Macmillan probeert in het offensief te gaan Ho© lang b©staat Golden Fiction? R iw m Golden Fiction Excentrieke gravin was spil van complotteurs Engelse koningin-moeder zegt bezoek aan Parijs af WERELDNIEUWS Amerikanen bij duizenden op mars „Stuur Nederlandse boeren naar Brazilië f CQraatótoel j Aanslag op De Gaulle werd op laatste moment door de OAS-leiding afgelast Neger-studenten uit Sofia verspreiden zich over Europa Krantenlokaliteiten in Willemstand in brand Politieke bekorting van Loir e-r eis je Londen hield kern wapens klaar in de Cuba-crisis DE ZACHTSTE VAN ALLE MAANDAG 18 FEBRUARI 1963 Economisch driejarenplan tegen stembusnederlaag Gereed voor de 21e eeuw Begrotingstekort Kennedy ontketent rage Slachtoffer Stilzwijgen f er zoek aan min. Veldkamp Op deN. VRAGEN AAN NO 1 VRAAGT DE HEER P. TE H. AntwoordUw brief bracht ons op de ge dachte uw vraag openlijkte beantwoorden. U rookt immers al tien jaar Golden Fiction, schrijft u, dan hebt u er dus recht op om het te weten. En met u al die andere trouwe Golden Fiction-rokers, die de 'zachtste van allevijf, tien en... zeventien jaar roken. Ja, zeventien! Kijkt u maar op de achterkant van het doosje links onder aan, daar staat Création 1946. Dat is de geboortedatumGolden Fiction was de eerste volwaardige sigaret na de oorlog. In 1946 kon Laurens voor het eerst weer vrij de beste tabakken kopen op de wereld markt. En zo goed was die melange dat Golden Fiction uitgroeide tot een der grootste merken van Nederland. Is er ooit iets veranderd? Ja, de melange is nóg meer verfijnd en verzacht. U rookt nu de fijnste Golden Fiction's van alle zeventien jaar! Overgeslagen Exentrieke gravin OAS-leiding greep in Eerste Afrikaanse kerkenconferentie Kerkelijk nieuws Cri Stettweg V err assingen Advertentie (Van onze correspondènt) LONDEN De Britse regering heeft al haar economische raadgevers gemobili seerd voor de, na de mislukking van de Brusselse besprekingen thans meer dan ooit noodzakelijke economische expansie. De hoogst ongebruikelijke stap werd geno men om de adviserende Nationale Ont- wikkelingsraad, waarin regering, werkge vers en vakbonden zijn vertegenwoordigd, zondag bijeen te roepen. Het overleg zou maandag worden voortgezet. De regering is verder ook tot de politie ke aanval overgegaan. Premier Macmillan en zes andere kabinetsministers hebben gedurende het weekeinde op het Londen- se congres van de jong-conservatieven (tot 30 jaar) een oproep tot actie gedaan. Uit Macmillans woorden viel op te maken, dat de nieuwe algemene verkiezingen zeker niet voor volgend jaar zullen worden ge houden. Constitutioneel zal dit uiterlijk in okto ber 1964 moeten geschieden, maar het komt hoogst zelden voor dat een regering tot het laatste ogenblik wacht. Volgens opi niepeiling liggen de conservatieven thans 15,5 percent achter bij Labour. Verwacht wordt, dat het nieuwe werkloosheidscijfer dat eerstdaags bekend zal worden ge maakt, ongeveer 900.000 zal bedragen. De kanselier van de schatkist, Maudling, heeft in zijn rede voor de jong-conservatieven gezegd hierover niet al te veel zorgen te maken en het oog gericht te houden op de toekomst. In Glasgow heeft Lord Hailsham, een vooraanstaand lid van de regering, het nieuwe doel van de partij geproclameerd: Engeland gereed te maken voor de 21ste eeuw! Maar hij zei er niet bij, dat het land zich ten dele nog in de 19de eeuw bevindt. Maudling zei, dat de regering belangrij ke financiële risico's zal lopen om de werk loosheid te genezen. Het staat wel vast, dat de regering veel geld zal uitgeven om de wankele Britse economie nieuw leven in te blazen, nu de prikkel van de E.E.G. ontbreekt. Macmillan maakte melding van een driejarenplan waaruit ook blijkt, dat de regering op het laatste nippertje wil red den wat er te redden valt. Er wordt een aanzienlijk begrotingste kort op de gewone dienst verwacht, aan gezien de regeringsuitgaven scherp zijn gestegen en nieuwe belastingverlaging noodzakelijke is ter vermindering van de werkloosheid. Het onafhankelijke nationale instituut voor economisch en sociaal onder zoek heeft vorige week gepleit voor een belastingverlaging van 400 miljoen pond. De regering zal waarschijnlijk niet zover gaan, maar belastingverminderingen ten bedrage van ongeveer 250 miljoen pond kunnen worden verwacht. Dit zou leiden tot 't eerste begrotingstekort op de gewone dienst sinds de begroting van de Labour- regering in 1946. Maar dit wordt door ve len als voorwaarde gezien om de vastge lopen Britse economie weer op gang te brengen. PITTSBURGH (AFP) De 45 kilome ter lange weg van Pittsburgh naar Was hington bood zondag een ongewone aan blik: zeker 5000 mensen hadden zich 's mor gens vroeg op pad begeven voor een „versterkende" mars, nadat president Kennedy enige tijd geleden een circulaire van Theodore Roosevelt uit het begin van deze eeuw in herinnering had gebracht, waarin voor mariniers een afstandsmars van 80 kilometer wordt aanbevolen. Ken nedy had hoge ambtenaren van het Witte Huis, onder wie de gezette perschef Sa linger, hiertoe aangemoedigd. GLENROCK (Wyoming) (AP) De marsrage heeft zijn eerste slachtoffer ge eist. Willard Mitchell, een 34-jarige onder brandmeester uit Casper, is zondag op de weg van Casper naar Glenrock door een auto overreden en gedood, toen hij een 80 km. lange mars van Casper naar Glen rock en terug maakte. In conservatieve kringen wordt steeds krachtiger aangedrongen op de vervanging van Macmillan door een jongere figuur, met Heath als favoriet. Macmillan kreeg bij zijn binnenkomst van de jong-conservatieven een langduri ge ovatie. Maar toen tevoren iemand Mac millan wilde bijvallen met de uitroep dat sommige mensen nog jong zijn op hun 69e, was de enige reactie van het congres een doods stilzwijgen ;1Ï (Van onze Amsterdamse redacteur De gouverneurs van de Braziliaanse staten Parana en Sao Paulo hebben de Nederlandse minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Veldkamp, ver zocht meer Nederlandse emigranten te zenden die in staat zijn in deze 'inden agrarische bedrijven te stichten en te ex ploiteren. Dit verklaarde de minister zondag op Schiphol bij zijn terugkeer van zijn be zoeken aan Brazilië, Suriname en de Ne derlandse Antillen. Uit gesprekken met Braziliaanse ambtenaren en de bezoeken aan de Nederlandse kolonies was de mi nister gebleken dat de emigratie van de Nederlanders naar Brazilië bijzonder ge slaagd is. Boeren, die in Nederland bedrij ven van 25 ha. hadden, exploiteren daar bedrijven van 100 ha. Hun welvaart deelt zich mee aan de omgeving, hetgeen door de regering van dat land op hoge prijs wordt gesteld. „De Braziliaanse boeren trekken zich aan de Nederlanders op zei minister Veldkamp. De bewindsman open de in Arapoti een melkfabriek, die op coöperatieve basis tot stand is gekomen Sinds de laatste oorlog emigreerden on geveer 5000 Nederlanders naar Brazilië die zich inmiddels tot een groep van 8000 hebben uitgebreid. De vestiging in Brazi lië is voornamelijk een gevolg van rela ties. Hoewel er vele faciliteiten worden verleencj, 5ig de financiering yan een agra risch bedrijf niet eenvoudig. Op de terugreis -vërbleef minister Veld kamp twee dagen in Suriname en twee dagen in de Nederlandse Antillen. Hij be zocht er instellingen op het terrein van de volksgezondheid en besprak de mogelijk heden voor een uitbreiding van de Neder landse bijstand aan sociale werkplaatsen Teenageridool Op het eerste oog zult u me driftig wil len tegenspreken wanneer ik zeg dat er te weinig publiciteit is rondom de zoge heten „teenageridolen". Nee, nou nog fraaier', zult u roepen, opgewonden toe standen op vliegvelden; hysterisch gegil in Ahoy-hallen; kapotgeslagen meubilair in concertgebouwen; al die plakboeken; al die weeë koppetjes aan de muren in alle jonge- lui's kamertjes; filmpremières met gebro ken ruiten en spaakbeenderen.en is dat nog niet genoeg? Nee. Het is te een zijdig. Ik weet dat sinds Anneke Grönloh. Anneke (het kan u eenvoudig niet ont gaan zijn) is er kortelings, en wél sinds ze de jeugd haar Brandend Zand in de oren gestrooid heeft, in geslaagd zo een idool te worden. Ze zingt al eventjes, An neke. Zingend is ze een jaar of wat terug de poort van een bekende gloeilampenfa briek in het zuiden des lands uitgewan deld, heeft zich menigmaal de neus gesto ten, zong door, was op alle zoveelste-rangs songfestivalletjes met wisselend succes, zong door, trad op voor jan en alleman en overal en op een dag was ze waar ze zich naartoe gezongen had: ze was een teen ageridool geworden. Hoera, zou men zeg gen, als een zelf gesteld doel eindelijk en ten koste van veel doorzetting is bereikt, maar bèèèè; zegt AnnekeGeen hoera nou ben ik er; maar: bèèè, 't is zo eng een idool te wezen. Heel Malaya doet m'n haar na, in Singapore ligt mijn tasje in het honderdvoudig: Anneke Grönloh-tasjes Ik kan niet eens meer winkelen, schreit Anneke, iedereen loopt me na, staart me na, iedereen smiespelt en gaapt en altijd, altijd maar weer willen ze handtekeningen van me.Een grote foto van Anneke in een groot dagblad, behuilde oogjes en: ik ben óp en ik mag niet meer autorijden van de dokter omdat ik last heb van over vermoeidheidsduizelingen en ik moet optre den, almaar optreden en nooit heb ik rust, ook thuis weten ze me te vinden en Oooo! roept Anneke, ik wou dat ik terug kon. 'k Wou dat ik weer gewóón was.'k wist niet dat 't zó vreselijk was een idool te zijn. Als we nu één en één bij elkaar optel len (daarbij niet vergetende dat voor An neke nog geen deurkozijnen noch spaak beenderen gebroken zijn) dan zien we dat het mogelijk is dat een keurig jong meisje haar rustige nette werkkring vaarwel zegt voor een doel waarvan ze bij bereik ziels bedroefd uitroept: 'k wist niet dat het zo verschrikkelijk was. Op zichzelf is dat niet verbazend, meer keurige meisjes dartelen vol animo naar een doel dat naderhand tegenviel, maar die hadden altijd nog de volwassenen die raden konden en wier raad in de wind geslagen kon worden. Wat teenageridolen betreft: geen volwas sene is in staat de emoties die daarom heen spelen na te kunnen voelen. Alleen teenagers zélf kunnen dat, zou men zeg gen, zij zijn tenslotte degenen die zich la ten platdrukken voor een slordig handteke ningetje, zij maken bloeses en kapsels na, zij gillen een langverwacht optreden naar een voortijdige ontruiming van de zaal door de plaatselijke politie. Anneke is zelf een teenager. Zij had moe ten weten, beter, eerder, meer dan haar weeklagende moeder en bezorgde huisarts. Blijkbaar heeft ze zich verkeken aan alle eenzijdige publiciteit in de orde van: landhuis bouwen voor pa en moe. sneeuw witte sportauto, bewondering overal en al tijd, in het stof buigende grammofoonpla- tendirecteuren en applaus, applaus, ap plaus. Ze heeft niet stilgestaan bij het mee dogenloze van een bestaan .dat geen enke le privacy meer kent. Daarvan was haar blijkbaar niets bekend. Zijzélf zorgt nu voor een leniging in de X01TI9V |m&D793 JIU ntHB3tn9niA-D tO STUKS f 0.50/20 STUKS f 1.-/50 STUKS f 2.75 Hebt u ook een vraag over Golden Fiction, stuurt u dan een briefkaartje aan Bd. Laurens, postbus 1017. Den Haag EVREUX Vijf Amerikaanse militai ren van de luchtbasis Evreux-Fauville in Frankrijk, zijn in Lisieux gestart voor een snelmars van 80 km. Drie van de deel nemers moesten, niettegenstaande hun in tensieve training, na 25 kilometer onder gehoon van hun aanmoedigers de strijd staken. De 25-jarige Arthur Piotrowski leg de de 80 km in 14 uur als eerste af. Het door Robert Kennedy onlangs gevestigde record van 80 km in 10 uur evenaarde hij dus op geen stukken na. Twee Ghanese meisjes-studenten, die vrijdagavond met 18 manlijke collega's uit Sofia op Schiphol aankwamen, zullen in West-Duitsland hun studie voortzetten op kosten van de Bondsregering. Vanmorgen had de Ghanese ambassa deur uit Sofia in Den Haag op het minis terie van buitenlandse zaken een onder houd over de 18 studenten, die dit weekend in hotel Krasnapolsky in Amsterdam be rustend afwachten wat er met hen zal gebeuren. Zij hopen hun studie in Nedei - land of andere Westeuropese landen te kunnen voortzetten. Ambassadeur Sampong hoopt naar zijn standplaats Sofia terug te keren zodra hij zijn landgenoten in West-Europa heeft on dergebracht. De Britse regering heeft opdracht ge geven om de Afrikaanse studenten uit het tot het Britse gemenebest behorende Ni geria en andere gemenebeststudenten te helpen Bulgarije te verlaten. Zes Ethiopische studenten zijn in Bel grado (Joegoslavië) aangekomen en heb ben zich gemeld bij hun ambassade al daar. De student Amlak. die maandag door Bulgaarse politie is gearresteerd, wordt nog vermist. In Wenen hebben studenten uit Ghana het vermoeden uitgesproken dat de Bul gaarse autoriteiten zullen proberen zo veel mogelijk Afrikanen vast te houden (Van onze correspondent) PARIJS Vijf verdachten, onder wie twee vrouwen, die in verband met het jongste complot tegen De Gaulle vrijdag werden gearresteerd, hebben een vrijwel volledige bekentenis afgelegd. Drie anderen, twee officieren en de vrouw van een kapitein, die eveneens ge grepen werden, zijn echter weer in voor lopige vrijheid gesteld. Hun aandeel in het complot wordt door de militaire veilig heidspolitie van bijkomstige aard be schouwd. Zowel de hoofdaanstichter Watin, die ook de organisator was van de aanslag bij Pe tit Clamart, als de scherpschutter die de ge neraal had moeten doodschieten, zijn nog voortvluchtig. De naam van die scherpschutter zouden de arrestanten trouwens niet hebben los gelaten. Het is mogelijk dat de gegrepen artillerie-officieren die taak zelf op zich zouden hebben willen nemen. De berooide gravin en lerares in het En gels op de hogere krijgsschool, mevrouw Rousselet de Liffiac, heeft zich het eerst „aan tafel heeft gezet," zoals het Franse politiejargon het bekennen van medeplich tigheid aanduidt. Deze enigszins excentrie ke 53-jarige edelvrouwe heeft toegegeven dat zij Watin goed kende. Zij had hem verschillende keren onderdak verleend in haar buitenhuis, een 30 km. van Parijs. Het schijnt dat dit half vervallen huis een geanimeerd ontmoetingscentrum was van activisten. Er zijn zelfs aanwijzingen, dat ook OAS-topleider Soustelle de laatste maan den nog hier meermalen heeft gelogeerd. De gravin heeft, zo gaf zij toe, Watin ook in contact gebracht met verschillende leerling-officieren van de krijgsschool, die haar lessen volgden. Toen de politie-in- specteurs eenmaal over deze gegevens be schikten, was het een koud kunstje ook de andere arrestanten over hun reserves heen te heiepen. Niettemin blijven er toch nog verschil lende duistere punten in de reconstructie van dit complot. Zo vraagt men zich af, waarom de aanslag op het laatste ogen blik door middel van een telegram van onbekende herkomst, dat op gravin Rous OAS-leiding in het buitenland werd ver daagd. Een uitstel dat ondertussen weinig goeds voor de naaste toekomst belooft. De autoriteiten zijn er dan ook wel zeker van, dat speciaal de lugubere Watin, een kreu pele reus met kortgeknipte haren, laag voorhoofd en stierennek, die half januari met instructies van het OAS-opperbevel uit Spanje in Frankrijk was teruggekeerd, zich geen rust zal gunnen alvorens hij zijn boze plannen eindelijk heeft verwezenlijkt. Van 20 tot 30 april zal in Kampala in Oeganda de eerste algemene Afrikaanse kerkenconferentie bijeenkomen. Vertegen woordigers van alle kerken en zendings lichamen in Afrika zullen er aan deelne men. Namens de in de Nederlandse Zendings raad samenwerkende kerken zal op deze conferentie aanwezig zijn professor dr. E. Jansen Schoonhoven uit Oegstgeest, die voor een jaar als docent aan de theologi sche school in Ndoengue is verbonden. Op de bovenste verdieping van een pand aan de Theaterstraat in Willemstad op Curagao heeft een felle brand gewoed, die de redactiglokaliteiten en de administra tie van „Beurs- en Nieuwsberichten" en de „Arubaanse Courant" heeft verwoest. De daaronder liggende kantoren van de drukkerij „De Curagaosche Courant", welk bedrijf onlangs zijn honderdvijftigjarig bestaan vierde, hebben grote waterschade opgelopen. De drukkerijen van beide be drijven hebben geen schade opgelopen. Vermoed wordt dat de brand ontstaan is in de donkere kamer van het kranten- bedrijf. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rotterdam-Vreewijk W. Sirag v.h. pred. te Hollandia te Wanne- perveen (toez.) R. Houtsma te Exmorra. Geref. kerken vrijgemaakt Aangenomen naar Doesburg-Doetin- chem E. J. Oosterhuis, kand. te Heemse. Evang. Luth. kerk Beroepen te Amsterdam (vac. G. Fafië) A. Johannes te Delft. De behandeling van de begroting in de Varaan Eilandsraad van Curagao leverde een I "ehoefte daaraan. aantal verrassingen op. De verrassing voor de bevolking van Cu rasao was, dat op voorstel van de Demo' cratische Partij en de Konstructieve Volks partij het schoolgeld werd afgeschaft. De verrassing voor de Antilliaanse politici was dat het eilandsraadslid J. M. Cijntje van de Nationale Volkspartij te kennen gaf geen lid meer van de Nationale Volkspar tij te willen zijn. De derde verrassing was dat toen het N.V.P.-lid E. Voges reageer de om de toespraak van de heer Cijntje, i lqnDEN Volgens de Daily Mail deze opeens een glas met water en ijs- j,ield Engeland tijdens de Cuba-crisis 60 blokjes naar de heer Voges wierp. Het thor-raketten en alle v-bommenwerpers, glas kwam de heer Voges tegen de borst voorzien van kernladingen, gereed om tot en vloog toen met een knal in stukken de aanval over te gaan' (Van onze correspondent) LONDEN. De Engelse koningin-moeder, die midden april een reis zal maken langs de Loire, zal afzien van haar voorgeno men bezoek aan Parijs. Door de verkor ting van de reisroute is een anders on vermijdelijke ontmoeting met president en madame De Gaulle op het Elysee voor komen. Deze tussenoplossing heeft London geko zen omdat na de afgelasting van het be zoek van prinses Margareth aan Parijs, de Britse regering opnieuw het middel punt zou worden van een golf van critiek als wederom een stokje zou worden ge stoken voor een bezoek van een lid van selet werd gevonden door de hoogste de Britse koninklijke familie aan Frank rijk. De reis van de koningin-moeder is reeds in december, vóór de E.E.G.-crisis, voorbereid. Maar ook deze inkorting van de tour zal natuurlijk worden uitgelegd als een vernedering van president De Gaulle. Toen de koninginmoeder, vergezeld van prinses Margareth, in april I960 Frankrijk be zocht, bood De Gaulle die haar goed kent, de koninklijke bezoeksters een lunch aan. De Britse regering is ondanks alle op schudding over de weigering om prinses Margareth naar Parijs te laten gaan, nog steeds van oordeel, dat haar oppositie te gen de Franse politiek niet ernstig zou worden genomen wanneer ook dit Parijse bezoek zou doorgaan. Sommigen geloven zelfs, dat het niet onmogelijk is ('at de hele tour toch nog zal worden afgelast. Als uitvlucht zou kun nen dienen de voorbereidingen voor het huwelijk van prinses Alexandra op 24 apriL (Van onze correspondent) tegen de muur. De heer Cijntje deed dit onder het uitroepen van een aantal scheld- Macmillan nam het besluit daartoe na overleg met een groep top-ministers. Hij tt stond op het punt de Britse bevolking in woorden. Het resultaat was, dat de o - F lichten dat Engeland president Kenne- zitter hem de deur wees. De vierde ver- dy volkomen zou steunen, toen radio-Mos- rassing was, dat de heer Cijntje nadat hij k0u Kroesjtsievs beslissing aankondigde, schriftelijk zijn verontschuldigingen had dat de Sovjet-Unie terugweek, aangeboden, weer tot de vergadering werd Macmillans poging om dit stil te hou- toegelaten. En de zesde verrassing was de den staat waarschijnlijk in verband met zijn ongenoegen over het feit, dat hij van de Engeland tot aan de rand van de afgrond moest brengen zonder invloed te kunnen E.E.G. over de jaren 1958-1961 nog vijl- j Qj^oefenen op Kennedy's Cuba-politiek. tig miljoen dollar te verwachten is. mededeling van gedeputeerde Rozendal, dat uit het ontwikkelingsfonds Geheime missie. 22 Amerikaanse militairen uit Cape Canaveral vertoeven in Johan nesburg voor een „geheime missie be treffende raketten". Kolonel Glenn, die aan het hoofd staat van de groep, heeft aan het Zuid-Afrikaanse persbureau meegedeeld, dat de missie een „buiten gewoon geheim" karakter heeft en ver band houdt met de lancering van een raket vanaf Cape Canaveral. Er zijn ook missies naar Durban, Kaap de Goede Hoop en het eiland Mauritius gegaan. Turkije akkoord. De Turkse regering gaat akkoord met de vervanging van de Ju- piter-raketten in Turkije door Polaris- raketten aan boord van onderzeeboten in de Middellandse Zee, overeenkomstig de conceptie van een multilaterale NAVO- strijdmacht. Dit heeft de Turkse minis ter van Buitenlandse Zaken meegedeeld in de Nationale Vergadering. Mening van Strauss. De voormalige West- duitse minister van defensie, Franz Jo seph Strauss, heeft in een interview met het Lissabonse blad „Diario da Manha" op een vraag naar het Duitse standpunt terzake van het feit dat Engeland niet is toegelaten tot de E.E.G., geantwoord „dat het niet de taak is van de Bondsrepubliek te bemiddelen tussen Frankrijk en En geland", In Serawak neergestort. Een „Twin Pio neer" van de Britse luchtmacht is bij een verkenningsvlucht boven Serawak (Bor neo) neergestort. De vijf inzittenden kwa men om het leven. Irak en de Arabische Liga. Een Iraakse waarnemer heeft zaterdag, voor het eerst sedert de Iraakse boycot van de Arabi sche Liga na de affaire-Koeweit in 1961. een bijeenkomst van een orgaan van de Liga in Caïro bijgewoond. Britten op Cuba. Vier Britten, die tot ge vangenisstraffen van 25 tot 30 jaar wa ren veroordeeld wegens contra-revoluti onaire activiteit, zijn zaterdag door de Cubaanse autoriteiten vrijgelaten. Zij hebben twee jaar gevangen gezeten. Eden had hartaanval. Lord Avon, de vroe gere Britse premier Sir Anthony Eden, is vrijdagavond in Bridgetown op het ei land Barbados aangekomen voor een me dische behandeling, nadat hij de dag te voren op zijn landgoed op het eiland Bei- quia een hartaanval had gehad. Jehovah's Getuigen gearresteerd. Ruim vijftig Jehovah's Getuigen zijn in Liberië gearresteerd omdat zij weigerden het eerbewijs te brengen aan de Liberiaanse vlag. Dit druiste tegen hun godsdienstige overtuiging in.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3