Nederlandse scholier weggestuurd uit deV.S. Koedijk vecht tegen zuigkracht van de grote broer Alkmaar Kritiek op het streekplan Noord-Kennemerland DIT SEIZOEN RACEWAGENS MET HYDROLASTIC VERING WAAROM IS EEN WEGDEK „FOUT" EN WAAROM „GOED" LANGS DE WEG GEVONDEN... IMPORT VAN „KNEUSJES" DAART STEEDS MEER ZORG NIEUW Nog 2 maanden vorst? DONDERDAG 21 FEBRUARI 1963 Kerkelijk nieuws Zeehengelconcours te IJzendijke op 7 april A 1rr PERFECT L ALU AUTOMATISCH SPIEGELGLADDE STALEN ZOOL VEDERLICHT Miuiji Neen, dat willen wij niet hopen, 't is zo al erg genoeg. Gelukkig is er nog lichamelijke weerstand mogelijk tegen deze barre winter. Gebruik pindakaas met pl.m. 55 licht verteerbare vetten en rijk aan natuur lijke vitaminen. De beste P.K. is die van MCMILLAN Het personeel van de schadeverzekeringsmaatschap pijen (met vijfentwintig percent ziektegevallen), werkt en overwerkt zich door een baaierd van meldingen als gevolg van schade aan auto's en andere voertuigen. De maatschappijen hebben dertig tot vijftig percent meer meldingen, dan in overeenkomstige perioden van voor gaande jaren. Reeds begin januari was dit percentage vijfentwintig tot veertig percent hoger dan normaal. Gelukkig is het aantal aanmeldingen van schade met lichamelijk letsel niet groter dan gewoonlijk in de winter. Slippartijen zijn aan de orde van de dag. De met blikschade overstroomde assuradeuren ver zuchten dan ook menigmaal, dat huns inziens tal van automobilisten harder rijden dan het op de nog vaak gladde en door sneeuw- en ijshopen nauwe wegen is toegestaan. De weggebruikers nemen te veel risico's. Een „bescheiden tik" veroorzaakt al gauw een schade van drie- tot vijfhonderd gulden. In het komende seizoen zullen de Britse Cooper Formule Junior racewagens uitgerust zijn met de „hydrolastic"- vering, zoals vorig jaar geïntroduceerd werd op de Morris- en M. G. „1100"-wagens. De vering is gebaseerd op een systeem van gesloten bui zen, gevuld met een mengsel van water en alcohol samen werkende met rubber veren. Als deze veringsmethode succesvol blijkt te zijn op de fabrieks Formule Junior-wagens zal het eveneens gebruikt worden op produktie Formule Junior en fabrieks Formule 1-wagens. Bovendien wordt in Groot-Brittannië een ge patenteerd ontstekingssysteem ontwikkeld voor racewagens. De ontwikkeling van meer-cilindermotoren met een hoge compressieverhouding en geschatte snelheden van 8.000 tot 12.000 omwentelingen per minuut betekent dat de bestaande systemen niet langer 'voldoen aan de steeds hogere ont- stekingseisen wat betreft vonksnelheid en de accuratesse van de ontstékingstijd. Het nieuwe systeem maakt 1000 von ken per seconde mogelijk; bij ontsteking door middel van een bobine verkrijgt men 400 vonken per seconde. Op de speelgoedtentoonstelling in Neurenberg staat dit paneel opgesteld. Speelgoed voor jong en oud „Hoe komt het dat men gebouw lelijk vindt of mooi? Het is een kwestie van schoonheid. Zo moet men de kwestie van de wegen ook bekijken. Iets dat mooi is valt niet zo sterk op, als iets dat lelijk is". Deze opmerking maakte on langs ir. J. F. Springer, verbonden aan de Rijkswaterstaat in Utrecht. Hij knoopte aan deze woorden een korte beschouwing vast over het Nederlandse wegendek waaruit bleek, dat een weg, ook al voldoet hij aan alle bouwtechnische eisen niet altijd door de automobilist als „goed" wordt erkend. Met andere woorden: de automobilist rijdt over een weg, ziet de bochten en de opritten, merkt onmiddellijk de ver anderingen van de weg enkwalificeert de weg als „niet goed". Hoe komt dit, waarop is deze kwalificatie gegrond? Pas de laatste jaren is Rijkswaterstaat begonnen met een onderzoek naar deze vraag. De juiste oplossing komt de verkeersveiligheid ten goede, want de eventuele wijzigingen in bouwmethode of wijze van bebakening zoals zij wel licht in deze oplossing zijn vervat zullen de rust van de automobilist in het verkeer doen toenemen. Een weg is „fout" volgens de automobilist, als de bochten en de veranderingen in het wegdek te zeer zijn aandacht trekken, als hij de weg niet als „schoon" als „mooi" ervaart. Technisch is zo'n wegdek voor honderd percent in orde, maar het kan, mede gezien in het geheel van de bebouwing of de bebossing langs de weg, een lelijk wegdek lijken en prompt door de automobilist als „niet goed" worden er varen. De witte lijnen die langs vele wegen zijn getrokken (bij hoge snelheden onmisbaar en in het algemeen de ver keersveiligheid zeer goed dienende) accentueren nog eens de wendingen van de weg en de oneffenheden. Bij Fort de Bilt staat een lange barak van de Rijkswater staat, waar gezocht wordt naar oplossingen voor deze pro blemen. Ir. Springer zegt ervan: „Wij bestuderen het zicht dat weggebruikers voor ogen krijgen als zij in een auto op de snelweg rijden. Wij zoeken naar zo logisch mogelijke vormen van de weg en tevens naar zo fraai mogelijke vor men, die zijn aangepast bij het landschap en de omgeving van de weg. Om dit te bereiken, moeten wij ons indenken hoe de weggebruiker de weg ziet. Wij dienen niet alleen te kijken naar de plattegrond en de hoogten die op de teke ning staan aangegeven. Om de vorm van de ruimtelijke be lijning zo mooi mogelijk te maken, hebben wij twee dingen nodig: ten eerste perspectieftekeningen en ten tweede modellen". Deze berekende perspectieftekeningen kunnen achter iedere willekeurige tekentafel worden gemaakt. De model len evenwel worden in de barak bij Fort de Bilt gemaakt, waar de technisch opzichter van de Rijkswaterstaat, de heer C. Blok, als enige man in Nederland modellen maakt van moeilijke stukken in de rijkswegen. De moeilijkheden kunnen betrekking hebben op de ver keerstechniek (ligging van een bocht of verhevenheid) dan wel van esthetische aard zijn. Een voorbeeld: in een weg zit een bocht en tevens een helling (oprit naar brug). Laat men bij het aanleggen van de weg eerst de bocht beginnen en daarna de helling van de weg, dan werkt dit storend. Laat men de punten waar de bocht en de helling beginnen samenvallen, dan zegt de weggebruiker: ,,'n Mooie weg". Hij rijdt er soepel overheen zonder zich te laten storen door „iets" waarvan hij niet eens weet wat het eigenlijk is. De algemeen voorzitter van de RAI, de heer S. Schootstra, heeft tijdens de opening van de 46ste RAI-tentoonstelling nu al weer enige tijd geleden nogmaals de aandacht gevestigd op de invoer van autowrakken uit Duitsland Hij toonde zich voorstander van een verplichte keuring van automobielen (een onderwerp, dat wij reeds uitvoerig in deze rubriek hebben behandeld) en bepleitte als overgangs maatregel de uitreiking van speciale kenteken bewijzen met een be perkte geldigheidsduur voor die wagens, die bij keuring niet helemaal aan de wettelijke mini mumeisen zouden vol doen. Wagens die dus zo op het oog voldoen aan de eisen, maar die niet temin de argwaan niet kunnen stillen. De invoer van ge bruikte en/of verongelukte auto's blijft intussen regelmatig plaats hebben. Vier jaar geleden werden de eerste „kneus jes" over de grens gebracht en deze winstgevende handel is sindsdien onrustbarend toegenomen. Zozeer zelfs, dat Nederland thans de weinig vleiende naam „vuilnisvat van Europa" heeft ontvangen. In 1960 kwamen ruim 11.000 ge kreukelde auto's de grens over, een jaar later was dit aantal verdubbeld. Bijna al deze wagens worden op een geraffineerde manier weer „rijvaardig" gemaakt, al blijft er een mogelijkheid om het bedrog te doorzien het kentekenbewijs van zo'n wagen vermeldt een bouwjaar, in tegenstelling tot het bewijs van een nieuwe wagen, die achter het woordje „code" 00 heeft staan en achter „bijzonderheden": geen. De kentekenletters kunnen eveneens steun geven; de series DD, BX, EX, GK, JG en JT kunnen duiden op een uit Duitsland of België geïmporteerd wrak. Men dient er echter wel rekening mee te houden dat bovenstaande kentekenletters ook uitgegeven worden aan auto's die om de een of andere reden niet onder de ge bruikelijke types vallen. Men kan zich voorstellen dat de „officiële" autohandel in Nederland met misnoegen kijkt naar deze concurrentie. Twintigduizend auto's per jaar is geen kleinigheid. De douane in Elten helpt dan ook een handje mee om het kaf van het koren te scheiden. Wordt een auto inge voerd, die werkelijk als wrak beschouwd moet worden, dan komt er op de documenten een aantekening te staan, dat er „schroot" is ingevoerd. Is de wagen nog net geen „schroot" dap worden bij zonderheden summier op de formulieren vermeld. Een door slag van deze documenten gaat naar meer genoemde rijks dienst en als de auto ter keuring wordt aangeboden be steedt men extra aandacht aan het vervoermiddel. De gemiddelde waarde van de op deze manier over de Belgische en Duitse grens ingevoerde auto's bedraagt 680. Hierop dient de importerende handelaar een invoerrecht van 12 percent te betalen plus 21 percent omzetbelasting, welke laatste belasting echter niet alleen naar de getaxeerde waarde wordt berekend. Al met al moet op zo'n auto on geveer 45 percent betaald worden. Dat is 'n concurrerend bedrag, zegt de RAI daar kunnen bonafide handelaren in nieuwe wagens met hun hoge weeldebelasting nooit tegenop. Waarom, zo vragen ze zich af, niet een systeem zoals de Fransen toepassen, die on geacht de toestand waarin de daar ingevoerde wagen zich bevindt, een vast bedrag aan de grens eisen dat gebaseerd is op het merk van de auto en het bouwjaar? In België wordt de omzetbelasting pas berekend als de opgeknapte auto op de weg wordt losgelaten en dan over de „wrakwaarde" plus de reparatiekosten. Een zeventienjarige scholier uit Alber- gen bij Almelo is, in hoofdzaak om zijn onvriendelijk gedrag jegens Amerika, naar huis gestuurd. Hij was een van de vijftig Nederlandse scholieren, die een jaar lang in het kader van een uitwisselingspro gramma in een Amerikaans gezin zou wor den opgenomen en er de „high school" zou bezoeken. Na acht maanden moet de jongen nu naar huis tterug. De voorzitter van het Nederlandse co mité van de Amerikaanse organisatie „youth for onderstanding" deelde mee, dat de jongen zich niet aan de regels heeft gehouden, o.m. door „vervelende" stukjes te publiceren. De Twentse scholier was vóór zijn vertrek naar de Verenigde Sta ten terdege ingelicht over de regels, waar aan hij zich had te houden. De Nederlandse scholieren vervullen een missie in Amerika door de vriendschaps banden hechter te maken. Jaarlijks ko men honderd Amerikaanse scholieren voor de duur van twee maanden naar ons land, de Nederlandse scholieren blijven een jaar in Amerika. Het Amerikaanse comité had het Nederlandse comité reeds eerder la ten weten, dat er moeilijkheden waren met de jongen. Hij verwisselde van adres, maar verbetering bleef uit. Hem werd ook een proeftijd geboden om zich anders te gaan gedragen. De moeilijkheden verdwe nen echter niet, zodat besloten werd de scholier terug te zenden. Volgens de voorzitter van het Nederland se comité is langs officiële weg een stuk je dat de jongen in een Nederlandse krant schreef, aan het ministerie van Buiten landse Zaken in Washington gezon den. Van hogerhand zou er toen bij het Amerikaanse comité op zijn aangedron gen, de jongen terug te renden. Vespa heejt een nieuw model scooter op de markt gebracht. De maximum snelheid van dit type, de Gran Lux, is opgevoerd tot 88 kilo meter per uur. In ver band met deze hogere snelheid zijn er rem- trommels met een gro tere diameter gemon teerd. Behoudens kleine wijzigingen zoals een kleinere stuurbreedte. een kortere draaicirkel, een koplamp met meer lichtsterkte en sier- strippen, is het model ongewijzigd gebleven. In Groot-Brittannië worden thans experimenten onder nomen met een elektronisch instrument, dat waarschuwt voor het dreigende gevaar van ijsvorming op wegen. Over enige maanden zal een nieuwe kleine wagen van Rootes aan het publiek worden voorgesteld. Over deze nieuwe babywagen die in de fabriek in Schotland zal worden gebouwd, zjjn geen bijzonderheden bekendgemaakt. Advertentie De hervormde kerk in Koedijk is een i vallïgheid gesloopt, misschien wel wat noodkerk, want de mooie Gothische voorbarig. Het noodkerkje staat op één kerk heeft men in 1949 wegens bouw- I van de „eilanden", achter de Kanaaldijk. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Veenwouden jhr. M. A. de Savornin Lohman, kand. te Utrecht; te Kamperland (toez.) H. Brons te Nieuw- Vennep-Abbenes. Bedankt voor Leeuwar den (vac. Ph. Loggers) P. C. de Bruijn te Nieuw-Loosdrecht. Beroepen te Westmaas J. C. H. Stevense, kand. te Dordrecht. Be dankt voor Stadskanaal J. G. Huetink te Midwolda (Old.). Aangenomen naar Ouds hoorn H. Koudstaal te Sleeuwijk. Geref. Kerken Beroepen te Middelburg (vac. J. Ytsma) G. v. Wilgenburg te Huizen (N.-H.); te Suawoude D. v. Santen, kand. te Schip luiden; te Wageningen (vac. B. G. Mees ten Oever) H. J. van Duinen te Zwijn- drecht; te Zoutkamp E. Warnink, kand. te Zaandam. Beroepen te Dordrecht (vac. S. R. Smilde) W. Dekker te Noordwijk-Bin- nen. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Buitenpost J. H. Veefkind, kand. te Hilversum. Onder de rook van Alkmaar ligt een gemeente, die duidelijk de zuigkracht van de grote broer blijkt te ondervinden: Koedijk ziet steeds meer inwoners naar Alkmaar trekken om daar in de industrie te gaan werken. Men heeft nog maar één bakker over, en er is nog maar één smid. Een belangrijk man, want hij is de enige in Koedijk die zich over brommers en fietsers kan ontfermen, en belang rijker nog over trekkers, die defect zijn. Toch heeft de uittocht het inwoner tal van Koedijk niet verminderd. Men wil wel in Alkmaar gaan werken, maar men geeft zijn woonplaats aan het Noordhollands Kanaal niet op, want in de gemeente, die als een lint langs dit kanaal is gebouwd, is het goed wonen, zoals ook steeds meer vakantiegangers gaan ontdekken. Het afgelopen seizoen hadden hotels in Koedijk 204 gasten en 1647 overnachtin gen en pensions 164 gasten en 1404 over nachtingen. Honderdvierenzestig mensen brachten 1904 nachten in gemeubileerde kamers door, de zomerhuisjes van Koe dijk kregen 53 gasten, die in totaal 696 maal overnachtten. Ongetwijfeld cijfers, die men op het eerste gezicht niet zou verwachten, want hij, die langs het Noordhollands Kanaal naar het noorden rijdt, ziet Koedijk over het algemeen niet eens liggen en hoogstens werpt hij en achteloze blik op de nietige huisjes achter de dijk. Maar ook hier bedriegt de schijn. Op „Het Vergulde Paard", één van de twee hotels, die Koedijk nog over heeft, staat een bord dat aangeeft, dat de Haarlemse hengelaars daar kind aan huis zijn, en de Spaanse werknemers op de Hoogovens plegen hun verlof met hun gezin in Koe dijk door te brengen. Koedijk is nu een maal veel aantrekkelijker dan men van de overkant van het Kanaal gezien zou ver wachten. In plaats van een uittocht van inwoners ziet men er dan ook een geheel ander ver schijnsel: veel mensen willen in Koedijk gaan wonen. Alleen wil ieder een woning langs het kanaal waar men een mooi uit zicht op de duinen van Bergen heeft en dat kan nu eenmaal niet. Het lange lint dat de woningen van Koedijk langs het ka naal vormen is vrijwel ononderbroken, en aspirant-inwoners moeten dan een ander van de duizend hectaren opzoeken, waar aan Koedijk rijk is. Lang is Koedijk een tuindersplaatsje ge weest dat een eijgen gemeenschap met vol strekt eigen opvattingen in stand wist te Jouden. Men vierde zelfs het Sint Nico- laasfeest op een geheel andere datum dan elders in het land en noemde het feest trouwens ook anders, namelijk „Het Gou den Engel-feest." De kool was wel het hoofdmiddel van bestaan in Koedijk en dat is nu nog zo. Daarom heeft men zich zo verzet tegen het streekplan Noord-Kennemerland dat volgens de Koedijkers zonder voldoende De bevroren Schelde ten spijt is het co mité IJzendijke reeds druk bezig met de voorbereidingen voor het internationale zeehengelconcours dat daar ook dit jaar weer gehouden zal worden. Vorig jaar trok deze gigantische hengelstrijd 819 sport vissers waaronder velen uit België en zelfs uit Duitsland en Engeland. Dit jaar zal het concours gehouden wor den op zondag 7 april van 12 tot 15 uur lan de boorden van de Schelde tussen .No. 1" en Hoofdplaat. Er is voor 2.500 lan prijzen beschikbaar. Koedijk is als een lang lint langs het Noordhollands Kanaal gebouwd. Het fraaie uitzicht op kanaal en duinen maakt de huizen voor kandidaat inwoners b egerenswaard. Daar liggen de duinen van Bergen, en die zijn onaantastbaar. Of Koedijk zijn Daalmeer en daarmee één van zijn bronnen van bestaan zal hou den of niet staat dus nog niet vast. Maar in elk geval zijn de agrariërs uit het dorp op het moment best tevreden, want de kool brengt hoge prijzen op en met de grove tuinbouw gaat het dan ook goed. Toch is dit maar een tijdelijk succes want de ervaring heeft wel geleerd, dat de gemengde bedrijven in Koedijk, waar men dus ook wat vee houdt, of selectie aardappelen teelt, minder kwetsbaar zijn. Ook de gladiolenbollencultuur is er succes vol. Hoe goed de grond van de Daalmeer is blijkt wel hieruit dat het een van de wei nige stukken grond in Nederland is, waar men „1 op 1" aardappelen mag poten, het geen dus betekent dat men er jaar in jaar uit aardappelen verbouwt. Normaal is dit altijd op 3" om aardappelmoeheid te voorkomen. Al gaan er dan ook steeds meer inwo ners van Koedijk in Alkmaar werken, de agrarische sector blijft toch belangrijk. Al maakt men er zich wel bezorgd over dat van de tachtig tuinders aan de Ka naaldijk veertig percent geen opvolger heeft. „Ons verzet tegen de Alkmaarse plan nen is in de eerste plaats gericht op de mens zelf" beklemtoont burgemeester Landman dan ook. „We zien in het hand haven van Koedijk een middel om tege moet te komen aan de sociale nood van de mensen die in de industrie gaan wer ken. Mensen willen graag contact met het gemeentebestuur houden en dat kan beter in een kleinere gemeenschap, waar een muziekkorps nog een belangrijke plaats inneemt, en waar men meeleeft met de vergaderingen van de gemeenteraad." Dat zegt de burgemeester van het als een lang lint langs het kanaal gebouwde en toch knusse dorpje, waar op een bak kerswinkel staat „Geen brood, vrijdag en zaterdag banket," omdat de man in Zaandam werkt en voor het weekeinde grondstoffen voor „huiswerk" meeneemt, waar de namen van alle ambtenaren van het gemeentehuis en hun gezinsleden op een verjaardagskalender op de W.C. prij ken, en waar de gemeentewerkman het zeer gewaardeerde hoofd van de brand weer is. De burgemeester, die vijf jaar geleden nog wethouder van onderwijs in Den Hel der was, heeft de bekoring van een kleine plaats al lang leren inzien. Advertentie Daarom klamt men zich in Koedijk vast aan het reconstructieplan, dat nu wordt voorbereid door de commissie voor de ruilverkaveling, de standsorganisaties, veilingsbesturen en gemmentebesturen in het Geestmerambacht. Het streekplan Kennemerland-noord kan nog door de Kroon worden afgewezen, maar ook als dat niet gebeurt zal er nog wel een mo gelijkheid zijn juist in het kader van dit reconstructieplan de zaak nader te bezien. Welke voordelen een ruilverkaveling op de landbouwgebieden bij Koedijk mee zal brengen kan men in deze winter goed zien, want men rijdt nu met auto's over het ijs op dezelfde manier als het zou kunnen als men goede wegen door verka velde polders zou hebben gemaakt. Ruil verkaveling is dus wel noodzakelijk in dit gebied. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft nog een andere mogelijkheid ont dekt: door een zandafgraving in de Kiel- meer kan men komen tot een meer met bebossing er omheen. Tal van belangen en aspecten spelen hier dus dooreen en het is dan ook be grijpelijk dat de Cultuurtechnische dienst, het kadaster, staatsbosbeheer en het land bouwschap momenteel ook meespreken over de bestemming van dit gebied be noorden Alkmaar, het enige gebied waar een uitbreiding van Alkmaar mogelijk is, omdat men westelijk niet verder kan. overleg tot stand is gekomen en meer aan dacht besteedt aan de behoefte aan bouw grond van Alkmaar dan aan de behoeften aan goede tuinbouwgrond voor Koedijk en buurgemeente Sint Pancras. „Daal meer" is het woord, dat het gehele con flict schetst. De Daalmeer is „de" tuin bouwgrond van Koedijk. „Het is doodjammer, als men zulke prachtige grond als die van de Daalmeer voor woningbouw gaat gebruiken", zegt burgemeester J. Landman. „Het gehele structuurplan zal ongetwijfeld leiden tot een volgebouwde stad. Er blijft wel een stukje Daalmeer tussen twee grote woon gebieden open maar het is toch wel zeer waarschijnlijk dat dit op de duur ook zal worden bebouwd. Aan voldoende groen stroken is geen aandacht besteed en ik kan het plan dan ook onmogelijk toejui chen. Tegenover het idee van een grote stad Alkmaar, die alle omliggende ge meenten, in casu Ouddorp, Sint Pancras en Koedijk opslokt, stellen wij het idee van een wat kleiner Alkmaar, dat wordt omringd door bloeiende dorpen." Burgemeester Landman meent dat op deze laatste manier aan de mensen veel meer woongenot kan worden gegeven. „Er leven zoveel mensen graag in een landelijke gemeente, buiten de rook van de grote stad. Ook als de dorpen gemeenschappen met 10.000 a 15.000 mensen worden kan Alkmaar uitgroei en tot een stad van 100.000 inwoners."

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9