht. De aantrekkelijk heid is dat het verrichten van zinvolle ar beid de patiënten niet alleen het besef geeft zich nuttig te maken maar dat de beloning er voor geheel aan hem ten goe de komt zonder dat aftrek van ziekengeld uitkering plaats vindt. Hiermee wordt een volkomen nieuwe situatie geschapen. De gezamenlijke bedrijfsverenigingen, die vanzelfsprekend in dit experiment zijn gekend, hebben bedongen dat als deze be zigheidstherapie gaat lopen de beloning niet het karakter van een tweede salaris mag aannemen. Daarenboven is van me dische zijde gesteld dat de bezigheidsthe rapie niet mag ontaarden in een wedloop, waarbij gehaast en gejacht wordt. Men heeft daarom een limiet gesteld. Het werk mag nooit op routine gaan drijven daar dan het doel van de therapie voorbij zou worden geschoten. Uitgedrukt in geld komt de limiet neer op een beloning van f 1,20 per uur. De zieken moeten dit als een extraatje zien en niet uitgaan van de vraag: „Wat verdien ik met dat werk". Uit de resultaten van het experiment, waaraan de twee patiënten hebben deelge nomen is gebleken dat voortzetting van de proefneming in groter verband aanbeveling verdient. Afhankelijk van 't aantal aan meldingen zal nu een aantal bedtafels ge maakt worden en daarna zal zo snel mo gelijk met deze nieuwe vorm van bezig heidstherapie worden begonnen. Advertentie Griep Wie bedreigt de Westindische rijksde len? Ik weet het niet, maar er zal wel iemand komen. VICE-ADMIRAAL b.d. MOORMAN (KVP), die zich in de Tweede Kamer verzette tegen inkrimping van het Korps Mariniers. Voor mij is algehele ontwapening een slogan, een doel dat nooit bereikbaar is. GENERAAL b.d. CALMEYER, staatssecretaris van Defensie (CHU) Ik kan op geen dertig meter afstand meer een neger van een blanke onder scheiden. MOISE TSJOMBE, voor een oogkwaal in Parijs. Diefenbaker heeft de aandacht afgeleid van een andere conservatieve premier in ernstige moeilijkheden onze eigen oude grappenmaker (our own Old En tertainer). NEW STATESMAN, Brits weekblad. Wij zijn technische reuzen, ethische pu bers. Vandaar onze nood. PROF. VAN NIFTRIK, over de kernbewapening. Zolang de arbeid in het Westen in be ginsel ondergeschikt blijft aan het ka pitaal, wordt met de wezenlijke waar den van het Westen geen ernst gemaakt. STAATSRAAD M. RUPPERT, oud-voorzitter van C.N V. Ik ben tegen een dode stad, maar toch nog meer tegen een dodende stad. WETHOUDER DE BOER van Velsen. over de Amsterdamse plannen voor een petrochemische industrie aan het Noordzeekanaal. Overal waar de staat zich mee bemoeit gaat het fout. Kijk maar naar de KLM. M. LEWIN, voorzitter van de Nieuw-Democratische Partij. De politie had Zwarte Jeanne overal moeten volgen om haar te beschermen zelfs als zij bij een klant in de auto stapte. Mr. BENNO STOKVIS, voor de televisie. I mnnnnru

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4