Honderdjarig OLYMPIA weert de dames nog steeds kou gevat? Eerste beslissingen gevallen in competitie van Noord-Holland Ook tweede innings Schaatskalender En toen sprong het elastiek Oosten 4 kampioen, degradatie van Zandvoort 2 Koersen verschoven naar morgenavond ongunstig begonnen Record voor Bimolt Jeugdelftal Wales Voorzitter oefende vroeger op zee v^oor Nieuw-Zeeland Taccone snelste in tweede etappe DINSDAG 26 FEBRUARI 1963 13 Amsterdamse turnvereniging solide mannengemeenschap „Wedstrijdgedachte schadelijk voor gezond verenigingsleven" Broers Schoofs en Onnes spelen tegen Belgen Weinig verandering in de zesdaagse van Antwerpen Liston wil een week later tegen Floyd Patterson Gehuisvest Vijfde plaats voor Hugens, zesde voor Michel Stolker Nee, geen dames Advertentie cent per rol Doelverdedigers zijn vaak de meest geplaagde spelers op een voetbalveld. Vooral in uitwedstrijden moeten zij vaak heel wat denigrerende opmerkingen aanhoren van 't lang niet altijd objec tieve publiek en dat vergt soms het ui terste van de zelfbeheersing. Dave Gas- kell, de keeper van het tweede elftal van Manchester United, ergerde zich tijdens een onlangs in Sheffield gespeel de wedstrijd tegen Sheffield Wednes day zodanig aan het gedrag van de toeschouwers, dat hij zich slechts met de grootste moeite kon beheersen. Alles ging nog goed, tot Sheffield een strafschop kreeg te nemen. De kijkers gnuifden en toen de bal onhoudbaar tegen het net vloog, jouwden zij de doelverdediger uit. Dat was teveel voor Gaskell. Wat er precies gebeurde zal wellicht nooit duidelijk worden, maar volgens een verpleegster, die zich op de tribune achter het doel bevond, zou de getergde keeper zijn voetbalbroekje hebben laten zakken en het publiek zijn blote achterste hebben getoond. Hoewel de meeste toeschouwers hier op alleen maar reageerden met typisch Engelse uitdrukkinge als „that's not cricket" en „jolly good show" kwam de zaak toch voor. Dave Gaskell verdedigde zich ter zitting door te verklaren, dat het elas tiek van zijn broekje was gesprongen bij zijn uitval naar de van de elfme- terstip af ingeschoten bal en aangezien het tegendeel van deze bewering niet kon worden bewezen werd hij, ondanks de belastende verklaring van de nog altijd geshockeerde verpleegster, vrij gesproken. Hij zou zich namelijk niet hebben schuldig gemaakt aan beledi gende opmerkingen en handelingen, die als inbreuk op de zeden kunnen wor den beschouwd. De KNSB-schaatskalender vermeldt voor de komende dagen de volgende evenemen ten: 27 februari: Zuid-Beierland: „de Winter koning": wedstrijd over 25 km, 60 ronden. 27 februari: Wilnis: ijsvereniging „Nooit- gedacht": afvalwedstrijd. 27 februari: Zuilichem: ijsvereniging „Volharding": wedstrijd voor dames over 5 km en heren over 30 km. 27 februari: Schoondijke: prestatietocht over 25 km, tijdrit om de blauwe wimpel. (Deze tocht wordt tot en met zondag 3 maart dagelijks herhaald.) 28 februari: Vreeland: schoonrijden da mes, heren en paren, kampioenschap van Utrecht, gevolgd door wedstrijd B-klasse dames en heren paren. De tafèltennis-interland België-Neder- land (heren) zal 7 maart in Opitter worden gespeeld. Het Nederlandse team bestaat uit: Bert Onnes, Frans Schoofs en Bert Schoofs (allen Amsterdam). De heer A. Scharroo is non-playing captain. De Bel gische ploeg wordt gevormd door: Lussac, Julie en Deweerdt. Met het kampioenschap van Het Oosten 4 in de vierde klasse en de degradatie van Zandvoort 2 in de tweede klasse zijn de eerste beslissingen in de competitie van de Noordhollandse Schaakbond gevallen. Met de regelmaat van de klok zal men nu de beslissingen kunnen verwachten. Vrij spoedig zal dan ook vaststaan dat het Alk- maarse VVV de eer voor zich zal opeisen in de hoogste afdeling, de overgangsklas se, en daarmee dan kampioen van de Noordhollandse Schaakbond zal zijn. Want dat staat wel vast na de ruime 3-7 over winning van de Noordelingen op Kijk Uit behaald. Schaken Het team beschikt over een aantal zeer sterke spelers en moet in de sterkste sa menstelling zeker in de landelijke schaak bond een goed figuur kunnen slaan. Welis waar is het nog met zover maar een ge lijkspel tegen rode lantaarndrager Schaak mat is al voldoende voor het kampioen schap en dat zit er toch ruimschoots in. De dan volgende promotiewedstrijden kun nen de ware kracht van het team nog eens goed aan het daglicht stellen. In de eerste klasse heeft het Beverwij- ker Weenink in groep A geen vergissing meer gemaakt tegen Zaandam 2. De wed strijd leverde de verwachte overwinning In verband met de Grand Prix d'Hiver, die vandaag op de Brusselse renbaan Ster- rebeek wordt gelopen en waarvoor uit ons land altijd een grote belangstelling be staat, heeft de psv Hilversum haar avondmeeting verzet naar woensdagavond. Het hoofdnummer is als gebruikelijk de serie-draverij, die deze keer is gereser veerd voor een grote groep snelle paarden. De uitschieters hierin zijn Zee, Zenithy Ilollandia en de voortreffelijke Zeeadelaar S. De handicap van Zeeadelaar van 40 me ter lijkt op het eerstgenoemde tweetal te zwaar, vooral na de zeer goede verrichting van Zee op de laatste meeting. In zijn op komende vorm moet hij deze paarden kunnen weerstaan. Een gevaarlijk outsider blijft Zwaluw S. Het uitstekende optreden van Zegérius Ilollandia in de afgelopen weken wekt terecht de verwachtingen dat hij zijn derde achtereenvolgende overwinning gaat boe ken. Un Gamin kan evenals zondag op een harde droge baan de tweede plaats beha len vóór Zeeadelaar S en de stugge door zetter Xylander V. Zigeunerkoning wisselt goede met slech te prestaties af, doch nu hij weinig te kloppen heeft zal zijn haan victorie kun nen kraaien. De keuze Wagenaar Jr. (An tilope, Youki Axkit) is goed voor de twee de plaats. De outsidersrol is in goede han den bij Alphario, die veel beter kan dan hij tot nu toe heeft laten zien. Betere kansen heeft Dooyeweerd in het openingsnummer met Adios K, die in staat is Zilver Kid en Aura van Zelda achter zich te houden. Zeggers Hollandia, die zon dag overtuigend won, zou met enig geluk deze prognose nog kunnen omverwerpen. Vanmorgen luidde de stand in de wieier- zesdaagse van Antwerpen: 1. Van Steen bergenProostLykke (Bel.-Den.) 406 pnt. 2. BugdahlSerayenPfenninger (W.-Dld. -Belg.-Zwits.) 311 pnt.; 3. PostVan Nit- senArnold (Ned.-Belg.-Austr.) 206 pnt. Op zeven ronden: 4. DarrigadeRaynal Eugen (Frankr.-Den.) 244 pnt.; 5. Altig RoggendorfRenz (W.-Dld.) 102 pnt. De overige koppels hadden acht of meer ron den achterstand. De Nederlandse combi natie de RooRentmeesterDe Haan lag op 16 ronden en bezette met 141 punten de negende plaats. op. Met nog één wedstrijd te spelen heeft het tiental nog een kleine kampioenskans. In groep B trok Santpoort naar Aalsmeer om haar kansen te verdedigen tegen de bloemer.kwekers. Het werd een spannende strijd die bij de stand 3-3 moest worden onderbroken. De resterende partijen zul len deze week worden uitgespeeld. Zandvoort 2 is het eerste slachtoffer ge worden in de tweede klasse.Het team kreeg in eigen huis een geducht pak slaag van Santpoort 2 (2-8) en bleef daarmee op 2 punten staan. Het IJmuider Kijk Uit 3, dat een punt minder had, verraste echter een kampioenskandidaat, zegevierde met het kleinst mogelijke verschil over Bloe- mendaal 2 en deed daarmee de rode lan taarn voorgoed aan de Zandvoortse scha kers over. De nederlaag van Bloemendaal 3 kwam voor dit team op een bijzonder ongelegen tijdstip. Want een overwinning zou het team naast Pat Mat 2 en Castricum aan de 'leiding hebben gebracht. Deze beide ploe gen hielden elkaar met 5-5 namelijk goed in evenwicht en snellen met gelijk aantal punten op de finish af. De Beverwijkers moeten nog bij Kijk Uit 3 op bezoek terwijl Castricum het tegen het voor zijn laatste kans vechtende Bloemendaal 2 vast niet gemakkelijk zal krijgen. In de Daf-afdeling nam Zandvoort 1 een royale voorsprong op De Uil (Hillegom) en wactit nu met spanning het resultaat van Het Oosten 2Hoofddorp af. Slechts 'n zege van Hoofddorp kan Zandvoort, via een aantal beslissingswedstrijden nog aan de kampioenstitel helpen. Wij geloven ech ter niet dat Het Oosten 2 het daarop zal laten aankomen. Slechts één wedstrijd vond doorgang in de derde klasse C maar deze was wel de gelijk van belang. Driehuis distantieerde zich hierin van de fatale laatste plaats door Kijk Uit 4 met een nederlaag huis waarts te zenden. En daarmee lijkt het vonnis voor Kijk Uit 4 vrijwel onontkoom baar. Bijzonder verrassend verliep de strijd in groep D. De grote kanshebber, Aalsmeer 2 kon het in Heemstede tegen Pleemstede 3 niet verder brengen dan een gelijkspel waarvan Het Oosten 4 dankbaar profiteerde om de leiding weer over te nemen. In de plaatselijke strijd met VHS 4 be haalde Het Oosten 3 de zege. Een grote verrassing was hier de nederlaag welke Bloemendaal 3 bij HWP 2 moest invasse- ren. Inplaats van profijt te trekken van het gedeeltelijk falen van Aalsmeer 2 raak ten de Bloemendalers nu verder achterop met een bijzonder kleine kans deze mis stap nog goed te kunnen maken. Onder aan lijkt de zaak wel duidelijk. VHS 4, nog zonder winst, staat met één been reeds in de vierde klasse. In deze vierde klasse maakt Het Oosten 4 een plaats vrij. De enige concurrent in groep D, dé ploeg van Hoofddorp 2, werd met liefst 2-8 verslagen. Het betekende een triomfaal kampioenschap met een automatische promotie. Met eenmaal 10-0 en viermaal 8-2 heeft Het Oosten 4 hier op ondubbelzinnige wijze aangetoond over veruit het sterkste tiental te beschikken. Uitslagen Overgangsklasse: Kijk Uit—VVV: bord 1 F. J. Walda—P. C. Seewald 01; 2. Tj. de Jong—E, G. Kayser 01: 3. P. Heidenreich—H. Litjens 1—0; 4. J. L. WijdoogenD. Appel 0—1; 5. A. B. Kiste- maker—J. Bos remise; 6. J. Wolters—R. Pijning remise; 7. Th. HölscherP. Hoekstra 01; 8. J. van PeltG. Bakkenes 01: 9. M. J. WarnezH. J. Mostert remise; 10. W. HuiserP. Folkertsma remise. Totaal 37. VHS 2—Pat Mat 1—2 voorl. Eerste klasse: afd. A: Zaandam 2—Weenink 46. Aid. B: Aalsmeer—Santpoort 3—3 voorlopig. Tweede klasse: afd. A: MSC 2Caïssa 3—7. Afd, B: Westzaen—Oppositie 2 46; Purmerend Saende 5'/:—4,/aWitte PaardDe Pion 43 voorl. Afd. C: Pat Mat 2—Castricum 55; Bloemendaal 2—Kijk Uit 3 4V«5'/i; Zandvoort 2Santpoort 2 28 (Zandvoort 2 degradeert). Afd. D: De Uil Zandvoort 2—5 voorlopig. Derde klasse: afd. A: SchoorlAris de Heer 55. Afd. B: De Pion 2DOS 2'/i2'/i voorlopig; Zaandam 3Saende 2 42 voorlopig; Purmerend 2—DOS 6—4. Afd. C: Driehuis—Kijk Uit 4 7—3. Afd. D: Aalsmeer 2HWP 2 3'/jl1/» voorlopig; Heemstede 3Aalsmeer 2 55; VHS 4—Het Oos ten 3 4—6; HWP 2—Bloemendaal 3 6>/i3Vi. Vierde klasse: aid. A: Caïssa 3—Oppositie 3 3—7. Afd. D: Hoofddorp 2—Het Oosten 4 28. (Het Oosten 4 kampioen en promoveert). Sonny Liston, de wereldkampioen bok sen in het zwaargewicht, wil een week uit stel hebben voor het titelgevecht tegen Floyd Patterson, dat is vastgesteld op 4 april. Volgens „The Miami News" zou de Amerikaan verleden week tijdens het gol ven de knie hebben verdraaid. Olympia kent nog een ander opmerke lijk en tegenwoordig veelal overboord ge gooid principe. Het werd in 1893 naar voren gebracht. Toenmalige Olympia- directeur Paans bedankte boos voor de eer. Waarom?: omdat hij de wedstrijd sport de pest (zoals hij datzelf uitdrukte) achtte voor een gezond verenigingsleven. Gedurende een wedstrijd overheerst bij velen de gedachte te willen winnen. Hier door, zo zag Paans het, raken de krukken teveel op de achtergrond En luidt Olym piad parool niet: krukken naast cracks? Paans kreeg van lieverlede zijn zin. De belangstelling voor wedstrijdduels eb de langzaam maar zeker weg, ze ver dween tot grote voldoening van de oud voorzitter zelfs helemaal, doch de Olym- pianen vonden dit schijnbaar nog niet vol doende. Een „anti-wedstrijdmentaliteit", maakte zich van hen meester. Geruime tijd schitterde Olympia op wedstrijden door haar moedwillige afwezigheid. Ook organi satoren van individuele matches (aanwe zigheid hiervan werd getolereerd maar niet aangemoedigd) konden zelden of nooit een beroep doen op die volgens de bui tenwereld halsstarrige Amsterdamse turn vereniging. Pas in 1953 (dus na 60 jaar!) accep teerde Olympia voor het eerst weer een aanbod tot deelname aan een verenigings wedstrijd. Het bestuur propagandeert ech ter hedentendage de strijdgedachte nog steeds niet, maar ziet in dat het boycotten van wedstrijden voor zijn topkeurturners (men denke aan Joost Blits en Ad van Noord) fnuikend kan werken. Trouwens, hoe meet een jury eigenlijk zuiver en fair d( kwaliteitsgraad van een oefening, uitgevoerd door een groep (dus geen individuele) keurturners, vragen en kele „hoge" Olympianen zich af. Boven dien mist de 100-jarige de krachtmetingen totaal niet. Het verenigingsleven bloeit als een ongekend-zeldzame exotische bloem. Driemaal per week oefenen de Olympia nen, na de turnles (geleid door afgestu deerd ClOS-trainer T. Lechner) van za terdagavond zoeken de turners welbestede verstrooiing en afleiding in een vriend schappelijk partijtje volleybal. Vrouwen (echtgenotes, verloofden, vriendinnen) ko men dan ook altijd in sportkledij in ac tie. Pas daarna begeeft de groep zich richting soos alwaar onder het genot van een pul bier elkanders verhalen worden aangehoord. Wie heeft deze unieke mannengemeen schap nu eigenlijk leven ingeblazen? Al vorens dit uitgebreid uit de doeken te doen moet eerst een verder teruggaande blik in de geschiedenis worden geworpen. On geveer 1750: Basedow, een Duitser uit Dessau, past voor het eerst de school- gymnastiek in de piaktijk toe. Basedow verliest echter de strijd tegen de over heid maar Friedrich Ludwig Jahn, dè Duitse turnvader, gaat nog een stapje verder; hij creëert het verenigingsturnen. Onrustig Duitsland bekijkt het met de no dige argwaan en inderdaad, in 1820 (tot 1842) stelt het toenmalige staatshoofd een Turnsperre in. Turnen is voortaan verbo den, er komt politiek aan te pas, boven dien is het onzedelijk en daarnaast spre ken turners te openlijk en te luid hun ontevredenheid uit over de gevoerde po- Turners van 1895 in passende kledij. Geheel rechts de onverschrokken Gerrit Staalman. meer tevergeefs aan bij Amsterdams snel groter wordende vereniging. Nieuwe leden moeten zich evenwel strikt aan de nog niet ze oude bepalingen houden: bij de oefenin gen mag niet gerookt, gedronken of ge geten worden (Geen bier dus tijdens het turnen, iets waar onze oosterburen zo nu en dan nogal in uitblonken). Maar ook: diegene welke de vooroefeningen leidt, zal na afloop den grond vegen. Gelukkig be stond er voor het leiderschap een roulatie systeem. Op 24 januari 1886 schrijft het Handels blad dit misschien wat onwerkelijk klin kende relaas: „Aan het Bureau van Po litie 2de Sectie werd eergisteren(l) mede gedeeld dat in een stal in de Bloedstraat schietoefeningen werden gehouden. Een politieagent werd er op afgezonden, deze vond echter de deur gesloten en de schut ters verdwenen. Volgens latere berichten is een inwoner van Oosterbeek eigenaar van den stal, en oefende zich diens zoon met zijn vrienden in het hanteren van vuurwapenen". Onnodige opschudding, er hadden alleen maar Olympianen geoefend. Oefeningen gepaard gaand met krachtig stampen op de vloer. Het jaar 1887 helpt Olympia voor wat betreft één probleem aan een oplossing: het gezelschap verhuist voor de zoveelste keer, trekt ditmaal in de ouderwetse maar oerstevige turnhal (nabij het Leidseplein). (Olympia bleek zijn home te hebben ge vonden, momenteel vertoeft de club er nog.) Aan het einde van de 19de eeuw ver schijnt Olympia wederom volop in het nieuws dankzij een van haar aspirantle den. Een deel van de bepaald niet kleine jeugdafdeling vertoeft in Utrecht, na de niet malse afstand Amsterdam-Domstad te voet te hebben overbrugd. Ongeveer 14- jarige Gerrit Staalman verklaart op de bo venste trans van de 110 meter hoge Dom toren een handstandje te zullen maken. Voordat iemand iets tegen dit bravour-idee kan inbrengen staat Staalman 100 meter boven de grond op zijn handen. (Niemand strafde hem hier ooit voor, hij was een te groot atleet om niet zeker van zijn zaak te zijn.) Ook Olympia kent een topjaar: 1913, de vereniging telt 450 heren en jongens. Op dit moment bedraagt dit 240 (90 mannen en 150 aspiranten). Boven al deze leden troont figuurlijk gesproken voorzitter W. van Wolferen uit; ex-radio-telegrafist op 'n zeesleepboot. Zwalkend over de wereld zeeën vergat hij nimmer zijn geliefd tur nen te beoefenen. Op het schip had hij paard en ringen staan en hangen, voort durend maakte hij gebruik van deze toe stellen. Olympia's oudste turner (75 jaar) laat zien wat hij, zijn hoge leeftijd ten spijt, zo nog aan de ringen presteert. Zwemmen De 17-jarige Klenie Bimolt heeft maan dag tijdens wedstrijden in Pretoria, waar aan door de momenteel in Zuid-Afrika verblijvende Nederlandse zwemploeg werd deelgenomen, de 110 yards school slag gewonnen in de Zuidafrikaanse re cordtijd van 1 min. 21,6 sec. De tweede plaats in de finale was voor Margaret Kowarsky, kampioene van Zuid-Afrika, in 1.23.2. Erica Terpstra kwam 'op de tl O.. yards vrije slag in 1.06.6 niet verder dan de derde plaats. Marylin Sidelsky (Rhodesia) won in 1.06.0. Het voetbalelftal van Wales, dat in een wedstrijd voor de voorronden van het UEFA-jeugdtoernooi woensdag 6 maart in Den Haag tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: doel: Park (Swansea); achter: Lucas (Wrexham) en Jones (Caer narvon Town); midden: Smith (Rhos Ael- wyd), Powel (Wrexham, aanvoerder) en Giroiani (Newport County); voor: Hughes (Ruabon Grammar School), Asparaffa (Pembroke Borough), Matthews (Castle Rover Merthyr), Evans (Caersws) en Le wis (Cardiff City). De Italiaan Taccone heeft, maandagmor gen de eerste helft van de tweede etappe van de Ronde van Sardinië gewonnen. Hij legde de 36.4 km van Olbia naar Tempio Pausania af in 1 uur 15 min. 52 sec. Zijn landgenoten Massignan en Battistini wer den in 1 uur 16 min. respectievelijk twee de en derde. Vito Taccone won in de middag ook het tweede gedeelte van de tweede etappe, een rit over 129 km. van Tempio Pausania naar Alghero. Hij legde de afstand af in 3 uur 21 minuten en 23 seconden (met bonificatie 3.20.53). De uitslag was verder: 2. Dino Liviero (It.) 3.21.29 (met bonificatie 3.21.09), 3. Arnoldo Pambianco (It.) 3.21.29 (met bonificatie 3.21.19); 4. Rik van Looy (Bel gië) 3.21.35; 5. Franco Cribiori (It.) 3.21.41; 22. Jacqeus Anquetil (Fr.) 3.24.50; 40. Bas Maliepaard (Ned.) 3.38.27; 43. Ab Gelder mans (Ned.) z.t. Het algemeen klassement luidt als volgt: 1. Arnoldo Pambianco (It.) 9.26.47; 2. Angelino Soler (Spanje) 9.27.23; 3. Vito Taccone (It.) 9.28.41; 4. Rik van Looy (België) 9.29.45; 5. Franco Cribiori (Italië) 9.30.07; 35. Bas Maliepaard (Ned.) 9.46.52. De Belg Emile Daems heeft maandag in Aix en Provence de wielerronde van het carnaval gewonn'en met een tijd van 1 uur 50 minuten en 59 seconden over de 75 km. Onze landgenoten Jan Hugens en Michel Stolker werden respectievelijk vijfde en zesde. Al honderd jaar (minus vier dagen) staat Amsterdams (en ook Nederlands) oudste turnvereniging Olympia afwij zend tegenover elke toetreding van vrouwelijke leden. Zelfs ten tijde van de stormachtig doorgevoerde emanci patie van de vrouw (eind vorige eeuw) kregen turnliefhebsters geen kans deze solide in elkaar zittende mannengemeen schap binnen te dringen. Niet dat de Olympianen zich nukkige vrouwenhaters toonden (en tonen). Bepaald niet: op feestjes en dergelijke mochten en mogen nog steeds bevallige dames nimmer ont breken. 'Waarom dan toch sedert de oprichting (3 maart 1863) geen dames-afdeling in Olympia? Het voorzichtige maar simpele antwoord hierop formuleert het bestuur ongeveer als volgt: „De afdeling is over bodig. Wij hebben het altijd zonder vrou wen klaargespeeld. Waarom moeten zij er nu dan opeens wel bijkomen? Trouwens, met zoiets te beginnen brengt een enor me en tijdrovende rompslomp met zich mede. En vergeet niet dat het dames- turnen op een totaal andere leest is ge schoeid". litiek. Dit moge merkwaardig aandoen, doch turners namen na afloop van de les dikwijls nogal grote hoeveelheden bier tot zich, hetgeen bij velen de tong losmaakte. Ook in Nederland sluit de regering de grenzen voor de turnsport. Toch verto nen deze een lek, want al sedert 1840 on derricht een leraar op een particuliere school in Groningen zijn pupillen in gym nastiek. 22 jaar later (1862) wordt voor het eerst op alle Amsterdamse scholen dit vak verplicht gesteld. Een verplichting waar Olympia min of meer zijn ontstaan aan dankt. Circa 12 door gymnastiek be zeten kwekelingen leggen eind februari 1863 gymnastiekleraar Tusch hun voorstel voor: de oprichting van Amsterdams (toen) 5de turnvereniging, genaamd Olympia. Het stichten hiervan geschiedt 3 maart 1863 (komende maandag precies 100 jaar gele den), maandelijks vist het kleine aantal kwekelingleden 12V2 cent uit de beurs om de contributie te voldoen, Olympia zou het accent op het zuivere prestatietur- nen leggen, in het gebouw van de heer A. van der Eist aan de Westermarkt wordt een (voorlopig) onderdak gevon den. Olympia's jonge hart komt geleidelijk op gang om gedurende 100 jaar (en onge twijfeld nog langer) het verenigingsleven van het noodzakelijke bruisende bloed te voorzien. Het op de voet volgen van deze eeuw voert natuurlijk te ver. Enkele vermeldens waardige feiten moeten achter aan de vergetelheid worden ontrukt. Allereerst het jaar 1868 leraren kunnen voortaan tot de club toetreden, sedert 1874 klopt ook de niet-onderwijzende turnliefhebber niet Nu profiteert Neerlands oudste mannen- turngemeenschap van zijn in de praktijk opgedane ervaringen. Een damesafdeling (volgens een nauwelijks hoorbare enkeling noodzakelijk om betere resultaten te ver krijgen) zal hij echter als gevolg van tal rijke niet op te ruimen obstakels niet lei den, al nodigt hij vanzelfsprekend ook da mes uit op „zijn" feest, zaterdagmiddag 2 maart van 3 tot 5 uur in de turnhal aan de Marnixstraat in Amsterdam. Een receptie waarop het verrassingselement voor de jubilerende vereniging beslist niet zal ontbreken. Nieuw-Zeeland, dat de follow-on niet is kunnen ontgaan, is de tweede innings van de eerste testmatch tegen Engeland met een vrijwel hopeloze achterstand begon nen. De eerste innings van Nieuw-Zeeland Engeland kwam eerder tot de mammoet score van 562 voor 7 kwam op de derde dag van de wedstrijd, die in Auckland wordt gespeeld, teneinde toen de telegraaf 258 runs aangaf. De gastheren hadden toen een achterstand van 304 runs. Slechts de regen kan hen nog redden, winstkansen zijn normaal gesproken helemaal afwezig. De tweede innings begon al even ongun stig voor Nieuw-Zeeland. Aan het einde van de derde dag stond het team op 42 voor 4, zodat de resterende 6 wickets ten minste 262 runs moeten opleveren wil de ontmoeting niet in een innings-overwin- ning voor Engeland eindigen. Slechts Yuil, Motz en Reid konden de Engelse bowlers in de eerste innings weer staan. Yuil werd met 64 runs top-scorer, Motz bleek goed voor 60 punten en Reid voor 59. De enige hoop van de gastheren is dat de „grote drie" die nog niet voor de tweede maal in actie zijn geweest Nieuw-Zeeland tenminste voor een sma delijke innings-nederlaag kunnen be hoeden. Van de Engelse bowlers had Knight met 2 voor 23 de gunstige cijfers. Titmus nam twee wickets voor 44 runs, Larter 3 voor 51 en Coldwell 1 voor, 66.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13