V.V.D.-conferentie over actuele vraagstukken tMBÊEUW Busvervoer in toekomstige IJselmeerpolders geregeld Koning Rambot en snijdertje Miks P o 11 e, Pel li en Pintfo en AGE lekker en gezond Geen protestmars van Amsterdamse brandweer Vier jaar voor boerin die knecht verwaarloosde Automatisering van het giroverkeer De post krijgt nieuwe automaten Wallace, waarheen? 's Middags om het vriespunt ZATERDAG 23 FEBRUARI 1963 f 30." Jk PERFECT L A.1DVÏ& AUTOMATISCH SPIEGELGLADDE STALEN ZOOL VEDERLICHT Kort nieuws Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Wellicht een landelijke aktie van heroepskorpsen Concessie aan een N.S. -doch term ij. Drs. H. Veldkamp thans bij O. K. en W. De „Amstelveen" te water gelaten Proef met vijftigduizend rekeninghouders S0. AlsjeblieftVolle. Hier heb ik een expressebrief voor je. Ik weet niet wat erin staat, maar je zal hem mij wel willen voorlezen„Dank je wel, maar ik heb juist een gloednieuwe brievenbus gekregen. Die hangt daar, aan dat mooie huisje". „Ha! Een brief! Nou, ik ben benieuwd. Wat zou er wel in staan? Maar ik vind, dat wij eerst onze nieuwe brievenbus moeten proberenI" Onder leiding van de ondervoorzitter der V.V.D., mr. H. van Riel de voor zitter, prof. Oud, was door ziekte verhin derd is in Rotterdam een conferentie gehouden waarin enkele hoofdstukken van het ontwerp-verkiezingsprogram op so ciaal-economisch gebied zijn behandeld. Drie inleiders hebben het woord gevoerd. Het Eerste Kamerlid mr. J. de Wilde sprak Over woning- en huurbeleid, en de burgemeester van Zwolle, drs. J. A. F. Roeien, over de ruimtelijke ordening. De derde inleider, dr. K. van Dijk, wethouder van Groningen, die over sport en recrea tie zou spreken, moest verstek laten gaan wegens ziekte. Het Tweede Kamerlid mr. C. Berkhouwer behandelde nu dit onder werp. Naar het oordeel van mr. De Wilde was het woningbeleid na de oorlog niet op het doel gericht geweest. Het was steeds de resultante van een politiek compromis. In dit compromis rezen vragen omtrent over- heidsbouw of particuliere bouw, het al of niet achterblijven van de huren bij het algemeen kostenpeil, het al of niet toeval len van de huurverhogingen aan de huis eigenaren en de wijze waarop een com pensatie moet plaatsvinden. De periode na de oorlog kenmerkte zich door een sterke stijging van lonen en prijzen, die gepaard Advertentie Vandaal. In een showroom voor sportboten op het Zeeburgeiland in Am sterdam heeft een onbekende 26 ruiten stukgeslagen en voorts met hamerslagen een kachel, een waterpas, een gastoestel, een gereedschapskist en het telefoontoestel vernield. De onverlaat ledigde tenslotte de inhoud van een bus met 12Vi kg witte verf tegen de wanden en over de vloer van de showroom. De totale schade wordt geschat op 2.000, ging met een veel geringere stijging van het huurniveau. Mr. De Wilde verklaarde, dat een zo spoedig mogelijke opheffing van de woningnood een eerste sociale eis is. De woningwetbouw moet gericht wor den op de omstandigheden van de ouden van dagen. Deze categorie kan voor ande^ ren ruimte vrijmaken in het bestaande woningbezit. Een bevordering van de da ling van de woningbouwkosten, zal vol gens mr. De Wilde een betere kans van slagen hebben als het bestaande woning- bezit zo redelijk mogelijk* wordt verdeeld. Tenslotte verlangde hij een geleidelijke vervanging van de premiebouw door de vrije-sector-bouw. De tweede inleider, drs. Roeien, zag in ruimtelijke ordening een noodzakelijk middel om in Nederland een optimale vrij heid en ontplooiingsmogelijkheden voor een ieder te behouden of te verkrijgen. Een doelbewuste politiek, gericht op ruim telijke ordening is urgent, zij vloeit voort uit de bijzondere omstandigheden, waar onder zich de groei van de Nederlandse bevolking aftekent. Hij lichtte een aantal stellingen toe o.a. over onevenwichtige spreiding van de bevolking en van de economische bedrijvigheid, over geboden spaarzaamheid in „diepvaarwatergebie- den", over industrie- en dienstenconcen tratie in de randstad, ook voor tuinbouw en toerisme, en vroeg aandacht voor de ontvolking der binnensteden en de trek naar buiten. Sport en recreatie De derde inleider, mr. C. Berkhouwer, verklaarde, dat sport en recreatie niet meer mogen worden gezien als elemen ten van luxe of als compensatie voor een vermoeiende of eentonige arbeid. Zij die nen te worden gezien als noodzakelijke en maatschappelijke functies van het maat schappelijke leven. Zolang en voorzover sport en recreatie niet in staat zijn door middel van eigen inkomsten de nodige in vesteringen voor haar accommodatie op te brengen, ligt het volgens mr. Berkhou wer op de weg der overheid om zowel het particuliere bedrijfsleven in staat te stellen sport en recreatie als secondaire arbeidsvoorwaarden te helpen, als door middel van subsidiëring de ontplooiing daarvan, ook in „onrendabele" gebieden, te bevorderen. Er dient ook gestreefd te worden naar concentratie van de veelgezochte massa recreatie in grote, multifunctionele com plexen ten einde in ons kleine, dichtbe volkte land zoveel mogelijk ruimte te sparen voor minder explosieve recreatie- vormen en behoud van natuurschoon. Stadsschouwburg, vandaag 20.30 u.: To neelgroep Centrum met „De meiden" van Jean Genet. Regie: Theo Kling. Zondag 20 u.: De Nederlandse Comedie met „Wat u maar wilt" van Shakespeare. Regie: Han Bentz van den Berg. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 15.10 en 16.20 u. en zondag 10, 11.10 en 12.10 u.: „De reis van prinses Beatrix naar het Verre Oosten", a.l.; 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Maciste.... overwinnaar", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 u. :„Jessica", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Jong maar geraffineerd", 18 j. Vandaag 23.30 u.: „De tijger valt aan", 14 j. Zondag 11 u.: „Onsterfelijk Griekenland", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Gods geuzen", 14 j. Minerva, vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „125 Rue Montmartre", 14 j Zondag 14 en 16.15 u.: „De zwarte bandiet", a.l. Maan dag 20.15 u.: .^Koningin Christine", 18 j. Rembrandt, 14 en 20 u.: „De langste dag" 14 j. Zondag 11 u.: „Crin Blanc", „Le ballon rouge" en „De sneeuwkoning", a.l. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Mr. Buldog van Interpol", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „The killer", 18 j. Studio, vandaag 14.15, 19 en 21.15 u.: „Wilde aardbeien", 18 j. Zondag 14, 16.15. 19 en 21.15 u. en maandag 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het gezicht", 18 j. Monopole (Zandvoort), vandaag en zon dag 20 u.: „Kapo", 18 j.; zondag 14 30 u.: „Kasim, de bandiet van Zhobe". a.l. Van maandag tot en met donderdag geen film voorstelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 u.: zondag van 13-17 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen, aquarellen van Theodoor Heynes. Tot en mèt 28 februari. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-22 u.: Klassiek grammo- foonplatenconcert van 21-22 u.: Schumann en Ravel. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3) Tentoonstelling van schilderijen van J. Möhlenpage. Tot en met 23 febr Dagelijks geopend van 9-17 u. en tijdens de klassieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18-20 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Expositie van tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks (behalve maandag) ge- open van 11-15 u. Eerste zondag van de maand 13-15 u. Museum Het Huis van Looy (Kleine Houtweg-Kamperlaan). Expositie van de schilder-schrijver Lucebert. Dagelijks ge opend van 10-17 u. en zondag 13-17 u. Tot en met 3 maart. De Vishal: Tentoonstelling van figura tieve schilder- en beeldhouwkunst. Dage lijks van 10-17 u„ zondags van 13-17 u. Tot en met 24 februari. Huize Bloemenheuvel, Bloemendaalse- weg 158, Overveen: Expositie van werk van Dick van Luyn Dagelijks van 10-17 u; zondags van 14-17 u. Tot en met 24 fe bruari DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva" (Raam- vest): Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20-2 U. Var. 21-23.15 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster. Marian Berk en Han Reiziger (piano). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 22 februari). 19 ZATERDAG 23 FEBRUARI City, 19 en 21.30 u.: „Verrader in op dracht". Rex, 19.30 u.: „Boccaccio '70". Pieter Vcrmeulenmuseum, Cultureel Cgntrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Openbare leeszaal Plein 1945: 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wykerstraatweg 77, Vel- sen-Noord: 14 tot 17 uur. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 uur; Jozefhuis, Banjaertstraat, Vclsen-Noord: 14 tot 17 uur. ZONDAG 24 FEBRUARI City, 14.30 u.: „De held der apachen' en 21.30 uur: „Verrader in opdracht". Rex, 15 uur: „Goudrovers": 19.30 u.: „Boccaccio '70". MAANDAG 25 FEBRUARI City, 20 u.: „Verrader in opdracht". Rex, 19.30 u.: Boccaccio 70". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder za terdag. Openbare leeszaal. Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wtfker- straatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur; filiaal Wüstelaan 79. Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; Jozefhuis Ban jaertstraat, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal VViistelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur: Parochiezaal. Ve- nusstraat: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur. Stadsschouwburg, Haarlem, 20 u.: toneel groep „Theater" speelt „Koningin Elisa beth" voor Velser Kunstkring „Voor Allen". ZATERDAG 23 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De zoon van captain Blood"; 23.30 u.: „Betaald nachtlogies" Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Echt scheiding op z'n Italiaans". W.B. Theater. 20 u.: „Lijfwacht voor gangsters" ZONDAG 24 FEBRUARI Kennemer Theater, 14.30 u.: „Tarzan, de aapmens"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „De zoon van Captain Blood". Luxor Theater, 14.30 u.: „De grote bank roof"; 16 30. 19 en 21.15 u.: „Echtscheiding op z'n Italiaans". W.B Theater, 14.30 u.: „George Formby in Sport Staalt Spieren": 16.30 en 20 u.: „Titanenstrijd". MAANDAG 25 FEBRUARI Kennemer Theater. 19 en 21.15 u.: „Wa ternimf" Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Echt scheiding op z'n Italiaans". W.B. Theater, 20 u.: „Titanenstrijd". De Amsterdamse brandweerlieden zullen maandag niet langs de ruïne van het C. en A.-gebouw trekken om hun salariseisen kracht bij te zetten. Veertien dagen geven de brandweermannen het Amsterdamse gemeentebestuur de tijd om aan de ingediende salarisvoorstellen tegemoet te komen. Gebeurt dit naar hun mening in onvoldoende mate, dan zal er niet alleen in Amsterdam, maar waarschijnlijk ook in andere plaatsen die beroepsbrandweerkorpsen hebben, worden gedemonstreerd. Die landelijke protestactie vindt bij voorbaat al grote steun bij de Haagse brandweerlieden. De personeelsbonden van het brandweerpersoneel in de residentie willen telegrammen met sympathiebetui gingen naar hun Amsterdamse collega's sturen. Mocht een landelijk protest tegen het lange uitblijven van flinke salarisver beteringen en een werktijdverkorting door gaan, dan zullen ook de Hagenaars niet afzijdig blijven, zo hebben deze vertegen woordigers verklaard. Het Amsterdamse brandweerpersoneel heeft, zo deelde het in een communiqué mede, volledig vertrouwen in zijn com mandant, die heeft toegezegd zijn uiterste best te zullen doen om tezamen met de organisaties op legale wijze wegen en mid delen te zoeken om tot de zo noodzakelijke verbetering van de salarissen van het personeel te komen. Advertentie 20 cent per rol De rechtbank in Maastricht heeft een 51-jarige boerin uit Thulle-Schinnen tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens opzettelijke verwaarlozing van haar hulpbehoevende knecht, de 67-jarige Theo Otten. Deze overleed op 11 september in het ziekenhuis te Sittard tengevolge van maandenlange lichamelijke uitputting en ondervoeding en door het gemis van ver pleging en verzorging. Het vonnis was conform de eis. De rechtbank achtte de wettelijke verplichting tot onderhoud en verzorging 'an de knecht bewezen door de tijdelijke dienst verhouding, die de knecht met de over leden echtgenoot van de boerin was aan gegaan. De hulpbehoevendheid van het slachtoffer stond naar de mening van de rechtbank vast door de getuigenverkla ringen. De rechtbank concludeerde dat de dood van het slachtoffer door de welbewuste nalatigheid bij de zorg voor onderhoud en verpleging een strafverzwarende omstan digheid vormt, al was volgens de recht bank het dodelijk gevolg niet opzettelijk gewild noch voorzien. De Commissie Vervoersvergunningen heeft aan de n.v. Flevodienst te Lelystad, die het vervoer in Oostelijk Flevoland ver zorgt, ook reeds het autobusvervoer in de toekomstige polders Zuidelijk Flevoland en de Markerwaard toegewezen. Twee doch terondernemingen van de Nederlandsche Spoorwegen, de n.v. Veluwse Autobus dienst en de n.v. Salland, nemen samen voor 99.5 percent deel in het kapitaal van de n.v. Flevodienst. De twee nog droog te leggen polders worden samen 104.000 hectare groot. De spoorwegen noemen dit een belangrijk sluitstuk in een ontwikkeling waarbij haar dochteronderneming de n.v. NACO de Wie- ringermeer bedient, de n.v. Salland is be last met de exploitatie van de belangrijk ste autobusdiensten in het zuidelijk deel van de Noordoostpolder en de n.v. Flevo dienst sinds 1 mei 1959 met de „pionier diensten" Harderwijk - Dronten - Swifter- bant - Lelystad en Kampen-Dronten-Swif- terbant. alsmede een belangrijk deel van het groepsvervoer van arbeiders. Drs. H. Veldkamp is benoemd tot hoofd administrateur in tijdelijke dienst bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen Hij is tevens aangewezen als chef van de afdeling onderzoek en studie van dit ministerie. De heer Veldkamp is vele jaren in di verse functies bij het Binnenlands Be stuur van Nederlands-Indië werkzaam ge weest. In 1953 werd hij resident van de Geehunkbaai en waarnemend resident van Centraal Nieuw-Guinea. In oktober 1961 werd hij belast met de functies van on der-voorzitter van de raad van diensthoof den en van gemachtigde voor algemene zaken bij de Nieuw-Guinearaad. Op 28 september 1962 werd hij als waarnemend gouverneur met de overdracht van het bestuur van West-Nieuw-Guinea aan de Untea belast. Hij repatrieerde op 2 novem ber Verwacht wordt dat omstreeks 1965 de Lelystad-Muiderberg via de Meerdijk ge reed zal komen, waardoor een rechtstreek se autobusdienst Lelystad-Amsterdam mo gelijk wordt. De Commissie Vervoers vergunningen heeft al toestemming ver leend voor deze dienst. In 1968 zal de brug bij de Zwolse Hoek, de verbinding tussen Oostelijk Flevoland en de Noordoostpolder, gereed komen. Via deze brug kunnen de busverbindingen tussen Lelystad en Dronten enerzijds en Emmeloord anderzijds tot stand worden gebracht. Het jaar daarop zal de weg over de in aanleg zijnde dijk Lelystad- Enkhuizen kunnen worden geopend. In het in 1961 gepubliceerde structuurplan voor de IJselmeerpolders is voorzien in een spoorwegverbinding van Lelystad met Amsterdam en met het noordoosten van het land. Het rijk en de spoorwegen gaan thans na welke rentabiliteitsverwachtingen er met betrekking tot deze spoorwegver bindingen kunnen bestaan. De aanleg van een dergelijke spoorweg is echter pas mo gelijk na het droogvallen en de ontgin ning van Zuidelijk Flevoland, waarschijn lijk na 1970 of 1975. De eerste jaren zal deze verbinding moeten worden onder houden door autobussen. De tewaterlating van de 17.400 tons dw. bulkcarrier „Amstelveen" is gisteren op Verolme's werf in Alblasserdam geschied. De stapelloop van de „Amstelveen", het grootste schip van de in de oorlogsjaren gestichte n v. Rederij Amsterdam, had vijf weken later plaats dan oorspronkelijk was vastgesteld. De oorzaak daarvan was de voortdurende vorst en de tot voor en kele dagen vrij zware ijsgang in de rivier De Noord. De „Amstelveen" wordt voor de rede rij het achtste schip van haar vloot en tevens het eerste van een nieuw type. Het schip heeft een lengte van 163,10 meter, een breedte van 21,26 meter, een holte van 12,98 meter en een diepgang van 9,33 meter. De machinekamer en de ac commodatie zijn in het achterschip ge plaatst. De voortstuwing geschiedt door een dieselmotor met een vermogen van 6600 pk. 2425. De Chinese koopman, die voor de koopwaar gezorgd had, was ook aan boord van het schip. Met de kapitein van De Zilveren Dolfijn hield hij er het oog op. dat alles goed aan boord kwam. Nog steeds was het een hele drukte aan boord; de Chinese sjouwers en de matro zen liepen heen en weer met de balen en kisten. Die werden in de ruimen ge borgen voor de grote reis naar huis. Bij de proef voor verdergaande automa tisering van het giroverkeer zijn bijna vijf tigduizend rekeninghouders betrokken. Bij de proef voor de overschrijvingen, waaraan de 50.000 rekeninghouders van een bepaalde nummerreeks deelnemen, vervalt het af-strookje, ook van de cheque-ad viezen. De oude formulieren worden nog gebruikt, zodat de deelnemers aan de proef geen boeken met nieuwe formulieren behoeven aan te spreken. Het vervallen van het af-strookje van het overschrijvingsformulier wordt gecom penseerd door op de afrekenstaat meer gegevens te vermelden. Bij de proef worden o.m. vermeld de datum van vorige afrekening, een volle dige specificatie van de afschrijvingen met vermelding van aard, volgnummer, bedrag en postrekeningnummer van bijschrijving Behalve het nummer van de rekeninghou der komen ook diens naam en adres op de afrekenstaat voor. De proef voor ver dergaande automatisering van het girover keer is een half jaar geleden begonnen Zij was reeds aanleiding tot, het uiten van bezwaren in de Tweede Kamer. Deze bezwaren waren vooral van boekhoudkun dige aard. Het is mogelijk dat tijdens de proef gemaakte aan- en opmerkingen aan leiding kunnen geven alsnog wijzigingen in het systeem aan te brengen zonder het beoogde effect van de automatisering te verminderen. Het ligt in de bedoeling van de P.T.T. op de Utrechtse voorjaarbeurs, die maandag 11 maart begint, elektrische postzegel automaten te demonstreren. Deze auto maten komen uit West-Berlijn en worden doo- de centrale werkplaats van de P.T.T. in Den Haag aangepast aan de Neder landse munten en zegels. Er komen ook meer postzegelautomaten met een keuze mogelijkheid van één of vijf stuks van kleiner formaat dan de blauwe kasten van nu. Die worden, evenals in Zwitser land, Duitsland en Zweden, in het zo ge noemde „postgeel" uitgevoerd. Deze „Euro peanisering" van de kleur maakt het voor bezoekers uit deze landen gemakkelijk de postzegelautomaten te herkennen. P.T.T. probeert op de jaarbeurs ook een postzegelboekjes-automaat te krijgen. Die apparatuur komt uit Zweden en heeft anderhalve week proefgedraaid in Rotter dam Zij levert meer soorten boekjes, zodat men zowel 25 postzegels van 4 cent of 5 van 12 en 10 van 4 voor één gulden krijgen 1 m. Mr I H Smeets, de verdediger van Carl William Wallace, de Amerikaanse smokkelaar in verdovende middelen die al enige tijd als „vrij" man opgesloten zit in het Rotterdamse Huis van Bewaring, heeft van het ministerie van Justitie een brief ontvangen waarin hem wordt mede gedeeld dat de Amerikaan veertien dagen respijt heeft gekregen om een land aan te wiizen dat hem wil ontvangen. Deze veertien dagen sluiten aan op een periode van tien dagen waarin Wallace zich over hetzelfde probleem had te beraden. Hij moest een land aanwijzen of anders volgde uitwijzing naar Amerika, waar de gevan genis hem wacht. Indien mr. Smeets bin nen de vastgestelde periode met een voor stel komt. dan zal het ministerie het uit stel opnieuw verlengen om de verdediger de kans te geven zijn plannen uit te wec ken. Wallace is wegens het smokkelen van morfine, heroine en marihuana in maart 1961 door de Amsterdamse rechtbank ver oordeeld In Amerika staat hem een ver volging voor dergelijke feiten te wachten De Amerikaan verzet zich derhalve tegen uitwijzing naar Amerika. Toen Wallace in november uit de gevange nis in Den Haag werd ontslagen wist de Nederlandse justitie eigenlijk niet goed wat zij met de Amerikaan moest beginnen. Wallace wil niet naar Amerika, maar an dere landen denken er niet aan de Ameri kaan toe te laten. In Rotterdam ontferm de de vreemdelingenpolitie zich over hem en verschafte hem onderdak in het Huis van Bewaring. Twee en een halve maand lang hebben het ministerie van Justitie en mr Smeets getracht een oplossing te vinden voor Wallace's probleem. Hij is een ongewenste vreemdeling omdat hij in Ne derland geen middelen van bestaan heeft Het Amerikaanse consulaat wilde hem wel reispapieren verschaffen, maar alleen voor een reis naar Amerika. Dat wil Wallace nu juist niet in verband met zijn Ameri kaanse verleden en de straf die hem daar wacht. In de kerk.... In Rotterdam is een 34-jarige in Sarborg (Noorwegen) wonende Engelse matroos aangehouden, die een da mesbontmantel, twee dameshoeden, een sjaal en een paar handschoenen had ge stolen uit een kerk aan de Westersingel. Hij was de kerk binnengelopen omdat hij het koud had. Toen hij daar een bont mantel zag hangen heeft hij die maar aan getrokken. De andere kledingstukken nam hij toen ook maar mee. Onderscheiding. Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is benoemd ds. H. H. Baudet, predikant van de Nederlandse hervormde kerk te Jisp. Meisje terecht. Een zestienjarig meis je dat vorige week uit een internaat te Maastricht was weggelopen heeft zich woensdag weer gemeld aan het internaat. Het meisje was door haar uit de ouderlijke macht ontzette moeder overgehaald om naar Antwerpen te komen. Trein ontspoord Op het stationsem placement van Arnhem is een reizigers trein ontspoord, die op weg was naar Doe- tinchem. Niemand liep letsel op. Val door gladheid. De 62-jarige S. Klopstra te Metslawier is overleden aan de gevolgen van een vai. die hij dinsdag door de gladheid van de weg had gemaakt. Luchtpost per helicopter. Met een Sa- bena-helicopter is uit Brussel een speciale zending post naar Eindhoven gebracht. De ze zending van negen kilo was verzonden door leden van de aero filatelistenvereni ging „De Vliegende Hollander", in samen werking met de Sabena en de PTT, die voor dit geval een speciaal poststempel had vervaardigd. Chantage. Met gesloten deuren heeft de Rotterdamse rechtbank enkele zaken behandeld waarin jeugdige personen te recht hebben gestaan, verdacht van het plegen van chantage ten nadele van twee stadgenoten. De officier van justitie eiste tegen allen vier jaar gevangenisstraf. Geen verhoogde aanmaningskosten. Minister Zijlstra ziet voor de rijksbelastin gen geen aanleiding een verhoging te be vorderen van het wettelijke tarief voor de kosten van aanmaning. Hoofdkwartier landmacht. Het hoofd kwartier van de generale staf van de ko ninklijke landmacht zal voortaan hoofd kwartier van de koninklijke landmacht heten. Marihuanabezitter. De rechtbank in Amsterdam heeft een twintigjarige kleer maker uit de hoofdstad wegens het bezit ten van een hoeveelheid marihuana en 2.4 gram opium veroordeeld tot een gevange nisstraf van acht maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Het K.NM.I. deelt mede: Boven ons land en centraal Europa is de luchtdruk verder gestegen hetgeen de vorming van een nieuw hogedrukgebied, waarvan het centrum nu boven Duitsland ligt, tot gevolg had. Tijdens opklaringen daalden de temperaturen opnieuw sterk, in ons land op enkele plaatsen tot omstreeks min 15 graden. Uit Duitsland, Polen en Tsjechoslowakije werd 20 graden vorst ge meld, uit Noord- en Midden-Frankrijk 7 tot 14 graden onder nul. Het hogedrukge bied zal ook gedurende het weekeinde het weer in ons land blijven beheersen. Aan vankelijk is er weinig wind, maar later kan de wind iets toenemen uit zuid tot oost naarmate een storingsgebied naar het zuidoosten uitbreidt. In de vorsttoestand ko' .t ook dan nog vrijwel geen wijziging. In de nacht zal matige tot strenge vorst blijven optreden. De temperaturen lopen in de middag gedurende enige uren op tot aar het vriespunt. Op de meeste plaatsen gaat dit vergezeld van flinke opklaringen. WERKRAPPORTEN Maximum-temperaturen 2 g binnen- en buitenland. -g C- 2 g Neerslag: laatste 24 uur. a's C J Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck thene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon licht bew. half bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt mist zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. geheel bew. mist mist onbewolkt geheel bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. half bew. onbewolkt sneeuw geheel bew. hagelbui geheel bew. onbewolkt geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt z -1 windst. -2 o -1 verand. -0 windst. 0 verand. -0 windst. -0 windst. -3 z windst. windst. wzw windst. windst. windst. ono no no windst. nw n -4 -2 -3 7 -4 -1 -1 -5 0 5 -2 R windst. -3 -2 -4 -3 -1 6 -2 -0 5 9 6 9 11 23 o o nno nno o nnw windst. wnw windst. o windst. o n 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,3 0,2 0 0 1 1 1 0,3 0,1 0 0,2 2 0,4 0 0 0 0 0 2 5 0 0 3 Zondag 24 februari Zon op 7.39 uur, onder 18.09 uur. Maan op 8.12 uur, onder 18.43 uur. Maandag 25 februari Zon op 7.37 uur, onder 18.11 uur. Maan op 8.39 uur, onder 20.06 uur. 24 febr. Maanstanden 3.06 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 23 februari Hoog water 3.19 en 15 33 uur. Laag water 11.11 en 23.35 uur. Zondag 24 februari Hoog water 4.01 en 16.13 uur. Laag water 11.58 en uur. Maandag 25 februari Hoog water 4.41 en 16.55 uur. Laag water 0.21 en 12.44 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2