Velsens nieuwe begraafplaats „Duinhof" plechtig in gebruik genomen Kransen en bloemen voor 13 Velsense oorlogsslachtoffers Vele IJmuidenaren bij uitvaart van pastoor Nieuwenhuyzen Voor de productie van meer ideeën liet Hoogovens de film „Raak" maken i IN DE VISHAL EN OP ZEE K Britten waarschuwen Denemarken inzake de visserij Havenberichten „God had voor hem andere koers bepaald" IJmondverenigingen vandaag en maandag Voorlichtingscentrum Noordzeekanaalgebied komt op Semafoor-duin in IJmuiden Geen pleitverbod voor mr. Schuurmans ZATERDAG 16 FEBRUARI 1963 Bescheiden opgave Drie Fasen Ook een idee Minder schepen in de Rotterdamse haven Bloemen en groenten duur in Beverwijk Examens Er werden kransen gelegd aan de voet van êen beeld, voorstellende een naakte man die, getroften door een kogel, achterover valt; er werden dertien eenvoudige bloerrrstukjes gelegd bij dertien witte grafstenen. Het was stil op de nieuwe begraafplaats „Duinhof" in de duinen van IJmuiden, toen de burge meester van Velsen een krans neerlegde. Met deze plechtige kranslegging aan de voet van een monument ter herinnering aan de Velsenaren die tijdens de Tweede Wereldoorlog het leven lieten, werd gister middag officieel de nieuwe algemene be graafplaats „Duinhof" in IJmuiden-Oost, in gebruik genomen. Kransen werden gelegd door de burge meester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, een deputatie van de Nederlandse Oor logsgravenstichting, de Koninklijke Mari ne en de Koninklijke Landmacht. De der tien stoffelijke resten van in de oorlog om gekomen Velsenaren hebben op de nieuwe begraafplaats een ereplaats gekregen vlak bij de aula. In de aula waren gistermiddag tal van genodigden aanwezig. Onder hen bevon den zich hoofden van diensten en be drijven, de commissaris van politie, de garnizoenscommandant van Amsterdam, de ontwerper van de aula, architect Du- dok en de nabestaanden van de dertien oorlogsslachtoffers. Het gemeentebestuur was verder vertegenwoordigd door de wet houders A. de Jong, H. de Boer, J. van Leeuwen en secretaris A. Veenstra. Nadat wethouder De Jong de aanwezi gen welkom had geheten verleende hij het woord aan architect Dudok. Deze zei dat expressie de voornaamste eigenschap is van alle kunsten, dus ook van de archi tectuur. In de tegenwoordige ingewikkelde maatschappij worden hoge kantoren ge bouwd, maar wat drukken die uit, zo vroeg hij zich af. Het ontwerpen van een aula is een be trekkelijk bescheiden opgave, maar het kan een architect gelukkig maken. Hij kan immers getuigen van de berooidheid en eenzaamheid die het afscheid van een geliefd mens kenmerken. De aula moet dus voldoen aan ideële eisen. Het moet een besloten ruimte zijn, maar toch ook een eenheid tussen de kist met het stoffelijk overschot en de omringende natuur tot uit drukking brengen, aldus de heer Dudok. Behalve dit, moet een aula ook aan functionele eisen voldoen. Er moet genoeg accommodatie zijn. De heer Dudok hoopte dat hij aan alle eisen heeft voldaan. Zijns inziens is het gebouw eenvoudig, waardig en humaan. Zo kan het zijn taak vervul len. Burgemeester Bührmann herinnerde er in een toespraak aan hoe moeilijk de tot standkoming van de algemene legraaf- plaats is verlopen. De begraafplaats is be rekend op een inwonertal van negentig duizend zielen. Er kunnen 11.000 begravin gen worden verricht. Er wordt gerekend op een bijzetting per graf van twee tot drie stoffelijke rest-en. De heer Bührmann herinnerde voorts ook nog aan de kosten. De kosten van voorbereiding hebben bijna een ton bedra gen, de bouw van de aula kostte f 367.000 en de uitvoering van de eerste fase van de begraafplaats 335.000.-. Burgemeester Bührmann dankte de ar chitect voor zijn vele werk, zo ook de di rectie van het gemeentelijk plantsoenebe- drijf en het personeel daarvan. Voorts deelde de burgemeester mede, dat het in de bedoeling ligt bij de aula een monu ment te doen plaatsen, als een centraal punt voor de begraafplaats „Duinhof". Dank zij de bemoeiingen van de direc teur van de Nederlandse Oorlogsgraven stichting, de heer De Hertog (burgemees ter Bührmann maakt deel uit van de raad van bestuur), was het mogelijk de stof felijke resten van de dertien in de Twee de Wereldoorlog omgekomen Velsenaren, opnieuw te doen begraven. De burgemeester zei tot slot dat men nu, door gereedkoming van een deel van de begraafplaats, in Velsen ook kan ster ven. De heer Bührmann zei dit naar aan leiding van een enkele jaren geleden door een raadslid gemaakte opmerking dat men in Velsen wèl kon leven, maar niet sterven. De algemene begraafplaats „Duinhof" zal uiteindelijk zestien hectare groot zijn. Een derde gedeelte is gereed. De overi ge grond is nog niet in bezit van de ge meente Velsen. Op het terrein rondom de prachtige in witte steen uitgevoerde aula, is thans ruimte voor ongeveer 2500 begra vingen. De bedoeling is de aanleg van de be graafplaats in drie fasen te verwezenlij ken. De eerste is gereed gekomen. De aula is gesitueerd in het midden van de begraafplaats om zodoende de afstand naar de verschillende grafvelden niet te groot te maken. De aula, ontworpen door architect Dudok biedt plaats aan enkele honderden mensen die afscheid komen nemen van de overle dene. Het dak van het gebouw loopt schuin vanaf de voorgevel naar de achtergevel. De daklijsten zijn aan de onderkant he melsblauw geverfd, hetgeen met het wit van de gevel en de muren een prettige kleurcombinatie geeft. Het interieur van de aula is afgewerkt met glanzend wit marmer met grijze vlammen. Ramen die vanaf de vloer tot de daklijst lopen, zorgen voor veel licht in de aula. Door de firma Pels uit Alkmaar is een fraai orgel geleverd, dat bij uitvaart diensten bespeeld zal worden door de Sant- poortse organist en Prix d'Excellence-win- aanplantingen werden en worden bomen en struiken gebruikt die in het landschap passen. Ook wat de bedekking van de gra ven betreft, zal ernaar gestreefd worden planten te gebruiken die in het duinland schap thuis horen. De nieuwe begraafplaats zal pas in ge bruik worden genomen, wanneer de be graafplaats „De Biezen" en de „Wester begraafplaats" vol zijn. Overigens moet ook nog gespeurd worden naar explosie ven die op „Duinhof" in de grond zitten. Hiermee kan het gemeentelijk Plantsoe- nenbedrijf echter niet eerder beginnen dan nadat de vorst uit de grond is. „Koningin Elisabeth" voor Velser Kunstkring Maandag 25 februari wordt in de Haar lemse Stadsschouwburg de vierde toneel avond gegeven in de abonnementenserie van de Velser Kunstkring „Voor Allen". Door de toneelgroep „Theater" zal wor den opgevoerd „Koningin Elisabeth", his torisch toneelspel in acht taferelen door Maxwell Anderson, in de Nederlandse ver taling van Evert Straat. De regie is van de Engelse regisseur David Giles en de hoofdrollen worden gespeeld door Loudi Nijhoff en Arthur Boni. De Britse trawlers Federation heeft vrij dagavond gewaarschuwd dat aan van de Far-Oer eilanden afkomstige treilers ver boden zal worden Engelse havens aan te doen als de visserijzone van de Far-Oer bij de besprekingen die de volgende week te Londen beginnen tot 12 mijl wordt uit gebreid. Grimsby aan de Engelse noordoostkust verwerkte het afgelopen jaar ongeveer ze ven miljoen Faroerse vis. Onder een spe ciale vergunning mogen Britse schepen sinds 1959 binnen zes mijl van de Far-Oer eilanden die onder Deens bestuur staan, vissen, maar de eilanden hebben aange drongen op een 12-mijlszone. In april 1962 heeft de Deense regering Groot-Brittannië aangezegd, dat zij de vis serij-overeenkomst met ingang van 28 april a.s. zou beëindigen. De Britse treilvervissers vrezen, dat de voorgenomen 12-mijlszone haast onvermij delijk zal leiden tot een krachtige toene ming van de vangst van de vissers van de Far-Oer, die hun markt in Britse ha vens hebben en rechtstreeks concurreren met de Engelse vissers. De besprekingen van de volgende week zullen gaan tussen Deense en Engelse re geringsvertegenwoordigers. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Oldekerk van Antwerpen; Fletero, Hamburg; Vanessa, Groningen, voor IJmuiden; Spaarneborg, Ant werpen, voor IJmuiden; Berkhout, Helsinki, bij legger IJmuiden; Tamora, Rotterdam, naar Zaan dam; Streefkerk, Rotterdam; Michael M., Rotter dam; Ulysses, Emden; Doris, Antwerpen; Bird- wood, Immingham; Yorkshire Coast, West-Hart- lepool; Phoenix, Thameshaven; Alssund, Rotter dam; Henny J., Dunmore, haring lossen IJmui den; Clyde Surveyor, Antwerpen; Thorgerd, Hamburg; Admiralengracht, Sornaess; Breda, Bremen; Flevo, Vigo: Hondsbosch, Londen, voor Zaandam; Ali, Harlingen, bijlegger IJmuiden. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Hunzeborg van Antwerpen, voor IJmuiden; Maron, Bremen; Patria, Rotterdam; IJsselborg, Delfzijl, voor IJmuiden; Amstelborg, Delfzijl, voor IJmuiden. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Kastanjesin gel naar Antwerpen; Hector, Newport; Atthel- laird, Bougie; Berkhout, Shoreham, bijlegger IJmuiden; Gefle, Rouaan, bijlegger IJmuiden; Soren Rask, Rotterdam; Patria, Rotterdam; Ota- va, IJstad; Aruba, Ellesmereport, wahsmateriaal van IJmuiden; Willemstad, Southampton; Tim, Tegelen, van Zaandam; Aristee, Rotterdam; Kerksingel, Antwerpen; Johnny M., Delfzijl; St. James, Cardiff; Baden, Oslo; Westerdok, Duin kerken; Patricia, Rotterdam: Vanda, Rotterdam; Bieberstein, Bremen; Wahehe, Bremen; Jans, Londen; Rema, Groningen, van Zaandam; Aaltje, Londen; Loulea, Hamburg. Spaarneborg, Gro ningen, kunstmest van IJmuiden; Alssund, Rot terdam; Pergo, Poole, van IJmuiden; Zwerver, Grangemouth, stukgoed van Zaandam; Vanessa, Groningen, van IJmuiden; Pulp Trader, Fowey, van Velsen; Swift, Londen. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Leonidas naar Rotterdam; Gruno, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Kongsbro, La Guaira; Daje Böh- mer, Rotterdam; Gouwestroom, Liverpool; He- riot, Leith; Michael M., Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Het verscheiden van de oud-pastoor der Oud-katholieke parochie van de H. Engelmundus te IJmuiden, pastoor C. F. Nieuwenhuyzen, die maandagmorgen te Delft plotseling overleed, heeft vele van zijn vroegere parochianen uit IJmuiden bewogen om zowel de donder dagavond in de kerk van de H.H. Maria en Ursula te Delft gehouden bidstond alsmede de uitvaartplechtigheid aldaar op vrijdagmorgen bij te wonen. Donderdagavond trok, in een spontane opwelling om de beminde oud-pastoor een laatste groet te brengen, een dertigtal IJmuidenaren naar Delft om aldaar de bidstond voor de overleden priester en oud-Deken van het bisdom Haarlem, die nog slechts sedert 1 oktober 1961 zijn nieu we pastoraat had betrokken, tot een mo ment van gedenken en eren te maken. Men defileerde langs het stoffelijk over schot van pastoor Nieuwenhuyzen, die was afgekleed in het prachtige, liturgische ro de gewaad van zijn Dekenambt. Een schat van bloemen, waaronder een krans van het IJmuidense kerkbestuur en een groot bloemstuk van alle IJmuidense Oud-katho lieke verenigingen omzoomde de kata falk. Plechtig was de bidstond van donder dagavond, nog plechtiger was de H. Mis der Uitvaart en Beaarding vrijdagmorgen. Rond de kist was de dodenwacht betrok ken door de pastoors D. N. de Rijk uit IJmuiden, M. J. Aarents uit Amersfoort, J. Visser uit Arnhem en G. J. Blom uit Gouda. Ook nu was het kerkbestuur van IJmui den bijna in zijn geheel aanwezig en wa ren vele verenigingsbestuurders en paro chianen deelhebbers aan de Uitvaartmis. De H. Uitvaartmis werd opgedragen door prof. M. Kok, pastoor te Den Haag, die de verscheiden pastoor ook tijdens zijn ziek te verving. Hij werd geassisteerd door de pastoors C F' van den Berg uit Schiedam en A. J. Glazemaker uit Leiden, respectievelijk als diaken en sub-diaken, terwij! mgr. dr. A. Rinkel, aartsbisschop van Utrecht en mgr. P. J. Jans, bisschop van Deventer, terzijde in het priesterkoor gezeten wa ren. Te vroeg Tijdens de beaardingsplechtigheid merk te pröf. Kok op, dat pastoor Nieuwenhuy zen volgens menselijke berekening en ook menselijke wensen te vroeg was ontval len aan zijn Kerk en zijn familie, van wie de ruim negenentachtigjarige moeder ook de plechtigheid bijwoonde. Gods be- Burgemeester J. C. Bührmann legt namens het gemeentebestuur van Vel sen een krans aan de voet van het beeld van Cor van Kralingen ter her- inering aan de Velsenaren, die tijdens de Tweede Wereldoorlog het leven lieten. naar André de Groot. Deze is overigens niet tevreden over de akoustiek. Voorts beschikt de aula over een geluids installatie, waarmee ook grammofoonpla- tenmuziek ten gehore gebracht kan wor den. De aula staat in verbinding met de koffiekamer, die haaks op het hoofdge bouw is geprojecteerd. De aula vormt met het karakteristieke duinlandschap een prachtig geheel. Het ligt in de bedoeling om het land schap zo weinig mogelijk schade toe te brengen. Daartoe zijn de plaatsen, waar begraven wordt, en ook de voornaamste wegen, zoveel mogelijk gemaakt van reeds open terreintjes of dalen tussen la ge duintjes of heuveltjes. Men kon zodoen de veel beplanting behouden. Voor nieuwe ZATERDAG 16 FEBRUARI Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, 20 u. Cabaretavond Vereniging tot Behartiging der Belangen van tbc-patiënten in Neder land. Gebouw „De Schans", Beverwijk: Studie conferentie Anti-Revolutionaire Jongeren Organisatie. MAANDAG 18 FEBRUARI Gebouw „De Opgang", Beverwijk, 20 u.: Ds. Toornvliet spreekt voor Ned. Chr. Vrouwenbond. Gebouw „De Schans", Beverwijk, 20 u.: Vastenavondviering Katholieke Arbeiders vrouwen. gn na) Over een bepaald niet gemakkelijk on derwerp, dat hier en daar het abstracte raakt, heeft Jan Moonen in opdracht van Hoogovens een aanvaardbare korte film gemaakt. „Raak" is de titel van de in zwart wit opgenomen achttien minuten du rende film over de ideeënbus van Hoog ovens. De film belicht het resultaat van het denken over het werk bij Hoogovens en aangesloten bedrijven. De man die achter de machine staat, de man die haar bedient, zij zijn he. die veelal een machi ne kunnen perfectioneren. Alles in het grote bedrijf op de noorde lijke oever van het Noordzeekanaal is vatbaar voor verbeteringen. Het is, zo zeggen de mensen van de bekende ideeën bus, haast onmogelijk een machine te ma ken die voor de volle honderd procent goed is. In de afgelopen tien jaar is duidelijk ge bleken dat er-veel verbeterd en geperfec tioneerd kon worden. De vindingrijheid van de werknemers blijkt vaak groter dan men zou vermoeden. Men is er bij het bedrijf van overtuigd dat er een „over tollige denkkracht" zit in de mensen een denkkracht die zij productief kunnen maken en waarvan zijzelf, in de vorm van een geldelijke beloning kunnen profiteren. Om het tienjarig bestaan van de ideeën bus te accentueren heeft men Jan Moonen opdracht gegeven een film te maken over dit bepaald niet gemakkelijke onderwerp. Het doel van de film is de mensen te laten zien waartoe een meer of minder eenvou dig idee kan leiden. Een beeld uit de film „Raak". Eerst moesten arbeiders elke meter bukken om het krijtstreepje op de staalplaat ie zetten, nu hóeft dat niet meer, dank zij dezg, praktische vindingen. In de lente van dit jaar zal in IJmuiden de opening plaats vinden van een voor lichtingscentrum, dat de stichting Rijn mond-Noordzeekanaal daar gaat inrichten. De stichting heeft de beschikking gekre gen over een gedeelte van het bestaande kantoorgebouw van de Combinatie IJmui den, de groep aannemers, die een be langrijk aandeel heeft in de uitvoering van de werkzaamheden aan de havenmond. Het gebouw staat op de buitenste duin strook tussen de Kustwacht en het bouw bureau van Rijkswaterstaat, aan de Sein- postweg. Onlangs zijn verbouwingswerkzaamhe den begonnen, die beogen een expositie ruimte te scheppen, die mogelijkheden biedt tot het inrichten van een voorlich tende tentoonstelling. Met behulp van ma quettes, kaarten, foto's en modellen zal getracht worden een beknopt overzicht te geven van de economische en toeristische betekenis en mogelijkheid van het Noord zeekanaalgebied, omvattende de IJmond, het gebied rond Haarlem, Amsterdam en de Zaanstreek. Een belangrijk onderdeel van de expo sitie zal zijn een toelichting op de wer ken ter verruiming van de IJmuidense havenmond. Deze voorlichting zal worden ondersteund door het vertonen van een documentaire film over de havenwerken en het belang daarvan voor het Noord zeekanaalgebied, welke in opdracht van de stichting wordt vervaardigd. Het film zaaltje zal bij voorkomende gelegenheden ook gebruikt kunnen worden voor het hou den van lezingen, diavertoningen e.d. Zowel voor het inrichten van de ten toonstelling als voor het vervaardigen van de film zijn kleine werkgroepen gevormd, waarin vakmensen van enige der bij de stichting Rijnmond-Noordzeekanaal be trokken gemeenten en bedrijven ten nauw ste samenwerken. De productie van de circa 20 minuten durende 16 mm geluids film staat onder leiding van de Haarlem se cineast Piet van Strien. Het gebouw, waar het voorlichtingscen trum in wordt gevestigd, staat op een unieke plaats aan de Nederlandse kust. Het hoge Semaphoreduin biedt een boei end uitzicht op het in- en uitvarend scheep vaartverkeer en op de werkzaamheden, die aan de havenmond in uitvoering zijn. De schoonste tentoonstelling bevindt zich dan ook „voor de deur" van het voorlich tingscentrum. Deze voor de beoogde voor lichting dus wel meest ideale plaats is echter vooralsnog minder goed bereik baar met openbare vervoermiddelen en dus voor het grote publiek. Het ligt dan ook in het voornemen het voorlichtings centrum aanvankelijk uitsluitend toegan kelijk te stellen voor groepen belangstel lenden, die per bus in excursieverband op bezoek komen. In samenwerking met de plaatselijke V.V.V.'s worden mogelijkheden onderzocht voor toeristische rondritten in Noordzee kanaalgebied, waarin een bezoek aan het voorlichtingscentrum zal zijn opgenomen. stuur gaat echter uit boven menselijke overwegingen. Prof. Kok schetste de overleden pries ter als een zeer trouw en liefdevolle ziel zorger in zijn Kerk en de gemeenten, die hij diende. Een bijzondere voorliefde had hij voor IJmuiden, waar hij de scheeps taal zich eigen maakte en de zee, de vaar tuigen en bemanningen dikwijls tot voor beeld nam in zijn prediking en handelin gen. „Maar", zo zei prof. Kok, „God had voor pastoor Nieuwenhuyzen, die nog zo veel wilde doen een andere koers uitge zet, dan hijzelf had berekend, wat hij moeilijk heeft kunnen aanvaarden. Maar hij heeft zich toch door zijn grote Leids man en Loods laten leiden." IJmuiden heeft betekend waar hij zich zo sterk bemind maakte door zijn liefde voor deze plaats, was het velen te machtig. Met diepe weemoed zal aan deze beminde herder worden teruggedacht. Na het einde van de plechtigheden volg de een défilé van het bijzonder grote ge tal belangstellenden. De begrafenis geschiedde 's middags op „Rusthof" te Amersfoort, waar opnieuw een zeer grote belangstelling was. Hier sprak de heer H. A. P. de Wilde, kerk bestuurslid te Delft, een afscheidswoord, waarna de heer A. F. C. Nieuwenhuyzen een broer van de overleden pastoor, fa milieherinneringen memoreerde en tenslot te dank zegde voor de -troostende grote belangstelling. Hedenmorgen is in de Oud-katholieke kerk aan de Wilhelminakade een flink be zochte Uitvaartmis gehouden, waarin de door prof. Kok tijdens de plechtigheden te Delft gehouden toespraak, is herhaald. In de eerste maand van di.t jaar zijn 2072 zeeschepen, met een totaal netto register tonnage van 5.229.831 de Rotter damse haven binnengelopen. Vergeleken met dezelfde periode van het jaar daar voor betekent dit een vrij aanzienlijke teruggang. In januari van 1962 deden 2100 zeeschepen de Rotterdamse haven aan (totaal n.r.t. 5.554.831). Men neemt aan dat deze teruggang te wijten is aan het barre winterweer waardoor vooral een groot aantal coasters Rotterdam niet heeft kunnen bereiken. Daarnaast heeft de havenstaking aan de Amerikaanse oost kust nog al wat invloed gehad op het scheepvaartverkeer naar Rotterdam. De bloemenprijzen zijn in de afgelopen week flink gestegen op de Beverwijkse bloemenveiling „Het Centrum". Er werden zelfs recordprijzen geboekt, vooral giste ren. Voor een bos tulpen werd maar liefst 3,35 neergeteld. De tulpen van de tweede soort bracht rond de 2 per bos op. De meeste tulpen die in Beverwijk worden aangevoerd, worden geëxporteerd naar het buitenland, hoewel ook de binnenlandse handel belangrijke kwantums afneemt. De 'straathandelaren kunnen echter niet veel verkopen, gezien de slechte toestand waar in de meeste binnenwegen verkeren. Ook op de Beverwijkse groenteveiling „Kennemerland" werden flinke prijzen gemaakt. Restanten van winterprodukten leverden veel geld op voor de kwekers. Het enige voorjaarsprodukt is de rabar ber, waarvoor tot 1,55 per bos werd be taald. Prei varieerde bij een matig aan bod van 1,20 tot 2,50 per kilo. De ver schillende koolsoorten hebben nogal van de vorst te lijden gehad. De spruiten zijn ook niet al te best, zodat de prijs de gulden per kilo nauwelijks te boven kwam. De noteringen waren gisteren: Andijvie 95- 130, witlof 104-128, waspeen 16-65. prei 145-245, knollen 14-55, peen 7-36. boere- kool 44, groenekool 36, gele kool 34-57, rode kool 12-59, uien 21-45, spruiten 16-110. Amsterdam (V.U.) Gepromoveerd tot doctor in de letteren de heer W. Kassies op een proefschrift getiteld „Aristophanes' traditionalisme". Leiden. Doctoraal Duits: C. H. J. Oogjes (Den Haag). Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: „over de ce rebrale hypernatremie en het cerebrale zoutverliessyndroom", de heer J. B. M. J. Trimbos te Rotterdam. Amsterdam (Gem. Un.). Doctoraal schei kunde: mej. C. C. Smit (Amsterdam). Doc toraal natuurkunde: (met lof) G. J. Ch. van Niftrik (Bussum). Kandidaats wiskunde en natuurwetenschappen: G. H. M. Leferink, H. van Raamsdonk, L F. M. de Haan (Am sterdam), B. J. G. Flik (Amstelveen) en wiskunde M.O.-B: A L. J. Wytzes (Rot terdam). Groningen. Arts eerste deel: M. G. M. L. van Oirschot (Helvoirt) en G. L. Potma (Sneek). Nijmegen. Kandidaats culturele antro pologie: A. L. Mac Donald (Nijmegen). Doc toraal rechten: mej. K. E. A. M. Poot (Ber gen, N.H.) en de heren R. B. M. Berger (Venlo), J. F. M. Monsma (Velp) en M. H. A. M. Roeffen (Nijmegen). De mensen van de ideeënbus zouden het een ideale toestand vinden indien elke werknemer minstens eenmaal per jaar een goed idee zou inleveren... Jan Moo- nen's film zal op alle afdelingen van Hoog ovens en aangesloten bedrijven worden vertoond om zoveel mogelijk werknemers te stimuleren ook eens zo'n goed idee in de bus te doen. In het Luxor Theater vond gisteren de première plaats voor een aantal genodig den. Onder hen .waren het oud-lid van de directie, prof. dr. J. F. Ten Doesschate en de oud-chef van de propagandaafdeling C. F. van Dam. Max Dendermonde schreef het scena rio voor deze korte film. De zwart-wit beelden wisselen elkaar in een ritmisch tempo af, op moderne muziek, waarvan re gisseur Jan Moonen een groot liefhebber is. Het was een hele opgaaf een dergelijk onderwerp te verbeelden. Dat hebben de mensen tijdens het vele werk wel erva ren. Camera-werk en montage zijn uitste kend. 5000000000fxxxxxxxxi000000000000000000000000<x*»000000000l WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Vrijdag Vrijdag werden in IJmuiden 8320 kisten vis aangevoerd, waarvan 1862 kisten tong en tarbot, 7 heilbot, 2400 schol, 20 schar, 3 bot, 585 haring, 20 makreel, 125 schelvis, 1780 wijting, 615 kabeljauw en gul, 25 leng, 10 haai, 5 ham, 8 poon, 830 koolvis, 25 div. De prijzen waren vrijdag: per kg: heilbot 3.202.90, gr. tong 3.603.40, grm. tong 2.402.20, kim. tong 2.141.88, kl. tong I 240—2.00, kl. tong II 2.00—1.62, tarbot I 3.40—3.50; per 50 kg: Tarbot IV 10072, gr. schol 2015, grm. schol 2013.50, kim. schol 25 16, kl. schol I 2920, kl. schol II 3519, schar 4130, bot 119.50, v. haring 3820, makreel 4337, gr. schelvis 6258, grm. schelvis 7761, kim. schelvis 8166, kl. schelvis I 7636, kl. schelvis II 50—18, wij ting 248, gr. gul 3326, mid. gul 2921, kl. gul 2318, kl. leng 29, kl. haai 14. ham 86, poontjes 3426, lommen 6428, kl. koolvis zw. 2719, kl. koolvis wit 32; per 125 kg: gr. kabeljauw 12068, gr. koolvis zw. 10065, gr. koolvis wit 76—75, gr. leng 7268. De besommingen waren: KW 39 ƒ32.740, KW 190 9340, KW 127 ƒ11.150 KW 52 8650, KW 162 8780, KW 183 9800, KW 33 8360, KW 93 8030, KW 31 7990, KW 100 6670, KW 141 11.950, KW 180 10.740, KW 146 8880, KW 152 ƒ9680, HD 179 11.620, VL 7 18.050. Het is niet waar dat de chef van de Generale Staf aan luitenant-kolonel van de juridische dienst mr. Schuurmans een pleitverbod heeft opgelegd. Dit zegt de staatssecretaris van Defensie, luitenant- generaal b.d. M. R. H. Calmeijer in zijn antwoord op vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Maenen en van het Eerste Kamerlid de heer De Gou (bei den K.V.P.). In zijn antwoord zegt de staatssecreta ris, dat reeds geruime tijd geleden de in specteur van de militair-juridische dienst een onderhoud gehad heeft met luitenant kolonel Schuurmans. Aan de laatste is toen verzocht niet als raadsman op te treden in zaken tegen de minister van Defensie, waarbij de sectie juridische za ken van het hoofdkwartier der Koninklij ke Landmacht.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7