Hongarije zoekt cultureel contact met het westen kou gevat Minister Putten Visser heeft Van terecht ontslagen der dam PO Zes nieuwe politieke partijen ingeschreven Premier Kadar liberaliseert 1000 BROEKEN In Japan begint examenangst al op de kleuterschool Toertocht voor IJselmeer was auto's over succesvol Mammoetwet van kracht geworden OORDEEL VAN KAMERCOMMISSIE Hervormde synode besprak contact met remonstranten Ministerieel beleid wordt echter niet in alle opzichten juist geacht Brand gesticht om verduistering te maskeren AI 250 ton vracht door de lucht naar Ameland Februaristaking wordt herdacht Weesp gaat bouwen in Weesperkarspel f m :Ar. DONDERDAG 21 FEBRUARI 1963 11 New Hungarian Quaterly Bruggehoofd in Wenen 1956 vergeten M inderheidsoordeel Minder voorzichtig" Salariskwestie verkouden (Van r onze correspondent) WENEN. In het Westen is het langzamerhand doorgedrongen, dat Hon garije onder leiding van Kadar een eigen koers tracht in te slaan. Na de overdreven liefdesverklaringen aan het adres van de Sovjet-Unie begint Honga rije langzaam de werkelijke waarden van het Westen vooral op cultureel gebied te ontdekken. Het wordt steeds duide lijker, dat de Hongaarse intellectuelen zich willen onttrekken aan de enge kluisters van de communistische cultuur- dogmatiek. Kadar deed een jaar geleden een ver standig' uitspraak toen hij zN: „Wie niet tegen mij is, is voor mij". Daarmee opende hij de weg tot samenwerking met alle waardevolle krachten in het land, die geen partijlid willen worden, maar wel bereid zijn om hun vaderland wetenschappelijk en cultureel te dienen. Van deze koers laat Kadar zich niet afhouden. Deze langzaam voorbereide omzwaai is nu naar Wenen doorgedrongen. De nieuwe chef van de Hongaarse voorlichtingsdienst in de Weense ambassade, Biro, is een in telligente en soepele man die voortreffe lijk Duits spreekt hij heeft zijn jeugd in Wenen doorgebracht en zeer veel weet van economie en buitenlandse littera tuur. Kortgeleden kregen de buitenlandse correspondenten in Wenen van hem een uitnodiging om in de ambassade een be kende Hongaarse schrijver te leren kennen, Ivan Boldizsar. Met dezelfde post ont vingen zij een aflevering van „The New Hungarian Quarterly", waarvan Boldizsar hoofdredacteur is. Deze omvangrijke aflevering van 268 Advertentie bladzijden begint met drie artikelen over de componist Kodaly, wat een goede intro ductie is voor een internationaal publiek. Niet alleen de partituur van Kodaly's „Te Deum" wordt gereproduceerd, maar de tekst daarvan wordt in Engelse vertaling weergegeven. Dat betekent toch wel een verandering: een communistisch orgaan neemt de tekst van religieuze lofzang op. Dan volgen een paar folkloristische, ge schiedkundige en economische bijdragen, verder artikelen over Hongaarse kunste naars en twee goede artikelen over de jonge Amerikaanse en Engelse roman, als mede over het Amerikaanse drama van O'Neill tot Gelber. In de hele aflevering leest men geen woord over het dialectische materialisme, communisme of het socialistische realisme, zelfs geen enkel woord over de Sovjet- Unie. Het tijdschrift tracht juist een ob jectief beeld te geven van het culturele leven in het Westen en het doet dit in uitstekend Engels. Hier openbaart zich dus een nieuwe koers op cultureel terrein, waaraan Bol dizsar een concrete vorm dient te geven. Hij sprak in Wenen met typisch Hongaarse charme en brak een lans voor betere culturele betrekkingen tussen Wenen en Boedapest. Men denkt zelfs aan de op richting van een Hongaars cultureel cen trum in Wenen en wil daarvoor een groot gebouw laten verrijzen. De bekende schrijver Tibod Dery zal waarschijnlijk binnenkort een bezoek aan Wenen brengen de man dus die inder tijd aan de revolutie heeft deelgenomen en daarom lange tijd tot zwijgen was veroor deeld. Een dergelijke humanere houding kan ook verwacht worden ten aanzien van de wijsgeer en criticus Georg Lukacs, die tijdens de revolutie kortstondig minister van O., K. en W. onder Imre Nagy is ge weest en die met hem aan Kadar werd uit geleverd. Nagy werd omgebracht; Lukacs kon van geluk spreken en hij mocln na een ge vangenschap als ambteloos burger in Boe dapest leven. College mocht hij echter niet geven en misschien zal hij daarvoor ook nu wel te oud zijn geworden, hij is 77. Zijn jongste werk „Die Zerstörung der Vernunft" werd niet in het Hongaars maar in het Duits uitgegeven in Darmstadt bij Luchterhand. De Hongaarse intellectuelen die geen communist zijn, hopen dat deze liberalere koers standvastig blijft; zij weten wel het beste hoe gemakkelijk de wind kan om slaan. Advertentie 20 cent per rol Meer dan 2500 automobilisten hebben woensdag deelgenomen aan een toer tocht oveY het IJsselmeer over een ai- stand van 130 km. Op de bijgaande foto zien we een lange rij deelnemers die bij Stavoren weer even de vaste wal opzoeken, alvorens de tocht over het ijs voort te zetten, een geheel nieuwe ervaring rijker. (Luchtfoto A.N.P.) De koningin heeft op 14 februari in Lech het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs (Mammoetwet) ondertekend, waardoor het kracht van wet heeft gekregen. Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 54679 NIET VERDER ZOEKEN, bij DOUWMA keus uit meer dan OOK VOOR JONGENS Tijdens de synodevergadering van de Hervormde Kerk in Driebergen is het ad vies besproken van het moderamen over het hervormd-remonstrants gesprek. Het moderamen van de hervormde kerk stel de voor het gesprek met de Remonstrant se Broederschap voort te zetten, in de ge meenten gesprekskringen te houden en tot intensieve bespreking te komen van on derwerpen op apostolair gebied, op het terrein van de predikantenopleiding en op diaconaal terrein. Verder was voorgesteld een contact met de Remonstrantse Broederschap te onder zoeken of het mogelijk is te komen tot intercommunie, kanselruil en gastlid- maatschap. Deze voorstellen werden met zeven stemmen tegen aanvaard. Het mo deramen zal de commissie aanwijzen, die deze voorstellen zal uitwerken. Diakonaal werk In ,de middagzitting behandelde de sy node de voorstellen van de Algemene Dia conale Raad en de Federatie van Diaco nieën tot het aanbrengen van wijzigingen in de kerkorde. Het gaat er daarbij om een vorm te vinden voor een betere op bouw van het diaconale werk. dat tot nu toe gedragen werd door de federatie van diaconieën en de algemene diaconale raad. Er is gezocht naar een nieuwe opbouw waarin het goede var, beide organisaties be houden blijft. Alle taken van het diaco naat zouden onder een nieuwe „diaconaal- sociale raad" ondergebracht moeten wor den. Na een discussie aanvaardde de sy node met algemene stemmen de voorstel len in eerste lezing De volgende synodevergadering wordt gehouden van 24 tot 26 jnu a.s. De bijzondere commissie uit dq Tweede Kamer die de' zaak-Van der Putten heeft onderzocht, onderschrijft in meerderheid het oordeel van de minister van Defensie dat de heef Van der Puttén/voormalig technisch hoofdambtenaar eerste klasse bij het ministerie van Defensie een als zodaijig in het defensie-apparaat niet passende ambtenaar is'. Een uitzondering modf warden gefnaakt'Voor de kwestie van de beschuldigingen van de heer Van der Putten tegen nog in dienst zijnde officieren, die zich in het voormalige Nederlands-Indië aan collaboratie met de Japanners hadden schuldig gemaakt. Dit feit is naar de mening van de commissie niet komen vast te staan. De commissie zegt dat weliswaar door de achtereenvolgende ministers van Defensie geen vast beleid is gevoerd, maar de heer Van der Putten heeft, niet door gebrek aan technische kwaliteiten, maar door bepaalde eigenschappen en door de wijze waarop hij deze aan de dag heeft gelegd, het hun wel zeer moeilijk gemaakt hem als ambtenaar te handhaven. De meerderheid van de commissie wijst erop dat de grieven, welke de heer Van der Putten in de loop der jaren heeft ge uit, zijn onderzocht hetzij door de ambte narenrechter, hetzij door de strafrechter, hetzij vanwege het departement. Niet ge zegd kan worden dat de rechten van de heer Van der Putten op enige wijze zijn verkort. Toen de minister besloot tot ontslagver lening. was de zaak-Van der Putten door allerlei al dan niet ter zake doende fac toren gekomen in een stadium, waarin grote omzichtigheid geboden was Dit is volgens de commissie ook ingezien, daar hij zich ten tijde van het ontslag zeer sterk persoonlijk met de zaak heeft inge laten De minister van Defensie heeft over het ontslagbesluit overleg laten plegen met het ministerie van Binnenlandse Zaken Uit de uitspraak van de ambtenarenrechter in eerste en tweede aanleg blijkt overigens dat het vaststellen van de ongeschiktheid met voldoende zorg is geschied. Twee leden der commissie, die wèl de opmerking omtrent de zorgvuldigheid on derschrijven. kunnen zich met de conclu sies betreffende de ontslagverlening niet verenigen Zij achten het niet juist om als commissie achteraf, mede aan de hand van uitlatingen na de ontslagverleging, te concluderen dat de heer Van der Putten blijk gaf van zodanige eigenschappen dat hij in het ambtelijk defensie-apparaat niet paste ten tijde dat het ontslag werd ver- TOKIO In Japan kunnen kinderen oor een examen zakken vóór ze ooit enig onderwijs hebben gehad. In dit land heb ben namelijk zelfs de kleuterscholen toe- 'atingsexamens, en die zijn niet mis. Aan kinderen van drie of vier jaar is b.v. gevraagd van 20 achteruit te tellen, geld te tellen, te tekenen, het verschil tus sen cirkels, vierkanten en driehoeken aan te geven en te vertellen bij welke kleur van de verkeerslichten men mag overste ken. En als de kleuter dat niet kan, be staat de kans dat hij of zij wordt afge wezen. DAT KOMT DOORDAT de kleuterscho len overvol zijn. Bij de betere scholen ko men ongeveer tienmaal zoveel kandidaat- jes als zij kunnen aannemen Haar tranen met moeite bedwingend, wierp een dame een droevige blik op haar zoontje en mompelde: „Hij is gezakt voor zijn toelatingsexamen tot de kleuter school." En het in de regel vrolijke jon getje van drie jaar barstte in tranen uit. HET HELE PROBLEEM is een uitvloei sel van de Japanse zucht de „juiste" uni versiteiten te bezoeken en zich daardoor de deur te openen tot de beste baantjes. Om tot die „juiste" universiteit te wor den toegelaten, moet men de „juiste" mid delbare school achter de ug hebben, en om de „juiste" middelbare school te be reiken is de juiste lagere school nodig. En dat gaat dan door tot de kleuterschool, zodat succes of mislukking voor sommige Japanners al wordt bepaald als zij de luierleeftijd nog maar net achter de rug hebben. VELE KLEUTERSCHOLEN besteden, met het oog op de concurrentie hun laatste jaar aan het klaarstomen van de kleuters voor het examen voor de lagere school, en zijn onderling overeengekomen hun toe latingsexamens op dezelfde dag te hou den. Daardoor wordt het aantal scholen, waar een adspirant het kan proberen, be perkt. (AP). leend. In twee instanties van ambtenaren- rechtspraak is de gestelde ongeschikt heid niet houdbaar verklaard als grond slag voor ontslag. De conclusie van deze twee leden is dat, achteraf bezien, de mi nister, indien hij dit opportuun achtte, de heer Van der Putten slechts had kunnen ontslaan krachtens artikel 99 van het Al gemeen Rijksambtenaren reglement inza ke „incompatibilité d'humeur". De hele .opdracht" van de minister aan de heer Van der Putten is, gelet op de voorge schiedenis, huns inziens een geozocht en gekunsteld middel geweest om „onge schiktheid" te construeren. De ambtena renrechter heeft dit niet aanvaard. De uitspraak van de Centrale Raad van Beroep was voor de heer Van der Putten aanleiding de minister te verzoeken de bij het ontslag door deze gedane „smadelijke en beledigende commentaren omtrent zijn persoon" openlijk terug te nemen. De mi nister heeft dit verzoek niet ingewilligd. Deze correspondentie had in hoofdzaak be trekking op mededelingen van deminister, gedaan tijdens een persconferentie, onmid dellijk volgend op het ontslagbesluit. De commissie is van mening, dat de minister voor wat betreft de wijze van in het open baar bekendmaken van de motivering van zijn beleid, uitlatingen als „de heer Van der Putten is geen redder des vaderlands maar een ongeschikt ambtenaar" heeft gedaan, die minder voorzichtig waren. De heer Van der Putten had geweigerd opgave te doen van door hem uit andere hoofd sinds zijn ontslag verdiende sala ris. De minister was van mening dat de heer Van der Putten slechts aanspraak heeft op het verschil tussen het hem als nog toekomende salaris en hetgeen hij uit andere hoofde heeft verdiend. De raads man van de heer Van der Putten had ge steld dat de vernietiging van het ontslag besluit tevens alle gevolgen van dat be sluit teniet deed, zodat over de tussenlig gende periode het salaris onverkort dien de te worden uitgekeerd. De commissie zegt hierover dat de minister er destijds naar gestreefd heeft de heer Van der Put ten op de voor deze voordeligste wijze te doen ontslaan. De commissie meent daar om, dat de minister zich bij de salarisaf rekening ook op een ruim standpunt had kunnen stellen. De commissie heeft in haar verslag drie perioden Van de zaak van der Putten be sproken. De eerste periode loopt tot 1950 en heeft betrekking op gebeurtenissen in Indonesië. De commissie acht het vrijwel niet uit voerbaar een onderzoek in te stellen naar feiten die dertien jaar en langer geleden zijn. Voorts verzet zich een belangrijk principe van de rechtsstaat tegen het in stellen van een nieuw onderzoek, namelijk dat van de rechtszekerheid. De commissie meent dat de juistheid van beweringen omtrent misstanden in de „Indische pe riode" in het midden gelaten moet wor den. Over de periode van 1950 tot november 1961 geeft de commissie een aantal be schouwingen. Over de benoeming, toeken ning van de rang en de tewerkstelling van de heer Van der Putten zegt de com missie onder, meer dat er een bepaald on gebruikelijke gang van zaken bij de be noeming is geweest' een antecedentenon derzoek is niet ingesteld en de benoe ming is dadelijk in vaste dienst geschied De heer Van der Putten heeft volgens de commissie niet kunnen waarmaken dat er sprake is geweest van tegen hem gerichte „manoeuvres". De commissie heeft de indruk, dat de plaatsing van de heer Van der Putten bij de Centrale Werkplaats te Utrecht onvol doende is voorbereid en dat men zich er onvoldoende rekenschap van heeft gege- van, of de heer Van der Putten wel in een voor hem geschikte functie te werk werd gesteld. Voorts meent de commissie te mogen aannemen dat de sfeer in de centrale werkplaats niet goed was. De verhoudingen waren er tegen het einde van 1953 gespannen Het lijkt de commis sie verantwoord dat de staatssecretaris destijds besloot de heer Van der Putten over te plaatsen en het komt haar meer dan toevallig voor dat deze zich na de overplaatsing ziek heeft gemeld. He» be vreemdt de commissie dat van het ne men van maatregelen werd afgezien toen de heer Van der Putten geen gevolg gaf aan een oproep voor een medisch onder zoek en aankondigde zijn werk te hervat ten. De commissie meent dat hier sprake is van een inconsequent en nonchalant be leid. Over de kwestie-Oudewater zegt de com missie tenslotte dat het optreden van de heer Van der Putten, dat geleid heef to het bekend worden aan de hogere leiding van het departement van bestaande mis standen, juist geacht moet worden, ook al is de heer Van der Putten buiten het eigenlijke terrein van zijn werkzaamhe den getreden. Zijn verdere optreden moet niet juist worden geacht. Zijn taak was afgelopen met het ingrijpen van de direc teur-generaal, aldus de commissie. Het IJselmeer heeft gisteren een zeldza me aanblik geboden: op de onafzienbare witte ijsvlakte tussen Friesland en Holland heerste een merkwaardige drukte. Waar anders de schepen varen reden nu hon derden auto's met een snelheid van hoog uit veertig kilometer per uur over het ijs, Voor het eerst in de geschiedenis werd na melijk onder auspiciën van de ijsclub Noord uit Wervershoof een toertocht voor personenauto's gehouden over het IJsel meer. Ongeveer duizend auto's hebben aan deze toertocht meegedaan. Zij startten van tien uur af met regel matige tussenpozen uit vier plaatsen aan beide zijden van het IJselmeer. De tocht had een vlot verloop en de weersomstan digheden waren bijzonder gunstig. De A.N.W.B. had de uitgezette route af gebakend, wegenwachters en politiemen sen patrouilleerden op het ijs om assisten tie te verlenen. Zij hadden een gemakke lijke taak want nergens deden zich ernsti ge storingen of opstoppingen voor. In de plaatsen waar de controleposten waren ge vestigd: Workum, Staveren, Hindeloopen, Medemblik en Wervershoof, heerst" een gezellige drukte. Plaatselijke verenigingen voor vreemdelingenverkeer zorgden hier voor enige redelijke entourage. De rijkspolitie was zeer tevreden over het verloop van de tocht. Het is moge lijk dat bij aanhoudende vorst nog meer De rechtbank te Almelo heeft een 33- jarige landbouwer uit Lutten (gem. Har- denberg) Overeenkomstig de eis veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, omdat hij op zondagmiddag 21 oktober een dubbel door hem en zijn vader bewoond huis in brand stak en 20.000 gulden ver duisterde. De man, die vertegenwoordiger was van een landbouwbank in Meppel, wilde zijn boerderij ruilen. Hij moest daarvoor tien hectare grond hebben om in aanmerking te komen voor een ruil. Hij had zes hec tare doch kon voor 20.000 gulden vijf hec tare biikopen. Toevallig had hij 20.000 gul den van de landbouwbank onder zijn be rusting. Terwijl zijn alleenwonende vader, zijn vrouw en oudste zoon een dienst in een na bijgelegen kerk bijwoonden, goot hij ben zine voor de kachel in de huiskamer van zijn vader uit. In een oogwenk stond het huis in lichterlaaie. Op de overloop van zijn eigen huis gooide hij vervolgens een emmer met benzine omver. De 20 000 gulden van de bank in Meppel had hij tevoren in een dashbordkastje van zijn auto gestopt. De rijkspolitie nam hem na de brand een verhoor af. Terwijl zij daarmee bezig was kwam zijn vrouw met de auto aanrijden De politie hield haar even aan de praat en onderzocht onder tussen de auto Zij vond het geld, dat in de vlammen verloren heette te zijn. De man legde toen een bekentenis af. Advertentie De kiesraad in Den Haag heeft de na men van zes nieuwe politieke partijen in geschreven. Het zijn de „Partij Econo misch Appèl", „De Europese Christelijke Demokratische Unie," de „Liberale staatspartij", „Veilig Verkeer en 100.000 woningen per jaar," de „Liberale Unie" en de „Partij Woningbouw". De beslissing over registratie van een zevende nieuwe politieke partij werd aangehouden. Ook is een aanvraag ingediend om de naam van de „Partij van Vrije Burgers" te veranderen. De beslissing hierover heeft de Kiesraad eveneens aangehouden. De heer Fabius had om naamswijziging van zijn partij'in „Vrije Burgers" verzocht maar enige andere personen verzochten registratie onder dezelfde naam. Volgende week woensdag zal de Kiesraad bijeen ko men om uit te maken wie van beiden nu de echte opvolgers van de oorspronkelijke „Partij van Vrije Burgers" zijn. Daartoe zullen vertegenwoordigers van beide groe peringen worden gehoord. De partij „Economisch Appèl" wil de belangen van de belastingbetalers beharti gen. Initiatiefnemer voor de oprichting van deze partij was dr. J. P. van Y/aaesber- gen. Deze zal zich echter niet meer actief met de partij bezig houden. Voorzitter en tevens penningmeester is thans mr. G. A. Roskott uit Rotterdam. De lijst van „De Europese Christelijke Demokratische Unie" is ondertekend door de heer P. A. F. Bakx uit Breda. De „Liberale Staatspartij" is opgericht door de burgemeester van Gorinchem, mr. L. J. ridder van Rappard, jhr. mr. J. A. de Jonge, prof. dr. ir. J. W. H. Uyten- bogaard, buitengewoon hoogleraar in Delft en de arts J. Kappers. Deze partij wil „de duizenden politiek daklozen en onte vredenen opvangen en daardoor het libe rale volksdeel versterken." De partij „Veilig Verkeer en 100.000 wo ningen per jaar" is opgericht door het Amsterdamse raadslid A. G Hamers en de heer H. van Veen. De „Liberale Unie" is opgericht door de heer N. Verlaan, afkomstig uit de V.V.D die samenwerkt met de heer G. G. Ger- kens, afkomstig uit de Partij van Vrije Burgers. De „Partij Woningbouw" is gesticht door de heren W. van Dam en J. de Goede. soortgelijke evenementen zullen worden georganiseerd. In Staveren meldden zich tussen tien en twee uur 59 deelnemers aan de start, afkomstig uit geheel Neder land en zelfs uit Duitsland. Deelnemers, die in andere plaatsen wa ren gestart en die zich in Staveren bij het stadhuis moesten melden, ondervon den nogal wat stagnatie omdat de oprit van het ijs naar de wal voor vele auto's moeilijk te nemen was. Daardoor verza melden zich soms wel zestig wagens voor deze oprit. Men heeft later echter een Con trolepost op het ijs ingericht, zodat de con trole toen vlot kon worden afgewerkt. In Wervershoof startten 420 auto's in Medemblik 190, in Hindelopen 28 en in Workum 215. Het traject was 130 km lang. De rijkspolitie maakte voor het toezicht onder meer gebruik van drie vliegtuigen en tien mobilofoons. In totaal waren een kleine tweehonderd politiemannen op de been. „Martin's air charter" heeft gisteren de 250ste ton vracht van het vliegveld Leeu warden naar het geïsoleerde wadden eiland Ameland gebracht. De vracht die de 250 ton vol maakte was een Dakota- lading koffiemelk in flesjes. Elke dag, uitgezonderd zaterdag en zondag, worden er vluchten gemaakt. Nor maal met een „Dakota" en een „Heron", dié 3:000 én 1.200 kilogram per vlucht kun nen vervoeren, maar op drukke dagen wordt nog een „Dakota" in gebruik geno men. De toestellen maken maximaal ze ven vluchten per dag. De vracht bestaat uit veevoer, kolen, olie voor de 'elektri sche centrale, huisbrandolie, kookgas, groenten en andere levensmiddelen, maar ook T.V.-toestellen, lijkkisten en tapijten. Van een noodtoestand is geen sprake maar als de yorst aanhoudt en de Wad denzee dus dicht blijft kan het leven op Ameland wel eens veel duurder worden daar inkoopcombinaties en grote concerns niet meer, zoals in het begin van de lucht brug. de vrachtkosten geheel voor hun rekening nemen. Gisteren is er 25 maal een vliegtuig op het vliegveld geland: zes maal een Bea ver, die elf passagiers naar Ameland bracht en evenveel afvoerde en verder een Dakota of eén Heron. Deze vracht vliegtuigen brachten 40.000 kg voedsel naar het eiland, namelijk 23.000 kg vee voer, 11.000 kg vogelvoer, 3.000 kg koffie melk. 800 kg benzine en 500 kg marga rine. Op 28 december voer de veerboot voor de laatste keer naar de vaste wal, zodat Ameland thans reeds 54 dagen af hankelijk is van de luchtbrug. Aan de vooravond van de herdenking van de februaristaking hebben de vereni ging van ex-politieke gevangenen en de federatie van het voormalige verzet in Amsterdam op 23 februari in de grote aula van hel instituut voor de tropen een bijeenkomst belegd. Als sprekers heb ben hun medewerking toegezegd de heer H. M. van Randwijk, leider van het on dergrondse Vrij Nederland („de rijks dagbrand") rabbijn J. Soetendorp („de februari-staking") en mr. A. J. Andree Wiltens („studentenverzet"). Daar het op 23 februari ook precies twintig iaar geleden is dat in München een groep jongens- en meisjesstudenten wegens verzet werd terechtgesteld zullen ook deze jonge Duitse verzetsmensen in de herdenking worden betrokken. De gemeenteraad van Weesp heeft een krediet verleend van 23 miljoen gulden voor het uitvoeren van een uitbreidings plan op het grondgebied van Weesperkars pel dat in het wetsontwerp over de Bijlmermeer aan Weesp wordt toegewe zen. Door de benarde positie van Weesp, dat zal moeten uitgroeien tot een stad van 50.000 inwoners om de bevolkings overloop van Amsterdam en het Gooi op te vangen en dat tevens plaats zal moeten bieden aan de industrieën die in Amster dam of het Gooi geen plaats vinden of zich daar niet kunnen uitbreiden, heeft Wees perkarspel goedgevonden, dat Weesp nu reeds dit gebied gaat bebouwen. Het in dustriegebied krijgt een oppervlakte van 55 ha. De bijbehorende woonwijk wordt 29 hectare groot. Er kunnen 1.600 woningen worden gebouwd.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11