Veluwe wordt nog beter aan recreatiebehoefte aangepast mi irgtknnnni TELEVISIE r HOE IS HET ONTSTAAN? -n J Uitspraken FEITEN VAN DEZE WEEK Zal Winston Spencer zich revancheren? Mond-en klauwzeer laat zich niet verdrijven Radarcontact met Mars; 10 minuten v ii i n f i i/ n h Harmonium overbodig voor zangonderwijs ZATERDAG 23 FEBRUARI 1963 4 Zestien gemeenten werken nauw samen Voorzieningen Logies-accommodatie Dit woord: SCHAMEL Dit woord: STAMGAST Dit woord: MOPPEREN Dit woord: DE KIFT VAN DE WEEK Wim van den Heuvel naar Gentrum Zal de Veluwe eens een groot stads park worden? De tijd zal het leren maar voor het zover is zal de verstedelijking zich nog wel geruime tijd kunnen voort zetten zonder het gevaar daartoe op te leveren. Intussen verwacht men al wel dat de Veluwe tegen het jaar 2000 in geklemd zal zijn tussen een sterk ver stedelijkt westen dat zich uitstrekt tot de Gelderse vallei en de Utrechtse heu velrug en het Duitse Ruhrgebied waar van de verstedelijking via de Rijndelta naar de Europoort en langs de IJsel tot Kampen haar uitloop zal vinden. Het beleid zal er daarom op gericht moeten zijn dat er ook straks nog een ge bied te vinden is dat ontspanning kan bie den. Om dit in de eerste plaats nat-'onale belang te behartigen heeft een zestiental gemeenten op de Veluwe en in de Gelder se vallei zich verenigd in de recreatie-ge meenschap Noord- en Midden-Veluwe. De ze gemeenschap pretendeert niet een soort super VVV te zijn met het doel zoveel mo gelijk toeristen te trekken, maar ze wil trachten de functie van de Veluwe als re creatiegebied beter tot haar recht te la ten komen. Als uitgangspunt geldt daarbij in de eerste plaats een recreatiegebied voor de eigen bevolking veilig te stellen cn daar toe ondermeer de aaneengesloten reserva ten te sparen, geheel in overeenstemming met het facet streekplan voor de Veluwe dat momenteel bij de provincie in de maak is. derwijk, Hattum, Heerde, Hoevelaken, Nij- kerk, Oldenbroek, Putten, Scherpenzeel en Voorst. De gemeenten langs de zuidelijke Velu- wezoom zijn, zoals uit deze opsomming blijkt, dus niet bij de gemeenschap aange sloten. Dit betekent niet dat het een gesloten gemeenschap is. Andere gemeenten kun nen zich nog aansluiten en ook de zuide lijke Veluwezoom is welkom maar initia tief tot uitbreiding zal niet van de gemeen schap zelf uitgaan. Men wil eerst een hechte basis zien te bereiken. Tot direc teur is benoemd de heer P. L. van Steen- veldt, voorheen plaatsvervangend hoofd van het bureau recreatie en natuurbe scherming van de rijksdienst voor het na tionale plan. Wil men evenwel dit nationale recrea tiegebied volledig aan zijn functie laten beantwoorden dan zullen er ook voorzie ningen getroffen moeten worden, aange past aan een urgentieschema. Het sche ma wordt voor een belangrijk deel be paald door de praktische mogelijkheden die zich voordoen in het kader van ande re meestal openbare werken. Hierbij Wordt ondermeer gedacht aan picknickplaatsen of dagkampeerterreinen bij de aanleg van verharde wegen, aan de aanleg van stranden in combinatie met meer gecentraliseerde ontgrondingen en aan de aanleg van wegen en paden in het kader van cultuur-technische werken. Een ander punt is de uitbreiding van de logies-accommodatie. In de periode 1980- 1990 heeft men te rekenen op een verdub beling van het aantal toeristische slaap plaatsen. Gezien de grondslag van het be leid van de gemeenschap dat er op ge richt is de aanwezige recreatieruimte zo veel mogelijk te sparen, zal het accent bij deze uitbreiding moeten liggen op sane ring, vernieuwing en of uitbreiding van reeds bestaande voorzieningen. Een zeer urgente zaak ziet de gemeen schap voorts in het tot stand komen van vakantie-verblijven en ontspanningsgele genheden voor jeugdige vakantiegangers. Voorts zal er gestreefd worden naar uniformiteit van voorschriften en verorde ningen. De gemeenschap, zelf heeft echter geen verordenende bevoegdheid. Wat er op zondag wel of niet mag gebeuren blijft bijvoorbeeld binnen de sfeer van de ge meenten zelf. Men hoopt dat het nationale belang dat met de te treffen voorzienin gen gediend wordt ook nationaal gehono reerd zal worden. Overigens is er een verdeel-sleutel vol gens welke de algemene kosten gelijkelijk door de bij de recreatie-gemeenschap aangesloten gemeenten worden gedragen. Die gemeenten zijn: Apeldoorn, Barneveld Doornspijk, Elburg, Ede, Epe, Ermelo, Har- Nadat enkele weken achtereen het inter nationale hoofdnummer van de koersen in Hilversum laboreerde aan een matige bezetting komt zondagmiddag een bijzonder sterke groep dravers aan de start, waaruit het moeilijk is een keuze te maken. Vooral nu afgelopen zondag Winston Spencer faal de. Indien de baan echter in betere conditie is mag van dit overigens toch trouwe paard een betere verrichting worden verwacht. Is dit het geval dan zullen Victor Emanuël en Moutonnet een vergeefse inspanning doen. Een mogelijk outsider is Harley. Niet minder interessant is het zevende nummer, waarin een groot aantal kandi daten op de ereplaatsen aanspraak had kunnen maken als Xon Messidor deze illu sies niet zou hebben verstoord. Van zijn gunstige startplaats af zal hij moeilijk te kloppen zijn. Un Gamin zou bij een zeei snelle start en op een droge harde baan voor een surprise kunnen zorgen. Zijn die voorwaarden er niet, dan komt Xylander voor de tweede plaats in aanmerking. In het amateursnummer draait het met de keuze om een viertal paarden. Daar Zus Scotch haar trouwheid al meer dan eens heeft bewezen, wordt zij gesteld boven Young Momenal en Zee. Outsider is de flyer Y Norton. Hoewel All Prise zijn fraaie successen onderbroken zag moet hij in het derde nummer het pad der overwin ningen na een onverwachte zijsprong kun nen voortzetten. Zeer gevaarlijk zijn voor hem Zanzi en de opkomende Atoom, die bij zijn laatste optreden bijzonder sterk eindigde. In de autostartkoers kan Agfa zich lang aan de top verdedigen, doch in de eind strijd zal niet alleen zij maar ook Zilla en Your Pride wellicht het hoofd moeten buigen voor Zigane, die na een reeks goede klasseringen thans wel rijp is voor een eerste plaats. In de tweede autostart heeft Animo ondanks zijn minder gunstige start plaats wel zoveel snelheid over dat hij Zatopeka en Zeioma Spencer zal kunnen kloppen. Mogelijke outsiders in dit grote veld zijn Yemen en Witvoet. Ondanks de kleine bezetting in de Dalias- prijs zullen Zus Hanover en Yucatan voor een bijzonder boeiende strijd kunnen zor- gëfi. Hun laatste treffen eindigde in een dead-heat. Yucatan heeft thans een betere startplaats en zal dit duel dan nff'oolf kunnen winnen. Voor Zeggers Hollandia ligt er in het openingsnummer een kansje op een zege, waartoe dit grote paard Zilver Kid en Zwoegertje achter zich moet laten. In september van het vorige jaar zag het ernaar uit, dat het mond- en klauw zeer in ons land was uitgeroeid. Alle maatregelen die genomen waren om be smetting van varkens en runderen te voor komen werden toen opgeheven. Kort na het midden van oktober deden zich in dorpen nabij onze oostgrens enkele gevallen voor die men het gevolg achtte van onvoldoende maatregelen tegen mond en klauwzeer in West-Duitsland. Men is er helaas niet in geslaagd de ziekte tot gevallen alleen bij de grens te beperken. De besmetting greep om zich heen in geheel Overijsel en de Achter hoek, welke gebieden besmet werden ver klaard. Een uitschieter drong door tot in Reeu- wijk, maar daar is de ziekte inmiddels bedwongen. Zeeuws-Vlaanderen was tijde lijk besmet gebied wegens een tiental gevallen van mond- en klauwzeer rond Brugge. Doordat de situatie zich eind januari iets gunstiger liet aanzien, is ingaande 1 fe bruari het besmette gebied in Overijsel ingekrompen en buiten de nieuwe grens lijn werd een vijfkilometerzone gelegd om besmette boerderijen. De inkrimping van het gebied, waar vervoer- en marktverbod van kracht was, heeft echter ongunstige gevolgen gehad, hetgeen blijkt uit het aantal geconstateer de gevallen van mond- en klauwzeer. Vanaf 19 oktober 1962 tot 13 februari werden in totaal in ons land geregistreerd 81 gevallen. Hiervan zijn 42 gevallen voor gekomen nadat de bepalingen waren ver zacht, dus in de periode van 1 tot 13 fe bruari. De genoemde 81 gevallen hadden tot gevolg dat 4369 varkens en 38 run deren moesten worden afgemaakt. PASADENA (Californië) (Reuter-AP) Voor de eerste maal is een radarcon tact met de planeet Mars tot stand geko men, aldus meldt het Californische tech nologische instituut. Uit een voorlopige analyse van de ge gevens blijkt dat Mars, evenals aarde en maan, zowel ruwe als gladde oppervlak ten heeft. Het eerste contact werd op 21 januari gevestigd. Het experiment zal tot begin maart twaalf uur per dag voortge zet worden. Dan raakt de planeet weer buiten het bereik van de radar. Op 21 januari was de afstand tot mars ongeveer 200 miljoen kilometer. Op die dag was 10 minuten en 1 seconde nodig om een sig naal van Mars te zenden en terug te ont vangen. Voor hun radarcontact gebruikten de ge leerden een 100 kw zender met een para bolische antenne met een diameter van 25,5 meter. De parabolische oppervlakte concentreert de 100 kw in een bundel die 0,3 graad breed is, waardoor de kracht jvan de zender tot ongeveer 25 miljard watt versterkt wordt. Maar slechts één watt bereikt Mars en tegen de tijd dat het signaal op de aarde terugkomt vangt de antenne nog slechts een miljardste van een watt op. Het signaal maakt de reis met de snelheid van het licht 297,600 km per seconde. Onder voorzitterschap van de bur gemeester van Rotterdam, mr. Van Wal- sum, heeft zich een Nationale Stichting Televisie Nederland gepresenteerd. In de bladen is hierop zeer verschillend gerea geerd. Het ALGEMEEN DAGBLAD be groette de nieuwe spruit met vreugde. De Nationale stichting Televisie Neder land die zich thans presenteert voldoet aan de wensen, door de regering geuit. Zij kondigt bovendien aan dat zij bereid is, als onafhankelijke stichting samen te wer ken met de N.T.S. en met de omroepver enigingen. Naar wij menen te weten zal zij ook een uitnodiging richten tot de OTEM (Onafhankelijke Televisie-exploita tiemaatschappij) en tot het comité der 47 dagbladen dat commerciële televisie zou willen verzorgen, om deel te nemen aan deze nieuwe stichting. Als deze organisa ties daarop zouden willen ingaan, zou men inderdaad de veelzijdige en naar geestes richtingen gevarieerde samenwerking kun nen krijgen die de regering begeert. Het bestuur van de nieuwe stichting is bovendien zeer breed samengesteld. Ook de voornemens met betrekking tot de programma's die zij bekend maakt en de plannen die zij heeft over de wijze waar op zij wil dat reclameboodschappen de kijkers kunnen bereiken, maken het naar onze mening denkbaar dat zelfs velen die aanvankelijk tegen commerciële televisie gekant waren, met deze vorm ervan ten minste vrede zouden kunnen hebben Maar HET VRIJE VOLK reageerde met een meesmuilend „weer één". De nieuwe stichting wil in feite ook com- merciële televisie. Hoezeer zij ook haar door de reclame gefinancierd program ge scheiden wil houden van de reclame zelf. Het bedrijfsleven dat hier geld in steekt, blijft de televisie zien als middel om geld te verdienen en macht uit te oefenen. Elke poging om deze commerciële T.V. te steken in het kleed van een soort nationa le omroep brengt de gedachte van de na tional e omroep ook nog in opspraak. Het is wel duidelijk dat schamel verwant is met het werkwoord zich schamen, zoals vermetel met zich vermeten en kreupel met kruipen. De oudste betekenis van schamel is dan ook: geneigd zich te schamen, beschaamd en vandaar: waar voor men zich schaamt, dus: armoedig, nederig, gering. Vondel spreekt van de schamele gemeente en bedoelt: het een voudige volk. Op grond van de betekenis neemt men ook verwantschap aan tussen zich schamen en haam: omhul sel, een woord dat wij kennen in lichaam uit lijkhaam, eigenlijk: lijf omhulsel. Vanouds is het (naakte) lichaam iets waarover men zich meen de te moeten schamen. Het woord stam, dat verwant is met staan, is reeds in oude tijd niet slechts gebruikt voor het onderste deel van een boom, maar ook voor: ge slacht, familie, die immers zo ge makkelijk met een boom worden ver geleken. Vandaar woorden als: af stamming, stamboom, stam vader en ook woorden als: telg, loot en spruit die figuurlijk worden gebruikt voor afstammeling. 3en stamslot is het kasteel dat vanouds aan een adellijk geslacht toe- oehoort en zo kan men doorgaan. In woorden als stamgast, stam kroeg, stamtafel is het begrip stam uitgebreid tot hen die niet tot één Eamilie of geslacht behoren, maar die veelvuldig samenkomen in hetzelfde café, de vaste bezoekers dus. In een geschrift van 1881 vindf men de uitlating dat het woord moppe ren „sinds kort in gebruik is en wel weer zal verdwijnen". Het is gevormd uit het vroeger gewone, maar thans ge heel verouderde werkwoord moppen: knorren, brommen, prevelen. Dit hoort bij het zelfstandig naamwoord mop, dat betekent: steen, koekje en ook grap. Hooft noemt het door hem bewoonde Muiderslot: „dien stapel ruw van mop pen". Het werkwoord moppen is weer synoniem met mokken, wrevelig zijn, pruilen en verwant met mompelen dat een nu verouderd mompen: on duidelijk spreken, vervangt. Vroeger bestond ook nog moffelen voop: brommen en ook mummelen hoort tot de familie. Maar hoe de verwant- ;chap precies is, is niet meer na te gaan. Wij kennen de woorden de kift slechts in de zegswijze: dat is de kift voor: je zegt dat uit afgunst. Wij hebben hier te maken met een van de vrij zeldzame gevallen dat een Duits woord via het Jiddisj in de Nederlandse algemene taal is terechtgekomen. Het Duits kent Gift voor: vergif, venijn, bijvoorbeeld in: einen Gift auf einen haben in de zin van: een afschuw van iemand hebben, de pest aan iemand hebben. Zo kennen wij ook de uitdruk king: alles kits voor: alles in arde, die ontleend is aan het Duitse alles Gute, dat in het Jiddisj werd. uitge sproken: alles gietes, alles giets. En wanneer wij een klein beetje een P i e t s i e noemen, is dat het ver- joodse Duitse ein bissel, ein b i s s c h e n. Op en om het Binnenhof Het plan voor commerciële televisie van deze regering is het meest kapitalistische en anticulturele plan dat deze regering op haar program heeft. Hoe men het ook wendt of keert het leidt tot het van overheidswege afgeven van macht en de mogelijkheid o n geld te verdienen aan een willekeurige groep burgers. Het wordt tijd dat het schip nu maar in de Tweede Kamer van stapel loopt. Om daar aanstonds en definitief tot zinken te worden gebracht. TROUW is het roerend met de socialis tische collega eens. Tot in de kop: „Al weer een liefhebber". Het betoogt: Wij menen dat de overheid verplicht is zendtijd te geven aan die groeperingen in ons volk die een „nationaal" programma wensen. In de AVRO doet de overheid dat ook. Wij zullen evenwel protesteren tegen el ke poging om een „nationale omroep" te bevoordelen boven de levens- en wereld beschouwelijk gebonden omroepen. In 1930 is van protestants-christelijke zijde ge streden tegen bevoordeling van de AVRO boven de andere omroepverenigingen. Vandaag is opnieuw waakzaamheid ge boden dat de overheid rechtvaardig is in haar concessie-beleid. We onderschrijven de volgende opmerking in een recente no ta van de Dr. Kuy per stichting over Telem visie en Reclame: „Aan een eenheidsom roep mogen geen privileges worden ver leend ten nadele van omroepverenigingen die niet de eenheidsgedachte vertegen woordigen. Zulke privileges zouden in strijd komen met het beginsel van de vrij heid der cultuur en der culturele nenings- uiting." HET PAROOL staat lijnrecht tegenover het standpunt van Trouw. Het begroet „Televisie Nederland" als een „nationale kans maar vindt de samenstelling van I het stichtingsbestuur niet zo gelukkig. Ook al is de keuze van Rotterdamse burgemeester mr. Van Walsum als voor zitter van het voorlopig bestuur vooral ook gezien zijn staat van dienst op het gebied van de nationale omroep gelukkig toch heeft het stichtingsbestuur als eheel te zeer het karakter van een snel geïmpro viseerd clubje van nogal te hooi en te gras bijeengeharkte figuren. Gezien de haast waarmee dit alles in zijn werk is gegaan, is het op zichzelf niet zo verwonderlijk dat geen solider re sultaat uit de bus gekomen is. Maar juist daarom zou het goed ?ijn indien het huidige bestuur een zeer voorlopig karak ter kreeg en wanneer in overleg met de regering een procedure zou worden uitge werkt waarnaar in de toekomst een wer kelijk representatief bestuur zou worden samengesteld en benoemd Buitenlandse voorbeelden geven daarvoor zeker aankno- pingspunten. Hier ligt een bescheiden kans om tóch nog een klein stukje te verwezenlijken van het ideaal van een nationale televisie-or ganisatie. Laat die kans niet worden ver gooid door dilettantisme of oppervlakkig- I heid. Het r.k. dagblad DE TIJD neemt het Pa- rooi in een hoofdartikel onder vuur, en sig naleert een frontverandering in het kamp vaq de voorstanders van commerciële tele visie. Drie „OTEM-bladen zijn gedrost. Zij hebben nugemonsterd voor de „Televisie Nederland'die snel gehoor heeft gege ven aan het appèl van de staatssecreta ris van O. K. en W. om meer eenstem migheid onder de gegadigden voor com merciële zendtijd. Interessant is echter een toelichting te lezen van een der voormalige OTEM-aa.n- hangers, het dagblad „Het Parool", op zijn overgang naar Televisie Nederland een belangrijke stap nader tot de verwe zenlijking van een nationale omroep. Het zal niet eenvoudig zijn een zinvolle herdenking voor te bereiden. PRINSES BEATRIX, voorzitster van het Comité Nationale Herdenking 1813—1963. Handen af van Coba. OPSCHRIFT OP EEN MUUR in Rot terdam. waaraan een grappenmaker één letter had veranderd. Als we de laatste schep aarde op het graf van het kapitalisme gooien, zullen we dat doen samen met China. PREMIER KROES JTS JE V Vliegen naar Zuid-Afrika is aparter dan u denkt. PAMFLET van demonstranten bij de opening van het Amsterdamse kantoor van de Suidafrlkaanse Lugdiens. De film is niet zo slecht als ik gedacht had. W. F. HERMANS, over „Als twee druppels water". Op het stedelijk gymnasium in Haarlem wordt sedert september van het vorig jaar geen Nederlands meer gedoceerd. WETHOUDER GELUK. Prins Bernhard heeft zijn midden standsbeentje gebroken. HAARLEMS JONGETJE tot zijn on derwijzer. Destijds vroeg de Vereniging voor Ge reformeerd Onderwijs te Coevorden finan ciële medewerking van de gemeenteraad voor de aaIJsc.ljg5Sfj.ng van een harmonium ten behoeve van i'let zangonderwijs op haar lagere school.. De gemeenteraad 1 wees het verzoek af, waarna de vereniging, bij Gedeputeerde Staten van Drente in "'beroep ging tegen het afwijzend raadsbesu„lit- Dit college was het echter met het standPunt "an de raad eens en verklaarde hV* beroer on gegrond. Tegen dit besluit giin§ de ver eniging in beroep bij de KroL"1"' zonder succes evenwel. Want de Kroon *heeft zo wel de gemeenteraad als Gedenüteerde Sn. in„het «elijk gesteld, omdaT' f staat In haar besluit, „voor een BAede muzikale vorming op de lagere schT0' een harmonium overbodig is." „Internationale wetgeving" Verdragen vallen in zekere zin te be schouwen als „internationale wetten". Zij gelden voor de staten, die met behulp van de daarvoor bestemde organen de rege lingen tot stand hebben gebracht, welke de staten in kwestie binden. Ingeval van een tweezijdig verdrag, dat wil zeggen van een traktaat, waarbij slechts twee staten betrokken zijn, zoais bv. het geval is met het Nederlands-Duitse verdrag tot „algemene opruiming" van een reeks van tussen die beide landen bestaande kwes ties, komen zowel de Duitse als de Neder landse wetgever er aan te pas. Zij hebben met behulp van een goedkeuringswet hun zegen te geven aan de overeenkomst, ge lijk die tussen" de twee landen gesloten is. Hierbij doet zich de moeilijkheid voor, dat het uitsluitend mogelijk is te beslissen over het verdrag in zijn geheel: de natio nale wetgever hier en ginds kan bij die gelegenheid geen gebruik maken van zijn recht van amendement om in de ter tafel liggende regeling nog enige verandering aan te brengen. De onderhandelaars In zoverre had dus prof. Patijn gelijk, toen hij in het Tweede Kamerdebat over de problemen inzake het verdrag in kwes tie opmerkte, dat de Kamer zelf geen deel had gehad aan het vaststellen van de verdragsinhoud. Maar op zijn beurt schoot minister Luns in de roos met zijn opmer king tot genoemde woordvoerder van de P.v.d.A., dat tenslotte de Kamer, als zij het verdrag goedkeurt, daarmee tevens voor de inhoud wel degelijk verantwoorde lijk wordt, in die zin, dat zij met de inhoud, al dan niet geestdriftig, accoord gaat. Waar is natuurlijk, dat bovenal de on derhandelaars de verdragstekst vaststel len. Toch ging mijns inziens de heer Pa tijn te ver en deden dit met hem ver schillende andere sprekers, toen zij de schuld voor de in hun ogen magere, om niet te zeggen in meer dan een opzicht bedenkelijke vruchten van de gevoerde onderhandelingen, louter op de schouders van de Nederlandse onderhandelaars wil den leggen. Wat prof. Patijn in dat verband te ber de bracht, ging misschien in vroegere tij den op. Sinds er echter tussen Regering en Kamer op het gebied van het buiten lands beleid, en dit met name onder ande ren door de contacten met de Kamer commissie voor buitenlandse Zaken, nau we betrekkingen bestaan, kan de Kamer zich menigmaal niet helemaal onttrekken aan een bepaalde verantwoordelijkheid voor hetgeen tijdens de onderhandelingen is gebeurd. In het onderhavige geval is genoemde commissie ontegenzeglijk aardig op de hoogte geweest omtrent de gang van za ken. Hadden haar leden gevonden, dat men van Nederlandse zijde, bijvoorbeeld op het stuk van de vergoeding wegens leed, door Nazi-maatregelen aan Neder landers toegebracht, te toegevend was ge weest, dan zou het werkelijk een of meer van die leden niet de geringste moeite hebben behoeven te kosten, om met be hulp van ingrijpen van de Kamer, afbre king of schorsing van de onderhandelin gen te bevorderen. Dat had men gemak kelijk kunnen doen, zonder nog maar enig commissoriaal geheim te behoeven te verklappen. Niets van dit alles is echter gebeurd. En vandaar, dat de Kamer uit eindelijk wel degelijk ook een stuk ver antwoordelijkheid draagt voor wat er met name op het stuk van schadeloosstelling wegens Nazi-maatregelen in het verdrag is neergelegd. Geslaagd verweer Het komt mij dan ook voor, dat er van regeringszijde een geslaagd verweer is gevoerd tegenover hen, die nu, een beetje laat (want achteraf) de staf meenden te kunnen breken over een al te zoetsappige houding van de Nederlandse onderhande- nationalisme was geweest. Ondanks en na het Hitlerbewind had deze man niets, maar dan ook niets geleerd. Nu, dat heeft tenslotte ook mr. Beyen, die aanvankelijk van Nederlandse kant als eerste onder handelaar was opgetreden, wel degelijk moeten ondervinden, al moge bedoelde Duitser, prof. Kaufmann, eerst een min zamere indruk gewekt hebben. Tenslotte kwam men ook, of misschien moet ik schrijven zelfs, in Bonn tot de conclusie, dat prof. Kaufmann toch niet de meest geschikte figuur was om te onderhandelen met vertegenwoordigers van het land, waar hij van 1938 tot 1945 als onderduiker had vertoefd om zich terecht tegen eventuele gevaren van het Hitlerdom te beveiligen. Nauwelijks behoorde dat tijd perk tot het verleden, of ik vermeld dit alles op de grondslag van persoonlijke kennis van zaken! prof. Kaufmann voelde zich geroepen om zijn beste Duits- nationalistische beentje weer voor te zet ten! Omtrent degene, die vervolgens in zijn plaats kwam, zou ik, wat diens hoedanig heden betreft, geen woord kwaads kun nen, dus ook niet willen zeggen. Wanneer ik niettemin hier van „nare onderhande laars" gewaag, berust dit bovenal op laars. Met overtuigende argumenten heb ben minister Zijlstra en Staatssecretaris van Houten aangetoond, dat door de Ne derlandse onderhandelaars met de verkre gen vaststelling van een met het oog op de Nazi-slachtoffers uit te keren bedrag van 125 miljoen Mark, werkelijk het maximum is binnengehaald van wat be reikbaar was. Terecht wees minister Zijl stra er op, dat ook in vergelijking met hetgeen andere landen in een soortgelijke regeling van de Bondsrepubliek los heb ben gekregen, Nederland bepaald aan de hoge kant was. En dr. van Houten, die on getwijfeld een volhardend onderhandelaar is geweest, kon nog vermelden, dat men van Westduitse zijde voortdurend heel wat schrieler had willen zijn en dat daarna pas namens Nederland gesteld is, dat de eis op 125 miljoen Mark en geen penning minder werd bepaald. Nare onderhandelaars Helaas is het, van het begin af, voor Nederland een vechten tegen de bierkaai geweest. Dit doordat men nu eenmaal tegenover bijzonder nare onderhandelaars kwam te staan. Het allerergste was dit in het begin stadium. Toen trad voor de Bondsrepu bliek een hoogst bekwame figuur, uitge slapen kenner van het volkenrecht op, die echter nog onder de republiek van Wei- mar een „toonbeeld" van benepen Duits het oordeel van onze eigen regering en van onze eigen volksvertegenwoordiging. Daar toch had men voor de wijze, waarop de Bondsrepubliek zich in heel de ver dragsaangelegenheid gedragen heeft, geen goed woord over. „Krenterig", „volslagen gebrek aan besef van wat Duitsland mo reel verschuldigd is" en wat dies meer zij, dat waren de scherpe oordeelvellin gen, die men om de haverklap in het debat kon beluisteren. „Algemene opruiming" Duidelijk bleek bij de gedachtenwisse- ling ook, dat er in werkelijkheid van een algemene opruiming van de tussen de twee buurlanden bestaande kwesties geen sprake is. Op tal van punten wordt er door het verdrag veel te weinig opgelost. In zoverre was het dus al geenszins een overeenkomst, die ook maar een beetje voldoening kan schenken. Maar ja, het verdiende, en verdient nog steeds de voor keur. met de meest bekwame spoed een einde te maken aan de volslagen verwer pelijke inlijving van stukjes Duits grond gebied als Elten en Tudderen, met Duitse bewoners. Die gebieden met inbegrip van de daar levende Duitsers kunnen we mis sen als kiespijn. En nu eenmaal de West duitse Bondsrepubliek een onzer bondgeno ten is, bovendien tot de staten behoort, die met Nederland deel uitmaken van de Europese Gemeenschappen, kon daarin eventueel enige reden gelegen zijn om het onderhavige verdrag, hoe onbevredigend het dan ook mocht zijn, maar te slikken. Doch sinds het Frans-Duitse verdrag be staat er helaas reden te over om in twij fel te trekken, of men nog wel op onze Oostelijke buren als inderdaad betrouw bare kampioenen voor een deugdelijke Europese samenwerking aan kan. Met die gewijzigde toestand nu had de Tweede Kamer rekening kunnen en moe ten houden. Onverkwikkelijk De fractie van de Partij van de Arbeid had daarom het liefst de behandeling van de goedkeuringswet willen uitstellen. In het seniorenconvent bleken echter alleen de anti-revolutionairen hiervoor ook te vin den te zijn. Doordat geen meerderheid !e bereiken viel voor een uitstelbesluit, bleef er niets anders over dan het ontwerp tot goedkeuring van het Nederlands-Duits verdrag wel te bespreken en daarover te gaan beslissen. Met uitzondering van de K.V.P. beijver den zich alle overige groepen, ook die, welke tenslotte het wetsontwerp hielpen aannemen, om boze woorden te doen ho ren, zowel over de houding van de West- Duitse Bondsrepubliek, als over de ver dragsinhoud zeil. Dat deed al een beetje onprettig aan. Maar nog onverwikkelijker was, dat de Kamer zich aan haar eigen ver antwoordelijkheid trachtte te onttrekken door er bij de regering op aan te drin gen, vooral geen haast met de bekrachti ging van het traktaat te maken. Ronduit gezegd, zou ik het heel wat sympathieker gevonden hebben, indien de Tweede Kamer, gegeven de in haar mid den sterk overheersende zienswijze, de consequenties uit haar eigen standpunt had getrokken, door tot aanhouding van de beslissing te besluiten. Minister Luns en de Eerste Kamer Nu trachtte ons Lagerhuis de verantwoor delijkheid voor een ander op de schou ders van de regering, en dan in het bij zonder op die van minister Luns af te wentelen en(of) op die van de Eerste Ka mer. Overigens meen ik omderwille van de merkwaardigheid in dit verband nog te moeten vermelden, dat het aan inge wijden bekend was, dat minister Luns er geen traan om gelaten zou hebben, indien een meerderheid in de Kamer voor uit stel had gezorgd! Alleen: dit kon noch wil de hij in het openbaar zeggen. Wat ten slotte de Eerste Kamer betreft, die zal vermoedelijk in de gegeven omstandighe den minder dan ooit geneigd zijn om 'e haasten. En dan zal uiteindelijk de Tweede Kamer reden tot dankbaar heid voor het voorlopig nog vrij lang uit blijven van de ratificatie hebben, jegens de Eerste Kamer. Waarlijk, dit alles is noch fraai noch verkwikkelijk. Or F, rg>; 'Igg i, Niet zo'n frappant uitgangspunt: het monsterverbond van het linkse blad met de mammon van de commercie was ook in de OTEM-dagen wel geïnspireerd door het ideaal de Filistijnen van Hilversum uit het heilig land van de nationale een heid te verdrijven. Het waren immers juist die bladen, die vroeger gepleit hadden voor een nationale omroep, die ineens deelnemers werden van de OTEM, zoge- naamd wegens het belang van televisiere clame en van de vrije meningsuiting. .,Het Parool" voelt zich blijkbaar min- der dan anderen belast met vroegere ont- kenningen van een dubbele bodem en be lijdt thans met opluchting een lang ver huld ideaal. De T.V.-nota van de staats secretaris is een „doos van Pandora" ge worden, of Hollandser gezegd een grabbel ton waaruit iedereen iets naar zijn gading tracht te halen. Voor de ijskastfabrikan- ten komt er misschien een grotere omzet uit. Voor het charitatieve werk volgens de schone opzet van de staatssecretaris een extra subsidie en voor gefrusteerde eenheidsminnaars een 'nationale omroep Naast AVRO, KRO, NCRV., V.P H.O. en VAR/i nu ook nog een nationale omroep. Wat een eenheid. VRIJ NEDERLAND doet een boekje open over de rol, die de heer Zwolsman, president-directeur van de Landbank. speelt achter de schermen van Televisie- Nederland. en stelt dat de staatssecretaris van de plannen op de hoogte moet zijn geweest. Het ziet in dit plan geen heil. Wont deze financieringsbasis voor een omroep en TV is niet het middel om aan het zuilen-omroepmonopolie in Nederland een einde te maken. Dit middel is erger dan de kwaal. En in de Zuwisman-context nog weer erger dan in die van de OTEM. Nederland móét van het vooroorlogs verzuilingssysteem in de omroep af en het zal ervan af. Maar niet met deze midde len. Nog minder dan de verzuilde omroep heeft dit land behoefte aan een ontwikke ling waarin volstrekt oncontroleerbare financiële machten volstrekt onbelemmer deontplooiing van hun invloed kunnen ontwikkelen. Een sanering van de omroep komt er toch, misschien wat langzamer, maar zeker Daar wijzen vele tekenen op Laat men daar niet de reclame voor te hulp roepen. Want als die er eenmaal is. krijgt men die nog veel. moeilijker weer weg dan het huidige omroepsysteem. Wim van den Heuvel, acteur bii de Ne derlandse Comedie. zal met ingang van het eizeen 1963-64 verbonden ür aar L>neel- cr Centrum

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4