Kroesjtsjev is niet bereid tot meer dan 2 of 3 inspecties Geen wijzigingen in Europa mogelijk zonder conflict K.L.M. op 4 mei weer naar Djakarta Gestrande Alca in Nauw van Bath in brand I» HET WEER iS Twist over salamander 98 ct m VRIJDAG SOEPDAG Griek op de rotsen ihtd Bolletje.'" Liberiaan stoot lek in Weser-monding Kongolese premier liet professor Hallstein wachten Officieel bezoek van Griekse premier Verplichte verkeersles als bijkomende straf in Amsterdam Leve de koningin Russische bioloog noemt verhaal een verzinsel Bonn onderzoekt de verdwijning van Ar goud Berlijn-overleg wordt hervat „De Schapenduinen" in Bloemendaal verkocht sfeeMORRIS "ieforeyöu êuy! KEURSLAGER BUTTER 3'A DONDERDAG 28 FEBRUARI 1963 ,Wraakzoekers Net als de Maasdam Vreedzame onderzeeboot r ■SwÉÉl Het woord is aan In de krant van heden: Parade op Zwitsers meer SUÈDE EN NAPPA VESTEN Weer vorst vannacht BELEGGINGS SPAARBOEKJES 45e JAARGANG NUMMER 98 Kantoor: Lange Niemvstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chet oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 oent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuident J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en \lr.^L^C^van^der^Uje^ MOSKOU (Reuter-AFP) Premier i van ie NAVO en die van het verdrag van Kroesjtsjev heeft op een verkiezingsbijeen- Warschau, omdat een dergelijk verdrag komst in Moskou verklaard, dat men „on- zou kunnen leiden tot een erkenning de mogelijk" van de Sovjet-Unie kan ver- facto van Oost-Duitsland. Maar men dient wachten dat zij haar aanbod voor twee tot wel te beseffen dat deze toestand het drie inspecties per jaar, gedaan bij de bestaan van twee staten in Duitsland onderhandelingen over het stopzetten van alleen maar veranderen kan door militai de kernproeven in Genève zal verhogen. re middelen. De politiek van vreedzame coëxistentie is op het ogenblik de enig redelijke, aldus Kroesjtsjev, en daarom is dit de politiek van de Sovjet-Unie. Voor zij akkoord gaan met het stopzetten van de kernproeven wil len de westelijke onderhandelaars de mo gelijkheid hebben om op Russisch gebied voor de NAVO te spioneren. De Fransen, zo zei Kroesjtsjev, maken bezwaar tegen het Russische voorstel voor een niet-aanvalsverdrag tussen de landen .Maakt u zich geen illusies, mijne he ren imperialisten. Gelooft niet dat de transactie tussen Nederland en West-Duits- land zal kunnen dienen als precedent voor de socialistische landen. Er bestaan twee Duitse staten in Europa, ook al willen de Duitse revanchisten niet aan het denkbeeld wennen. Aan de situatie in Europa zal men niets kunnen veranderen," aldus Kroesjtsjev. In Europa, ja in de hele we reld zal er geen rust heersen voordat er een vredesverdrag voor Duitsland is ge tekend. Als Frankrijk ten tijde van Mün chen (1938) in staat zou zijn geweest Tsjechoslowakije te verdedigen zou er misschien geen tweede wereldoorlog zijn geweest. En nu zetten de Fransen de ,wraakzoekers" in Bonn aan om een nieuw conflict te ontketenen. De imperialisten, aldus Kroesjtsjev, zeg- r a ji Sen dat er onenigheid in de communisti- De K.L.M. heeft thans 4 mei genoemd sche wereld is, die zal leiden tot een als de datum waarop de eerste vlucht breuk. Zij kunnen er zeker van zijn dat van Amsterdam naar Djakarta zal wor- de Sovjet-Unie haar vijanden nooit iets zal den uitgevoerd. De Indonesische hoofd- fvfn om tzich ove^ te °e ar" li*, beiderspartijen zouden de kracht vinden stad zal eenmaal per week als tussen- om a^e onderlinge geschillen uit de weg landingsplaats worden opgenomen in de te ruimen en zich te verenigen onder de route via de zuid naar het Verre Oos- onsterfelijke leuze: „Arbeiders van alle ten met Svdnev als eindnunt Teffeliik ianden, verenigt u." De Russische premier ten met Sydney als eindpunt, 1 egenjK merkte dat de Amerikaanse regering met de opneming van Djakarta in het luchtnet zal Biak als stopplaats worden vervangen door Darwin in Australië. Vermoedelijk heeft de keuze van Dar win te maken met het feit, dat van Kema- joran (Djakarta) af in verband met de beperkte draagkracht van de startbaan aldaar niet gestart kan worden met volle brandstoftanks, die voor de vlucht naar Sydney nodig zouden zijn. De dienst zal worden uitgevoerd met de DC-8. Bij de nieuwe zomerdienstrege ling, die op 1 april ingaat, zal de K.L.M. vier keer per week naar Tokio blijven vliegen, tweemaal over de pool en twee maal over de zuidelijke route. De vlucht via Singapore, Djakarta en Darwin naar Het Finse schip Alca, dat al voor de ramp met de Miraflores in het Nauw van Bath was gestrand, is in brand gevlogen, vermoedelijk als gevolg van werkzaam heden van lassers. Van de wal zag men een reusachtige Sydney zal daar eenmaal per week bij-(massa rook, en tegen elf ^uur ^sloegen jie komen. Overigens toont de nieuwe zomerdienst regeling weinig veranderingen. Zij staat, zoals de K.L.M. zegt „in het teken van consolidatie van het bedrijf". De totale produktie aan tonkilometers zal naar schatting slechts 3 percent hoger liggen dan vorig jaar en daarmee op 859 miljoen komen. Als gevolg van de indeling van de veertiende DC-8 op de lijnen naar Tel Aviv, Lagos en Accra zullen enige Elec- vlammen boven de masten van het schip uit. Het wrak levert geen moeilijkheden op voor de scheepvaart, zodat het verkeer van en naar Antwerpen gewoon door kan gaan. Voor de kust van Bretagne is vanmor gen het Griekse schip Ilektra (1300 ton) ■tra'svrijkomen voor da Europas, tra- jecten. De daardoor weer vrijkomende Viscounts zullen op de vluchten naar Duitsland de verouderde Convair 340 gaan vervangen. Advertentie Helikopters hebben 16 bemanningsleden van boord gehaald. De kapitein en twee andere mannen worden vermist. BREMEN (AP) De Liberiaanse tan- I ker Chrysanthy (39.000 ton) is gisteren lek gestoten op twee wrakken onder water in de monding van de Weser, nog geen twee weken nadat de Maasdam op dezelfde I plaats ernstig werd beschadigd De tanker heeft aan het voorschip onder de waterlijn schade opgelopen. De voorste tanks zijn volgelopen. Het schip kwam na de botsing weer los maar moest voor anker gaan, omdat men in Wilhelmsha ven gevaar voor de schaapvaart vreesde als het schip zou zinken. zo bang is voor de Sovjet-Unie, dat zij niet alleen geen handel met haar wil drij ven, maar ook West-Duitsland, Japan en Zweden met dreigementen ervan weer houdt oliebuizen aan de Sovjet-Unie te verkopen. Kroesjtsjev deelde mee, dat de Russi sche industriële produktie thans 63 per cent van de Amerikaanse bedraagt. In 1957 was dit 47 percent. De mate waarin de Russische economie groeit is aanzien lijk groter dan de economische groei in de kapitalistische landen, aldus Kroesjt sjev. Hij beloofde dat de Rus over enkele jaren niet slechts één zondags pak, maar ieder ten minste drie kostuums zal bezit ten voor verschillende gelegenheden. Kroesjtsjev is voor het kiesdistrict Kali nin in Moskou kandidaat voor de Opperste Sovjet (parlement) van de Russische Fe deratie, de grootste Sovjet-republiek. De verkiezingen worden zondag gehouden. BRUSSEL (ANP) De Kongolese mi nister-president Adoela heeft woensdag middag een vertegenwoordiger van de voorzitter van de Europese commissie van de E.E.G., professor Hallstein een half uur laten wachten voor een restaurant waar hij de lunch gebruikte, alvorens de ze te laten weten dat hij van gedachten was veranderd en professor Hallstein niet wilde ontmoeten. De Kongolese premier, die een officieel bezoek aan België brengt, zou om drie uur de president van de Europese Executieve een bezoek brengen in het EEG-"hoofd kwartier" in Brussel. De rode loper was uitgerold en een „erewacht" van het huis houdelijk personeel van de commissie, compleet met witte handschoenen, stond tegen drie uur opgesteld. Premier Adoela kwam echter niet opdagen. Van de zijde van de Europese Commis sie werd na het oprollen van de rode loper verklaard, dat er een „misverstand" in het spel moet zijn geweest. Een andere theorie is echter, dat de Kongolese staats man op deze ietwat ongebruikelijke wijze heeft willen doen blijken van zijn mis noegen over het feit, dat de E.E.G.-minis ters geen datum hebben vastgesteld voor de ondertekening van de nieuwe associa tie-overeenkomst met de achttien Afri kaanse landen, waarvan Kongo er een is Hijzelf had reeds een nota aan de E.E.G.-ministerraad gezonden waarin werd gevraagd om op 19 maart tot on dertekening over te gaan. De Griekse minister-president, de heer K. Karamanlis, is vanmorgen op Schiphol aangekomen voor een officieel bezoek aan de Nederlandse regering. Hij wordt ver gezeld door zijn echtgenote, mevrouw A, KaramanlisKannellopoulos, en door de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, de heer E. Averoff-Tissozza. Verder kwa men enkele ambtenaren met de premier mee, alsmede de Nederlandse ambassa deur in Athene, de heer A. Merens. De Amerikaanse regering heeft een miniatuur-onderzeëertje laten bouwen ten bate van het visserij-onderzoek. Het eentons-scheepje is vier meter lang en biedt plaats aan twee personen. Onder water kan het een snelheid van maximaal zes knopen ontwikkelen. Iets voor doe-het-zelvers, die het gekrioel van watersportliefhebbers aan de oppervlakte van vaart en plas moe zijn? a--»» r aten» Weber: In het ondermaanse is elke volmaakt heid een negatief begrip en de vol maakte staatsinrichting is slechts die, welke de minste gebreken heeft. Weerrapporten ...1, 2 Economisch nieuws15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Feuilleton 13 Horen en Zien 9 Agenda van llmond en Haarlem 2 Uit stad en omgeving .7, 11, 16, 23 Beurs 13 Kennemer Kruimels7 Scheepsberichten 15 Kunst 9 Sport 17 In de Vishal en op zee16 De Kleine Wereld 3 Beeldverhalen2, 13 Uit het binnenland 2,. 5 Buitenlands nieuws 3, 5 Topsy 6 Luidsprekers 6, 14 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Het Meer van Zurich, dat bedekt is door een dertig centimeter dikke ijs laag, vormt een schitterend exercitie terrein. Manschappen en officieren van het Zwitserse leger, gekleed in de witte winteruniform van de Alpen troepen, nemen deel aan een parade op de ijsvloer. De Amsterdamse justitie gaat morgen een nieuwe straf invoeren: de verplichte verkeersles. Het betref hier een verkeers- cursus van zes lessen die door de ver keerspolitie zal worden gegeven. Het open baar ministerie zal in voorkomende geval len als voorwaardelijke straf of als bijko mende straf het volgen van deze les vra gen. De beslissing ligt uiteindelijk bij de rechter. Het initiatief tot het verplichte volgen van verkeerslessen is uitgegaan van de officier van justitie mr. H. G. van Ever- dingen die onder meer voorzitter is van de Amsterdamse vereniging voor veilig verkeer. Hij denkt hierbij met name aan brom fietsers en andere weggebruikers die de verkeersregels niet goed kennen. Dit euvel doet zich bij automobilisten en motorrij ders minder voor omdat deze voor het vér- krijgen van een rijbewijs blijk moeten ge ven de verkeersregels te beheersen. In de praktijk komt de nieuwe maatre gel hierop neer dat de officier van justitie een geldboete vraagt met een voorwaar delijke straf waarvan de uitvoering kan worden voorkomen door het voldoen aan de voorwaarde die in dit geval bestaat in het volgen van de verkeersles. De gedachte is ontstaan uit de omstan digheid dat vele verkeersovertreders te ge makkelijk over het betalen van een geld boete heenstappen. Wanneer men echter een aantal malen een verkeersles moet vol gen zal dit niet zo snel worden vergeten, Voorlopig zal de verplichte verkeersles in uitzonderingsgevallen worden gehanteerd. HOLLANDIA De Jachtclub Hollandia heeft zich in haar laatste vergadering ge liquideerd per 31 maart. Het aanzienlijke saldo van de vereniging wordt tussen de leden verdeeld. De laatste ledenvergadering werd be sloten met een driewerf „Leve de konin gin". (ANP). MOSKOU Het ziet er naar uit, dat M. G. Balditsje, de man die het verhaal over de na 5000 jaar tot leven gewekte salamanders in het tijdschrift „Neva" heeft gepubliceerd, hiervoor verantwoord ding zal moeten afleggen. Professor Lev Lozino-Lozinsky, directeur van het labo ratorium voor kosmische biologie van het instituut voor cellenleer in Leningrad, op wie Balditsje zich heeft beroepen in zijn artikel, is bijzonder ontstemd. Hij zei over de telefoon tot journalis ten, dat het door Balditsje beschreven fenomeen „medisch onmogelijk" is. Hij legde er de nadruk op, dat er van leven geen sprake meer kan zijn als de cellen 5000 jaar bevroren zijn geweest. Hij had de bedoelde salamanders nooit gezien en achtte de hele geschiedenis een verzinsel. De professor voegde hieraan toe, dat hij Balditsje gewaarschuwd had voor de pu- blikatie van het artikel en dat deze nu ter verantwoording zal worden geroepen. Ook de bekende Franse bioloog Jean Advertentie BARtËuORISStÏP HAARLEM» TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM Tl Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en oost. In de komende nacht weer matige en op enkele plaat sen strenge vorst. Morgenmid dag temperaturen enkele graden boven het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. «B (Van onze correspondent) BONN De officier van Justitie in München stelt een onderzoek in naar de berichten, dat de Franse O.A.S.-leider Ar- goud uit een Münchens hotel zou zijn ont voerd en gebonden naar Frankrijk zou zijn gesmokkeld. Ook in Bonn verklaarde de regering gisteren dat men de zaak met alle spoed hoopt op te helderen. De politie van München houdt vol niet te hebben geweten dat Argoud in Beieren was. Zij stelt zich achter het Franse standpunt dat de gevolgde handelwijze in overeenstemming kan wezen met het op treden van de O.A.S. Als de politie be wijzen voor een ontvoering vindt, is de openbare aanklager verplicht hier iets aan te doen. Als West-Duitsland dit niet doet, zal er zeker een stormpje opsteken van aantijgingen over samenzwering van de Westduitse regering met de O.A.S. In München zegt men dat de Westduit. se politie in de kwestie op geen enkele wijze de hand heeft gehad. Dat Argoud in een Münchens hotel woonde was overi gens wel bekend. Hij gaf trouwens open lijk interviews aan couranten en reisde vrij door de Bondsrepubliek, waar hij spe. ciaal Franse garnizoenen bezocht. In de Beierse hoofdstad wonen tientallen politie ke vluchtelingen uit vele delen van de we reld. De meesten spelen evenwel niet meer zulk een actieve rol als Argoud. Het zwij gen van Franse functionarissen is een aanwijzing dat de regering de overvallers zal verloochenen mochten de Westduitse autoriteiten enig bewijs vinden. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie de verkennende bespre kingen over het vraagstuk Berlijn waar schijnlijk „in de naaste toekomst" zullen hervatten. Het Amerikaanse ministerie zegt, dat een Russisch voorstel om de be. sprekingen tussen de beide regeringen te heropenen door de Verenigde Staten aan hun bondgenoten was voorgelegd. Er zijn geen bezwaren geopperd tegen hernieu wing van de verkennende „peilingen". (AP) De reacties van de drie Euro pese bondgenoten waren Zoals te verwach ten was: de Britten en de Westduitsers waren niet enthousiast, de Fransen in fei te tegen, zonder zich evenwel te verzat ten. Rostand twijfelt aan het verhaal. Het leek hem „persoonlijk althans" onmogelijk. „Maar", zo voegde hij hier met weten schappelijke voorzichtigheid aan toe, „men kan het niet zonder meer ontkennen, want op wetenschappelijk gebied is alles mo gelijk". Tegenover deze twijfel staat dan de le vendige beschrijving die het Russische tijdschrift geeft van het ontwaken van de salamander, die zou zijn gevonden in een brok klei, dat een temperatuur had van tien graden onder nul: „Hij begon te bewegen. Zijn asgrauwe buik trok krampachtig samen. De gevan gene van de kou keek met zijn onge woon bolle oogjes naar de mensen. Toen begon hij vliegen, muskieten, gras en wil de bessen te eten. Het artikel zegt, dat een andere sla- mander die in het uiterste noorden van Siberië was gevonden, na zijn „ontdooi ing" bijna de gehele zomer in een mu seum heeft geleefd. Volgens de uitlatin gen van een aantal geleerden, is het weer tot leven brengen van de salamanders geen volstrekt uitzonderlijke gebeurtenis te noemen, aldus het blad. Het landgoed „De Schapenduinen" aan de Brederodelaan in Bloemendaal is ver kocht aan ds. J. Jellema, eigenaar van Bloemendaal. Het landgoed dat tot nu eigendom was van de erven Bierens de Haan, is verkaveld. Het fraaie buiten met vijf hectare is nu ter beschikking van het jongensinternaat. De overige 11 hectare zullen een andere bestemming krijgen. Het ligt in de bedoeling het landgoed op 7 september van dit jaar in gebruik te nemen als internaat. „Rijperduin" zal te zijner tijd wellicht worden ingericht als een meisjesinternaat. Ruim twee jaar lang zijn er tal van gegadigden voor het land goed geweest, doch velen werden afge schrikt door de vraagprijs voor het totale complex, namelijk anderhalf miljoen gul den. De koopprijs van het landgoed met de vijf hectare is relatief in overeenstem ming met de oorspronkelijke vraagprijs Advertentie 125 gr. poulet 125 gr. gehakt zakje kruiden grote mergpijp KENNEMERLAAN 43 - 45 Advertentie STICHTING NUTSSPAARBANK in de gemeente Velsen Met ingang van 1 maart 1963 bestaat de mogelijkheid tot het openen van Rente per jaar Opzeggingstermijn 6 maanden. Min. eerste inlage 500.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1