MASSIEF HOUTEN BRIL Ronde brilmonturen ri Zes scholen gaven samen goede jeugduitvoering Visserijregelingen op grond van internationale overeenkomsten f* £5s De EUROVISIE-REISGIDS Kusthotel verzekerd tegen aanvaringen Havenberichten Zeeslepers in aan- en afbouw Beverwijk is finish van 2e étappe in Ronde van Nederland Steeds minder groenten 11 ihmxy-Mj Boeiende manifestatie in Driehuis Nieuwe visserijwet Maaswijdte en minimum maat van zeevis Kort IJmondnieuws REISBUREAU JOH. YELLEKOOP ZATERDAG 23 FEBRUARI 1963 6 Christelijke ULO-school in Oosterwijk TELEVISIE 825. RADIO BECKER Onderscheidingen voor Suomi-atleten Niet te veel windschermen Twee van Plaatwellerij met pensioen Beverwijkse voert proces over gasvergiftiging Heeft u al eens gevoeld hoe vederlicht onze is? Per stuk naar maat uit de hand gemaakt (geen dun plaatje hout tussen celluloid geplakt). Alleenverkoop in IJmuiden Heeft u in onze etalage het laatste grapje op brilgebied al gezien? in diverse kleuren, voor dames en heren. couoa «wme» IN IJMUIDEN GEVESTIGD KENNEMERLAAN 92 - TELEFOON 5072 Kolder Orff-instrumenten Beheerste vertolking NEGEN PACHTERS OP HET STRAND VAN WIJK AAN ZEE Kort nieuws IS UIT! Gidsen, inlichtingen en boekingen bij uw Kennemerlaan 25 - IJmuiden - Tel. 8306 C. H. Moensstraat 14 - Beverwijk - Tel. 4029 Orgel Paterskerk 24 maart in gebruik Organist Bernhard Bartelink gaat zon dagavond 24 maart, halfvasten, het nieuwe orgel van de Paterskerk te IJmui- den-Oost dat dezer dagen gereed kwam, inspelen. Voor die tijd moet er nog enig schilder- en bijstelwerk worden verricht. Met de voltooiing van het orgel is een eind gekomen aan een lange periode van behelpen en improviseren. Orgelbouwer G. A. C. de Graaf uit Amsterdam heeft alles wat bruikbaar was van het oude orgel, verwerkt in het nieuwe. Het nieuwe orgel heeft zestien registers, waarvan er zeven afkomstig zijn van het oude orgel. Het aantal pij pen is van 534 op 1154 gebracht. Was het oude orgel geheel pneumatisch, in het nieuwe geschiedt alleen in het hoofd werk de overbrenging van de toetsen naar de pijpen door middel van lucht. Het tweede manuaal en het pedaal zijn mechanisch. Het pneumatische gedeelte is zo gebouwd, dat het gemakkelijk kan worden verwijderd en vervangen door mechanisch hoofdwerk. Voor het koor is er meer ruimte ge komen; het nieuwe orgel is tegen de achterwand geplaatst. Het koor is voor zien van een trapsgewijze vloer. ■^et enige hotel ter wereld, dat gedekt 1» door een verzekering tegen mogelijke aan varingen met zeeschepen, is het Curacao Intercontinental Hotel te Curacao, gelegen aan de havenmond van Willemstad. Voorbijvarende schepen varen namelijk zo dicht langs de muren van het oude 18e-eeuwse fort, waarop dit hypermoderne hotel is gebouwd, dat hotelgasten, die op het terras liggen te zonnen, met de beman ning een gesprek kunnen voeren. Het waterfort diende in vroeger tijden ter bescherming tegen ongewenste indrin gers vanuit de zee. Willemstad bezit als geen andere stad buiten onze grenzen alle kenmerken, die typerend zijn voor onze Nederlandse architectuur. Op de hoek van de Luxemburglaan— Neckarstraat in het plan Oosterwijk te Beverwijk, zal, indien de raad met e?n voorstel akkoord gaat, een tienklassige christelijke ULO-school worden gebouwd. Het bouwplan is gereed. De bouwkosten bedragen ruim 800.000. De raad wordt verzocht tot dit bedrag een krediet te verlenen. De rijksgoedkeuring voor de bouw kan elk ogenblik worden verwacht. De gemeente is voornemens een geld lening aan te gaan van 700.000,Het resterende deel dient als waarborgsom door het schoolbestuur te worden volge stort. 'Advertentie MET EEN TOESTEL VAN RADIO BECKER BEKIJKT U HET GOED 1 Keus uit tientallen modellen. PHILIPS - ARISTONA - ERRES BLAUPUNKT Een voorbeeld uit onze kollektie Philips volautomatische super- ontvanger met 48 cm beeldbuis, extra smalle kast met handgre pen. 2e kanaalkiezer voor UHF. ER IS ECHTER NOG VEEL MEER. Ook op het gebied van radiotoestellen toonaangevend. Kom eens kijken in onze showroom. TRAWLERKADE 64 - TELEF. 6490 Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Atiantide van Fowey, IJmuiden; Fairsea, Southampton; Frey, Felixtowe; Keizersgracht, Antwerpen, IJmuiden; Vaika, Rouen; Barcelona, Londen; Waverstroom, Shoreham; Hontestroom, Shore- ham; Juno, Helsinki'. Draco, Rotterdam; Brinda, Londen; Mode, Stockholm; Mimer, Rotterdam, IJmuiden; Meliskerk, Rotterdam; Sonsbeek, Rotterdam, IJmuiden; Viscount, Dagenham. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Cantick Head, Hartlepool; Atlas, Rotterdam; Spaarne- borg, Delfzijl, IJmuiden; Friesland, Delfzijl; Irene, Delfzijl; Berlin, Bremen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Stamatios G. Embiricos, naar de U.S.A.; Hoheweg, Bre men, IJmuiden; Tamora, Londen, IJmuiden; Martha Ahrens, Hamburg; Batu, Oslo; Vogt- land, Antwerpen; Egerland, Esbjerg; Cardrona, Swansea; Europa, Rotterdam, Velsen; Atiantide, Uddevalla, IJmuiden; Fairsea, Bremerhafen; I'agri, Grangemouth; Rugen, Rotterdam; Schel- ieborg, Bridlington, Zaandam; Dora Fritzen, lamburg; Cotes du Nord, Hamburg; Ciudad de lucuta, Antwerpen; Jans, Londen; Libra, tockholm; Thorwlad, Rotterdam; Auguste •hulte, Rotterdam; Janny, Boston, Koog a. d. an; Castor, Antwerpen: Granvik, Fhila— iphia; Roelof Buisman, Plymouth; Cranborne, elth; Keizersgracht, Karlshamn, IJmuiden; ukker. Great Yarmouth, IJmuiden; Nijkerk, '.hanghai; Fivelborg, Esbjerg; Aramis, Bremen- fathor, Rotterdam; Heriot, Leith. (Indien achter de scheepsnaam en de haven 'an herkomst of bestemming geen nadere aan- iuiding volgt, betekent dit dat het schip van .f naar Amsterdam is gegaan). Over de in aan- en afbouw zijnde zee sleepboten van de n.v. Bureau Wijsmuller te IJmuiden kan het volgende worden ge meld. De „Jacob van Heemskerck" (5.375 IHP) is in aanbouw op de Scheepswerf Jonker en Stans te Hendrik Ido Ambacht; de „Gro ningen" (2.950 IHP) is in afbouw op de Scheepswerf Kramer Booy te Kootster- tille; het schip is tewatergelaten op 27 ok tober 1962 en gaat medio maart proef varen; de „Willem Barendsz" (5.375 IHP), is in aanbouw op de Scheepswerf De Klop te Sliedrecht; het schip gaat in de eerste helft van maart te water; de „Gelderland" (2.950 IHP), is in aanbouw op Scheepswerf Kramer en Booy te Kootstertille. Voor hun in 1962 verrichte prestaties heb ben vier leden van atletiekvereniging SUOMI van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie een draagspeld ontvangen. Deze onderscheidingen werden uitgereikt aan Ilja Laman en Anton Blok uit IJmui den wegens hun behaalde Nederlandse Jeugdkampioenschappen, respectievelijk op de 600 meter en de 1500 meter. De heren L. Schol en P. Mulder, beiden te Velsen-Noord, ontvingen de onderschei ding wegens hun deelnemen aan super- lange-afstandtochten, onder andere in En geland, waar zij het predikant „centurion" verwierven. Beverwijk zal tijdens de Ronde van Nederland fungeren als etappe-aankomst plaats in de week van 9 tot en met 13 mei aanstaande. De finish in de tweede etappe van deze ronde op vrijdag 10 mei zal in Beverwijk plaats vinden, na een route door een groot deel van de stad. De kosten van organisatie van de Ronde van Nederland zijn hoog. De organisatoren vragen van de gemeente Beverwijk een: garantie van 5000, De gemeenteraad vap Beverwijk wordt gevraagd genoemde garantie te verlenen. Ofschoon het gemeentebestuur beseft, dat de betekenis van de Ronde van Nederland aan belangrijkheid heeft ingeboet, meent het toch dat de ronde zal slagen, afgaande op de activiteit van publiciteitsmedia. Plaatselijk is al een comité gevormd, waarvan de wethouder voor sportzaken voorzitter is. Het comité stelt zich ten doel zoveel mogelijk inkomsten te verkrijgen uit de particuliere sector. Verwacht wordt dat niet het gehele bedrag van 5000, zal behoeven te worden aangesproken. Niet te veel windschermen op het strand van Wijk aan Zee is het advies van de commissie voor plaatselijke strandaange- Iegenheden aan B. en W. van Beverwijk. Het gemeentebestuur moet, aldus de raad, wel gebruik kunnen maken van een ontheffingsmogelijkheid in het kader van de politieverordening. Deze politieverorde ning dient op enkele punten gewijzigd te worden. Verder wenst de commissie eigenaren of houders van garages, de verplichting te kunnen opleggen tot het nemen van maat regelen uit een oogpunt van brandpreven tie. Enkele andere wijzigingen betreffen het gebruik van radio-actieve stoffen. De voorschriften geven aan volgens welke men tewerk dient te gaan bij brand in een perceel waar radio-actieve stoffen worden gebruikt. Aan de n.v. De Plaatwellerij hebben de ze week twee oude getrouwen het bedrijf wegens pensionering verlaten. In het grote schaftlokaal werd afscheid van hen genomen, waarbij zij werden toe gesproken namens Ondernemingsraad en personeelfonds. De heer L. Otte herinner de er aan, dat de heer Muys, die 32 dienst jaren heeft bereikt, wegens zijn enorme kracht (hij was destijds lid van de Be- verwijkse krachtsportvereniging) in de sjouwploeg begon en deel uitmaakte van het driemanschap, dat de „drie beren" werd genoemd. Met dank voor de uitste kende samenwerking en hulpvaardigheid, wenste hij de heer Muys, die binnenkort een reis naar Amerika gaat maken, voor de toekomst alle goeds. De heer Stals, die dertig jaar plaatwel- ler is geweest, heeft heel wat montage werk buiten het eigen bedrijf verricht. Vóór de oorlog was de heer Stals één van de keurkorpsleden van de autogeenlassers om daarna tot de beste monteurs te kun nen worden gerekend. Ook de heer Stals kreeg goede wensen mee. Aan beide schei dende personeelsleden overhandigde de heer Otte een ingelijste foto van het vol tallig fabriekspersoneel als aandenken en een enveloppe met inhoud. Daarna spra ken nog de heren C. Luttik. voorzitter van de personeelsvereniging, W. Visser en J. Ruiten. Ten directiekantore konden ver schillende herinneringen uit de veeljarige loopbaan van beide heren worden opge haald en dankte directeur ir. E. F. Pelt- zer voor de goede diensten aan het be drijf. Op de groenteveiling te Beverwijk was deze week niet veel te beleven; de aanvoe ren worden steeds kleiner en ook de kwa liteit van veel produkten bleek er niet beter op geworden. Alles is duur. In de kool-sector zag men rode kool tot 57 cent per kilo gaan. Spruiten waren er maar heel weinig, het zijn nu wel de laatste partij tjes die aan de markt komen. De prijs lag tussen de 20 en 100 cent per kilo. Prei was goed te verkopen; de tuinder die dit pro- dukt nog uit de grond kon hakken zag zijn moeite beloond met prijzen die tot de 2,40 per kilo kwamen! Selderij-knollen lagen tussen de 12 en 65 cent per stuk. Waspeen komt er weinig; men kan dit artikel moei lijk uit de kuil halen; er werd tussen de 16 en 64 cent per kilo voor betaald. Win terpeen lag tussen de 12 en 39 cent per kilo. Er was veel vraag naar witlof; wit lof ging tot 1,34 per kilo. De noteringen waren vrijdag; rabarber 85130, prei 110220, knollen 1562, was peen 17—62, peen 938, uien 1742, wit lof 104—133, rodekool 39—56, Deense kool 22—33. Een inwoonster van Beverwijk, mej. W. Hoekstra, wonende aan de Noorderwijk- weg, heeft de gemeente Beverwijk aan sprakelijk gesteld voor de kosten voort vloeiend uit de haar opgelopen gasvergif tiging. Het gemeentebestuur stelt de raad voor te besluiten tot het voeren van verweer tegen de door mejuffrouw Hoekstra inge stelde rechtsvordering. De gemeente Beverwijk is overigens verzekerd tegen het risico van wettelijke aansprakelijkheid. Het proces zal namens de vereniging Wet-Risico worden gevoerd. Advertentie ZWUND8ECHT De eerste interscholaire jeugduitvoe ring in de gemeente Velsen, tot stand gekomen na een initiatief van leerlingen van het Pius X college dank zij een goede samenwerking van alle betrokkenen, is in het Gymnasium Paulinum te Driehuis gisteravond een klinkend succes gewor den. Hoewel het programma tot half twaalf duurde bleef men tot het laatst geboeid de prestaties van de verschil lende scholen volgen. Van de middelbare scholen ontbrak alleen het Paulinum op het appèl, tenminste op het podium. Het gymnasium Paulinum had als gast heer alle organisatiezorgen op zich ge nomen, en het moet worden gezegd dat men deze taak uitstekend heeft vervuld. Liefst 178 leerlingen traden er tijdens de ze interscholaire manifestatie op. Men was getuige van muzikale- en litteraire presta ties, en natuurlijk was de kwaliteit van het gebodene niet altijd even hoog. Als we eerlijk willen zijn moeten we zelfs vertel len, dat het gehalte van de declamaties ons ietwat teleurstelde. Grotendeels werd dit veroorzaakt door dat de jeugdige uitvoerenden veel te snel spraken en uit angst voor overdrijving hun voordracht juist te nuchter hielden. De gymnasiumleerling, die zes sonnetten voor-* droeg, waarvan drie van eigen makelij, bezondigde zich hier wel het meest aan. De leerling van de Prins Bernhard-hbs die een fragment uit „Erik" van Godfried Bomans voor zijn rekening nam, bleek niet de geringste haast te hebben. Het gevolg was dat zijn voordracht niet alleen het best verstaanbaar was, maar ook de beste indruk maakte, al moet hierbij wel in het oog gehouden worden, dat zijn opgave (proza) wel iets gemakkelijker was dan die van de anderen (poëzie). Leerlingen van de bisschoppelijke kweek school uit Beverwijk speelden zelfs een heel toneelstuk „Een nacht in een her berg". Een stuk kolder, dat bij het pu bliek wel aansloeg, maar toch wel erg laag bij de grond bleef. Bij dergelijke in terscholaire manifestaties dient men toch feitelijk wat hoger te mikken. Al zal het ook in de toekomst voor de afwisseling in het programma aanbevelenswaardig zijn weer een eenacter op het programma te zetten, die ook gerust kluchtig kan zijn. Er zijn ten slotte genoeg kluchten, die wel inhoud hebben. Ook op muzikaal gebied was er grote variatie. Boeiend was meteen al het zin gen van de leerlingen van het Beverwijk- se lyceum, die voor de begeleiding ge bruik maakten van het Orff-instrumenta rium. De Prins Bernhard-hbs te IJmuiden werd vertegenwoordigd door zijn schoolorkest, bestaande uit piano, viool, vedel, clarinet- ten, fluiten en blokfluiten. Men speelde een waar assortiment van stijlen en al was niet alles even nauwkeurig, over het algemeen werd toch een plezierige samenklank ver kregen. Merkwaardig was overigens, dat bij de aangekondigde Engelse walsen een stuk in vierkwartsmaat en een rondedans van Byrd voorkwamen, die toch bezwaar lijk voor walsen kunnen doorgaan. Maar er is in de loop van de avond wel meer in het programma gewijzigd, hetgeen eigenlijk een nieuw aantrekkelijk element aan dit laatste toevoegde, namelijk dat der verrassing. Het concerto van P. Keunig was voor het schoolorkest nog iets te zwaar, maar het werd ook nu wel dui delijk, dat het Seen Werk is dat voor school orkesteri aantrekkelijke stof biedt. Het schoolorkest van de Prins Bern- hard-HBS onder leiding van de heer W. Klinkhamer in actie tijdens de interscholaire jeugduitvoering in het gymnasium Paulinum te Driehuis. Het koor van de bisschoppelijke kweek school uit Beverwijk zong met overgave „Vom NaBclien'1 van Mozart en dèt van het Piux X-college uit Beverwijk sleepte de gehele zaal mee door een enthousiaste uitvoering van nationale en internationale liederen in recordtempo. Sterk daar tegenover stond de vertolking van werken van Vivaldi door leerlingen van het gymnasium Felisenum, die door rust en beheersing werd gekenmerkt. Dat gold zowel voor de jeugdige violist als voor de fluitiste en hoboïste. Zonder de violist iets te kort te doen mogen we toch wel constateren, dat het optreden van het laatste duo het hoogtepunt van de avond was. Vooral de fluitiste toonde al grote bekwaamheden. Haar spel was gevoelig, haar frasering intelligent. De hoboïste bleef hier vooral in het begin weinig bij achter, maar later bleek toch wel hoe veel eisend de hobo is, zeker voor een jong meisje. De celliste zorgde voor uitstekende continuo-partijen. Dit programma van muziek en declama tie werd aangevuld met een cabaret-op- treden van leerlingen van de Rijks hbs. Een pantomime oogstte veel succes. Hier in werd dan ook met meer overtuiging ge acteerd dan in „Idylle" van Nijhoff. De gehele uitvoering, die vanavond her haald wordt, heeft een goede staalkaart geboden van wat er op de verschillende middelbare scholen in de IJmond wordt gepresteerd. Wanneer men het volgende schoolseizoen weer een dergelijke mani festatie organiseert zal het peil ongetwij feld nog hoger zijn. Daar staat de ge zonde rivaliteit van de scholen wel borg voor. Maar het grootste winstpunt van deze avond was toch wel, dat hier de scholen van alle levensbeschouwelijke richtingen eendrachtig hebben samengewerkt om tot een interscholaire manifestatie te komen. De vreugde, dat dit mogelijk was geble ken, was op deze avond dan ook bij ieder een te bespeuren. In het antwoord op vragen van de commissie voor de visserij uit de Tweede Kamer met betrekking tot de nieuwe vis serijwet hebben de ministers van Land bouw en Visserij en van Justitie in een nota medegedeeld, dat op grond van be staande of binnenkort te verwachten in ternationale overeenkomsten in de eerste plaats regelen moeten worden gesteld be treffende de maaswijdte van zeevisnetten en de minimummaten van aangevoerde zeevis. Als het Noord-Oostatlantische Visserij verdrag in werking zal zijn getreden, zal daaruit de verplichting kunnen voort vloeien regelen te stellen ten aanzien van gesloten visperioden en vangstgebieden voor bepaalde zeevissoorten alsmede vis tuig en hulpstukken. Het verdrag zal voorts kunnen leiden tot regeling van de totale vangst of omvang De raad van Beverwijk zal aanstaande donderdag beraadslagen over het uitgeven van strandgedeelten in Wijk aan Zee aan pachters. Blijkens een raadsvoordracht wordt voorgesteld strandgedeelten uit te geven aan negen personen van de visserijactiviteit in een bepaald tijdvak en tot het treffen van andere maat regelen ter verbetering van de visstand in het verdragsgebied. Minister Marijnen blijft van mening, dat verdere uitbreiding van de sportvisserij op het IJselmeer niet gewenst is. Dit water kan in niet onbelangrijke mate door sport vissers met de gewone hengel worden be vist. Nu ook het stukje vis zal worden aan gewezen als aas voor de gewone hengel, blijft deze wijze van vissen voor de sport vissers op het IJselmeer behouden. Op grond van aangevoerde argumenten, hebben de ministers bij nota van wijziging het uitreiken van vergunningen voor het vissen met de peur alsnog aan het preven tieve toezicht van de Kamer voor de Bin nenvisserij onttrokken, voorzover derge lijke vergunningen door erkende vereni gingen van sportvissers als eigenaren of huurders van visrecht aan haar leden worden uitgereikt. Stiefvader neergeslagen. Een gevange nisstraf van twee jaar is geëist tegen een 22-jarige jongeman uit Putten, die zijn stierfvader, een caféhouder in Amersfoort, met een ijzeren staaf had neergeslagen, omdat hij deze ervan verdacht zijn zusje té hebben mishandeld. Hulp aan Libië. Het Nederlandse Jeugd Rode Kruis zal maandag 500 ram penpakketten met onder meer speelgoed, toilet- en gebruiksartikelen naar Libië zenden voor de door de aardbeving ge troffen kinderen aldaar. Advertentie Zaterdags de gehele dag geopend Hockey-uitrusting. Het r.-k. kerk- en schoolbestuur van St. Engelmundus te Driehuis heeft de medewerking verzocht van Vel sens gemeentebestuur voor de aan schaffing van een evenwichtsbalk met ver stelbare statieven en een hockey-uitrusting ten behoeve van de St. Joannesschool voor u.l.o., aldaar. Omdat de aanvraag voldoet aan de wettelijke eisen, stellen B. en W. de raad voor de gevraaagde medewerking te verlenen. Onderwijs. B. en W. van Velsen stel len de raad voor, gerekend met ingang van 1 april 1963, te benoemen tot onder wijzeres, in vaste dienst, aan de openbare lagere Adolf van Nassauschool te Sant poort: mejuffrouw G. Blom, te Heiloo, en mejuffrouw G. N. J. Eriks, te Velsen. Woningnood. Vrijdagavond heeft de heer Andriessen, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P., in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk zijn mening gegeven over de woningnood. Dit op verzoek van het be stuur van de K.A.B. De heer Andriessen behandelde achtereenvolgens het woning tekort, het verdelingsvraagstuk en het kwaliteitsvraagstuk. De kwaliteit van de woningen kan beter worden door meer subsidie en een iets hogere huur.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6