Nazi-bestrijder Herterich kan het niet meer bolwerken Hij emigreert naar Zweden uit het nazinest Würzburg 5xiat~taïia Oostenrijks wild in gevaar Het werkte De Gaulle steekt zijn neus nu ook in internationale economie ASPIRIN WERELDNIEUWS GRIEP Macmillan verliest onder-minister Vrachtauto met vier miljoen sigaretten in Londen gestolen Propaganda tegen kernbom bij de RAF verboden Ook Rusland kent „semi-profs" <~Praatótoel kinder ZATERDAG 23 FEBRUARI 1963 Dreigementen DIEPZINNIG SEX DOUAIRIÈRES ONVOLLEDIG Achterbaks HIalve mensen Hertog van Westminster in Kent overleden Onthutsend Bewindsman was te goed van vertrouwen Egyptische duisternis in Londen door sneeuwwolk Ex-SS-er Rauff: „Ik ben geen misdadiger geweest" Vliegers veroordeeld en oneervol ontslagen Beefeaters van de Tower begraven stakingsbijl Ministers moeten prijsstijgingen kurtnen motiveren „Intendance" Agenda (Dp de Remco Campert kinder ASPIRIN® daar staat BAYER achter (Van onze correspondent BONN Het berichtje in de Westduitse pers: „de Würzburgse arts dr. Herterich overweegt naar Zweden te emigreren" vormt de meest recente schakel in een schandaalketen, die recht heeft op de ver ontwaardiging van elke democraat. Herte- richs emigratieplannen zijn namelijk het gevolg van zijn veroordeling tot vier maan den voorwaardelijke gevangenisstraf „we gens belediging en lichtvaardige beschul diging van advocaat Vocke". Volgens Her terich had Vocke zich schuldig gemaakt aan valse getuigenverklaringen voor de rechtbank, valsheid in geschrifte en be drog. Dit alles als advocaat van de pre sident van de administratieve rechtbank in Würzburg, Schiedermair, en van officier van Justitie Kolb, die beiden geschorst zijn nadat Herterich had aangetoond dat zij in de nazi-tijd aan terreurvonnissen meewerkten. De rechtbank vond Herte- richs beweringen over Vocke „geen daad in het belang van het algemene welzijn. Daarvoor zou nodig zijn geweest dat de openbare mening zijn optreden goedkeur de." Aldus: vier maanden voorwaardelij ke celstraf Nog even in het kort de hele gang van zaken in de langzamerhand Dreyfus-achti- ge affaire, waarvan wij vorig jaar okto ber het begin meldden. Elmar Herterich, een 36-jarige zenuwarts in Würzburg, kwam in aanraking met de Würzburgse justitie via een erfenisproces tussen zijn familie en de „kroonprins Ruprecht van Beieren-stichting". In deze kwestie kreeg de arts geen voet aan de grond tegen de secretaris van de stichting, dr. Wolpert, die trots van zichzelf beweerde: „Ik ben Wolpert, tegen mij kan niemand iets be reiken." De arts vroeg zich af wat daarachter stak, en verdiepte zich in het verleden van Wolpert. Deze bleek in de nazi-tijd Gau leiter te zijn geweest en na 1943 burge meester van Würzburg. In deze laatste functie werd Wolpert niet benoemd, maar zijn nazi-vrienden hieven hem in een ge heime raadszitting ten troon. De president van de rechtbank, die het proces Herte- rich-Wolpert behandelde, was Schieder mair, oud-S.S.-Sturmbahnführer, eens lid van een standgerecht dat in Noorwegen terreurvonnissen velde, oud-rassenexpert in het nazi-minister .e van Binnenlandse Za ken en later in het bureau van de nazi partij. Nadat Herterich dit alles onthuld had, klaagde Schiedermair hem eerst aan we gens belediging. Politiemannen deden huis zoeking bij de arts en namen de bewijzen voor diens beweringen in beslag. Anonie me telefoontjes bedreigden Herterich. -..Jou hebben we vergeten te vergassen," aldus een van de opbellers. Op 10 januari 1961 probeerden men dit verzuim goed te maken. Schoten klonken en een deel van de ruiten van Herterichs huis vloog aan gruzelementen. Niemand werd geraakt. Pas toen berichten uit Noorwegen de be schuldigingen van de arts tegen Schieder mair bevestigden werd deze laatste ge schorst door het ministerie van Justitie in München. Inmiddels kreeg de arts van allerlei kan ten hulp bij zijn actie. Weldra bezat hij overtuigend materiaal tegen de Würzburg De IJ muider Courant ver meldt een diepzinnige opmerking ge maakt door wethouder Verbeek tot de jubilerende heer Smit: „Als je niet weggaat, dan blijf je" Na lang en diep nadenken ben ik tot de gevolgtrekking en slotsom ge komen dat wethouder Verbeek ge lijk heeft. De Volkskrant heeft het over een deel van de versiering, die in de loop der tijd om de vergade ring (van Philips) heen was ge maakt" Misschien dat Moeder Tijd de Volks krant enige sexuele voorlichting wil geven? Tussen de Rails heeft een eigenaardige voorstelling van som mige bejaarde douairières: „er zijn statige wagens voor de be jaarde douairières met ruime in stap en weinig krachtbronkabaai De Paladijn van ons aller BB. vertelt dat het bedehuis van Kerk- Avezaath „tot een van de oudste kerkjes van ons land mag worden gerekend", doch het geachte blad vertelt er niet bij tot w 1 k oud kerkje. Talarius se officier van justitie Kolb, die in de nazi- tijd bewerkstelligde dat enige Polen, die men niets had kunnen maken wegens ge brek aan bewijzen „aan de Gestapo ter beschikking werden gesteld". Wat dat be tekende is duidelijk. Na een aanklacht van de arts werd ook Kolb geschorst. Een actie tegen een zekere dr. Eisert, presi dent van het Landgerecht loopt nog. Her terich heeft van hem weten te bewijzen dat hij plaatsvervanger is geweest van of ficier van Justitie Lautz bij het beruchte nazi-Volksgerechtshof. Deze successen boekte de actieve arts niet zomaar. Aan alle kanten werd hij in Würzburg geboycot en het bleef dreigen de telefoontjes regenen. Mevrouw Herte rich werd zelfs plotseling gearresteerd en korte tijd in de gevangenis opgesloten, om dat zij had geweigerd de kosten te beta len van een gerechtelijke beschikking, waarbij haar verboden werd te herhalen wat zij kort tevoren gezegd had: „Ten slotte hebben wij nu geen wet meer tegen achterbakse aanvallen op het rijk, die al leen S.A- en S.S.-mannen beschermt." Deze gebeurtenissen, hoe ongelooflijk ook in een republiek die zich een demo cratische rechtstaat noemt, staan niet al leen. Zeker niet in Würzburg, dat altijd een nazi-nest is geweest en een bewijs te meer is dat men de nazi's en de neo nazi's zoals in Nederland vaak gedacht wordt, niet in Pruisen moet zoeken, maar in Beieren. Zo is bijvoorbeeld de reserve- generaal baron Von der Heydte, die inter nationaal bekend werd toen hij „Der Spie gel" wegens landverraad aanklaagde, hoogleraar in het volkenrecht in Würz burg. Von der Heydte behoorde tot die groep rooms-kathoh'eken, die zich al vroeg met het nationaal-socialisme associeerde. Als S.A.-man nazificeerde hij in de dertiger jaren studentenhuizen en dwong de stu denten het S.S.-blad „Schwarzes Korps" te lezen. Na 1945 maakte Von der Heydte naam als president van een anti-democra tische club, die de veel-partijenstaat ver wierp en het gelijkheidsbeginsel uit de Westduitse grondwet wilde schrappen. Kort geleden nog zei Von der Heydte op een college in Würzburg, volgens een on der ede afgelegd getuigenis van een rooms- katholieke redacteur: „Negers zijn toch maar halve mensen. Jammer genoeg zijn er zo veel Echte dieren zijn het nog. Ik kan de Verenigde Naties niet begrijpen. Zij zouden er flink op los moeten timme- en. Hoe meer er omkomen, hoe beter". Eind vorig jaar werd Von der Heydte be noemd tot hoogste reserve-officier van het bondsleger in de rang van brigaden-ge neraal. Würzburgs burgêmbester, dr. Helmuth Zimmerer, is ook al niet van nazi-smetten vrij. Zijn dissertatie in 1936 heette: Rasse, Staatsang'ehörigkeit unt Reichsbürger- schaft. Democratie noemde hij daarin een vorm van waanzin. Elke wetenschap had volgens hem ideologische fundamenten die zich voor ons vooral baseren op het boek van de Führer „Mein Kampf" en op het programma van de N.S.D.A.P." Te gen de „Nürnberger Nachrichten", die uit treksels uit zijn dissertatie publiceerde, diende Zimmerer overigens kortgeleden een aanklacht wegens smaad in. LONDEN (AP) De hertog van West minster, een van Engeland's rijkste man nen, is in de ouderdom van 68 jaar in Kent overleden. De hertog behoorde tot de familie Grosvenor, die in het centrum van Londen grote huizenblokken bezit, zo als bijvoorbeeld het grootste gedeelte van het terrein rondom de Amerikaanse am bassade aan Grosvenor Square. De hertog had de titel geërfd na de dood van zijn vader in 1953 woordde het ministerie van Binnenlandse Zaken te Bonn laconiek: Savecke heeft zijn verleden nimmer verzwegen. Er zijn echter geen aanwijzingen dat hij zich ooit aan strafbare handelingen schuldig maak te. Het is een triest, relaas, dat tot in den treure zou kunnen worden voortgezet. Het bewijst weer eens overduidelijk datin West- Duitsland na 1945 geen schoonschip werd gemaakt, dat zwaarbelaste nazi's in sleu telposities zitten en als eens overtuigd die naars van een onrechtsstaat nu zelfs recht kunnen spreken in een democrati sche rechtsstaat. Dat zij in vele gevallen hun ideeën niet gewijzigd hebben blijkt uit het optreden in Würzburg tegen dr. Herterich. Het is een treurige balans, achttien jaar na het einde van Hitiers duizendjarig rijk. Een balans, die ongunstig wordt beïnvloed door een bondsregering, die zelfs als ministers (See- bohm, Oberlander, Von Merkatz) en staatssecretarissen (Globke, Hettlage) ex- nazi's duldde en duldt. Van onze correspondent) WENEN. In Oostenrijk is niet alleen iet zogenaamde roodwild (herten en reeën) door de aanhoudende vorst reeds danig gedecimeerd, maar ook wilde een den en zwanen en allerlei soorten van ander wild en gevogelte zijn het slacht offer geworden van deze winter. De toe stand is zeer ernstig, de wildstand als odanig komt in gevaar. In de eerste plaats dreigt gevaar voor het ree, dat uiterst ontvankelijk is en geen robuste natuur heeft. In Karinthië is men al bang dat de reeën grotendeels worden uitgeroeid. De jagersvereniging heeft uitgerekend dat tot nu toe ongeveer 15.000 reeën in deze pro vincie het slachtoffer van deze winter zi.jn geworden. De zogenaamde sterkere dier soorten, zoals de gemzen, staan er beter voor, omdat zij een sterkere constitutie hebben, maar ook hier vallen veel slacht offers, omdat de voederplaatsen onder de sneeuw bedolven liggen en de jachtopzie ners en boswachters deze plaatsen niet meer kunnen bereiken. De dieren komen nu heel dicht bij de Toch stelt men de zaken te mooi voor als men beweert dat alleen Würzburg vol zit met ex-nazi's, die nu prominente posi ties bekleden. Vooral de laatste maanden is weer een onthutsend aantal oudnazi's ontdekt bij politie en rechtelijke macht. De commissaris van politie in Siegburg Döring, die inmddels wegens oorlogsmis daden veroordeeld is, dr. Georg Heuser, leider van de criminele politie in Hessen die in Koblenz terechtstond wegens de gru welijkste nazi-misdaden, en voor Savecke, wiens verleden pas door de pers werd ont huid na zijn aandeel in de actie tegen Der Spiegel". Savecke was namelijk tot voor zeer kort leider van de afdeling hoog- en landver raad van de zogenaamde Sicherungsgrup- pe Bonn, een politieafdeling van de bonds republiek, die speciaal waakt tegen mis daden tegen de bondsstaat als geheel. Van 1942 tot 1943 was Savecke S.S.-Haupt- sturmführer bij een afdeling van de S.D in Tunesië. In Bizerta hield hij zich on ledig met Joodse dwangarbeiders. Later was Savecke in Italië. Onder andere zijn handtekening staat onder een bevel tot executie van vijftien Milanese gijzelaars in augustus 1944. Op vragen over het geval-Savecke ant (Van onze correspondent) LONDEN Charles Fletcher-Cooke, een rijksadvocaat en een der onder ministers van het departement van Bin nenlandse Zaken, is vrijdag uit de regering getreden wegens de publiciteit over een verkeersovertreding bgaan door een ne gentienjarige jongeman die een auto van de minister had geleend, de snelheids grens had overschreden en ook geen rij bewijs had. Fletcher-Cooke bood in een brief aan premier Macmillan zijn ontslag aan en zette daarbij uiteen dat zijn voornaamste taak op het departement was de hulp aan jeugdige delinquenten. In verband hierme de was de jongeman bij hem geïntrodu ceerd De minister zegt dat, hoewel hij de jongeman met de beste bedoelingen had willen helpen, zijn oordeel fout blijkt te zijn geweest. Hij wil ook vrij zijn zo nodig juridische bijstand in te roepen. Fletcher- Cooke is sinds 1951 Conservatief Lager huislid (Van onze correspondent) LONDEN In Noord-Londen hebben bandieten zich vrijdag, in Groot Brittan- nië en vooral in de hoofdstad de uitverkoren dag voor grootscheepse roof overvallen, meester gemaakt van een vrachtauto met vier miljoen sigaretten ter waarde van f 430.000,-. De bende droeg donkere uniformen en platte uniformpetten welke aan die van politiepatrouilles de den denken, en sprong uit een donkere personenauto welke op een politiewagen leek. Ze zeiden tegen de chauffeur van de vrachtauto dat er iets mankeerde aan de achterkant van zijn voertuig. Toen de man achterom liep om te kijken wat er aan de hand was, werd hij neergeslagen en vastgebonden. Twee uur later werd hij op de heuvel van Hampstead-Heath gede poneerd. Hij wist zich tenslotte te bevrijden en maakte alarm. In een politietijdschrift is opgemerkt dat Britse misdadigers het nog nooit zo goed hebben gehad als nu. (Van onze correspondent) LONDEN Vrijdag tegen het middag uur daalde een vrijwel nachtelijke duis ternis over een groot deel van Londen, veroorzaakt door een reusachtige sneeuw wolk,vermengd met rook en sipopk. In het centrum werd de straatverlichting ontstoken; :qvpral gingep in .de winkels de etalagelichten aan en auto's en bussen voltooiden met hun lampen het avondlijke beeld op „klaarlichte" dag. Na anderhalf uur, terwijl er grote vlok ken natte sneeuw en dikke regendruppels vielen, trok het donkere gordijn weer op De zon bleef, zoals steeds in deze naar geestige winter, onzichtbaar. Een aantal jaren geleden deed zich hoe wel zonder regen of sneeuw een soortgelijk doch angstwekkender verschijnsel voor Toen werd het plotseling midden op de dag aardedonker, als gevolg van een zwe vende roetmassa, welke boven Londen was samengepakt en door gebrek aan wind lange tijd bleef hangen. SANTIAGO DE CHILE (AP) De voormalige S.S. kolonel Walter Hermann Julius Rauff, wiens uitlevering aan Duits land gelast is, heeft verklaard, dat hij nim mer een misdadiger is geweest. Rauff, die zich in Duitsland zal moeten verant woorden voor de dood van 97.000 Joden, zei in een vraaggesprek met een Chileense verslaggever: „Ik had nooit gedacht, dat een Chileense rechter mij zou veroordelen". .Ik heb oorlog gevoerd en de oorlog ver loren, maar dat is heel wat anders dan een moordenaar te zijn. Natuurlijk, ik was S.S. officier. Ik behoorde tot de Ge stapo, omdat geen enkele soldaat de taak kon weigeren, die hem in het gevecht toebedeeld werd en ik gehoorzaamde be velen, die mij misschien dwongen te do den. Maar een goed soldaat voert zijn bevelen uit. Hij discussieert daarover niet." Tegen het uitleveringsbevel is hoger be roep aangetekend bij het Chileense hoog gerechtshof, dat vermoedelijk in maart uitspraak zal doen. dorpen en zoeken voedsel in de groente- tuinen van de boerderijen. Daar eten ze dan de bevroren koolstronken, maar juist de reeën kunnen dit niet verdragen en gaan eraan ten gronde. Pessimisten zijn van mening, dat aan de reewildstand in heel Oostenrijk een verlies van een half miljoen stuks zal worden toegebracht, terwijl het zogenaamde roodwild een ver mindering van 10.000 stuks zal ondergaan. Aangezien met de huidige welvaart steeds meer mensen op jacht willen en daarvoor graag veel geld uitgeven, werd het aanfokken van reeën de laatste tijd sterk bevorderd. Het gevolg was echter een toeneming van zwakkere dieren, die niet de nodige weerstandskracht bezitten. In vakkringen neemt men zelfs aan, dat het huidige ree eigenlijk niet meer be stand is tegen een winter als die wij nu beleven. Een Londense zakenman, die aan zijn auto een elektrisch apparaat had aange bracht om de wagen gedurende het par keren tegen diefstal te beveiligen, kreeg een bevestiging van de goede werking er van uit de mond van een politieman, zijn eerste „slachtoffer" De agent w achterdochtig geworden door het t'.kkend geluid dat uit de geparkeerde auto kwam en een draad, tussen de autobodem en een metalen plaatje op de weg. Hij probeerde het autoportier te openen en kreeg toen een flinke schok In Andalusië in Zuid-Spanje, zijn vele rivieren buiten de oevers getreden. De schade, veroorzaakt door over stromingen, loopt in de miljarden peseta's. Foto: Evacuatie in hora del Rio. LOCKING (Engeland) (Reuter) Een Britse krijgsraad heeft twee vliegers van de luchtmacht veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf en oneervol ontslag uit de dienst wegens pogingen tot het or ganiseren van een anti-kernbombeweging in de luchtmacht. Zij hadden in een paci fistisch weekblad het denkbeeld geopperd om onder de strijdkrachten een afdeling voor het propageren van kernontwapening op te richten. De twee vliegers, respectievelijk negen tien en twintig jaar oud, hadden een dienst verband voor twaalf jaar aangegaan, waar van zij er drie hadden uitgediend. (Van onze correspondent) LONDEN Het loonconflict met de Beefeaters, de beroemde bewakers van de Tower van Londen, vroeger fort, konink lijk paleis en staatsgevangenis, en thans museum, is bijgelegd zodat hun „staking welke vandaag zou beginnen van de baan is. Zij dreigden, na de sluitingsuren nachtpatrouilles en andere taken niet te zullen uitvoeren voordat hun eisen zouden zijn ingewilligd. Het volledige voetbalelftal van de collectieve boerderij „de weg naar het communisme" is dezer dagen door de Russische voetbalbond geschorst. Het elftal behaalde in Zuid-Rusland de ene overwinning na de andere. Toen echter de Pravda in november een artikel publiceerde, waarin werd ge zegd, dat 50.000 roebels van de gelden bestemd voor de boerderij, waren ge bruikt om het voetbalelftal op het winnende pad te houden, was het tijd om een onderzoek in te stellen. Het bleek dat de beheerder van de boerderij spelers uit alle delen van het land had laten overkomen, zogenaamd om op het land te werken, in werke lijkheid echter om de voetbalploeg te versterken. Elke speler ontving maan delijks 200 roebels plus een speciale bijdrage in de kosten van vakantie. Alle leden van het elftal hebben hun medailles en prijzen moeten terug geven. x .*al i aÜ (Van onze correspondent) PARIJS Na de nationale defensie, de diplomatie en zelfs het onderwijs heeft het Franse staatshoofd, generaal Charles de Gaulle ook de economie nog onder zijn per soonlijke zorgen genomen In de laatste kabinetszitting moet hij uit zijn slof zijn geschoten vanwege de prijzen, speciaal van levensmiddelen, die als maar blijven stijgen. Terwijl de kleren en andere nij- verheidsprodukten over 1962 slechts een tot twee percent zijn gestegen, bedraagt de stijging voor groenten, fruit en vlees acht percent. Tengevolge van de abnormaal fel le winter is dat percentage de laatste we ken nogmaals zeer sterk toegenomen! en De Gaulle vreest daarvan de weerslag op zijn Europese politiek. De generaal heeft alle ministers die met de economie in het binnen- of het buiten landse domein te maken hebben aangezegd dat hij ze regelmatig samen op het Ely- sée op het matje zal roepen. Deze maat regel heeft niet nagelaten grote beroering te verwekken in regeringskringen waar men zich allerwege bezint op doelmatige maatregelen die op het economische front zouden zijn te nemen. De keuze is ondertussen niet groot. Om de binnenlandse prijzen in toom te houden kan de regering de import opvoeren, doch de moeilijkheid is dat in West-Europa vrij wel alle landen met een schaarste aan groenten en fruit te kampen hebben Autoritaire prijsbeheersing heeft, zoals pas nog met het' vlees is bewezen, door ge brek aan controleurs doorgaans evenmin enig, of zelfs een averechts, effect. Een vermindering van de indirecte belastingen ten slotte is een zwaard waarmede de re gering zichzelf in de vingers snijdt en dat zal dus wel evenmin gehanteerd worden. Onder die omstandigheden gelooft men over het algemeen dat De Gaulle die de economie met de intendance pleegt te ver gelijken, die het leger dus altijd wel van zelf volgt, zijn toevlucht zal moeten ne men tot een beroep op het Franse volk. (iiÉii vergezeld eventueel van een niet-omfloerst dreigement tegen speculanten en andere prijsopdrijvers. Met een nieuwe televisie rede van het staatshoofd wordt in Parijs op korte termijn rekening gehouden. Een ander element van onrust op het economische vlak werd bij het sluiten van de markt van het parlement, dat deze week tot einde april weer met vakantie is vertrokken, nog verwekt door de socia listische kamerfractie, die voorstelde alle belangrijke Franse banken te nationalise ren Na de laatste oorlog onteigende De Gaulle de vier grootste Franse banken. Of schoon de socialistische suggestie vooral wel bedoeld lijkt te zijn om de gaullisten tegenover de rechtse kringen in een pijn lijk parket te brengen, heeft de Parijse beurs op dit initiatief niettemin onmiddel lijk vrij duidelijke en uiteraard afwijzen de reacties te zien gegeven. (AP) President De Gaulle zal dit jaar in Parijs vijf monarchen of staatshoofden ontvangen en zelf twee officiële bezoeken brengen. De agenda voor Parijs is: 26-29 maart president Adolfo Lopez Mateos van Mexico; 28-31 mei koning Gustaaf Adolf en koningin Louise van Zweden; 26-29 juni ko ning Hassan II van Marokko; 2-5 oktober groot-hertogin Charlotte van Luxemburg en waarschijnlijk midden november presi dent Joao Goulart van Brazilië. De Gaulle gaat naar Griekenland, 1-19 mei, en naar Perzië 16-20 oktober. Wat zeggen de Fransen? Wat zeggen de Fransen ervan? Sinds december van vorig jaar ben ik in een bijzonder goede positie om u daarover in te lichten, want sinds dat tijdstip bevind ik mij in Zuid-Frankrijk, omdat mijn in tuïtie mij in november waarschuwde dat het weieens zin kon hebben om de Ne derlandse winter dit jaar te ontvluchten. Nu hebben wij hier in het Zuiden ook wel een tik van die winter gekregen, maar terwijl u in het hoge Noorden knock-out lag, wisten wij toch vrij moeiteloos op de been te blijven. Een etmaaltje sneeuw, een beetje nachtvorst, een buitje, en daar was het dan wel mee bekeken. Maar goed: wat zeggen de Fransen er van? Of beter gezegd, wat zeggen de Zuid- Fransen ervan? Wat de Fransen er in Pa rijs van zeggen is me bekendsinds ik Newsweek heb gelezen. Daar zei 's och tends vroeg in een café een kolensjouwer tegen een correspondent van dit Ameri kaanse nieuwsweekblad: „Ah, Monsieur, de Engelsen zitten vol streken. Ik mag De Gaulle niet. Maar de Engelsen vertrouw ik niet. Ik geloof dat hij deze keer gelijk heeft". Het is opvallend, maar als buiten landse correspondenten zich onder de ge wone Fransmannen mengen om ze om dur- lui mening te vragen, begint die mening met: „Ah, monsieur". Die Fransen blij ken dan ook altijd een soort gebroken bui tenlands te spreken, ongeveer zoals we dat van Maurice Chevalier kennen als hij in Amerikaanse musicals optreedt. Kortom, het zijn nooit mensen die antwoorden, maar typetjes. Terwijl natuurlijk de enige die 's ochtends vroeg in dat café moei zaam stond te koeterwalen die Amerikaan se correspondent was, want Fransen spre ken geen buitenlands. Wat dat betreft zijn ze even grote eilandbewoners als de onder danen van MacMillan, die ook geen bui tenlands spreken. Daarom botert het nu natuurlijk ook niet tussen die twee: ze verstaan elkaar niet ze zeggen: „Ah Monsieur" en „Well, Sir" en gaan dan hoofdschuddend uiteen. Met dat al weet u nog steeds niet wat de Zuid-Fransen ervan zeggen. De Zuid- Fransen zeggen: „Allemaal politiek". Ten minste in het stadje waar ik verblijf. Het feit dat hier heel veel Engelsen wonen zal daar niet vreemd aan zijn. Totnogtoe zijn er nog geen onlusten uitgebroken tussen de Angelsaksers en de inboorlingen. En zolang die Angelsaksers op tijd hun re keningen betalen zal het zo ver ook wel niet komen. ,Ah, Monsieur! Advertentie liuxi öiaT' geef BAYER Met vruchtensmaak 3-voudlge werking tegen griep f stilt de pijn 2doet de koorts dalen 3helpt bij verkoudheid J Sabotage. Stakers bij elektriciteitsbedrij ven in Uruguay zijn door soldaten uit de fabrieken verwijderd Het hoofdkan toor van de telefoondienst in Montevideo is door sabotage beschadigd. Het zal eni ge dagen duren voor het herstel voltooid is. Handel en industrie kwamen vrijdag bijna geheel tot stilstand door het uit vallen van het telefoonverkeer. Sinds donderdag staken ongeveer twaalfdui zend arbeiders van de elektriciteitsbe drijven en verbindingsindustrie. Fiets. Een Westduitse boer in het West- faalse dorpje Kleinverne heeft vrijdag van een voormalige krijgsgevangen offi cier 20.000 lire gekregen voor de fiets, die hij hem voor de terugreis naar Ita lië had geleend. De ex-officier, die nu ingenieur is aan de technische hoge school in Rome, heeft zeventien jaar ge zocht naar de eigenaar. Tijdens het con cilie in Rome maakte hij kennis met geestelijken uit het diocees Paderborn, die uit zijn beschrijving konden opma ken wie werd bedoeld en voor overma king van het geld zorgden. Verduistering. Tegen de Berlijnse advo caat Eugen Wildermuth is een aanklacht ingediend wegens bedrog en vervalsing omdat hij als gevolmachtigde van een grote handelsfirma in West-Berlijn 680.000 mark zou hebben verduisterd, waarbij hij chèques zou hebben vervalst. Met het geld zou hij gespeculeerd heb ben. Opgelegd. Naar te Londen verluidt zal een van de best bewapende kruisers van de Britse vloot, de „Blake", in juni worden opgelegd bij gebrek aan personeel, al dus een woordvoerder van de marine. De Blake is een schip van 150 miljoen gulden. Kattetrouw. De tweeeneenhalf jaar oude Kathy Mulet in Limoges (Frankrijk) heeft haar Siamese poes terug. Het dier was onlangs weggegeven aan haar oom in Tours, dat meer dan tweehonderd ki lometer van Limoges verwijderd ligt, omdat het zich tegenover de broertjes en zusjes van Kathy nogal agressief toonde. Een dezer dagen kwam de poes, vermagerd en met bloedende pootjes weer binnenwandelen. Voor de grap. Een 35-j arige ,^oorse kan toorbediende, die was.' betrapt op het na maken van bankbiljeilten 1S blijkens een mededeling van de )L,litié in vrijheid ge steld omdat hij he't voor de grap had gedaan De ma: had slechts twee van de valse bilje^ van 10q kronen in om loop gebraclw. rest werd vernietigd. Volgens he/ o a Verdens Gang is de politie vet*Qver de resultaten, die deze am rt - vervalser heeft bereikt. KankerïarestrUding. In een van de Londen- 86 ^°JWnhuizen zijn vrijdag materiaal en lnfi«rumenten voor kankerbestrijding ter Sparde van een miljoen gulden geïn stalleerd. Deze uitrusting wordt de beste 'r° ter wereld genoemd.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3