TAST TOE Ernstige scheepsramp op Westerschelde eiste vermoedelijk tien slachtoffers Twee olietankers in brand OAS is weer in de ether HET WEER gevlogen na aanvaring De doodstraf geëist tegen 7 OAS-ers BUTTER presenteert de gehele week N.S.-personeel krijgt 25 Man na autobotsing in Haarlem overleden Spanje liet twaalf OAS-ers weer vrij De nieuwe mode in beeld C.D.U. in Berlijn in de oppositie Vrachtschip vergaan in de Egeïsche Zee Nieuwe hoofdredacteur van N.T.S.-Journaal }osterschelde Rilland BathT Vlissingen MIRA FLORES sfeeMORRIS "ieforeyou êuy! ZEEUWSCH VLAANDEREN D AGB LAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 26 FEBRUARI 1963 gr. houtstr. 137 Speculaties over hardere aanpak blijken ongegrond SCHOUDER- CARBONADE 500 gram KENNEMERLAAN 43-45 Denk om woensdag Speciale gehaktdag Het woord is aan Russische geestelijken naar Verenigde Staten In de krant van heden: Iets meer wind SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Tientallen doden op zee v.pelt! Jongens veroordeeld voor roof van loonzakjes 48e JAARGANG NUMMER 96 Kantoor: Lange Nienwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chet oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. ÏJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 oent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening ÏJmuider Courant no. 129288. N.V.. Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate BAREST HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM Tl MADRID (AFP) Naar van betrouw bare zijde wordt vernomen, zijn de twaalf Franse O.A.S.-ers, die op 15 februari in Madrid en San Sebastian werden aange^ houden, allen weer in vrijheid gesteld Pierre Lagaillarde, een der leiders van de opstand in Algiers, die eveneens door de Spaanse autoriteiten werd gearresteerd werd reeds enkele uren na zijn aanhou ding vrijgelaten. Ook kolonel Gardes werd vrijgelaten. Dit wijst erop, dat in de Spaanse poli tiek jegens de omstreeks 600 uitgeweken Franse „activisten" geen verandering gekomen. Van hun uitwijzing zal geen spra ke meer zijn, hoogstens van een verscherp te bewaking. Aanvankelijk hadden in Madrid geruch ten de ronde gedaan als zou de Spaanse regering hen willen uitwijzen naar een Zuidamerikaans land van hun keuze. Dit voornemen zou het gevolg zijn geweest van het bezoek van de Franse minister van binnenlandse zaken aan Madrid. Op 17 februari sprak 62 pet van de Ber- lijnse kiezers zich voor de sociaal-democra ten, 29 pet voor de C.D.U. en 8 pet voor de liberalen. Zo zag men van de dijk bij Bath de brandende Miraflores liggen. Vlammen sloegen aan alle kanten uit het schip. Toen men de tanker vanmorgen nader inspecteerde bleek het schip overal ernstig geblakerd en verwrongen te zijn. Het is de vraag of de Miraflores nog ooit zal varen. Eugène Moret: Wel zeer dwaas is hij, die beweert dat hij onwrikbaar is in zijn denkbeel den, zijn meningen en zijn overtuigingen. De 60-jarige slager J. Kroon uit Heem stede heeft maandagavond om kwart voor twaalf het leven verloren bjj een aanrij ding op het Lorentzplein in Haarlem. De heer Kroon, die naast de bestuurder in de personenauto zat, wreef tijdens het rijden met een doek over de voorruit. Deze werd hierdoor ondoorzichtig. Daardoor zag de bestuurder een rechts van de weg geparkeerde tankauto niet. Deze wagen stond volgens het politierap port volgens de voorschriften geparkeerd onder een brandende straatlantaarn. De personenauto schoof met de rechtervoor- kant onder de tankwagen. Door de botsing vloog het rechterportier van de wagen open en viel de heer Kroon uit de wagen. Met een vermoedelijke schedelbasisfrac- tuur werd hij overgebracht naar het Grote Gasthuis, doch bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. Een achterin de wagen zittende 25-jarige zoon van het slachtoffer liep enkele lichte verwondin gen op. De bestuurder van de wagen, een 56-jarige aannemer uit Hoofddorp, bleef ongedeerd. De politie verzoekt getuigen van dit ongeluk zich met haar in verbin ding te stellen. De nieuwe hoofdredacteur zal zijn func tie op 1 maart aanvaarden. Tot adjunct hoofdredacteur van het N.T.S.-jöurnaal is benoemd de heer R. C. H. Renssen, thans plaatsvervangend hoofdredacteur. De heer Simons, 45 jaar, werkte na een hbs-opleiding en aanvullende studies in staatsinrichting, economie en sociologie van 1935 tot 1949 als journalist bij de dag bladen De Rotterdammer en Trouw. Hij specialiseerde zich daarbij in binnenland se berichtgeving en grote reportages. Zijn journalistieke loopbaan in deze periode werd onderbroken door de oorlog en door militaire verplichtingen als reserve-offi cier. In 1949 werd de heer Simons bij de N.C.R.V. benoemd tot redactiechef van de radiokrant „Vandaag". In 1951 werd hij aangesteld als hoofd van de N.C.R.V.-tele- visiedienst. (Van onze correspondent) PARIJD In het proces tegen de O.A.S.-ers die vorige zomer een mislukte aanslag pleegden op president De Gaulle, heeft de procureur-geraal de doodstraf geëist tegen zeven van de vijftien be klaagden. Zeven van de beklaagden in het proces zijn voortvluchtig. Tot degenen tegen wie de doodstraf werd geëist behoren de rationalistische polytechnicus kolonel Bastien Thiry, het mystiekerige warhoofd luitenant Bougre- net en de voortvluchtige Watin („de kreu pele"), die ook de hand had in de laatste verijdelde aanslag op De Gaulle in de militaire academie in Parijs. Tegen twee leden van het O.A.S.-com- Achttien geestelijken van de Ortho doxe kerken van Rusland, Georgië en Armenië, van de Lutherse kerken van Letland en Estland en van de raad van christen-evangelisten (baptisten) zijn gistermiddag onder leiding van aartsbisschop Nikodim (tweede A/n links) op doorreis van Moskou naar de Verenigde Staten op Schiphol aan gekomen. Zij gaan een tegenbezoek van drie weken afleggen. Vertegen woordigers van de Nationale Raad van de Kerken van Christus in de Verenigde Staten hebben vorige herfst de Sovjet-Unie bezocht. De geestelij ken zullen werkzittingen van deze raad bijwonen en zich laten inlichten over het godsdienstig leven van deze kerken en deelnemen aan „bespre kingen over de vraagstukken van oor log en vrede." De 32-jarige aartsbis schop Nikodim, verklaarde dat deze uitwisselingen een bijdrage willen zijn ter bevordering van de eenheid onder de christenen. mando eiste procureur-generaal Gerthof- fer levenslang. De overige beklaagden hoorden straffen van twèe tot twintig jaar tegen zich eisen. Vandaag is het proces voor een dag on derbroken om de 17 advocaten gelegenheid te geven hun pleidooien voor te bereiden. Dat laatste bedrijf zal ook nog wel enkele zittingen vereisen, maar gisteren werd verwacht, dat het vonnis nog aan het einde van deze week zou kunnen vallen. PARIJS Sedert een dag of tien is de O.A.S. na een langdurig zwijgen weer in de ether met piratenuitzendingen, die tot in Parijs kunnen worden opgevangen Zo waren zaterdagavond ex-generaal Gar- dy en de voormalige minister-president Georges Bidault, die Salan heeft opgevolgd, aan het hoofd van de terroristenorganisa tie, aan het woord. Drie zulke uitzendin gen hebben sinds de laatste twee weken nu plaatsgevonden. Een onderzoek van de Franse contra spionage schijnt aan het licht te hebben gebracht, dat de O.A.S. deze radiopro gramma's uitzendt van Belgisch grondge bied, vlakbij de Franse grens. Men neemt aan, dat een kleine maar sterke radio installatie wordt gebruikt, die vermoede lijk is ondergebracht in een vrachtauto die zich tijdens de uitzendingen verplaatst. Of Bidault persoonlijk bij die uitzen dingen aanwezig was, is niet bekend. Het laatst werd hij in West-Duitsland gesig naleerd, waar Amerikaanse journalisten hem vorige week nog een interview hebben afgenomen. VANDAAG bieden wij onze lezeressen op pagina 9 in woord en beeld het panorama van de lente- en zomermode 1963: een zeer ge varieerd panorama, samengesteld uit de ideeën van de Franse en Italiaanse topcouturiers, waaruit de vrouw zelf, zo betoogt onze mode redactrice, naar willekeur kan kiezen wat het best bij haar type, smaak en portemonnaie past. BERLIJN (DPA) De C.D.U. in West- Berlijn wil na haar nederlaag bij de ste delijke verkiezingen niet meer een goalitie met de socialisten van Willy Brandt vor men, maar in oppositie gaan. De beslissing van de C.D.U. viel een dag voordat Brandt met zijn besprekingen over de vorming van een nieuw stadsbe stuur zou beginnen. De sociaal-democraten zullen nu of alleen moeten regeren of samen met de liberalen die als derde par tij in het stadsparlement zijn vertegen woordigd. De Nederlandse Spoorwegen hebben be sloten tot toekenning van een koudetoeslag van 25 gulden netto. Voor deze toeslag ko men in aanmerking gehuwde personeelsle den en ongehuwde kostwinners wier bru to jaarbezoldiging in eerste klas gemeen ten de f 6.144, in tweede klas gemeenten de f 6.030 en in derde klas gemeenten de ƒ5.916 niet te boven gaat. Weerrapporten 7, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 5 Uit het binnenland2, 5, 6 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 6 Uit stad en omgeving4 Langs sluizen en havens4 In de Vishal en op zee4 Feuilleton 3 Horen en Zien Kunst T opsy 3 Mode Economisch nieuws11 Beurs 71 Scheepsberichten 71 Sport 73 Luidsprekers 3 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Tijdelijk overdrijvende wolken velden, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige, mor genmiddag in het zuiden van het land af en toe vrij krachtige wind tussen oost en zuidoost. In de nacht overwegend matige vorst, morgenmiddag tempera turen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. Tot hoofdredacteur van het N.T.S.-jour naal is benoemd de heer D. G. Simons te Bussum, thans hoofdredacteur van de N.C.R.V.-televisiedienst. ATHENE In een zware storm in de Egeïsche Zee is het Griekse vrachtschip Aigli (2000 ton) gekapseisd en gezonken, nadat de lading ijzererts was gaan schui ven. De bemanning had geen tijd meer om de sloepen te strijken. Van de 22 be- manningsleden werd de marconist later met ernstige been- en rugblessuren van een eilandje opgepikt. De overige opva renden verdronken. Over de oorzaak van de overrompelend snelle schipbreuk tast men in het duister. TOKIO Bij het verlaten van de Ja panse haven Kobe is een klein schip voor passagiersvervoer langs de kust (238 ton) I overvaren door een Japans vrachtschip (9550 ton). De veerboot zonk onmiddellijk. Van de 50 passagiers en 12 bemannings leden werden volgens voorlopige berichten slechts 19 mensen gered. De overigen zijn verdronken. Vanmiddag waren 12 stof felijke overschotten geborgen (Reuter/AP). Tot laat in de avond sloegen gisteren de vlammen huizenhoog uit het wrak van de onder Panamese vlag varende tanker Miraflores, die bij Bath was aan gevaren door de Britse tanker Abadesa. Het inferno markeerde de plaats waar zich om kwart over vier één van de erg ste scheepsrampen van de laatste jaren in de Zeeuwse wateren had afgespeeld. Nog steeds bestaat er onzekerheid over het aantal slachtoffers, vast staat alleen dat 29 opvarenden van de Miraflores, die met een Italiaanse bemanning voer, veilig aan de wal zijn gekomen, en dat er twee zeker zijn omgekomen. Het aan tal vermisten is vermoedelijk acht of negen. Helemaal zeker weet men het niet omdat er in Vlissingen nog enkele personen aan boord van het schip, dat toen 39 opvarenden telde, schijnen te zijn gegaan. De aanvaring tussen de Miraflores (20.776 ton) die volgeladen was met der tigduizend ton ruwe olie en de Abadesa (13.571 ton), die negentienduizend ton stookolie bevatte, heeft zich afgespeeld in de smalle vaargeul vlak voor de Belgische grens, het beruchte nauw van Bath, dat de trieste naam heeft gekregen van sche penkerkhof van de Westerschelde. De gevolgen waren zo verschrikkelijk, dat ook nu nog de bewoners van de klei ne kustplaats Bath er slechts huiverend over durven spreken. „Ik hoorde een har de klap" zei iemand, die op de dijk liep, „en dadelijk spoot de brandende olie zwart geblakerd omhoog boven het schip uit. Mensen gilden, een paar sprongen al in het water om te ontkomen aan het vuur, dat zich snel over de golven verspreidde. Het was een verschrikkelijk gezicht." Tal van schepen zijn in actie geweest om de van de Miraflores gesprongen men sen te redden. De opvarenden naderden de op het water drijvende brandende olie zo dicht mogelijk en wisten vele mannen, die vertwijfeld voor hun leven zwommen, aan boord te trekken. Alom praat men vol ontzag over de man nen van de Belgische sleepboot Passe-Par- tout VIII. De schipper van dit schip trok zich niets van de vlammen aan en wist door zijn onverschrokken optreden onge veer twintig Italianen van de Miraflores te redden. De „Arie" van het bergingsbedrijf Van den Akker nam alle gewonden aan boord want dit schip had de kleinste diepgang. In hoog tempo joeg men naar het haventje van Bath, want het water zakte met de minuut. Men kwam juist op tijd, want toen men aan de kant lag lag men tevens vast. Als men even later was geweest zou men sloepen hebben moeten gebruiken om de geredden naar de wal te brengen, hetgeen voor sommige zwaargewonden noodlottig had kunnen zijn. De Miraflores is nu met het achterschip vastgezet op de Marlemoscheplaat, vlak voor de kust van Zeeuws-Vlaanderen. Het is de vraag of men het schip nog naar een reparatiedok zal kunnen brengen. De Abadesa, die aan het voorschip door de brand zwaar is beschadigd, is inmiddels naar Antwerpen gesleept. (Zie verder pagina 6) Een 19-jarige Haagse student in de eco nomie en een 20-jarige Haagse autover koper, die op 3 augustus loonzakjes uit een bestelauto hebben geroofd, zijn ver oordeeld tot gevangenisstraffen van res pectievelijk een jaar en negen maanden alsmede ter beschikkingstelling van de re gering. De jongens wisten dat op bepaal de tijden een bestelauto met een koffertje met loonzakjes stopte voor het postkan toor in Leidschendam. Zij sloegen hun slag, terwijl de chauffeur het postkantoor binnenging. Hun buit bedroeg ongeveer 6000.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1