Amsterdam herdacht weer de staking van 1941 O?; o Koning Rambot en snijdertje Miks Pol le, Pelli en Pintf o AGENDA Djakarta wenst weer diplomatiek contact met Nederland Hoofdstedelijke Sociale Raad bestaat een halve eeuw Carnavalvierders rijden met auto huis binnen Aagtedijk door een Zweed aangevaren Op zondag geen oefeningen voor bereiden Ouder-Amstel wil niet opgeheven worden Slag bij Waterloo slechts klein onderdeel van Nijmeegs feest Man in Best met een mes gestoken Iets minder koud des nachts sl DINSDAG 26 FEBRUARI 1963 2 Haarlem Kerkelijk nieuws Velsen-lJmuiden Beverwijk Inbreker meldde zich bij de politie Chef Generale Staf: 82. „Kijk eens, Pingo, daar bij dat huis staan twee prachtige wielen! Die kunnen we goed voor ons schip gebruiken!" „Maar we hebben niet alleen wielen voor ons schip nodig, Pollé". „Hè, wat is dat nu? Ik had niet gedacht, dat jij zulke domme vragen kon stellen. Dat is toch een heel gewone schild pad". „Mogen wij die wielen eigenlijk wel meenemen, PolleP" „Natuurlijk. Die schildpad zei toch hard en duidelijk „jum", en dat wil zeggen „ja". J Ifg' Op het Jonas Daniel Meierplein hebben honderden Amsterdammers gistermiddag de februari-staking van 1941 herdacht. Naast het monument „De Dokwerker" stond een erewacht van de voormalige Binnenlandse Strijdkrachten opgesteld. De plechtigheid werd onder meer bijgewoond door het voltallige college van B. en W. van de hoofdstad, rabbijn dr. J. Soetendorp en de garnizoenscommandant van Am sterdam. Nadat de Amsterdamse politiekapel on der leiding van kapelmeester J. K. Pinkse koraalmuziek ten gehore had gebracht en 't tramkoor „Kunst en Broederschap" onder leiding van Karei Böhne „Ecce quo modo moritur" van Handel had gezongen, hield burgemeester Van Hall een toespraak waar iö hij de staking van 1941 een daad van verzet tegen willekeur en wreedheid noem de. „Wij herdenken tevens haar die in deze donkere dagen een lichtend voorbeeld was, wijlen koningin Wilhelmina, die door toe kenning van het devies „Heldhaftig, vast beraden en barmhartig" blijk gaf van haar waardering voor de Amsterdamse stakers in 1941. Deze hulde hebben de stakers verdiend, temeer daar in vele ge vallen hun daad deportatie en zelfs de dood tot gevolg had", aldus mr. Van Hall. Hij wees erop dat de massale staking een duidelijke demonstratie was van de alge mene afschuw die men had van de raz zia's op Joodse landgenoten. Er bestaan geen woorden om deze razzia's te ver oordelen en te brandmerken, aldus burge meester Van Hall. „Wij moeten niet alleen gedenken, wij moeten dit ook als een lei draad beschouwen, omdat ook vandaag nog steeds mensen worden onderdrukt. Het besef moet levend worden gehouden, dat het goed is zich in te zetten voor de vrij heid van Nederland en in het bijzonder van Amsterdam." Namens de gemeente Amsterdam legde mr. Van Hall vervolgens een krans aan de voet van het monument. Voorts werden o.m. kransen gelegd door de Federatieve Raad van het Voormalige Verzet Neder- NEW YORK De Indonesische perma nente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, L. N. Palar, heef secretaris-gene raal Oe Thant medegedeeld dat de Indo nesische regering besloten heeft de diplo matieke betrekkingen met Nederland te heiwatten. Bijzonderheden over de wijze waarop dit zal geschieden zijn niet bekendgemaakt. land, de Vereniging van Ex-politieke Ge vangen, de Stichting 1940-1945, de Amster damse Bestuurdersbond N.V.V., het ver- bondsbestuur van de Eenheidsvakcentra le, het Auschwitzcomité, de Bond van oud strijders en dragers van het Mobilisatie- kruis, het Dachau-comité afdeling Amster dam, de Ned. Onderwijzersvereniging af deling Amsterdam, tramkoor Kunst en Broederschap en het protest-comité Vrijla ting Oorlogsmisdadigers. Na declamatie door Elisabeth Hoytink werden twee coupletten van het Wilhel mus gezongen. De korte, sobere plechtig heid werd besloten met een défilé langs het monument „De Dokwerker". Met de nieuwe Algemene Bijstandswet in het verschiet en als mogelijk uitvloeisel daarvan het verdwijnen van de 19 in ons land bestaande Sociale Raden (vroegere Armenraden), heeft Amsterdams burge meester, mr. Van Hall een pleidooi ge houden voor een nieuw orgaan van over leg op het gebied van het maatschappe lijk werk bij de viering van het 50-jarig bestaan van de Amsterdamse Sociale Raad. Ook een aantal andere sprekers tij dens deze door enkele honderden repesen- tanten van ruim tweehonderd in de Socia le Raad samenwerkende verenigingen van maatschappelijk werk bijgewoonde jubi leumbijeenkomst, pleitten voor het voort bestaan van een overlegorgaan. Deze jubileumviering, die o.m. werd bij gewoond door de commissaris der koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, werd besloten met de vertoning van de Duitse probleemfilm „Warum sind sie gegen uns?" gevolgd door een forumdiscussie over de inhoud van deze film en een re ceptie. Een groep carnavalvierders in het Brabantse plaatsje Meerveldhoeve heeft in een paar seconden tijd voor vele duizen den guldens schade veroorzaakt. Het ge zelschap, vier jongemannen en een meis je, was onder invloed van drank geraakt, had zich meestergemaakt van een huur wagen, en reed daarmee een huis binnen. Slechts het inzittende meisje werd gewond. In de woning kwam iedereen met de schrik vrij. Alleen al aan de woning ont stond voor ruim f 6000 schade. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Toneel groep Theater met „Koningin Elizabeth", van Maxwell Anderson. Regie: David Giles. Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Solist: Geza Anda, piano. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 15.10 en 16.20 u.: „De reis van prinses Beatrix naar het Verre Oosten", a.l.; 19 en 21.15 u.: „Maciste.... overwinnaar", 14 j. Frans Hals, vandaag 20 u. en overige da gen 14, 19 en 21.15 u.: „Jessica", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Jong maar ge raffineerd", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Gods geuzen", 14 j- Minerva, vandaag 20.15 u.: „Koningin Christine", 18 j. Woensdag 14.30 u.: „De zwarte bandiet", a.l. 20.15 u.: „Onvergete lijke melodie", a.l. Rembrandt, 14 en 20 u.: „De langste dag" 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „The killer", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De maag denbron", 18 j. Monopole (Zandvoort): Tot en met don derdag geen filmvoorstelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 u.: zondag van 13-17 u In het Prentenkabinet: expositie „Winters Haarlem". Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen, aquarellen van Theodoor Heynes. Tot en met 28 februari. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-22 u.: Klassiek grammo- foonplatenconcert van 21-22 u.: Schubert Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3) Tentoonstelling van schilderijen van mevrouw M. Stevens-Visser. Tot en met 25 maart. Dagelijks geopend van 9- 17 u. en tijdens de klassieke grammofoon- platenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18-20 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Expositie van tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks (behalv. maandag) ge- open van 11-15 u. Eerste zondag van de maand 13-15 u. Museum Het Huis van Looy (Kleine Houtweg-Kamperlaan) Expositie van de schilder-schrijver Lucebert. Dagelijks ge opend van 10-17 u. en zondag 13-17 u. Tot en met 3 maart. Rest. Vreeburgh, Kerkplein 16. Bloemen- daal: Expositie van werkgroep „Femhout" Geopend tot en met 16 maart. DIVERSEN Raadhuis Uisse, woensdag 20 u.: gemeen teraadsvergadering. Café-chantant „Adam en Eva" (Raam- vest)- Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20-2 u. Van 21-23.15 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster, Marian Berk en Han Reiziger (piano). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem in de krant van vrijdag 22 februari). Beroepen te St. Catharines (Ontario, Canada) P. Blok te Dirksland. Bedankt voor Tricht Chr. v. Dam te Rot terdam. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Maarssen M. W. Nieuwen- huijze te Amsterdam-West. DINSDAG 26 FEBRUARI City, 20 u.: „Verrader in opdracht". Rex:Geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 1416.30 uur. Openbare leeszaal, Pie: i 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wijker- stiaatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. R.-L. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; Jozefhuis, Ban- jaertstraat, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; Parochiezaal, Venusstraat: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur. WOENSDAG 27 FEBRUARI City, 20 u.: „Verrader in opdracht". Rex, 19.30 u.: „Boccaccio 70". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 t~' 12 en 14—16.30 uur. Openbare leeszaal. Plein 1945: 14 30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wijker- straatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; Jozefhuis, Ban- jaertstraat, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur' filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; Parochiezaal, Venusstraat: 15 tot 18 en 19 tót 21 uur. DINSDAG 26 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: Waternimf" Luxo; Theater, 19 en 21.15 uur: „Echt scheiding op z'n Italiaans". WOENSDAG 27 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Waternimf". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Echt scheiding op z'n Italiaans". Advertentie Advertentie Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT spaar bij de postspaarbank if MflfOV HfUKHÜIOOg ""IJ .ttürifR Een 23-jarige jongeman, in dienst bij P.T.T. in Den Haag, heeft zich bij de politie gemeld met de mededeling dat hij degene is die in de nacht van 27 op 28 januari heeft ingebroken in een warenhuis in Den Haag. Die nacht werden in een kelder van het warenhuis 69 kassa's met een totale inhoud van zesduizend gulden opengebro ken en geleegd. De jongeman voelde zich in het nauw gedreven daar de recherche reeds in een bagagedepot van een der sta tions een koffer had gevonden waarin zich een in het warenhuis ontvreemde geldkist bevond maar ook wasgoed dat was ge merkt met zijn naam. De jongeman be kende ongeveer drieduizend gulden te hebben opgemaakt. Als medeverdachte is een 32-jarige fabrieksarbeider aangehou den, die echter ontkent medeplichtig te zijn. Ter hoogte van Brunsbuettelkoog is maandagmiddag het 7 646 brt. grote Ne derlandse vrachtschip „Aagtedijk" aange varen door het 3.877 brt. metende Zweedse vrachtschip „Citos" Beide schepen lie pen averij op. Geen van de opvarenden werd gewond. Beide schepen worden naar Hamburg gesleept. Van de „Aagtedijk" werd de scheeps wand aan stuurboordzijde open gescheurd. Het schip kreeg ook aan bakboordzijde een gat. De machinekamer liep vol wa ter. Van de „Citos" werd een bouwsel op het voordek weggedrukt en spleet het voorschip tot aan het ruim. De Aagtedijk is later door vier sleep boten in Hamburg binnengesleept. 2829. Dat was me daar opeens een schrik aan boord.De Chinezen en de matrozen holden in de grootste verwar ring door elkaar en schreeuwden. Man overboord Man overboord!! Maar de consternatie was zo groot, dat eigenlijk niemand iets deed om de koop man te redden. En tot overmaat van ramp doken er plotseling nog haaien op, die hier veel voorkwamen. Slechts bij hoge uitzondering zal in de toekomst aan de minister van Defensie toestemming worden gevraagd voor het treffen vai* voorbereidingne op zondagen voor oefeningen, die in de nacht van zon dag op maandag beginnen. Dit staat in een brief die de bevelhebber der land strijdkrachten, luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake, naar al zijn onder commandanten heeft laten sturen Aanlei ding tot het verzenden van de brie' was dat generaal van den Wa'1 Bake herhaal delijk verzoeken bereikten om op zonda gen oefeningen te mogen voorbereiden. De chef van de Generale Staf staat op het standpunt dat, aangezien in ons land in de regel op zondagen geen militaire oefenin gen worden gehouden, ook het treffen van voorbereidingen tot oefeningen zoveel mo gelijk nagelaten dient t.e worden. De gemeenteraad van Ouder-Amstel heeft er bij de Tweede Kamer op aangedron gen de minister van Binnenlandse Zaken niet te volgen in zijn voornemen om deze gemeente op te heffen. De minister wil de gemeenten Ankeveen, Diemen, 's Grave.and, Kortenhoef, Ouder-Amstel en Weesperkarspel opheffen in verband met het Bijlmermeerplan. De gemeenteraad zegt dat met de in- standighouding van Ouder-Amstel de ge hele Amsterdamse agglomeratie is ge diend wat recreatie en industrievestiging betreft. De aangrenzende gemeenten heb ben primair de huisvesting tot taak. Copyright P.8 Bo» 6 Copcnfcogpn Het bestuur van de Stichting Viering 150 jaar Koninkrijk in Nijmegen betreurt het, dat ten onrechte bij velen de indruk is gewekt, als zou men in Nijmegen van plan zijn een soort nabootsing te geven van de Slag bij Waterloo, met wilde ca- valeriecharges, kanongebulder en een aan tal kwasi-gekwetsten en gesneuvelden. Dit zou, zo verklaart de stichting, echter kwa lijk passen in een zinvolle herdenking van de gebeurtenissen rond 1813. Er zal wel een slag bij Waterloo wor den verbeeld in het kader van de mani festatie, maar deze vertoning zal zeer ze ker niet de hoofdschotel vormen van het schouwspel „Vóór en na Waterloo", dat op de vier laatste avonden van augustus in Nijmegen te zien zal zijn. Dit schouw spel duurt twee uur en de verbeelding van de Slag bij Waterloo zal slechts acht tien minuten in beslag nemen. Er zal een kampement voor duizend paarden ingericht worden, waar een beeld wordt gegeven van het leven in de maat schappij van die dagen, een samenleving, die wel geheel afweek van onze tegenwoor dige. Dat in dit beeld een concentratie van paarden een rol speelt, is duidelijk. Het paard, dat eeuwenlang de mens als vervoermiddel heeft gediend en dat thans vrijwel geheel is vervangen door het mo tortransport, beheerste toen het leven op straat. Gedurende zes dagen zal dit ver dwenen beeld onzer maatschappij weer tot leven gebracht worden in een landelijke markt, die de titel draagt: „Van jacht hoorn tot kampvuur". Op vier avonden zal een schouwspel worden opgevoerd, waarin de gebeurtenissen vóór en na Wa terloo worden gesymboliseerd. Dat daar bij ook een korte aanduiding voorkomt van de Slag bij Waterloo, is begrijpelijk. Deze slag is uit het geheel niet weg te denken, evenmin als men bij een herden king van de bevrijding van de Duitse be zetting een aanduiding van de Slag bij Arnhem zou kunnen missen. Dat Carel Briels van deze herdenking in Nijmegen een spectaculair schouwspel zal maken, behoeft men volgens de stichting niet te betwijfelen. Tijdens een meningsverschil bij het afre kenen in een café te Best in Noord-Bra bant is een 23-jarige bouwvakarbeider uit die plaats door vier mannen besprongen. De man werd met een mes in de borst gestoken. Zijn toestand is niet levensge vaarlijk. De politie heeft een arrestatie verricht. Het K.N.M.I. deelt mee: Een hogedrukgebied handhaafde zich bo ven het Wadden-gebied, waardoor het daar windstil bleef en er uitgebreide mistgebie- den voorkwamen. .Elders was er weinig of geen bewolking en daalden de tempera turen in de nacht op vele plaatsen weer onder de min 10 graden. Opnieuw meldde het vliegveld Eelde. De laagste tempera tuur: 15 graden onder nul. Inmiddels heeft zich boven de randsta ten een nieuw krachtig hogedrukgebied ge vormd, dat nog voortdurend in omvang toeneemt en dat in de kern een luchtdruk- waarde vertoont welke hoger is dan het hogedrukgebied bij de Waddeneilanden. Hierdoor zullen met oostelijke winden de in Duitsland aanwezige wolkenvelden naar het westen drijven. Tegelijkertijd daalt de luchtdruk in Zuid-Frankrijk en Spanje on der invloed van een oceaandepressie, waar van de hoofdkern echter in noordelijke richting over IJsland zal ontwijken. De winden zullen daardoor in ons land wat gaan toenemen uit oost en zuidoost. De nachtelijke miniumtemperaturen worden daarbij wat minder laag. Overdag komt er weinig verandering in het temperatuur- verloop, behoudens daar waar wolkenvel den overdrijven. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. 5'S e.S Den Helder onbewolkt O 1 0 Ypenburg onbewolkt windst. -0 0 Vlissingen onbewolkt on o -2 0 Eelde mist windst. -1 0,1 De Bilt onbewolkt o 2 0 Twente get eel bew no 0 0 Eindhoven mist 0 1 0 Zd-Limburg onbewolkt O -1 0 Helsinki onbewolkt wzw -10 0 Stockholm sneeuw z -6 0,2 Oslo geheel bew windst. -0 0 Kopenhagen geheel bew zzo 2 0 Aberdeen onbewolkt z 4 0 Londen onbewolkt ono 4 0 Amsterdam onbewolkt ono 0 0 Luxemburg onhewolk' ono -2 0 Parijs onbewoik* ono 1 0 Bordeaux onbewolkt windst. 5 0 Nice gcliot M K. n 8 0 Berlijn geheel tv w nnw -0 0 Frankfort onbewolkt ono -0 0 München onbewolkt z -4 0 Zürich onbewolkt n -2 0 Genève zwaar bew nno -0 0 Locarno on bewolkt ono 6 0 Wenen geheel bew. w -1 0 nnshruck nnïv IV- kt w 1 0 Belgrado half bew. wzw thene gehee, bew n 9 0 Rome zwaar hew. 0 9 7 Ajaccio regenbui no 10 0,1 Madrid zw r.ir oew windst. 10 0 Mallorca licht bew windst. 12 0 Lissabon zwaar bew. zzo 15 Woensdag 27 februari Zon op 7.33 uur, onder 18.14 uur. Maan op 9.27 uur, onder 22.53 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 26 februari Hoog water 5.22 en 17.35 uur. Laag water 1.03 en 13.28 uur. Woensdag 27 februari Hoog water 6.03 en 18.20 uur. Laag water 1.44 en 14.10 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroegei dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2