Loudie Nijhoff met glansrol in „Koningin Elizabeth" Voor de politierechter 119.50 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Britse trawlers experimenteren met vis in antibiotica-ijs IN DE VISHAL EN OP ZEE „Perfect"- wasmachines Goed resultaat voor IJm. 99 Egmont Koninklijk zilver voor P. Visser DISCO Sport in IJmond Havenberichten „Holland" Nieuwe boeken voor de gemeentebibliotheek van Velsen Brand op Egmont Kinderzégelactie bracht ruim 39,5 mille op Geen antibiotica in ijs op trawlers Meisje in Amsterdam door hond gebeten Vijf doden in het verkeer DINSDAG 26 FEBRUARI 1963 VELSER KUNSTKRING UW was in Velsen weer zeer actief Twee bromfietsers gewond VERKOOPSTER Philips producten speciaalzaak Plein 19A5 no. 4 - IJmuiden - telefoon 6561 Gestolen auto gevonden Arie van der Weer Het bestuur van de Velser Kunstkring „Voor Allen" is dit seizoen wel bijzonder gelukkig geweest met het programma, dat de houders van het toneelabonnement in de Haarlemse Stadsschouwburg kon worden aangeboden. Wij herinneren er nog even aan, dat het in oktober door de Nederlandse Comedie op voortreffelijke wijze werd ingezet met een opvoering van Shakespeare's „Midzomernachtsdroom", waarna het Rotterdams Toneel in november met ,,'n Bitter uurtje" voor een virtuoos ge speelde afwisseling zorgde. Niet minder briljant en onderhoudend was de thriller „Moordkans", waarmee de toneelgroep „Centrum" in januari de derde speelbeurt voor haar rekening nam en om deze artistieke variatie compleet te maken, voegde de toneelgroep „Theater" hier maandagavond een boeiende opvoering aan toe van het historisch toneelspel „Koningin Elizabeth". Dinsdag 16 april wacht de leden nog het optreden van Wim Kan en zijn cabaretensemble, waarmee dan niet alleen het jubileumseizoen van de kunstkring op feestelijke wijze zal worden afgesloten, maar welk programma dan tevens een passend afscheid van de Haarlemse Stadsschouw burg betekent. Wij menen tenminste wel te mogen aannemen, dat de kunstkring voor het volgend seizoen weer over het plaatselijke Rex Theater zal kunnen be schikken. Maxwell Anderson, de in 1959 op 71-jari- ge leeftijd gestorven Amerikaanse toneel schrijver, heeft in ons land nooit veel be langstelling mogen ondervinden; van het twintigtal stukken, dat hij heeft geschre ven en waarvan de meeste elders veel succes hebben gehad, zijn er in Neder land maar enkele gespeeld De oorzaak daarvan is moeilijk aan te wijzen, want Andersons werk is over het algemeen goed speelbaar en boeiend en staat daarbij op een belangrijk hoger niveau dan menig an der buitenlands produkt, dat onze gezel schappen om strijd proberen te bemachti gen. Wij zouden bepaald niet durven be weren dat Maxwell Anderson een onster felijk auteur zal worden sommige van zijn stukken zijn zelfs nu al min of meer verouderd maar het is toch een stellig te waarderen besluit geweest van de (nieu we) Arnhemse toneelgroep „Theater", één van zijn beste historische drama's in het repertoire op te nemen, namelijk het in 1930 geschreven „Koningin Elizabeth". MEN MOET DIT STUK niet al te nauw keurig toetsen aan de historische werke lijkheid, want als men zich realiseert dat de Engelse koningin 68 jaar was toen zij de 35-jarige Essex liet onthoofden, kan men de grote plaats die de schrijver in ruimt voor de liefde (de normale liefde tussen man en vrouw) in het hartstochte lijke conflict van deze felle karakters, moeilijk aanvaarden. Maar Andersen heeft het conflict meer als dichter dan als ge schiedkundige willen benaderen en dus laat hij het bij een enkele vluchtige aan duiding dat Essex „jonger" is dan Eliza beth hoevéél jonger laat hij in het mid den. Voor een Tennessee Williams zou dat juist de kern van het dramatische gege ven zijn geweest; maar in 1930 was men daar nog niet aan toe. En dus concen treert Anderson zich op Elizabeths vrou welijke liefde voor Essex en op de haar pijnigende vraag, in hoeverre zijn liefde voor haar echt is of slechts een voor wendsel om de troon te bemachtigen. Daarnaast is er het innerlijke conflict van Elisabeth zelf, de tweestrijd tussen haar De Haarlemse politierechter, mr. J. D. Vink, heeft vanmorgen een 24-jarige chauf feur en een 18-jarige bijrijder, beiden uit Haarlem, veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden met aftrek, drie maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar wegens diefstal. De officier van justitie, mr. J. J. Bredius, bad tegen beiden een gevangenisstraf van zes maan den geëist. De jongens hadden ingebroken in het huis van een Haarlemmer, die de 24-ja- rige chauffeur een bedrag van f 200.- schuldig was. Totaal namen zij een bedrag van 90.- mee, dat zij op de rchoor- steenmantel vonden. Na deze diefstal gin gen zij nog eens terug, doch zagen niets van hun gading. Het geld verdeelden ze. De chauffeur kocht een kostuum voor 35.- en de bijrijder maakte het geld op aan „verteringen". De bijrijder was op verzoek van de chauffeur met hem gaan inbreken, -^mdat deze niét alleen durfde. „Het kwam mij goed uit, want ik had geen geld die veek," zei de bijrijder. „Uij heeft geen misdadige inslag," aldus de raadsman van de chauffeur, mr. B. E. van Tijn. „Hij moest kiezen tussen een civielrechtelijke procedure of deze mis daad. Het geld dat over was, en het pak heeft hij inmiddels afgestaan aan de be nadeelde". De raadsman van de bijrijder, ir. J. D. A. Viskil, vroeg zich in zijn pleidooi af of zijn cliënt wel voldoende normbesef heêft om hem iets te verwijten. „Deze knaap heeft leiding nodig." Op grond van zijn jeugd vroeg de raadsman verminde ring van straf. Brommer, motor, auto... Een 30-jarige chef-kok uit Haarlem werd door de politierechter conform de eis ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden wegens verduistering. Tevens stond hij terecht voor diefstal van een auto subsidiair joyriding. Van het eerste feit werd hij vrijgesproken; wegens po ging tot joyriding werd hij veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf waar van twee voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. De officier had een ge vangenisstraf van drie maanden geëist. In juli kocht de chef-kok een bromfiets in huurkoop. Van het totaalbedrag 890 betaalde hij f 230 af. Een paar maanden na de koop ruilde hij de brom fiets voor een motor en ontving nog f 50 extra. Omdat hij toen in financiële ftioei- lijkheden kwam, verkocht hij de motor weer in september. „Dit is nu weer een van die mensen die zo volkomen idioot handelen en doen of ze niets van rekenen afweten", zei de officier in zijn requisitoir. De diefstal van de auto, die bij het po litiebureau geparkeerd stond, zou het ge volg van teveel drankgebruik zijn ge weest, aldus de raadsman van de chef kok, mr. J. A. M. Thijssen. Verdachte zei, dat hij slechts de be doeling had in de auto te slapen; de rest kon hij zich niet meer herinneren. Hij vond, dat hij maar vreemd had gehan deld. „Zoiets kan je alleen doen als je dronken bent", zei hij. eigen amoureuze gevoelens voor de popu laire veldheer en haar onwil, de macht over het koninkrijk aan hem af te staan of zelfs maar met hem te delen. Tot het laatste ogenblik van Essex' leven is de koningin ten prooi aan die innerlijke strijd, waarin ten slotte toch de machtswil over wint; zij het dan pas nadat zij er door de woorden van Essex zélf van is over tuigd geraakt, dat zij het land beter kan regeren dan hij. WAARSCHIJNLIJK zou dit grotendeels psychologische conflict door een heden daags toneelschrijver dieper en scherper zijn geanaliseerd dan Anderson dat drie endertig jaar geleden deed, toen een vleug je ouderwetse romantiek hier en daar er nog best mee door kon. Maar toch moet men respect hebben voor de knappe con structie van het stuk, voor de boeiende ka raktertekening en voor de innerlijke bewo genheid van sommige der vaak zeer lange dialogen. In een ideale rolbezetting zou dit drama dan ook stellig ook nu nog diepe indruk kunnen maken. VOOR ZOVER het stuk gisteravond bij de IJmonders indruk maakte, was dat oe- paald niet te danken aan de rolbezetting in het algemeen, maar voornamelijk aan de vertolking van de titelrol door Loudi Nijhoff. Deze actrice, wier groot talent op ons toneel veel te weinig wordt gebruikt, gaf een genadeloze karakterstudie van de koningin te zien, waarin het hele gamma van Elizabeths eigenschappen en gevoelens de hardheid, de eeuwige achterdocht, de hunkering naar liefde, de vlagen van frivoliteit, de afwisseling van wreedheid en tederheid, de roofdierachtige intelligen tie, de menselijke zieligheid en koninklijke grootheid pri chtig tot zijn recht kwam. Soms vertoonde Loudi Nijhoff een frappan te gelijkenis met wijlen Else Mauhs (die destijds „Elizabeth, de vrouw zonder man" van André Josset heeft gespeeld) en er waren scènes waarin haar spelniveau ook eenzelfde bijzondere hoogte bereikte. ZIJ KREEG echter helaas onvoldoende te genspel van Arthur Boni, die de rol van Essex bepaald nog niet aankon en voor die figuur ook weinig meebracht. Deze rol, diê toch al zo moeilijk geloofwaardig is te maken, eist veel innerlijker, doorvoel- der spel en een veel sterker toneelper soonlijkheid dan Boni had te bieden. On der de talrijke bijrollen vielen vooral de (wel erg gemene) Robert Cecil van Eli Blom en de bezadigde Francis Bacon van Onno Molenkamp op. De Engelsman David Giles had de op voering vlot en soepel geregisseerd, zij het met vaak nodeloos heen-en-weer-geloop ter verlevendiging van de dialogen. Er waren handige, snel-wisselende decors van Ken neth Mellor en mooie kostuums van Ruth Hellmer. Evert Straats vertaling was wat nuchterder en prozaïscher dan het origi neel, maar voor een opvoering in deze tijd was dat wellicht eerder een voor- dan een nadeel. In ieder geval behaalde deze abonnementsvoorsteiling een even grote als verdiende bijval. Advertentie Voordelige aanbieding (geëmailleerd) - Betaling in overleg. Velserduinweg 173 - Tel. 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN Hoe actief de afdeling Velsen-IJmuiden van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers is, blijkt uit het jaarverslag. De dames hebben hun medewerking verleend aan tal van activiteiten, zoals collecten, welfare- werk, uitgaansdag voor bejaarden enzo voort. De door de UW georganiseerde collecte ten bate van de rheuma-bestrij- ding bracht 4.261,20 op. In het afgelopen jaar werd op een van de sociëteiten met bejaarden-gymnastiek begonnen in samen werking met de ontspanningscommissie. Goed gefunctioneerd hebben in het afge lopen jaar ook de drie baby-oppasdiensten. Er werd zevenhonderd maal om een baby-sit gevraagd. Ook de naaiafdeling van de UW werkt goed. Zo werd voor een zieke huisvrouw de achterstand in de naaimand geheel in orde gemaakt. Voorts werd en wordt ook gebreid voor de bejaardensoos om het Sinterklaasfeest te vieren. De verkoop van zomerzegels bedroeg vorig jaar 1602,02 en de verkoop van kinderzegels, waarmee de dames van de UW zich ook altijd be ijveren, bedroeg in 1962 2133,65. Het ziekenhuiswerk is in samvro-verband ge start, maar er was maar een UW-er bij, namelijk mevr. Snoek, die zich heeft be last met assistentie bij de lessen aan ver pleegsters. Tot slot van de reeks activi teiten mag zeker niet onvermeld blijven, dat de UW in het afgelopen jaar ook weer de zieken op de „Henri Dunant" van een surprise heeft voorzien. De tweede trawler, die op de verre vis serij is geweest, de Egmont van de re derij Medan-Batavia, is in IJmuiden aangekomen. Aanvankelijk was opgegeven een vangst van 1380 kisten vis, maar bij de lossing vanmorgen bleek dat de vangst 15001600 kisten bedroeg. De reder acht dit voor het begin van het seizoen een vrij redelijk resultaat. De kwaliteit van de vis was behoorlijk. De vangst bestond uit: 600 kisten rood- baars, 500 koolvis, 250 schelvis en 150 kis ten kabeljauw. De reder verwachtte van morgen een besomming van 35000. Doordat er veel Noordzee-vis op de markt was is de besomming enigszins beneden de verwachting gebleven. Bij een normale markt had men de veertig mille zeker gehaald. De schipper deelde mede dat hij dagenlang in de mooiste zee en in het mooiste weer was geweest. De temperatuur in het viswatergebied was twaalf graden boven nul. Men kreeg het aan boord pas koud, toen men op de thuisreis de Nederlandse kust naderde. Het ligt in de bedoeling dat de Egmont vrijdag opnieuw ter verre visserij uit vaart. De burgemeester van Beverwijk heeft een koninklijke onderscheiding uitgereikt aan de heer P. Visser, werkbaas in de garage van Van Gelder Z men's papier fabriek in Velsen-Noord. De heer Visser is veertig jaar in dienst van dit bedrijf. Hij ontving voor de lang durig betoonde trouw de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Een 21-jarige bromfietser uit Driehuis is in botsing gekomen met een vrachtauto, die plotseling afremde op de Zeeweg in IJmuiden-Oost. De jongeman werd aan een hand en een been gewond. Een 55-jarige inwoner van IJmuiden- Oost slipte met zijn bromfiets op de gladde Hoflaan in Velsen-Noord. Hij liep een ge kneusde rib en schaafwonden aan het gelaat op. Advertentie GEVRAAGD 17 of 18 j., met belangstelling voor grammofoonplaten en elektrische huis houdelijke apparatuur. In Tilburg werd in de nieuwe Stads schouwburg een damwedstrijd gehouden tussen een sterk Tilburgs tiental en een problemistentiental, samengesteld uit de sterkste dammers van de Nederlandse Problemistenbond. Er bestond voor dit zeldzaam treffen bij het publiek zeer grote belangstelling. De problemisten wonnen tenslotte overtuigend met 155. De uitslagen luidden: TilburgNeder landse Problemisten: BerensBus 02. SnijdersVan Prooyen 02, Mutsers—Van Tol 11, Van HooftVan Sterkenburg 11, Van BeyenVan der Boogaard 02. De BekkerKleen 11, MastenbroekVan Prooy 02, KiewitsDe Ruyter 02, Van HooftDouma 11, Van GestelPennings 1—1. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Renovatie van Portland: Emanuel 2, Swansea: Helvetia S., Teignemouth, naar Zaandam: Vechtstroom, Poo le: Esso Guildford, Isle of Grain: Baden, Oslo; Lingestroom, Liverpool: Aun, Rotterdam; Goote, Liverpool; Bernd Leonard, Bremen; Soren Rask, Rotterdam. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Nacensce van Bremen; John M., Antwerpen; Konny M., Antwerpen; Ramona, Mohirana, voor IJmuiden. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Schokland naar Boston, kunstmest van IJmuiden; Phidias, Esbjerg, van IJmuiden; Viscount, Rotterdam; Joseph Frering, Monrovia, van IJmuiden: Toften, Antwerpen; Mercurius H., Dagenham; Triumph, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Edison, Rotterdam; Neth. Coast, Rotterdam; Thea. Bre men; Norfolk Trader, Felixtowe; Hoegh Shield, Antwerpen; Bilma, Le Havre, Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Aaltje naar Norwich: British Guide. Thameshaven; Vaiika, Udevalla. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). IIET WAS niet meer de moeite waard de sleepboot Holland, die na de capitulatie van Duitsland in zwaar beschadigde toe stand te Terschelling terugkeerde, op te knappen. Deze 233 ton metende boot was in 1915 gebouwd bij Smith's Dock Co Ltd te Middlesbrough en zij werd in 1930 onder de naam Beluga door de N.V. Scheep vaart z Maatschappij G. Doeksen Zonen gekocht van J. J. Esplen te Londen. De machine, met oliegestookte ketel, had een vermogen van 750 pk. De Holland was de eerste sleepboot onder die naam welke door deze Terschellingse rederij in de vaart werd gebracht. Dag en nacht lag de boot op station in de haven van West Terschelling om op 't eerste sein uit te va ren en de Holland was dan ook verschil lende keren in het nieuws wanneer een of ander schip zich in nood bevond. In augustus van het jaar 1939 nam de politieke spanning in Europa toe en in die maand begon ook het vorderen van sche pen door de Koninklijke Marine. In IJmui den werden trawlers gevorderd benevens enkele sleepboten van Wijsmuller. In Rot terdam kwamen sleepboten van L. Smit eveneens in dienst als bewakingsvaartuig. De gemeentebibliotheek te Velsen heeft de volgende nieuwe boeken aangekocht. Nederlandse romans en novellen: Charles, De vrouw van Jupiter; Van der Geest, Attentiesein neer; Hebbelinck, De trein reed door het dal; Limburg, Ik weet waar gij woont; Membrecht, Het einde komt vanzelf; Oosterbroek-Dutschun, Dwaaltocht naar het geluk; Vleugelhof, Mila in >teen; Andres, De schommel der liefde; Bauer, '^n mens is niet van steen; Catto, Mozes in de nboe. Cau, Gods erbarmen; Cecil, Bij gebrek ,n bewijs: Chilton, Aanval op de aarde; Cusack, littegolf in Berlijn; Koptjajewa, Dokter in Mos kou; Ott, De mannen en de zeenimf; Radford en Radford. De achillespees; Simenon, Maigret en het huis van de rechter; Symons, Een nozem misdaad; Weisenborn, De vervolger; De Wohl, De blijmoedige bedelaar; Pendèl, Zonder vleu gels en andere verhalen; Schmidt, Troost voor dames; Van de Walle, De overtocht; Italiaanse verhalen. Buitenlandse romans en novellen: Brandys, Die Mutter der Könige; Zuckmayer, Die Magda- lena von Bozen; Fuller, The father's comedy; Spark, The Bachelors; Snow, Muttiny and mur der; Van der Werf; De kniper op 'e skine Studieboeken: Luypen, De fenomenologie is een Humanisme; Lewis, De vier liefdes; Renckens, De godsdienst van Israël; Attema, De Ko ran; Van Dam, Wegwijzers op kruispunten; Van Dorp, Bouw en inrichting van groeiende bedrij ven: Bühler, De menselijke levensloop als psy chologisch probleem; Wilson en Littauer; Ver snellers; Maxwell, Mijn huis heeft vensters op de zee; Mesdag, De huisvrouw; Galjaard en Van Dijk, 52 weken tuinieren; Tute, Atlantic con quest; Woudstra, Geluid bij uw films; Dender- monde en Dibbits, Wegen naar morgen; De func tie van de kunst in onze tijd; Beeren, Beeldver haal, Aspecten van kerkbouw; Baaren, Bezielen de beelden; Van der Bijl, De toonschildering in de Matthaus-Passion; Hermans, De woeste wan deling, Dinaux, Gegist bestek; Snethlage, Jona than Swift; Reeser, De jeugdjaren van Anna Louisa Geertruida Toussaint 18121851; Greene, Afrikaans dagboek; Pollmann, Van tweeërlei minne; Verwey, Een op de onsterfelijkheid ge richte wil; Andreus, Groen land; Louvier, Poè- mes de l'alliance; Roland Holst, Onder koude wolken; Ionesco, ThéAtre, 2 dln.; Van het Reve, Commissaris Fennedy; Fry, Deze vrouw mag niet branden; Broby-Johansen, Kleding en het AaBe ervan; De Rek, Pas gisteren; Martelli, De man die Londen redde; Messer en Van de Waal, Prentenboek van Amsterdam; Kuby, De laatste verschrikkingen; Bekman, Christelijk erfgoed langs 's Heren wegen; Karhof, Gids voor Zee land; Johnsohn, Mexico; Schroevers, Op zoek naar de Dordogne. In IJmuiden is vanmorgen brand uit gebroken aan boord van de trawler Eg mont, die daar gisteravond was aange komen van de verre visserij bij IJsland. De Velsense brandweer heeft de brand met een nevelstraal geblust. De schade bleef beperkt, een houten trap verbrandde en er trad roetschade op. De brand ontstond in een der gangen, waar naar alle waarschijnlijkheid een brandend sigarettenpeukje of brandende pijptabak op de rubbermatten is gevallen. De politie van Velsen heeft in de Van de Vondellaan in Driehuis een auto onbeheerd aangetroffen. Het voertuig bleek te zijn gestolen in Haarlem. Twee Britse trawlers hebben de spits afgebeten van een serie proefnemingen, aarbij 'n deel van de visvangst aan boord geconserveerd werd in ijs, dat anti bioti- ca bevatte. Na succesvolle proeven, die eerder in Canada waren genomen, zijn de resultaten in Engeland nog eens grondig onderzocht en heeft de Britse regering haar fiat gegeven voor de behandeling van vis met anti-biotica. Een wetenschap pelijke staf van het Torry Research Sta tion bevond zich aan boord van de twee Britse trawlers om toezicht te houden op de wijze waarop de vis in het ijs werd gelegd. Een helft van de vangst werd behandeld met anti-biotica ijs, de andere helft met gewoon ijs. Na lossing van de vangst In Grimsby maakte de met anti-biotica behandelde vis een betere in druk dan de vis die in normaal ijs was gelegd, aldus Fishing News. De Britten gaan door met het experiment. De voorzitter van 't staatsvisserij-comi té der USSR heefi bevestigd, dat Sovjet trawlers voor de westkust van Afrika vis sen, maar hij wees er op, dat Japanners, Amerikanen, Noren, Fransen en Italianen hetzelfde (zouden) doen, zodat er niets bijzonders in mag worden gezien. De heer Ishkof zei, dat het geenszins een geheim is, dat de Sovjet vissersschepen uitgerust zijn met de modernste apparatuur voor het opsporen van visconcentraties en naviga tie. De Britse rederijen kunnen deze ap paratuur kopen in Rusland, indien zij er behoefte aan hebben, aldus de heer Ish kof, die bovengenoemde mededelingen deed aan een Sovjet persbureau, zulks naar aanleiding van hetgeen de defensie-mede- werker van de Daily Telegraph over Rus sische trawlers had geschreven, als waar schuwing, dat deze „vissersvaartuigen" in De kinderzegelactie 1962 in de gemeente Velsen heeft f 39.535.80 opgebracht. In 1961 was de opbrengst f 36.725,33. De opbrengst van de scholenactie was ln 1962 32.267, van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers afdeling VelsenIJmuiden f 2.133,65, UW afdeling Santpoort-Noord f 1.779, comité Santpoort-Zuid 1.955,79 en postkantoor IJmuiden en ressort 1.400,36. feite activiteiten ontwikkelen ter onder steuning van eventuele operaties van de Russische duikbootvloot in de Atlantische Oceaan. De regering van Ghana wil de vangst van zeevis opvoeren van 36.000 ton tot 150.000 ton per jaar. Zij heeft een bouw programma opgesteld waardoor Ghana rond 1970 zou kunnen beschikken over tien duizend kleine en 240 grote vissersschepen. De regering van Ghana is van plan de import van vis te elimineren, zo spoedig als de eigen vissersvloot voldoende vis op de markt brengt, waarbij prijsregelend zal worden opgetreden. De experimenten in Engeland, waar men aan boord van trawlers antibiotica in ijs verwerkt voor de conservering van de visvangst zullen vooralsnog geen navol ging vinden in Nederland Professor P. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor visserijonderzoek le IJmuiden, meent dat de experimentele ervaringen in Cana da en Engeland er nog niet toe hebben geleid dat hieruit voldoende conclusies zijn te trekken. Met het gebruik van an ti-biotica behoort men uitermate voorzich tig te zijn. SMALFILMCLUBS. In het Verenigingsgebouw aan de Schans te Beverwijk waren maandagavond leden van de Aalsmeerse Smalfilmclub op be zoek bij de smalfilmclub „IJmond Dubbel Acht". De gasten hebben een aantal reeds gejureerde films vertoond, waarover de leden van „IJmond Dubbel Acht" hun mening gaven. Daarna werd de mening van de jury voorgelezen, zodat het een zeer leerzame avond werd voor alle smal- filmers. De voorzitter van „IJmond Dub bel Acht", de heer C. Pauls, deelde mede, dat vijf clubs rond Amsterdam een groep hebben gevormd, met het doel tot uitwis seling van ervaringen te komen. Vele leden gaan binnenkort naar Krasnapolsky in Amsterdam, waar een aan'al documentaire films gedraaid zal worden. De sleepboot Holland kwam eind augustus 1939 als B.V. 2 zodanig in bedrijf. In de meidagen van 1940 ontbrak de mogelijk heid om naar Engeland uit te wijken en spoedig nam de bezetter het vaartuig in bezit. Het schip werd ingedeeld bij het Bergumgsschiffe Verband als B.S. III. Meermalen zagen we deze sleepboot in de IJmuidense vissershaven onder vreemd commando. Het schip keerde na de oorlog in ons land terug, maar de eerste Holland werd kort daarna voor de sloop verkocht. Er zou een nieuwe Holland voor in de plaats komen. Deze was reeds ver voor de oorlog in Groningen besteld, een grote sleepboot van 3000 pk, maar deze heeft nimemr voor de Rederij Doeksen dienst gedaan. In Duitse dienst werd deze boot op 29 april 1943 getorpedeerd. Het zag er voor deze sleepbootrederij somber uit. Ook de zeesleepboot Oceaan was verloren gegaan. Ter vervanging van de sleepboot Holland werd in Engeland een mijnenveger aangekocht, die in oorlogs tijd was gebouwd op de bekende werf van Cock, Welton Gemell in Beverley en onder de naam Scaravay behoorde tot de „Isles" klasse, een serie van ruim 80 schepen. Het casco was identiek aan dat van een stoomtrawler. Alleen werden de machine en ketel bij deze schepen meer naar voren geplaatst dan bij een trawler gebruikelijk. Het brughuis en de schoor steen bevonden zich dan ook in de mid scheeps De Britse admiraliteit bood vrijwel de gehele serie na de oorlog te koop aan. Veel landen konden er de verliezen aan schepen mee aanvullen en we zagen er later vele terug als coaster, maar ook als trawler. Een Belgische visserij maat schappij kocht er drie en ook de nieuw opgerichte Verre Visserij Maatschappij in IJmuiden liet er drie tot stoomtrawler ver bouwen. Een Franse rederij schafte zich ook een paar aan, maar liet de stoom machine en ketel vervangen door een mo tor. De Scaravay, die zoals gezegd bij de Rederij Doeksen terecht kwam, werd ver bouwd tot sleepboot en tevens ingericht voor het vervoer van passagiers ten be hoeve van de dienst West Terschelling- Harlingen v.v. Als Holland had de boot een inhoud van 470 reg. ton bruto bij een lengte van 46.46 m., breedte van 8.36 m. en een holte van 4,28 m. Het machinevermogen was opge voerd tot 1200 pk. Deze sleepboot, zie foto. heeft tot 1954 voor de Rederij Doeksen dienst gedaan en wel gedurende de laatste jaren als Holland II, daar men op 6 de cember 1951 in het bezit kwam van een nieuwe motorsleepboot Holland, een boot van 548 ton met een capaciteit van 2100- 3000 pk. De Holland II werd in 1954 ver kocht naar Iran en behoort onder de naam Giev, toe aan de National Iranian Oil Com pany. Maandag In IJmuiden werden maandag aange voerd 11.400 kisten vis. waarvan: 2458 kis ten tong en tarbot, 4 heilbot, 10 tongschar en schartong, 3385 schol, 75 schar, 12 bot, 1870 haring, 130 makreel, 460 schelvis, 970 wijting, 650 kabeljauw en gul, 17 leng, 2 ham, 1 poon, 1325 koolvis en 31 diversen. Prijzen, in guldens, per kilogram: heilbot 3,90-2,32; gr. tong 3,50-3,20; grm. tong 2,20- 1,96; kim. tong 2-1,78, kl. tong I 2.14-1,88; kl. tong II 1,60-2,40 en tarbot I 3,90-3,50. Per 50 kilo: tarbot IV 96-67; schartong 25-22; gr. schol 9-5,20; grm. schol 8,55-6,50; kim. schol 16-10,50; kl schol I 20-14.50; Kl schol II 34-18; schar 40-19; bot 11-5; verse haring 32-11,20; makreel 42-37; gr. schelvis 77-62; grm. schelvis 69-50; kim. schelvis 76-65; kl. schelvis I 75-62; kl. schelvis II 52-24; wijting 36-8; gr. gul 41-31; middel gul 37-31; kl. gul 38-34; kl. leng 31; ham 96; poontjes 4) en kl zwarte koolvis 24-21. Per 125 kilo: gr. kabeljauw 192-90; gr. zwarte koolvis 70-56: gr. witte koolvis 94 en gr. leng 84-68. Besommingen, in guldens: KW 167 11.870. 26 5.130. 121 24.340, 10 3.100, 199 2.930, 207 3.950, 166 5.070. 161 4.970, 169 3.790, 114 5.000 104 2.690, 24 6.730, 28 5.150. 101 15.840, 172 5.670, 174 11.480, 103 5.870, 137 3.860, 186 3.750, 146 6.250, 178 4.070, 29 10.700 61 1.520. 109 1.940, 131 3.500. 30 8.280. 92 3.260. 96 3.240, 160 2.030. 118 2.290, 68 2.800, IJM 4 4.170, 7 3.600, 60 2.400. 45 5.000. 62 2.600, 61 3.470, 81 2.650. 38 3.630, 64 2.490, 30 3.400, HD 125 4.400, MD 1 3.590. Aanvoer van dinsdag Te IJmuiden voerden vanmorgen zeven tig schepen in totaal 9.630 kisten vis aan. waarvan 320 schelvis, 1.050 wijting. 290 gul en kabeljauw, 1.620 koolvis, 430 haring. 150 makreel, 2.750 schol, 100 tarbot, 380 va ria, 540 roodbaars, 4.500 stuks stijve kabel jauw en 100.000 kilo tong. Prijzen van dinsdag Per kilo, in guldens: tarbot 3,603. heil bot 4.403,70, grote tong 3.403,20, groot middel tong 2,10—1.88 kleinmiddel tong 1.961,76, tong I 1—1.86. Per 125 kilo: grote kabeljauw 11273 middel kabeljauw 96—68, grote koolvis zwart 68—38, middel koolvis zwart 57—31. grote leng 7964. Per 50 kilo: gul I 46—38. gul II 43—35. gul III 3832, koolvis I zwart 2318, kool vis II zwart 22—17. grote schol 9—7,20. middel schol 8,40—7.80, kleinmiddel schol 16—14. schol I 19—13. schol II 28—19. schol III 2719, schar 3427,'bot 7. poon 36, wij- GROENTE VEILING. De noteringen op de groenteveiling te Beverwijk waren maandag: rabarber 95— 110, prei 60200, knollen 1956, waspeen 19—65, winterpeen 11—23, witlof 98—135. rode kool 56, spruiten 8090. ting 3316, grote schelvis 5447, middel schelvis 5043, kleinmiddel schelvis 61 53, schelvis I 6152, schelvis II 5543, leng I 28, lom 27, roodbaars 21—17, wolf 21, haai 21, grote kuit 17—11, kleine kuit 72— 65, schartong 208, tarbot 144—75, griet 68—41. Per regel: grote kabeljauw 7548, middel kabeljauw 4629. Per stuk: haai 208. Aanvoer In Scheveningen Te Scheveningen werden vanmorgen aangevoerd: 10 kisten schelvis, 200 wijting, 150 gul en kabeljauw, 350 koolvis, 250 ha ring, 100 makreel, 900 schol. 350 stuks stijve kabeljauw en 26.000 kilo tong. In Amsterdam is een bastaardhond on ver verdachte omstandigheden overleden nadat het dier zijn dertienjarige begeleidster had gebeten. Volgens dr. Noor- dam van de G.G. en G D. staat het niet vast dat de hond aan rabies is overleden, omdat het dier in december 1962 tegen deze ziekte was ingeënt. De hond kan een hersenvliesontsteking hebben gehad. De G.G. en G.D zal het onderzoek van het kadaver van de hond afwachten alvorens het meisje tegen hondsdolheid te vaccineren. In Tubbergen is de 39-jarige J. H. Lo- man uit Tubbergen, om het leven geko men, toen de bestuurder van de wagen, waarin hij zat. tegen een boom reed. De 45-jarige groentehandelaar B. L. Hen driks uit Tilburg is met zijn bestelauto op het gladde wegdek van de Ringbaan noord te Tilburg geslipt. De wagen kan telde. waardoor de bestuurder er uit viel en onder de auto terecht kwam. Het slacht offer overleed ter plaatse. De zesjarige Koenie Coenes is in Zeven huizen (Groningen) bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. Toen hij uit school kwam en met zijn fiets plotseling de weg overstak werd hij aangereden door een personenauto. De 77-jarige weduwe J. M. B.-van D. uit IJmuiden-Oost die op 20 februari was aan gereden door een personenauto, is giste ren in het Antoniusziekenhuis te IJmuiden aan de opgelopen verwondingen overle den. Op de rotonde van Rijksweg 4a onder Leidschendam is de 56-jarige heer H. Bouw man uit Arnhem dodelijk verongelukt, toen zijn auto slipte en uit de bocht vloog.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4