Engeland bouwt raket die Skybolt-leemte opvult Von Hassel wil reservisten voor territoriale defensie Ons kindje f^v r Bij de tijd geeft U zekerheid en goedkoop is duurkoop Chefarine 4" Wereldnieuws Van dag tot dag en voeten In afwachting van de Polaris zorgt Londen voor zelfstandige strijdmacht West duit se minister zondag naar VS; Straussconceptie blijft ongewijzigd „Witte Huis is geen Buckingham Palace" Franse mijnwerkers gaan in staking Speurder naar nazi verledens gestraft Griep? Chefarine „4' doei wonderen! f vJ JL (Dp de raatótoel DONDERDAG 21 FEBRUARI 1963 3 Zelfstandige macht Katholiek protest inzake de godsdienstvrijheid in Israel Zweedse B.B." deed niet met Hugo mee Zwemvest van vermiste tankboot gevonden 18.380 miljoen ETERNA - CERTINA - INDUS - REMOVA - PRISMA Reservisten-leger 18,4 miljard mark Vakbonden eensgezind Malinovski naar India Hans Kops De vier middelen verenigd in Che farine „4", ieder afzonderlijk a! beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. De zielige vertoning van een aarzelende volksvertegenwoordiging tegenover 'n lus teloos pleitende regering heeft de eerste dag van de Kamerbehandeling van het Duits-Nederlands verdrag gemaakt tot een demonstratie van Nederlandse machteloos heid in de warwinkel van gespannen gn onzekere Europese verhoudingen. De ar gumenten van de regering voor aanvaar ding van het verdrag zijn al bekend ge noeg en werden gisteren niet aangevuld met betere motieven. Wel voegde minis ter Luns nog een steentje toe aan de er kenning van Duitslands leidende rol, die de Nederlandse onderhandelaars reeds ken nelijk hebben aanvaard: hij meende te moeten wijzen op het feit dat West-Duits- land een grote militaire kracht heeft ver worven, die bijna onmisbaar is voor de Nederlandse verdediging. Zelden zal in de Kamer zo'n ergernis wekkende verdraaiing van feitelijke ont wikkelingen in zo'n korte, kernachtige zin zijn samengevat. Niet alleen staat een Nederlands minister van Buitenlandse Za ken bij de behandeling van een verdrag dat het eertijds vijandelijke Duitsland moest worden afgesmeekt om iets van zijn gru welijke misdaden goed te maken, te be togen dat Nederland zich ook nog mili tair aan handen en voeten aan dit Duits land heeft laten binden, maar bovendien wordt dit verlies van Nederlandse zelf standigheid gebruikt als een argument om dan maar alles te accepteren wat men in die geknechte positie krijgt toegeworpen! Het is alsof een algemene verblinding zich meester heeft gemaakt van sommi gen dergenen, die na de oorlog geroepen zijn om de Nederlandse zaken beter en doelmatiger te behartigen dan dat voor de oorlog en tijdens de oorlog gebeur de. De minderheid niet te na gesproken die onder protest en met duidelijke af keer de huidige stand van zaken afwijst en alleen onder druk van een opportunis tisch redenerende meerderheid het be schamende verdrag moet accepteren. Er is nog een flauwe hoop dat de Eerste Kamer meer ruggegraat zal tonen en de, naar het zich op dit ogenblik laat aan zien, met alle absurditeiten meegaande Tweede Kamer een voorbeeld zal geven van groot en gegrond wantrouwen in het beleid van de thans zittende regering, speciaal van de thans zittende minister van Buitenlandse Zaken. De steeds ver der schrijdende uitlevering van Nederland se belangen en krachten aan een onge wisse buitenlandse machinatie, waarin al lerlei gevaarlijke tendenzen de kop op steken, mag eindelijk toch wel eens tot bezinning manen. Advertentie Van onze correspondent) LONDEN De Britse luchtmacht lijkt erin geslaagd te zijn de leemte aan te vul len tussen het snel naderende ogenblik dat de strategische (lange afstands) bommen werpers in het museum kunnen worden opgeborgen, en het tijdstip dat Engeland zal beschikken over de Amerikaanse Pola- risraketten op onderzeeboten. In het gisteren gepubliceerde jaarlijkse defensiewitboek wordt namelijk onthuld, dat men thans bezig is een nieuw geleid projectiel voor bommenwerpers te ontwik kelen, dat de veelzijdigste in z(jn soort belooft te worden. Deze nieuwe raket is als het ware de troostprijs voor de door de Verenigde Staten aanvankelijk in uit zicht gestelde, maar tenslotte geschrapte Skybolt. Op het ogenblik beschikken de Britse V-bommenwerpers (Vulcans en Victors) over Blue Steel-raketten, die op grote hoogte worden losgelaten en daarna zelf hun weg naar het doel volgen. Spoedig is echter een raket nodig die op veel grotere afstand dan Blue Steel kan worden gelan ceerd. Deze rol was toebedeeld aan de Amerikaanse Skybolt. De nieuwe Britse raket, waarmee nog geëxperimenteerd wordt, is een lange-af- standsprojectiel, hoewel geen surrogaat voor de ballistische (boven de atmosfeer uitkomende) Skybolt. Het voordeel van het nieuwe projectiel is, dat het voor veel dingen tegelijkertijd kan worden gebruikt. Het was oorspronkelijk ontworpen voor de nog geheime, dit jaar voor het eerst op het toneel verschijnende, laagvliegende supersonische straalbommenwerper TSR-2, Engelands nieuwe militaire troefkaart. De nieuwe raket kan eveneens laag, bui ten het bereik van vijandelijke radar, de contouren van het terrein volgen en wat het doel betreft misleidende bewegingen maken. Tevens kan de raket gemakkelijk en goedkoop worden aangepast aan de V-bommenwerpers waarvan nu een nieu we generatie verschijnt. Het nieuwe projectiel zal vermoedelijk in 1965 in gebruik worden genomen. De eerste Polarisduikboten worden in 1968 verwacht. De TSR-2 zal waarschijnlijk in 1967 of 1968 in dienst komen. Gezien al deze verscheidenheid, kan het op verschillende hoogten en het uit allerlei hoeken opererende zelfstandige Britse af- schrikwapén, waaraan Engeland zolang mogelijk zowel uit militaire als internatio nale politieke overwegingen wil vasthou den, zonder twijfel nog altijd formidabel worden genoemd. JERUZALEM (AFP) In antwoord op een brief van de rooms-katholieke vicaris generaal in Jeruzalem, die protesteerde tegen een vijandige campagne die tegen de katholieke missie in Israël zou wor den gevoerd, heeft de minister van Gods dienstzaken, dr. Zorah Warhaftig, ver klaard dat de regering volledige bescher ming zal verlenen aan alle godsdienstige gemeenschappen en het constructieve werk van elke groep zal steunen. Een woordvoerder van het ministerie had tevoren verteld, dat de tegen de missie gekante organisatie „Keren Yal- deinoe" steun van de regering ontving voor jongerenclubs in de volkswijken, waar de missie ook werkzaam is. (Van onze correspondent) PARIJS De Zweedse „B.B.", Tillie von Rothenstein, heeft in Rome, waar zij momenteel vertoeft, ontkend medeplich tig te zijn aan de diverse praktijken, waarvoor haar „manager", de Nederland se zich noemende Jean Claude Hugo nu in de gevangenis van Nice zit opgebor gen. De Zweedse zegt niets te begrijpen wat de politie haar nu zou kunnen ver wijten. Zij zegt Hugo al een jaar met meer te hebben gezien. Zij had onmid dellijk met hem gebroken toen zij merkte dat hij misdadige neigingen had. Daar van was ook zij nog de dupe geworden, want hij was er met haar elektrische koffergrammofoon en een tasje met geld vandoor gegaan. MIAMI (Reuter) Uit de Atlantische Oceaan bij Florida is een zwemvest op ge vist van de vermiste tankboot Sulphur Queen alsmede enkele wrakstukken die mogelijk ook van het schip afkomstig zijn. Het 7200 ton metende Amerikaanse schip verdween 3 februari, toen het op weg was van Texas naar Norfolk met 39 men sen aan boord en een lading van gesmol ten zwavel. Het nieuwe recordbedrag dat de Britse defensie dit jaar zal kosten 1838 mil joen pond, dat is 117 miljoen meer dan vorig jaar, en 7 pet. van het nationale inkomen heeft een hevige schok veroor zaakt. Dit jaar zal het Britse leger het recordgetal van 180.000 man bereiken en voor het eerst sinds 1939 geheel uit vrij willigers bestaan. Zoals men weet, heeft Engeland enkele jaren geleden de dienstplicht afgeschaft. Samen met het korps mariniers en de Gurka-regimenten zal de totale gevechts kracht binnenkort 200.000 man bedragen. Hoofddoel is zo groot mogelijke beweeg lijkheid. Het leger krijgt binnenkort een nieuw transportvliegtuig met korte start baan, dat later verticaal zal kunnen op stijgen. De marine zal 441 miljoen pond kosten met een maximum personeel van 100.000 man. In 1970 komt er een nieuw vliegdek- schip met verticaal opstijgende vliegtui gen. Advertentie Waarom zult u risico nemen met een goedkoop horloge, daar het betere Zwitserse merkhorloge u meer zekerheid geeft. Niets wat meer nerveus maakt, dan een horloge dat niet op tijd loopt. Onze moderne collectie omvat de Zwitserse merken Voor wat meer geld, heeft u meer levensvreugd. LAAT U GOED ADVISEREN DOOR grote houtstraat 49 het huis met het carillon (Van onze correspondent) BONN De nieuwe Westduitse minis ter van defensie, Kai Uwe von Hassel, deelt de militaire conceptie van zijn voor ganger Strauss, en vindt ook dat het bonds- leger uitgerust moet blijven met taktische atoomwapens, zoals nu het geval is. Daarnaast vindt Von Hassel het nodig, dat het bondsleger wordt uitgerust met ra ketten van grotere reikwijdte, die ook stra tegische kernwapens kunnen vervoeren. Het risico moet voor elke agressor onbe rekenbaar blijven, aldus Von Hassel. De minister vertrekt zondag voor zijn eerste bezoek aan de Verenigde Staten, waar hij ontmoetingen zal hebben met Kennedy, Rusk, minister van Financiën Dillon en zijn collega van defensie McNa- mara. Von Hassel is de mening toegedaan, dat de te vormen multilaterale atoomstrijd macht onder het commando moet worden geplaatst van de opperbevelhebber van de NAVO in Europa. Over de Duitse bijdrage aan deze strijd macht zei hij: „Zij moet afhangen van de bijdragen van andere naties". In een interview met United Press zette de mi nister uiteen wat hij denkt te doen om tegemoet te komen aan de Amerikaanse wens naar meer Duitse troepen. Von Hassel wil een leger van reservis ten opleiden voor de bescherming van stra tegisch belangrijke objecten, van brug gen, waterwerken, energiecentrales etc. Daardoor zullen de militairen in actieve dienst ontlast worden van territoriale de fensie, waarmee zij nu ook belast zijn. De reservisten wil Von Hassel oproepen door de wet op de dienstplicht te wijzi gen. Tot nu toe zijn er veel meer dienstplich tigen dan opgenomen kunnen worden in het bondsleger. Door loting worden op het ogenblik degenen uitgezocht, die hun 18 maanden dienstplicht moeten volbrengen. In de toekomst wil de minister de mo gelijkheid krijgen dienstplichtigen uit te zoeken naar kwaliteiten, opleiding, etc. Degenen die niet in aanmerking komen voor militaire dienst, zullen dan worden opgeroepen voor reservedienst, waarvoor een opleiding van 6 tot 14 weken nodig zal zijn. Von Hassel maakte overigens meteen duidelijk, dat de door Strauss voor 1965 aangekondigde sterkte van 500.000 man van het bondsleger, pas bereikt zal kun nen worden tegen 1970. West-Duitsland zal in het begrotingsjaar 1963 1,4 miljard mark meer aan zijn de fensie besteden dan in het jaar 1962. De totale defensie-uitgaven in 1963 komen hier door op een bedrag van 18,4 miljard mark. Deze verhoging kan worden gezien als het resultaat van aandrang van de V.S. WASHINGTON (Reuter) Het Witte Huis heeft bij monde van perschef Sa linger aangekondigd, dat verslaggevers voortaan de diplomatieke recepties van pre sident en mevrouw Kennedy nie' geheel meer mogen bijwonen. Voor een vanavond te houden receptie kunnen zij de ankomst van de president, mevrouw Kennedy en de gasten bijwonen en daarna wordt van hen verwacht dat zij vertrekken. Een republikeins congreslid, Abner Si- bal, zei dat het Witte Huis „geen Bucking ham Palace" is en dat er in „Ameri ka geen plaats is voor een koninkli.ike familie". (Van onze correspondent) PARIJS Nu de socialistische en ka tholieke vakbonden gisteren één lijn heb ben getrokken met de communistische C.G.T., is het zeker geworden dat de sta kingen in de Franse mijnen, die al enige tijd dreigden, zullen plaatsgrijpen. De sta kingen zijn voor 1 maart uitgeroepen. Hoe lang ze zullen duren is nog niet uitgemaakt. De communisten spreken van één of twee dagen, de beide andere vak centrales hebben nog geen tijdsduur ge noemd. Eisen voor een loonsverhoging tot 11 percent en een vierde vakantieweek vor men de voornaamste inzet van de sta king. Intens overleg tussen minister-president Pompidou en vertegenwoordigers der vak verenigingen werd niet met succes be kroond. Ook in andere sectoren, speciaal de me taalindustrie, doet zich de laatste dagen verhoogde onrust voor, die gemakkelijk tot stakingen zou kunnen voeren. WüRZBURG Dr. Elmar Herterich een arts wiens nasporingen in de Beierse stad Würz.burg hebben geleid tot de pen sionering van de president van het kanton gerecht, de schorsing van de openbare aanklager, het ontslag van een wethouder en de vaststelling dat de burgemeester zijn doctorsgraad dankt aan een proefschrift over Hitiers rassenpolitiek, is veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden en een boete van hon derd mark, wegens een valse beschuldi ging van een advocaat. Hij had de advocaat ervan beschuldigd documenten te hebben vervalst en voort durend te hebben getracht oud-nazi's te sparen, wier verleden aan het licht kwam door de nasporingen van de dokter (AP) MOSKOU be Russische minister van defensie, maarschalk Malinovski, zal in maart op uitnodiging der regering van India een bezoek aan New Delhi brengen. Malinovski zal ook Indonesië bezoeken. Er 'heeft zich enige tijd ge leden op het gebied van de Nederlandse cinematografie een droevige gebeurtenis vol trokken, die zowel uit journa listiek als uit filmproduktief oogpunt van belang was: de Nederlandse speelfilm „Fietsen naar de Maan" is in weerwil van haar veelbelovende titel en de stralende verwachtingen van een aantal betrokkenen plotseling uit de circulatie verdwenen en in het archief bijgezet. Reden: gebrek aan belangstelling van de zijde der betalende bioscoopbezoekers. Niet alleen de fietsen, maar de hele film is dus de weg ge gaan die in haar titel reeds werd gesuggereerd. Het niet onaanzienlijk bedrag der pro- duktiekosten is eveneens ver dwenen in de richting van het vriendelijke, oubollige hemel lichaam dat men op andere wijze reeds zo lang tevergeefs probeert te bereiken en het spreekt vanzelf dat hiermee aan een tamelijk groot aantal illusies de bodem is ingesla gen. Een van de zwaarst getrof fen bezitters dezer bodemloze illusies is wel de producent, de heer Frankfurther, die nu vol ledig zijn bekomst heeft van fietsen maar ook, blijkbaar, van de Nederlandse filmcriti ci. Hij heeft namelijk in ons vakblad „De Journalist" zijn nood geklaagd over het naar zijn mening onmiskenbare feit, dat de critici zijn film van het witte doek hebben wegge schreven. Ik signaleer deze klacht, die vrijmoedig en ronduit aan het adres van de Nederlandse journalisten was gericht en als zodanig ook met vriendelijke vakbelangstelling is vernomen, enkel omdat ze in haar formulering een aspect vertoont, dat ik beschouw als een van de voornaamste rede nen van ons Nederlandse keu- tergeest je. Dat aspect was: bij het be oordelen van een Nederlandse speelfilm moeten de critici zich niet uitsluitend laten leiden door het resultaat, dat zij te zien krijgen, maar ook de om standigheden in aanmerking nemen waaronder Nederlandse speelfilms tot stand moeten worden gebracht. Met andere woorden: de critiek moet re kening houden met het feit dat het een Nederlandse film is en dus de oprechte bedoe lingen van de makers en het gezwoeg van anderhalf jaar lang niet uit het oog verliezen. Daar heb je het weer! Nederland is „ons landje", waar alles een beetje kleiner en geringer is dan in het grote buitenland en waar de mens jes allemaal wat minder kun nen maar véél betere bedoe lingen hebben. Ons landje is een landje dat met speciale handschoenen moet worden aangepakt, want het is zo klein en fragiel en edel en er wor den zulke grote prestaties ver richt in verhouding tot zijn ge ringe afmetingen. Als de mensjes in ons landje iets doen, dan moet iedereen ter wereld beginnen met bewon derend uit te roepen dat weer eens getoond wordt waarin een klein land groot kan zijn en vervolgens moet men de apar te maatstaven uit de kast ha len, die voor het heldenlandje aan de zee pasklaar zijn ge maakt. Men mag nu eenmaal voor deze parel der Noordzee niet dezelfde normen aanleg gen als voor andere, grotere ordinaire landen en vooral mag men niet de houding aan nemen dat men deze kleine, dappere natie over één kam scheert met wat eromheen ligt. Dit is allemaal misschien een beetje al te ironisch ge formuleerd, maar wie oprecht het eigen gemoed doorzoekt zal er de elementen of althans de resten van dit vreemde, on gemotiveerde micro-chauvi- nisme vinden, dat op de roem der kleinheid is gebaseerd en dat aanspraak maakt op een kinderlijk privilege van spe ciale en uitzonderlijke welwil lendheid. Micro-nationalisme zou het ook kunnen heten, doch het is naar ik meen te mogen aan nemen in ieder geval een uni cum in de wereld. Wij hebben de neiging onze kleine nationale afmetingen te gebruiken als maatlat voor onze daden, waardoor die in eigen ogen natuurlijk giganti sche afmetingen verkrijgen. Wij kleine Pietjes Hein met onze Grote Daden menen recht te hebben door iedere niet-Ne- derlandse beschouwer zorg vuldig te worden ontzien, zo als grote mensen een kind ont zien als ze onderlinge maat staven voor prestaties aanleg gen. Wat waren wij als klein volk boos, toen indertijd Duitsland onze grenzen schond en over ons heen marcheerde op zijn Westeuropese veldtocht. Te recht boos, maar ook ontdaan: en speciaal ontdaan over het ongehoorde feit, dat de my the onzer onschendbaarheid door deze tiran niet bleek te worden erkend. Wij hadden vast gedacht dat zelfs de grootste barbaar omzichtig om onze grenslijn zou heenlopen, aangezien hij zich daarmee het risico op de hals haalde dat heel de wereld als één man voor ons landje in de bres zou springen. En ook dat laatste gebeurde niet. Wij hadden de overtui ging dat Italië zijn bondge nootschap met Hitier onmid dellijk zou opzeggen en dat Amerika, China, Japan en Australië reeds de volgende dag eensgezind en met vast beraden verontwaardiging ons landje zouden komen ontrui men van de agressoren. Enfin, in lange, moeilijke jaren hebben we geleerd dat we wat al te eenvoudig over die dingen hadden gedacht. Maar de neiging tot een te groot vertrouwen op een spe ciale behandeling en aan spraak op uitzonderlijke rech ten van ons landje is geble ven. We hadden gehoopt dat we voor onze KLM landings rechten zouden krijgen van wege de roem van de Vliegen de Hollander en de faam van de Nederlandse piloten. We hadden het idee dat geen en kele grote mogendheid ons zou durven dwarsbomen in het bezit van onze „parel van smaragd", in casu Indonesië. Een klein landje met een zo voorbeeldig rapport in alle klassen van de school der na ties en zo moedig en onver schrokken volk zou de lieve ling moeten zijn van de vol wassenen, de groten Langzamerhand merken we ook nu weer, hoe vals die overtuiging is en ook, hoe zij is gebaseerd op niets. De reali teit is hard en wreed, maar zij is nu eenmaal de enige wer kelijke grond waarop men bouwen kan. En om op de Fietsen te rug te komen, die naar de Maan zijn het was een ronduit mislukte film. De cri tici hadden volgens de heer Frankfurther moeten zeggen dat het, naar Nederlandse maatstaven gemeten, met Ne derlandse middelen tot stand gebracht en met Nederlandse goede wil geproduceerd, een goede Nederlandse film was. Dat betekent dan natuurlijk: een slechte film maar als Ne derlandse prestatie héél goed; daarmee zou de Nederlandse bioscoopbezoeker dan overreed zijn geworden, zijn Neder landse borstje op te zetten en zijn Nederlandse meninkje mee naar de film te nemen en na afloop te zeggen: héél aar dig, want wij hebben het zó moeilijk als klein landje dat we écht blij mogen zijn dat we het zó kunnen. Dan zou de producer tevre den zijn geweest en er zouden geen boze woorden zijn geval len. En men zou het misschien zelfs gewaagd hebben met de Fietsen naar Cannes te gaan en overal rond te vertellen dat het filmpje als Nederlands daadje diende te worden be oordeeld en dat men er toch zeker aan moest denken dat ons landje is ontworsteld aan de zee en dat het zo klein is. Soms is het om een beetje misselijk van te worden. Het sprookje van de Nederlandse uitverkorenheid is al zó lang ter ziele! Als de Amerikaan onze kaas koopt, doet hij dat omdat die kaas lekker is in verhouding tot de prijs, niet omdat hij met tranen in de ogen aan onze zeehelden denkt. Als onze vliegtuigen ergens mogen landen, mogen ze dat omdat er politiek en commercieel niets tegen is, en niet omdat die Hollanders zuke fiere luchtpioniers zijn. Als wij een film maken, kan dat een goede film zijn of een slechte. Meestal is het een slechte, omdat wij ze niet beter kunnen maken. Omdat ande ren een betere visie, een betere beheersing van de cinemato grafie en een betere keuze van onderwerp blijken te be zitten. En als we ze niet beter kun nen maken dan de vervlogen fietsen of Rififi in Amsterdam, moeten we ze maar liever niet maken. Slechte kaas, zieke bloembollen en verflenste groenten doen het op de markt óók niet, hoe luid de boeren ook zouden klagen dat ze in zo'n klein landje wonen. En als we, artistiek zowel als politiek en commercieel, denken een streepje voor te hebben omdat we een gouden koets hebben en een wereld kampioene op de schaats, en daaraan het recht ontlenen al les een beetje kleiner en schraler te mogen maken dan anderen, zal in het nieuwe wereldbeeld nog minder aan dacht aan ons toevallen dan reeds nu het geval is. De echte cosmopolieten on der ons echter niet te na ge sproken, want onze nieuwe generatie vertoont duidelijke tekenen van de ontworsteling aan deze zoete Hollandse dwangneuroze van infantili teit, die zich nog zo duidelijk weerspiegelt in een deel van onze oud-vaderlandse liede ren. De nieuwe generatie is bezig af te rekenen met de ge huurde fee, die ons kleine landje als een nooit volwassen wordend kind op haar armen droeg in de ruwe wereld van een stel ontroerd geachte vol wassenen. Dienstrijwiel „Dan komen we aan punt 5 van de agenda," zei de burgemeester met een nergens op slaande opgewektheid in zijn stem tegen de leden van de gemeente raad, „en dat gaat over de aankoop van een nieuw dienstrijwiel voor de gemeen tebode, die door zijn fiets is gezakt". „Do's wel een beetje overdreven", meen de het raadslid met de glimmend rode wangen van de buitenman. Hij zat aan de tafel alsof hij elk ogenblik op zou moe ten staan om de koeien te melken en hij droeg zijn speciale gelegenheids-streepjes pak-voor-raadsvergaderingen, dat helaas deed veronderstellen dat het spreekwoord van de kat in het wildvreemde pakhuis juist voor hem was uitgevonden. „Nou ja, het scheelt in elk geval niet veel", repliceerde de burgervader met een ver ontschuldigend lachje, dat men vaker ziet bij mensen die graag met iedereen goeie vrienden willen blijven. De sfeer in de antieke raadszaal soms wordt nog ach ter een doodgewone deur een stukje goede oude tijd angstvallig in stand gehouden deed vooral door dat „dienstrijwiel voor de gemeentebode" denken aan veer tig jaar geleden. Zou het dienstrijwiel bestemd zijn geweest voor de dorpsveld wachter in plaats van voor de gemeente bode, dan had Dik Trom elk moment bin nen kunnen komen. Maar buiten hadden slanke lichtmasten met natriumlampen al enkele jaren geleden de plaats ingenomen van de elektrische straatverlichting, die heel vroeger de suizende gaslantaarns had vervangen. En op het door oranje-geel licht overspoelde kruispunt vlak bij het raadhuis werd het verkeer over de drukke doorgaande verkeersweg onfeilbaar geregeld door een volautomatische ver keerslichteninstallatie. Hoezeer het verleden leek te zijn terug gekeerd werd beklemtoond door het woord „brommer" door een der jongere raads leden schroomvallig uitgesproken. Het klonk door de raadzaal als het woord automobiel in het begin van deze eeuw en bleef boven de hoofden van de vroede vaderen hangen als een vloek, als een ontwijding. De suggestie om de gemeen tebode anno 196„ op eenvoudige wijze te motoriseren maakte dan ook geen enkele kans. Die bode zal zich intussen wel op zijn nieuwe dienstrijwiel voortbewegen in het tijdperk van automatisering, ruimte vaart en straalaandrijving. Het werd tijd, want vermeldde het raadsvoorstel niet dat 's mans oude rijwiel (rijwielt u ook nog wel eens?) ongeveer twaalf jaar geleden in gemeentedienst was gekomen? Boven dien zou volgens burgemeester en wet houders niet zomaar een nieuwe fiets wor den gekocht, doch was men van plan een „weer-en-windrijwiel aan te schaffen". Toch een nieuwe uitvinding dus. Advertentie II Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag ran streek ie makenl BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 Een kopje kleiner. De Sovjet-Uni"1 be schikt over raketten met kernkoppen van honderd megaton: de Amerikaanse Titan-raketten zijn uitgerust met atoom koppen van maar zeven megaton. Dit heeft de plaatsvervangend bevelhebber der Russische strategische-raketstrijd- macht, generaal Toloebko gezegd in een vraaggesprek met „Rode Ster". Volgens hem beschikten de V.S., in tegenstelling tot de Sovjet-Unie, nog steeds niet over een raketverdediging. Een loopje met de marine. De Amerikaan se manie van 80 km-marsen is overge slagen naar de Britse marine. Zeven adelborsten legden de afstand af in tijden variërend van 12 tot 14 uur. Langs de rand. Een door de oppositie in 't Israëlische parlement ingediend voor stel, om het militaire bestuur in de Is raëlische grensgebieden op te heffen, is met 57 tegen 56 stemmen verworpen. Aanneming had tot aftreden der regering kunnen leiden. Russische les. De Russische staatscom missie voor culturele betrekkingen met het buitenland rapporteert, dat het Rus sisch wordt onderwezen in alle commu nistische landen, in 30 kapitalistische landen, alsook in enige Afrikaanse en Aziatische. Russisch wordt geleerd op meer dan 100 scholen in Frankrijk en meer dan 300 in Engeland. In Japan studeren meer dan twee miljoen men sen Russisch. Diepzeemoreel. De Amerikaanse marine heeft bekendgemaakt, dat bemanningen van Polaris-onderzeeërs het twee maan den aan één stuk onderwater hebben uit gehouden, zonder dat er een enkel ge val van geestelijke inzinking werd ge constateerd. De onderzeeboten hebben een bemanning van ongeveer 120 kop pen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3