Minister Beerman zwijgt over gratieverlening Minister Luns voelt niets voor uitstel der ratificatie c HET WEER Polaris in diskrediet? 98 ct 4 VRIJDAG SOEPDAG Avondploeg A'dams dagblad staakte twc 3 uren NEDERLANDS-DUITS VERDRAG Ook schade-uitkering aan bepaalde groepen van invaliden ikté Bolletje.' Valse dollarbiljetten in Amsterdam Vijf doodvonnissen voor economische knoeierijen „Shopping-centre" in Amsterdam-Noord F. H. van der Putten terecht ontslagen Vijftig militairen plotseling ziek op Ypenburg Minnenijd leidt tot moordaanslag Bouwvakkers hoeven zaterdags niet te werken Kern ra kettert op bovenwaterschepen goedkoper en sneller te realiseren Si KEURSLAGER BUTTER DONDERDAG 21 FEBRUARI 1963 *r EERSTE KAMER éeë MORRIS "èefore you êuyf Matige tot strenge vorst Monsterproces in Rusland Cranach terugbezorgd Kamercommissie: Ir. Bijvoet toont ontwerp van het Amsterdamse operagebouw Het woord is aan In de krant van heden: Vakbondsbestuurder Buys: Het wintert maar door. Winterjassen 79.00 - 59.00 enƒ29.00! Kostuums 139.00 - ƒ89.00 en49.00 Kolberts 54.00 - 49.00 en34.50 Pantalons 32.50 - 19.00 en10.00 Sportoverhemden 8.90 Jongensoverhemden, alle maten: ƒ5.90 en2.98! 4tïJAARGANG NUMMER 9 2 Telef. adm. 5437, chei oezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Tj jmJ "V T "4* Verschijnt dagelijks beR zon er. feest a^en. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. II TY1 0 Q Q fT«n "II 8.—, franco per post 8.50. Losse 1 r i -Oon enon nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Telef redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MU ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Teler. 15295. J Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije 3""' V W "U Van onze parlementaire redacteur) Ondanks aandringen van socialistische zijde was minister Beerman gisteren in de Eerste Kamer niet bereid, ook maar iets te zeggen waaruit zou kunnen wor den opgemaakt, dat hij verdere gratie verlening aan de vier in ons land nog gevangen zittende Duitse oorlogsmis dadigers overweegt. Ook na de replieken weigerde hij in te gaan op de vraag van mr. Cammelbeeck of gratie wordt over wogen. De minister was kennelijk geërgerd dooi de wijze waarop mr. Cammelbeeck bij hem op bepaalde uitspraken had aange drongen. De socialistische afgevaardigde was op zijn beurt geïrriteerd door de wei gerachtige houding van de minister en vroeg de stemming over de begroting uit te stellen tot volgende week dinsdag, op dat zijn fractie gelegenheid zou hebben haar conclusie te trekken uit wat de mi nister had gezegd of niet had gezegd. Dergelijke krasse geluiden werden uit de overige fracties niet vernomen. Mr. Cammelbeeck had o.m. gezegd dat minister Beerman nu, tegen het vermoe delijk einde van zijn ministeriële leven, niet de politieke verantwoordelijkheid mag dragen voor een eventuele verdere gratie verlening aan de oorlogsmisdadigers, ten- Bij de behandeling in de Tweede Ka mer van het Nederlands-Duitse ver drag heeft de minister van Financiën, prof. Zijlstra, een financieel-techni- sche toelichting op het verdrag ge geven. Naast hem plegen hier minis ter-president De Quay en minister Luns ruggespraak. Geheel links minister Korthals. De avondploeg van het Amsterdams dag blad „De Telegraaf" heeft gisteravond bij na twee uur gestaakt. De typografen wa ren het niet eens met het 's middags door een deputatie van de personeelscommis sies van de Amsterdamse dagbladen geno men besluit, gevolg te geven aan het ver zoek van de werknemersbonden zich van individuele acties voorlopig te onthouden. Een beroep van de adjunct-directeur had geen resultaat. De stakers luisterden wel naar de voor zitter van de bij het N.V.V. aangesloten A.N.G.B., de heer A. van den Boogaart, en de afdelingsvoorzitter van deze bond, de heer A. Laane, die in de hal van het krantengebouw de stakers in overweging gaven aan het werk te gaan. Hieraan werd gevolg gegeven. Onder de stakers heerste grote teleur stelling over de houding van de overige personelen van de Amsterdamse dagbla den, die wel aan het werk waren gegaan. Ze achtten deze handelwijze en ook die van de gezamenlijke personeelscom missies in strijd met het op de pro testvergadering van zaterdag genomen be sluit een 24-uursstaking te beginnen als voor die tijd geen overeenstemming over de nieuwe grafische C.A.O. zou zijn be reikt. Zoals bekend is wordt vrijdag het overleg tussen werkgevers en werkne mers hervat. De Tweede Kamer is hedenmiddag met tegenzin akkoord gegaan met het Nederlands-Duits verdrag, dat de laatste dagen aan veel critiek van de Kamer leden heeft blootgestaan. Noodgedwon gen heeft de Kamer er met 84 tegen 23 stemmen haar goedkeuring aan ge geven. Minister-president De Quay haalde gistermiddag de Anti-Revolutionairen over de streep door zijn mededeling dat de. re gering bereid is enkele nieuwe categorieën toe te voegen aan degenen die in aan merking komen voor een uitkering uit de 125 miljoen Duitse marken die West-Duits- land Nederland op grond van het verdrag zal moeten betalen voor nazi-slachtoffers. De regering stelt zich voor ook een uit kering te doen aan bepaalde groepen blij vend invaliden, die niet of korter dan drie maanden in gevangenschap zijn geweest. Deze invaliden zijn verzetsstrijders, die buitengewoon Ipensioen orftvangen en de- genen die onderstand krijgen op grond van I een twintig dollarbiljet kwam wisselen, la- toch wel aanvaardbaar acht. De minister betreurde het dat er bij de Duitsers geen schuldbesef tot uiting is gekomen toen het om aanvaarding van Nederlandse deside rata ging. De minister zei echter ook dat men moet bedenken dat het verdrag vijf tien jaar na de oorlog is gesloten en niet met de nazi's, maar met een ander Duits land, dat Nederlands bondgenoot is en een democratische basis heeft. Hij was van mening dat verwerping van het wetsont werp Nederland in een ongunstige positie zou brengen. (Men zie verder pagina 2) de regeling slachtoffers. de echte eierbeschuit De Kamer toonde zich ook op de tweede dag van de behandeling niet erg ingenomen met het verdrag. De minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns. zei dat de regering evenmin geestdriftig is maar het resultaat BARTEUORISSTk" HAARLEM TEL 13439 lEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÉDE EN NAPPA VESTEN Verwachting tot morgenavond: Op vele plaatsen opklaringen en geen neerslag van betekenis. Vannacht en morgenochtend matige tot strenge vorst en mor genmiddag overwegend lichte vorst. Veranderlijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Binnen vierentwintig uur zijn in Amster dam bij het grenswisselkantoor in het cen traal station drie valse dollarbiljetten aan geboden. Eerst was het een vrouw, die hulpverlening aan oorlogs- MOSKOU (Reuter) Het opperste ge rechtshof in de Sovjet-Unie heeft vijf men sen ter dood veroordeeld wegens het lei den van een groep die onwettig winsten maakte door de clandestiene vervaardi ging van vulpennen, knopen, scheermessen en linialen. Tientallen mensen stonden terecht. Zij hadden in vijf jaar ongeveer 800.000 ver diend. Vijf beklaagden kregen vijftien jaar gevangenisstraf. Het proces duurde vier maanden en er werden 300 getuigen gehoord. De leider van de groep was een zekere Povarinets, pro- duktiechef van een fabriek in Leningrad waar de betrokken artikelen werden ver vaardigd. Men maakte gebruik van een „dubbele boekhouding" om de produktie geheim te houden. De goederen werden in een aantal steden door de „eigen mensen van de bende" verkocht. Westelijke waarnemers noemen dit een van de belangrijkste processen van deze soort sedert de invoering van de dood straf in 1961. Een klein door Lucas Cranach geschil derd portret, dat zondag uit een mu seum in Aix-en-Provence werd gestolen, is vandaag per post teruggezonden. Het 16de eeuwse schilderij van een jong meisje, Christiane Ellenaud, was met zorg verpakt. Op het poststempel van het pakket stond Marseille. Er wa ren geen aanwijzingen omtrent de persoon die het werk naar het museum heeft te ruggezonden. ter een hotelhouder uit de Warmoesstraat die twee tien dollarbiljetten aanbood. Ze bleken vals te zijn. Via het stille alarmeringssysteem van de Amsterdamse politie werd het tweetal meteen ingerekend. De vrouw bleek on schuldig te zijn (ze had het valse dollar biljet van een bezoeker ontvangen) de man eveneens. Hij had de valse biljetten gekregen van een vrouw, die ze van zee lieden had geïncasseerd. De politie acht het niet uitgesloten dat met een schip of op een andere wijze buitenlanders in de hoofdstad zijn aangekomen die de valse dollarbiljetten in circulatie brengen. Van onze Amsterdamse redacteur) Amsterdam krijgt een tweede „shopping centre". De parkeernood in de binnenstad en het grote succes van het shopping-cen tre te Amstelveen heeft een aantal gro te bedrijven, waaronder de Uijenkorf, Vroom en Dreesmann en Albert Heyn, doen besluiten een oud initiatief tot het stich ten van een groot koopcentrum in Amster dam-Noord te steunen. Over enkele weken zal een N.V. wor den opgericht waarin naast de grootwin kelbedrijven ook de middenstanders kun nen deelnemen. Het ontwerp van het shopping-centre zal vermoedelijk worden opgedragen aan de Rotterdamse archi tect Rein Fledderus. Het nieuwe winkelcentrum is gesitueerd in de tuinstad Buikslotermeer die de ko mende vijf jaar ten oosten van de weg Amsterdam-Leeuwarden zal verrijzen. Het winkelcentrum zal ongeveer twee k "ome ter van de noordelijke uitgang van de IJ tunnel komen en is dus snel bereikbaar vanuit de Amsterdamse binnenstad. Het nieuwe shopping-centre zal het hart van Amsterdam-Noord moeten vormen, zo is de bedoeling van het stadsbestuur. Er zullen dan ook andere gebouwen komen zoals een bioscoop, een postkantoor, een café-restaurant en dergelijke. In Amster dam-Noord waar thans vijftigduizend men sen wonen zal de bevolking in de komen de jaren worden verdubbeld. Het winkel centrum zal echter als tegenhanger van het shopping-centre Amstelveen een groot verzorgingsgebied krijgen dat reikt tot Purmerend en de Zaanstreek. De bijzondere commissie uit de Twee de Kamer onder voorzitterschap van mr. Van Doorn heeft thans haar rapport uit gebracht over de zaak Van der Putten. De meerderheid van de commissie deelt het oordeel van minister Visser, dat de heer Van der Putten een ambtenaar is die niet past in het ambtelijke defensie apparaat. Twee leden van de commissie staan op het standpunt, dat het niet juist is, achter af té constateren dat de heer Van dei- Putten blijk heeft gegeven van zodanige eigenschappen dat hij binnen het ambte lijke defensie-apparaat ongeschikt is. De commissie is het geenszins op alle punten eens met het beleid van minister Visser in de zaak Van der Putten. Som mige uitlatingen van de minister, in het openbaar over de heer Van der Putten gedaan, noemt zij „minder voorzichtig" (Men zie pagina 11) Op de vliegbasis Ypenburg zijn bijna vijftig officieren, onderofficieren en man schappen plotseling ziek geword'en. Aan vankelijk dacht men aan voedselvergifti ging, maar de dokter van de vliegbais helt nu over tot de opvatting, dat hier sprake is van een onschuldige virusziekte. De militairen hadden 's avonds nasi go- reng gegeten. Plotseling werden tien van hen ziek. De dokter stelde een onderzoek in en liet meer dan veertig mannen isole ren. De overgebleven nasi werd opgestuurd naar het Rijksinstituut voor de volksge zondheid in Bilthoven, waar het zal wor den onderzocht. De meeste patiënten zijn inmiddels al flink opgeknapt. Aangezien gelijke ver schijnselen zich momenteel ook veel voor doen bij burgers in Den Haag, waar soms alle bewoners van een flatgebouw tegelijk ziek zouden worden, meent de dokter van de vliegbasis nu, dat ook hier sprake is van een dergelijke moeilijk te determine ren virusziekte van onschuldige aard. Ze kerheid heeft men pas als het mstituut voor de volksgezondheid uitsluitsel heeft gegeven. Het definitieve ontwerp voor het Opera gebouw Amsterdam, dat op de plaats van de oude RAI aan de Ferd. Bolstraat zal verrijzen, is gereed. De architect, ir. B. Bijvoet uit Haarlem, heeft vanmorgen in de Beurs in Amsterdam een toelichting op het plan gegeven. Ir. Bijvoet heeft berekend dat de bouw kosten voor het opera-gebouw met- 1400 plaatsen ongeveer 24 miljoen gulden zal bedragen. De bouw zal drie jaar vergen, maar het is nog niet bekend wanneer daarmee Ran worden begonnen, omdat in eerste instantie de Amsterdamse gemeen teraad het plan moet goedkeuren. Ir. Bij voet zei ongeveer een jaar nodig te heb ben voor het bestek-klaar maken van het plan. zij zich op korte termijn bij hen omstan digheden van geestelijke of lichamelijke aard zouden voordoen die gratieverlening wel zouden rechtvaardigen. Minister Beerman verwees naar het ant woord dat hij destijds heeft gegeven op vragen van het Tweede Kamerlid mr. Berkhouwer (V.V.D.), dat een overzicht bevatte van het gratiebeleid zoals dat se dert 1952 is gevoerd. Zijn beleid sloot aan bij dat van zijn voorgangers, zei hij. De bewindsman was tegenstander van een brede discussie over het gratievraagstuk. Zo'n discussie treft rechtstreeks labiele mensen in en buiten de gevangenis, men sen ook die psychisch nog steeds gebukt gaan onder het leed dat zij hebben onder vonden. Een 44-jarige eigenaar van een zeilma kerij uit Amsterdam wordt er van be schuldigd in de woning van de familie S. Boorsma aan de Voorweg in Zwaagwest- einde een negentienjarige schillenman uit Leeuwarden met een mes in de borst te hebben gestoken. Het slachtoffer is ern stig gewond overgebracht naar het diaco nessenhuis te Leeuwarden. Zij toestand is redelijk. Het mes is de borst op slechts enkele centimeters onder het hart binnengedron gen. De verdachte is later op de avond, nadat de gewaarschuwde rijkspolitie een bevel tot aanhouding had laten uitgaan, ge arresteerd op de kop van de Afsluitdijk. Hij was met zijn 44-jarige echtgenote, die de aanleiding tot de steekpartij was, op weg naar Amsterdam. De man woonde enige tijd geleden met zijn echtgenote en drie kinderen in Zand- bulten (Friesland). De vrouw kreeg daar kennis aan de schillenman, met wie zij. 'n verhouding aanknoopte. Nadat dit tot een echtscheiding van haar wettelijke man had geleid verhuisde deze naar Amster dam. De wispelturige vrouw volgde hem even wel op de voet en ging weer met hem samenwonen. De schillenman wist de vrouw echter over te halen met hem mee te gaan naar Friesland. Het tweetal vertrok en toen de Amster dammer de verdwijning van zijn vrouw ontdekte zette hij in zijn auto de achter volging in. 's Avonds trof hij het tweetal ten huize van een zwager van de schillenman in Zwaagwestêinde. Tijdens een ruzie, die na zijn komst ontstond en waarbij de schil lenman 'n stoel greep om zich te verdedi gen, trok de Amsterdammer plotseling een mes en stak de schillenman daarmee in de borst. In de consternatie verdween hij met zijn ex-echtgenote, stapte in zijn auto en aanvaardde de terugreis naar Amsterdam Hij is na zijn aanhouding overgebracht naar de politiekazerne in Murmerwoude, waar hij voorlopig is ingesloten. Otto Weiss: Het valt zekere mensen moeilijk te eindigen wanneer zij klaar zijn. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9, 11 Beeldverhalen2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 11 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving5, 7 Topsy 6 In de Vishal en op zee7 Weg en Wiel9 Kunst 13 Horen en Zien 13 Feuilleton 15 Economisch nieuws 17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Er rust moreel geen plicht op de Nederlandse bouwvakarbeiders om na bet invallen van de dooi op zaterdag te werken aangezien de werkgevers in de afgelopen jaren weinig of geen voorzie ningen hebben getroffen om bet werken bij vriezend weer mogelijk te maken en bet zelfs regelmatig is voorgekomen dat arbeiders bij temperaturen om het vries punt naar huis werden gestuurd. Dat is de mening van de heer A. Buys, voorzitter van de afdeling Amsterdam van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfs- bónd en lid van hét hoofdbestuur van deze bond. De centrale commissie bouwnijverheid, waarin de drie werknemersorganisaties samenwerken, meent dat werknemers mee moeten werken als de werkgevers een redelijk beroep op hen doen om het pro- duktieverlies door bijzonder strenge en lange winters in te lopen. De C.A.O.'s en de arbeidswet geven voldoende mogelijk heid. Speciale maatregelen zijn dan ook niet nodig. Een gedegen aanpak van de achterstand zou sterk kunnen worden be vorderd, als het loon uit bedoelde arbeid belastingvrij zou zijn, meent de commissie WASHINGTON De Verenigde Staten kernmacht met andere landen te delen. lijken sterk geporteerd te zijn voor het oppervlakteschepen van de NAVO-lanJen uit te rusten met lanceerinstallaties voor kernraketten, waarover wij gisteren be richtten. De multilaterale NAVO-kernmacht kan worden samengesteld uit bovenwatersche pen, of uit Polarisonderzeeërs, of uit bei de, maar het ziet er naar uit, dat gewo ne marineschepen het meest geschikt wor den geacht, althans voorlopig, aldus een Amerikaanse marinewoordvoerder. Hij zei, dat de keus zal worden gela ten aan de Europese Landen. Deze landen zullen een deel van de kosten dragen voor de strijdmacht en meehelpen bij de ont wikkeling ervan. Bovenwaterschepen met raketten zijn voordeliger dan de onder zeeboten met hun Polaris-raketten. Deze overweging zal echter niet van in vloed zijn op de overeenkomst van Nas sau, waarbij Engeland het recht kreeg Amerikaanse Polaris-raketten te kopen voor zijn onderzeeërs, aldus werd van of ficiële Amerikaanse zijde met nadruk ver klaard. De bovenwatervloot zou de volgende voordelen hebben: Zij kan sneller in het leven worden ge roepen dan een Polaris-strijdmacht. De Verenigde Staten, zo wordt in dit verband opgemerkt, willen zo snel mogelijk een afschrikwekkende NAVO-strijdmacht tot stand brengen, om blijk te geven van hun bereidheid de verantwoordelijkheid voor'n 125 gr. poulet 125 gr. gehakt zakje kruiden grote mergpijp KENNEMERLAAN 43 - 45 De opbouw ervan is goedkoper en een voudiger. De vloot kan operationeel wor den zonder dat daar de langdurige oplei ding aan voorafgaat, die vereist is voor de bemanningen van kernonderzeeboten. Zij kan worden voorzien van gemengde bemanningen uit verschillende landen. Zij zou op Europese scheepswerven kun nen worden vervaardigd, hetgeen minder kosten betekent. Livingston Merchant, de speciale afge zant van president Kennedy, die vrijdag naar Europa vertrekt voor overleg over de vorming van een multilaterale NAVO- kernmacht, zal de argumenten voor en tegen uiteenzetten aan de Europese auto riteiten. (Reuter). En in deze barre kou, zijn in onze zaak de prijzen tot vér beneden het vries punt gezakt. Zodat een bezoek zéker de moeite waard is KLOOSTERSTR. 33-35 BEVERWIJK Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding i

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1