I Muiterij op het Vrouwenschip TANTE PATENT PANDA EN DE BEWOGEN BEWEGER SN NIGERIA IS VROUWENARBEID GEEN PROBLEEM Zwarte schonen werken met ijver en toewijding door Henrick Binder Om vervolgverhaal *r t A t' 51?- Vv DONDERDAG 21 FEBRUARI 1963 WïLfri n" -C-i v. - 5 -! ,,>wj. i I' y .<"y V,r#^ V?'i. ••-■-: V 1 v •v „De bemanning gaat er ook aan. Die willen ons naar de hel van Port Jackson varen. Als het niet doorgaat, ga ik al eerder van boord. De strijd is onvermijdelijk. We moeten hande len, toesteken, ze allen koud maken. Behalve Holborn en de vijf mannen die voor ons zijn. Daar hoort ook Newman bij, de derde stuurman. Met hem brengen we het schip naar La Plata. Hij beweert dat hij het kan." Jane King stond op: „Ik geef jullie een goede raad: houdt op met kibbe len. Dat maakt de meisjes onzeker." Wat was de stemming in het be- nedendek veranderd, sinds Gill's ogen niet meer wakend over de fluister- hoek gingen! Wat hielp het Nicol, dat hij met Holborn over Gill's lijsten gebogen zat! De meester, die met deze lijsten gewerkt had, was er niet meer. De vierde en de vijfde afdeling waren nog vast aaneengesloten. Ze hadden de messendans niet vergeten! Het was wel even een tegenslag geweest, dat ze op het laatste ogenblik de mes sen niet hadden kunnen krijgen. Maar voor honderdachtentwintig meisjes waren Edith Sharow en Sarah Sabo- lah toch nog altijd de toekomstige heerseressen van de „Lady Julian". En die schuit was voor hen geen salvenschip meer. dat hen naar een plaats zou brengen, waarover ze in Londen al zoveel gehoord hadden! De dag dat de messen er waren, zou ze ker komen! Vóór Rio of na Rio daarover waren de meningen ver deeld. Maar hoewel de beide aan voersters dikwijls onenigheid hadden, boven die beiden troonde als een god de luitenant, dat wisten de vierde en de vijfde afdeling! Maar alleen de vijfde kende zijn werkelijke naam. Elk van de achtenzestig meisjes be waarde dat geheim angstvallig. Nie mand had het ooit gewaagd, er ook maar één woord over te zeggen. Ze kenden Billy's lot Het was Sharow, die met haar strenge tucht alles in goede banen hield. Ze had uit de keuken een ander mes gestolen. Het oude had Billy Gent met haar leven betaald. Met dat nieuwe mes maakte Edith Sha row iedere nacht weer haar rond gangen, van bed naar bed, terrori seerde de meisjes, fluisterde hun al tijd weer hetzelfde in het oor: zwij gen, wachten, gehoorzamen. Ogenschijnlijk was er niets bijzon ders te zien. Zelfs de fluisterhoek fluisterde niet meer. Hun doel was bereikt. De helft van het benedendek gehoorzaamde nu het mes. Meer wil de Sharow niet, evenmin als Sabolah. Meer zou gevaarlijk worden. Zonder Mary zouden Nicol, Holborn en Lil hulpeloos geweest zijn. Mary lette goed op, of er 's nachts weer een nieuwe bij kwam. Ze had wel niet Gill's hersens, maar wel zijn scherpe ogen. Die zagen zonder dat het opviel, alles. Mary wist dat er van de honderdvijf meisjes van de tweede en derde afdeling tweeënveer tig, namelijk de hele derde afdeling, naar Edith Sharow zouden overlopen, als het zover zou zijn. Gill had hen de verbeterlijken genoemd, maar Hol born noemde hen de besluitelozen. Vier weken waren nu voorbijgegaan sinds Gill's dood. En het leek een eeuwigheid. Eindeloze, lege dagen, in de broeie rige hitte van een onbarmhartige zon, lagen achter de „Julian". Het schip was door de grote wind stilte heen en zeilde nu in een zuid oostpassaat voor de wind. Nu werd er ook weer meer gela chen. Maar dat, wat velen in het be nedendek van de koelere wind ge hoopt hadden, kwam niet. Het ver lammende, drukkende gevoel, dat sinds Billy's verdwijnen en Gill's dood op de „Julian" drukte, bleef. Vooral door Susan werden ze steeds weer aan dat verschrikkelijke gebeu ren herinnerd. Zij verzonk meer en meer in zichzelf. Maar zo stil en be deesd als ze was als niemand haar hinderde, zo verschrikkelijk kon ze tekeer gaan als ze, zoals Lil eenmaal geprobeerd had, opgesloten werd. Ze wandelde altijd het hele schip rond. 's Nachts stond ze soms plotseling voor een of ander bed en vroeg: „Heb jij luitenant Smasbury ook gezien?" Maar daar was men nu wel aan gewend. Toen ze het voor het eerst vroeg, een dag na Gill's dood, bracht iemand van de bemanning, die medelijden had, haar naar de luite nant. George, die pas in zijn kooi lag, sprong op, toen ze bij hem binnen ge bracht werd. Maar op hetzelfde ogen blik dat ze George zag, barstte ze weer in dat schelle, doordringende schaterlachen uit. Ze liet zich terug brengen naar het ziekenzaaltje, zon der tegen te stribbelen, maar gedu rende de hele weg erheen bleef ze schaterlachen. Alleen de gitaar na men ze 's nachts bij haar weg. Het was voorgekomen, dat ze onver wachts midden in de nacht begon te zingen. Dat was nog veel erger dan wanneer ze 's nachts in haar lange witte hemd over het schip zwierf en ergens een meisje wekte met de vraag, of ze luitenant Smasbury ge zien had. Het bezoek van Susan in George's hut had een heel bijzondere uitwer king op hem. Hij wist, dat het alleen maar een soort stuip was, die Susan overviel, maar toch kon hij het denk beeld niet loslaten, dat ze bij hem gekomen was om hem uit te lachen Het was, alsof dat lachen betekend had: dat is er nu van George Nun- ham geworden, een zuiplap, een dag dief, een volkomen waardeloos, nutte loos mens. Die dag liet hij zijn verwilderde baard weer knippen. Hij borstelde zijn uniform en kwam de volgende dagen als eerste op het appèl. Wanneer was het geweest, dat hi.i het eerste appèl met die meisjes ge houden had? Het leek hem al vele jaren geleden. En het waren nauwe lijks honderd dagen! Nunham kon niet geloven, dat hij het zelf was: een frisse, moedige, van allerlei plannen en doelen vervulde George Nunham, de man, die binnen drie dagen twee maal de Londenaren bij de neus nam eenmaal toen hij nog net zijn hoofd van de strop redde en de twee de maal toen hij als luitenant Smas bury op de „Lady Julian" verscheen. Nunham zei tijdens het appèl niets, maar tot grote verbazing van Nicol en Lil liep hij tweemaal zwijgend langs de lange rijen meisjes. Het was alsof hij zich ieder gezicht opnieuw wilde inprenten. En het merkwaar digste bij dit appèl was, dat de meis jes op hetzelfde ogenblik weer het oude respect voor hem voelden. De meesten hadden het vreemde gevoel, dat de luitenant van een lange reis was teruggekeerd, zo nieuw en ver rassend kwam hij hun voor. Dat was acht dagen na Gill's dood geweest/Vanaf die dag dronk hij niet meer, hij verscheen iedere morgen stipt op tijd op het appèl en besprak met Nicol de werkindeling, zodat Ni col weer vertrouwen in hem begon te stellen. Kapitein Aitken was buitengewoon tevreden, toen hij de verandering bij de luitenant merkte. Die hele week had hij hem weer in bescherming genomen, want zo gauw liet hij niet iemand vallen, over wie hij een vaste mening had. Hij kende immers Smas- bury's kwaal: melancholie op zee, desertie in de haven. Om die reden had hij hem dan ook ongemoeid ge laten, en zich niet met hem bezig gehouden. George liet het niet bij zijn simpele jg aanwezigheid op het appèl; hij maak- =j te bovendien nog met Nicol de con- g| tröleronde benedendeks mee. Toen dat voor de eerste keer ge- beurde, kon Nicol zijn ogen niet ge- g loven: de vierde en vijfde afdeling g stonden van hun banken op, zodra g George het ruim binnenkwam. Na- s tuurlijk stonden toen ook alle ande- j= ren op. Tot nog toe was dat alleen g= maar gebeurd, als Nicol de komst van de kapitein aankondigde. Het be- g viel Nicol uitstekend; hij had niet g eens de kleine tijdsruimte opgemerkt, g die lag tussen het opstaan van de vierde en vijfde afdeling en dat van g de andere meisjes. g De vechtpartij tussen Sarah Sabo- lah en Jane King werd nog veel op- g windender en pijnlijker, en had veel s grotere gevolgen dan bedoeld was. ij (Wordt vervolgdJ jj| Een oorspronkelijk stripverhaal door Annie M. G. Schmidt en Fiep Westendorp Toen het nieuwtje er af was, gaven steeds meer heren der schepping de brui aan het werk. Ze verdwenen en doken on der. Daarom besloot men, in hun plaats vrouwen en meisjes aan te stellen. Toen was de vrede in Oemoeahia hersteld. De Twee Nigeriaanse schonen aan de pers. De linkse bedient het apparaat dat de sinaasappelen halveert, de rechtse drukt de beide helften op twee rotors die er de „jus d'orangeuitpersen. mannen verheugden zich over hun herwon nen vrijheid en de vrouwen over haar her kregen recht. Arbeidsmoeilijkheden beho ren sedertdien vrijwel tot het verleden. Er zijn nog een paar mannelijke krach ten, bij voorbeeld in het laboratorium, maar het merendeel der werkkrachten be hoort tot het schone geslacht. Zij werken graag en hard. HOEZEER de Nigeriaanse vrouw gesteld is op en vecht voor haar recht op arbeid, bleek duidelijk, toen na de oorlog hier en daar in het land installaties werden ge bouwd, die palmpitten Nigeria brengt veel oliëpai'mnoten voort rhachi'ftaal moesten kraken. Een stormpje van veront waardiging streek over het land. Overal protesteerden de vrouwen tegen die nieu wigheid, die haar van haar recht be roofde om de pitten met de hand te kra ken. TOEN IK het sjnaasappelsap-fabriekje bezocht, trof mij direct een zonderling ver schijnsel. De vróuwen hier zijn zeer don ker van huid, maar het bleek dat zij alle maal rose handen hadden. Is dat het ge volg van een huidziekte of van de inwer king van het sap? Mijn begeleider schud de lachend het hoofd. Geen van beide, zei hij. Weet u, die donkere arbeidsters zijn dol op mooie handen. Ze hebben graag een gladde, glanzende huid. Het sinaasappel sap zou op de duur stellig de huid aantas ten. Ik besloot, een beschuttende crème „barrier cream" noemen we dat in Enge land te kopen. In den beginne waren de vrouwen niet erg op dat middeltje ge steld. Het toeval kwam mij echter te hulp. Ik kreeg per abuis êen pot rose crème gestuurd en voor die kleur vielen mijn ar beidsters als een stuk ijzer in een meer. Toen liet ik uitsluitend rose crème aan rukken en nu zijn al die donkere nufjes tijdens het werk trots op haar rose han den en na het werk op haar mooie huid Zo sloeg ik twee vliegen in één klap: een hygiënische behandeling van het produkt en geen huidaandoeningen. IN OEMOEAHIA worden dagelijks tien duizenden sinaasappels verwerkt. Goed deels machinaal. Alles wat de boeren, uit de wijde omtrek aanbrengen, wordt ge perst. Duur zijn de appels niet: acht a tien stuks voor een Hollandse stuiver Waarom ze zo goedkoop zijn? Omdat de boeren niet duur werken en voorts, omdat De boerensinaasappeienworden gesorteerd. de Nigeriaanse sinaasappel, ook al is hij rijp, groen blijft en daarom vrijwel onge schikt is voor de Europese markt. Het sap is wel gevraagd, want dat heeft met de kleur van de schil niets te rrtaken. Het suikergehalte der vruchten is tame lijk hoog. Door in Nigeria te persen, be spaart men heel wat transportkosten. Hier door is het bedrijf lonend, ook al werkt men alleen in het sinaasappelseizoen. De vrouwenarbeid draagt er tevens toe bij om goede bedrijfsuitkomsten te krijgen. Het is jammer dat men nog geen betere kwaliteit sinaasappels heeft. Aan soortver betering is men nog nauwelijks toe. Van overheidszijde wordt wel iets gedaan in die richting, maar veel is er nog niet bereikt. Nu werkt men slechts een paar maanden in het jaar, maar ondanks alles is de produktie van gepasteuriseerd en hoog-ge- concentreerd sinaasappelsap lonend. VERGELEKEN bij andere landen pro duceert Nigeria betrekkelijk weinig, maar de ontplooiing van het agrarisch bedrijf is ook verre van gemakkelijk. Dit komt voor een belangrijk deel, omdat slechts Afrikanen in Nigeria grond mogen kopen. Een niet-Afrikaan kan geen grondeigenaar worden. En grond in huur of pacht is als regel pas na veel vijven en zessen te krijgen. De kleine boer wordt door die grondpolitiek beschermd en dat is een goed ding. Maar anderzijds zijn hier grote sinaasappeltuinen, zoals bij voorbeeld in Californië, maar zelden te vinden. Er is sléchts één middel om de produktie te vergroten: de bevolking ervan overtui gen, dat het aanplanten van de vruchten nuttig is. Praten en nog eens praten, al maar weer proberen te overreden.en dat is de taak der autoriteiten en bedrijfs leiders in Nigeria. dachte, die een snerpende kreet slaakte en de zaal uit stormde, voordat iemand hem tegen kon houden. Toen zag de rechter wat er gaande was en hij besefte dat hij deze keer wél een bijzonder levendig geval te be handelen kreeg. „Wat is dat?! Van wie is dat ding?" riep hij onthutst, „schakel het uitlOrde in de zaal!" En het geklop van zijn hamer voegde zich bij het ge zaag van het roersel. 40. Nabij het park bevond zich een rechtszaal, waar zich een zitting op de gebruikelijke eentonige wijze 65. „O, dolletjes. gilde juffrouw Tuttema. „Niets is heerlijker dan gewichtsloos door de ruimte te snellen. En dat nog wel in een theepot." „Ik wou dat we er waren," zei neef Boordevol, terwijl hij om en om buitelde in het vreemde ruimte-vaartuig. „Ik geloof nooit dat we heelhuids aankomen; vol gens mij is een theepot een hoogst onwetenschap pelijk vervoermiddel." „Kom. kom," zei tante Pa tent. „Hij is opgestegen dus ik zie geen enkele re den waarom hij ook niet weer zou dalen." Op de aarde had men intussen in het Ruimtevaart- kundig Laboratorium vreemde verschijnselen waar genomen buiten de atmosfeer. Op de radarscher men werd duidelijk een theepot waargenomen. De radio verspreidde onrustbarende berichten en in al le kranten stond: „Bewoners van Vreemde Planeet onderweg naar de Aarde. Vliegende Schotels ver vangen door Vliegende Theepot!" Het werd de men sen bang te moede. Men kroop zoveel mogelijk on der de tafel op advies van de bescherming burger bevolking en iedereen wachtte gelaten zijn lot af. voortsleepte. „Bah, wat een sleur," peinsde de rech ter. „Al die routinezaakjes vervelen me gruwelijk. Nooit krijg ik meer eens een levendig gevalletje te be handelen." Hij wierp een verstolen blik op de kruis woordpuzzel die onder zijn dossier lag en daardoor merkte hij niet dat iets ongewoons de rechtszaal was binnengekomen. Hij werd pas opgeschrikt door de ver- ANDERS dan in de meeste andere landen van Afrika is in Nigeria de vrouw al eeuwen economisch zelfstandig. Zij verzette het meeste werk en had recht op de opbrengst van haar arbeid. De mannen visten, trokken ten strijde of gingen op jacht. De vrouwen bleven thuis en werkten. Zij wilden niet ten laste zijn van de mannen. Getrouwde zo wel als ongetrouwde vrouwen voorzagen in haar eigen onderhoud. De laatste jaren, nu tal van nieuwe bedrijfstakken in Nigeria zijn ontloken, kwam de werk lust van de vrouw als geroepen. De vrou wen zelf zijn blij, een uitweg voor haar energie te vinden. De autoriteiten ver heugen zich evenzeer, wijl er goede vrouwelijke arbeidskrachten te vinden zijn. In rieten „vergieten" worden de vruch- ten gewassen alvorens zij op de band naar de persmachines gaan. IK HAD een beetje sceptisch geluisterd, toen ik hoorde vertellen over de vlijt der donkere schonen van Nigeria, maar in Oemoeahia zag ik, dat mijn zegslieden niet hadden overdreven. Daar is namelijk een fabriekje, waar sap uit sinaasappels wordt bereid. Aanvankelijk namen de blanke on dernemers ten plattelande alleen mannelij ke arbeidskrachten aan, zeer tot ongenoe gen van het schone geslacht, dat zich in zijn recht-op-arbeid tekort gedaan voelde.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15