Schaduwkabinet van de Labour Party gevormd Nieuwe golf van geruchten over Adenauers opvolging Afrikanen in Sofia willen terugreis betaald krijgen VERKWIK- r „Wij slaan geen week over" Vrolijke kapers WERELDNIEUWS Van dag tot dag Crossman weer in de frontbanken DDR dwong vrouw door bedreiging tot spionage ^Praatótoel Noorse tandarts beklaagt zich over dwangarbeid Muiterij in Katanga Amerikaans ontwerp voor bejaardenzorg Kijken naar de koningin 0p de Cv VRIJDAG 22 FEBRUARI 1963 n*fo Crossman terug Advertentie En wat zij gelijk hebben. Zij gaan naar de bioscoop voor de gezelligheid en ook om „bij" te blijven. Want de moderne film ziet U alleen in de bioscoop. Goed voorbeeld doet goed volgen. Maak er ook een gewoonte van. De bioscoop geeft altijd wat anders en elk wat wils. Samen naar de film... ja gezellig! Schroder Misleid Telegram Von Brentano Twee kernproeven in V.S. Floris Flaneur de natuurzuivere I 1 INTERIEURVERZORGING v. DUIVENBODEN Kruisstraat 22 exposeert heden FILM PRINTS stoffen West-Side (zeer zware kwal.) p, m ƒ7.90 ziet de etalage 1 Nog niet zo lang geleden werden de sportlieden van Israël en Formosa, die wilden deelnemen aan de Aziatische Spe len in Djakarta, inreisvisa voor Indone sië geweigerd. Daar kwam herrie van. Het Internationaal Olympisch Comité schorste Indonesië als lid van het IOC en toen de Indonesiërs niet wilden toege ven dat dat een grote vergissing was ge weest die niet meer voor zou komen, werd het land het deelnemen aan de Olympische Spelen verboden. De Arabi sche Liga verklaarde zich solidair en wil ook niet meer meedoen aan het sport festijn, dat volgens oude begrippen nog altijd een verbroederingsfeest wil heten. Sinds het optrekken van de Muur in Oost-Berlijn wordt het Oostduitse sport lieden onmogelijk gemaakt uit te komen in NAVO-landen. Dat heeft, zo men zich herinneren kan, al tot menig incident ge leid. Bij tal van wereldkampioenschappen en Europese kampioenschappen vermijdt men angstvallig het spelen van volksliederen en de ceremoniën met vlaggen omdat men bang is voor politieke incidenten. President Soekarno van Indonesië zei dezer dagen onomwonden: „Sport moet zijn basis vinden in de politiek". Zijn minister voor sport, Maladi, deed daarop ook nog een duit in het zakje met zijn plan tot het instellen van de „Spelen der vrij geworden staten". Nog even en sport beoefenaren van iedere levensbeschou wing hebben hun eigen aparte Spelen. Iedereen zijn eigen sportief verbroederings feest in eigen gelijkgestemde kring. Wat was baron Pierre de Coubertin toch eigenlijk dwaas toen hij de Olympische Spelen tot nieuw leven riep, om de ge schillen te verzachten en de verdraag zaamheid te bevorderen. Advertentie Origineel HARRIS TWEED COLBERT voor 69.50 TERLENKA PANTALONS van ƒ29.- tot 59.- GEN. CRONJÉSTRAAT 40-44 HAARLEM - TEL. 54679 (Van onze correspondent) LONDEN Oppositieleider Harold Wil son en zijn plaatsvervanger George Brown zijn na een week van moeilijkheden ach ter de schermen na een lang gesprek tot algehele overeenstemming inzake de po litieke en taktische gedragslijnen" geko men. Brown blijft plaatsvervangend leider, maar kreeg niet de door hem begeerde post van woordvoerder voor de buitenlan- se politiek. Deze ging naar Patrick Gor don-Walker, de enige die behalve Wilson kabinetservaring bezit. Brown blijft woordvoerder voor de bin nenlandse politiek. Hij zal zich echter voortaan tevens speciaal bezighouden met het hele brede binnenlandse front als een soort opzichter van een aantal woordvoer ders op dit uitgebreide terrein. Gordon-Walker, tot nu toe verantwoorde lijk voor defensiekwesties, wordt als zoda nig opgevolgd door Denis Healey, wiens functie van woordvoerder voor koloniën wordt overgenomen door oud-minister John Strachey. De in het Lagerhuis zeer po pulaire vakbondsleider Charles Pannell, een groot kenner van de Britse parlemen taire geschiedenis, is belast met openbare werken en parlementaire hervorming. De sterk linksgerichte Richard Cross man keert na 3 jaar terug in Labours frontlinie. Hij wordt daar verwelkomd om dat hij een uiterst briljante figuur is, hoe wel als politicus een teleursteling. Maar als woordvoerder voor wetenschappelijke onderwerpen kan hij, zo zegt men, de par tij weinig schade berokkenen. Crossmans trouwe vriendschap met Wilson werd op deze wijze beloond. Destijds dwong Gaits- kell hem de frontbank te verlaten omdat hij herhaaldelijk inging tegen de partijpo litiek, speciaal inzake defensie. Behalve Crossman zijn alle andere scha- duwposten gegeven aan leden van de rech tervleugel, die Gaiskells politiek steunden. Wilson tracht angstvallig het voor de kie zers aantrekkelijke, door Gaitskell ge schapen beeld, te bewaren. Werkelijk wil de linkse figuren kregen geen kans. Wilsons gaat dit weekeinde naar Brus sel, waar hij zal deelnemen aan de con ferentie van socialistische leiders uit de 6 E.E.G.- en de 7 E.V.A.-landen. HANNOVER (DPA) Een gerechtshof in Celle (West-Duitsland) heeft de 32-ja- rige steno-typiste Inge Zimmermann uit Hannover tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het uitleveren van ge gevens over de Westduitse industrie aan opdrachtgevers in Oost-Duitsland. De rechter heeft bij zijn vonnis rekening gehouden met de manier waarop de Oost- Duitsers te werk zijn gegaan om de vrouw te dwingen hun de gewenste gegevens te verschaffen. Inge Zimmermann werd bij een bezoek aan Leipzig gearresteerd. Zij werd toen geprest om voor Oost-Duitsland te spioneren. Bij weigering zouden ver geldingsmaatregelen tegen haar in Leip zig wonende ouders worden genomen en zij zelf zou niet meer naar West-Duitsland mogen terugkeren. Voor deze bedreigin gen is het meisje gezwicht. (Van onze correspondent) BONN. Druk interpreteert men in Bonner christen-democratische kringen de grote nederlaag, die de partij zondag in West-Berlijn heeft geleden. Als een van de oorzaken ziet men het nu al jaren durende gekrakeel over een op volger van kanselier Adenauer. Dat moet tenslotte de kiezers wel op de zenuwen gaan werken, zo redeneren vele chris ten-democraten. Een partij, die niet eens kans ziet de opvolging te regelen van een 87-jarige kanselier die al vijftien jaar aan het bewind is, iïioet wel èen povere indruk maken. Het bestuur van de bondsdagfractie heeft besloten de opvolgingskwestie in een besloten paasbijeenkomst grondig te be handelen. Of dan ook een besluit zal kun nen worden genomen, is echter de vraag, want Adenauer komt pas na Pasen terug van het Como-meer, waar hij een maand voorjaarsvakantie gaat nemen. En zonder Adenauer wil men geen definitieve beslis sing nemen. Als het thema van Adenauers opvolging wordt aangeslagen, wordt Bonn altijd met een overspoeld met wilde geruchten, die zich vaak aandienen als harde feiten, maar die in werkelijkheid meestal niet meer zijn dan geïnspireerde proefballonnetjes. Het belangrijkste gerucht van de laatste dagen wilde, dat minister van buitenland se zaken Schroder Adenauers opvolger zou worden, als deze, zoals afgesproken, in de herfst aftreedt. Prof. Ludwig Erhard, de vice-kanselier en minister van econo mische zaken, die al enige malen door de C.D.U.-fractie en het partijbestuur als opvolger naar voren is geschoven, zou dan vice-kanselier blijven en in 1964 kan didaat worden voor het presidentschap. In dat jaar loopt namelijk de ambtstermijn van president Lübke af. Voor Schroder als kanselier zou plei ten dat Adenauer iets meer met hem op heeft dan met Erhard. Verder zou de C.D.U.-fractie de voorkeur geven aan Schroder na Erhards wilde interview met de Süddeutsche Zeitung en zijn emo tionele reacties op de Franse houding bij de onderhandeling in Brussel. Maar meer dan een gerucht is dit alles niet. WENEN (AP) Ongeveer 300 Afrikaan se studenten in Bulgarije zijn in staking gegaan uit protest tegen de weigering van de regering om hun vervoer uit het land te betalen, aldus de ambassadeur van Ghana in Sofia. De studenten, aan wie uitreisvisa waren verstrekt na de botsing van verleden week met de Bulgaarse politie, verweren zich tegen de druk om in het land te blijven, door te weigeren de colleges te volgen. De Afrikanen willen het land verlaten en zijn van mening, dat de regering ver plicht is het vervoer te betalen van hen die zelf niet genoeg middelen hebben om dit te doen, aldus de ambassadeur in een telefonisch vraaggesprek uit Sofia. Hij zei talloze beroepen van Afrikanen te hebben ontvangen om hen te heiepen, „maar wij hebben daarvoor de fondsen niet". De culturele attaché van de ambassa de van Mali uit Praag en andere Afri kaanse diplomaten zijn in Sofia om schik kingen te treffen voor hun mensen. BONN Een student uit Kenia, die vo rige maand, voor de botsingen in Sofia uit Bulgarije is vertrokken, heeft in Bonn gezegd, dat hij en anderen als het ware naar Bulgarije zijn ontvoerd. „Men had ons verteld, dat wij naar West-Duitsland zouden gaan om daar te studeren. De reis naar Bulgarije was georganiseerd door enkele politieke organisaties in Kenia. Op de universiteit van Sofia werd meer tijd besteed aan politiek dan aan werken", al dus de student. AMSTERDAM De Nederlandse Stu dentenraad heeft in een telegram aan de premier van Bulgarije krachtig geprotes teerd tegen de negatieve houding van de Bulgaarse regering tegenover de beraam de Afrikaanse studentenbond in Sofia en verzocht om de onmiddellijke stopzetting van de regeringsmaatregelen die buiten landse studenten verhinderen Bulgarije te verlaten. (AP, Reuter, ANP). Zeker is, dat het in de C.D.U. rommelt en dat niet voor niets ambitieuze politici als Gerstenmaier, Rasner en Von Brenta- no grote activiteit ontplooien. Gerstenmaier om toch nog op de begeerde kanseliers- troon te komen; Rasner, de grote Aden- auer-man in de Bondsdag, om 'witte voet jes te halen bij de toekomstige kanselier; en Von Brentano om terug te keren naar het ministerie van buitenlandse zaken, waarvan hij zich afwendde na de verkie zingen van 1961, uit walging over de koe handel die met mensen en departementen werd bedreven tijdens de coalitiebespre- kingen. Vooral het drukdoen van Von Brentano is opvallend. Na de crisis van Brussel trok hij onmiddellijk een gezicht alsof van hem de redding te verwachten was. Vorige week riep hij een aantal vooraanstaande politici bijelkaar om te overleggen over een uitweg uit de Europese impasse. De ze daad wist hij zó voor te stellen, dat de hele Westduitse pers de bijeenkomst aankondigde alsof een wonderei zou wor den uitgebroed. Von Brentano kondigde aan naar de Verenigde Staten te zullen reizen om de Amerikanen duidelijk te maken wat de Westduitse politiek, die poogt zowel pro- Frans als pro-Brits te zijn, nu eigenlijk beoogt. Kanselier lijkt Von Brentano ech ter in geen geval te willen worden. Vol gens geruchten zou hij al tweemaal pol singen in die richting van de CDU-leiders met een duidelijk „neen" hebben afge daan. Het is moeilijk te bepalen wat er in de komende maanden ten aanzien van de opvolging van Aoenauer gaat gebeuren. Hoewel de populariteit van Erhard da lende is, lijkt het toch onwaarschijnlijk, dat de CDU deze man, die steeds als de grote stemmentrekker van de partij heeft gefungeerd, nu openlijk voor het hoofd zal stoten en hem zal passeren voor het kan selierschap. Dat Adenauer Erhard onge schikt vindt als opvolger kan niet de door slag geven. Tenslotte heeft de CDU-frac- tie en niet Adenier te bepalen wie de christen-democratische kanselierskandi daat wordt. - ^b' Daarbij komt, dat Adenauer graag al zijn medewerkers ongeschikt noemt, om zo zelf langer aan te kunnen blijven. Nu al kan men in Bonn horen, dat de 87-jarige pas wil aftreden na zijn 88ste verjaardag (5 januari 1964) en dat hij de belofte weg te zullen gaan na de zomervakantie van 1963 niet na wil komen. Op dit moment lijkt het nog het waar schijnlijkste, dat Erhard Adenauer op volgt, ondanks de daling van zijn prestige en ondanks het feit, dat hij zich heeft ge- isoleerd met zijn standpunt dat men koste wat het kost Engeland in de EEG moet halen en dat in afwachting daarvan het Frans-Duitse vriendschapsverdrag maar niet moet worden geratificeerd. Na de ver kiezingen van 1965 zal Erhard dan wel plaats moeten maken voor Schroder. Maar dit alles blijft speculatie. Erhards positie is langzamerhand zo wankel gewor den, dat hij nog maar een klein bokje hoeft te schieten om zijn kansen op de troon definitief te verspelen. STRAATSBURG Reuter) Een Noorse tandarts, S. A. Iverson uit Sandefjord, heeft bij de Europese commissie voor de rechten van de mens de Noorse regering ervan beschuldigd, dat zij hem en andere tandartsen dwangarbied laat verrichten, hetgeen hij in strijd noemt met artikel 4 van de Europese conventie inzake de rech ten van de mens. Iverson had in 1959 bevel gekregen om een jaar praktijk uit te oefenen op de Lo foten en daarna een jaar in zuid-Noorwe- gen, zulks op grond van een wet die het verzekeren van tandheelkundige hulp in be paalde streken van Noorwegen tot doel heeft. Hij verliet zijn post op* de Lofoten na vijf maanden en werd daarom veroordeeld tot jeen boete van circa duizend gulden of een maand hechtenis. Een beroep tegen dit vonnis- werd door -de Noorse Hoge -RaadUes m' haar oor jlnisterde? verworpen. De zaak zal de volgende maand Straatsburg in behandeling komen. ELISABETHSTAD (Reuter) Zweedse UNO-militairen hebben in Katanga een einde gemaakt aan een muiterij van dertig Katangese gendarmes, die hun oficieren gevangen hadden gezet en aan het plun deren waren geslagen. De gendarmes zijn gearresteerd. Zij verklaarden aan het mui ten te zijn geslagen omdat zij geen soldij hadden ontvangen. WASHINGTON Amerika heeft twee ondergrondse kernproeven van geringe kracht genomen in de Nevada-woestijn. (AFP) "1 ■Pgfl ■R§föH| *-. Denk aan uw agenda In het oerwoud mijner ontelbare zwak ten staat één sterke boom; de zelfkennis die mij tot diepe bescheidenheid dwingt (wie ben ik, wat ben ik geworden dat ik enigerlei reden zou hebben mij zelf krach tig op de amechtige, smalle borst te slaan?) ik herzeg: mijn zelfkennis dwingt mij tot bescheidenheid, niettemin mag ik mij beroemen op één uitstekende eigenschap: ik ben, in mijn gering beroep, een efficiënt mannetje, een systematisch werkertje, een knaap van de klok. Wie mijn agenda zou zien dat bundel tje aan mij zelf door mij zelf uitgereikte dwangbevelen zou dit moeten beamen: alles staat precies op datum en uur afge bakend. Van maandag tot en met zondag te middernacht staat, bij ieder uur, het te verrichten stukje hoofd-en-handenar- beid vermeld. Er zijn open plekken, die geen precieze werkzaamheid vermelden, doch die niettemin voor een bepaald, zij het niet omlijnd, doel, bestemd zijn: maandag van 2 tot 4 wandelen; dinsdag van 8 tot 11 lezen; woensdag, van 11 tot 2 in de morgen, nachtleven; donderdag van 8 tot 10.30 beeldbuis; vrijdag van 9.30 tot 11.45 orgie; zaterdag van 10 a.m. tot mid dernacht cafébezoek en kletsen. Zo gaat dat voort, uur na uur, dag na dag, jaar na jaar. Plichtsgevoel en systematische taakverdeling, gebaseerd op arbeids vreugd en genialiteit, hebben mij tot de uiterst succesrijke man gemaakt die ik ben; dat dit natuurlijkerwijs tevens tot het miljonairschap heeft geleid, is een ge volg dat logisch verklaarbaar, doch onbe langrijk is, een bijkomstigheid, die mij in staat stelt anderen in mijn materiële over vloed te doen delen. Een aangename ze kerheid, doch overigens van geen belang. Zelf ben ik de eenvoudige man gebleven die ik altijd geweest ben, de man van de boterham met kaas en het glas melk, de bal gehakt met spruitjes en de stations wachtkamer tweede klas, die anderen ver baast door de geringe eisen die hij mate- rialiter, aan het leven stelt. Dat ik vandaag enige aandacht in be scheidenheid aan mij zelf wijd, vindt zijn oorzaak allerminst in een kleinburgerlijk gevoel van zelfvoldaanheid, doch in de be hoefte die ik, ook te dezen opzichte weer, gevoel anderen van dienst te zijn. Ik wil u erop wijzen dat de leefwijze zoals ik die beoefen, dat de ijzeren tucht, die ik mij zelf heb opgelegd, ook voor u een uitkomst zou zijn, omdat zulk slordig geleef zonder agenda, zoals dit door u bedreven wordt, via de chaos naar de ondergang moet leiden. Gij leeft er maar op los. Onverwacht haalt gij een streep door een willekeurige dinsdagavond en gaat naar de bioscoop; terwijl gij de woensdagnamiddag bij voor baat bestemd had voor een werkje dat geen uitstel kon verdragen, hebt ge roeke loos in de ogen van een verrukkelijke da me gekeken en bent met haar het werk naar de weerlicht wensende een schalks kop thee gaan drinken. Zij heeft daarbij zelfs twee stukken taart verorberd, alsof het geld u op de rug groeide. De rekening bedroeg ongeveer vier gulden. Een lood gieter moet daarvoor een vol uur in 't zweet zijns aanschijns arbeiden. Hebt u dat wel overwogen, terwijl gij veile smoes- Ik zal het hierbij laten. Ik houd niet van moraalprediken en hagespraken. Ik wilde u slechts mij zelve u ten voorbeeld houdende op een betere en doelmatiger weg helpen. Dit doelloos zwerven door het oerwoud uwer invallen en hartstochten leidt tot de ondergang. Denk aan uw agenda en kijk naar mij. Eens zult ge mij dankbaar zijn voor de ze goede raad. Advertentie I 1 JS Kennedy probeert het opnieuw WASHINGTON (Reuter) President Kennedy heeft bij het Congres een wets ontwerp ingediend voor hulpverlening aan zieke en bejaarde Amerikanen, in de vorm van vergoeding van ziekenhuiskosten, ver mindering van inkomstenbelasting en an dere faciliteiten. Het program zal in de eerste vier jaar ongeveer 5,6 miljard dol lar kosten. Vorig jaar werd een dergelijk voorstel door het Congres afgestemd. In een begeleidende boodschap zegt de president, dat bijna de helft van de Ame rikanen van 65 jaar of ouder een inkomen heeft van minder dan 1.000 dollar per jaar. Voor driekwart van de bejaarden zouden de inkomsten minder zijn dan 2.000 dol- 'lar. Advertentie Brazilië heeft de gekaapte Anzoategui overgedragen aan Venezuela. Het ge beurde in de haven Belem in tegen woordigheid van vertegenwoordigers van de Venezolaanse ambassade en van de rederij. Als het schip is be voorraad zal het de terugreis naar Caracas ondernemen. De negen Castro- gezinde kapers poseerden in opper beste stemming op de brug van het schip. Zij zouden vandaag naar een vakantie-oord in de bergen bij Rio de Janeiro worden gebracht, waar zij wor den geïnterneerd in afwachting van de beslissing over hun asielaanvrage, (Telefoto) SYDNEY Op een tuinfeest in de Australische havenstad Adelaide ter ere van koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh, hebben honderden gasten zich volgens een hoge politie-functionaris als beesten gedragen. Elegant geklede vrouwen drongen en vochten zich naar voren om toch maar zo dicht mogelijk bij het Britse koninklijk paar te komen. Daarbij werden hoeden af geslagen, hakken gebroken, kousen ver nield en tafels en stoelen omgegooid. De politie kon de koningin en de prins slechts met grote moeite ontzetten. (Reuter). 3 Samen naar de film. In Baltimore zitten ruim 400 blanke en negerstudenten in de gevangenis wegens deelneming aan een protestcampagne tegen de rassenschei ding in een plaatselijke bioscoop. De ge weldloze actie is al een week aan de gang. Men wil blijven ageren totdat de bioscoop opengesteld wordt voor alle be volkingsgroepen. Vrije voeten. De kapiteins Maurice Maul- bon en Jacques Gye-Jacquot, die van medeplichtigheid aan het jongste com plot tegen het leven van president De Gaulle werden verdacht, zijn op vrije voeten gesteld. Volgens de politie waren zij niet betrokken bij de samenzwering. De twee andere verdachten, de lerares Rousselet (die helemaal geen gravin blijkt te zijn zoals zij voorgaf) en kapi tein Robert Poinard zijn nog in hechte nis. Chinees naar Londen. De Chinese vice-mi nister voor de buitenlandse handel, Loe- Tsjoe-Sjang zal volgende maand een of ficieel bezoek aan Engeland brengen. De minister zou reeds in november vo rig jaar komen, doch de Britse regering had verzocht hiervan af te zien in ver band met de gevechten tussen India en China. Stok achter de deur. Het Westduitse blad Bildzeitung heeft een herinneringswan delstok uitgeloofd voor haar eerste 100 lezers die een mars van 80 km. volbren gen. Pokken. In India zijn in 1962 ongeveer 13.000 mensen aan pokken overleden. Boudewijn op reis. Koning Boudewijn van België zal in november een officieel be zoek aan Thailand brengen. Duitse meisjes. Ongeveer 11.000 Westduit se meisjes werken op het ogenblik voor enkele maanden vrijwillig in ziekenhui zen en verpleeghuizen. Donderslagen uit heldere hemel. Egypti sche vliegtuigen hebben, volgens radio- Mekka, honderden vuurwapens uitge gooid boven Saoedi-Arabië, om voor sa botage te laten gebruiken. Zwart op het witte doek. De Arabische Li ga heeft acht Franse filmsterren op de zwarte lijst geplaatst, wegens hun rol in de Frans-Israelische film „Donnés moi dix hommes desespérés". Dit betekent dat iedere film waarin een van deze ac teurs optreedt, in alle dertien landen van de Arabische Liga zal worden verboden. Eerder zijn Elizabeth Taylor, Frank Si natra, Paul Newman en Danny Kaye op de Arabische zwarte lijst geplaatst.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3