I V Kustvaarder San José uitgerust met experimentele reddingboot Ideeënbus Vie Kennemer Spelen Maanlandschap Geen verzet tegen onthouding goedkeuring deel plan-Zeebad Twee hartverwarmende tafereeltjes Stap de lente in VOORJ/AARSBEURS STOFZUIGERS FILMCAMERA'S lift ^Brieven aan de redactie Faillissementen DONDERDAG 21 FEBRUARI 1963 5 WISKER Examens MODEHUIS - S n L 21 e Haar/lemse HAARLEMSE POLITIE De b\i de IJssclwerf aan 't Kralingseveer gebouwde kustvaarder „San José" heeft dinsdag met succes zijn technische proef vaart gemaakt. De reden dat de Inspec teur-Generaal van de scheepvaart, de heer C. Moolenburgh, deze proefvaart mee maakte was echter niet da't kapitein-reder H. van Noot in het bezit kwam van een kloek open shelterdekschip van 495 bruto registerton, maar lag in het feit, dat dit schip een zeer bijzonder reddingsvaartuig aan boord heeft. Kapitein Van Noot, die voortgekomen is uit de binnenvaart en al vele jaren de kustvaart in de Amerikaan se wateren bedrijft, heeft graag zijn fa milie bij zich. Dit eist bijzondere red dingsmiddelen, te meer omdat onze jong ste zeegeschiedenis vele drama's telt van kustvaarders met de normale open red dingsboten. Drama's, omdat deze boten bij zeer slecht weer of niet gestreken kon den worden of tegen de hellende scheeps wand aan splinters sloegen. Ongeveer een jaar geleden bestelde ka pitein Van Noot bij de Jachtwerf Verhoe ven in Aalsmeer een gesloten aluminium lanceer-reddingboot voor zijn coaster „Jo- ma," die de Caraïbische wateren bevaart. Op zijn nieuwe schip, de „San José", wil de hij een dergelijke boot hebben, maar ditmaal van staal gebouwd. De scheeps werf van Grevenstein in Krimpen aan de Lek kreeg de opdracht. Tijdens een tech nische proefvaart van de coaster, is ook dit reddingsmiddel beproefd De reddingboot, die plaats biedt aan ze ventien mensen, is geheel gesloten en voor zien van een twaalf p.k. motor, die twee maal vierentwintig uur kan draaien op de aanwezige brandstofvoorraad. De opva renden kunnen door vier waterdichte lui ken in en uit het scheepje komen. Het staat op een speciaal geconstrueerde slee op het achterschip en kan van binnen uit door het wegtrekken van een pal gelan ceerd worden. Wordt deze pal weggetrok ken, dan gaat de boot door zijn gewicht glijden. De slee glijdt mee en dumpt de boot door zijn gewicht na enkele secon den over de achtersteven van de coaster in zee. De boot, die uitgerust is met sta bilisatievinnen, verdraagt een stevige slag zij over beide boorden en zelfs een dum ping over de voorpiek. Omdat het scheep je geheel gesloten is, kan het een duik in het water doorstaan. Het gedraagt zich als de moderne reddingboten van de Noord- en Zuidhollandse Reddingmaat schappij. Om de duik te weerstaan moeten de op varenden met riemen, zoals in een vlieg tuig, op hun plaatsen vastgebonden wor den. Hoewel de autoriteiten van de Scheep vaartinspectie die de demonstratie bijwoon den enthousiast waren, verkreeg de boot niet het certificaat „reddingboot". De con structie van staal, die in een totaal ge wicht van drie ton resulteerde, maakte het niet mogelijk inwendig drijfvermogen aan te brengen. De internationale voorschriften eisen namelijk, dat een reddingboot voor zien is van luchtkasten of andere drijfmid delen, zodat ook na het lekstoten voldoen de drijfvermogen overblijft. Wilde men in dit geval de drie ton gewicht opheffen, dan zou nauwelijks een ruimte voor de op varenden zijn overgebleven. Kapitein Van Noot meende echter, dat een zeer hechte constructie luchtkasten Overbodig maakt. Geen certificaat dus, maar een predikaat „man over boord" boot en dus toestemming om het schip als reddingsmiddel te gebruiken, mits voldoen de rubber-reddingsvlotten eveneens aan boord zijn, aldus zei Inspecteur Generaal Moolenburgh, die meent dat de boot als zodanig voor de kustvaarders veel veili ger is dan de gebruikelijke open "edding- boten. 100 'U service en garantie. Betaling in overleg. MARKTPLEIN TELEFOON 4262 Utrecht. Dr. Elizabeth Pauline Steyn Parvé is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde, om onder wijs te geven in de fysiologische chemie. Leiden. Kandidaats rechten: A. C. Koll- mann (Eindhoven). Doctoraal rechten: G. M. G. L. J. Kats (Maastricht). Doctoraal geneeskunde: mej. L. P. M. van den Akker (Voorburg), mej. J. Smeulers (Rijswijk), de heren C. E. Axson (Leiden), F. C. Bouman (Den Haag) en W. F. Scheepe (Leiden). Se- mi-arts: H. H. Ressmg (Delft), G. A. van Waasbergen (Noordwijk) en P. F. Wiesen- haan (Heemstede). Arts: L. A. van Es (Dordrecht), C. P. J. Le Nobel (Den Haag) en H. T.- Weiland (Overveen). Nijmegen. Kandidaats rechten: J. L. M. Arts (Boxmeer). Advertentie Vergeet sneeuw en ijs, Ga genieten van de uitbundige voorjaarsweelde in onze lentekollektie exclusieve dameskleding. Stap de lente in bij UNIC. Ga de fleurige, kleurige „nieuwtjes" bewonderen en passen. Kijken kost niets. U bent welkom Elk model verrassend goed Elk prijskaartje 'n goede verrassing MARKTPLEIN IJMUIDEN KRELAGEHUIS - HAARLEM v v;':gk 5 e,--.' x Advertentie Alle goede merken Het thema Ideeënbus komt op de Voorjaarsbeurs in Utrecht die. van 11 tot en met 19 maart wordt gehouden op vrijdagmidag 15'maart extra onder de aandacht. In de congreszaal van de Marijke- hal zullen spreken dr. E. Lips, directeur van n.v. Lips te Drunen, over „Taak en plaats van de ideeënbus in het bedrijf" en de heer F. W. E. Spies, adviseur van de directie van Hoogovens, over het onderwerp „Denken en laten denken". Ook zal die middag de in opdracht van Hoogovens vervaardigde ideeënbus-film „Raak" wor den gedraaid. KABELJAUW AT KIPPEN „Een visser uit Tromsö sloeg onlangs een 90 pond zware kabeljauw met een zeer ongebruikelijke maag inhoud aan de haak. Het bleek dat het dier twee hele kippen had verslonden. Ook een stuk ijzerdraad en een hangslot werden gevonden in zijn maag. Dit verhaal, dat maandenlang de ronde deed langs de kust van Finnmark, werd kort geleden opgehel derd door een boer uit Skra- teud aan de Malangenfjord. De boer werd op een nacht wakker door geluiden van opschudding in zijn kippen hok. Hij kwam net op tijd naar buiten om te zien dat een geweldige kabeljauw langs het pad naar het wa ter schuifelde. Bij een in spectie van het kippenhok ontdekte hij dat er twee kippen ontbraken. Het hang slot was eraf gebeten en er was een gat in de afrastering geknaagd. Dit is wel de eer ste keer dat er een kabeljauw gezien is die twee kippen met veren en al heeft opgegeten". Dit verhaal stond in het Britse blad Fishing News. De groot opgezette fietsen- rally, die het bestuur van de Jong-K.A.J. afdeling IJmui- r.en-Oost in samenwerking met de autorallyclub „de Rijmonders" enkele malen heeft trachten te organiseren is vanwege de slechte toe stand van de wegen defini tief uitgesteld tot zaterdag 27 april 1963. In overleg met het bestuur van de K.A.J. afdeling lJmuiden-Oost en het dis- trictsbestuur van de K.A.J. in Kennemerland heeft men doelbewust deze datum ge kozen, omdat deze fietsen- rally de eerste manifestatie zal zijn in het kader van de finales van de Vie Kennemer Spelen, die door de K.A.J. afdeling IJmuiden-Oost zal worden georganiseerd. De klaverjasdrive-finale zal donderdag 2 mei in het KAJ-Jongerencentrum „het Trefpunt" worden gehouden, terwijl de finale-partijen van de biljartkampioenschappen libre vrijdag 3 mei in Café Flora zullen worden ver speeld. In alle zalen van het Pa tronaatsgebouw aan de Zee weg worden zondag 5 mei vanaf 11 uur alle andere fi nales gehouden. De sport onderdelen zijn: judo, tafel tennis, ballroomdansen, scha ken en dammen. De kultu- rele manifestaties zijn: caba ret, muziek (vocaal en/of in strumentaal), declamatie, voordracht, fotowedstrijd, taperecorderreportage, mo deshow en handvaardigheid Officieel zullen deze Vie Kennemer Spelen worden gesloten met een feestelijk sluitingsbal in de grote zaal van het Patronaatsgebouw. Verwacht wordt dat in de tientallen voorronden in alle plaatsen van Kennemerland enkele duizenden deelnemers en deelneemsters zullen mee dingen naar een plaatsing in de finales, waarin de laat ste 300 deelnemers zullen strijden om de ere-plaatsen. De organisatie-commissie verwacht, dat vooral op zon dag 5 mei het Patronaatsge bouw te klein zal blijken te zijn, omdat behalve op 300 deelnemers en 100 medewer kers ook nog op een groot aantal toeschouwers gere kend wordt. GEVONDEN Van 9 tot en met 15 fe bruari werden in Velsen de volgende voorwerpen als ge vonden aangegeven: slee, pantalon, 1 pr wanten, por temonnee met inhoud, ten- nisraket, kontaktsleutel, jon genspet, aansteker, dames horloge, lipssleutel, jongens rijwiel, herenbril, kinder handschoentje, damesbril, dameshandschoen, r.-k. kerk boekje, bedelarmband, 1 pr rubber laarzen, rozenkrans, ring met sleutels, herenrij wiel, leren kaphandschoen, zilveren rijksdaalder, sjaal, steenboor, hondenpenning, jong hondje, kaart met ze gels en een ring met sleutels. De heer S. Koffeman, Lier straat 20, IJmuiden stuurde ons bijgaande foto van de bevroren Noordzee-opper- vlakte. Hij maakte de foto vanaf de Zuiderpier, aan de buitenkant. „Met een beetje fantasie, zie ik er een maan landschap in", zegt hij. Wij ook. inmnnmni Advertentie grote sortering vanaf 88.— Slechts een uur heeft de gemeenteraad van Velsen gisteravond nodig gehad voor de behandeling van een uit 34 punten bestaande agenda. Ten aanzien van het plan Zeebad, dat, zoals reeds eerder gemeld, gedeeltelijk is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, deelde de wethouder van openbare werken mede, dat het college geen aanleiding zag tot verzet tegen de onthouding van goedkeuring door G.S. van het andere (zuidelijke) deel. De heer Witte (K.V.P.) had de vraag gesteld, of het niet was uitgesloten, dat straks het plan Zeebad zodanig moet worden veranderd, dat er een nieuw plan voor zou moeten worden ontworpen en er zodoende ook geen aanvang zou kunnen worden ge maakt met de uitvoering van het thans wel goedgekeurde gedeelte. Maar wet houder Verbeek deelde die ongerustheid niet. Kennemerlaan 5 (bij de brug) Japanse atoombomramp. Uit Hiroshima (Japan) ontving ondergetekende een brief waarvan de inhoud op het volgende neer komt: „Men tracht overat ter wereld adressen te krijgen van mensen die met overleven den van Hiroshima en Nagasaki (meestal zieken) willen corresponderen om door middel van een vriendelijke brief iets te laten merken van ons medeleven voor de ze mensen. Men mag niet verwachten dat het een correspondentie wordt met een re gelmatig antwoord uit Japan; daarvoor zijn deze mensen door hun ziekte leu- kaemie door radio-actieve straling, etc. zelden in staat. Toen zulien zij graag brie ven ontvangen van ons en zij zullen ons dankbaar zijn voor onze menselijkheid. Brieven mogen in het Frans, Duits of En gels geschreven worden; Japanse studen ten vertalen deze vrijwillig in hun taal en zullen eventueel ook helpen de antwoorden op te stellen. Een brief eens per week of per maand kan zo veel doen". Dit menselijke verzoek geef ik graag aan u door en ik hoop dat iedereen hieraan ge volg wil geven. Wanneer u mij uw naam en adres opgeeft met de taal waarin u wenst te schrijven en ongeveer de regel maat van uw brieven dan zal ik deze op sturen waarna u t.z.t. de naam en adres in Japan toegestuurd krijgt. Het is maar zo'n kleine moeite, maar het is een vredesdaad, die voortkomt uit nze naastenliefde. W. MULDER Orteliuskade 49 II Amsterdam-W. Tunnel. Vrijwel iedere week lees ik in de IJmuider Courant over ongelukken bij of in de Velser tunnel. Wanneer geen maatregelen worden genomen door de overheid, zullen grote ongelukken, met verlies van mensenlevens, niet uitblijven. Waarom, bij voorbeeld, geen inhaalverbod en maximumsnelheid van 50 kilometer per uur ingesteld? G. SCHILLING, IJmuiden. Politie en Rijkswaterstaat beraden zich om een zo veilig mogelijk verkeer bij en in de Velser tunnel te bevorderen. De praktijk heeft uitgewezen, dat een inhaal verbod tijdens werkzaamheden in de tunnel een aantal ongelukken tot ge volg had; er kwamen heel wat kettingbot singen voor, zowel bij de ingang als bij de uitgang. Eveneens in de praktijk is aangetoond, dat de meeste ongelukken zijn gebeurd bij snelheden ver beneden de vijf tig kilometer per uur. Het is echter niet uitgesloten, dat het beraad toch nog zal leiden tot het nemen van maatregelen, waarvan meer heil wordt verwacht. - Redactie. Hij herhaalde wat hij reeds vorige maand had gezegd: „Laten we tevreden zijn". Het bezwaar van G.S. geldt niet het plan- zelf, maar de eventuele invloed ervan op het aangrenzende recreatiegebied, dat be doeld is voor rustiger recreatie dan strand- recreatie. De raad ging akkoord met het ontwerp verordening voor een gastenstatistiek, nood zakelijk om een goed inzicht te verkrij gen van het toeristisch verkeer in ons land en recreatiebehoeften. In verband hiermee zullen formulieren moeten wor den ingevuld en daarvoor moeten gasten die in de gemeente overnachten de be nodigde gegevens verstrekken. De heer Schotman (V.V.D.) drong er op aan, dat de betrokkenen duidelijk wordt gemaakt voor welk doel de door hen verstrekte gegevens uitsluitend zullen dienen. Wet houder De Jong deelde mee, dat het hier alleen gaat om de ontwikkeling van de recreatie; de verstrekte gegevens zullen nooit mogen worden gebruikt voor bij voorbeeld belasting of andere zaken. Het voorstel van de heer Schotman, om een en ander duidelijk te maken op de formulie ren, zou de wethouder op een desbetref fende vergadering met twaalf andere ge meenten ter tafel brengen; indien er tech nische bezwaren zijn, zal voor de ge meente Velsen er wel iets anders op wor den gevonden. Middels een wijziging van de algemene politieverordening zal het berijden van het strand met motorvoertuigen, inclusief bromfietsen, verboden zijn. Ockeloen (P.v.d.Ameende, dat volgens het desbetreffende ontwerp-besluit 't ver bod niet zou gelden voor skelters. Maar de voorzitter toonde aan. dat deze even eens waren inbegrepen in het verbod. In de bouw van twee garages op de ach tererven van twee huurwoningen aan de Lekstraat zag de heer Groen (P.S.P.) geen oplossing van het parkeervraagstuk, wel een ongewenst precedent. Wethouder Ver beek antwoordde, dat elk volgend geval afzonderlijk zal worden beoordeeld. Een oplossing voor het parkeervraagstuk in zijn totaliteit zal er wel nooit komen, mis schien wel als men er toe overgaat on dergronds te parkeren. Is er in Velsen al enig resultaat ge boekt? wilde de heer Lips (Pr. Chr.) weten, toen de gemeentelijke bijdrage voor de nationale campagne „Opgeruimd staat netjes" aan de orde was. Wethouder De Jong gaf een opsomming van wat er landelijk, in de vorm van folders, films, voorlichting op scholen door pers, radio en televisie etcetera tot dusver was ge daan. Het nuttig effect zal ook in Velsen op den duur niet uitblijven, als er maar telkens en telkens weer op gehamerd wordt, aldus de wethouder. Het voorstel tot verlening van garantie aan de Stichting Velser Gemeenschap, in verband met de aanstaande viering van het tienjarig bestaan, ontlokte enige dis cussie. „Een kwestie van puur financieel technische aard", zoals de heer Nuyens (K.V.P.) het uitdrukte. De voorzitter stel de ten slotte vast, dat niemand tegen het voorstel zelf was. Over het voorstel om subsidie te verle nen aan de Stichting voor christelijk so- ciaal-peadagische zorg en nazorg voor geestelijk gehandicapten voor Velsen en omstreken werd nog even gediscussieerd. In deze dagen van dieren- nood kunnen zich hartver warmende tafereeltjes voor doen. Kinderen nemen half bevroren vogels mee naar huis om ze bij de kachel te vertroetelen. Dagelijks zijn er vele honderden mensen in de IJmond die brood en ander voedsel strooien op de plaatsen waar de vogels zich hebben geconcentreerd. Een enthousiast bestuurslid van Dierenbescherming Velsen en Omstreken meldde ons, dat het bestuur van de week een postwissel van 4. had ontvangen van drie Santpoortse meisjes, Anne Schilt, Marian Drijver en Irene Drost. Het geld, zo bleek later, hadden zij ge zamenlijk gespaard. Elke week werd er wat in het potje gedaan. „Voor de die ren" hadden ze op de post wissel geschreven. De kin deren gaan ook vaak naar het asiel aan de Heerenduin weg om beheerder Dyk te helpen met het snijden van broden in honderden stuk jes. Dierenbescherming weet z ch verzekerd van de hulp en medewerking van velen in deze barre winter. Het voederen der dieren kost uiteraard handen vol geld. Gelukkig heeft de gemeente Velsen een bijdrage geleverd, maar Dierenbescherming kan nog best een paar duiten ge bruiken. Wie dus een beetje geld over heeft voor het goe de doel, make dit over aan Dierenbescherming Velsen en Omstreken. En die zorgt dan wel dat het geld wordt omgezet in voeder voor de dieren. Ook is het wellicht mogelijk het goede voorbeeld van Haarlem te volgen. Een bepaalde zeeppoederfabri kant heeft namelijk zegeltjes in omloop gebracht, die bij de winkelier weer kunnen de bijt en begon te fotogra feren. Hij drukte maar af en maakte snapshots van de eendjes, die op een kluitje in de bijt de zaak argwanend zaten te bekijken. De heer scheen er maar niet genoeg van te kunnen krijgen. Ein delijk scheen hij voldaan en wandelde met vrouw en kind langs het zonnige pad tussen de bomen weg. Het zakje brood waar de eendjes op hadden gerekend, zat klaarblijkelijk niet in de zak van de warme overjas. Wat zullen die fotootjes aardig staan in het album. Weet je nog wel, die strenge winter van '62—'63...." Een andere lejer meldt ons dat ook de honderden hon gerende eenden en koeten bij de zuidersluis door het Vo gelrampenfonds van voedsel worden voorzien. „Er wordt geen dag overgeslagen, ook de zondag niet", schrijft hij. „Vele mensen geven hun vrije tijd voor dit doel en gaan persoonlijk de boer op voor granen en brood. Als het voer arriveert is er een wedloop van duizenden vo gels om bij het depot te ko men, wat men dagelijks kan meemaken op de meest be dreigde punten. Hier is zeker een waarderend woord op zijn plaats voor de vele be langeloze medewerkers". Het Vogelrampenfonds en de Dierenbescherming roepen de bevolking- op hun nobel doel te blijven steunen tot de dooi definitief is. Overigens vertelde een van de vletterlieden ons dat er ook elke dag op de voertijd twee fazantenhanen uit het duin naar de zuidersluis ko men om hun graantje mee te pikken. Daarna verdwij nen zij weer. De honderden koeten bij de zuidersluis hebben hun angst voor de mens afgelegd. Van de zijde van 't college was opgemerkt, dat geen samenwerking tot stand kon wor den gebracht tussen de levensbeschouwelij ke groeperingen ten aanzien van 't avond onderwijs aan geestelijk gehandicapten, voor welk onderwijs de aanvraag was ge daan. Om halfacht begonnen, werd de verga dering omstreeks halfnegen gesloten. Er waren gisteravond geen tegen-stemmers. De arrondissementsrechtbank in Haar lem heeft op dinsdag 19 febrauri 1963 geen faillissementen uitgesproken. Bij arrest van het Gerechtshof in Am sterdam van 12 februari 1963 is, na hoger beroep, vernietigd het vonnis van de ar rondissementsrechtbank in Haarlem van 8 januari 1963, waarbij Jan de Vries, han- dela" r, wonende in Zaandam, Noorse Bos no. 2 in staat van faillissement is ver klaard, met benoeming van mr B. J. Lam- bers, advocaat en procureur in Haarlem, tot curator. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank in Haarlem van 19 februari 1963 is de op 13 december 1961 met ingang van 27 juni 1961 aan Pieter Kok jr. wo nende in Zaa dam, Kwekerstraat 24, en Adam Kok, wonende in Zaandam, P. J. Takstraat 19, voor l'A jaar definitief ver leende surséance van betaling verlengd voor de tijd van IV2 jaar met ingang van 27 december 1963. Bewindvoerder: mr. J. H. van Wijk, ad vocaat en procureur in Haarlem. Meeuwen verjagen vaak an dere vogels bij het voederen. tot een genoegen maakte na de barre weken van vorst, die mensen en dieren geteis terd hadden. De witte een den in de bijt, die in de vij- er gehakt was, waggelden haast tevreden rond. Langs het pad naderde een heer, vergezeld door echtgenote en dochtertje van fröbelleeftijd, zo te zien de buikjes lekker gevuld aan de koffiemaal tijd. De heer, gehuld in dikke winterjas, droeg een camera bij zich. Hij liep naar de vij ver en bracht zijn toesfel in gereedheid. Vervolgens be gaf hij zich over het ijs naar Advertentie VOORVERKOOP: Kennemer Tabakshuis J. VISSER Marktplein 5 - IJmuiden worden ingeleverd en ver zilverd. Het is ook mogelijk de zegels bij Dierenbescher ming in te leveren. In Haar lem brachten de zegeltjes ruim drieduizend gulden op voor de dierenbescherming. Fen voorbeeld dat ook in Velsen navolging verdient. En nu we het toch over de dieren hebben, willen we hier nog een briefschrijver aan het woord laten over het voederen van dieren, of be ter hoe het niet moet. Hij schrijft ons: „De zondagmiddag had zijn entree gemaakt met een koesterend januari-zonnetje, dat het verblijf in het be sneeuwde park van Velsen

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5