Zowel Van Nieuwenhuizen als Wijdoogen in benarde positie Visdetaillisten hebben te kampen met bijzondere moeilijkheden KERKDIENSTEN Uitgevaren visserijvaartuigen Ingmar Bergman-week in Haarlem Veel concurrenten voor Hölscher Pessimistisch jaarverslag Petrochemische industrie langs Noordzeekanaal Faillissementen Morgen geen Suomi-cross ZATERDAG 16 FEBRUARI 1963 6 Charles Boost Geen begrotingsbehandeling in stadhuis „Scheybeeck" Wederom de ruilverkave ling in Kennemerland-N. Amsterdamse wens STUDIO VERTOONT deze week vier films van Ingmar Bergman, waarmee een keuze uit zijn omvangrijk werk is gedaan, die alle eer bewijst aan het talent van deze Zweedse cineast. Want er zal weinig tegenspraak zijn als men „Het zevende zegelen „Wilde aardbeien" rekent tot het beste wat Bergman tot nu toe gemaakt heeft, terwijl „Een les in liefde" en „De glimlach van een zomer nacht voortreffelijke voorbeelden zijn van de speelse en ironische aspecten van dit veelzijdig talent. INGMAR BERGMAN is een van die fi guren uit de na-oorlogse filmwereld die veel hebben bijgedragen tot de verhoging van het aanzien van de film. Van de doorsnee-regisseur, zoals deze in de loop van de filmontwikkeling gegroeid is, wijkt hij af door niet aan de lopende bend in opdracht van een amusementsindustrie bij te dragen aan het wekelijkse bioscoop menu, maar door in grotere onafhanke lijkheid en met een grotere mate van zelfstandigheid films te maken die uit een soort innerlijke behoefte ontstaan. In zijn werk ontbreekt de opzichtig commerciële inslag, de nadrukkelijke poging een groot publiek te amuseren of dramatisch bezig te houden, wat weer niet wil zeggen dat zijn films slechts toegankelijk zijn voor de „happy few". Bergman is niet de kun stenaar die onverschillig is voor wat het publiek van zijn werk vindt, integendeel de overweging dat hij die zich van het filmmedium bedient, grote bedragen aan geïnvesteerd kapitaal te verantwoorden heeft en moet rekenen dat honderdduizen den en misschien wel miljoenen mensen naar het eindresultaat komen kijken, die overweging laat hem, volgens eigen zeg gen, geen ogenblik met rust gedurende een produktie. DE ZORG VOOR eigen artistieke inte griteit, en de verantwoordelijkheid voor het geïnvesteerde geld en dus voor het succes van zijn films, schept problemen,i heeft Bergman eens in een artikel ge schreven, van een afmeting als geen an dere kunstenaar op zijn weg zal ontmoe ten. De filmer is sterker dan welke an dere kunstenaar afhankelijk van het ogen blikkelijke succes, hij wil, niet alleen uit ijdelheid, maar als dwingende noodzaak om verder te kunnen werken, onmiddel lijk applaus, hij wenst op dit ogenblik zijn publiek te behagen, te amuseren en te boeien. Daarbij mag hij echter zijn ar tistieke onafhankelijkheid niet uit het oog verliezen en dit gedwongen compromis maakt de filmer, zoals Bergman het uit drukte, tot een koorddanser die zonder net werkt. Voor beiden bestaat het risico dat een enkele val hun de nek kan kosten en dit gevoel van zich te bevinden in een onzekere en duizelingwekkende situatie, overvalt Bergman bij iedere film opnieuw. Hij troost zich dan met de gedachte dat bijv. ook de Franse toneelschrijver Jean Anouilh deze onzekerheid kende als hij aan een nieuw stuk begon, maar dat deze zijn voldoening putte uit het maken van goede en praktische dingen, het perfekt uitoefenen van zijn handwerk. Mijn trots is ook, zegt Bergman, de trots van een goed vakman en die overweging geeft mij de enige troost en de enige zekerheid als ik een film heb beëindigd. INGMAR BERGMAN werd in 1918 gebo ren, als zoon van een predikant en de re ligieuze invloedep die hij in zijn jeugd on dergaan heeft, vinden hun neerslag in „Het zevende zegel," een middeleeuws mysteriespel, waarvan talloze motieven ontleend zijn aan jeugdherinneringen. In zijn studententijd aan de Stockholmse uni versiteit begint al een groeiende belang stelling voor het toneel, later omgezet in een grote literaire activiteit die o.m. een 24-tal toneelstukken opleverde. Intussen krijgt Bergman ook contact met de film. In 1944 ontvangt hij het verzoek van Alf Sjöberg, bekend o.a. als maker van „Him- laspelet", tot het schrijven van een sce nario en dit leidt tot de film „Hets", waar bij Bergman bovendien als assistent van Sjöberg optreedt. Er volgen meer scena rio's en in '45 regisseert de dan 27-jarige Bergman zijn eerste film, „Kris" („Cri sis"). Het begin is gemaakt, de eerste stap is gezet op een lange weg die hem zal brengen tot de status van bewonderd, zelfs overschat filmkunstenaar, in ieder geval van filmer die veel pennen in be weging weet te brengen en onophoudelijk aanleiding wordt tot discussies, me-ings- verschillen en interpreterende beschou wingen. ZIJN WERKZAAMHEDEN in de film studio's hebben hem intussen niet belet ook een rol van betekenis in de toneel wereld te spelen. Van 1945 af is hij als regisseur verbonden aan de schouwbur gen van Halsingborg, Gotenborg en Mal- mö, waar hij naast de klassieken (vooral Strindberg) ook aandacht besteedt aan het moderne toneel door Anouilh, Tennessee Williams en Brecht te introduceren; en in '59 volgt zijn aanstelling als regisseur aan de stadsschouwburg van Stockholm. In deze tweevoudige functie, als toneelre gisseur en filmer, ontwikkelt Bergman een onvoorstelbare activiteit. Naast de tientallen toneelpremières die hij verzorg de, komen in de jaren na '45 meer dan twintig films tot stand die van wisselende kwaliteit zijn, maar steeds op z'n minst een boeiend aspect vertonen waardoor het zien ervan tot een boeiende ervaring werd. Het heeft enige tijd geduurd voor men buiten Zweden opmerkzaam werd op de filmer Bergman. In Frankrijk werd hij ontdekt naar aanleiding van de vertonin gen van „De glimlach van een zomer nacht", een film uit '55 die eerst vier jaar later in ons land vertoond zou worden, en Nederland maakte bewust kennis met Bergman (nadat zijn .Havenstad" onop gemerkt was gebleven) via „De spulle- baas" die in '57 in de Amsterdamse Uit kijk zijn première beleefde, maar toen ook al vier jaar oud was. Daarna verscheen het werk van Bergman in onregelmatige volgorde in onze bioscopen, niet volledig weliswaar, want wat voor '52 gemaakt was, bleef onvertoond, maar voldoende compleet wat de laatste jaren betreft om een goed inzicht te kunnen krijgen in de kwaliteiten van de filmer. DAARBIJ SPRINGT in het oog dat Bergman, wat de Fransen noemen „l'auteur complet" is van zijn films, d.w.z. de man die volledig verantwoorde lijk is voor zijn werk dat daardoor ook doortrokken is van eenzelfde geest en van een gelijk gerichte problematiek. Steeds weer stelt de filmer in zijn gevarieerd oeuvre de problemen die met liefde, dood en leven te maken hebben, aan de orde, steeds weer filosofeert hij over de verhou dingen tussen de mensen onderling en over hun relatie tot God, spot hij mild met 's mensen pogingen om het geluk te vin den en ironiseert hij diens hypocrisie en lachwekkende arrogantie. Voor al die the ma's weet Bergman meestal een boeien de vorm te vinden, soms in de trant van een spitse huwelijkskomedie, dan weer verpakt in een somber drama dat tot in keer stemt. Dat hij bij de realisatie van zijn visie op het leven niet steeds vast houdt aan de filmvorm, maar vaak steun zoekt bij een toneelmatige behandeling van zijn stof, is een algemeen bekend ver schijnsel. Zijn dubbele functie in het da gelijkse leven is daar niet geheel onschul dig aan, evenmin als zijn behoefte om iets te zeggen, om de toeschouwers deelgenoot te maken van de angsten en twijfels die hem bezighouden, om zijn publiek inzicht te geven in de menselijke tekorten. Die drang om iets van waarde over te bren gen stelt uiteraard grote eisen aan hen die dit in filmtaal willen doen en de ver leiding is dan groot, vooral als men van huis uit een man van het theater is, om zijn toevlucht te nemen tot de dialoog en de aan het toneel herinnerende speelscène. BERGMAN IS VOOR die verleiding vaak bezweken en het gevolg was even zovele keren een onevenwichtig geheel dat aarzelde tussen zuiver film en verfilmd toneel. De belangrijkheid van de dingen die hij te zeggen had, camoufleerde meestal dit tekort, maar vooral in zijn laatste films als „Het oog van de duivel" en „Als in een donkere spiegel" domineer de de toneelmatigheid dermate dat ze niet over het hoofd kon worden gezien. Niettemin blijft Ingmar Bergman een unieke verschijning in een bedrijf dat ja renlang te nadrukkelijk het amusements principe tot leiddraad van zijn activiteiten koos. Als eenmansfilmer die geen goed koop succes nastreeft, maar wel degelijk de blik op zijn toekomstig publiek richt dat hij echter hoger aanslaat dan de meeste filmproducenten, verdient hij de belangstelling van ieder die zich in de film interesseert. Die belangstelling is on getwijfeld in ruime mate voorhanden. Daarvan zal het bezoek aan de Bergman- week in Studio opnieuw getuigen. Ingmar Bergman tijdens de regie van „Wilde aardbeien". Zoals bekend hebben inwoners van Beverwijk dezer dagen een populaire uit gave van de gemeentebegroting ontvan gen, welke door de gemeenteraad zal worden behandeld op woensdag 20 febru ari om twee en donderdag 21 februari om twee en om zeven uur. Doordat het ge meentebestuur ten gevolge van deze ver spreiding nog al enige belangstelling voor deze vergaderingen verwadht, worden deze niet zoals gewoonlijk in het raadhuis „Scheybeek" gehouden, maar in het wjjk- gebouw aan de Plesmanweg, waar meer bezoekers in de gelegenheid zijn de dis cussies te volgen. De onde.linge competitie bij de IJmui- der schaakclub Kijk Uit begint onderaan de ranglijst nu toch eindelijk een duidelij ker beeld te vertonen. Van Nieuwenhuizen en Wijdoogen, die ditmaal verloren van respectievelijk De Jong en Hölscher zijn in een benarde positie gekomen. De laat- Tegen de achtergrond van een midden stand, die in het algemeen van de eco nomische bloei in Nederland profiteerde moet de vissector pessimistische klanken laten horen. Dit zeer harde en sociaal in gering aanzien staand beroep, levert niet een daarbij aangepaste beloning voor de gemiddelde ondernemer op, aldus het jaar verslag over 1982 van de Commissie De tailhandel in vis. In het algemeen waren de resultaten van de detailhandel in vis weinig rooskleurig, Door de sterke exportpositie van het Ne derlandse produkt was de bevoorrading van de binnenlandse markt niet altijd be vredigend. Dit geldt zowel voor kwanti teiten als kwaliteiten. De prijzen waren bovendien zeer hoog. Vis is wat de af zet betreft een artikel met een elastische vraag; De consument heeft in het alge meen wel een behoorlijk bedrag over voor vlees maar niet voor vis. Het aantal vestigingspunten neemt elk jaar iets af. Desondanks zijn er geen aan wijzingen dat er gemeenten in Nederland zijn waar een potentiële vraag van enige omvang niet kan worden bevredigd. Wel zijn er moeilijkheden ten aanzien van de door de consument af te leggen afstand Speciaal in nieuwe woonwijken is verse en gebakken vis dikwijls niet in het koop centrum verkrijgbaar. Overlast Er zijn voor visdetaillisten onevenredi ge hinderpalen bij nieuwe vestiging te over winnen. De algemene en bekende moei lijkheden voor de middenstand ten aanzien van deze vestigingsplaatsen gelden onge twijfeld ook voor de detailhandel in vis Maar bovendien zijn er de bijzondere moeilijkheden van deze bedrijfstak. De visdetaillist wordt vaak geweerd, ook al kan een moderne bedrijfsinrichting doel matig verhinderen dat de omgeving over last ondervindt. Voor een dergelijke bedrijfsinrichting zijn evenwel investeringen nodig die boven het normale liggen. De detailhandel ver wacht dat de Commissie Ontwikkeling Zee visserij, wier r.appprt aan het eind yan het verslagjaar nog niet was gepubliceerd, de nodige suggesties met betrekking tot de financiering zal kunnen doen. Negatief Bij dit alles moet worden overwogen dat de in het verslagjaar onder auspiciën van het Produktiviteitscentrum voor het Vis- bedrijf genomen proeven met voorverpak king van vis negatieve resultaten hebben opgeleverd. Dit betekent dat een behoor lijke visvoorziening van de consument Advertentie GARAGE L. v. d. LEDEN R. CLAEZENSTR. 1 DAG en NACHT Op de vrijdagavond gehouden jaarver gadering van de LTB in Beverwijk heeft de voorzitter, de heer P. Westgeest onder de aandacht van de leden gebracht dat de ophanden zijnde ruilverkaveling voor Kennemerland-noord zeer belangrijk is. Stemt men tegen dan is deze streek voor de agrariërs *ten dode opgeschreven, stemt men voor dan kan hier een tuinbouwge bied van 600 ha. komen, dat vele moge lijkheden biedt, vooral voor de glastuin bouw. Deze kan met zijn bloemen en fijne tuinbouwprodukten in dit steeds dichter be woonde irdustriegebied een groot afzetge bied vinden. Vele vraagstukken werden er deze avond behandeld waarbij men ook stil stond bij de opleiding voor de jongeren. „Wat doen wij eigenlijk vergeleken bij de industrie? Wij moeten de jongeren veel meer trachten te overreden dat in ons vak vele mooie facetten te vinden zijn met een redelijke kans op een goed bestaan, mits men zijn vak verstaat". Het ledental der afdeling Is terug gelopen tot 100. De aftredende be stuurleden de heren C. Jansen, A. de Wit en J. Brandjes werden herkozen. Het college van B. en W. van Velsen, dat zich heeft beraden over Amsterdamse plannen tot vestiging van een petro-che- mische industrie in het Noordzeekanaal- gebied, zal het initiatief nemen voor een gesprek over dit onderwerp met vertegen woordigers van de bij het gebied b brok ken gemeenten Amsterdam, Haarlem en Zaandam. In de gemeenteraad van Velsen bleek tijdens de deze week gehouden begrotings debatten dat men helemaal niet gerust is over deze nieuwe Amsterdamse plannen, die onaangename consequenties en moge lijk nadelige gevolgen voor de volksge zondheid zullen kunnen hebben omdat het hier gaat om een industrie, die de lucht in sterke mate zal verontreinigen, ook al komt die industrie dan binnen de Amster damse grenzen. Volgens mr. J. C. Bührmann, burge meester van Velsen, weet Amsterdam heel goed wat het inhoudt een dergelijke in dustrie te krijgen. Het enige dat Velsen doen kan, meent hij, is te zorgen, door middel van het planologisch beleid in het Noordzeekanaalgebied, dat de industrie, waar het hier om gaat zo ver mogelijk uit de buurt blijft. Bij de overheersend westelijke winden in het kustgebied zal Amsterdam dan zelf de meeste last onder vinden. De arrondissementsrechtbank in Haar lem heeft op dinsdag 12 februari 1963 in staat van faillissement verklaard: Jacoba Jannetje van Duyvenbode, echt genote van W. J. M. Postma, gedomicili eerd in Haarlem, ten kantore van mr. G. J. H. de Leeuw, advocaat en procureur in Haarlem. Rechter-commissaris: mr. J. G. L. M. Bijnen. Curator mr. H. C. R. M. v. Cranenburgh, advocaat en procureur in Haarlem. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank in Haarlem van 12 februari 1963 is de aan: Dirk van Duyvenbode, Pie- ter van Duyvenbode, Janneke A. J. van Duyvenbode en Petronella J. van Duyven bode, allen wonende te IJmuiden, gem. Velsen, Zeeweg 284, voorlopig verleende surséance van betaling ingetrokken, ter wijl Dirk van Duyvenbode, Pieter van Duy venbode, Janneke A. J. van Duyvenbode en Petronella J. van Duyvenbode voor noemd in staat van faillissement zijn ver klaard, met benoeming van mr. H. C. R. M. van Cranenburgh, advocaat en procureur in Haarlem tot curator. Rechter-commis saris mr. J. G. L. M. Bijnen. Zondag 17 februari IJMUIDEN; Ned. Herv. Kerk, Nieuwe Kerk, 10 u.: ds. F. D. Emaus, 17 u.: ds. H. van Niel; De Rank, 10 u.: mejuffrouw G. de Wilde, jongerendienst; Bethlehemkerk, 10 en 19 u.: ds. J. van der Berg, Jeugdkapel, 10 u.: jongerendienst. Gerei'. Kerk, Ichthuskerk, 10 u.: ds. J. M. van der Brink, 17 u.: ds. W. Dieper- sloot: Petrakerk, 10 u.: ds. W. Dieper- sloot; 17 u.: ds. J. A. Tiemens. Chr. Geref. Kerk, 10 u. en 17 u.: ds. M. Vlietstra. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Rambonnet- laan, 9.30 en 17 u.: J. J. Arnold. Doopsgez. Gem., Helmstraat, 10 u.: ds. P. J. van Schayck, jeugddag. R.-K. Kerk, Gregoriuskerk, 8.30 en 10.30 u.; Petruskerk 7, 8, 9.30, 11.30 en 17 u. Oud-Katholieke Kerk, 8 u.: vroegmis; 10 u.: hoogmis; 19 u.: vespers. Leger des Heils, Edisonstraat 14, 10 u.: heiligingsdienst; 19.15 u.; openlucht- bijeenkomsten. Baptistengemeente, Cultureel Centrum, geen opgave ontvangen. Gemeente Gods, Cult. Geb„ 10 u.: sa menkomst. Gereformeerde Gemeente, Cult. Geb„ 10 u. en 17 u.: leesdienst. Pinkstergemeente, Cultureel Centrum, 19.30 u.: G. R. Mik. Evang. ver. „Elon", Elonkapel, Varenius- straat, 10 u.: ds. C. v. d. Flier; 11.45 u.: Kindersamenkomst; 19.30 u.: geen dienst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 u.: ds. H. van Niel, 19 u.: ds. D. Dijkstra, opendeurdienst. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 u.: ds. J. A. Tiemens, 17 u.: ds. J. M. van der Brink. Jehova's Getuigen, Koninkrijkzaal, Vel- serduinweg 248; 19 u.: Wachttorenstudie. Verg. v. Gelovigen, De Ruyterstraat 73, 10 u.: verkondiging van de dood des Heren; woensdag 20 u.: bijbelbespreking. R.-K. Kerk, H. Laurentius van Brindisië, Willemsbeekweg, heilige mis 6, 8, 9.15 (Hoogmis), 11 en 12.15 u.; 18 u.: avond mis. Ver. van Vrjjz. Herv., Abeelenstr. 1, 19 u.: ds. G. Nijenhuis. VELSEN-ZUID: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 u.: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, Noorderkerk, 10 en 19 u.: ds. H. P. Huisman. Geref. Kerk, 9.30 en 17 u.: ds. A. C. van Nood. R.-K. Kerk, St. Joseph, heilige mis 6.45, 8, 9.15 en 11 u.: avondmis. Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der laatste dagen, Wijkerstraatweg 81, 17 u.: dienst. Evang. Emanuël, Van Diepenstraat, 10 u.; E. Jongman, 15 u.: Doopdienst in Elonkapel J. P. Coenstraat, IJmuiden. DRIEHUIS: R.-K. Kerk, St. Engelmundus, heilige mis: 7, 8.15, 9.45 en 11.20 u. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 u.: kand. G. Nijenhuis; 19 u.: ds. J. C. Remijn, jeugddienst; De Hoeksteen, 10 u.: ds. G H. van Willenswaard; De Toorts, 10 u.: L. Spaans, jeugdkapel; Adventskerk (zie- kenhuisdienst) 19 u.: ds. G. H. van Wil lenswaard. Chr. Geref. Kerk, Pniëlkapel, 10 u.: ds. J. C. Maris, 16 u.: ds. J. J. Rebel. Geref. Kerk, Geref. Jeugdgebouw, 9 10.30 en 17 u.: ds. H. J. Bavink. R.-K. Kerk, O.L.V. Kerk, heilige mis te 7, 8.15, 9.30 en 11.30 u.: HAARLEM: Church of England. Kinderhuissingel Evening service, 3 p.m. BEVERWIJK: R.-K. Kerk, St. Agatha, heilige missen te 6.15, 7 en 8 (kindermis), 9, 10.15 (hoog mis) en 11.45 u.; 19 u.: avondmis: O.L. Vrouw van Goede Raad, 6.30, 7.45, 9.00, 10.30, 11.45, 19 u.: avondmis; Regina Cae- li, 7, 8.15, 9.30 (hoogmis) en 11.15 u.; 19.30 u.: avondmis; St. Jozef 8.30, 19 u.: (hoog mis). Maranatha, Baanstraat, 10 u.: A. T. Polderman. Evang. Luth. Gem.. Koningstraat no. 117, 10.30 u.: ds. J. A. Roskam. Vrjje Evang. Gem„ 10 en 18.30 u.: ds. A. H. van Gent. Vrjjz. Herv. Kerk, Prinsesselaan, 10 u.: W. Leerink. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 u.: ds. G. W. IJzerman; 19.15 u.: Open deurdienst, mevrouw M. C. Eberlé-Gott- libover, liturg ds. G. van Schuppen; Irenekapel, 10 u.: ds. G. van Schuppen; De Opgang, 10 u.: ds. W. Oorthuys. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 u.: ds. C. Meyer; 17 u.: ds. C. Homans. Geref. Kerk. Oosterwijk-Meerestein, 10 u.: geen opgave ontvangen. Chr. Geref. Kerk, Prinsesselaan, 15 u.: ds. M. Vlietstra. Doopsgez. Gem., Meerstraat, 10 u.: ds. P. J. van Schayck. Leger des Heils, 10 u.: Heiligingssamen komst; 12 u.: zondagschool; 16.30 u.: Kindersamenkomst; 20 u.: Verlossings samenkomst. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 u.: ds. M. Wendte; 19 u.: ds. W. Oorthuys; Oos terwijk-Meerestein, Chr. L.T.S., 10 u.: ds. J. A. Don, jeugddienst, 19 u.: ds. J. A. Don; De Opgang, 10 u.: jeugddienst. De Schans, 10 u.: zondagsclub. Geref. Morgensterkerk, Constantijn Huy- gensstraat, 9.30 en 17 u.: ds. Joh. Knol. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 u.: ds. J. Borghardt. steeds zal dienen terug te vallen op de traditionele wijze van verkoop door de ge specialiseerde detaillist. Hierbij moet te vens worden bedacht dat ook diepgevro ren vis geen brede koperskring heeft. Er is nog steeds een aanmerkelijk prijsver schil in vergelijking tot het rauw produkt en de echte visliefhebbers vinden de smaak te neutraal, daar het procédé de typische vismaak in feite wegvriest. Dit alles voert tot de conclusie dat iede re reële planning van een nieuw koopcen trum in feite steeds een viswinkel in de projecten zou moeten opnemen tenzij de zekerheid bestaat, dat de behoefte van de consument in deze omgeving wordt ge dekt door de ambulante handel in vis. De situatie in de haringhandel was bij zonder moeilijk omdat om redenen van volksgezondheid geen groene haring meer aan de markt mag komen. Door het weg vallen van deze omzet is een noodsituatie ontstaan speciaal in de ambulante sec tor. De rentabiliteit der bedrijven heeft veelal ten zeerste geleden, in het bijzon der bij de haringspecialisten. Een ver mindering uit dien hoofde van het aan tal verkoopplaatsen was reeds te consta teren. Het bestuur van de Kennemerstaten At letiekvereniging SUOMI heeft zich genood zaakt gezien de voor zondag, 17 februari (morgen dus) uitgeschreven nationale cross-country af te gelasten. Men heeft het niet verantwoord geacht wegens de gesteldheid van het voor de cross bestemde parcours de atleten aan de daar te verwachten gevaren bloot te stellen. De afwisseling van vorst sneeuw en dooi, die al eind vorig jaar werd meegemaakt, heeft vooral de heuvels, die in het par- coprs waren opgenomen, veranderd in harde en gladde ijsbanen. Bovendien hebben velen, die gewoonlijk aan de SUOMI-cross plegen deel te nemen, waarschijnlijk ook ten gevolge van de slechte wegen en verbindingen, van deel neming afgezien, wat zou kunnen worden afgeleid uit het geringe aantal inschrijvin gen. Dit is mede een aanleiding gewor den tot het aflasten van de wedstrijden. Politiek Jongeren Contact hield bijeenkomst In cfe katholieke Levensschool aan de Brink is menn vrijdagavond gestart met een bijeenkomst van het Velsens Politiek Jongeren Contact. De belangstelling van de jongelui uit Beverwijk was zeker be neden peil, er waren maar vier Beverwij- kers. Vanuit de gemeente Velsen was een groep naar Beverwijk gekomen. In het kort zette voorzitter H. de Boer de be doeling uiteen, waarna de heer van der Molen zijn mening gaf over de werktijden van de jeugdige werkers en hun arbeids voorwaarden, deze toetsende aan die van de ouderen. Het bleek dat er nogal veel verschil van opvatting was over dit vraag stuk, waarbij men natuurlijk ook op ander terrein kwam. Nadrukkelijk werd er op gewezen dat er wel reeds lang arbeids voorwaarden bestaan op dit gebied, maar van werkgeverszijde zou hiermee nogal vaak de hand worden gelicht. Sommige werkgevers zouden jonge krachten in dienst nemen om de lonen te drukken en nog meer minder juiste din gen schoof men deze werkgevers in de schoenen. Aan de discussie werd ook deel genomen door het hoofd van de Levens school, de heer G. van Herpen. ste plaats zal automatisch degradatie be tekenen, terwijl de voorlaatste plaats de gradatiewedstrijden spelen inhoudt tegen nummer twee van de eerste groep. Hoewel Lanser ook nog niet geheel veilig is be wees zjjn remise tegen Walda toch wel dat hij beslist in staat is zich tijdig uit de voe ten te maken. Bovenaan duurt de spanning onvermin derd voort. Hölscher kwam op 6V2 punt maar ziet onder zich liefst 5 spelers met 6 punten staan en 1 met 5'/2 punt. Over de afloop in de leidersgroep valt dan ook nog steeds weinig te zeggen. Wolters en Kis- temaker zagen hun onderling gevecht na zeer veel spanning afgebroken in onduide lijke stelling. In de eerste groep werd slechts een be scheiden programma afgewerkt als gevolg van de bondswedstrijd Heemstede 2Kijk Uit 2 waarin de Kijk Uit-spelers een glo rieuze 2V2-7'/2 overwinning behaalden. Heidenreich gaf andermaal blijk van zijn terugkerende vorm, hetgeen ten nadele ging van Aarts. Eén van de promotiekan didaten (Gordijn) speelde tegen Van Maa- nen een partij op leven en dood. De afge broken stelling doet vermoeden dat Gor dijn dit seizoen voor de tweede maal door zijn jonge rivaal zal worden verslagen. De niet spelende concurrenten De Haas en Warnez zullen daar niet om treuren.... De overwinning van Plugboer in de tweede groep op Van der Berg behaald herinnerde de spelers uit deze groep eraan dat Plugboer altijd een gevaarlijke tegen stander blijft. Koomen verwisselde onder aan met Van Niekerken van plaats, nadat hij kans had gezien met wit spelend de eerste zege te behalen. De jonge Frank van Maanen gaat in groep 3 rustig door met overwinningen behalen. Zijn spel wordt zienderogen ster ker en op deze wijze voortgaande mag men in hem gerust een toekomstig eerste tien talspeler zien. Met nog 7 partijen te spelen, in een afdeling waar nestor Abspoel een halve competitie speelt, staan zijn kansen zeer gunstig op automatische promotie: Fr. van Maanen 14 8 3 3 9'/2 R. van Zwieten 12 7 1 4 7'/s C. Abspoel*9 5 3 1 6'/a Koster 11 6 - 5 6 Van der Wel 10 5 1 4 5'/2 Gravemaker 8 4 2 2 5 Oldenmark 9v 2 6 1 5 De Niet11 3 4 4 5 C. Bakker 11 3 3 5 4'/s Van Alfen 13 3 2 8 4 Van der Veldt 11 2 2 7 3 Wolthuizen 9 2 1 6 2V2 In de vierde groep heeft Ben Slager zich tot de gevaarlijkste concurrent van Kra mer sr. ontpopt. Hij won het belangrijke duel met Robben, die de laatste weken ook sterk naar voren is gekomen. Met 2V2 punt minder dan Kramer maar ook 4 par tijen minder gespeeld, beschikt hij nog over goede kansen. De uitslagen zijn: hoofdgroep: Van Nieu wenhuizen—De Jong 0-1; Walda—Lanser remise; HölscherWijdoogen 1-0; Wolters Kistemaker afg.; groep 1: Heidenreich— Aarts 1-0; A. van MaanenGordijn afg.; groep 2: Plugboer—Van der Berg 1-0; KoomenVan Niekerken 1-0; groep 3; Fr. van Maanen—Van Alfen 1-0; C. Bakker— Gravemaker 1-0; Van der Veldt—Wolthui zen 1-0; AbspoelOldenmark remise; groep 4: Van Zwieten sr.Ramsteijn afg.; Robben-Slager 0-1. Heemstede 2—Kijk Uit 2, bord 1: Van der BosLanser remise; 2. HuizingVan Nieuwenhuizen 0-1; 3. Ketel—Gordijn re mise; 4. dr. LingbeekHeidenreich remise; 5. mr. Van Oppendrs. Doornenbal 0-1; 6. Schönhuth—Van Pelt 0-1; 7. Hermenes— De Haas remise; 8. Steenken—Aarts 0-1; 9 PostBontenbal 0-1; 10. Verstraten Kroese remise. Totaal 2V2-7V2. VHS 3 Kijk Uit 3 5'/2-4'/2; Bloemendaal 2Kijk Uit 3 2-5 voorlopig. BURGERLIJKE STAND VELSEN BEVALLEN: A. EichelbergGroene- veld, z„ Chr. van Swollaan 14, Haarlem. Ch. L. T. GlasKemper, d„ Linnaeusstraat 109, IJmuiden. OVERLEDEN: P. Smoor, 46 j„ echtgenoot van Chr. M. van Laar, Van Galenstraat 26, IJmuiden-Oost. A. F. Wigchert, 68 jr., echt genoot van A. M. Sloep, Overbildtweg 35, Santpoort. A. Wilderom, 61 jr., echtgenote van F. W. Taag, Ratelsstraat 4, IJmuiden- Oost. W. A. Chr. Jonkman, 75 jr., echtge noot van N. Bakker, Piet Heinstraat 50, IJmuiden-Oost. GEHUWD: P. G. M. Kimpel en G. V. Ad miraal, Vught, Taaistraat 64. H. Vet en M. A. de Koning, Velsen-Noord, Geelvinck- straat 135. J. NabornA. E. van der Koogh, Velsen-Noord, Wenckebachstraat 126. A. Akkerman en W. van der Plas, IJmuiden, Bik en Arnoldkade 46. ONDERTROUWD: J. de Wit, Tuinders straat 32, IJmuiden-Oost en A. Meij- boom, Van Leeuwenstraat 32rd., IJmuiden. J. Zwanenburg, Dennenstraat 4, IJmuiden- Oost en J. Prins, Pres. Krugerstraat 3, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Rijnstraat 77. Maandag 28 januari: m.t. Rijnmond I KW 15. Vrijdag 1 febr.: m.t. Wilhelmina Johanna KW 39 Zaterd. 2 febr.: m.t. Onderneming III SCH 117 Maandag 4 februari: m.t. Wiron II IJM 211, Dirk Maria KW 80, Albatros KW 87, Francina KW 153: m.l. De Arend KW 7, De Vrouw Anna KW 52, Floris KW 59 (15 febr. binnen), Saturnus KW 69 Sursum Corda KW 124, Drie Gebroeders HD 79- m.k. Limanda KW 33, Willem Henry KW 53, Jean- nette KW 93, Alida Jacoba KW 165, Alice KW 182, Aleida KW 183, Platessa KW 189, Willy Alida KW 196. Dinsdag 5 februari: m.t. Thorina IJM 33, Ora et Labora KW 51, Albertha Hendrika KW 81, So li Deo Gloria KW 152: m.j. Leendert Jacoba KW 12, Nederland VI KW 37, Nelly Maria KW 70. Willy KW 141, De Vier Gezusters KW 162, Onder neming II SCH 27: m.k. Wiron III IJM 221, Pe tronella KW 31. Alnilam KW 90. Mare Liberum KW 117, Cornelis van Beelen KW 146, Dirk van Beelen KW 148, Agatha KW 157, Solea KW 180, Margaretha Christina KW 190, Alie WR 59, Woensdag 6 februari: m.t. 's-Gravenhage IJM 26 (14 febr. binnen), Jacoba Gesina IJM 36. Cor nelia Maria SCH 135; m.l. Everard Christina KW 40, Alpha KW 100. Koningin Wilhelmina VL 1.90: m.k. Dinemarie KW 57, Eben Haezer KW 194 Spes Nostra WR 56. Donderdag 7 februari: m.t. Egmont IJM 99, Golfstroom KW 4, Nicolaas Senior KW 42. Vrijdag 8 febr.: m.t. Rotterdam IJM 82, Protinus IJM 154, Antje KW 49. Onderneming I SCH 261; m.l. Doggersbank KW 75; m.k. Margaretha Cor- rine KW 208. Zaterdag 9 febr.: m.t. Maria Elizabeth IJM 5. Maandag 11 februari: m.t. Allan Water IJM 34 Nooit Gedacht IJM 239. Sakina Martina KW 32 Dirkje KW 54, Johanna Lydia KW 55, Bellatrix KW 139. Cornelis den Duik KW 144, Arie Jacob KW 149, Cornelis Vrolijk Fzn SCH 171, Voorloper VL 16, Jan Senior VL 84, Willem VL 121. Petro nella VL 131, Liesje en Rutger VL 153; m.l. Adeo- datus IJM 30, Dolfijn IJM 55, Willem Robert IJM 56, Jan IJM 81, Adrianus KW 10, Willem Cornelis KW 16, Cornelis Judith KW 17, Concordia KW 26 Willem van Beelen KW 62, Henk KW 66. Maria Jacoba KW 73. Maarten Jacob KW 76, Jan KW 91 Toenadering KW 95, Nestor KW 101, De Vrouw Dirkje KW 104, Avontuur KW 114, Astra KW 115. Willy KW 154, Gijsbert Bastiaan KW 161. Ver trouwen KW 166. Pieter Anne KW 169, Margare ts KW 184, Andries Willempje KW 199, Dirkje KW 205, Noordster KW 207, Voorlichter VL 114 m.k. Ria IJM 3, Dageraad IJM 4, Adriana IJM 6, Zuiderkruis IJM 7, Maartje IJM 8 (13 febr. bin nen), Poolster IJM 11, Maria Lovisa IJM 16 (13 febr. binnen), Bettie IJM 29, Emisel IJM 31, Arend Willem IJM 40. Margrita IJM 42 (13 febr. binnen), De Hoop I IJM 45, Nora IJM 51, Frederika Maria IJM 52, De Hoop II IJM 59, Klaas Junior IJM 60, K. P. IJM 61, Jaap IJM 62, Michiel IJM 63, Ron- ny IJM 64. Wiron VIII IJM 205, Wiron VII IJM 206, Wiron VI IJM 207, Wiron V IJM 208, Wiron I IJM 210, Magda IJM 272, Deo Volente II KW 11 Arendje Jacoba KW 21, Anne Marie KW 27 Ada KW 29, Ermine KW 30, Stern KW 36, Wilhelmina KW 46, Ludi KW 61, Arend Cornelis KW 68, Wil lem KW 94, Nico KW 96, Arendje KW 98 Wim KW 103, Gijsbert Dirk KW 109, Cornelis KW 118 IJsbrand KW 119, Flamingo KW 120. Agatha Arie KW 126. Adriana KW 131, Koningin Juliana KW 133, Maartje Jacoba KW 137, Anna Lydia KW 145 Fiducia KW 155, De Vrouw Bregtje KW 156, De Vrouw Alida KW 160, Cornelis Schaap KW 172 Anna Hendrika KW 174, Dirkje KW 178, Hoop od Welvaart KW 179, Deo Volente KW 191, Vrouw Prijna KW 193, Elizabeth KW 198, En Avant KW 210, Geertruida KW 211, Samenwerking HD 125 ^rrie,Fefrt^e Tx 51' Okko Bosker WR 25, Petra WR 32, Jan Willem WR 34, Dieuwina WR 45 In ternos WR 49, Stella Maris WR 51, Sijtje WR 58 Albert MO 1. Dinsdag 12 februari: m.t. Koraalbank KW 3 Maria Theresia KW 99, Brittenburg KW 121. Ma rian Ellen KW 159: m.l. Verwachting IJM 204 Cornells KW 24, Elizabeth KW 64, Hette Marga retha KW 74. Willempje KW 89, Arie Jacob KW 116, Robert Willam KW 123, Leuntje KW 128 Wil lem Groen KW 158, Anna Jacoba KW 186, knier tje Elizabeth KW 188: m.k. Jannie IJM 38 Frank IJM 65. Paul IJM 66, Hans IJM 67, De Hoop III IJM 73, Tiny KW 34, Margriet Jozien KW 63 Maartje KW 71, Vrouw Immetje KW 88. Adriana Catharma KW 92, Jacoba KW 107, Wilma KW 113 Dirk Taat KW 134, Urania KW 136. Giisbertha KW 143, Helena KW 164, Tokio KW 185. Peter KW 195' NeeltJe Maria KW 209, Tiny WR 33, Kapitein Molenaar WR 36, Sagitta WR 37. Woensdag 13 februari: m.t. Michiel KW 167; m.l. Gijsbert Jan KW 28 Onderneming KW 175- m.k. Maartje IJM 8, Margrita IJM 42, Corrie IJM 78, Zeearend KW 79.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6