Grote verkiezingsoverwinning voor socialisten van Brandt Anzoate<;ui" ten anker voor Braziliaanse kust Eisen inwilligen, anders donderdag staken „Stubbenhuk" liep vast op het nieuwe deel van de Zuiderpier Voor de derde maal in dit jaar stranding in IJmuiden HET WEER Symptomatisch voor opmars van SPD ten koste van CDU in heel Duitsland Amerikaanse marine beperkt haar taak tot schaduwen Eerste proefreis verre visserij geen succes Arbeider wierp collega soldeerwater in gelaat Margarine één cent duurder Duits schip gebroken op Westerschelde Wat een uil ■■mm. sWMORRIS "ieforeijou êuij! FALCON TWEEDJASSEN Tegenwind, voor C.D.U. Amsterdamse dagblad-typografen dreigen Asiel in de V.S.? Betancourt op reis Britten verlaten Jemen Boerenkool, prei en spruitkool bevroren Het woord is aan In de krant van h"den: Italië gaat op 28 april naar de stembus Meer vorst mmrn» :a. Aanval op twee Cubaanse vissersschepen 48e JAARGANG NUMMER 89 MAANDAG 18 FEBRUARI 1963 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 ul Telef. adm. 5437, chet oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E LS E N - IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent in Bonn) WEST-BERLIJN Willy Brandts So ciaal-Democratische Partij heeft gisteren een grote verkiezingsoverwinning behaald in West-Berlijn. 61,9 pet van de stemmen, 9,3 pet. meer dan in 1958, werd op haar uitgebracht. De Christen-Democratische Unie, die onder leiding van tweede bur gemeester Amrehn een scherpe verkie zingscampagne tegen Brandt en de zijnen had gevoerd, kreeg een fikse nederlaag te slikken', zij kwam van 37,7 pet. op 28.9 pet. De liberale Vrije Democratische Partij had meer succes: met haar ,9 pet van de stemmen keert zij terug in het stadspar- lement, waaruit zij in 1958 was verdwe nen omdat zij toen niet het vereiste mini mum percentage van 5 wist te behalen. De communistische Socialistische Een heidspartij Duitsland kreeg nog meer de kous op de kop dan in 1958; zij viel van 1,9 pet op 1,3 pet. 89,9 pet. van de kiesgerechtigden bracht zijn stem uit. De nieuwe zetelverdeling in het Berlijn- se stadsparlement luidt: S.P.D. 89 zetels, C.D.U. 41, F.D.P. 10 Willy Brandt toonde zich gisteravond opgetogen over de verkiezingsuitslag, die hij een vertrouwensvotum noemde voor de politiek, die hij de laatste jaren sa men met de geallieerden tegenover de BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Russen heeft gevoerd. Hij beloofde op zijn gebruikelijke, ietwat pathetische wijze, geen misbruik te zullen maken van de overweldigende meerderheid die zijn par tij nu in het parlement bezit. De verslagen Amrehn gaf als commen taar op de uitslag, dat niet zozeer de po litiek in Berlijn als wel invloed van bui tenaf de hoofdrol gespeeld had. Daar mee verwees hij naar de Spiegel-affaire en andere recente gebeurtenissen, die er niet bepaald toe hebben bijgedragen, dat het vertrouwen in de C.D.U. steeg. In Berlijn begon gisteren al het grote gissen wat voor regering zou worden ge vormd. Een voortzetting van de coalitie tussen C.D.U. en S.P.D. is goed moge lijk, maar na de scherpe verkiezingscam pagne toch minder zeker dan voorheen. Ook een S.P.D.-F.D.P.-coalitie zou moge lijk zijn. Een natuurlijk kan de S.P.D. ook alleen regeren. Vast staat dat de gro te overwinning van de socialisten in de eerste plaats betekent dat de positie van Willy Brandt nog sterker is geworden. De door de C.D.U. in het jstrijdoerk ge worpen vraag, of Brandt wel burgemees ter van Berlijn zal blijven in de hele ko mende regeringsperiode Tot 1967, blijkt op de kiezers weinig invloed gehad te hebben. Toch is dit een open vraag. Als in 1965 na de Bondsdagverkiezing de socialisten in de Bondsregering komen, is het uiteraard goed mogelijk, Brandt zelf gaf dat gister avond toe, dat hij minister in Bonn wordt. Nu Bonner politici zo lang Berlijnse poli tiek hebben bedreven, wordt het tijd dat een Berlijner Bonner politiek gaat maken, aldus Brandt. In groter verband gezien, moet men de socialistische overwinning wel interprete ren als een nieuwe schakel in de opmars van de S.P.D. in de gehele bondsrepubliek. Daarnaast vertoont de C.D.U., Adenauers partij, een permanente achteruitgang. Het is een beeld dat ook de komende jaren in West-Duitsland geldig lijkt te blijven. WASHINGTON Het door linkse re bellen gekaapte Venezolaanse vrachtschip Anzoategui is vannacht voor de kust van Brazilië voor anker gegaan, ongeveer 30 mijl ten noorden van het eiland Maraca, ruim 200 kilometer van Frans Guynea. Er kwamen twee bootjes langszij van on bekende nationaliteit. Dit meldt het Ame rikaanse ministerie van Defensie. Het schip wordt op Venezolaans verzoek in het oog gehouden door vliegtuigen van dc Amerikaanse marine. Zaterdag werd de Anzoategui ter hoog- Ongeveer duizend typografen van de Amsterdamse dagbladbedrijven gaan don derdag gedurende 24 uur staken als voor die dag geen overeenstemming is bereikt over de nieuwe CAO voor het grafische bedrijf, waarover de onderhandelingen dinsdag zonder overeenstemming eindig den. Dit hebben zij zaterdag besloten tij dens een rustig begonnen, doch umoerig en emotioneel geëindigde vergadering in Krasnapolsky in Amsterdam. De verga dering was georganiseerd door een uit de personeelscommissies van de Amster damse dagbladbedrijven samengesteld co mité, dat zichzelf beleidscommissie noem de. De erkende vakbonden distancieerden zich van deze bijeenkomst en ook van de actie. Er waren wel bestuurders van deze bonden in de zaal. De typografen willen de staking van 24 uur woensdagavond om 19 uur beginnen. Het resultaat hiervan zal zijn, dat er don derdag geen kranten zullen verschijnen. Een voorstel om reeds zondagavond te De reis van de hektrawler KW 15 Rijn- nond 1 naar de IJslandse wateren is geen succes geworden. Men heeft door drijfijs niet kunnen vissen op de plaatsen waar men wilde, zodat deze eerste verre vis serij-reis in 1963 als proefneming weinig waarde heeft gehad. De rederij, de n.v. voorheen N. Parlevliet jr. in Katwijk aan Zee, noemt de geringe vangst van de Rijn mond 1, slechts 950 kisten, geen maatstaf. De vangst bestond uit 25 kisten schelvis, 30 roodbaars, 175 koplvis, 675 kleine kabel jauw en gul en 400 stuks gladde kabel jauw. Het schip vertrok op 28 januari en was vanmorgen in IJmuiden aan de markt. De besomming bedroeg slechts 23.500. Een besomming van een halve ton was lonend geweest. De Rijnmond 1 vertrekt dinsdagmorgen, onder schipper Klaas van der Plas, weer naar IJsland. staken werd met meerderheid van stem men afgewezen, omdat de ongeveer 1000 demonstrerende typografen van mening waren, dat de bonden van werkgevers en werknemers de gelegenheid moeten heb ben zich over de actie van de Amsterdam se dagbladtypografen te beraden. Verte genwoordigers van dagbladbedrijven uit Rotterdam en Den Haag woonden de pro testbijeenkomst in Amsterdam bij. Zoals bekend is, bereikten werkgevers en werknemers dinsdag over nagenoeg al le voorstellen overeenstemming, met uit zondering van dat betreffende een vakan tieverlenging met twee dagen, die de werk gevers niet wensen toe te staan. De werk nemersbonden namen hiermee geen ge noegen en accepteerden ook geen bemid deling van de stichting van den arbeid, waarop de partijen uiteen gingen. Tijdens de protestvergadering zijn har de woorden gericht aan het adres van de werkgevers, maar ook aan dat van be stuurders van de vakbonden. Hun werd onder meer verweten hun eigen weg te gaan en geen rekening te houden met de verlangens van de leden. Onder het Am sterdamse dagbladpersoneel bestaat al lang ontevredenheid, zo werd te kennen gegeven. Daarom werd ook enige tijd ge leden een dagbladcommissie opgericht die ijvert voor een eigen mantel-cao binnen de grote grafische CAO. te van Suriname ontdekt. Sindsdien voer het schip in een rechte koers naar Bra zilië, zonder zich iets aan te trekken van de Amerikaanse vliegtuigen die erboven vlogen. Twee Venezolaanse torpedoboot- jagers zouden zich naar het schip spoe den, om te trachten het in handen te krij gen voordat het een haven kan binnen varen waar de bemanning asiel zou kunnen krijgen. De verwachting bestond, dat de rebel len in Brazilië asiel zou worden verleend. Een schip van de Amerikaanse marine voor oceaanonderzoek ligt niet ver van de Anzoategui voor anker. Het Ameri kaanse schip heeft alleen tot taak de Anzoategui in het oog te houden en mag geen enkele actie ondernemen, aldus een Amerikaanse woordvoerder. Uit kringen die in nauw contact staan met het Amerikaanse consulaat in George town (Brits Guyana) verluidt, dat twee Amerikaanse oorlogsschepen uit Trinidad zijn vertrokken om zich bij de Venezo laanse eenheden te voegen die op weg zijn naar de Anzoategui. In Suriname kwamen zondagmiddag Amerikaanse marinevliegtuigen aan, die belast zijn met het schaduwen van de An zoategui. Hrt Amerikaanse ministerie van Defen sie heeft zaterdagavond gezegd, dat in ant woord op een radioboodschap van het schip waarin om asiel in de Verenigde Staten werd verzocht, was geseind: „Zet koers naar San Juan, Porto Rico. Meldt uw koers en snelheid. Nadere instructies vol gen." Welingelichte kringen menen hieruit te mogen opmaken, dat de Verenigde Sta ten bereid zijn asiel te overwegen wan neer het schip naar Porto Rico vaart. De Amerikaanse vliegtuigen hebben za terdag rookraketten boven het schip afge vuurd om het schip te dwingen naar Porto Rico te varen. De Anzoategui reageerde echter niet en hield zijn koers in de rich ting Brazilië aan (Reuter). SAN JUAN (Reuter) Vandaag werd president Betancourt van Venezuela voor een bezoek in Porto Rico verwacht. Ame rikaanse en Venezolaanse rechercheurs hebben de veiligheidsmaatregelen ver scherpt. De president zal een dag op Porto Rico blijven alvorens door te reizen naar Washington, waar hij onder meer bespre kingen zal voeren met president Kennedy. Een plaagpartijtje in een metaalwaren- fabriek te Venray heeft bijzon 'er onaan gename gevolgen gehad voor de zeven tienjarige fabrieksarbeider P. Minten uit die plaats. Met enkele andere arbeiders had men de 29-jarige arbeider M. enige tijd gesard. Toen deze het gesar beu was wierp hij op een gegeven moment een pot met soldeerwater naar zijn mede-ar beiders. De bijtende vloeistof, waarin ondermeer ook zoutzuur zat, trof de zeventienjarige Minten precies in zijn gelaat. Minten werd aan beide ogen getroffen. Men vreest voor zijn gezichtsvermogen. Tegen de arbeider, die de pot met sol deerwater wierp, is proces-verbaal opge maakt. ADEN (Reuter) De Britse legatie in Jemen is gesloten op bevel van de Je- menitische regering. De Britse functiona rissen zijn in Aden aangekomen. De sluiting is een tegenmaatregel om dat de Britse regering het republikeinse regime nog steeds niet heeft erkend. Prinses Marijke heeft zaterdag ter ge legenheid van haar zestiende verjaar dag op het paleis te Soestdijk een delegatie van de Koninklijke Land macht ontvangen, welke haar een op blaasbare rubberboot aanbood. Op de foto zien we hoe de prinses onder des kundige leiding haar cadeau bekijkt. De groentensituatie Als gevolg van de langdurige vorst periode moeten voor zover thans kan wor den nagegana, gewassen als boerenkool, prei en spruitkool grotendeels als verloren worden beschouwd. De teelt van winter bloemkool in de open grond is geheel mis lukt, zo deelt het ministerie van Land bouw en Visserij mee. Bij de teelt onder glas is de groei van de bloemkool in vel gevalen tot stilstand gekomen. Volgens gegevens van 8 februari waren er verbeteringen in de stand van komkommers en stooktomaten. Bij de stooksla laat de kwaliteit veelal te wensen over. Met ingang van vandaag is de prjjs van margarine met een cent per half ponds pakje verhoogd. De verhoging is het ge volg van gestegen grondstoffenprijzen. Henry Dwight Sedgwick: De fundamentele waarheid van de mocratie is het geloof dat de werkelijke genoegen van het leven vergroot kun nen worden door ze te delen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Uit stad en omgeving4, 8 Kunst 5 Horen en Zien5 Feuilleton 7 Economisch nieuws8 Beurs 8 Scheepsberichten 8 In de Vishal en op zee8 Sport9, 10, 11 Topsy 12 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Het oncveer 1000 ton metende Duitse schip „Willy Cornelia" is bij „De Een dracht" op de Westerschelde omhoogge varen en kort daarna doormidden gebro ken. De opvarenden konden door een sleepboot uit Terneuzen in veiligheid worden gebracht. He' schip was met een lading cokes op weg naar Antwerpen. ROME (AFP) De Italiaanse presi dent Segni heeft vandaag de besluiten on dertekend, volgens welke het Huis van Af gevaardigden en de Senaat worden ontbon den. Op 28 april zullen in Italië verkie zingen worden gehouden. Als men 's winters een uil wil vangen, moet men in een laken kruipen, is in Schaarsbergen gebleken. In een der tuinen hield zich daar een bosuil op, die kennelijk uitgehongerd was. Toen politiemannen het symbool der wijsheid niet konden vangen, kwam de zoon van de directeur van Burgers Dierenpark, de heer Van Hooff jr., in actie. Hij wikkelde zich in een laken, en kon toen de uil, die kennelijk geen verschil zag tussen het sneeuwdek en de heer Van Hooff gemakkelijk vangen. Vijfduizend paardekrachten trekken aan de 2.667 ton metende Westduitse vrachtvaarder „Stubbenhuk'', die zon dagmiddag vastliep op het onder water aangelegde deel van de IJmuider Zuidpier. Zondagmiddag is het Westduitse motorvrachtschip „Stubbenhuk" als derde schip van dit jaar vastgelopen op het reeds onder water aangelegde deel van de nieuwe Zuiderpier te IJmuiden. De gezagvoerder van het 2.667 ton metende schip, dat eigendom is van de rederij M. H. Gehrckens te Hamburg, riep de hulp in van de zeesleepboten „Simson", „Stentor", „Friesland" en „Assistent", die voor de hulpverlening waren geaccepteerd op basis Lloyd's Open Form, no cure no pay, had geen resultaat. Bij opkomend tij in de avonduren zijn de vier zeeslepers er zondagavond om half acht in geslaagd de „Stubbenhuk" vlot te brengen en in diep water te slepen. Verwachting tot morgenavond: Half- tot zwaarbewolkt met plaatselijk wat sneeuw. Overwe gend matige wind tussen noord en oost. Lichte tot matige vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. -m. -xv De „Stubbenhuk", die een lading stuk goed, benevens boomstammen, aan boord had, had bij het naderen van de kust nog geen loods aan boord. Het schip is tijdens het wachten op de loods in zuidelijke rich ting naar de nieuwe zuiderpier gedreven en gevaren en bij vallend water op de keien en het grind van het pier- liehaam terecht gekomen. Het schip zat vast aan de binnenzijde van de pier; de tanker „Resolute" en het Deense vrachtschip „Falstria", die enkele weken geleden vastliepen, zaten aan de buitenzij de van de pier vast. Op de melding, dat de „Stubbenhuk" was vastgelopen, voeren onmiddellijk en kele sleepboten van Wijsmuller uit IJmui den. Zij bereikten het schip, dat ongeveer drie kilometer uit de kust lag, binnen vijf minuten. De sleepboten „Friesland" „Simson" en „Assistent" maakten eerst vast. Daarna voegde zich bij dit drietal ook de „Stentor". Bergingsexperts van Bureau Wijsmuller waren inmiddels aan boord van de „Stubbenhuk" gebracht. Gedurende enkele uren hebben de sle pers met vol vermogen (5000 pk) liggen trekken op het achterschip van de „Stub benhuk" waarin af en toe beweging zat. De tweede poging door de vier slepers in het begin van de avond, toen het water opkwam voor het hoogwater van tien uur, had meer succes. De „Stubbenhuk" werd achteruit door de slepers vlotgebracht en daarna op last van de Rijkshavenmees ter voor inspectie naar zee gesleept. De tanks van het schip moesten worden ge peild om na te gaan of de „Stubbenhuk" lekkage had opgelopen. Later op de avond is het schip te IJmui den binnengelopen en met de gebruikelij ke assistentie van havensleepboten afge meerd in de sluis. Daarna is het schip door gevaren naar Amsterdam. KEY WEST (AP) Radio-Havana meldt dat twee Cubaanse vissersboten zijn over meesterd door „een piratenschip dat on der bescherming stond van het Yankee- imperialisme". De aanval had plaats voor de kust van Cardenas. Twee vissers werden ge wond, aldus Radio-Havana, maar zij kon den door een ander Cubaans schip wor den gered.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1