HUISWERK EN TELEVISIE Ingrid Tonnon heeft 3000 toneelkostuums „De winkelier stemt lijst vier" Onderontwikkelden, wij komen! Per ongeluk PAM Rijmen als reclame hardstikke goed waardeloos pedt pedt waardeloos hardstikke goed hardstik a ps pedt pedt wj spuigat [e goed hardstikj_Es pedt pedt waardeloos hardstikke goed hardstikke goed waardeloos pedt ZATERDAG 23 FEBRUARI 1963 KAREL KRASWINKEL ZWART OP WIT Pagina voor jongeren. Redactie: Gerda Hanekroot, Henny Schoute, Dirk Nolles, Lex Muller. Redactie-adres: Grote Houtstraat 93, Haarlem. „Moeten wij ons laten beschimpen? Grof laten beledigen door een keurig spaarzaam burgerventje. Neen, nu niqt en nimmer, zelfs niet als hij een pijler der economie is", zo reageert een lezer op de uitlatingen van de „Brave Burger" „Maar laat hij dan toch begrijpen dat onze idealen vroeger, reeds lang geleden, zijn stukgelopen op hun zielloze bekrompen heid", zegt hij onder andere verder in zijn brief. „Het is weer een typisch voor beeld van de onverschillige en passieve burger", schrijft een ander. „Hier volgen gedeelten van verdere reacties. „Wij en je soortgenoten, met jullie broodtrom meltjes, shagdozen en thermosflessen lau we koffie. Jullie doen me denken aan een groep brave burgers in een huis. Plotse ling. een truiartist komt binnen en zegt: „Jongens het huis staat op instor ten" en gaat weer weg. Niet alleen hoon gelach volgt. Een stem roept": „moet je hem eens horen zo'n. verder komt hij niet. Stenen vallen, het huis stort in. De laatste brief. Geachte redactie, in verband met het ingezonden artikel in „Zwart op Wit" (12 jan.), zou ik willen opmerken dat het mij verheugt eindelijk eens een krachtig regelrecht woord, na alle theatrale ver haaltjes en meizoete gedichtjes, die U plaatste, aan te treffen; en wel, nil mira- bundum, van onze goede oom Anonymus. Wij allen kennen de brave Anonymus als een man jong van hart en spontaan van tong. Wij weten op welk een voor treffelijke wijze hij, hoewel hij zelf toch niet zo jong meer, de jeugd wist te sti muleren en te leiden. De redactie van Zwart op Wit mag zich voorwaar geluk kig prijzen dat een dergelijke man bereid is Z.ó.W. te protegeren, want houdt zijn opmerking er niet voorgoed mee op te houden geen grandioze belofte voor de toekomst in? Oompje Anonymus U heeft gelijk als u Z.o.W. tot nu toe een kleu terachtig ouwemannetjes gedoe noemt, als u een krachtig geluid, ja zelfs ge schreeuw, verlangt van ongegrepenen (liefst zondetf naam en adres nietwaar, een ongegrepene moet zich niet laten grij pen, nietwaar?). Als ik lees, dat u de re dactie adviseert zichzelf te zijn, zie ik u weer voor mijeen kerel uit een stuk, een man wars van alle intellectuele za ken, zoals de stukken van Kraswinkel en mej. Haenen, kortom een tam-tam vent. Dat u vraagt uw brief onverkort op te nemen bewijst eens te meer weer uw grote bescheidenheid: wat is het H.D. dat het een stuk van de grote Anonymus niet in zijn geheel op zou nemen? Nu oom, in de hoop spoedig weer iets van u te vernemen, uw Paul Wormer. Nu is er op deze pagina genoeg ge vochten over het al of niet braaf of bur ger zijn. De meningen daarover zijn zeer verdeeld, dat zullen ze wel blijven. Henk, die naam zullen we hem geven, is een gezonde jongeman met een gezonde afkeer van studeren. Schijnt op een zomerdag de zon bijzonder uitdagend dan schuift hij, zonder té grote gewetens bezwaren, de studieboeken opzij om aan het strand een frisse neus te halen. „Het is maar wat je belangrijker vindt", ver klaart hij zorgeloos. Hierover verschilt hij van mening met zijn papa en deze denkt er ook vanavond anders over. Hij vraagt Henk hoe het is gegaan op school en informeert naar zijn werk voor mor gen. De zoon erkent dat hij, ondanks de voetbalwedstrijd, een repetitie zal moeten leren en, omdat hij tot het laatste mo ment rekende op de barmhartigheid van zijn leraar er geen letter van heeft voor uitgeleerd. Waarschijnlijk zal Henk, het waarom van zijn studie niet duidelijk be seffend, verontwaardigd, tegenstribbe lend en mokkend de trap naar zijn kamer opklimmen om te blokken terwijl Feijen- oord met een nul wint. Een andere Henk zit met een boek op zijn schoot in de huiskamer waar even voor acht uur de grootste lichten worden gedoofd en de wijzer van de televisieklok op het bleekblauwe scherm langzaam naar de acht verspringt. Niemand heeft vanavond naar het huiswerk van deze jongeman geïnformeerd en hij zal wel gek zijn daar uit zichzelf over te be ginnen. Tussen de opening van een nieuwe verkeersweg en een toespraak van De Gaulle leest hij drie regels van het eerste hoofdstuk. Om half negen zijn het er tien. Omdat de omroepster een korte pauze aankondigt ontdekt papa, tijdens het aan steken van een sigaar een ogenblik van het scherm wegkijkend, behalve de overi ge leden van zijn gezin cok de zoon, die nog steeds probeert zijn aandacht te ver delen tussen boek en televisie. Papa's vraag „moet je niet werken" valt on gelukkig net op het moment dat de voet ballers het veld opstormen, terwijl een opgetogen publiek de tribunes tracht af te breken. De wedstrijd begint, mama legt haar breiwerk opzij. De factoren voor een mislukte repetitie zijn nü in ruime mate aanwezig. Mama bezweek zwijgend, papa capituleerde hal verwege en Henk, een tekort aan nacht rust in het vooruitzicht, loopt een beste kans de volgende week te horen dat hij zijn proefwerk onvoldoende heeft ge maakt. Hoogstens spiekt hij nog een zes bij elkaar. Waarschijnlijk zal hij eerst de televisie vervloeken, daarna zichzelf. Tóch zou het zinloos zijn een houten kast met ingewanden van draadjes en lampen de oorzaak te noemen, van een mislukte repetitie. Een dure gepolitoerde kist, die men de naam „televisietoestel" gaf, voor een verborgen verleider uit te schelden en, bijvoorbeeld met een bijl, in splinters te slaan. Het communicatiemid del weg te wensen en daarmee alle tele visietechnici, programmaleiders en an dere medewerkers een al dan niet dik belegde boterham te misgunnen, ook al is niet altijd iedereen het eens over de resultaten van de inspanningen van deze mensen. In werkelijkheid is hier geen sprake van een strijd tussen Henk en zijn televisieapparaat. Een leraar maakte een afspraak met zijn leerlingen. „Morgen zorgen jullie Ze hebben al dagen van tevoren op het proefwerk gekankerd en in de klas heeft Henk, anders een beste pleiter, de leraar gevraagd de helft ervan uit te stellen tot de volgende week. De argumenten werden onverbiddelijk van de hand gewezen. Morgenochtend zullen alle leerlingen van de klas een uur lang moeten laten zien wat zij van de lessen in de voorbije drie maanden hebben onthouden. Morgenochtend een repetitie terwijl vanavond om half negen de voetbalwedstrijd Feijenoord—Reims over de televisie zal worden uitgezonden ervoor zes hoofdstukken te kennen". Ze hebben geprobeerd er onderuit te komen en toen dit niet gelukte heeft Henk verzuimd zijn vinger op te steken om zijn leraar te vertellen dat hij de repetitie in géén geval grondig zal leren. Het belang van de repetitie komt in dit geval niet eens ter sprake want het blijft tenslotte een onbeantwoorde vraag of een toekomstig atoomdeskundige, om maar eens een voorbeeld te noemen, ooit gebruik zal maken van de wetenschap dat Floris de vijfde niet door een toeval lige voorbijganger, maar door de edelen werd vermoord. Maar Henk maakte de afspraak om dit, al dan niet belangrijke, al dan niet juiste feit uit het hoofd te leren opdat hij het de volgende dag des gevraagd moeiteloos op zijn proefwerk papier kan invullen. Voor het volbrengen van deze opdracht heeft de jongen rust nodig, een ruimte waar hij zich kan concentreren. Wanneer er van die ruimte geen gebruik wordt gemaakt of de ruimte zelfs helemaal ont breekt werken school en gezin elkaar tegen. En dat zal toch niet de bedoeling zijn geweest van de vader, die besloot zijn zoon, na het verstrijken van de leer plichtige leeftijd, verder te laten leren, hem op die manier dwingend minstens zes uur per dag door te brengen in een schoollokaal. Men kan gemakkelijk de totale ver antwoordelijkheid op de nog niet volwas sen schouders van de schoolganger schui ven door van hem te verwachten dat hij verstandig genoeg is zich aan de macht van het ontspannende televisietoestel te ontworstelen, zijn boeken onder de arm te nemen en desnoods buitenshuis een gelegenheid te zoeken om te studeren. Hij zal er zich dan eerst bewust van moeten worden dat het de overige leden van het gezin blijkbaar absoluut niet in teresseert welke vorderingen hij op school maakt. Statistieken uit televisie land Amerika, berichten van bezorgde ouders over zoons en dochters die uren lang naar het scherm turen en alle in teresse in studeren verloren schijnen te Toen de 22-jarige Haagse, maar in Haarlem geboren, Ingrid Tonnon op de Technische School voor het Kledingbe drijf een aanbieding kreeg om na het eind-examen bij de hofkleermakers Dom- hoff in Den Haag te komen werken, klopte dat helemaal niet met haar plan nen. ..Ik wil liever toneelkleding maken," zei ze tegen een van haar verbaasde onderwijzers. Hij protesteerde. „Dat vind ik zonde en als je er ooit nog eens spijt van krijgt, kom er dan maar weer eens op terug." Ingrid ging toneelkleding maken en nog geen jaar daarna vertelde hij haar, dat ze van alle leerlingen, die in vijfen twintig jaar zijn afgeleverd, het meeste sukses heeft bereikt. Dit vertelde Ingrid, de eigenaresse van zo'n slordige drieduizend stuks toneelkle ding. Een aantal om even je wenkbrau wen voor op te trekken. Van die gewel dige voorraad heeft ze ruim vierhonderd kledingstukken zelf gemaakt. De rest kocht ze met een „testamentje," een le ning bij haar vader en de bank, van een gepensioneerd costumier aan de Prinsen gracht in Amsterdam. Die romantische inboedel hangt nu in het sousterrain van haar ouderlijke wo ning aan het Zonnenoord. Het is veel te klein, alles hangt op elkaar en je kan slechts één stap in de ruimte zet ten; daarna is er geen doorkomen meer aan want je blijft tegen de kostuums van hellebaardiers, Louis XIV, Willem de Zwijgers, Mary Stuart en alle mo gelijke graven en gravinnen, Sinterkla zen en zwarte Pieten aan hangen. Uit wat Ingrid vertelt heeft ze suc ces. De Nederlandse Comedie gaf haar opdracht om in een week negen kos tuums te ontwerpen en te naaien voor „Het leven van Galilei"; Delftse stu denten huurden historische kleding voor een toneelstuk tijdens het derde lustrum; Cruys Voorbergh is vaste klant; de „magische" Kalanag bestelde kleding bij haar en gaat dit voor het komende seizoen weer doen; De Nederlandse Ope ra; De Boutens Akademie, instituut voor Toneelkunst en Musische Vorming is een selecte groep waarvoor zij dag en nacht werkt. Artiesten, die veeleisend zijn, om dat ze pas kort voor de eerste voor stelling aan de kostuums denken. Ingrid, Nederlands jongste costumière, zegt, dat ze erfelijk belast is met mode. Haar grootmoeder hield zich bezig met de haute couture. Van haar overgroot ouders stamt het familiebezit: 120 stuks antieke kleding, waarvan nu een gedeel te in het kostuummuseum in Den Haag is tentoongesteld. Daarvoor zorgde Cruys Voorbergh, verzot op antieke kleding, die Ingrid belde om advies. „Hij nam de hele pluk mee, heeft zelf wat gehouden Het schijnt mij toe op een dag vol zon toe dat onverklaarbaar mijn schaduw eens verdween sluipend over bleek beton toch was mijn hand zo halfweg opgeheven in de strakgespannen lucht maar mijn schaduw was verdwenen zonder omzien over bleek beton. J. LINDEBOOM Dit moet u eigenlijgik nóg eens lezen, en. goed op u laten inwerken. Ik wacht wel even Zo, en dan komen we nu langzamer hand tot het ware meesterschap onder de commerciële rijmers. Eerst nog een voor beeldje uit de goede middenklasse: Van kip tot keuken zonder breuken. (Op een geperst-papieren doosje waarin zes eieren kunnen worden opgeborgen). Suggestief van beeld, goed rijmwerk, dit laatste nog versterkt door de alliteratie in het eerste lid. Maar mijn rijmhemel opende zich toch pas in volle schittering toen ik in de Zaanstreek een croqueta- rium binnenstapte en las: Zo kronkelt niet ons levenspad, bij Karsten eten wij patat. Elk voor zich, de staat voor allen, Karsten voor de nassi-ballen. Hier is een virtuoos aan het werk. Het raffinement waarmee een verbinding wordt gelegd tussen bovenpersoonlijke, transcendente waarden en het object van de reclameboodschap, verleent aan deze verzen een dwingende kracht, een onont koombare suggestiviteit. Toen ik danook de winkel verliet, kon mijn gemoed slechts nederig en geslagen instemmen met de laatste boodschap die bij de deur was aangebracht: Een kloek besluit en korte metten: alleen naar Karsten voor croquetten. hebben behoeven niet te dienen als be wijs voor de regel dat de tijd, besteed aan het kijken naar de televisie, zal moe ten worden afgetrokken, van de studie tijd. Behalve voor de allervlugsten bete kent dit verloren tijd. Verloren tijd die had moeten worden gebruikt om een an der doel te bereiken, een voldoende cijfer voor een proefwerk en uiteindelijk een diploma. Ook hier gaat het niet om de vraag of het bezit van dat diploma later van enig nut zal blijken te zijn. Wanneer er in Amerika wordt gemop perd op kinderen die alleen maar televi siekijken zou men de vraag kunnen stel len waarom de kankerende ouders het toestel dan niet afzetten. Tussen de situatie van Henk de eerste en Henk de tweede liggen de talloze an deren. Van jongens en meisjes die nog gemakkelijker voor de aantrekkings kracht van de televisie bezwijken, van degenen die zonder de minste moeite de verleiding weerstaan. Van ouders die gemakkelijk een veelbelovend program ma kunnen uitdraaien in het belang van de studerende zoon of dochter en de va ders en moeders die deze mogelijkheid sinds het plaatsen van het apparaat nim mer hebben overwogen. De invloed van de televisie op de ont wikkeling van een jeugd kan tenslotte alleen maar worden bepaald door de mens. Met het oog daarop maakten de technici aan het apparaat een zeer be langrijke knop. Die waarmee men het toestel naar believen aan of af kan zetten. Ingrid Tonnon en haar grootste vriend: de paspop. en de rest ging naar het museum," ver telt Ingrid. Haar enige zorg voor het ogenblik is een zo gauw mogelijk vereffenen van de lasten die ze kreeg door de grote investering en een groot atelier te bemachtigen waar de toneelkleding over zichtelijk kan worden opgehangen, zodat ze niet meer in spijkerbroek onder de rekken hoeft te kruipen om met een zak lantaarn naar een bepaald kostuum te zoeken. Waar ze haar klanten kan ont vangen en waar ze genoeg ruimte heeft om deze gecompliceerde kleren te ver vaardigen. Henny Op het pijpen van pam bewegen mijn vogels zich in gezichtskring doch jij bent het schot hagel dat alle vogels doodt en waarvan de damp een maan vormt ongereptheid. WIL CONSTRUCTOR (20 jaar) Tiener-kleding staat in het middelpunt van de belangstelling. Haute-couturiers wijden er shows aan. Maar ook de tie ners zelf houden shows van eigenge maakte kleding. Leerlingen van een kleine honderd industrie- en huishoud scholen toonden van de week hun op vattingen over de mode ter gelegenheid van de 18e Internationale Huishoudbeurs ,n het RAI-gebouw te Amsterdam. Van De Nederlandse regering heeft beslo ten een Jongeren Vrijwilligers Program ma tot bijstand aan de minder ontwik kelde landen op te zetten. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft dit tjjdens een persconferen tie in Den Haag meegedeeld. Dan vraag je je in de eerste plaats af wat men precies bedoelt met dat „minder ontwikkeld". Geestelijke ont wikkeling? Terwijl in de „meer ontwik kelde" landen de kranten bijna dagelijks berichten publiceren over „geestelijke nood". Informeer maar eens bij de ver schillende kerkgenootschappen. Het lijkt dus enigszins zinloos een lachende, zor geloze „onderontwikkelde" op te schepen met de geestelijke chaos uit de „ont wikkelde" gebieden. Dat zal dus niet de bedoeling zijn. Dc lichamelijke ontwikkeling? Wanneer ze het daar net zo inrichten als hier zitten ze er over vijftig jaar ook met tekorten aan zwembaden, gymnastiekzalen, re creatieterreinen, bossen, zon. Dan rotten de gebitten van die kinderen ook weg voor ze tien jaar oud zijn. Door de ont wikkeling in onze wereld. Dan zal dat dus ook niet de bedoeling zijn. De technische ontwikkeling? „On baatzuchtige hulp op agrarisch gebied, in de woningbouw en de hygiëne", heeft de minister gezegd. Vooral dat in de wo ningbouw is een lachertje. Wanneer de „onderontwikkelden" maar voldoende technische hulp krijgen zal het niet meer zolang duren of ze stichten fabrieken, chemische fabrieken die het rivierwater vergiftigen, automobielfabrieken, vlieg tuigfabrieken en dan zal het niet lang meer duren eer zij zelf nauwkeurig bom men kunnen fabriceren. Grote en klein tjes. Het kost ons 800.000 gulden om 50 jon geren naar de „onderontwikkelde" lan den te sturen. Laten we hopen dat dit bedrag van de defensiebegroting zal wor den genomen. Ontwikkeld of onderontwikkeld, het lijkt een ingewikkelde zaak de grote-mensen-mode treKKen ae tieners zich niet zo heel veel aan. Ze dragen wat ze willen, wat ze lekker vinden zitten of wat hen onderscheidt van anderen. Op de foto toont Wilhelmien Willems uit Kerkrade een door haar ontworpen en uit gevoerd strandpakje. Origineel is het zeker, praktisch is het ook. Maar de draagster rekent kennelijk niet op een warme zomer. DE WINKELIER STEMT LIJST VIER las ik ten tijde van de gemeente raadsverkiezingen op een aanplakbord in een Nederlands provinciestadje. Hoewel ik niet wist wat zich achter lijst 4 ver school, is de slagzin mij bijgebleven een duidelijk bewijs, dunkt me, voor de werfkracht van het rijm. Dat onze neringdoende middenstand daar eveneens oog voor heeft, is mij duidelijk geworden door de verhoogde alertheid die ik sinds dien voor commerciële rijmen aan de dag heb gelegd. Ziehier een greep uit mijn oogst: Eet ijs van Denijs. Dit is een elementair begin, aan te vullen met talloze andere eenvoudige voorbeelden („Koek van Hein, is steeds fijn"; „Slager Mees, voor al uw vlees" etc.), Aanmerkelijk oorspronkelijker is al: Ruit genekt? Wij komen direct. Dit is in al zijn kortheid ontegen sprekelijk een verrassende en effectrijke boodschap. Toen ik haar las op een bestelautootje met twee van die schuin tegen elkaar opstaande houten raam werken voor het vervoer van glasruiten betrapte ik mij zelfs op de aandrang mij spoorslags naar huis te begeven om daar enig destructief glasgerinkel te ont ketenen (voor mijn stelling over de werf kracht zie boven). Mijn volgende voor beeld stelt ons voor een probleem: Brood van Vermaat smaakt. Hier is het de consument niet goed duidelijk of bij de opsteller van de tekst eigenlijk wel de bedoeling heeft voor gezeten een rijm te vervaardigen, een on duidelijkheid die frustrerend werkt. Bovendien dringt zich de vraag op hoe het brood van Vermaat smaakt. Een on bevredigende tekst dus. Bij ons volgende voorbeeld is de opzet tot rijmen onmiskenbaar aanwezig, maar de dichter is in zijn pogingen consequent tekort geschoten. Ik vond het, gedrukt op een visitekaartje, op de tafeltjes van hotel De Kroon in het zuiden des lands, en koester het als de parel van mijn ver zameling: Is het weer soms koud en nat Er zijn aanwezig twee biljarts Ook voor vergaderingen en feest Slaag je bij „Kroon" nog steeds Er is nog slaapgelegenheid voor 20 personen En op alle kamers kan men water ;,i laten stromen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 8