Misnoegde Kamermeerderheid voor Ned.-Duits verdrag Initiatief van prinses Beatrix tot herbouw Perzisch dorp AGENDA 3 Koning Rambot en snijdertje Miks en bondig P o 11 e» Pel li en Pin öo p Drie doden in het verkeer Ook koudetoeslag voor GSW en SWH- werknemers Twee jaar geëist voor verduistering van 30.000 dollar Hilversumse recherche lost inbraak op Verzending van zeepost Vannacht kouder J DONDERDAG 21 FEBRUARI 1963 2 Mr. Luns: Geen haast In mineur is het WEEKBLAD voor ieder die zich jong voelt en van gezelligheid houdt. Kerkelijk nieuws Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Blus die laaiende vuurzuil Examens 78. „Wat zou dat voor een leuk huisje zijn het lijkt, wel een poppenhuisje, o) misschien wonen hier op het eiland wel Lilliputters. Ik voel me nu net als een reus!" „Koekoek! Als er iemand in het huisje is, kom dan maar naar buiten! Ik ga eens boe roepen, dan gebeurt er beslist wel iets grappigsF „Nou, het lijkt wel of ze ons bij de neus nemenWacht eens evenwe gaan het eens anders doen, net als echte reuzen!" ïd 3 s e (Van onze parlementaire redacteur) Wat reeds werd vermoed, kwam gistermiddag vast te staan: de meerderheid van de Tweede Kamer zou zich neerleggen bij het sterk gecritiseerde Nederlands-Duitse verdrag. Premier De Quay slaagde er gisteren in, de aarzelende Anti-Revolutionairen over de streep te trekken door een tegemoetkoming ten aanzien van de uitkering van 125 miljoen aan slachtoffers van de Duitse oorlogsterreur. Ook invaliden die minder dan drie maanden of in het geheel niet gevangen hebben gezeten zullen voor een uitkering in aanmerking kunnen komen. Het door de commissie-Drees geadvi seerde verdelingsstelsel zal hierdoor volgens de minister-president niet wezenljjk wor den geschaad. Het ontwerp-algemene maatregel van bestuur dat op deze verdeling be trekking heeft zal aan de nu gedane toezegging worden aangepast. De regering zal de Kamer nog nader inlichten over een aantal bijzonderheden. Als objectieve maatstaven noemde prof. De Quay het aan oud-verzetsstrijders toekomende buitengewone pen sioen en de ondersteuning krachtens de regeling hulpverlening oorlogsslachtoffers voor niet-verzetsmensen. De minister-president voelde niet voor een noodfonds voor „hardheidsgevallen" omdat dit een doorkruising zou betekenen van het systeem, dat is gebaseerd op een eenvoudige en snelle uitbetaling. Prof. De Quay had veel begrip voor het leed dat nog dagelijks voelbaar is, maar het zou volgens hem onmogelijk zijn tot enige evenredigheid in de uitkeringen te ko men. Niemand zal zich volkomen bevre digd voelen, maar het bedrag van 125 miljoen vond hij althans 'n morele schuld erkenning van Duitse zijde. Soepelheid zal worden betracht voor degenen die in dertijd statenloos waren, maar inmiddels Nederlander zijn geworden. Niet minder dan zes bewindslieden lie ten zich gisteren horen bij het debat over het verdrag, namelijk de ministers De Quay, Luns, Korthals en Zijlstra en de staatssecretarissen Van Houten en Stijkel. Minister Zijlstra zag de 125 miljoen niet als „smartegeld", omdat de verdeling daarvan onafzienbare problemen zou heb ben opgeleverd. Het betreft hier een op zichzelf staande regeling, die zonder het verdrag niet denkbaar zou zijn geweest. Het geldend maken van nadere aanspra ken blijft intussen mogelijk. Van groot scheepse Duitse herstelbetalingen zag hij niets meer komen. De jaren na de eerste wereldoorlog hebben trouwens al aange toond dat de betalingen als deze allerlei kwalijke economische gevolgen hebben. Het was opmerkelijk dat minister Luns de goedkeuring van het verdrag met ge reserveerde nadruk aanraadde, maar dat hij ook liet doorschemeren het niet zo erg te zullen vinden als daarna de Eerste Ka mer met de goedkeuring nog enige tijd zou wachten. Na deze goedkeuring kan er pas van ratificatie sprake zijn. Uit de Tweede Kamer was gevraagd of deze niet zou kunnen worden opgeschort in verband met Duitslands Europese politiek. Daar was minister Luns niet toe bereid, maar door luchtigjes te zeggen dat de behan deling in de senaat nog wel even op zich zou laten wachten vestigde hij bepaald niet de indruk dat er haast gemaakt zou worden. Uit de Kamer kwam overigens geen motie of amendement om de ratificatie uit te stellen. Minister Korthals zei, dat Nederland niet had te klagen over Duitsland mede werking ter bestrijding van de vervuiling van de Rijn, hoewel er nog meer zou kunnen gebeuren. Over het vervallen van de grenscorrectie bij Elten zei hij, dat de gemeente Herwen en Aerdt van de bestaande verbindingswegen zal kun nen blijven profiteren. De staatssecreta rissen Stijkel en Van Houten beantwoord den nog enige vragen van dr. Diepenhorst (C.H.), die met nadruk wilde weten of men in Groningen instemde met de Eemsrege- lin.g en of de betrokkenen bij de Rijnvaart akkoord gingen met het resultaat van de Rijnvaartonderhandelingen, waarover de heer Stijkel zelf ook niet erg verrukt was. Het stond dus gisteren reeds vast dat een meerderheid, bestaande uit K.V.P., V.V.D., A.R.P. en een aantal socialisten zich vóór het verdrag zou uitspreken. Maar zelden waren de gevoelens van de Ka mer zo in mineur als bij deze gelegen heid. Ook de bewindslieden blaakten niet van geestdrift. Het verdrag werd „het maximaal be reikbare" genoem,d. Welnu, zei dr. Diepen horst, als dit zo onbevredigend is, is het niet waard bereikt te worden. Hij zei ver der: „Duitsland zal de aanvaarding van dit verdrag hebben te danken aan de nazi slachtoffers, die als het ware vurige ko len stapelen op het hoofd van degenen van wie zij zo te lijden hebben gehad." Dr. Patijn (P.v.d.A.) sprak over een „dwangpositie" waarin het parlement ver keerde. De heer Scheps (P.v.d.A.) meen de: Duitsland kan dit verdrag winnen, maar daardoor veel morele goodwill ver liezen. De heer Scheps wilde het tegen woordige Duitsland niet met het Hitlerrijk vergelijken. „Maar dan dienen de Duitse onderhandelaars zich niet te gedragen als of de nazistische methoden nog bestaan," zei hij. De heer Noordenbos (P.S.P.) zei niet te willen bukken voor hetgeen Duits land ons meent te kunnen dicteren. Dat zou in strijd zijn met de waardigheid van het Nederlandse volk. Advertentie Abonneer U nu - U zult er alleen maar plezier aan beleven. Alleen Rosita geeft per jaar 4 uitstekende romans in fraaie band. Door inzending van onderstaande bon heb ik recht op deelname aan alle wedstrijden en andere voordelen. Vul in en verzend in open en veloppe (4 ct. postzegel) aan Rosita, Postbus 74, Haarlem. Ik abonneer mij op Rosita 40 ct. per week of f5.20 per kwartaal. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: HIJ/4 idruKietters s.v.o. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Zaamslag E. Venema te Zwijndrecht. Geref. Gemeenten Beroepen te Arnhem. Chr. v. Dam te Rotterdam-Z.; te Kortgene A. Hofman te Zeist. Rem. Broederschap Aangenomen naar 's-Gravenhage (vac. dr. P. D. Tjalsma) P. Pols te Naarden- Bussum. c Stadsschouwburg, vandaag en vrijdag 20 u.: Toneelgroep Theater met „Koningin Elizabeth" van Maxwell Anderson. Regie: Ank van der Moer. Concertgebouw, vandaag 20 u.: Orgel concert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 15.10 en 16.20 u.: „De reis van prinses Beatrix naar het Verre Oosten", a.l.; vandaag 19 en 21.15 u.: „Der Zarewitsch", a.l. Van vrijdag af 19 en 21.15 u.: „Macisteoverwinnaar", 14 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u.: „De sheriff met de petticoat", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Jessica", 14 j. Lido, vandaag 19 en 21.15 u.: „Het zwaard van Zorro", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Jong maar geraffineerd", 18 Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Gods geuzen", 14 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Het meisje Anna Suh", 14 j. Vrijdag 20.15 u.: „125 Rue Montmartre", 14 j. Rembrandt, 14 en 20 u.: „De langste dag", 14 j. Roxy, vandaag 19 en 21.15 u.: „Het ge heim van de X-15", 14 j. Van vrijdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Mr. Buldog van Inter pol", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Wilde aard beien", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 u.: zondag van 13-17 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen, aquarellen van Theodoor Heynes. Tot en met 28 februari. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-22 u.: Klassiek grammo- foonplatenconcert van 21-22 u.: Schumann en Ravel. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3) Tentoonstelling van schilderijen van J. Möhlenpage. Tot en met 23 febr. Dagelijks geopend van 9-17 u. en tijdens de klassieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrij'dag van 18-20 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Expositie van tekeningen Hollandse. Italiaanse en Franse School 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks (behalve maandag) ge- open" van 11-15 u. Eerste zondag van de maand 13-15 u. Museum Het Huis van Looy (Kleine Houtweg-Kamperlaan), Expositie van de schilder-schrijver Lucebert. Dagelijks ge opend van 10-17 u. en zondag 13-17 u. Tot en met 3 maart. De Vishal: Tentoonstelling van figura tieve schilder- en beeldhouwkunst. Dage lijks van 10-17 u„ zondags van 13-17 u. Tot en met 24 februari. Huize Bloemenheuvel, Bloemendaalse- weg 158, Overveen: Expositie van werk van Dick van Luyn. Dagelijks van 10-17 u; zondags van 14-17 u. Tot en met 24 fe bruari DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva" (Raam- vest)- Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20-2 u. Van 21-23.15 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster. Marian Berk en Han RpMsfer fnianoV Restaurant Brinkmann, vrijdag 20 u.: Teenageravond ten bate van de bejaarden met o.a. optreden Anneke Grönloh. Krelagehuis (Leidsevaart), Haarlemse voorjaarsbeurs. Dagelijks geopend van 10- 17 u. en 19-23 u. Tot en met 22 februari (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 15 februari). DONDERDAG 21 FEBRUARI City, 20 u.: „Trottoirmeisjes van Parijs". Rex, 19.30 u.: „Luitenant Brown... vo gelvrij I" Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Openbare leeszaal en r.-k. leeszaal, mid dag en avond gesloten. VRIJDAG 22 FEBRUARI City, 20 u.: „Verrader in opdracht". Rex, 19.30 u.: „Boccaccio '70". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder don derdag. Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30 14.30 tot 17.30 en 19 lot 21.30 uur, bovenzaal De Brulboei", Kanaalstraat 228c: 16 tot 18 en 19 tot 20.30 uur; filiaal Wjjkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal VVüstelaan 79, Santpoort: 19 tot 21 u. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 19 tot 21 uur; Jozefhuis, Banjaertstraat, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 u.: Lucy Schouten spreekt over haar zwerf tochten door Jordanië voor Nutsdeparte- ment, Volksuniversiteit en Nivon. DONDERDAG 21 FEBRUARI Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, filmavond voor perso neel Hoogovens. VRIJDAG 22 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De zoon van Captain Blood". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Echtschei ding op z'n Italiaans' W.B. Theater, 20 u.: „Lijfwacht voor gangsters". Advertentie die opstijgt vanuit de maag tot soms hoog in de keel. Neem Rennies! Een afdoende remedie. Een of twee Rennies gewoon laten smelten op de tong. Nog vóór ze helemaal gesmolten zijn geven ze - met het speeksel naar de maag gevoerd - prompt baat. En afdoende Met Rennies bij de hand nooit angst meer voor laaiende zuurbrand. Over enkele maanden zal in dertien Europese landen een grote actie worden ontketend met het doel het Perzisch Dorp Dousadj. dat by de enorme aardbeving van vorig jaar ten onder ging, te her bouwen. Deze internationale hulpverlening steunt op een initiatief van prinses Bea trix, die tijdens haar wereldreis het Per zische rampgebied bezocht en zeer onder de indruk kwam van het ieed bnder de bevolking van dat land. De aardbeving eiste dertienduizend levens. Na haar terugkeer in Nederland heeft de prinses de eerste contacten gelegd die inmiddels zijn gegroeid tot een nauwe sa menwerking van jongeren in dertien lan den, te weten Frankrijk, Engeland Duits land, Italië, Oostenrijk, Zwitserland, Tur kije, Griekenland, Zweden, Noorwegen, Denemarken, België en Nederland. Zes tig door de prinses geselecteerde jonge ren, meest studenten, hebben eind vorig jaar op het kasteel Gutenfels bij Koblenz een conferentie gehouden met het doel ges'alte te geven aan het grootse pro- jekt dat prinses Beatrix voor ogen stond. Uit de conferentie is in alle stilte de Europese werkgemeenschap geboren, die aan de Nieuwe Zijds-Voorburgwal te Am sterdam een kantoor heeft betrokken. De werkgemeenschap wordt geleid door twee secretarissen-generaal. David Mitchnik uit Israël en Louis de Ryckel uit België. De heer Mitchnik is dezer dagen teruggekeerd uit Teheran waar hij een aantal bespre kingen heeft gevoerd. Qnder leiding van de secretarissen- generaal wordt op het ogenblik een plan uitgewerkt dat binnenkort aan de con- De 37-jarige ongehuwde vertegenwoordi ger W. van Daal uit Vierlingsbeek is in het Noord-Limburgse plaatsje Castenray met zijn auto in volle vaart tegen een boom gebotst. Hij overleed ter plaatse. De 51-jarige drukker G. Knaap uit Am sterdam is met zijn bromfiets op de Prins Hendrikkade in Amsterdam geslipt en met zijn hoofd onder het achterwiel van een vrachtauto terecht gekomen. Hij was op slag dood. Op de Peeldijk tussen Elsendorp en Handek onder de gemeente Gemert is de 24-jarige heer B. W. M. de Bij uit Eind hoven met zijn personenauto tegen een boom gereden en om het leven gekomen. Twee Amsterdammers hebben ernstige verwondingen opgelopen bij een botsing op de Schellingwouderbrug, waardoor het verkeer geruime tijd werd gestremd. ferentie van zestig jongeren zal worden voorgelegd. Kort daarop zal de actie in de dertien landen gelijktijdig beginnen. Naar wij vernemen zal de Europese werkgemeenschap zich in de toekomst niet uitsluitend bepalen tot de steunverlening aan het Perzische rampgebied. Onder zocht wordt de mogelijkheid om uitvoe ring te geven aan het streven van prinses Beatrix om de economische integratie van de Europese jongeren uit te breiden tot het geestelijke terrein. Staatssecretaris Roolvink heeft besloten aan de werknemers in de sociale werk voorziening voor hand- en hoofdarbeiders (G.S.W. en S.W.H.) een koudetoeslag toe te kennen gelijk aan die voor het rijks personeel. Dit betekent een uitkering in eens van netto 35 aan de G.S.W. en S.W.H.-werknemers, die gehuwd of onge huwd kostwinner zijn. Voor zo ver deze werknemers in de buitenlucht hebben ge werkt onder de door het weer verzwaar de omstandigheden kan de toeslag op netto 50,- worden gesteld. Verrekening zal plaats hebben met even tueel reeds door de gemeentebesturen ver leende koudetoeslagen. Wagenmgen. Tot doctor in de landbouw kunde is bevorderd J. H. Labuschagne. ge boren in Potchefstroom (Z.A.), na verde diging van een proefschrift met stellingen getiteld: churning in the absence of air. Utrecht. Kandidaats wiskunde en na tuurwetenschappen A: L. den Braber (Breukelen), D: R. Th B. Houterman (Bem- mel). E: J. J. de Ridder (Utrecht), G. J. op de Weegh (Almelo), F' N. J. Verhoef (Utr.), G: H. A. M. Jacobs (Venlo), H: J. Lange- laar (Zwolle), J: B. W. Vink (Bilthoven), L: mevrouw E. H. CoxCampagne (Utrecht), K: mej. M. H. M. dë> Bruine (cum laude) (Hilversum), mej. A. R. A. van Rijn (cum laude) (Apeldoorn), mej. R. A. M. Engel (Utrecht). Doctoraal natuurkunde: M. M. M. P. Mattheij (Nijmegen). Doctoraal biologie: mej. A. Miedema (Hengelo-O.), mej. M. C. M. van Oorschot (Eindhoven) en de heren A. J. Kalmijn (cum laude) (Utrecht), J. van der Burgh (Apeldoorn), W. F. Jansen (Hil versum). Amsterdam (Gem. Un.). Propaedeutisch examen theologie G. J. Gast (Amsterdam). Leiden. Kandidaats westerse sociologie: mej. L. v. d. Veen (Voorburg). Doctoraal westerse sociologie: P. W. J. M. Kooien (Rotterdam). Kandidaats psychologie: J. W. van Borselen (Voorschoten). 20-21. Op z'n wandeling kwam snijdertje Miks ook langs de Chinese winkels, waar van allerlei te koop was. En wat zou wel z'n grootste aandacht nebben? Ja, na tuurlijk de prachtige, met gouddraad ge borduurde zijden stoffen; want hij was im mers zelf kleermaker en genoot dus van die prachtige dingen. Hij had graag wat van die stoffen ge kocht en meegenomen naar huis; maar ja.zoveel geld had Miks niet. Daarom keek hij er alleen maar naar. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft tegen een 41 jarige in maison Lafitte in Frankrijk wo nende, maar sedert 16 maart vorig jaar in Nederland gedetineerde bedrijfsanalist twee jaar gevangenisstraf geëist. De ver dachte werd in maart vorig jaar in Al melo aangehouden op een klacht wegens oplichting, verduistering en diefstal van de tegenwaarde van 30.000 dollar in Fran se francs ten nadele van zijn gewezen echtgenote, een vermogende zestien jaar oudere Amerikaanse uit Palo Alto bij San Francisco. Verdachte had de vrouw, weduwe van een rijke advocaat in mei 1960 in Parijs leren kennen. Op 8 augustus 1960 trouwde zij met hem in de synagoge van San Francisco. Voor de huwelijksvoltrekking zou verdachte de Amerikaanse hebben op gelicht door het te doen voorkomen dat de onderneming in Frankrijk waar hij werkte een dochterbedrijf wilde stichten, waarin hij aandeelhouder wilde zijn. Hij leende daarvoor tweeduizend dollar van haar. Tien dagen na het huwelijk arriveer de het echtpaar in Parijs. Hier zou dé vrouw op aandringen van haar echtgenoot bij een bank een cheque van dertigduizend dollar hebben verzilverd. Na de uitbeta ling reden zij in een auto naar hun hotel waar verdachte na een twistgesprek zijn vrouw dwong uit te stappen. Hij zelf verdween met de auto en volgens de dag vaarding met de van de Amerikaanse ge leende dertigduizend dollar. De -vrouw be gon een procedure die leidde tot nietig verklaring van het huwelijk op 31 maart 1961 door het gerechtshof van de staat Californië. De Hilversumse recherche heeft giste ren voor een stunt gezorgd. Terwijl na melijk negentig procent van het korps praktisch dag en nacht bezig is met de opsporing van de negenjarige Arie van Hemert, die nu een week geleden spoor loos verdween, is een kraak van siera den ter waarde van zevenduizend gulden opgelost. De diefstal werd in de nacht van zondag op maandag in de Hilversum se Boschlaan gepleegd. In samenwerking met de hoofdstedelijke politie is men over gegaan tot de arrestatie van twee 18- en 24-jarige Amsterdammers, waarvan de oudste vlot bekende ook nog een inbraak te hebben gepleegd in een B.L.O. school in de radio-stad, waarbij hij filmappara tuur zou hebben verduisterd. Van de sie raden is tot nu toe slechts een klein ge deelte teruggevonden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten ss „Mormacsan", 24 feb., en ss „Westerdam", 27 feb.; Argenti nië: ms „Amstelland'24 feb., ss „Overo", 26 feb. en ms „Aludra", 28 feb.; Australië: ms „Arcadia", 25 feb..-Brazilië: ms „Gaas- terland". 27 feb., en ms „Aludra", 28 feb.; Brits-Oost-Afrika: ms „Ferdinand de Les- seps", 27 feb.; Canada: ms „Mormacscan", 24 feb., en ms „Pr. Casimir", 26 feb.; Chili, ms „Ares", 26 feb.; Ned. Antillen: ms „Ga- nymedes", 26 feb.; Nieuw-Zeeland: ms „Bo- ribana", 25 feb., en „Southern Cross", 27 feb.; Suriname: ms „Jason", 27 feb.; Z. Afrika (Rep.) en Z.W.-Afrika: ms „Pen dennis Castle", 24 feb., en ms „Randfon- tein", 27 feb. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Filmkeuring. De Centrale Commissie voor de Filmkeuring krijgt per 1 mei een nieuwe voorzitter. Aan mr. D. Bijdendijk, die 70 jaar is, is eervol ontslag verleend uit deze functie. Tot zijn opvolger is be noemd de heer J. C. Schuller, thans hoofd van het bureau Film van de afdeling Kun sten van het ministerie van Kunsten en Wetenschappen. Mr. Bijdendijk is van 1 februari 1951 af voorzitter geweest. Burgemeester. Tot burgemeester der gemeenten Nuenen, Gerwen en Nederwet- ten is benoemd jhr. mr. J. J. Smits van Oyen, sedert 1956 burgemeester der ge meenten Alphen en Riel. Jhr. mr. Smits van Oyen is 38 jaar en lid van de K.V.P. Annexatie. Het provinciaal bestuur van Overijsel heeft de minister van Bin nenlandse Zaken voorgesteld de gemeente Zwollerkerspel, die Zwolle als een ring om sluit, op te heffen en het grondgebied te verdelen tussen Zwolle, Hasselt, Heino, Wijhe, Dalfsen en IJselmuiden. Zwoller kerspel (12.000 inwoners) beslaat een ge bied van ongeveer 15.000 ha en bestaat uit enkele tientallen buurtschappen. Het ge meentehuis staat in Zwolle Mond- en klauwzeer. In de buurt schap Ypelo onder de gemeente Wierden zijn drie nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. Er moesten in totaal 126 varkens worden afgemaakt. Op een bedrijf in Rijssen moesten 85 varkens worden afgemaakt. Tienduizend vlieguren. De K.L.M. DC-8 „Daniel Bernoulli" is het eerste DC-8 straalvliegtuig ter wereld dat 10.000 vlieg uren heeft volgemaakt. Gezagvoerder P. J. Krouwel bereikte de mijlpaal drie uur na de start van Schiphol naar New York. Commodore Bijl. Commodore Johan nes Jacob Bijl, die in 1942, toen hij gepen sioneerd werd, kapitein van het H.A.L.- vlaggeschip „Nieuw Amsterdam" was, is in Upper Montclair in de Verenigde Staten, waar hij zijn laatste levensjaren heeft doorgebracht, in de ouderdom van 82 jaar overleden. Blauwe reigers. Zeven blauwe reigers zijn in het Zeeuws-Vlaamse Zaamslag te ruggekeerd op de hoeve „De Punt". Het zijn waarschijnlijk de eerste die in ons land zijn teruggekeerd om een kolonie te vor men. Op „De Punt" nestelen reeds jaren blauwe reigers. Heerlen 75.000. Heerlens inwonertal is op 75.000 gebracht door de geboorte van Marion Felicia Hendrina, dochter van het echtpaar Erens. Heerlen heeft al van ok tober af uitgezien naar de komst van de 75.000ste. Doordat het vertrek de vestiging overtrof, heeft deze zo lang op zich laten wachten. Kolendamp. In een ziekenhuis in Til burg is de 63-jarige mevrouw B. van Haa- ren-Kolen overleden ten gevolge van kolendampvergiftiging. Zij en haar 67- jarige echtgenoot werden op 9 februari bewusteloos in hun woning aangetroffen. De heer Van Haaren overleed diezelfde dag. De kolendamp was de slaapkamer binnengedrongen door een lek in een schoorsteen. HET K.N.M.I. deeR mee: Een zwakke rug van hogere luchtdruk, die zich uitstrekt van het zuiden van de' Noordzee naar Zuid-Zweden, verplaatst zich langzaam in de richting van ons land. De kans op opklaringen neemt daardoor toe en mede door de geringe wind zullen de temperaturen de komende nacht over het algemeen lager zijn dan de afgelopen nacht. Plaatselijk zal daarbij weer strenge vorst voorkomen. Belangrijke veranderin gen in de weerstoestand komen boven Europa niet voor. Een storing, die gisteren boven Frankrijk was gelegen, is naar Ita lië vertrokken. Aan de achterkant van de ze storing stroomde koude lucht naar het westelijk deel van de Middellandse Zee. Boven Noord-Scandinavië handhaaft zich een lagedrukgebied, dat nu echter iets in betekenis afneemt. Op het oostelijke deel van de Atlantische Oceaan blijft de de pressieactiviteit gering. WEERRAPPORTEN 000 Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag laatste 24 uur. 5 u Den Helder zwaar bew. nnw -2 0 Ypenburg zwaar bew. n -3 0 Vlissingen sneeuw n -2 0 Eelde geheel bew n -3 0,1 De Bilt sneeuw nno -2 0 Twente sneeuw n -3 0,2 Eindhoven sneeuw n -2 1 Zd-Limburg sneeuw nnwv -3 0,3 Helsinki zwaar bew. z 13 0 Stockholm half bew. w -7 0 Oslo licht bew. w -8 0 Kopenhagen onbewolkt windst. -7 0 Aberdeen sneeuwbui 0 2 2 Londen licht bew. nw 1 0,3 Amsterdam motsneeuw nnw -2 0,1 Brussel sneeuw n -3 0 Luxemburg sneeuw nw -2 3 Parijs sneeuw windst. -2 1 Bordeaux licht bew. windst. 8 1 Grenoble sneeuw nw 7 5 Nice licht bew. n 15 0 Berlijn sneeuw n -3 0 Frankfort sneeuw nno -1 0,3 München zwaar bew. ono 4 3 Zurich sneeuw w 6 Genève sneeuw 0 4 4 Locarno zwaar bew. windst. 11 0 Wenen geheel bew. n 3 0 Innsbruck zwaar bew w 7 0 Belgrado zwaar bew w 7 0 Athene zwaar bew. zzo 9 0,1 Rome regen nno 15 3 Ajaccio geheel bew w 14 3 Madrid onbewolkt windst. 10 0 Mallorca licht bew. zo 15 0 Lissabon half bew nnw 13 1 Vrijdag 22 februari Zon op 7.43 uur, onder 18.05 uur. Maan op 7.04 uur, onder 16.01 uur. Maanstanden 24 febr. 3.06 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 21 februari Hoog water 1.41 en 14 02 uur. Laag water 9.28 en 22.02 uur. Vrijdag 22 februari Hoog water 2.32 en 14.50 uur. Laag water 10.25 en 22.52 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort R 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2