1 1 L V 1 Hetty Beck, 75 jaar, tekent weer voor het volgende seizoen Wieland Wagner met „Walküre" van „Salome" DE PROGRAMMA'S Receptie Heintje Davids NEGEN MUZEN Het L.S.D. concerteerde in Haarlem met Denise Duval als soliste S ZATERDAG 16 FEBRUARI 1963 9 Rob du Bois Geen muziek van Escher meer bij „De Perzen" W nabeschouwingen Geslaagd programma Ad Interim Opdracht aan dr. J. Meijer „ACH MENEER, het is immers helemaal geen verdienste om 75 jaar te worden. Het is gewoon een kwestie van uithouden. Het toneel heeft altijd inhoud aan mijn leven gegeven en dat is de reden dat ik nog steeds graag rollen aanvaardt. Nee, ik geloof dat er wel belangrijker dingen in de wereld gebeuren dan die verjaardag van mij". Een bescheidenheid als die van Hetty Beck (zondag wordt ze 75 jaar) komt men zelden tegen in de toneelwereld. Als zij vertelt van haar toneelloopbaan, spreekt zij nauwelijks over zich zelf. Belangrijker vindt zij de prestaties van anderen en de grote toneelschrijvers. De radio geeft zondag De radio geeft maandag 7 elevisieprogramma (Van onze correspondent) BRUSSEL. In de lange reeks opera's van Richard Strauss, van „Guntram" uit 1893 tot „Capriccio" uit de eerste jaren van de tweede wereldoorlog, staat „Salome" chronologisch op de derde plaats. Daarna zou, na „Elektra", het voor lopig hoogtepunt van „Der Rosenkavalier" komen. De premier van „Salome" was 9 december 1905 onder directie van Ernst von Schuch te Dresden: reeds in het seizoen 1906-1907 werd de opera in één bedrijf in de Monnaie te Brussel gespeeld. Later is hij nog verscheidene malen op het repertoire geweest, doch de laatste jaren heeft men hem er niet meer gezien. Wieland Wagner, gr isb be&eicUM&urf das dia end zei-Wdté. Vision da lUaddteus die de laatste jaren ook buiten 't groot- ^nt döu abg&ddajeu Koyf, cUe. von deu tSroucstómi vovi vaderlijke Fest- £<jk Zcvto t'u L'eiww^ bie, zuVicasso die-Fkauhjc'ie, cler Htaief spielhaus van Bay- reuth opereert, heeft Vwd Eildhzueor vneteuHctete,, srate endguMiqe cOdt^riccUg^. verleden jaar voor -fbnn tMcdié. "JalvrhuMdeflweude, jefutustew Stuttgart een nieu- Indner Beii unertmghd* pSCMtio-iviMaHKscUrr Verkanvt^ we enscenering van 'wo/rn* „Salome" gemaakt Uuel l/e/teifsdttw^ der Lieloo- habeu Thddcr M/Ous/feif en deze is het, die eintr biïracrhkn - Salter faeil sckaj'h exsdMcd&uu^ Milder de Muntschouwburg _i., te BrussrJ thans pernor- eufg^êw geworfen-dn dut Rbj-ri'mde, brengt. Voor het der Wofdfdieij Hafur i» Jefbltv- ivoren, Verpesten z« tuiden,Ibs<uv programma heeft méseirvr Morrr, k'ogwer der kfcwiru, k/edefe'hd md der LuYit uürri inlefdfng ^geschre! Sa Ie me habew cfcE Qreahlrlidu. fhm vu JW tohrleou ven, die niet alleen Existen?. toiectirgefuMdeio ze is in facsimile - hierbij gereprodu- Sedw Jrtlwzeluits. sbehc ka beu Hu^c, e-Xeutiolqnsduu, ViSiovt&i. ceerd grafoio- hi'dt+s l'oii iluru< Jrtutew, nbev aucU mcWj vc* i ber (jroaarho faUU gisch merkwaardig leflOfcvL. kan worden ge noemd. Wat nu die „verkitschung" be treft, zo kan de schouwburgbezoeker anno 1962 zich vragen of ook Wieland Wagner daaraan wel is ontkomen. Het „terras van het paleis van Herodes bij maanlicht" is een vrij schuin geplaatst cirkelvormig plateau geworden. Excentrisch naar achteren daarin een aan duiding van de put, waarin Jokanaan ver blijf houdt. Deze is afgedekt met een vreemde constructie van grillig gevormde boomstammen, die naar boven wordt open geklapt. Een achtergrond van bladeren tegen een gouden fond. - OOK DE KOSTUUMS heeft Wagner ont worpen. De stilering ervan kon ons matig bekoren. De soldaten hadden glimmend zwarte pijen aan en een soort gifgroene kamerplant als hoofddeksel. Electra zag eruit als een Kenau, die een avondjurk over haar rijkostuum had aangescho ten en later bij het dansen scheen haar bajadere-uitrusting ons meer op een ope rette geïnspireerd dan op een tragedie. De vijf Joden waren iets te karikaturaal uit gedost om in het geheel te passen en ook hun acteren was ons te veel overtrokken in een stijl, die Wieland Wagner vermoe delijk is bijgebleven uit de tijd, toen hij als jongen met broer en moeder Winni- fred de groten van het derde rijk op Wahn- fried mocht ontvangen. VERDER WERD er door de hoofdper sonen veel horizontaal geacteerd. Jan Greshoff heeft eens geschreven dat de ho rizontale positie van de mens hem de meest natuurlijke voorkomt. Hij heeft ge lijk. Op den duur is dat geschuif over de planken echter eerder belachelijk, zelfs wanneer men op historische gronden ,K)a§ De dezer dagen 75 jaar geworden caba retière Henriette Davinds heeft van het Amsterdamse gemeentebestuur een jaar geld van 1.000 gekregen. „Het gemeen tebestuur heeft hiertoe besloten omdat het u wil huldigen als een typisch Amster dams kunstenares," zo zei loco-burge meester mr. R. van den Bergh gistermid dag (vrijdag) op een druk bezochte recep tie in de foyer van theater Carré, waar „Heintje", gezeten op een troon, door hon derden collega's en bewonderaars werd gefeliciteerd. Velen van hen hebben met Heintje Da vids samengewerkt in de revues van het oude Flora Theater en het theater Car ré: oud-cabaretière Hanna Kokernoot, dansmeester Eli Frankly, liedjescompo nist Joop de Leur, de kapelmeesters Ju lius Susan en John Kapper en natuurlijk de theaterondernemers Meijer Hamel en Bob Peters producers van menige Davids revue. Voorts merkten wij op de directeur van de staddsschouwburg, Evert Smit, de actrices Marie Hamel, Julia de Gruyter en Wiesje Bouwmeester, de acteurs Rob Mil ton en Herbert Joeks, de revue-artiest Piet Muyselaar, moppentapper Max Tail leur, het komische duo de Mourties en de senaat van het Amsterdamse studenten korps. KLEUREN TV BIJ NIJMEEGSE COLLEGES Na een experimenteel stadium zal bin nenkort kleurentelevisie worden toegepast bij colleges in de Nijmeegse universiteit, waar studenten op die manier operaties zullen kunnen volgen. Medio maart start de kleurentelevisie in „gesloten circuit" voor de medische faculteit. Enkele jaren geleden al plaatste Philips kleurentelevi- sie-apparatuur bij de medische faculteit van Marseille. De resultaten worden be vredigend genoemd. Glna wil naar Frankrijk. Filmactrice Gina Lollobrigida heeft haar opwachting gemaakt in Hotel Matignon, het ambts paleis van de Franse minister-president waar ze door de kabinetschef van de heer Pompidou werd ontvangen. Het bezoek van de filmschone wordt in Parijs als haar eerste stap beschouwd op de weg, die naar Gina's naturalisatie als Frangaise zal moe ten leiden. Van huis uit is zij Italiaanse, zij is met een Joegoslaaf gehuwd, doch in Zwitserland woonachtig. De Zwitserse fiscus is, naar haar smaak, echter wat in halig en daarom zou zij zich gisteren aan de top, of bijna, van de Franse staat per soonlijk hebben willen documenteren over de belastingpenningen, die zij eventueel als Frangaise zal moeten betalen. Gala-avond voor Israel. De afdeling Amsterdam van de WIZO (Womens Inter national Zionist Organisation) houdt don derdagavond 21 februari voor de elfde achtereenvolgende keer haar jaarlijkse gala-avond in de Amsterdamse Stads schouwburg, ditmaal met medewerking van de Nederlandse opera. De opbrengst van de avond, die onder bescherming staat van mevrouw R. Cidor, echtgenote van de ambassadeur van Israel, komt ten goede aan het kinderwerk in Israel, in dit geval speciaal aan het Nederlandse Ina Kisch- houthakker Kinderhuis te Nahariya, Israel „Het is van betekenis", zo schrijft Wie land Wagner, „dat de uiteindelijke visie op het meisje met het afgehakte hoofd, die van de bronzen deuren van de San Zeno te Verona tot en met Picasso tot de verbeelding van schil ders en beeldhouwers heeft gesproken, haar definitieve poëtische en muzikale vorm rondom de eeuwwisseling heeft gevonden. In een periode van niet te verdragen pseudoromantische onnozel- makerij en „verkitschung" van de liefde hebben dichters en musici een bur gerlijk-zelfgenoegzame maatschappij beelden van het elementair-vrouwe- lijke in het gelaat geslingerd, omdat de afgronden van de vrouwelijke natuur gevaar liepen te worden vergeten. Ibsen met zijn Nora, Wedekind met Lulu, Wagner met Kundry, en. Wilde met Salome, hebben de vrouw als creatuur in haar totale bestaan terug gevonden. Zestig jaar later hebben deze voorbeeldige evocaties niets van haar afschuwwekkendheid noch van haar buitengewone grootheid verloren." veronderstellen dat er in de oudheid in derdaad veel langs de aarde gebeurde. Dat Wagner iets anders heeft gewild dan de „oosterse" ensceneringen, waarin men Salome in Europa tot nu toe placht te spe len, is begrijpelijk. Hij zou wellicht ook de stijl van de eeuwwisseling van de pseudo- romantiek hebben kunnen ontdoen. Strauss zelf leerde, naar voor de hand ligt, de tekst van Salome kennen in de uit gave die, kort na de eerste Engelse druk, door het Insel Verlag is uitgebracht met de eigenlijk onverbrekelijk eraan verbon den illustraties van Aubrey Beardsley. Blijft dan de open vraag of zo'n ver nieuwde enscenering niet beter geest en tijd en stijl van de componist zou dienen, wanneer ze op een of andere wijze daar op zou zijn geïnspireerd. In ieder geval is er thans een nogal duidelijk tweeslach tigheid tussen enscenering en muziek. DE MUZIEK is echter voor de bewon deraars van Strauss uw dienaar rekent zich tot hen weer van zo'n overrompe lende, bekoorlijke meeslependheid, zelfs wanneer de grote componist, zoals in bij na al zijn werken, af en toe eens lonkt naar het schellinkje („Salome, komm, trink Wein mit mir" of in de beginmaten van de sluierdans) dat men eigenlijk toch eerder geneigd is, de enscenering maar op de koop toe te nemen. En zo hoort het misschien ook wel. Het T.R.M. had ook voor deze opera weer een ensemble bijeengebracht, waar in zich de gelukkige hand van kiezen van directeur Maurice Huisman verried: Anja Silja als Salome, heeft alles, wat stem en figuur betreft voor deze rol. Zij heeft ook de dans van de zeven sluiers, zij het met één sluier, zelf gedanst en hoewel haar voeten wel eens wat al te goed hoorbaar op het ronde plankier terechtkwamen, kon men er toch wel vrede mee hebben. Haar stem in de hoogste regionen af en toe iets te schel, is indrukwekkend: Strauss' ly riek kreeg de volle maat. Herodes werd gezongen door Gerhard Stolze met veel routine én weinig acteertalent, Herodias door Grace Hoffman. Het is geen grote rol en Strauss heeft hem slecht bedacht. De zangeres sloeg er zich knap doorheen Mooi was Carlos Alexander's vertolking van Jokanaan. Hij heeft een machtige ba riton en hij heeft zijn rol net zo geheeld houwd gezongen als Strauss hem had ge componeerd. André Vandernoot had de muzikale lei ding. Ik weet niet in hoeverre het vaste orkest van de Muntschouwburg tot zo'n Strauss-opvoering in staat is. In het al gemeen kan men zeggen dat alles wat in de partitituur stond geschreven, ook werd gespeeld. Maar daar bleef het dan ook bij en dat is niet genoeg. Anja Silja als Salome en Gerhard Stolze als Herodes. HET LIMBURGS SYMPHONIE ORKEST concerteerde gisteren in het Concertge bouw te Haarlem. Voor de pauze klonk Mozarts Symfonie in g klein KV 550, na de pauze hoorden wij het lyrisch mono drama „La voix humaine", dat de on langs overleden Francis Poulenc schreef op een tekst van Jean Cocteau. Poulenc schreef dit werk voor de sopraan Denise Duval, die hij in de Folies Bergères ont dekte en die thans, mede door zijn steun de carrière in de operawereld kan maken, waar ze gezien haar prestaties recht op heeft. Denise Duval zingt Poulencs éénrols- opera, al dan niet in toneelvorm (met of zonder décor dus), tegenwoordig op alle grote podia ter wereld. „LA VOIX HUMAINE" laat ons de tekst horen van een telefoongesprek. En dat dan nog wel van één kant. Een vrouw is door haar geliefde verlaten en heeft nog één keer een gesprek met hem. Eerst houdt ze zich groot, maar dan komt de wanhoop steeds sterker in haar op; steeds weer weet ze het gesprek te rekken, hoe sterk het ook soms door onvolkomenheden van de techniek of door eigenwijsheid van een telefoniste gestoord wordt. Tenslotte legt de man de haak neer en daarmee is haar leven, verbonden als dat is met de moge lijkheid om de telefoon met de geliefde te vereenzelvigen, ten einde. Denise Duval heeft ons gisteren bij dit merkwaardige werk zo nauw weten te be trekken, dat er eigenlijk van critiek in de normale zin van het woord geen sprake kan zijn. Want haar direct aansprekende en uiterst expressieve vertolking onttrekt zich aan de categorieën waarmee men in een recensie normaal werkt. Of ze een mooie stem heeft? Ik weet het niet, ik heb er niet op gelet. Of ze zuiver zingt? Als ze vals heeft gezongen is me dat niet opgevallen, maar als was het zo. het is niet relevant. Wij hebben een telefoonge sprek meegemaakt, dat een diepe indruk maakte. DAT DEZE GEWELDIGE werking voor het grootste deel aan Denise Duval te danken was, werd inmiddels gedurende de uitvoering volkomen duidelijk. De mu ziek die Poulenc hier sohreef is van een betrekkelijk stereotiep soort: voortreffelijk gecomponeerd uiteraard en uiterst muzi kaal, maar weinig gevarieerd en als mu ziek niet erg boeiend. Geboeid waren we door de tekst (wat Cocteau schrijft is altijd interessant, hoe drakerig het soms ook is) en door de persoonlijkheid van Denise Duval, die het bestond om lijn recht tegen alle moderne regels van inter pretatie in een bewijs te vinden voor de grondwet van alle kunst: uitsluite: i de expressie is belangrijk, hoe die ook wordt bereikt. HET LIMBURGS ORKEST musiceerde trouwens de hele avond ook op hoog peil De Mozartsymfonie had lichter gemoeten klonk althans in het begin te massaal en te dicht, maar in Poulenc pasten André Rieu en zijn orkest zich bij de soliste voortreffelijk aan. Het normale vrijdag avondpubliek had, waarschijnlijk in ver band met de naam Poulenc (ja zelfs Poulens hoort bij de gehate hedendaagse muziek), voor een betrekkelijk groot deel verstek laten gaan. Wie er was en er was toch altijd nog wel een uitgebrei- ;Sé' scMrë èhnwezig wés enthousiast «sjf i il De onderhandelingen, die vrijdag door de directie van „De Nieuwe Komedie zijn gevoerd met de componist Rudolf Escher zijn zonder resultaat gebleven. Zoals bekend heeft de heer Escher ge weigerd de door hem gecomponeerde mu ziek voor „De Perzen" van Aeschylus ten gehore te laten brengen bij de nieuwe se rie voorstellingen, die van 16 tot 23 maart in theater Carré te Amsterdam zal wor den gegeven. De heer Escher blijft op zijn standpunt staan, dat hij alleen toestem' ming wil geven als de oorspronkelijke par tituur gebruikt wordt. Bij vergissing kondigde Ineke Klaarha mer „Brandpunt" aan als een amuse mentsprogramma. Dat bleek het allesbe halve. Geheel „Brandpunt" bleek immers gewijd aan het Nederlands-Duits verdrag. Het werd een zeer kritisch, kribbig, maar ook doorwrocht staaltje televisiejournalis- tiek, waarin de „bikkelharde zakenmen- taliteit" van de Duitse onderhandelaars werd gelaakt en van de zogenaamde „Ge neral Bereinigung" niet zo bar veel werd heel gelaten. In het nieuws domineerde natuurlijk „De Maasdam", ook in de laatste nieuwsuitzending, die traditie-ge trouw (zou ik bijna zeggen) pas tegen twaalven plaats vond. Het jongeren-pro gramma van de K.R.O. was het aankij ken wel waard, met o.a. een Vlaamse bij drage waarin Hugo Claus plechtig werd ondervraagd, en een gesprek met Fem Rutke, die enkele ondoordachte dingen zei over het schrijversprotest. „De Fuik" was daarna weer als vanouds: uitstekend ge speeld door Frits Butzelaar, Julien Schoe naerts en de anderen, en op documentai re wijze exact geregisseerd door Luc van Gent; een ongetwijfeld succesvolle serie. Het Boulevard-programma, dat over J' hnny Kraaykamp kraaide, zal weinigen in de weg gezeten hebben, ook al kon er niet gesproken worden van „een topper". Johnny Kraaykamp deed soms nogal flau we dingen (met de papagaai bijvoorbeeld), soms heel aardige dingen (in de sketch met de schilderijtjes), terwijl het gesprek met de oude grammofoon visueel niet erg uit de verf kwam. Zeer geslaagd was vervolgens de twee de aflevering van schatten op zolder, met als nieuwe presentatrice Lies de Wind, die we de dag tevoren als Prudence in „La Dame aux Camélias" hebben gezien. Zij deed het voortreffelijk, wist alle vra gen op de juiste plaats te stellen en maak te dit programma daardoor aanzienlijk geslaagder dan de eerste aflevering. Het laatste programma-onderdeel, ten slotte maakte dit geslaagde K.R.O.-pro- gramma rond. Wat moet er gebeuren met de imbeciele kinderen die volwassen wor den, en toch kinderen blijven? Met een overvloed aan materiaal, dat echter lo gisch gecomponeerd was, en daardoor geen indruk achterliet van een teveel, werden de mogelijkheden van tewerkstelling aan getoond, de lasten die drukken op een gezin waar .o'n volwassen kind thuis moet blijven, en de invloed van werk of geen werk op de imbecielen zelf. Het was de een na laatste uitzending in deze serie. Reeds nu '.an worden gezegd, dat na een aanvechtbaar begin, deze reeks is uitge groeid, tot een indrukwekkend monument, waarmede de K.R.O. bijzonder veel eer inlegt. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. Y. Schotten, heeft de volgende opdrachten op het ge- töfëcl 'Varï 'dë^lfttératunr-bistorie verleend. Aan dr. J. Meijer ite Haarlem een biografie te schrijven over Jacob Israël de Haan; aan mej. drs. C. M. Verkroost te Amster dam: een lijst te maken van alle hand schriften, preken en brieven en van de verspreide publikaties van De Génestet, alsmede het persklaar maken van de brie ven en van een zakelijk commentaar daar op; dr. A. P. Braakhuis te Sittard: een studie of monografie te schrijven over Daniël Jongtys; dr. R. G. K. Kraan te Nij megen: een studie te schrijven over leven en werk van J. K. van Eerbeek; dr. C. Kruyskamp te Leiden: een uitgave te ver zorgen van Bredero's „Roddrick ende Al- phonsus". Wel is zij er trots op grote mannen als Brecht en Lorca te hebben mo gen vertolken. De laatste maal dat wij hebben kunnen kennis nemen van de prestaties van Hetty Beck, was vorige week toen zij in de tele visievertolking van Lor- ca's „Het Huis van Ber- narda Alba" de waan zinnige grootmoeder speelde. Het was een kleine rol, maar zij heerft er zich op voorbereid met een ijver waar me nige hoofdrolspeler een voorbeeld aan zou kun nen nemen. Zij leefde zich geheel in door onder meer de biografie van Lorca te lezen en te her lezen. „Een hoofdrol draag je wel mee, maar van 'n kleine rol moet je iets zien te maken". „Zo'n rol zet je niet da delijk van je af". Ze kan nog lang discussiëren over de omstandigheden, waaronder de vrouw in het vooroorlogse Spanje heeft geleefd en over de huidige situatie in dat land. Hetty Beck heeft niet zo maar een rolletje voor een televisiespel geleerd, maar zij is ge troffen door de toestan den, die in het stuk van Lorca naar voren zijn gebracht en vooral door de overtuigende wijze waarop deze grote schrijver deze in zijn tekst heeft laten uitkomen. 1 IN HAAR BOVENHUIS aan de Amstel in Amsterdam doel zij nog haar eigen huis- I houding. Het aanbod van „Theater" om een huis in Arnhem voor haar te verzorgen, heeft zij niet aangenomen. „Arnhem is een mooie stad, maar ik mis daar de sfeer van Amsterdam. Trouwens, ik heb een trein abonnement en als ik moet repeteren, is het maar een uur reizen. Het enige bezwaar vind ik die ellendige trappen op de sta tions". De wieg van Hetty Beck stond overigens niet in Amsterdam, maar in Groningen, waar haar vader leraar aan een gymna sium was. Toen hij daarna verhuisde naar Amsterdam, waar hij leraar aan het Bar- laeus Gymnasium en later hoogleraar aan de hoofdstedelijke universiteit werd, wa ren Hetty en haar beide zusjes nog kinde ren. Hetty doorliep de meisjes-h.b.s. en wilde aan het toneel. Maar vader Beek had niet veel vertrouwen in het toen nog weinig zekerheden biedende beroepstoneel en zond zijn dochter, die onmiskenbaar een artistieke aanleg had, naar de Kunst nijverheidsschool. HET IS TENSLOTTE toch de Toneel school geworden. Daarna ging zij naar Berlijn. In 1908 neusde zij daar een sei zoen lang rond en volgde zij de lessen van Max Reinhardt. Terug in Nederland werkte zij bij diverse toneelgezelschap pen. Vaak gingen die groepen wegens fi nanciële moeilijkheden weer uit elkaar, om het dan later onder een andere naam weer opnieuw te proberen. „M'n beste her inneringen heb ik uit de tijd bij Verkade. Ik heb vele malen onder hem gewerkt. Toen Hetty Beck de 50 naderde, moest de belangrijkste periode in haar leven nog komen. Zij was in het begin van de derti ger jaren in vaste dienst bij de VARA gekomen en maakte hier deel uit van de hoorspelkern. „Sommigen zeggen dat ze mij kennen als Betje in die vreselijke radiostrip van Ome Keesje. Maar gelukkig heb ik voornamelijk beter werk mogen doen. Ik ging als declamatrice op tournee om tussen propaganda-speeches door, voor te dragen". HET WAS IN DIE tijd dat Hetty Beck via vrienden uit Duitsland werd gecon fronteerd met de verschrikkingen van het nationaal socialisme. „Ik heb altijd erg meegeleefd met maatschappelijke omstan digheden. Tegen wat zich in Duitsland af speelde, heb ik me altijd met heel m'n wezen verzet. Toen S. de Vries junior bij de VARA kwam, kreeg ik de kans in anti fascistische stukken te waarschuwen voor het naderende gevaar. Een paar jaar la ter was het afgelopen en zaten we er zelf middenin. In de oorlog heb ik vrijwel niets meer kunnen doen. Van Dalsum pro- Hetty Beck (met op de achtergrond Elise Hoomans) in „De laatste verlof ganger" van Jan Staal. beerde nog wel „De getemde Feeks" te brengen, maar toen Jo Sternheim en Rob de Vries wegens hun afkomst niet moch ten meedoen, hebben wij die poging maar opgegeven." Op het persoonsbewijs van Hetty Beck is het beroep actrice op 19 februari 1942 gewijzigd in dat van hulp in de huishouding. Er was geen toneel en ook geen inkomen meer. Het waren zwar te jaren, waarin later als enig licht de ondergrondse voorbereiding voor een nieuw na-oorlogs begin kwam. Dat begin was het door Defresne geschreven stuk „De Naamlozen". ER IS NOG EVEN sprake geweest van een politiek cabaret, maar dat bleek niet van de vloer te kunnen komen. En zo bleef het toneel voor Hetty Beck, die met een bij de oprichting een vaste plaats bij „Theater" kreeg. „Ik heb de sfeer bij Theater" altijd zeer prettig gevonden, toen Rob de Vries er nog was en ook nu nog. Ik heb er ook verrukkelijke rollen gehad, zoals Aase in de „Peer Gynt" en de moeder in de „Dood van een Handels reiziger". Ik heb alweer getekend voor het volgende seizoen. Het bevalt me er best" HILVERSUM I 402 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 17.00 VARA. 18.30 VPRO. 19.00 IKOR. 20.00—24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Voor het,platteland. 8.30 Weer of geen weer, gevarieerd programma. 9.45 Geestelijk leven, toe spraak. 10.00 Strijkorkest: oude muziek. 10.30 Woorden van werkelijkheid, een serie uitzendin gen van gedichten van deze tijd. 10.45 Zondag ochtend in VAR A-studio 5: gevarieerd program ma. AVRO: 12.00 Platenmatinee. (Plm. 12.30 mo gelijke afgelastingen van wedstrijden). 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Mede delingen of grammofoonmuziek. 13.20 Knipper licht: programma voor alle weggebruikers. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Oude kamermuziek. 15.00 Hou je aan je woord, litteraire quiz. 16.00 Lichte muziek en zang. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Latijnsamerikaanse muziek. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws, sportuitslagen en sportjournaal. VPRO: 18.30 Korte Hervormde kerkdienst. IKOR: 19.00 Kinderdienst. 19.30 De Open Deur. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Licht opera- en operette-con cert. 21.00 Het kan niet altijd kaviaar zijn, hoor spel (1). 21.40 Lichte orkestmuziek. 22.00 Piano recital: moderne en klassieke muziek. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Mededelingen, sportuit slagen 2de klas voetbal. 23.00 Met de Franse slag: nieuwe grammofoonplaten. 23.25 Moderne gram mofoonmuziek. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 8.00 KRO. 9.30 NCRV. 10.00 Convent v. Kerken. 11.30 NCRV. 12.15 KRO. 17.00 IKOR. 19.00 NCRV. 19.45—24.00 KRO. KRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Klassieke kamermuziek (gr.). 8.25 Inleiding Hoogmis. 8.30 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nieuws en waterstanden. 9.45 Koorzang (gr.). Convent van Kerken: 10.00 Gereformeerde kerk dienst (vrijgemaakt). NCRV: 11.30 Vocaal dubbel- kwartet. 12.00 Klassieke grammofoonmuziek. KRO: 12.15 Lichte grammofoonmuziek. 12.25 De springplank: jonge artiesten. 12.50 Buitenlands commentaar. 13.00 Nieuws en mededelingen. 13.10 De stemvork: bel canto-programma. 13.40 De kerk in Japan, lezing. 14.00 Voor de kinderen. 14.30 Moderne kamermuziek. 15.05 Boekbespreking. 15.15 Thee met babbelaars, verzoekprogramma voor de bejaarden. 15.55 De hand aan de ploeg, lezing. 16.00 Sport. 16.30 Gewijde muziek. IKOR: 17.00 Nederlands Hervormde kerkdienst. 18.00 Het geladen schip. 18.30 De Kerk aan het werk: ac tualiteiten van het kerkelijk erf. 18.40 Luctor et Emergo, klankbeeld. NCRV: 19.00 Nieuws uit de kerken. 19.05 Samenzang: geestelijke liederen. 19.30 De Openbaring aan Johannes, lezing. KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 De onweerstaanbare nachte gaal, hoorspel (deel 2). 20.45 Lichte grammofoon muziek. 21.00 Klassiek strijkkwartet (gr.). 21.30 Wissewassen.licht programma. 21.50 Liedjes. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondgebed. 22.50 Wereld in wording, klank beeld. 23.20 Retourtjes, een veertiendaagse terug blik op ons programma. 23.5524.00 Nieuws. BLOEMENDAAL. 245,3 m. - 1223 kCs. 9.30 ds. G. Toornvliet van Bloemendaal. 11.00 ds. G. Toornvliet - uitzending dienst voor be langstellenden, gehouden op zondag 10 februari. 15.15 Kinderdienst. 16.00 ds. P. N. Kruyswijk van Bloemendaal. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Fanfaremuziek. 12.30 Weer berichten. 12 35 Amusementsmuziek. 12.50 Pro gramma-overzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Nieuws. 14.03 Opera- en Bel Canto concert. 15.30 Sportprogramma. 18.00 Nieuws. 18.03 Pianorecital. 18.30 Godsdienstige uitzending. 19.00 Nieuws. 19.30 Jazzmuziek. 20.00 Amusementspro gramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Amusementsmuz. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20—24.00 VARA. VARA: 7.00 Gelukwens en nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lich te grammofoonmuziek. (Om 7.35 Van de voorpa gina, praatje). 8.00 Gelukwens, nieuws en socia listisch strijdlied. 8.18 Licht ensemble met zang solist. 8.45 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Klassieke grammo foonmuziek (9.35—9.40 Waterstanden) VPRO: 10.00 Zeggen of laten zeggen, overdenking, VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.20 Voordracht. 11.40 Zang recital. 12.00 Voor het platteland. 12.05 Dansorkest en zangsolisten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Actualiteiten of grammofoon muziek. 12.38 Licht instrumentaal ensemble. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Klas sieke en moderne kamermuziek. 13.45 Wikken en wegen, lezing. 14.00 Moderne kamermuziek. 14.30 Schrijf eens aan Wilma Wijs, hoorspel. 16.00 Zes tig minuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Streekuitzending: Groningen. 17.35 Elektronisch orgelspel. 17.50 Militair commentaar. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Gitaarspel. 18.45 Hoe lezen Joden de Bijbel?, lezing. 19.00 Parlementair overzicht. 19.15 Rege ringsuitzending: Antilliana. Een serie klankbeel den, samengesteld door het Bureau Voorlichting van het kabinet van de Nederlandse Antillen. 19.30 Viool en piano: klass. muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Melodieën-Expres. 20.30 Je neemt er wat van mee.., hobbyquiz, 21.20 Licht instrumentaal sextet. 21.50 Marimba, veertiendaags maandag avondmagazine. 22.30 Nieuws. 22.40 Radio-kamer- orkest en solisten: moderne muziek. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Dagopening. 7.25 Oude grammofoonmuziek. 7.35 Sportuitslagen van zaterdag. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek (opn.). 8.30 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Lichte grammofoonmuziek 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Klassieke grammofoonmuziek. 10.20 Theolo gische etherleergang. 11.05 Vocaal kwartet. 11.30 Lichte muziek. 12.00 Lichte grammofoonmuziek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht orkest met zangsolist. 12.53 Grammofoonmuziek, eventueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht ensemble. 13.45 Oud Weense dansen (gr.). 14.05 Schoolradio. 14.30 Samen uit, samen thuis, gevarieerd pro gramma (herhaling van donderdag 7 februari). 15.40 Lichte grammofoonmuziek. 16.00 Bijbelover- üenking. 16.30 Kamermuziek uit heden en verle den. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Lichte grammofoonmuziek. 17.40 Beursbe richten. 17.45 Lichte grammofoonmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: Het kiesrecht in Suriname, door dr. C. Nagtegaal. 18.00 Orgelconcert. 18.30 Met band en plaat voor u paraat: klassieke mu ziek (gr 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Grammofoonmuziek voor de teenagers. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gospel songs (gr.). 20.00 Op de man af, praatje. 20.05 Moderne grammofoonmuziek. 20.20 Rembrandt, hoorspel. 21.30 Promenade-orkest en solist. 22.00 Volk en staat, parlementair commentaar. 22.15 Muzikale momentopnamen. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondover denking. 22.55 Boekbespreking. 23.05 Muzikale vraagbaak. 23.40 Lichte grammofoonmuziek. 23.55 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weer berichten. 12.35 Landbouwl-roniek. 12.42 Piano recital. 12.50 Beursberichten en programma-over zicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 15.45 Lichte muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Voor de zieken. 17.00 Nieuws. 17.15 Bariton en piano: klas sieke muziek. 17.45 Franse les. 18.00 Nieuws. 18.03 Lichte muziek. 18.18 Paardesportberichten. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Radiokroniek. 19.00 Nws 19.40 In en om de opera. 20.00 Moderne jazzmu ziek. 20.30 Voor de teenagers. 21.00 Musical. 22.00 Nieuws. 22.15 Volksdansen en -zangen 22.35 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Kamermuziek. 23.4524.00 Nieuws. VOOR ZATERDAG AVRO: 15.00 Weekendjournaal. 17.00—17.45 Voor de kinderen. 19.30 Luipaard op schoot, TV-film. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzieht. AVRO' 20.20 Televlzier. 20.30 Sterren en streken, geva rieerd programma. 21.50 De verdedigers, TV-film NTS: 22.45—22.50 Journaal. VOOR ZONDAG NTS: 14.55 Eurovisie: Eerste deel rugbywed strijd Frankrijk—Wales te Toulouse. 15.40 Carna val te Viareggio. 16.00 Tweede deel rugbywed strijd Frankrijk—Wales te Toulouse. 16.35 Wereld kampioenschap cyclocross te Calais. IKOR: 17.00 —18.15 Doopsgezinde doopdienst. NTS: 19.30 Week- journaal. 20.00 Sport in beeld. NCRV: 20 30 De reis van hun leven, TV-film. 20.45 Arthur en Eva, TV-feuilleton (deel 5). 21.20 De laatste reis van Scott, documentaire van de BBC. 22.05 Pianotrio: klassieke muziek. 22 20 Dagsluiting. NTS: 22 30— 22.35 Journaal. VOOR MAANDAG CVK/IKOR/RKK: 19.30 Logboek, een program ma over de bijbel voor de jeugd NTS: 19.50 News Hound, tekenfilmpje. 20.00 Journaal en weeroverzieht. 20.20 Zendtijd politieke partijen: Katholieke Volkspartij. VARA: 20.30 85 gulden schoon, of Zomaar een arbeidersgezin in welva rend Nederland, documentaire. 21.00 Televisie rechtbank. NTS: 22.45—22.50 Journaal,

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9