OAS-advocaat daagde kolonel uit tot duel HET WEER Kapers van Anzoategui krijgen asiel in Brazilië Grote ravage in Velsertunnel na gecompliceerde slippartij Dagbladpers in ieder geval in reclame-t.v. betrekken TAST TOE mm Ministerieel verbod ontneemt boulevard pers vette kluif Haarlemse jongen na aanrijding op Zeeweg overleden Patroons komen vanavond bijeen Reis eindigt net als die van de Santa Maria Y.S. brengen vloot H-bommenwerpers naar Engeland Aanvaring „Maasdam" in Bremen voor scheepvaartraad Verdrag met een veranderend Duitsland? Prins Bernhard maakt een reis door Afrika Griekse premier komt naar Nederland BUTTER presenteert de gehele week DAGBLAD VOOR VEL S E N-IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING - DINSDAG 19 FEBRUARI 1963 X' I CA O-grafici De in Sofia gearresteerde neger-studenten zijn op hun ambassade in Praag Vorst en mist Net als Santa Maria Betancourt naar Kennedy Twee auto's bedolven onder een lading witte kool en aardappelen Permanent in de lucht ÈËmJï:* Blanke sabel Lij ar contra Cuevas MORRIS 'ieforetfou êuij! SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES In de krant van heden: Het woord is aan Prof. Vondeling: Comité der 4 7" aan Tweede Kamer SCHOUDER- CARBONADE f dd 500 gramJL KENNEMERLAAN 43-45 Denk om woensdag Speciale gehaktdag 48e JAARGANG NUMMER 9 0 Kantoor: Lange Nieuws tra at 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. felef. adm. 5437, chet oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post f 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) PARIJS Eén der OAS-advocaten in het proces tegen de aanslagplegers op pre sident De Gaulle, mr. Dupuy, heeft de plaatsvervangend procureur-generaal, lui tenant-kolonel Floch, uitgedaagd tot een duel. Zoiets is in Frankrijk nog mogelijk. Het gebeurde zaterdag: de uitvoerige voorbereidende formaliteiten voor het duel en de wederzijdsp bezoeken van de getuigen van beide partijen, zoals de ere code die voorschrijft, hebben het proces gisteren beheerst en voor de zoveelste maal opgehouden. Mr. Dupuy acht zich in zijn persoonlijke eer gekrenkt door een „zekere glimlach" (om met Francoise Sagan te spreken), De Anzoategui voor de Braziliaanse kust. Een Neptune-vliegtuig van de Amerikaanse marine houdt de kapers in de gaten. Omstreeks half zeven maandagavond heeft een 20-jarige Haarlemse militair, die met een auto over de noordelijke rijbaan van de Zeeweg in Overveen reed, een jon gen aangetroffen die ernstig aan het hoofd gewond was. Het bleek de 12-jarige F. A. van Staden te zijn uit de Jephtastraat in Haarlem-Noord, die bij het oversteken van de Zeeweg door een auto of een ander mo torvoertuig was aangereden. De bestuur der hiervan is doorgereden. De jongen werd overgebracht naar het Marinehospitaal, maar nog tijdens dit ver voer overleed hij. Vanmorgen zou dr. Zeldenrust, patho loog-anatoom van het ministerie van Jus titie, sectie op het lichaam verrichten. De Bloemendaalse politie verzoekt allen die inlichtingen over dit ongeluk met do delijke afloop kunnen verstrekken, zich bij haar te melden (telefoon 59101). Naar wij vernemen zal de gehele pa troonsdelegatie van de onderhandelings commissie voor de C.A.O.-grafisch bedrijf vanavond weer bijeen komen. Hierbij zal een poging worden aangewend de vast gelopen onderhandelingen opnieuw op gang te brengen. PRAAG De zeven bestuursleden van de door de Bulgaarse autoriteiten verbo den neger-studentenorganisatie in Sofia, waarvan men aannam dat zij gevangen wérden gehouden, blijken reeds vorige week te zijn aangekomen op de Ghanese ambassade in Praag. WASHINGTON Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken staat lauw tegenover het idee te proberen bij Ame rikaanse universiteiten een plaats te vin den voor de Afrikaanse studenten die uit Bulgarije vertrokken zijn, zo heeft pers chef Lincoln White verklaard. (Reuter, AP). Verwachting tot morgenavond: Bewolkt met plaatselijk mist, hier en daar wat sneeuw, maar ook plaatselijk opklaringen. Overwegend zwakke noordoos telijke wind. Lichte tot matige vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. RIO DE JANEIRO Brazilië lijkt het eindpunt te worden van de illegale reis van de Anzoategui, het Venezolaanse vrachtschip dat woensdag door Castro- gezinde rebellen werd gekaapt. Een Bra ziliaans korvet is uitgevaren om het schip naar de haven Belem te brengen. Brazilië zal het schip teruggeven aan zijn eigenaars en asiel verlenen aan de opvarenden die dit wensen; degenen die naar Venezuela willen teruggaan zullen daartoe in staat worden gesteld. Dit heeft het Braziliaanse ministerie van buiten landse zaken meegedeeld. De Anzoategui ging gisteren in de ter- ritorale wateren van Brazilië voor anker. Amerikaanse vliegtuigen cirkelden boven het schip, om het te kunnen volgen als het opnieuw zee mocht kiezen. De Vene zolaanse vliegtuigen zijn naar hun basis teruggekeerd. Van de twee Venezolaanse torpedobootjagers is er één met averij Port of Spain (Trinidad) binnergelopen. Volgens radio-Havana zond kaperleider Rojas de volgende boodschap naar Rio de Janeiro: „Wij liggen voor anker in de territoriale wateren van Brazilië, tussen de monding van de Amapa en het eiland Maraca. Wij zijn in afwachting van de Braziliaanse autoriteiten". Twee vertegenwoordigers van het „Na tionale Bevrijdingsleger" in Venezuela zou den op weg zijn gegaan naar de Braziliaan se havenstad Recife om politiek asiel voor de kapers te bepleiten. Met de asiel-verlening aan de kapers volgt Brazilië dezelfde gedragslijn als ten aanzien van de „Santa Maria", het Por tugese passagiersschip dat door 1 apitein Galvao werd overmeesterd, en dat na tien dagen koersen tussen Afrika en Amerika op 2 februari 1961 de haven van Recife binnenliep. PORTO RICO President Betancourt van Venezuela arriveerde intussen giste ren op Porto Rico voor een ééndaags be zoek op doorreis naar Washington, waar hij overleg zal plegen met president Ken nedy over de politieke toestand in het Caraïbische gebied en over de Ameri kaanse invoerbeperkingen op Venezolaan se olie. „Zolang het communistische bruggehoofd Doordat acht auto's, waarvan twee zware vrachtauto's, gistermiddag in de Velser Tunnel zijn geslipt is het verkeer door de westelijke tunnelbuis vijf uur gestremd geweest. Dertien ton aard appelen bedolven de twee inzittenden van een busje, een 58-jarige inwoner van Anna Paulowna en zijn 24-jarige zoon. De tunnelpolitie heeft de twee slachtoffers eerst moeten uitgraven en daarna met snijbranders uit hun positie verlossen. De zoon bleek zijn rechter enkel en lin ker onderbeen te hebben gebroken en bo vendien een vleeswond m de nierstreek en een bloeduitstorting te hebben opgelopen Zijn vader had een enkel gebroken. Dc twee mannen zijn naar een ziekenhuis- in Den Helder overgebracht. Door onverwachte gladheid in de west buis van de tunnel, die door Rijkswater staat regelmatig wordt schoongehouden ontstond een slippartij. Drie personen auto's raakten uit hun koers, en de si tuatie werd ernstig toen de laatste auto die tegen de tunnelmuur was gevlogen een klap kreeg van een achteropkomende vrachtauto, die zwaar met kool belader Deze vrachtauto begon te zigzaggen en sloeg vervolgens om, waarbij de kool op het beton belandde. Een personenauto en een busje reden op de gedeukte massa staal en de bergen kool in en daarna kantelde een met dertien ton aardappeler geladen vrachtauto, waardoor de aardap pelen het busje bedolven. Behalve de twee mannen uit Anna Pau lowna werd ook de bestuurster van eer, uit Beverwijk afkomstige personenauto ge wond. Zij kon na behandeling naar huis worden gebracht. De bestuurder van een personenauto, welk voertuig ook onder de aardappelen was gekomen, kwam met de schrik vrij. Hij sloeg een ruit van de auto in en kon er toen uitklimmen. Met man en macht hebben personeels leden van Rijkswaterstaat, de gemeente lijke reinigingsdienst brandweer en poli tie de verkreukelde auto's, de aardappe len en de kooltjes opgeruimd. Cmstreeks zeven uur gisteravond was de westelijke tunnelbuis vrij voor het verkeer. Tot dat moment was al het verkeer door de ooste lijke buis geleid. Een beeld van de ravage in de Velser Tunnel waar maandagmiddag zes per sonenauto's en twee zware vracht wagens, na een slippartij in de weste lijke tunnelbuis, met elkaar in botsing kwamen. Op de foto: De aanhang wagen van een met kool geladen vrachtauto kantelde, waardoor bergen kool op het tunnelwegdek terecht kwamen. op Cuba niet is opgeruimd, zullen wij aan sabotage blootstaan", zei Betancourt. „De communisten zullen bondgenootschappen sluiten met iedere partij om democra tische regeringen te wippen". WASHINGTON In Washington voor spelde de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor inter-Amerikaan- se aangelegenheden, Edwin Martin, dat Castro-gezinde communisten in Latijns- Amerika zich in de komende maanden zullen toeleggen op een campagne van gewelddaden. Martin noemde Venezuela, „maar ook Peru en enigermate Brazilië". (Reu ter, AP). (Van onze correspondent) LONDEN Engeland zal de belangrijk ste Amerikaanse luchtbasis worden voor de H-bommenwerpers, die volgens de Nassau- overeenkomst zijn toegewezen aan de NA VO. De Verenigde Staten zullen een strijd macht van B-52 en B-58 bommenwerpers oversturen. De snelheid van deze laatste bedraagt ruim 2.000 kilometer per uur. Deze Amerikaanse bommenwerpers ver tegenwoordigen een minstens even grote H-bom-kracht als de gezamenlijke Britse V-bommenwerpers, die in hun geheel aan de NAVO worden overgedragen. Zo goed als zeker, zullen vele van deze straalbommenwerpers binnen twee jaar 24 uur per dag met hun H-bommen aan boord in de lucht patrouilleren, omdat ze op de grond te kwetsbaar zijn. Hoewel de bommen in geval van een vliegbrand niet zullen ontploffen, worden politieke bezwaren tegen dit permanente alarmsysteem verwacht, speciaal wanneer een Labourregering aan de macht komt. De raad voor de scheepvaart in Bre men zal een oordeel uitspreken over de gebeurtenissen van vrijdag met de „Maas dam" van de Holland-Amerika Lijn. die in de vroege ochtenduren in de ronding van de Weser op een wrak stootte en vrij ernstig onder de waterlijn werd bescha digd. De belangrijkste vraag wordt daarbij de rol van de loods. Onmiddellijk na het ongeluk maakte de directie van het ha venbedrijf in Bremen bekend dat de loods op het moment van de aanvaring nog niet in dienst zou zijn, maar de organisatie van zeeloodsen in Bremerhaven verklaar de later daarentegen dat hij wel in functie was, hoewel zijn werkgebied drie mijl ver der lag. Ook de kwestie of de wrakboeien op de juiste plaats lagen, zal ter sprake komen. Zoals voorgeschreven zal ook de raad voor de scheepvaart in Nederland (Amsterdam) een oordeel uitspreken. waartoe de plaatsvervanger van de procu reur-generaal zich had laten verleiden. De verdediger was tijdens de zitting van za terdag plotseling als door een wesp ge stoken in zijn bank overeind gesprongen om kolonel Floch verantwoording te vra gen van een sarcastisch lachje dat hij, zoals hij zei, onophoudelijk rond zijn lip pen had zien spelen. In zijn kalme en inderdaad niet geheel onsarcastische antwoord maakte de sub stituut de opmerking, dat zijn ;geachte op ponent zich vergiste bij de interpretatie van zijn lach. Ik zou het zelf liever mis prijzend dan sarcastisch willen noemen, verklaarde hij fijntjes. Bij dat woord „misprijzend" sprong de complete verde diging van 17 man op de achterste be nen zodat het proces ten zoveelste male moest worden onderbroken. De twee zittingen van gisteren werden voor het grootste deel besteed aan pogin gen dit nieuwe incident bij te leggen. Ver geefse pogingen, want mr. Dupuy had zijn getuigen al naar zijn tegenstander gezon den en zijn voorkeur uitgesproken voor een gevecht op de blanke sabel. Naar be weerd werd zou hij het afgelopen week einde in een Parijse schermzaal zijn tech niek in sabelvechten al wat hebben bijge werkt. Helaas echter, liet een half uur nadat de zitting van gisteren was besloten, de minister van Defensie weten, dat hij de kolonel verbood zijn eer gewapenderhand te verdedigen. Jammer voor de Parijse boulevard-pers, die zulke heroïsche socie- ty-bloeddorstigheden altijd vele num mers lang in mooie verhalen weet uit te spinnen en die zich sedert het scherts- duel tussen danser Serge Lifar en wijlen balleteigenaar markies de Cuevas die toen een schrammetje aan zijn linker- pink had opgelopen op het stuk van deze attracties nu al weer zo'n jaar of vier, vijf op rantsoen ziet gesteld. BARtËÜorIsSTR™ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen2. 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 4 Knipselkrant 4 Uit stad en omgeving5 In de Vislial en op zee5 Kunst 6 Horen en Zien 6 Feuilleton 7 Topst) 8 Economisch nieuws9 Beurs .9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Ernst Hohenemser: Hoe holler het hoofd, hoe meer on verdiende lof men er zonder gevaar kan ingieten. De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, prof. Von deling, heeft vanavond in een vergadering der partij in Amsterdam gesproken over het Nederlands-Duitse verdrag dat van daag in de Tweede Kamer in behandeling komt. Prof. Vondelini zei dat er zich in de laatste tijd nieuwe feiten in de ver houding tussen Nederland en Duitsland hebben voorgedaan, die de vraag wettigen met welk Duitsland Nederland 'n verdrag aangaat; een Duitsland dat loyaal lid is van de NAVO en de democratische spel regels in de E.E.G. aanvaardt? Is het nog wel het Duitsland vvaarmede de re gering tot overeenstemming kwam? vroeg prof. Vondeling, die het Duits-Franse ver drag een volkomen nieuw feit noemde. Bij nauwkeurige bestudering van het verdrag blijkt dat er op het gebied van de defensie zeer nauwe samenwerking zal zijn op het terrein van de tactiek en stra tegie. Dat was echter voorbehouden aan de NAVO. Duitsland zal via een zijpad, in samenwerking met Frankrijk, kunnen beschikken over een kernmacht. Het na tionalisme steekt op deze wijze heel sterk de kop op. „De weg terug is duidelijk in geslagen," zei prof. Vondeling. Met betrekking tot de E.E.G. en de an dere organen der gemeenschap staat in het verdrag dat men eerst zal pogen het gezamenlijk eens te worden over een Frans-Duitse gedragslijn tegenover der den. En daarmede wordt naar de mening van prof. Vondeling democratisch overleg met de andere vier volkomen kapot ge maakt. „Dit Duitsland van de laatste we ken politiek gesproken lijkt een an der Duitsland te worden dan waarmee Ne derland het verdrag heeft afgesloten." Het moet volgens de P.v.d.A.-fractievoorzitter niet uitgesloten worden geacht dat velen in de Kamer eerst wat meer zekerheid willen zien. Sprekende over de consequenties der weersomstandigheden zei prof. Vondeling o.a. dat het welhaast weer tijd is om op nieuw de A.O.W.-uitkering te verhogen. Over de woningpolitiek zei prof. Vonde ling dat in de Kamer hiervoer een tegen gestelde opvatting heerste. Het beleid is dè afgelopen jaren duidelijk gevoerd te gen de opvatting van de meerderheid van het volk en de Kamer in. „Het is tra gisch dat men niet de moed heeft gehad minister Van Aartsen te laten vallen. De grote moeilijkheid was dat er dan een re constructie van het kabinet had moeten komen." Naar het oordeel van prof. Von deling heeft in deze het parlementaire stelsel in feite niet gewerkt. Hedenmorgen is prins Bernhard, verge zeld door zijn adjudant, luitenant-kolonel C. C. Geertsema, met de regerings-Friend- ship vertrokken voor een reis van enkele weken door Centraal Afrika. De prins reist via Khartoem naar de republiek Tsjaad en de Centraal Afrikaanse Republiek. Half maart wordt de prins in ons land terug verwacht. Het „comité der 47", dat namens een grote groep Nederlandse dagbladonder nemingen in september 1959 een con cessie voor exploitatie van reclametele visie heeft aangevraagd, heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin het verklaart dat de Nederlandse dagbladen in elk geval betrokken moe ten worden bij de exploitatie van re clametelevisie. Het „Comité tot oprichting van de maat schappij tot exploitatie van televisierecla me", zoals de groep officieel heet, onder schrijft het recente betoog van de „Vere niging de Nederlandse Dagbladpers" (N.D.P.), waarin werd verklaard dat in voering van reclametelevisie „wel degelijk desastreuze gevolgen dreigt te hebben voor de kwaliteit en genuanceerdheid van de ATHENE (AP) De Griekse premier, Constantine Karamanlis, en de minister van Buitenlandse Zaken, Evanghelos Ave- roff-Tossizza, zullen een driedaags bezoek aan Nederland brengen als gakten van de Nederlandse regering, zo heeft de Neder landse ambassade in Athene meegedeeld. Tijdens het officiële bezoek, dat op 28 fe bruari zal beginnen, zullen zij besprekin gen voeren over problemen die zijn ge rezen sinds de Griekse associatie met de E.E.G. op 1 november 1962 van kracht werd. voorlichting in Nederland door middel van dagbladen, die door de regering is erkend als „een volksbelang van de eerste orde". Het comité stelt zich dan ook volledig achter de wensen die de N.D.P. heeft ge formuleerd als minimumvoorwaarden voor het behoud van een gezonde pers in Ne derland, als reclametelevisie zou worden ingevoerd. Deze voorwaarden zijn: vol doende medezeggenschap in de exploitatie van de reclameboodschappen, gezonde re gelen voor advertentiewerving en redelijke verliescompensatie uit de inkomsten der reclametelevisie door middel van deelne ming in die exploitatie. (Zie vervolg op pag. i onder Comité der 47)

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1