In IJmuiden werd een „tandarts heterdaad op betrapt Rotterdam strijdt tegen de t.v.-antenne-bossen Oostenrijk mag de E.E.G.- aansluiting niet missen Binnenmanege voor rijschool Kennemergaarde INSTRUMENTEN IN EEN BOODSCHAPPENTAS Onbevoegd uitoefenen van tandartsenpraktijk onrustbarend in den lande Geen misdrijf maar een overtreding Voor Vredeskorps 800.000,- extra Betere perspectieven voor de Drommedaris Melkrijder aangehouden Tuinder niet strafbaar UIT DE ZAKENWERELD WOENSDAG 27 FEBRUARI 1963 5 In boodschappentas Groot gevaar Onrustbarend Zeer waakzaam Nederlandse melk naar Engeland? Socialisten willen de kat uit de boom kijken maar de rooms-katholieken willen handelen mm. Op vier fronten Formulier van Landbouw schap niet ingevuld Brand in vuilnisauto Ernstige verkeersstagnatie bij overweg in Velsen-N. NIEUWS Te vies om aan te pakken en hier en daar voorzien van opgedroogd bloed, zo zag het instrumentarium eruit van een in IJmuiden-Oost op heterdaad betrapte „tandarts". De gordijnen waren niet dicht en zo kon de recher cheur van de Velsense politie precies zien wat de man deed. Hij was bezig met het maken van een gipsafdruk voor een prothese. Op het moment dat hij het gips in de mond van zijn „patiënt" aanbracht, rukte de rechercheur de deur open. Het was immers het kritieke ogenblik om de man op heter daad te betrappen bij het onbevoegd uitoefenen van de tandartsenpraktijk. Al vele jaren opereerde de man in de IJmond. Bij tandartsen hier was dit wel bekend, omdat zij na verloop van tijd de door de kwakzalver behandelde patiënten in de behandelstoel kregen. Om de brok ken weer te lijmen. In ons geval is het een 44-jarige inwoner van Wormerveer, die niet naliet de wer kelijke tandartsen in diskrediet te brengen door bij zijn klanten of toekomstige klan ten op het werk van de artsen af te ge ven. „Een slecht gebit, ik zie het al," zei hij dan. De Wormerveerder is tandtechniker van beroep. Door handig praten wist hij zijn klantenkring uit te breiden. Hij behandel de ze meestal in hun eigen huis. Hij ont zag zich niet tanden en kiezen te trek ken. Tandartsenwerk. Toen de rechercheur, die hem al lange tijd schaduwde, hem op heterdaad betrap te, was hij juist bezig met het maken van een gipsafdruk. En ook dat is tandartsen- werk. Bij zijn aanhouding had de man een vies instrumentarium bij zich. „Het was te vies om aan te pakken," vertelt de tandarts uit IJmuiden die de zaak aan het rollen heeft gebracht. In de boodschappentas zaten injectie naalden, ampullen met injectievloeistof en tangen, allemaal zaken die een werke lijke tandarts gebruikt en een tandtechni ker dus beslist niet nodig heeft. Bij een huiszoeking in Wormerveer werden nog vijfentachtig ampullen injectievloeistof aangetroffen. „Ik had handen als roet, nadat ik op het politiebureau de instrumenten had ge selecteerd," vertelt de tandarts. Het was inmiddels duidelijk dat met de aanhouding van de man uit Wormerveer een goede vangst was gedaan, ofschoon hij stug bleef ontkennen. Op alle vragen had hij zijn antwoordje klaar. Zo zei hij over een in zijn tas ge vonden bloedstollingsmiddel dat door tandartsen wordt gebruikt dat zijn doch tertje vorige week op het ijs was geval len en het spul toen nodig had De politie geloofde hier niets van en ging verder op onderzoek uit. Dat wees onder meer uit, dat de man aanmerkelijk hogere prijzen berekende voor bij voor beeld het maken van een gebit dan de patiënten normaal volgens ziekenfondsta rief moeten betalen. De kwakzalver bere kende f 100 maar volgens ziekenfondstarief kost het maken van een gebit 69. Des ondanks had hij klanten. „De mensen weten eenvoudig niet aan welk gevaar zij zich bloot stellen," be weert de tandarts uit IJmuiden. Hij ver telt dat een man die door de Wormer veerder was behandeld voor een kunstge bit, een uur lang buiten bewustzijn is ge weest, als gevolg van het trekken van tan den en kiezen Het gevaar is niet zozeer het trekken maar het geven van de injectie op de juiste plaats. Dit moet namelijk vaak ge schieden in een gebied met veel bloedva ten en zenuwen. Dit vereist studie. De vraag waar de Wormerveerder het injee teren heeft geleerd is voorshands niet te beantwoorden. Bij het niet juist aanbrengen van de in jectienaald, kan gezichtsverlamming ont staan. Zo is het een keer gebeurd dat een tandarts, bezig met het toedienen van de injectiestof, de spuit plotseling door de jeugdige patiënte uit de handen werd ge slagen. Met het gevolg dat een bepaalde voor het gezicht vitale zenuw werd ge raakt en direct hierna gedeeltelijke ge laatsverlamming intrad. Gelukkig herstelde de jonge patiente, Een bona-fide tandarts is in de regel ver zekerd tegen dergelijke ongelukken in de spreekkamer, maar een tandtechniker be slist niet. Het in IJmuiden gesignaleerde geval de zaak is inmiddels onder de aandacht van de officier van justitie in Haarlem ge bracht staat niet alleen. Het onbevoegd uitoefenen van de tandartsenpraktijk wordt door een commissie van de Maatschappij ter Bevordering van de Tandheelkunde zelfs onrustbarend genoemd. Deze commissie houdt zich speciaal be zig met het bestrijden van het euvel van het onbevoegd uitoefenen van de tand artsenpraktijk. Zij is enkele tientallen ja' ren geleden ingesteld, maar in den be ginne was het moeilijk werken voor de leden, omdat de overheid met name justitie en politie weinig of geen be langstelling toonde voor het werk van de commissie. „Men had toen meer belangstelling voor het rijden zonder achterlicht en niet voor het opsporen van kwakzalvers", zegt de voorzitter van de commissie van de Maat schappij ter Bevordering van de Tand heelkunde. In de loop van de jaren is er echter veel verbeterd. De overheid toonde meer interesse. In de commissie heeft voorts een jurist zitting. „De tandartsen zien de brokken van de behandeling door de kwakzalvers, het is ontzaglijk. De mensen is het vaak on bekend, welke gevolgen onjuiste behan deling van het gebit voor hen kan heb ben". In Haarlem en omgeving bijvoor beeld zijn destijds twee mensen aan de gevolgen van mondkanker overleden in ziekenhuizen, nadat zij zich jaren daar voor door kwakzalvers hadden laten be handelen. Dooi het maken van verkeerde afdruk ken met gips, krijgt men een onjuiste constructie van de prothese. Dit kan mond kanker tot gevolg hebben. Dat heeft in Haarlem tot fatale gevolgen geleid. De kanker kan zich na jaren pas openbaren. Het gevaar is op deze foto sterk over dreven. Toch zijn er in ons land tal van mensen die zich gewillig over geven aan de ondeskundige kwakzal vers en gipsjongens, die menen dat zij een trektang evengoed kunnen hante ren als uw tandarts Het is natuurlijk niet bekend hoeveel kwakzalvers in ons land aan tanden en kiezen prutsen. Maar de genoemde com missie schat dat er tussen de drie- en vierhonderd opereren. Wat zijn dit voor mensen? Soms zijn het niet meer dan „gipsjongens", lieden die bij tandtechni- ci niet anders mogen doen dan het gips- mengsel aanmaken. De heren verschuilen zich vaak achter statige gevels, waaraan bordjes als Tand technisch Bureau met vermelding van de spreekuren.... Maar welke bona-fide tandtechniker behoeft er een spreekuur op na te houden? Een bona-fide techni- ker maakt gebitten uitsluitend in opdracht van de tandarts. In het westen des lands Amsterdam en Rotterdam opereren de meeste kwakzalvers. De toestand is onrustbarend, meent de commissie. „De politie heeft echter men sen tekort om te posten. Zouden er ge noeg mensen zijn, dan zou men elke dag een kwakzalver kunnen vangen". In Rotterdam bijvoorbeeld heeft de re cherche maar twee mensen beschikbaar voor het opsporen van kwakzalvers, in Amsterdam dito. De commissie stelt intus sen alles in het werk om via de gerech telijke macht en de betrokken ministers gedaan te krijgen dat de strafmaat ver andert. Want wat is nu het geval? Kwakzalve rij is volgens de huidige wetgeving geen misdrijf, maar een overtreding, waarvoor een maximale boete van 1000 per bewe zen geval opgelegd kan worden. Bij her haling gepleegde kwakzalverij kan echter worden gestraft met hechtenis. Het is dui delijk dat kwakzalvers die goed bij kas zijn, dank zij hun praktijken, na betaling der boete weer opnieuw kunnen beginnen. De bossen televisie-antennemasten op de daken van flats en woningblokken zijn de laatste jaren zo in dichtheid toegenomen, dat velen in Rotterdam zich begonnen af te vragen of het geen tijd werd de strijd tegen deze ontsierende stellages te gaan aanbinden. De stichting voor volkshuisvesting Hoog vliet gaat bij tien woningblokken met 312 gezinnen, waarvan ongeveer de helft een televisietoestel bezit, de individuele anten nemasten vervangen door een centraal mtennesysteem. Dit kan daar zonder be zwaar geschieden omdat de aansluiting reeds in de woningen aanwezig is. Naar de directie van de stichting ver zekerde zullen de kosten van deze aanleg niet op de bewoners in de huren worden verhaald De toestelbezitters zullen slechts eenmaal een bedrag van f 13.50 moeten betalen voor de benodigde snoeren. Zij zijn daarmee veel voordeliger uit dan wanneer zij straks bij de invoering van het tweede televisie-programma de nodige voorzieningen aan het TV-toestel moeten laten aanbrengen en hun antenne mast met een meter moeten laten verlen gen en bovendien met de nodige tuien la ten voorzien van een zogenoemde ladder of spriet, welke voorzieningen een bedrag van 200.- zeker te boven zullen gaan. De tijd is er nu rijp voor, aldus de di rectie van de stichting Hoogvliet, de ont sierende mesten, die bovendien veel scha de aan de daken veroorzaken, door één mast te doen vervangen. De proef in Hoogvliet heeft de volledige instemming van de dienst van volkshuisvesting, die zich al vele jaren bezorgd maakt over het probleem van de steeds omvangrijker wor dende masten-bossen op de daken. Vervanging door één centrale mast is niet alleen in esthetisch opzicht gewenst, het zal ook de onderhoudskosten aan de daken in belangrijke mate kunnen beper ken. De commissie ter bestrijding van de on bevoegde uitoefening van de tandartsen praktijk heeft echter een weg gevonden om de zogenaamde tandartsen doormiddel van civiele procedures wat steviger aan de tand te voelen. Meestal prakkizeren de heren er na afloop van het proces niet meer over om opnieuw te beginnen, om de eenvoudige reden dat ze er geen geld meer voor hebben. Om een antwoord te vinden op de vraag wie de klantenkring van de kwakzalver vormen, behoeft men niet ver van huis te gaan. In Amsterdam kan de ziekenfonds patiënt voor het laten nazien van zijn ge bit of het behandelen ervan niet eventjes naar de tandarts gaan, maar moet hij naar de speciale poliklinieken. De patiënt voelt zich hier een nummer. „Een ongezonde zaak", zeggen veel, zo niet alle tandart sen. In feite staan de in de polikliniek praktizerende tandartsen in dienst van le ken- de ziekenfondsen. De eventuele stap van de ziekenfondspa tiënt naar een niet-bona-fide tandheelkun dig bureau (met spreekuur) is dan gauw gedaan. Men kan de heren ook aan huis laten komen. Dat gebeurt vooral op het platteland. De commissie van de Maat schappij ter Bevordering van de Tand heelkunde in Den Haag is waakzaam. In elk rayon bevindt zich een tandarts, die vroeg of laat (of te laat) een geval van kwakzalverij op het gebied der tandheel kunde signaleert, wanneer de patiënt zijn mond opent en de „brokken" zichtbaar wórden- Naar wij van Amerikaanse zijde ver nemen zal de beslissing over het melk- contract voor de Amerikaanse strijdkrach ten in Engeland pas eind maart worden genomen, wanneer het oude contract af loopt. Elk jaar wordt in de daarvoor in aanmerking komende delen van Europa dit contract voor Engeland aanbesteed. Het is de eerste maal dat nu ook een Ne derlands bedrijf mededingt. De beslissing over de toewijzing van de order van onge veer 4 miljoen liter melk ter waarde van ongeveer 2'/s miljoen gulden zal worden genomen door het hoofdkwartier van USAFE, de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, gevestigd in Wiesbaden (Duits land). Indien Sterovita het contract krijgt zal de melk dagelijks in koelschepen naar Engeland moeten worden vervoerd. De melk is bestemd voor alle Amerikaanse luchtbases in Engeland. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: A. J H. Graaman—Smak man, d„ Valeriuslaan 84, Driehuis; L. Neu- gebauerAalders, d., Hoofdstraat 70, Sant poort; A. VermeulenBommel, d„ Roer straat 2, IJmuiden; A J. Houwing—Meijer, z„ Orionweg 136, IJmuiden; W. Kulk— Winter, d„ Schoolstraat 9, IJmuiden; A. A VogelPostema, z„ Marktplein 4, IJmui- den-O.; G. A. A. M. KoopmansCastëlein, z„ Bloemendaalsestraatweg 44, Santpoort; J. M. Romeijn—Voogd, d., v. Langeveld- straat 6, Velsen-Noord; C. C. Dijkman- van der Werf, z„ Geleenstraat 10, IJmui den; E. Wichmann—Wijker, z., Scheide straat 130, IJmuiden; J. van der Werffde Heer, d„ van Speijkstraat 29, IJmuiden-O. I. DisselköterVerhagen, z„ Hagelinger- weg 160, Santpoort, G. J. Hoogendijk— Braaij, z., Oranjestraat 18, IJmuiden; A ErkampHorio, d., Bonekampstraat 15 IJmuiden-O.; S. PoederBoelen, d„ War- denaarstraat 33, Velsen-N.; E. Krijnen— Dekker, d„ Kerkerinklaan 67, Santpoort; D. J. Taagvan Norden, d., Driehuizer kerkweg 35, Driehuis OVERLEDEN: P. van der Valk, 80 j. echtgenoot v. A. van der Velde, Snellius- straat 12, IJmuiden, T. Koningstein, 82 j. weduwe v. C. van Vrede, van Broekhuij- senstraat 20, IJmuiden-O.; C. J. Heeck, 76 j„ weduwnaar v. B. E. van Dijk, Toren straat 55, Castricum. S. Verschoor, 79 j., weduwe v. E. van den Brink, Cederstraat 37, IJmuiden-O.; C. van der Veer, 77 j echtgenote v. A. Krijger, Snelliusstraat 18 IJmuiden; C. Rol, 82 j„ weduwnaar v J Gons, Wijkerstraatweg 280, Velsen-N. (Van onze correspondent) WENEN In de jongste politieke ont wikkeling heeft geen enkele bewindsman en geen enkel dagblad in Oostenrijk het ior De Gaulle opgenomen. Met het oog op de huidige stagnatie moet voor al Oostenrijk zijn houding ten opzichte van de Europese integratie opnieuw en grondig onder ogen zien. Want van alle staten van de Europese Vrijhandelsasso ciatie (E.V.A.) is Oostenrijk economisch verreweg het zwakste land. Bovendien bestaat het verschil ten op zichte van de Scandinavische landen niet alleen in de volslagen andere geografische ligging, maar ook in het feit dat Oosten rijk in veel beperkter omvang handels betrekkingen met Groot-Brittannië onder houdt. Voor Noorwegen en Denemarken is de handel met Groot-Brittannië een le vensbelang, terwijl Oostenrijk juist op de E.E.G. is aangewezen. Het is daarvan in zo sterke mate afhankelijk, dat zijn eco nomische en politieke zelfstandigheid er mee gemoeid is. Alleen op grond van de ze overwegingen moet Oostenrijk voor lopig weer alles doen om tot een schik king met de E.E.G. te komen. Deze mo gelijkheid is ook in het E.V.A.-verdrag uitdrukkelijk vastgelegd, daar deze unie juist met het doel werd opgericht om als brug naar de E.E.G. te dienen. Ofschoon de huidige Europese crisis en de daardoor ontstane adempauze voor Oostenrijk niet zo slecht is, omdat het nu de gelegenheid krijgt rustig en zonder overijlde haast de nodige stappen voor te bereiden, moeten de autoriteiten in We nen toch wel contacten met de bevrien- De regering stelt nauwe samenwerking met particuliere instanties en instellingen op het terrein van het uitzenden van jonge vrijwilligers' naar ontwikkelingslan den zeer op prijs. Een subsidiëring van deze organisaties wordt op dit ogenblik niet overwogen. Dit zegt de minister van Buitenlandse Zaken in antwoord op vra gen over de uitzending van het Vredeskorps hem gesteld door het Tweede Kamerlid mr. K. van Rijckevorsel (K.V.P.). Minis ter Luns zegt in zijn antwoord nog, dat de regering besloten heeft boven het voor 1963 bepaalde bedrag van 1,2 miljoen, be stemd voor het jongeren-deskundigenpro gramma, nog 800.000 te bestemmen voor een verruiming van dit programma, zo dat uitzending van jongere vrijwilligers mogelijk wordt. Het studenteneentrum De Drommedaris te Enkhuizen deelt mede dat het nog steeds met opheffing wordt bedreigd in verband met de investeringsschulden. Uit een finan cieel rapport over het boekjaar 1962/1963 is intussen gebleken dat de explóitatie aan merkelijk gunstiger is dan was verwacht, zodat het exploitatietekort over het afgelo pen jaar slechts een fractie bedroeg van het geschatte. Voor het komende jaar bij tenmijste drieduizend overnachtingen, waarvan er thans al tweeduizend zeker zijn kan een vrijwel sluitende exploi tatie worden verwacht. Een .Aaltense landbouwer heeft bekend melk te hebben gestolen van een collega. Het gaat hier om ongeveer duizénd liter. Hij had een „melkrit" voor de Aaltense coöperatieve zuivelfabriek en tijdens deze rit placht hij melk uit de bussen van zijn collega in zijn eigen bussen over te gieten. Hij werd gesnapt toen de directie van de fabriek een bepaalde stof in de melk van de collega had gedaan, die later ook in zijn eigen melk bleek voor te komen. i;? Als alles meezit heeft Velsen voor het komend najaar een rijsportcentrum dat er zijn mag. Er bestaan namelijk verge vorderde plannen voor het uitbreiden van de rijschool Kennemergaarde in Santpoort met een grote binnenmanege ('een van de grootste in ons land) met achttien boxen en een foyer. Als deze binnenmanege, grotendeels gebouwd van geprefabriceerde onderdelen, vol tooid is het wachten is nog op de rijksgoedkeuring zal de training van ruiters en paarden het hele jaar kunnen doorgaan. „We hebben nu al tien weken niets kunnen doen", aldus de rijschool houder, de heer L. A. M. Wijier. „De paarden hebben alleen beweging gehad. Trainen kon niet". De binnenmanege, door de Santpoortse architect ir. H. Spruit ontworpen, krijgt een binnenmaat van 40 bij 20 meter en een hoogte van 5,20 meter onder de spanten. Deze grote hoogte is noodzakelijk voor het springen. De rijschool Kennemergaarde is befaamd voor de springopleiding die er wordt gegeven. Zo leren leerlingpikeurs, pikeurs en instructeurs er het springen zo als dat wordt gewenst door de Nederlandse Federatie van Rijscholen. De afmetingen van de binnenmanege zijn zodanig dat er in de diagonaal drie spron gen kunnen worden gemaakt over hinder nissen die op onderlinge afstanden van 7 meter en 10,50 meter van elkaar afstaan. De hoogte van de hindernissen kan maxi maal 2 meter zijn, de meeste binnenmane- ges zijn hiervoor te klein. Het ontwerp van het gebouw is goedgekeurd door de brand weer en de schoonheidscommissie. Ook bij de ter visielegging kwamen geen bezwaren ter tafel. Aan de oostelijke zijde van de binnen manege komt een iets hoger gelegen foyer, die 15 meter lang en 7 meter breed wordt. Tachtig personen kunnen er een plaats vinden en door een groot raam uitkijken op de buitenmanege. Door uitbreiding van het aantal bestaan de boxen met achttien komt de capaciteit van de rijschool Kennemergaarde op veer tig paarden, zowel eigen paarden als die ren die in pension zijn. Het financieren van de uitbreiding geschiedt uit eigen middelen. Het ligt nu in de bedoeling van de heer Wij Ier meer leerlingen aan te trekken. Er zal op grote schaal in clubverband kunnen worden gewerkt, hetgeen uiteraard een gunstige werking op de nu nog voor velen te hoge prijs heeft. De heer Wijier zal zich niet beperken tot het geven van een spring opleiding. Ook voor het maken van buiten- ritten ligt Kennemergaarde zeer gunstig; de Kennemerduinen zijn dichtbij. De heer Wij Ier is tevens van plan bij de opleiding gebruik te maken van films en het houden van lezingen, waarvoor de foyer zich uitstekend zal lenen. Bij het ver vaardigen van de films komt de uitgebrei de ervaring, die mevrouw Wijier op dit ge bied heeft (zij had een grote fotozaak in Uitgeest) uitstekend van pas. Zij heeft in het sinds drie weken geheel verbouwde en opnieuw ingerichte huis een donkere ka mer. Ook is er nu een kleine, gezellige con versatiezaal. De zadelkamer is verhuisd naar boven. De heer Wijier heeft dé rijschool Kenne mergaarde in pacht van een stichting, be staande uit dr. M. H. P. M. Eysvogel (voor zitter), mr. J. E. Goudsmit (vice-voorzitter), notaris J. J. Reijenga (secretaris-penning meester), de heer A. H. J. Stradmeyer, ko lonel P. Ootmar en kolonel b.d. K. J. Schummelketel. De Stichting Rijschool Kennemergaarde heeft het terrein van de rijschool in huur van de gemeente Velsen. Behalve kinderen rijpmaken voor spring concoursen (hij heeft er thans zes in oplei ding voor de proef rijvergunning, waarna zij kunnen debuteren op springconcoursen) heeft de heer Wijier ook de opleiding in handen van ruiters van het huzarenregi- ment Prins Alexander in Amersfoort. Daar is vorig jaar het Militaire Rij centrum Marcroix opgericht, dat zich ten doel stelt de ruitertraditie van het Nederlandse leger te herstellen. De kolonel Ootmar en de heer Wijier, die zelf oud-huzaar is, zijn destijds met een equipe van drie ruiters naar de Nato-wedstrijden in München ge weest. Dit jaar hopen zij met twee equipes aan de Nato-wedstrijden te kunnen mee doen. de regeringen opnemen en daarbij voor al de aandacht vragen voor de speciale economische belangen en wensen. Daarvoor heeft men echter een plan nodig en dat ontbreekt op dit ogenblik, daar de twee coalitie-partijen het nog steeds niet eens zijn over het nieuwe ka binet. Hierbij staat de portefeuille van Buitenlandse Zaken op de voorgrond, dus juist het ministerie dat zich voornamelijk met de toekomstige integratie zal moeten bezighouden. Terwijl de rooms-katholieke Volkspartij dit ministerie weer voor zich opeist, zijn de socialisten beslist niet van plan deze sleutelpositie af te geven. Ze hebben echter een compromis-voorstel ge daan in de vorm van een nieuw op te richten ministerie van integratie, dat zij de Volkspartij aanbieden en hier ligt waar schijnlijk de mogelijkheid om de binnen landse crisis te beëindigen. Vooral de toekomstige ministers van Buitenlandse en Economische Zaken zul len een integratieplan moeten uitwerken ten aanzien van vier partners: vooreerst met de nog bestaande E.V.A., dan met de E.E.G. (voorlopig waarschijnlijk zon der Frankrijk), vervolgens alleen met Frankrijk over verloop van tijd en ten slotte met de Verenigde Staten. De twee coalitie-partijen in Oostenrijk schijnen wel eenstemmig van mening te zijn dat de regering met kracht moet blijven aan sturen op een associatie met de E.E.G., maar dit dient volgens hen toch altijd zo te gebeuren dat Oostenrijk zich niet van de andere E.V.A.-landen losmaakt, doch na onderling overleg in het gezamenlijke verband blijft. Verschil van mening bestaat er echter over het tempo waarin deze pogingen zul len worden gedaan. De minister a.i. van Economische Zaken, dr. Bock, die lid is van de Volkspartij, verdedigt het stand punt dat men zonder dralen moet hande len: „De regering moet haar diplomaten in de zes E.E.G-landen een nauwkeurig dossier overhandigen en zo spoedig mo gelijk de noodzakelijkheid van onderhan delingen over een associatie-overeenkomst uiteenzetten". Een andere mening wordt ingenomen door de socialistische minister a.i. van Buitenlandse Zaken Kreisky, die meent dat Oostenrijk nog een paar weken kan afwachten, omdat de toestand nu te ge spannen is en dit land dus beter „buiten schot" kan blijven, zolang „de stukken er nog af kunnen vliegen". Wanneer het in Europa weer enigszins rustiger is ge worden, zal men eerst moeten vaststel len hoe de Verenigde Staten over de nieuwe Europese situatie denken en daar op reageren, wat echter niet wegneemt dat Oostenrijk nu reeds langs diplomatie ke kanalen in contact blijft met de E.E.G. Een tuinder uit ZOéterwöude was door de economische politierechter in Den Haag veroordeeld tot een boete wegens het niet tijdig invullen van het formulier ten be hoeve van de vaststelling der door het Landbouwschap op te leggen heffingen. In artikel 2 van de Inventarisatieveror dening Landbouwschap is bepaald, dat iedere ondernemer verplicht is deze for mulieren vóór een bepaalde datum in te vullen Van het vonnis was de tuinder in cassatie gekomen. Thans heeft de Hoge Raad geoordeeld, dat de termijn, binnen welke de inlevering van het formulier dient te geschieden niet wordt genoemd in enig wettelijk voorschrift. Het Uitvoe ringsbesluit 1961 Inventarisatieverorde ning Landbouwschap kan niet als een wettelijke regeling worden beschouwd. Daarom heeft de Hoge Raad het vonnis vernietigd en de tuinder van rechtsver volging ontslagen. Op de Velserduinweg in IJmuiden-oost is gistermorgen de inhoud van een vuilnis auto in brand geraakt. Door het huisvuil op straat te storten kon de brandweer van Velsen het vuur spoedig doven. De brandweer kreeg gisteravond omstreeks half elf een brandmelding, er was rook ontwikkeling op de zolder van een per ceel aan de Hofstedestraat. De schoor steen bleek te lekken, de brandweerlieden hebben enige voorzieningen getroffen. Het uit de rails lopen van twee spoor wagons, een verkeersongeval en een kettingbotsing in de westelijke buis van de Velser tunnel hebben dinsdagmiddag omstreeks drie uur voor een ernstige ver keersstagnatie op de wegen van en naar de tunnel en de Velserweg in Beverwijk gezorgd. Politiemannen van Velsen en Be verwijk regelden samen het verkeer. Bij de botsing in de tunnel, ontstaan door plotselinge gladheid, waren een personen auto, een vrachtwagen ën een autobus betrokken. Er werd niemand gewond. VAN DE IJMOND Onder grote belangstelling van de zijde van collega's, vrienden en kennissen, is dinsdagavond de slagerij van de heer Th. Groenendaal aan de Zeeweg in IJmuiden- oost heropend. De zaak is verbouwd tot een moderne winkel waar de vleeswaren op zeer hygiënische wijze zijn onderge bracht in hel verlichte kasten en toon banken. Talrijke bloemstukken sieren de zaak. Zenden. Keizer Haile Selassie van Ethio pië heeft in Addis Abeba een radiozen der van de Lutherse zending in gebruik gesteld. Over deze zender worden uit zendingen naar Afrika en het Nabije Oosten verzorgd.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5