OAS-leider Argoud in handen gespeeld van Parijse politie Vermoedelijk ontvoerd uit Beierse hoofdstad München Scheepsramp bij Bath eiste negen doden HET WEER Deze winter is op één na de strengste sinds 1706 Lichaam van Zwarte Jeanne in de Schinkel aangetroffen F 1 HH Hff IjI D Deze zomer wetsvoorstel tot samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk Tien van de strengste twintig winters eindigden pas in maart Peking doet felle aanval op Moskou Programmaraad voor het tweede TV-net gevraagd Coaster vastgelopen op Waterweg Verdrinking vermoedelijke oorzaak 1 Siill 37j DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 27 FEBRUARI 1963 Knappe kop Geheime dienst Meer warmte op koude dagen éeë MORRIS "èefore you êuy! FALCON REGENJASSEN Weinig verandering Donderdagmiddag valt de beslissing over het doorgaan Nederland-België Bron van alle kwaad is het Camp David-gesprek Eisenhower-Kr oesjtsjev Nelson wordt gereinigd Het woord is aan In de krant van heden: Sport 15 Uil MBBWBB i Jgl m m m - I mmWm >-iT'«< BELEGGINGS SPAARBOEKJES 48e JAARGANG NUMMER 97 Kantoor: Lange Nienwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 oent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijver» (Van onze correspondent) PARIJS. De Franse politieke veilig heidspolitie heeft gistermiddag met de arrestatie van de 47-jarige ex-kolonel An- toine Argoud in haar strijd tegen de O.A.S. een nieuwe en belangrijke over winning geboekt. Samen met Bidault, Soustelle en ex-generaal Gardy voerde Argoud de laatste maanden de opper- leiding over de geheime legerorganisatie. Ook deze arrestatie is weer de vrucht van een verraad geweest. De politie ontving een anoniem tele foontje met het bericht, dat Argoud, op wie al meer dan anderhalf jaar intensief werd gejaagd en die bekend stond als de opperchef van de O.A.S. op Frans grond gebied, op een paar honderd meter af stand van het hoofdbureau in een vracht auto kon worden aangetroffen. Nog geen vijf minuten later was een brigade vlak naast de Notre Dame ter plaatse. Argoud lag op zijn rug, met de handen en voeten door koorden vastgebonden. Hij had een prop watten in zijn mond. Men vermoed de in Parijs dat Argoud in de vrachtauto, waarin hij gevonden was, uit West-Duits- land naar Frankrijk zou zijn vervoerd. Argoud, die doorging voor een der knap ste koppen van het Franse leger en die, nog geen veertig jaar oud, indertijd de jongste kolonel van Frankrijk was, heeft kapitale rollen gespeeld in alle komplotten en samenzweringen die de republiek se dert ruim vijf jaren, met of zonder suc ces, heeft moeten trotseren. Als stafchef van generaal Massu was hij een der ac tiefste elementen achter de schermen bij de opstand van 13 mei 1958 in Algiers, die de ondergang inluidde van de vierde re publiek. Toen De Gaulle de hoop der ac tivisten van Algiers had teleurgesteld dook Argoud in de loop der volgende maanden Naar thans officieel is vastgesteld zijn bij de botsing tussen de onder Panamese vlag varende tanker „Miraflores" en de Britse tanker „Abadesa" op de Wester- schelde ter hoogte van Rilland-Bath negen zeelieden, allen opvarenden van de „Mira flores", omgekomen. Het zijn de 59-jarige kapitein Giacomo Verardo, de 33-jarige eerste stuurman Raoul Russian, de 28-jarige derde machi nist Giovanni Rovegno, de veertigjarige Steward Hennio Grandi, de chef-stoker Adolfo Baseri, de stoker Giuseppe Floren tine en de werkman Alessandro Africano allen eveneens veertig jaar, de dertigjari ge koksmaat Alfonso Vitanza en de 51- jarige stoker Francesco Bacchione, die tij dens het transport naar de vaste wal is overleden. Van de eerste acht slachtoffers zijn de stoffelijke overschotten nog niet gevonden. en jaren overal op waar nieuwe komplot ten werden gesmeed of samenzweringen voorbereid. Naast, of beter achter Pierre Lagaillarde bevond hij zich bij de barri cades in de binnenstad van Algiers en weer wat later maakte hij, met de ex-generaals Challe en Salan, deel uit van de gangma kers van de opstand van januari 1961. Na dat ook dit contrarevolutionaire strovuur tje was uitgebrand, sloot Argoud zich aan bij de vluchtende Salan, om een soort wijsbegeerte van het Franse activisme te redigeren. En na Salans arrestatie nam hij tenslotte zitting, met Bidault en Sous telle, in het leidende comité van de gehei me legerorganisatie, die tot „Nationale raad van het verzet" was omgedoopt. In die kwaliteit droeg Argoud de verant woordelijkheid over alle terreurdaden en aanslagen in de Franse hoofdstad. Een week geleden verklaarde hij nog tegen over een Oostenrijkse journalist, dat de president der republiek, generaal De Gaul le, vanwege zijn vele zonden jegens het vaderland de doodstraf verdiende. Zelf was hij in 1961 al bij verstek ter dood ver oordeeld. Enkele maanden eerder maakte Argoud nog een geruchtmakende „inspec tiereis" langs de Franse garnizoenen in West-Duitsland om zieltjes voor de O.A.S. te winnen. Die tocht moest echter halver wege worden onderbroken en Argoud zou zich sedertdien vooral veelvuldig in Bel gië hebben opgehouden. Niet onmogelijk mag het worden geacht dat de laatste mislukte poging De Gaulle in de militaire hogeschool in Parijs uit de weg te ruimen, in verband valt te bren gen met het trieste avontuur waarmee Ar goud zijn bewogen carrière dreigt te zul len beëindigen. De politie schijnt voorlo pig aan te nemen dat dit O.A.S.-komplot in eigen gelederen verklaard moet wor den uit de wens van rivaliserende „ver loren kolonels," die Argoud voor deze jongste tegenslag met zijn leven willen la ten boeten. Een andere, niet minder aanvaardbare veronderstelling is, dat Argoud in Mün chen al enige dagen geleden door gehei me agenten van de Franse contra-spiona- ge zou zijn gegrepen en meegevoerd, vol gens het voorbeeld waarop voor enkele jaren de Israëlische geheime politie zich n Argentinië van de Duitse nazi-massa moordenaar Eichmann meester maakte. De andere verklaringen van het mysterie Advertentie Geen betere warmte dan de smakelijke warmte van een goed bord soep. Van zès borden soep Zoveel borden haalt u uit elk pak Honig soep. Dat zijn twee borden extra, die u vooral op koude dagen goed kunt ge bruiken. Haal Honig soep in huis. De fijne, geurige ingrediënten worden nu extra beschermd in het speciale VERS-PAK Dat betekent extra garantie voor de kwaliteit en versheid van Honig soep. Zes borden uit elk pak. dus voordeliger in prijs. Advertentie BARTEUOrIsST^1 HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. In de nacht en vroege ochtend over wegend matige vorst en hier en daar mist. Morgenmiddag tem peraturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. Argoud zouden door de Franse autoritei ten zijn opgeworpen om de werkelijke toe dracht te verbloemen, met de bedoeling diplomatieke moeilijkheden met de West- Duitse regering zo mogelijk te vermijden. Vanmorgen is pas uitgelekt dat enkele dagen geleden in Orly nóg een der voort vluchtige leden van het O.A.S.-commando van Petit Clamart, een Hongaarse scherp schutter, kon worden ingerekend. In ieder geval is voor Argoud het justi tiële bed al gespreid, want ongeveer ge lijktijdig met zijn arrestatie heeft de mi nister van Justitie gistermiddag in Parijs het nieuwe „Hof voor de beveiliging van de staat" geïnstalleerd, waarvoor de ge grepen ex-kolonel zich binnenkort als een der eerste en gewichtigste klanten zal aanmelden. Rond het midden van dit jaar zal waar schijnlijk het wetsvoorstel tot samenvoe ging van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk, gepaard gaande met een wij ziging van de grens tussen de gemeenten Velsen en Beverwijk, worden ingediend. Dit heeft de minister van Binnenlandse Zaken de Eerste Kamer meegedeeld. Nadat het gemeentebestuur van Heems kerk een structuurplan had aanvaard, dat in afwijking van het desbetreffende streek plan uitgaat van de vorming van twee af zonderlijke stedebouwkundige eenheden, te weten een industriestad Beverwijk en een tuinstad Heemskerk, vergde de pla nologische opzet van het gebied der beide gemeenten nadere bestudering. Onlangs hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland aan de minister hun advies ter zake doen toekomen. Inmiddels is met overlegging van een ontwerp van wet en een memorie van toelichting het gebruike lijke schriftelijke overleg met de daarvoor in aanmerking komende ministers ge opend. Burgemeester Nielen van Heemskerk verklaarde hedenmorgen optimistisch ge stemd te zijn. Hij zei de toekomst met vertrouwen te gemoet te zien, al kon hij uiteraard niet voorspellen hoe de nieuwe Tweede Kamer een eventueel voorstel zou ontvangen. Het voorstel tot wijziging van de grens tussen de gemeenten Assendelft en Krom menie is thans nog onderwerp van studie, heeft de minister gezegd. Met name wordt nagegaan of en zo ja in welke mate Assendelft voor de voorgenomen gebieds- afstand een geldelijke tegemoetkoming moet worden toegekend. (Van onze weerkundige medewerker) Nu zich nog regelmatig nieuwe hoge- drukgehieden tussen Groenland en Rus land blijven ontwikkelen met boven Mid den- en West-Europa weer een oostelijke luchtstroom wordt bet wel zeker dat ook deze strenge en lange winter tot in de len temaand maart zal aanhouden. Van de totaal 20 strengste winters sinds 1706 duurden er 10 tot in maart. In som mige gevallen bleef ook het voorjaar met veel vorstdagen nog bijzonder koud. In 1740 was er in juni nog geen gras gegroeid. De lente werd toen overgeslagen. Wanneer deze winter ook in maart nog gaat voortduren kan het aantal vorst- en ijsdagen nog stijgen alsook het koudegetal (alle bij elkaar opgetelde dagelijkse etmaal- temperaturen beneden nul graden). Wat de meteorologische winter betreft (decemberjanuarifebruari) is uit voor lopige cijfers op te maken dat de gemiddel de etmaaltemperatuur hiervan bij 2,9 a —3,0 komt te liggen hetgeen een stevige tweede plaats betekent van alle winters na 1706. Winter 1829—1830 zal met —3,1 wel de kop houden. Wat het aantal ijsdagen betreft (kwik gedurende het hele elmaal onder nul) is de stand tot heden: winter 1789 49 ijsdagen winter 1947 48 ijsdagen winter 1845 45 ijsdagen winter 1963 42 ijsdagen Berekend naar het koudegetal (alle op getelde negatieve etmaalgemiddelden van Het bestuur van de KNVB zal donder dag vroeg in de middag een beslissing nemen over het al dan niet doorgaan van de interland Nederland-België, die voor zondag in het Feijenoord-stadion is vast gesteld. De ontdooiings-installaties in het Feije- noordrstadion draaien sedert dinsdagmid dag 4 uur weer op volle toeren. Er zijn enkele verbeteringen aangebracht, waar over men zeer tevreden is. Of het veld op tijd geheel vrij van sneeuw en ijs kan worden gemaakt is echter op dit moment nog met geen mogelijkheid te zeggen. 1 november af) is de stand als volgt: 1 winter 1789 met 359 winter 1947 met 343 winter 1963 (tot woensdag) 340, zodat mo> gelijk nog vóór 1 maart ook naar dit kou degetal berekend deze winter een tweede plaats zal gaan innemen over een periode van ruim 250 jaar. Dat de zon elke dag krachtiger wordt hebben wij in het begin van de week ge merkt. 's Nachts vroor het soms 14 tot 19 graden, maar in de middag kwam het kwik bij het nulpunt. De Bilt kwam er enkele dagen juist een paar tienden van graden boven, hetgeen dus juist geen ijsdagen op leverde. PAKING (AFP) Het Pekingse „Volks dagblad" verklaart in een hoofdartikel over het ideologische geschil tussen de Sovjet-Unie en de Chinese Volksrepubliek dat „de meningsverschillen tussen de com munistische landen hun oorsprong hebben gevonden in het onderhoud dat president Eisenhouwer indertijd, ter gelegenheid van Kroesjtsjevs bezoek aan de Verenigde Staten, in Camp David met de Russi sche premier en partijleider heeft gehad. Deze samenkomst vormde een zeer dui delijke inbreuk op de destijds door de communistische staten ondertekende „Ver klaring van Moskou". De Chinese Volks republiek is het volstrekt oneens met de stelling, volgens welke bepaalde staten, via een zogenaamde topconferentie, de interna tionale vrede kunnen verzekeren", aldus het Volksdagblad". Het vervolgt: Het Chinees-Russische ge schil zal een ernstiger karakter krijgen, indien de Sovjet-Unie haar aanvallen op de Chinese volksrepubliek voortzet. De toe stand is thans ernstig geworden. Omtrent de Cubaanse crisis wordt ge zegd: Over Cuba is een beginselloos com promis gesloten. En laat men wel beden ken dat gepoogd is Cuba aan internatio naal toezicht te onderwerpen." Over het Indisch-Chinese geschil wordt gezegd: „Wij zijn verbaasd te zien hoe een broederland, dat eveneens door com munisten wordt bestuurd, niet slechts de anti-Chinese politiek van de regering-Neh- toe steunt, doch deze regering ook nog militaire hulp verleent." Het Volksdagblad besluit met een op roep tot eenheid onder de communisten, ,die front moeten maken tegen het im perialisme." Hoogleraren aan verscheidene universi teiten, bestuurders van culturele instellin gen, scheppende en uitvoerende kunste naars hebben staatssecretaris Scholten een brief gestuurd, waarin zij de instel ling van een programmaraad voor het tweede t.v.-net vragen. Zonder te willen ingaan op de vragen betreffende het commercieel gebruik van het tweede net, doen de 57 ondertekenaars een beroep op de heer Scholten ervoor te willen waken, dat een werkelijk zelfstan dig programma tot stand komt waarin al le facetten van het Nederlands culturele leven naar voren kunnen komen. Dit zou naar hun oordeel bevorderd moeten wor den doordat reeds thans een programma raad in het leven wordt geroepen, verant woordelijk voor het peil der uitzendingen en volstrekt onafhankelijk van de bronnen waaruit de vereiste middelen ter beschik king zullen komen. Het adres is door 57 personen uit de wereld van wetenschap en kunst onderte kend op uitnodiging van de volgende ini- tiatiefnemenrs: prof. dr. W. J. M. A. As- selbergs, prof. dr. ir. H. C. J. H. Geiis- sen, prof. mr. W. H. Nagel, Willem van Otterloo, prof. dr. F. L. Polak, mr. B. A van Schaik, Paul Steenbergen, H. H. Wem- mers. Jhr. mr. P. J. W. de Brauw te 's-Gravenhage trad op als secretaris. Tot de ondertekenaars behoren onder meer mr. F. W. Adriaanse, J. H. Bake- ma, mr. S. P. baron Bentinck, mr. C. .J de Bruyn Kops, drs. M. J. C. Büchli, mr. D Bijdendijk, mr. P. Cleveringa, dr. Paul Cronheim, prof. dr. G. Th. J. Delfgaauw, P. Dubois, Bert Haanstra, Hella Haasse. mr. P. A. Meerburg, mr. B. A. van Schaik, Paul Steenbergen, mr. A. L. des Tombe. Adriaan van der Veen, Wim Vesseur en mr. H. J. Wytema. Voor de Loudenaren is er een zeker teken dat de lente in aantocht is: het standbeeld van Lord Nelson op zijn zuil hoog boven Trafalgar Square krijgt zijn jaarlijkse schoonmaakbeurt. Deze foto op het topje van Nelsons „column" werd genomen door een van de werk lieden, die in Engeland „steeplejacks" worden genoemd. A, M. de Jong: Een profeet is iemand, die zijn eigen tijd klaar en duidelijk ziet. En daar het grootste deel der mensen blind is, noemt mén hem een ziener. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 5 Uit stad en omgeving4, 5, 12 Kunst 9 Horen en Zien 9 Feuilleton 11 In de Vishal en op zee12 Topsy 13 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Luidsprekers10, 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's De 500 ton metende Nederlandse kust vaarder Luise Emilie van rederij Wagen borg in Delfzijl is vanmorgen tussen Vlaar- dingen en Maassluis vastgelopen op de noordwal van de Nieuwe Waterweg. De ka pitein heeft geen assistentie van sleepbo ten gevraagd. (Van onze. Amsterdamse redacteur) Zwarte Jeanne is dood. Deze zekerheid kreeg de Amsterdamse politie toen een hoofdinspecteur en een rechercheur van de hoofdstedelijke zedenpolitie een in het wa ter van de Schinkel te Amsterdam aan getroffen stoffelijk overschot van een vrouw als dat van de 25-jarige Ineke V.-B. die „Zwarte Jeanne" werd genoemd, her kenden. „Wij mogen zelfmoord niet uitsluiten, maar het onderzoek naar de mogelijkheid van een misdaad gaat voort", aldus de officier van justitie, mr. W. K. baron van Dedem, die zich om vier uur gister middag met de hoofdcommissaris en het hoofd van de recherche naar de Schinkel ter hoogte van het luchtvaartlaboratorium spoedde, waar een voorbijganger een half uur tevoren het stoffelijk overschot had ontdekt. Het stoffelijk overschot lag op de grens V'an het ijs en het water in de Schinkel, bij de brug over de Riekerhaven. De Schinkel is gedurende de vorstperiode dagelijks be varen door tankschepen, die benzine van uit de Amsterdamse haven naar Schiphol transporteren. Zwarte Jeanne lag op on geveer tweehonderd meter afstand van de plaats, waar op 4 december haar hand tasje was gevonden. Ze was gekleed in dezelfde kleren als die waarin ze de derde december haar flat aan de Cramergracht in Amsterdam west verliet. Op de avond van die dag was ze naar haar vaste standplaats aan Koning Boudewijn der Belgen heeft gisteren de Kongolese premier Cyrille Adoela ontvangen. Rechts de Belgische Minister van Buitenlandse Zaken Paul-Henri Spaak. (Telefoto) de rijksweg Amsterdam-Den Haag ge gaan, waar ze om elf uur nog was gesig naleerd door een collega. Deze meende voorts dat Jeanne met een klant in een Ford Taunus was weggereden. Sindsdien ontbrak ieder spoor, behalve het tasje dat bij een woonschuit in de met de Schinkel in verbinding staande West- landgracht werd gevonden en een rechter schoen, een bontlaarsje met rubberzooi. Aan het stoffelijk overschot, dat gisteren is gevonden, ontbrak die bontlaars en dat deed de politie al voor de identificatie plaatshad aan Zwarte Jeanne denken. Haar rechterarm was uit haar mantel ge schoten, maar volgens de officier van jus titie behoeft dit geenszins op geweld te duiden. Op haar lichaam is geld aange troffen. De politie wenst zich niet over de omvang van het bedrag uit te laten. Dr. J. Zeldenrust, pathaloog-anatoom van het gerechtelijk laboratorium te Den Haag, die in het sectielokaal van de Am sterdamse politie het lichaam heeft onder zocht, heeft evenmin sporen van geweld aangetroffen. Voorzichtig als deze ana toom is heeft hij zich tot dusverre be paald tot enige voorlopige conclusies. In het rapport dat hij gisteren tegen midder nacht aan hoofdinspecteur H. G. Oele uit bracht, zegt hij letterlijk: „de bevindingen zijn verenigbaar met de mogelijkheid van verdrinking". Voorts meldt hij geen andere doodsoorzaak aan te kunnen wijzen. Hij acht het tenslotte niet onwaarschijn lijk dat de dood is ingetreden in de eerste helft van december 1962. Het laboratorium onderzoek zal de komende dagen nog voortgang hebben. Het lichaam is vannacht door de officier van justitie vrijgegeven. Zwarte Jeanne was een labiele persoon lijkheid, die zich in het zwarte verleden tijdens vertrouwelijke gesprekken met een hoofdinspecteur van politie wel eens over zelfmoord heeft uitgelaten. De zaak-Zwarte Jeanne is nog niet af gesloten. Naar hoofdinspecteur Oele ons meedeelde, zijn de alibi's van het milieu van haar wegens souteneurschap vervolg de echtgenoot ten aanzien van de derde december uitvoerig onderzocht. Hoewel hij niet wilde toegeven dat deze geheel klop ten is wel gebleken dat er geen redenen zijn aan die alibi's te twijfelen. Ook de bewoners van het woonschip, waarnaast op de vierde december het handtasje is gevonden, zijn natuurlijk ver hoord. Het is namelijk niet uitgesloten dat de vrouw op deze plaats te water is geraakt of vrijwillig in het water is ge gaan. De woonschipbewoners hebben op de avond van de derde december geen radio aan gehad en zijn om half elf naar bed gegaan. Zij hebben geen plons ge hoord en hun hond, die gewoonlijk snel aanslaat, heeft niet geblaft. Het staat vast dat Zwarte Jeanne goed kon zwemmen. Advertentie STICHTING NUTSSPAARBANK in de gemeente Velsen Met ingang van 1 maart 1963 bestaat de mogelijkheid tot het openen van Rente per jaar Opzeggingstermijn 6 maanden. Min. eerste inlage 500.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1