Omroepen willen reclame-t.v. in samenwerking met dagbladen Modderstroom daalt neer over Italiaanse dorpen Patrouilleboot o very ar en, vijf man vermist Aardbeving in Libië HET WEER VS zijn kwaad over Cubaanse Migs die scheepjes hinderen Hazenberg's NTS-memorandum aan Tweede Kamer Geen goed woord voor regeringsplan Vorstschade aan Rome's oudheden Vrouw uit Haarlem na val uit raam overleden Den Haag spreekt bewering van Soebannro tegen Incident in Miami Franse marine gaat kreeftenvissers bij Brazilië beschermen Veel griep in leger en luchtmacht Amsterdamse brandweer gaat demonstreren VRIJDAG 22 FEBRUARI 1963 Open systeem NERANO VOORGOED VERDWENEN éeë MORRIS "iefore you êuy! FALCON CAMELJASSEN Romeinse ruïnes vernield Geen besprekingen over herstel van diplo matiek contact STAATSSECRETARIS SCHOLTEN TERUG Het woord is aan In de krant van heden: Vorst wijkt niet •- ,<-Y i' ■t::y -f K V," jSWiï - Y" v- ,Geen schot gelost Voor meer salaris onze NOUGAT EIEREN 40 ct. per stuk Patisserie DEKKERS Accountantskantoor H. KERKHEIDE feestelijke weekend-tractatie 48e JAARGANG NUMMER 93 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef Dezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 oent, per kwartaal 8—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MU ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De omroepverenigingen zijn bereid samen te werken met „de groep van 47" één der aspirant-concessionarissen uit de dagbladwereld voor een tweede t.v.- net om de belangen van de Neder landse pers te beschermen. Zij willen die samenwerking ook uitbreiden tot andere dagbladen mits deze bereid zijn deel te nemen aan „reclame in de televisie", hetgeen iets anders is dan „commerciële t.v.". Zij zijn tot deze samenwerking be reid omdat de invoering van commer ciële televisie in Nederland het bestaan van vele dagbladen zou bedreigen. Door de pers in te schakelen bij de exploitatie van reclame in de televisie zullen de dagbladen althans enige compensatie kunnen vinden bij de verschuivingen, die het adverteren per televisie zal veroor zaken. Dit blijkt uit een memorandum dat de Nederlandse Televisie Stichting aan de Tweede Kamer heeft gestuurd en waarin het N.T.S.-bestuur zegt unaniem van me ning te zijn, dat de voorstellen van de staatssecretarissen van O., K. en W. en van economische zaken inzake commer ciële televisie moeten worden afgewezen. Het memorandum werd gistermiddag door het N.T.S.-bestuur op een persbijeenkomst te Amsterdam toegelicht. De N.T.S. wijst onvoorwaardelijk sa menwerking met het bedrijfsleven af. Eveneens onvoorwaardelijk wijst het de samenwerking af met die concessieaan vragers, die naar het oordeel van de N.T.S. een bedreiging van de cultuur vor men omdat zij uitsluitend op winst uit zijn. Tenslotte: hoe eventueel nog te for meren programmaraden er uit zullen zien, zij zullen naar de mening van de N.T.S. niet representatief kunnen zijn. Het nieuwe voorstel van de staatssecre tarissen komt volgens de N.T.S. geenszins tegemoet aan de ernstige bezwaren ten aanzien van de onbillijke zendtijdver deling. In het gunstigste geval krijgt elk der grote omroeporganisaties 9 uur zend tijd per week tegenover 20 uur voor de commerciële concessionaris in het nieuwe voorstel. Ook aan de principiële noodzaak, de kijkers een keuzemogelijkheid te bie den wordt niet voldaan. Bij zijn streven naar maximale kijkdichtheid moet een commerciële concessionaris in zijn pro- grammabouw ernaar streven telkens als op de niet-commerciële zender een ont spanningsprogramma wordt geboden een soortgelijk programma hier tegenover te stellen. De totstandkoming van een tweede niet- commercieel programma, gepaard aan een positieve programmacoördinatie, geeft de zekerheid van een weloverwogen wer kelijke programmakeuze tussen contras terende programma's. Deze kan namelijk alleen voortvloeien uit een competitie tus sen twee instanties, die hetzelfde nastre- Over het „monopolie" der omroeporga nisaties merkt de N.T.S. in het memoran dum op, dat de bestaande regelingen be paalde voorwaarden stellen, waaraan om roeporganisaties moeten voldoen om in aanmerking te komen voor zendtijd. Voorts is bepaald dat over deze organisa ties de zendtijd naar billijkheid moet wor den verdeeld. Worden deze uitgangspun ten losgelaten zonder dat daarvoor een andere algemene regeling in de plaats komt, dan wordt een rechtsonzekerheid geschapen. Niettemin, aldus de N.T.S.. menen de staatssecretarissen dat een commerciële concessionaris als een om roeporganisatie moet worden beschouwd ook al voldoet deze niet aan de gestelde criteria. Ook komt volgens het memorandum de verdeling van de zendtijd naar billijkheid ernstig in het gedrang „daar voorgesteld wordt de commerciële concessionaris 20 uur zendtijd per week te geven en de (Van onze correspondent) ROME. Het dooiweer en de plas regens van de laatste dagen hebben in Zuid-Italië, vooral op het Sorrentijnse schiereiland, grote aardverschuivingen teweeggebracht. De grond, die door de rampzalige ontbossing waar heel Italië sedert lang onder te lijden heeft, ge makkelijk wordt weggespoeld, glijdt van de steile naakte rotsen naar beneden. Ten zuiden van Napels zijn daardoor vele honderden vierkante kilometers in een on afzienbare brij van modder veranderd. Tal van dorpen moesten door de bewo ners worden ontruimd. Huizen, landerijen en boomgaarden worden door de traag neerdalende aardmassa bedekt. Duizenden vluchtelingen zijn aangekomen in plaatsen als Avellino, Sorrento en ook in Napels. Gisteren verdween het gehele dorpje Ne- rano (700 inwoners) in een paar uur voor goed onder de modder. Er kwam daar over een front van ruim 500 meter een aardmassa naar beneden, die geschat werd op 4 miljoen kubieke meter dikke modder. Vrij langzaam (tien meter per uur) na derde deze ontzettende brij het dorpje. Er is reeds vastgesteld, dat verscheidene plaatsen niet meer kunnen worden opge bouwd. De rivieren in het gehele gebied, die gewoonlijk weinig of geen water be vatten, zijn buiten hun oevers getreden en maken de ramp nog groter. Honder den stuks vee zijn omgekomen. BAREST HAARLEM TEL. 13439 LEIDSÉSTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL: 223596 Ook de eilanden in de Golf van Napels hebben onder het ontzettend slechte weer te lijden. Vooral Ischia, dat door een typhoon werd geteisterd. Ook in Napels zijn enkele huizen en gebouwen ingestort, waaronder het depot der gemeente-auto bussen, waarbij enkele mensen ernstig werden gewond. N.T.S. en de omroeporganisaties, die de grote geestelijke en maatschappelijke stromingen in Nederland vertegenwoordi gen, tezamen 40 uur". De N.T.S. en de omroeporganisaties blijven voorstanders van een open systeem, dat nieuwe organi saties voor het verzorgen van nieuwe pro gramma's toelaat. Daarvoor dient echter een wettelijke basis aanwezig te zijn, waarin wordt vastgelegd wie voor zend tijdmachtiging in aanmerking komt en hoe de zendtijd wordt verdeeld. Donderdagmiddag om kwart over twee is de 63-jarige mevrouw G. M. Glazenma- ker-Groenendaal uit een raam van haar woning in de Barendsestraat in Haarlem gevallen. Ze werd met een schedelbasis- fractuur en verscheidene ernstige hoofd wonden overgebracht naar de Mariastich ting, waar zij later op de dag is overle den. De vrouw was bezig met het schoonma ken van de ramen op de derde verdieping. Hiervoor was ze op een stoel geklommen. Waarschijnlijk is ze uitgegleden en door het geopende raam van tien meter hoogte op straat gevallen. In de monding van de Persoonshaven in Rotterdam is in een dikke mist de patrouilleboot Rijkshavendienst IV over varen door het tankschip „Veenwoude". Drie opvarenden van de patrouilleboot konden worden gered. Vijf man worden vermist. Het zijn de 62-jarige onderhavenmeester F. van der Berg, de 53-jarige machinist S. van der Meer, de 61-jarige motorschipper A. Kruyt, de 37-jarige dekknecht Th. Leu- sir.k en de 22-jarige motordrijver J. Nagel- kerke. w De geredden zijn de 61-jarige-""onder havenmeester N. Meijer, de 57-jarige onderhavenmeester Th. Catersels en de 33-jarige motorschipper P. Deurloo. Het bergingsvaartuig „Snip", de sleep boot ..Zeehond" en de bok „Condor" van Van der Tak's bergingsbedrijf probeerden onmiddellijk het gezonken schip te lichten. In Rome is gebleken, dat de zware vorst, afgewisseld door korte perioden van dooi, veel antieke Romeinse ruïnes sterk heeft beschadigd, vooral op de Palatijn en het Forum. Ook het beeldhouwwerk aan de triomfboog van keizer Septimius Severus en dat aan de triomfboog van Titus en van Constatijn de Grote is voor een deel naar beneden gestort. Van het Colosseum zijn sedert enkele dagen de bovenste verdiepingen niet toegankelijk daar er gevaar bestaat voor vallend ge steente. Ook dat monument heeft ernstig geleden. De grote opgravingen in Ostia Antica de vroegere havenstad van Rome, zijn voorlopig voor bezoekers gesloten in ver band met het gevaar van vallend gesteen te. In de Umbrische stad Spello is in de nacht een deel van de antieke Ro meinse stadsmuur ingestort met een dus danig geweld dat de bevolking meende dat er een aardbeving aan de gang was DJAKARTA (AP) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soeban- drio. heeft verklaard dat in New York be strekingen tussen Indonesië en Nederland worden gevoerd over de hervatting van de diplomatieke betrekkingen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft naar aanleiding van dit bericht ver klaard, dat hierover in Den Haag niets bekend is. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, is op Schiphol teruggekeerd van een bezoek van tien dagen aan Israel. De staatssecre taris heeft in Haifa een tentoonstelling ge opend van werken van Van Gogh uit de collecties van het Kröller Müller Museum, het Haagse Gemeentemuseum en het Am sterdamse Stedelijk Museum. Gustave le Bon: Vele politieke dwalingen komen voort uit theoretisch goede denkbeelden. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 9 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Medische verzorging 4 Films 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee5 Kunst 7 Uitgaan in Haarlem7 Horen en Zien 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten 11 Topsu 12 Sport 13 Luidsprekers 6, 12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's KIEL (DPA) De justitie van de West- duitse deelstaat Sleeswijk—Holstein zal een ambtelijke vervolging instellen tegen de kantonrechter van Kiel, Heinrich Krause, wegens door hem gedane anti semitische uitlatingen. De aard van deze uitlatingen werd niet bekendgemaakt. In Den Haag heeft minister-president prof. De Quay gisteren het comité Nationale Herdenking 18131.963 ge ïnstalleerd, waarvan prinses Beatrix presidente is. Foto genomen tijdens de rede die de prinses na de installatie hield. Rechts prof. dr. P. J. Bouman, voorzitter van het werkcomité! BENGHAZI (Libië) (Reuter) Bij een hevige aardbeving die zich gisteravond in de Libische stad Barce heeft voorgedaan zijn volgens berichten uit de Amerikaanse luchtmachtbasis Wheelus in Libië, tot dus ver 250 mensen omgekomen en ongeveer 500 gewond. De stad is voor minstens de helft verwoest. Barce, een stad van ongeveer 11.000 in woners, ligt op een hoogvlakte bij de kust van Cyrenaica. Deze oude stad was in de tweede wereldoorlog een Italiaanse basis die tijdens de woestijngevechten verschei dene malen van bezetter wisselde. De Libische minister van binnenlandse zaken en de chef van de generale staf zijn per vliegtuig uit Tripoli vertrokken om de reddingswerkzaamheden van mili tairen en politie te leiden. Van Wheelus zijn Amerikaanse vliegtui gen met artsen, levensmiddelen en medi camenten vertrokken. Ook Britse militai ren zijn te hulp geschoten. De bevingen gingen gepaard met sort- regens. De regering heeft de noodtoestand afge kondigd. Een groep redders werd bedol ven onder het puin van een instortend ge bouw. De verwoesting van de halve stad vertrok zich in enkele minuten. De inwo ners voelden een hevige schok, die na enkele seconden door een nog zwaardere werd gevolgd. De mensen renden de straat op en trachtten een schuilplaats tegen het neerstortend puin te vinden. Het dorp Caposelle bij Napels is ern stig getroffen door de landverschui vingen. De straten zijn over grote lengte gescheurd en onberijdbaar ge worden. Vele huizen zijn onherstelbaar vernield. (Telefoto) Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met enkele overdrijvende wolken velden en in de nacht en ochtend plaatselijk mist en matige tot strenge vorst. Morgenmiddag overwegend lichte vorst. Zwak ke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. -.y.V.-- l- -0;,- I -...7: - .'.tV-:/-! 3 WASHINGTON De Verenigde Staten hebben bij de Cubaanse regering krach tig geprotesteerd tegen het hinderen van een Amerikaans vissersscheepje door op Cuba gestationeerde Mig-straaljagers. De Amerikaanse marine en luchtmacht heb ben opdracht gekregen handelend op te treden tegen ieder vliegtuig of schip dat een Amerikaans vaartuig in het Caraïbi- bische gebied aanvalt. Het Amerikaanse ministerie van de fensie deelde gisteren mee, dat twee Cu baanse straaljagers scheervluchten hadden uitgevoerd boven een scheepje met twee garnaienvissers. Piloten van Amerikaanse straaljagers, die waren opgestegen na ge alarmeerd te zijn door radarmeldingen, verklaarden dat zij duidelijk hadden ge zien dat de Migs raketten op het scheep je hadden afgevuurd. De vissers vertel den echter, dat het mitrailleurkogels wa ren geweest. De Migs verdwenen toen de Amerikaanse vliegtuigen naderden. De garnaienvissers werden door een Ameri kaans oorlogsschip aan boord genomen. Met, hun onklaar geraakt bootje hadden zij al drie dagen rondgedreven tussen Cuba en Florida. Zij .zwaaiden met een lap toen de Migs naderden. Cuba heeft meegedeeld, dat de Migs „geen schot op het scheepje hebben ge lost". Zij waren op zoek naar twee Cu baanse scheepjes die vorige week door Cubaanse contra-revolutionairen vanuit Florida werden overmeesterd, aldus Ha vana. De affaire met de Migs heeft de Ame rikaanse publieke opinie tot grote veront waardiging aangezet. HET RUSSISCHE passagiersschip Balti- ka is uit Havana vertrokken naar men aanneemt met een deel van de Russische troepen die volgens de belofte van pre mier Kroesjtsjev uit Cuba worden terug getrokken. Hoeveel man er aan boord zijn is niet bekend. Er zijn nog meer Russi sche passagiersschepen naar Cuba onder weg. BRASILIA (AP) De Franse regering heeft een oorlogsschip naar de noordoost kust van Brazilië gezonden ter bescher ming van de daar werkende Franse kreef tenvissers. Brazilië heeft woensdagavond een spe ciale concessie voor zes Franse kreeften boten om in de Braziliaanse wateren te vissen opgezegd. De kapiteins van de schepen zijn gelast onmiddellijk hun ope raties te staken, willen zij een aanhou ding door de Braziliaanse marine voor komen. De boten werden vorige week door de Braziliaanse autoriteiten in beslag geno men. Op verzoek van de Franse regering heeft president Goulart de Franse vissers echter toestemming verleend te blijven werken totdat een studie van de situatie was gemaakt. Deze beslissing bracht krachtige protesten teweeg onder de Bra ziliaanse kreeftenvissers. Daarom herriep de regering toen de concessie voor de Franse vissers. Frankrijk wenst niet te aanvaarden dat Brazilië een zeestrook van 62 mijl buiten de kust voor haar vissers wenst te mono poliseren. IN MIAMI (Florida) hebben uit Cuba uitgeweken Cubanen drie jongens en een vrouw gemolesteerd die met borden met pacifistische leuzen hadden postgevat voor het hoofdkwartier van de contrarevolutio nairen. DE AMERIKAANSE dienst voor inter nationale ontwikkeling heeft orders doen uitgaan, volgens welke alle schepen die de vaart op Cuba onderhouden, van het ver voer van Amerikaanse lading worden bui tengesloten. Deze maatregel gaat maan dag in. Leger en luchtmacht liggen stevig ge kluisterd in de greep van de griep, maar alarmerend is de toestand volgens de mi litair geneeskundige dienst beslist niet. Normaal is dat gemiddeld over het he le jaar het dagelijkse ziekenrapport uit kazernes en vliegbases één a twee griep- patiënten per duizend vermeldt. In de week van 7 tot 13 januari liep dat getal op tot 6,5 pro mille en via 11,1 voor de daarop volgende week bereikte het tegen het einde van januari een top promillage van 12,6. De eerste week van februari wezen de statistieken 10,4 bedlegerigen op de duizend soldaten aan, maar men kan daaraan niet de conclusie verbinden dat de griepepidemie afneemt. In de beruchte griepperiode van 1959 boekte de militair geneeskundige dienst een record van 23,6 patiënten per duizend. De Amsterdamse brandweer zal maan dagmiddag demonstratief uiting geven aan zijn ontevredenheid over het nog steeds uitblijven van een reeds jarenlang bepleite salarisverbetering. Ongeveer hon derd brandweerlieden, die dan geen dienst hebben, zullen zich om één uur verzame len tegenover de ruïne van C. en A. en vandaar een mars maken langs de plaat sen waar zij de laatste twee maanden strijd tegen het vuur hebben geleverd. ZE ZIJN ER WEER rijk gevuld met slagroom CENTRUM GALERIJ - TEL. 4302 Administraties - Vermogensbeheer Belastingzaken OOSTERSTRAAT 50 - HAARLEM-N. TEL. 02500 - 56396 ROOMBOTERSTROOPWAFELS eigen fabrikaat. per pakje van 7 stuks 1.00 COCOSTRUFFELS 100 gram 0.50 VOOR DIABETICI: Heerlijke suikervrije AMANDELBROODJES ..- ƒ0.40

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1