Opvarenden van de Miraflores zwommen voor hun leven Aanvaring niet te voorkomen Spaanse protestanten zijn niet gerust op een lotsverbetering Zij vragen zich af wat er zal gebeuren als Spanje niet wordt geaccepteerd Verzoekschrift van Anti-vivisectie stichting DINSDAG 26 FEBRUARI 1963 6 Molentocht per auto over het ijs Brandwachts kregen blaren bij blussing van plastic Boete voor arts die auto's bekraste Nederlandse kunst naar Antwerpen Geval van tbc op torpedobootjager Hirosjima, 6 augustus 1945, 08.15 uur Zijstroming fataal Consternatie Slachtoffer van kolendamp Gewetensvrijheid erkend Over een half jaar? len der kerk noodzakelijk is met het oog op de moderne uitdrukkingswijze van de gewetensvrijheid. Op grond van de pasto- rele en oecumenische richtlijnen van het tweede Vaticaanse Concilie moet de juri dische wetgeving in Spanje inzake de gods dienstvrijheid aangepast worden aan het actuele handelen en denken van de kerk. Ook moet zij rekening houden met de eisen van het algemeen welzijn van het Spaanse volk dat bezig is zich te voegen naar de internationale organen en de geestelijke en politieke structuren van de Europese en westerse gemeenschap. Het Spaanse volk is niet bevreesd een verandering in zijn wetten aan te brengen, die door de huidige omstandigheden van kerk en we reld wordt geëist" aldus de bisschop. Advertentie KAAS UIT HET VUISTJE Kent u Leidse, Friese, Hervese, Kanter kaas? Wees niet een kennig: houd van méér kazen! i Duikers van de Engelse marine hebben in de haven van Portsmouth een demonstratie gegeven met de nieuwe apparatuur welke hen ter beschikking staat. Op de foto zien we bijvoorbeeld een duikklok, welke het de mannen mogelijk maakt tot op grote diepte af te dalen om neuskegels of andere waardevolle apparatuur te bergen. De duikers behoeven niet meer te werken in de zware en onhandige duikers- pakken, doch kunnen volstaan met het dragen van de zgn. kikvorspakken. Op de foto is duidelijk de krans zuurstof- cylinders te zien, welke voor de be nodigde lucht onder water in de klok en in de zich daarin bevindende de- compressieruimte zorgt. Voor donderdag 28 februari en zaterdag 2 maart heeft de Alblasserdamse ijsclub molentochten per auto over de bevroren waterwegen in de Alblasserwaard georga niseerd. De start is van 11.00 tot 14.00 uur uit het centrum van Alblasserdam. De 90 kilometer lange route voert de deel nemers langs een 50-tal molens. Gereden wordt over het ijs van de Alblas, de Graaf stroom, de waterwegen van de Neder- waard, de Overwaard §n de Giessen. Te vens worden op deze dagen puzzeltochten met arresleden georganiseerd, waarvan startplaats en starttijd dezelfde zijn. In Amsterdam heeft vanmorgen brand gewoed in de kelder van een ijzerhandel aan de Groenburgwal, waar een grote voorraad plastic tuinslag lag opgeslagen. De brandweer wist het vuur tot de kelder te beperken. Twee brandwachten raakten bedwelmd en zes anderen moesten even eens voor behandeling van blaren, ont staan door chemische inwerking van de plasticdampen op de huid, naar een zieken huis worden gebracht. De Haagse rechtbank heeft een 65-jarige arts uit Voorburg wegens het bekrassen van auto's, die in de omgeving van zijn huis geparkeerd stonden, veroordeeld tot een boete van 200,Nadat een jaar lang bij de politie klachten over het be krassen van auto's waren binnengekomen zagen twee vrouwen dat de arts met zijn hand langs enkele auto's streek. Zij waar schuwden de politie, die de arts bekeurde. Nadien is het bekrassen van auto's op gehouden. Er was tegen de dokter, die ten stelligste ontkende, een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan drie voorwaar delijk, geëist. De moderne Nederlandse kunst zal be langrijk vertegenwoordigd zijn in een ten toonstelling, die in mei in de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten te Ant werpen zal worden gehouden. Onder auspi ciën van de Unesco werken zeventien Ne derlandse organisaties aan deze manifes tatie mee. De scheepsramp bij Bath, waar twee tankers op elkaar voeren en daarna in brand vlogen, heeft grote ontsteltenis gewekt. Volgens de verschillende ver klaringen moet de ramp zich aldus heb ben voltrokken: Vrijwel onmiddellijk nadat de „Abade- sa" zijn neus in het middenschip van de „Miraflores" had geboord, ontstond brand aan boord van de Panamese tanker. Bemanningsleden sprongen, soms bran dend als fakkels, overboord in het ijskou de water van de Westerschelde. Daar moesten zij zwemmen voor hun leven want de brandende olie verspreidde zich snel over het wateroppervlak. De presidente van de Anti-vivisectie stichting, mevrouw mr. M. Stuart, en enige bestuursleden van deze stichting hebben aan de minister van Justitie een verzoek schrift overhandigd, voorzien van 17.000 handtekeningen, in verband met de aan houdende transporten van dieren naar buitenlandse vivisectielaboratoria. In het verzoekschrift wordt erop gewe zen, dat de uitvoer en doorvoer van huis dieren en andere hogere diersoorten naar buitenlandse vivisectie-laboratoria nog steeds voortgang vindt. Bij de parlemen taire debatten over de Dierenbescher mingswet in juni 1960 is, aldus het ver zoekschrift, een vergelijking gemaakt met de middeleeuwse slaventransporten via ons land en gesproken over de minder gunstige reputatie, die wij ons door dit soort transporten op de hals halen. De Anti-vivisectie-stichting zegt in het bezit te zijn van berichten en foto's, waaruit blijkt dat de dieren, die voor 'n deel zelfs naar Oost-Duitsland worden vervoerd, in vele gevallen op afzichtelijke wijze wor den verminkt. Voorts zegt de stichting verontrust te zijn over het trage werk tempo van de commissie, die een onder zoek zou instellen naar de aard en om vang van de vivisectie. Tenslotte wordt de minister verzocht te willen bevorderen, dat de artikelen 2 en 3 van de Wet op de Dierenbescherming, waarin bepaald wordt, dat deze handel aan een vergunning is gebonden, zo spoe dig mogelijk in werking zullen treden. In Den Haag is opgericht een werk groep van de „Crusade against all Cruel ty to Animals," welke organisatie alle vormen van wreedheid jegens dieren be strijdt. De werkgroep bereidt een filmtour nee voor in Den Haag, Haarlem, Amster dam, Rotterdam en Utrecht. De president van de organisatie, Mi chael Fryer, en de secretaresse, mej. Margaret Cooper, hebben in januari een bezoek aan ons land gebracht en onder auspiciën van de Anti-vivisectiestichting lezingen gehouden. In het voorjaar zullen zij nogmaals naar Nederland komen. Bij een der opvarende van de torpedo- bootjager „Rotterdam" is vermoedelijk tbc geconstateerd. De jongeman is 'in een ziekenhuis in Willemstad op Curagao op genomen. De torpedoboot jager zou zaterdag zee kiezen voor een oefenreis van zes we ken, maar omdat de jongeman uiteraard contact had gehad met de andere opvaren den besloot de marineleiding, dat de gehe le bemanning moest worden doorgelicht. In het ziekenhuis van Willemstad zijn alle tweehonderdzestig opvarenden onderzocht. Bij dit onderzoek kwamen geen nieuwe gevallen aan het licht, zodat de „Rot terdam" zaterdag op oefenreis is gegaan. TOKIO Wegwerkers hebben bij Hi rosjima een muurkiok uitgegraven, die door de ontploffing van de atoombom op 6 augustus 1945 was stil blijven staan. De klok bevond zich op ongeveer twee kilo meter van het centrum van de ontploffing. De wijzers, het glas en de wijzerplaat wa ren tot één geheel versmolten en wezen het tijdstip van de ontploffing aan: 08.15 uur. De klok zal worden tentoongesteld in het museum van Hirosjima, dat is opgericht ter herinnering aan de ontploffing van de atoombom. De uit Genua afkomstige kapitein Niver- do het grootste deel van de bemanning van de „Miraflores" bestond uit Italianen en de Belgische loods bleven aan boord. De laatste werd later gewond uit de Wes terschelde opgevist. Het was een gelukkige omstandigheid dat zich op het tijdstip van de ramp nogal wat kleine boten in de buurt bevonden, omdat er gewerkt werd aan het wrak van de „Alca", het schip dat de vorige week op bijna dezelfde plaats na een aanvaring in brand vloog. De bergingsboten van Van den Akker hebben de meeste drenkelingen van de „Miraflores" uit het water ge haald. 29 mensen, onder wie de echtgenoten van de kapitein en de eerste machinist, die zelf ook tot de geredden behoorde, wer den bij Bath aan wal gezet. Vier anderen zijn naar Hansweert gebracht, waar één van hen, een stoker, inmiddels bleek te zijn overleden. Bij zijn aankomst in Bath vertelde de roerganger, de Belg Roger Careel, dat de „Miraflores" plotseling door een zijstro ming was weggeduwd. Hij had onmiddel lijk de loods gewaarschuwd, die samen met hem had getracht de tanker weer in de koers te brengen. Terwijl zij daarmee be zig waren naderde echter de „Abadesa". Een aanvaring kon niet meer worden vermeden. De „Abadesa" was aanvankelijk met zijn ankerketting in het gapende gat in de „Miraflores" blijven steken. De beman ning slaagde er echter in tijdig het schip weer los te krijgen, waarna verderop het Twee vrouwen hebben de ramp over leefd, de echtgenoten van de kapitein en de eerste machinist. vuur aan boord van de Brit kon worden geblust. Later op de avond brak echter opnieuw band uit op deze tanker, zelfs van zo ernstige aard dat de opvarenden het vaar tuig moesten verlaten en in Hansweert aan land werden gezet. Ook deze tweede brand kon echter worden bedwongen. Om elf uur gisteravond was men ook het vuur op de „Miraflores" meester. De bergers konden vastmaken, waarna het schip uit de vaargeul kon worden gesleept. Inmiddels was nog een derde schip in moeilijkheden geraakt: de eveneens onder Panamese slag varende „George Livar- nos" (18.790 ton), die aan de grond liep bij een poging de brandende „Miraflores" te ontwijken. In Bath, een klein gehucht onder aan de dijk langs de Westerschelde, bracht de ramp grote consternatie teweeg. De huis vrouwen zagen zich geplaatst voor de op gave de hier aan wal gebracht 29 dren kelingen van schone kleren te voorzien. Later werden de drenkelingen naar het dorpshuis in Rilland vervoerd, waar zij wat op verhaal konden komen. Vier ern stig gewonden werden naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom overgebracht. Het Nauw van Bath begint voor de scheepvaart langzamerhand een onheil spellende klank te krijgen, want honderd meter uit de kust steken ook al de schoor stenen en de mast van het drie jaar gele den na een aanvaring gezonken Turkse schip Aidin boven het water uit, terwijl twee kilometer verderop het wrak van de dé vorige week in brand gevlogen „Alca" ligt. Het ligt in de bedoeling dat in augustus een tentoonstelling van Belgische beelden de kunst naar Nederland komt. Overlevenden van de „Miraflores" komen op verhaal in het dorpshuis van Rilland Bath. In Laren (N.H.) heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, waar door mevrouw C. S. BoelsmaJaggie om het leven is gekomen. Haar echtgenoot, de tachtigjarige heer K. Boelsma, is in zorg wekkende toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Prof. Otto B. de Kat zal de tentoonstel ling in Antwerpen inrichten, die 120 schil derijen, veertig beeldhouwwerken en der tig stukken grafiek zal omvatten van Ap pel, Benner, Andrea, Van Heel, Drayer, Kamerlingh Onnes, Van Heel, Westerik, Fernhout en vele anderen. heeft de hoogste kerkelijke raad in Span je een ontwerpstatuut aangenomen, dat de protestanten alle rechten die ik hier boven noemde, garandeert. Het ontwerp is naar Rome gezonden om pauselijke goed keuring te verkrijgen en zal daarna door het Spaanse parlement worden gejaagd. Mogelijk zal de Spaanse protestant binnen een half jaar voor het eerst sinds tiental len jaren openlijk voor het voetlicht tre den. Zijn kerken zullen niet meer, zoals vroeger incidenteel gebeurde, worden ver nield en hij zal niet langer jaren in de ge vangenis worden geworpen omdat hij als soldaat weigert te knielen voor de Heilige Maagd. Hij zal bijbels mogen drukken en verspreiden, hij zal zijn kinderen mogen onderwijzen op de manier waaraan hij de voorkeur geeft en hij zal zijn doden mogen begraven op een plaats waarvoor hij zich niet hoeft te schamen. En, ook al heeft het regime dan poli tieke bijbedoelingen, het zal een schone dag zijn in het leven van een „paria" in de Spaanse maatschappij. (ANP) De bisschop van Huelva, mon seigneur Pedro Cantero heeft onlangs be slist, dat een protestantse jongen op de lagere school vrijgesteld moet worden van godsdienstonderricht. De jongen bezoekt de school van de parochie van het Heilig Hart in Huelva, waar de kinderen thans op de eerste Heilige Communie worden voorbereid. Naar aanleiding van zijn be slissing heeït de bisschop verklaard: „De roomskatholieke kerk respecteert de gods dienstvrijheid. Daarom dient de parochie het geweten van dit kind te eerbiedigen". „Deze persoon is evenzeer een kind Gods en een Spaanse burger als zijn schoolka meraadjes. De rooms-katholieke eenheid van Spanje en de belijdenis van de Spaan se staat zijn volmaakt te verenigen met de uitoefening van alle natuurrechten en van alle wettelijke vrijheden van de Span jaarden, die niet rooms-katholiek-gelovig zijn". De beslissing van de bisschop heeft veel commentaar onder de diocesane geeste lijkheid uitgelokt, die er bijzonder mee in genomen blijkt te zijn, aldus meldt het A.N.P. „De Spaanse staat heeft zijn wetgeving ten aanzien van de protestanten altijd ge grond op de rooms-katholieke beginselen, waarbij rekening werd gehouden met het algemeen belang der kerk, van de volken en de internationale gemeenschap. De eisen van het algemeen belang zijn thans in Spanje en in de hele wereld veranderd, zodat ook een aanpassing van de beginse- Van een medewerker) MADRID, februari 1963. - Een lichte, ironische rimpel verschijnt op het voor hoofd van de Madrileense predikant, wanneer ik hem de optimistische krante artikelen laat zien, waarin wordt voor speld dat het harde lot der protestantse minderheid in Spanje binnen zeer korte tijd belangrijk zal worden verzacht. Hij legt het dunne bundeltje knipsels voor zich op tafel, pakt dan een dik boek, laat mij de titel zien en legt het bovenop de artikelen. Het dikke boek heet: „Religieuze vrijheid in Spanje". Het is een felle uiteenzetting van twee Spaanse geestelijken, die beiden tot de slotsom komen dat de Spaanse protes tanten geen duimbreed terrein mogen winnen. „Kijk", zegt de predikant, en wijst op de onder het boekwerk in de verdrukking komende knipsels. „Zo is onze positie nu ongeveer. Natuurlijk is er een beweging in Spanje om ons gro tere vrijheid te geven, om onze huwe lijken te erkennen, om onze seminaries met rust te laten en bovenal om onze kerken een legale positie te geven. Maar op al deze pogingen drukt het zware gewicht van de meest behoudende ele menten in de Spaanse rooms-katholieke kerk. Zij geloven dat de Spaanse nationale eenheid slechts bewaard kan blijven wan neer er niet getornd wordt aan de reli gieuze eenheid in Spanje en zij hebben daarmee een sterk argument tegenover de regering. Zij geloven niet dat protes tanten en rooms-katholieken als broeders die allen dezelfde God dienen, kunnen sa men leven. Zij zier onze pogingen om het protestantisme in Spanje te verbreiden niet alleen als een ondermijning van de alleen zaligmakende moederkerk, maar bovendien als een ondermijning van de Spaanse staat zélf". Ik luister wat teneergeslagen. De knip sels en de, weliswaar niet officieel beves tigde, maar toch wel uit zeer hoge krin gen stammende, geruchten waren zo op timistisch van toon, dat een dergelijke re serve van de zijde der protestanten zelf mij bijna als een koude douche overvalt. Gaat u zelf de veranderingen maar eens na die volgens verschillende bronnen in de positie der Spaanse protestanten zouden komen. In de eerste plaats zouden mensen die in de roomkatholieke kerk zijn gedoopt maar later protestant zijn geworden bui ten die kerk kunnen huwen, wat tot nu toe verboden was. De voor een protestant vrijwel onhoudbare situatie deed zich voor, dat hij (of zij) in een rooms-katholieke kerk moest trouwen, omdat hij, of hij het daar nu mee eens was of niet, zijn gehele leven geacht werd onder de jurisdictie van de rooms-katholieke kerk te vallen. In de tweecfe plaats zouden de prostestantse ker ken wettelijk worden erkend, terwijl zij tot nu toe als „buitenlandse handelsfirma's" optreden. Verder zouden de protestanten oificieel toestemming krijgen om scholen, seminaries en ziekenhuizen te stichten, ter wijl zij tevens bijbels zouden mogen druk ken en uitdelen. Een andere belangrijke vooruitgang zou de toestemming zijn om eigen kerkhoven te hebben. Tot nu toe mochten, en wilden, protestanten niet in gewijde grond worden begraven, reden waaróm hij soms ter aarde werden besteld op gedeelten van 't kerkhof, die in het al gemeen bestemd zijn voor „buiten de wet gestelden". De concrete klacht van de Spaanse protestant is dat zijn doden „tus sen moordenaars en overspeligen" moe ten worden begraven, omdat er geen an dere oplossing is. Alle genoemde punten zouden dus in het voordeel van de protestant veranderen en bovendien zou hij officieel gerechtigd wor den om openbare functies te vervullen, behalve dan de functie van staatshoofd, maar dat geldt ook in sommige andere landen. Fernando Maria Castiella y Maiz, de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, die een belangrijk aandeel heeft gehad in het ontwerpen van een wet ter verbetering van het harde lot van de protestanten in Spanje. De minister heeft onder meer ten Vaticane een plei dooi gehouden voor een tegemoetkomen de houding van kerk en regime jegens de protestantse minderheid. En toch zijn de verschillende protestan ten die ik sprak niet zonder meer blij met de (mogelijk) op komst zijnde ver anderingen. Daarvoor bestaan twee rede nen. In de eerste plaats vrezen zij dat de nieuwe houding van de Spaanse staat ten opzichte van de protestantse minder heid niet vrij is van opportunisme. Spanje zoekt toenadering tot het Westen en het is er zich zeer goed van bewust, dat de vijandige houding van het regime tegen over de protestant een der grootste strui kelblokken is voor de zeer begeerde wij ziging die er moet komen in de nogal vast geroeste meningen over dit land. Het re- g' e heeft dus politiek belang bij 'n sehap- pelijker behandeling van het protestantis me en het geeft dit ook eerlijk toe. De afge lopen jaren hebben de ambassades in Madrid het ministerie van Buitenlandse Zaken gebombardeerd met klachten over de onhoudbare positie van de protestant in Spanje en ook de Spaanse gezanten in het buitenland worden vrijwel dagelijks op onaangename wijze met het probleem ge confronteerd. „Alles goed en wel", zo redeneert de Spaanse protestant, „maar wat gebeurt er wanneer er wijziging komt in de toe naderingspolitiek? Waar blijven wij wan neer Spanje de toegang tot de E.E.G. zal worden geweigerd en wanneer de Verenig de Staten om welke reden ook, het mili tair en economische pact met Franco niet willen verlengen? Zal Spanje dan opnieuw terugvallen in het isolationisme van twin tig jaar geleden? En zal het regime, wan neer de politieke redenen voor een bete re behandeling van de protestant niet meer bestaan, niet onmiddellijk terugkeren tot de oude onverdraagzame toestand? Met deze bange vragen op de achter grond wenst de Spaanse protestant vóór alles een verandering in de instelling van het regime en wat eigenlijk nog be langrijker is van de Spaanse geeste lijkheid. Pas als die er komt zal ook de grote vijandigheid die de Spanjaard ten opzichte van net protestantisme voelt, af nemen en zal er mogelijk een tijdperk aanbreken, waarin de protestant met rust gelaten wordt. Toch hebben de protestanten hier alle reden om de toekomst optimistisch tege moet te zien. Een week of wat geleden

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6