1 KERKELIJK LEVEN JÊMï Zwembad in Beverwijk gaat 2,75 miljoen gulden kosten Activiteiten KWF - Velsen-N. IN DE VISHAL EN OP ZEE ■sal m Jaarlijks tekort van een ton Papings vader ook goed schaatser Anti-grieppakketten voor grensgangers Tiener-collectie van Arnould G. Diepeveen Piet Stevens gehuldigd Zomerhuisjes al bezet voor hoogseizoen Gemeenschappelijk avondmaal Blanken op bezoek bij negers Kroesjtsjev en de Aktion Sühnezeichen Synagoge gesloten HET CONCILIE Hervormde predikanten Slagwoorden ZATERDAG 23 FEBRUARI 1963 Puntennederlaag voor Cassius Clay Kort nieuws Lourens snelste schaatser Jeugdige Bert van Slooten kreeg de Van Swol-beker Beverwijk krijgt een overdekt zwembad met een bad van vijftig meter. De totale bouwkosten belopen een bedrag van 2.750.000. Voor de verwezenlijking \an de plannen is een naamloze vennootschap opgericht, die deel uitmaakt van de n.v. Verenigde Sportfondsenbaden. De rijksgoedkeuring voor de bouw van het overdekte zwembad, waarnaar Beverwijk vele jaren reikhalzend heeft uit gezien, is eind vorig jaar officieel verleend. De raad van Beverwijk verleende reeds i april 1959 medewerking aan de totstand- iming van een overdekt zwembad. Ge- 'aputeerde Staten hadden aanvankelijk be waren tegen de besluiten. Vooral tegen de vorm waarin Beverwijk medewerking zou verlenen. Voor de verwezenlijking van de plannen werd een naamloze vennootschap (in op richting) in het leven geroepen en wel op 4 februari jongstleden. De aanvankelijke plannen werden gewijzigd. Eerst zou er een 25-meter bad worden gebouwd op het terrein aan de Wijk aan Duinerweg. Maar later bleken deskundigen het erover eens dat het beter is een vijftig-meter bad te doen bouwen. Hard nodig Een dergelijk bad is boven het Noordzee kanaal nodig en verantwoord. Het archi tectenbureau J. Baanders is opdracht ver strekt een dergelijk bad te ontwerpen. Be halve een vijftig-meter bad komen er ook een instructie- en een schoolbad. De naam loze vennootschap raamt de bouwkosten op 2.750.000.- en het jaarlijkse exploita tietekort op 150.000.-. De n.v. (in oprichting) heeft plannen om de burgerij in te schakelen bij de verwe zenlijking van de plannen. De plannen zijn erop gericht de burgerij voor het grootste deel de grondkosten te doen beta len door een actie. Men heeft goede ver wachtingen. Inmiddels heeft de n.v. con tact opgenomen met de n.v. Van Hattum en Blankevoort over de uitvoering van het werk. De raad van Beverwijk, die over deze zaak aanstaande donderdag zal beraadsla gen en beslissen, wordt in uitvoerige voor drachten medegedeeld, dat de exploitatie lasten voor rekening komen van het fonds voor cultuur en ontspanning. Voor de uit voering van de plannen zal de raad ook instemming moeten betuigen met een overeenkomst tussen de N.V. Verenigde Sportfondsenbad Beverwijk. Blijkens begrotingen zullen abonnemen ten 0,45 per bad bedragen. Tien-baden- kaarten zullen 0,55 kosten. Men rekent op een aantal baden van 425.000 per jaar, hetgeen een bedrag aan inkomsten van Aan de schaatstocht Urk-Enkhuizen v.v. namen gisteren circa 2000 personen deel. De oudste deelnemer was de vader van de winnaar van de Elfstedentocht, Reinier Paping. De tocht is zo'n succes geworden dat is besloten aanstaande zaterdag een tocht over het ijs te houden van Schokker haven via Lelystad, Urk weer terug naar Schokkerhaven. Van alle drie plaatsen kan worden gestart. Het wa„ aanvankelijk de bedoeling hier een wedstrijdtocht van te maken, maar het ijs is hiervoor te slecht. Daarnaast staat een tocht Enkhuizen-Me- demblik op het programma. Ofschoon er in Duitsland ook veel griep heerst houdt men er rekening mee dat de Nederlandse pendelaars het aantal -nepgevallen zullen kunnen verhogen. Op erschillende plaatsen wordt nu aan Ne- '-"■landers, die in Duitsland werken, een 'iti-grieppakket aangeboden tegen zeer prijs. Zo'n pakket bevat vitamine-C in de vorm ■n één kilo sinaasappelen en twee ci "■oenen. Zij, die in de mijnen werkzaam 'm, kunnen een pakket kopen, bevat- mde een vruchtencocktail, samenge' •Md uit sinaasappelen en een citroen ■'us een eetlepel druivensuiker of honing Pe zogenaamde kuurpakketten zijn veel- ■i verkrijgbaar in kantines van de grotere 1 drijven. Ze vliegen de deur uit. De voorjaarscollectie die de couturier Arnould G. Diepeveen ons gisteren in Am sterdam liet zien is afgestemd op de tie ner en ontworpen voor vooraanstaande mo dehuizen. Een deel van de collectie werd in oktober en november van het vorig jaar ingekocht en is nu reeds in de mees te zaken voorradig. De rest is vanaf 15 maart verkrijgbaar. Arnould Diepeveen's collectie munt voor al uit in de kleding voor overdag. Voor 's avonds slaat Diepeveen's fantasie wel eens wat op hol. Het slotstuk, een wit waaierig geval, deed een van de toeschou wers tot de bijbehorende mannequin op merken: „Maar lieve kind, je bent je jurk vergeten!" Gelukkig heeft de tiener niet zo heel veel behoefte aan echte avondkle d'ng en moet ze het juist hebben van de pakjes en jurken. De meeste ontwerpen bestaan uit twee kleuren, veelal nuances van elkaar. De voorkeur schijnt uit te gaan naar turquoise oranje, rood, beige en geel voor. Diepe veen maakt gebruik van combinaties van dreep met schuine blok of van een brede 'reep met een smallere. Gevaarlijke com- naties, maar gehouden in dezelfde kleu- •n leveren ze een vrolijk resultaat op De rokken zijn, schuin geknipt of recht et een diepe plooi van onder tot boven •hts of links op het voorpand. De taille- n zweeft tussen het middel en de heup. i details zijn: zakjes en knoopjes, biezen n gebreide katoen en volante aan de im, hals en manchet. Een brede lange rfon sjaal om hals of hoofd gaf de "ar zwier aan deze bij uitstek jonge Mectiè. bijna 250.000 uitmaakt. De jaarlijkse sub sidie is gesteld op een bedrag van 150.000. Aandelen Burgemeester J. G. S. Bruinsma en mr. J. A. C. Bierenbroodspot uit Amsterdam hebben het contract getekend ter oprich ting van het Sportfondsenbad Beverwijk. Het kapitaal dier n.v. bedraagt 10.000.-. De aandelen zijn al bij uitgifte volgestort. De genoemde heren hebben ieder 1000.- aan aandelen volgestort. De overige 8000. zijn in bezit van de n.v. Verenigde Sport fondsenbaden. Na oprichting van het Be- verwijkse sportfondsenbad worden de aan delen van de burgemeester en de heer Bie renbroodspot overgedaan aan de n.v. Ver enigde Sportfondsenbaden. Deze n.v. zal la ter overgaan tot de uitgifte van 90.000.- nog in portefeuille zijnde 3'/2°/o obligaties. Na afloop van de voorstelling van J. B. Priestley's blijspel „Gouden regen" door de rederijkerskamer „Kennemerland", werd Piet Steevens in verband met zijn veertigjarig lidmaatschap op hartelijke wijze gehuldigd. Zo merkte de heer N. Buntsma als voor zitter op dat van de 91 jaar dat de ver eniging bestaat, de naam Steevens 75 jaar in de boeken voorkomt. Drie-kwart eeuw is een lange tijd en hij zou de jubilaris ten voorbeeld willen stellen aan de jonge ren. Dat de toneelvereniging de heer Steevens na aan het hart ligt werd enkele jaren geleden bewezen, toen er een diepte punt was, waaraan Kennemerland ten on der dreigde te gaan. Er was géén leiding leiding meer en toen stond de heer Stee vens op en zei: „Als niemand dan voor zitter wil zijn dan zal ik het doen." Na die tijd ging het weer opwaarts en voor deze steun zal men de heer Steevens al tijd dankbaar blijven, aldus de heer Buntsma, die enkele geschenken overhan digde. De heer Ko. van der Meij sprak waar derende woorden namens de Sociaal Cul turele Raad van Beverwijk, de heer A. H. Nordholt, de regisseur Fred Koolbergen en anderen voerden nog het woord, waar bij de jubilaris eveneens enige geschen ken werden aangeboden. De heer Steev_ns had zulk een hulde niet verwacht, zo zei hij en bleek daarbij zeer gevoelig voor de waarderende woor den. Zijn liefste wens zou zijn dat vele jongeren zijn voetsporen zouden volgen. Onder éen gezellig dansje bleef men nog lang genoegelijk bijeen. Belastingacademie. Het zal niet mo gelijk zijn aan de rijksbelastingacademie een doctorstitel te behalen, heeft minister Zijlstra verklaard. Afgewezen. De Kiesraad heeft af wijzend beschikt op een verzoek van de heer N. Verlaan te Amsterdam om de libe rale belangenvereniging van middenstan ders en werknemers te registreren onder de naam „Sociaal Liberaal Centrum", om dat het centrum tot 1 juni als eenmans partij zal fungeren, hetgeen in strijd is met de Kieswet. Het actieve bestuur van de afdeling Velsen-Noord van de Nederlandse Vereni ging tot steun aan het Koningin Wilhel- mina Fonds voor de kankerbestrijding heeft zich alweer beraden op mogelijke activiteiten, die in de loop van dit jaar ten bate van het KWF tot uitvoering zou den kunnen worden gebracht. De heer W. P. J. Mudde, voorzitter secretaris van de afdeling, heeft, gerugge- steund door zijn medebestuurders, ver schillende suggesties ontwikkeld. Hij be treurt, zoals ook de overige bestuurs leden, de houding van het hoofdbestuur ten aanzien van de weigering van een gift. Het afdelingsbestuur Velsen-Noord ver trouwt echter, dat de recente en na am pel beraad genomen beslissing van het hoofdbestuur om de aangeboden gift te weigeren, geen invloed zal hebben op de offervaardigheid van de Velsen-Noordse ingezetenen, temeer niet, nu de recente technische ontwikkelingen het onderzoek Vrjjdag De aanvoer in IJmuiden bedroeg vrijdag 420 kisten vis, waar\ 1748 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 3 griet, 1703 schol, 30 schar, 6 bot, 738 haring, 45 makreel, 55 schelvis, 2760 wijting, 281 kabeljauw en gul, 23 leng, 7 haai, 1 poon, 1005 koolvis en 14 diversen. Prijzen, in guldens, per kilo: heilbot 3.60 3.10, gr. tong 3.503.20, grm tong 2.20 2, kim. tong 2.12—1.86, kl. tong I 2.30—2, kl. tong II 1.74—1.50 en tarbot I 4.30—3 50. Per 50 kilo: tarbot IV 10263, gr. griet 71, kl. griet 45, gr. schol 118, grm. schol 118, kim. schol 1913, kl. schol I 2416, kl. schol II 30—17, schar 41—20, bot 9— 4.80, verse haring 4022.20 makreel 6031, kl- schelvis 74, kl. schelvis I 90—87, kl. schelvis II 6430, wijting 308, gr. gul 4740, mid. gul 45, kl. gul 4129, kl. haai 13, poontjes 27 en kl. zw. koolvis 28—23. Per 125 kilo: gr. kabeljauw 19256, gr. koolvis zw. 94-58 en gr. leng 6862. Besommingen, in guldens: KW 91: 1750, KW 175: 6140, KW 17: 4850. KW 46: 10.900, KW 79: 4440; KW 149: 15.880, KW 134: 7700, KW 107: 5840, KW 191: 3860, KW 73: 10.290, KW 7: 1440, KW 4: 470 en IJM 63:, 2200. Op zee i De Egmont IJM 99 meldde gisteravond in een gesprek met de Marian Ellen KW 159. dat het goed weer was. De trawler was vrijdagmorgen om vier uur gaan sto men met 1.000 kisten vis en hoopt maan dagavond binnen te zijn voor de dinsdag- markt. De „Egmont" had voornamelijk aan de westkant van IJsland gevist. Daar de Plannen maken voor de zomervakantie verlicht voor velen kennelijk de narigheid van de lange strenge winter. In de hoop dat deze zomer nu eindelijk weer eens een echte zomer zal zijn hebben vele Neder landers alv st een zomerhuisje in Gelder land of elders besproken. In Gelderland heeft dit tot gevolg dat er in de tweede helft van juli en de eerste helft van au gustus nagenoeg geen enkel zomerhuisje meer vrij is. Dit is gebleken uit een on derzoek, ingesteld door de Gelderse V.V.V., die constateert dat de zomerhuisjes nog nooit eerder zo vroeg in het jaar al „uit verkocht" zijn geweest. In dit verband wijst deze organisatie op het gebrek aan vakantiespreiding. Zij gelooft dat de vraag naar dit soort vakantieaccommodatie nog steeds toeneemt. In Gelderland staat bijna de helft van alle Nederlandse zomerhuisjes en anders dan bijvoorbeeld aan de kust het geval is brengen vrijwel uitsluitend Nederlan ders hun vakantie in een dergelijk huisje door. De grote vraag naar de huisjes voor de ze weken van het hoogseizoen heeft hier en daar de huurprijzen doen stijgen. visserij niet aan de verwachtingen voldeed, stoomde het schip naar de zuidoostkant, waar de reis verder werd uitgevist. Schipper H. Krab meldde, dat de visserij nog moest komen aan de westkant van IJsland. De Rijnmond I KW 15 is reeds naar de westkant van IJsland gestoomd. De Rijn mond II KW 43 vist nog aan de zuidoost kant, maar had niet veel geluk. Er moest namelijk een nieuw net worden aange slagen daar het andere gehavend boven werd gehaald. Over de vangsten was men ook niet zo enthousiast De laatste trek leverde slechts vijf manden vis op. Zater dagavond zal dit schip ook naar de west kant van IJsland vertrekken. De Marian Ellen KW 159, die op de 61 graden 15 min N.B. vist, was „kool- vissen" aan het jagen Het succes was een trek van 150 manden, voornamelijk haring en koolvis. Verder waren de vang sten 40 tot 50 manden haring. Zuidelijker, namelijk op de 59 graden N.B, waren de vangsten veel minder De VL 121 deed een trek van 10 manden hoops. Dit was on geveer het gemiddelde van de visserij daar. De tongvangsten waren wisselvallig. Deze liepen uiteen van 40 tot 60 kg en 1 tot 3 manden platvis en kabeljauw. Kapper Flink uit Hengelo, die bekend heid heeft gekregen door zijn weer voorspellingen op lange termijn, krijgt dagelijks tientallen brieven van men sen, die b.v. advies vragen voor het tijdstip van hun vakantie. Ook uit het buitenland komen vele reacties. naar oorzaak en bestrijding van volks vijand nummer één, de kanker, zij het ook met hoge kosten steeds beter moge lijk maken. De offervaardigheid van de Velsennoor ders is in de gemeente Velsen bijna spreekwoordelijk. Het bestuur hoopt dan ook, dat deze niet zal worden aangetast door de voorbije gebeurtenissen maar juist nog zal mogen toenemen. Belsoten werd de jaarlijkse huis-aan- huiscollecte te houden tussen 26 augustus en 7 september, waarbij op 6 september, met goedkeuring van de betrokken autori teiten, gecollecteerd zal worden op de rijksponten. Op 7 september, de laatste dag, zal de collecte muzikaal worden ondersteund. Voorts heeft het bestuur het voornemen om in samenwerking met de directie van het Asta-motel te Beverwijk één of meer avonden te beleggen in het kader van de kankerbestrijding, waarover nadere ge gevens volgen. )fll De jaarlijkse boottocht op het Noord zeekanaal, die een traditie belooft te wor den en waarvoor steeds meer belangstel ling blijkt te zijn, is voorlopig vastgesteld te houden in de nacht van 6 op 7 juli 1963. Cassius Clay, de Amerikaanse zwaarge wicht die voorspelde dat hij wereldkam pioen Scnny Liston in hooguit zes ronden zal uitschakelen, heeft in Frankfort (Ken tucky) een verrassende puntennederlaag geleden. Een grove verkeersovertreding kostte de breedsprakige zwaargewicht niet alleen een bekeuring, hij bleek al elf „black marks" op zijn rijbewijs te heb ben, waardoor hem zijn rijbevoegdheid werd ontnomen voor de tijd van zes maan den. Naar de Zuidpool. België voert met Nederland en de Verenigde Staten be sprekingen over samenwerking bij een nieuwe Zuidpoolexpeditie en over de hulp die Nederland en de Verenigde Staten daaraan kunnen geven. België wenst voor namelijk technische hulp voor deze ex peditie in 1964. Vrachtauto onder trein. Op de met knipperlichten beveiligde spoorwegover gang in Breukelen is een vrachtauto onder de trein gekomen. De chauffeur wist nog bijtijds uit de cabine te springen. De trein Amsterdam-Utrecht reed over de wagen heen en vernielde deze totaal. De trein werd beschadigd en moest worden weg gesleept. DE MAN VAN HET JAAR „WIE HEEFT het meest het ge zicht van het afgelopen jaar bepaald?" Dat is de vraag die het bekende weekblad Time zich ook weer gesteld heeft met betrekking tot het jaar 1962. Ieder jaar namelijk roept dit blad iemand uit tot „De man van het jaar Bij vorige gelegenheden zijn voor deze eer onder anderen in aanmer king gekomen Churchill, Eisenhower, De Gaulle en Kennedy. Voor 1962 heeft de redactie gemeend, dat dat jaar het meest bepaald werd door het bijeenroepen van het tweede Vati caanse concilie en door de vader van het concilie, paus Joannes XXIII. Zo is paus Joannes de man van het jaar geworden, en daarmee is voor de eerste maal een geestelijk leider voor deze eer in aanmerking gekomen. In de argumentatie voor deze keuze verklaart de redactie, dat de eerste bis schop der rooms-katholieke kerk deze eer toekomt omdat hij de eerste is die radikaal een einde heeft gemaakt aan de periode van de contra-reformatie, omdat hij de kerk heeft geleid in de richting van een nieuwe reformatie van binnen uit en omdat hij zelf iiet meer wilde zijn dan de dienaar der dienaren van God. „Paus Joannes heeft aan de OP INITIATIEF van de Evangelical Alliance, een interkerkelijke organisa tie, is in de grote Albert Hall in Lon den een gezamenlijke communie-dienst gehouden, waaraan meer dan 3000 men sen deelnamen. Met gebruikmaking van de liturgie van de kerk van Zuid-India reikte een zestigtal geestelijken uit het hele gebied van Londen brood en wijn uit. Deze predikanten waren allen ge kleed zoals het in hun eigen kerk ge bruikelijk is. Zo waren er in Angli- kaans gewaad, in gereformeerde (Ge- neefse") toga, in colbert met gesloten ronde boord en ook met een gewone boord en das. Om de te houden collecte, die ruim 400 opbracht, geheel voor hulpverle ning aan christenen in andere landen te kunnen bestemmen, werden er toe gangskaarten verkocht, wat wel wat critiek uitlokte, evenals de keuze van di. gebouw in plaats van de een of andere kerk. Toch mag over het algemeen gezégd worden dat er zeer weinig bezwaren tegen deze samenkomst werden inge bracht. Integendeel, na afloop betuig den velen hun instemming met dit ini tiatief van de Evangelical Alliance. Men was zeer onder de indruk van de dienst en hoopte, dat deze een begin zou be tekenen vóór meer eenheid onder de evangelische christenen. ONDER AUSPICIëN van protestant se, rooms-katholieke en joodse organi saties is er in Chicago een actie ge voerd tot beter begrip tussen blanken en negers. Ongeveer 1500 blanken, waaron der vele echtparen, hebben 'bezoeken gebracht aan negergezinnen. Het doel was om in gesprekken over gewone dingen zoals de kinderen, het werk en de behuizing, te komen tot meer per soonlijke verhoudingen over Je rassen- schieding heen. Hoewel de tijdsduur was gesteld op anderhalf uur werden vele van de bezoeken veel langduriger en liepen uit op afspraken om elkaar ge regeld te ontmoeten en elkaar zo beter te leren kennen. TIJDENS ZIJN bezoek aan Berlijn had premier Kroesjtsjev natuurlijk tal van ontmoetingen. Een daarvan was met een tweetal afgevaardigden van de Aktion Sühnezeichen van de Evangeli sche kerk in Duitsland. Zij zetten hem uiteen wat het doel van deze actie is, namelijk dat jongeren door vrijwillige arbeid in het buitenland, in landen die onder de Duitse bezetting hebben gele den, boete willen doen en zo een teken der verzoening willen oprichten. In tal van landen hebben groepen in het kader van deze Aktion Sühnezeichen al gewerkt: Noorwegen, Frankrijk (Taizé) Griekenland, Engeland (Coventry), Is raël en Nederland (Oostvoorne en Jou- re). Achter het ijzeren gordijn is het echter nog niet gelukt. Premier Kroestsjev verklaarde tegen over de beide afgevaardigden nog nooit van de actie te hebben gehoord, dat hij het streven een nobele zaak vond en dat hij nadere informaties erover zou inwinnen, omdat hij meende, dat er niet zo veel tegen was als deze ac tie ook tot de Sovjet-Unie uitgebreid zou worden. Het staat natuurlijk wel te bezien of deze vriendelijke woorden ook straks gevolgen zullen hebben. wereld een besef gegeven waartoe noch de wetenschap, noch de diploma tie in staat bleek te zijn, namelijk het gevoel van de eenheid als een mense lijke familie". DE AUTORITEITEN hebben de gro te synagoge in Lwow (Lemberg) geslo ten, volgens een verklaring in de plaat selijke editie van de Prawda in ver band met door Joden bedreven econo mische misdaden. In Lwow, dat een half miljoen inwoners telt, zijn een 30.000 Joden, die nu geen gebouw meer hebben voor hun godsdienstoefeningen. Vroeger hoorde de stad bij Polen, maar het werd door de Sovjet-Unie geanne xeerd bij het pact van Molotov en von Ribbentrop in 1939. - Natuurlijk hebben de Joden in de Sovjet-Unie tegen deze .sluiting geprotesteerd. Ook uit Ameri- ka kwamen protesten, bijvoorbeeld van de organisatie van Joodse oorlogsvete ranen. De woordvoerder van die organisa tie zei, dat verklaringen als in de Praw da herinnerden aan de dagen van het Duitse Nazi-regime. „Op dezelfde ma nier als destijds in Duitsland worden nu in Lwow ook leidende figuren van de Joodse gemeenschap op beschuldi ging van onrechtmatige winst en straat schenderij gearresteerd". DEZER DAGEN heeft de Paus nade re aanwijzingen gegeven voor het werk van de door hem ingestelde coördinatie commissie, die voorbereidingen moet treffen voor de tweede zitting van het concilie. Daartoe zijn de oude opdrach ten voor de concilie-commissies verval len verklaard en ook het voorstel om het aantal te behandelen ontwerpen te rug te brengen tot twintig is van de baan. De opdracht voor de coördinatie commissie (7 kardinalen en de concilie secretarissen) is nu om de hele stof, die aan de orde is gesteld voor het con cilie te herzien en nieuw te rangschik ken. De commissie kan de concilie-com missies nieuwe opdrachten verstrekken, die met spoedn moeten worden uitge voerd. Er zal dus door alle betrokkenen hard gewerkt moeten worden. HET AANTAL predikantsplaatsen in de Nederlands. Hervormde Kerk be droeg op 1 januari 2198 tegen 2143 op 1 januari 1962. Daarvan behoren er 310 tot de vrijzinnige modaliteit, 331 tot die van de gereformeerde bond en 1557 tot de „middenorthodoxie". Er zijn 220 va catures namelijk 46 vrijzinnige, 52 van de gereformeerde bond en 122 van de middenorthodoxie. Van deze 220 vacan te plaatsen zijn er 74 onvervulbaar, res pectievelijk geschakeerd 26, 9 en 39. Zuid-Holland telt de meeste predi kanten. Friesland de meeste vrijzinni ge predikantsplaatsen namelijk 73 en Zuid-Holland de meeste van de gerefor meerde bond, namelijk 121. Friesland staat bovenaan in het aantal vacante plaatsen, die daar 41 bedragen, waar onder 18 vrijzinnige. Van 't totaal aantal predikantsplaat sen van 2198 behoren er 32 tot de zen ding, terwijl 185 worden bezet voor buitengewone werkzaamheden. Geen enkel vrijzinnige predikant is in de zen ding werkzaam. Van de 185 predikan ten voor buitengewone werkzaamheden behoren er 161 tot de middenorthodoxie. Sedert 1 januari 1955 is het aantal predikantsplaatsen geregeld gestegen, namelijk van 2007 tot 2198. Het aan tal vacatures daalde over die periode van 230 op 220. Het aantal onvervul bare vacatures van 109 op 74. IN HET mededelingenblad van het Hulpwerk van de Zwitserse Evangeli sche kerken vonden wij een overzicht van de namen, waaronder kerken in al lerlei landen hulpacties voeren voor on derontwikkelde gebieden. In Zwitserland heeft het Brot für Brüder, Pain pour le Prochain. In Oos tenrijk is het Brot für Hungernde (voor Zuid-India, Jordanië, Algerije, Kame roen en Japan). De Australische kerken hebben de Christmas bowl of Remem brance met de aansporing: If you care share. De protestantse en orthodoxe kerken in de Verenigde Staten heffen het SOS-sein met hun Share our surplus actie. In Korea hielpen kerken en scho len hun landgenoten in 't zuidelijk deel na een langdurige droogte onder het motto: geef van uw rijst en van uw kleed. Een spreekwoord van de Maori, de oorspronkelijke bewoners -an Nieuw Zeeland is de slagzin geworden voor de actie daar ten bate van Indonesië, Vietnam, Ceylon, Pakistan, India en Burma: Met uw etensbord en mijn etensbord samen zullen wij de menigte verzadigen. Van West-Duitsland uit wordt op vele plaatsen hulp geboden dank zij de actie: Brot für die Welt. Evenzo in Engeland waar men hetzelf de motto kent: Bread for the World. Ten slotte zijn er dan nog de Zweedse lutheranen met hun Broed for Tolken, en de Noren die zeggen: Mat for Ver- dens Underernaerte Folk. Schaatsenrijder Geale Lourens uit Zut- fen heeft vrijdagmiddag in Ochten een langebaanwedstrijd over 500, 1500 en 5000 meter gewonnen. Hij werd eerste op de biede eerste afstanden en eindigde op de 5 km. als tweede. Leen Meijering (Arn hem) werd tweede. Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Lawntennisbond heeft de Van Swol-beker voor jonge tennissers (tot 17 jaar), die zich in de loop van het seizoen onderscheidden door resultater en spor tief gedrag, toegekend aan de 16-jarige Rotterdamse juniorenkampioen Bert van Slooten.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7