In Canberra komt de I Muiterij op het Vrouwenschip Tante Patent en buurman Bezig PANDA EN DE BEWOGEN BEWEGER Ofts vervolgverhaal EUROPA HEEFT DE RIJKSTE KEUZE AAN DAGBLADEN door Henrick Binder ttflflttMAMI NU MODERN WASSEN WASMACHINE BLAUW WOENSDAG 27 FEBRUARI 1963 slechts 15 cent met Reckitts Toch betalen de ouders geen cent school geld. Wel moeten zij een kleinigheid bij dragen voor spelmaterialen en leermidde len. De kleuteronderwijzeresjes zijn ge diplomeerd en worden volledig door de overheid betaald. En overigens hebben de Canberranen zoveel plezier in dit open luchtschooltje dat er totnogtoenooit gebrek is geweest aan donateurs. Dertien inbraken. De rechtbank te Alkmaar heeft een 33-jarige machinebank werker uit Den Haag veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens het plegen van dertien inbraken in Alkmaar, Roer mond, Den Helder, Den Haag, Winschoten, Veendam en Gennep. Hij had hierbij 7000 gulden buitgemaakt. EUROPA HEEFT het grootste aantal dagbla den van alle werelddelen en de Zweden zijn de gretigste afnemers daar van, zo staat in een rap port van de UNO dat thans is gepubliceerd. Het document, dat door secre taris-generaal Oe Thant aan de commissie voor de rechten van de mens is voorgelegd in het bestek van een studie over de vrijheid van voorlichting, vermeldt voorts dat in Japan meer films worden vervaardigd clan in enig ander land en dat de Rus sen de hartstochtelijkste bioscoopbezoekers zijn. WAT HET AANTAL dagbladen betreft gaat Europa aan de spits met 2500 kranten, gevolgd door Noord-Amerika met 2200 stuks waarvan 78 procent in de V-S. In Brittannië consumeren elke honderd mensen da gelijks 51,4 dagbladen, in Luxemburg 50 en in Zwe den 46,2. In totaal ver schijnen over de gehele wereld 8000 dagbladen met een oplage van 290 miljoen exemplaren. 155 persbureaus in 80 landen zorgen voor de nieuws- verspreiding. Europa gaat ook hier met 59 persbu reaus voorop. In Azië zijn 39 persbureaus, in Afrika 21, Zuid-Amerika 20 en Noord-Amerika 11. „In ongeveer 30 onaf hankelijke staten in Afri ka, Azië en Latijns-Ame rika ontbreken deze ba sisdiensten nog", aldus het rapport. Vijf girote agentschappen: Reuter's (Engeland) Associated Press en United Press International (V.S.), Agence France Presse (Frankrijk) en Tass (Sov jet-Unie) voorzien de ge hele wereld van nieuws, uit de gehele wereld. IN HET RAPPORT wordt het aantal radiozenders op 12.550 vastgesteld en dat van de ontvangtoe stellen op ruim 385 mil joen. Hier neemt Noord- Amerika met 5700 zen ders en 190 miljoen ont- vanginstallaties of 72 op 100 inwoners, de eerste plaats in. De V.S. eisen 88 procent van het aantal ontvangers in Noord- Amerika op. In Europa hebben Denemarken, Oost-Duitsland, Luxem burg en Zweden met meer dan 30 toestellen op de honderd mensen de grootste luisterdichtheid. Noord-Amerika leidt ook wat de televisie betreft: ruim 62 miljoen ontvan gers en 745 stations. In Europa hebben Italië en W.-Duitsland het groot ste aantal televisiesta tions en heeft Engeland de meeste televisietoestel len: 11.5 miljoen of 21,8 op de 100. inwoners. WAT DE FILMS betreft neemt Azië de helft van de wereldproduktie voor zijn rekening. Japan, India, Hongkong, de V.S., Italië, Frankrijk, de Sov jet-Unie, Turkije, Groot- Brittannië en West-Duits- land zijn in die volgorde de belangrijkste produ centen. De Russen gaan het meest naar de bios coop gemiddeld 17 maal per persoon per jaar. In Europa is het gemiddelde van het bioscoopbezoek negen maal per jaar, waar Italië (15,1) en Oostenrijk (15) belangrijk boven uit stijgen. bedoel ik." „Mooi, dan geven we hem iets dat hij prettig vindt," zei de heer Soep, „iets, dat die gevoe lens van hem zal prikkelen. Laat dat maar aan Arnold B. over!" De fabrieksdirecteur liep naar de telefoon en draaide gejaagd een nummer „Hallo?!" riep hij, „heeft u nog van die oprechte oude priklimonade? Ja, die drie sterren bedoel ik. Stuur me drie kisten, juf frouw. Maar vlug!!" 45. Inertus Zielepopel staarde hulpeloos naar het roersel, dat hij in de bankschroef had geklemd. „Voor uit, ga aan het werk!" zei de heer Soep dringend, „maak er een zelfbeweger van, waar ik wat aan héb! Waar wacht je op?" „Ik kan geen roersels maken als ik niet geroerd ben," antwoordde Zielepopel. „Nou, ontroer dan, man!" riep de heer Soep ongeduldig. „Dat gaat niet zomaar vanzelf," zei Panda verontwaardigd, „er moet iets zijn dat hem roert, dat hij prettig vindt, eigenlijk het woord niet. Ze zag er wat verfom faaid uit en zelfs een tikje angstaanjagend. „Wat hamer.bromde Buurman Bezig. „Waarom gaat mevrouw de ruïne binnen, net als wij doende zijn de boel omver te halen? Ze zal onder het puin te recht komen. Kijk uit, dame!" riep hij met donde rende stem. „Opgepast.Wegwezen!" „Ik geloof dat ze op het punt staat om uit het raam te sprin gen" riep tante Patent. „O, laten we proberen haar te redden". Ze maakten zich verder los uit de grint- hoop en renden zo hard ze konden naar de oude ruïne. 3). Deksels!" schreeuwde Buurman Bezig, toen hij zijn hoofd weer vrij had. „Die stomme stuip hommels! Die niksnutten van kliskoppers! Een hele bak grint storten ze over ons heen.ik zal ze be taald zetten..." „Kijkt u daar eens..." nep tante Patent.„daar hangt iemand uit het raam van de oude klooster-ruïne. Juist nu men bezig is de hele muur omver te halen. O, Buurman Bezig, het is een dame! Straks valt ze met muur en al naar bene den". Buurman Bezig volgde haar blik en inder daad. voor een der ramen in de bouwvallige kloos termuur stond een dame. Althans.dame was 3 67) =3 3 Maar hij wist zelf niet, dat dit in- 3 derdaad arme en domme meisje hem 3 vereerde en van hem hield, hem zelfs H aanbad en eenvoudig niet de moed H vond, vertrouwelijk met hem te spre- 5 ken. 3 „Luitenant," zei Jane King zacht- 3 jes, „overmorgen, in de nacht voor- 3 dat we in Rio aankomen, willen Edith 3 Sharow en Sarah Sabolah zich met de vierde en vijfde afdeling van het 3 schip meester maken." 3 Toen knikte ze en liep geheel ont- daan naar buiten. George keek haar na, volkomen ver- 5 bijsterd. Hij wist onmiddellijk dat 3 juist dat, wat ze niet zei, het erg- ste was. 3 Die dames wilden dus een spelletje 3 met hem gaan spelen. Hij dacht na. f§ Het was precies als vroeger in Lon- den. Zijn gedachten gingen snel en vonden alle aansluitingen, die ze nodig 3 hadden. j§ Hij moest elk opzien vermijden, §j hoe hij ook handelde. Maar hij móest 3 handelen. En hij wist ook hoe. s Hij ging naar de kapitein. 3 „Kapitein Aitken," zei hij, „we zul- len twee vrouwen voor de verdere 3 duur van de reis in de ijzers moeten n laten sluiten. We zullen hen later wel verhoren. Maar eerst zou ik die bei- Eg de vrouwen in de ketens willen zien. 3 Gaat u ermee akkoord?" H „Met zulke dingen ga ik altijd ak- koord," zei Aitken. 3 „Ik heb zes man nodig." 5 „Voor twee vrouwen? Wie zijn 't 3 dan?" H „Sharow en Sabolah." 3 „U hebt al mijn bijval," zei Ait- 3 ken. Nicol werd geroepen. Zes man traden aan. „Is de achterste cel in 3 orde?" vroeg George. „Helemaal in orde," antwoordde 3 Nicol. „Ik ga vast naar beneden om 3 de deur open te maken. Wie moet er 3 in?" „Dat zult u beneden wel zien," 3 antwoordde George kortaf. g§ Het was een prachtige vredige mor- 3 gen. De „Julian" zeilde voor een flin- 3 ke zuidenwind uit, zodat de bries die door de vensters van het benedendek 3 woei, een aangename verkoeling bracht 3 Maar ook buiten dat voelde iedereen 3 zich gelukkig. Over twee dagen zou- den ze immers in Rio zijn! 3 De ene helft van de opvarenden 5 was blij om de afwisseling, die de s landing met zich zou brengen, en de 3 andere verheugde zich al op „de laat- 3 ste nacht vóór Rio!" 5 Maar toen zag opeens Edith Sharow j§ dat Jane King met een vreemd ver- li trokken gezicht naar buiten ging. Ze 3 was doodsbleek en vermeed opvallend, 3 naar de fluisterhoek te kijken. 3 Edith gaf Nelly Cashenbeeg een wenk. 3 Die kwam net te laat, ze zag nog, j§ dat Jane in de richting van de hut van de luitenant liep. Opgewonden 3 kwam ze het beneden vertellen. 5 Zowel Edith als Sarah schrok 3 ontzettend. Ze staarden elkaar met 3 grote ogen aan. Toen zonk Sabolah 3 als een zak op haar bank ineen. Sha ll row liep naar het bed en begon het 3 zenuwachtig om te woelen. Ze zocht 3 haar mes. Sarah zag het: „Laat het 3 maar," hijgde ze. 3 Toen kwam Jane tot hun grote ver- bazing weer terug. Veel te snel voor H een bekentenis bij de luitenant. Ze 3 kon maar nauwelijks een minuut bij 3 hem geweest zijn. Ze liep direct op de tafel van Sharow en Sabolah toe. 3 Sharow vroeg haar onmiddellijk: „Wat 3 had jij bij de luitenant te zoeken?" 3 „Het is helemaal Nunham niet," 3 zei Jane zacht, „ik heb me vergist." „Heb je hem iets gezegd?" siste 3 Sharow. 3 „Helaas wel," antwoordde Jane. Ze 3 verwachtte al, dat Sabolah op haar 3 toe zou springen. Maar een seconde eerder had Sabolah Jane's nagels in 3 haar gezicht. En toen was Jane King 3 met één sprong weer buiten. Niemand 3 had zin haar na te lopen. De beide 3 tafels zaten volkomen verstard. Het 3 ging onmiddellijk de hele vijfde afde- 3 ling door: „Jane King heeft zich ver- gist!" Zij zelf had beweerd, dat de luitenant Nunham was. En nu was zij 3 het zelf weer, die zei dat hij het niet was! Op dat ogenblik kwam George 3 binnen. Het hele benedendek stond op. 3 „Sharow!" riep hij, „hierkomen!" 3 „Kom me maar halen!" schreeuw- 3 de Edith. Ze had het mes van Ja- mes Miller in haar hand. De matro zen keken de luitenant aan, toen ze het mes gezien hadden. Nunham liep onmiddellijk naar Edith Sharow toe: „Hebt u een mes?" vroeg hij ver- baasd. „Kom niet dichterbij!" schreeuwde Sharow. Met één greep pakte George haar pols en draaide hem naar rechts om. Het mes viel loodrecht omlaag. Sha- row gilde. Enkele meisjes vluchtten weg. Twee matrozen sprongen toe en pakten Edith beet. Sabolah stond er als versteend bij. ,.En nu Sabolah," zei George. In- I tussen verweerde Sharow zich als een wild dier. Door vier matrozen^ moest ze de trap opgesleept worden. Sarah Sabolah schreeuwde: „Ik ben onschul- dig luitenant! Ik ben onschuldig!" In de cel nam Nicol hen beiden in ont- vangst. Hoe was de luitenant dit alle- maal te weten gekomen? „Barmhartige God!" krijste Sabo- lah, toen ze in de donkere cel ge- i duwd werd en het kreunen en kner- sen van het roer hoorde. Hoewel Ni- col alles een raadsel was, sloot hij toch met bijzonder veel genoegen de deur van de cel achter de beide vrou- j wen dicht. „Bottelier," zei Georges, toen ze uit het donkere ruim weer aan dek kwa- men, „wist u van die muiterij af?" j Nicol lachte: „Heeft miss Lil u er- over gesproken?" vroeg hij bijna ver- genoegd. „Geen woord," was George's antwoord. „Jane King heeft het me j gemeld. Wat wist miss Knotherwell dan van die muiterij af?" „Dokter j Holborn heeft het ons gisteravond ver- j teld." 1 „Gisteravond pas?" vroeg George. „Ja, dat heeft ons ook al verbaasd." j George zweeg en dacht een ogenblik j na; toen zei hij: „Bottelier, wees zo j goed met me mee te gaan naar het benedendek." De luitenant beviel hem j nu wel, en hij ging met plezier met j hem mee, al was het alleen maar om i te zien, wat er nu daar beneden ge- j beuren ging. „Zo, de dokter heeft daar dus een j kleine muiterij-afdeling georgani- I seerd," zei George, terwijl ze over j het dek liepen. De meisjes stonden op, toen hij met Nicol het benedendek betrad. En nu j merkte Nicol weer, hoe enorm snel j George kon denken: „Blanche Gown!" riep George luid. Ze wist al dat Jane King zich in de luitenant vergist had. De vijfde afdeling was hierdoor nog meer over stuur dan door de arrestatie van de twee vrouwen. „Komt u eens mee," zei George. Hij ging met Nicol en het meisje naar de kapitein. - „Blanche Gown," zei de luitenant, „vertelt u maar oftts aan *iïé' kapi-' tein, hoe u dokter Holborn ertoe hebt aangezet de vrouwen van de vierde en de vijfde afdeling tot muiterij op te hitsen." Aitken, die als was gaan zitten, sloeg met zijn vuist op de tafel en sprong weer op. „Een muiterij, zegt u? Hoe is dat mogelijk? Laat u het meisje maar eens vertellen. En dat spreekt van zelf luitenant Smasbury u hebt de leiding in deze zaak." Blanche Gown vertelde het hortend en stotend. Ze scheen alleen maar te willen ontkennen, dat dokter Holborn het gedaan had. „Maar de vrouwen wilden toch zelf een muiterij beginnen," riep ze ten slotte. „U liegt," zei George scherp. „Die vrouwen zijn veel te dom voor zo iets. Nooit zou een Sharow of een Sabolah een muiterij tot stand kunnen brengen!" Gill had al precies hetzelfde gezegd. De vrouwen waren brutaal, onbeschaamd en ruw. Hun enige kracht was het mes. Maar zelfs met het mes in de hand waren ze te dom. Blanche Gown werd opeens heel be deesd. De luitenant had gelijk. Het was ook haar innerlijke overtuiging, dat de vrouwen alleen nooit tot een 3 opstand gekomen zouden zijn. 3 „Dus dokter Holborn heeft die hele muiterij uitgedacht, en u hebt als tus- 3 senpersoon dienst gedaan." 3 Blanche Gown vond het verstandi- 3 ger, maar ja te knikken. 3 „En al veertien dagen lang hebt u bij die vrouwen gezeten en ze met 3 dokter Holborn's plan 't hoofd op hol g gebracht." 3 (Wordt vervolgd) 3 OOK IN DE Australische hoofdstad Canberra is een nijpend tekort aan kleu terscholen. De wachtlijsten van adspirant- leerlingetjes zijn lang. Zo lang dat de kandidaatjes soms al de kleuterleeftijd voorbij zijn als zij eindelijk aan de beurt komen.Gelukkig is er enig soulaas in de vorm van een „kleuterschool-op-wie- len" die elke dag in een andere wijk, een flink aantal kleintjes althans één morgen in de week bezighoudt, opdat de moeders er eens uit kunnen om inkopen te doen of op visite te gaan. DIE KLEUTERSCHOOL is een kleine bestelwagen. Zij bedient vooral de buiten wijken van Canberra. Prompt 's morgens om negen uur parkeren de twee onder wijzeresjes hun wagentje op een afgezet te groenstrook en beginnen uit te pakken. Dekens en grondzeilen worden op het gras uitgespreid. Bouwblokken, tekenge rei, stoeltjes en allerlei speelgoed vol gen, als ook een batterij grammofoon met versterker voor de muzieklessen. De in middels gearriveerde leerlingetjes kijken toe of helpen mee bij het inrichten van het openluchtklasje. En al gauw zijn zij bezig in diverse kleuterspelletjes, tekenen, theeschenken, zingen, gymnastiek en luis teren naar de verhaaltjes die juf vertelt. ZO VERDIEPT zijn zij in hun spel, dat noch het drukke verkeer, noch het straat rumoer hen ook maar in het minst aflei den. Canberra heeft een gunstig klimaat en daarom kunnen deze activiteiten mees tal 's zomers en 's winters gecontinueerd worden. Maar wel wordt het school-gras- veld zo gekozen, dat de kinderschaar bij regen kan worden ondergebracht in een naburig gebouw of lokaal. Regel is na melijk, dat zo'n schoolmorgen van ne gen uur tot half twaalf altijd prompt moet worden afgewerkt en nog nooit heeft men de kinderen in dit opzicht teleurge steld. DE MOBIELE kleuterschool bestaat dit voorjaar 12V2 jaar. In die tijd heeft zij reeds duizenden kinderen onder haar hoe de gehad. Zij wil niet alleen een soort bewaarschooltje zijn ten gerieve van de moeders. Doel is, de peuters reeds op zeer jeugdige leeftijd (er zijn leerlingen van 3 jaar) aangenaam en nuttig bezig te houden; nuttig vooral omdat men, door Mary Cosidine en Hillary Colvin zijn 1 Voor geen geld zouden zij hun baan de mobiele kleuteronderwijzeressen. willen ruilen voor een plaatsje in een „echte" kleuterschool. Een oorspronkelijk stripverhaal door Annie M. G. Schmidt en Fiep Westendorp dit spel-in-klasverband bij de kleintjes „teamgeest" kweekt en hen daardoor voorbereidt op de lagere school. Aanvan kelijk alleen bedoeld voor kinderen, wier ouders in de wijde omtrek van Canberra wonen, verzorgt de rijdende kleuterschool nu ook het kroost van de bewoners der buitenwijken. De bevolking van Canberra groeit zeer snel in acht jaar van 31.000 tot 62.000 zielen! en daarmee ook hun aantal kleuters. Op het ogenblik telt de stad twintig permanente kleuterscholen die tezamen 1600 leerlingen herbergen. Het aantal gegadigden is echter een veelvoud van dat getal en de wachtlijsten worden steeds langer. De mobiele kleuterschool kan slechts een honderdvijftig kinderen per week „opvangen" en dan nog slechts voor één ochtend per week en per kind. Er zul dus uitbreiding moeten komen. Maar ook in Australië malen de officiële molens langzaam en totnogtoe is er geen geld gevoteerd voor een tweede „mobie le colonne". De huidige bestelauto-service is trouwens ook voortgekomen uit parti culier initiatief en wordt ook nu nog voor een deel uit privémiddelen bekostigd. Een der hoogtepunten is de „muziek les". De grammofoon speelt een kin derliedje, de kleintjes spelen mee op triangels, doppen van kokosnoten en fluiten, gemaakt van oude spuit bussen. Advertentie De klas is nog lang niet volledig, maar verven natuurlijk, een der favoriete dit viertal is alvast begonnen. Met „vakken".

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11