Donald Campbell verricht recordpoging op angstaanjagend Australisch zoutmeer Chefarine 4 a Profiteer nu, mevrouw I TZtwVi Franse kernproeven van Sahara naar Polynesië? Instelling van districtsraden kou gevat? 4-voudige werking... e#Ua geneeskracht! i r l l n n n ii i Het verdrag J. D. Folkertsma overleden Valse dollarbiljetten nu ook in Bern 1500 technici zouden gereed staan voor vertrek naar Mangareva Minister verdedigt benoeming van burgemeesters I H P p i s/n i V akantie-uitkering voor ambtenaren niet hoger „Arbeiderspaleisjes" in Hardenberg 1/ tl l\ II DONDERDAG 28 FEBRUARI 1963 Bij razende snelheid is sturen zinloos Schaafmachine Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen, die eikaars wer king ondersteunen. Eén bestanddeel van Chefarine „4" zorgt ervoor dat niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. A ngstaanjagend Bedrog 3 dubbeltabletten Knorr vleesbouillon vcor slechts f. 1f- 2 dubbeltabletten Knorr kippenbouillon voor slechts 75 ct bouillon is Kracht bouillon Parijs: geen commentaar Nieuw-Zeeland: protest Londen: bezorgdheid Kort nieuws Ministeriële gedachte: M (Van onze correspondent) SYDNEY. In maart of april zal de 41-jarige snelheidsduivel Donald Camp bell in zijn Bluebird-racewagen een po ging doen om het wereldsnelheidsrecord van 394,196 mijl (ruim 632 km) per uur te breken op het Eyremeer in Australië. Campbell is reeds met zijn vrouw, de Vlaamse cabaretartieste Sonia Bern, in Melbourne aangekomen, evenals zijn bijna vijf ton wegende Bluebird, aan de bouw waarvan 27 Britse fabrieken heb ben meegewerkt en die twintig miljoen gulden heeft gekost. De Britse coureur heeft het Eyremeer uitgekozen voor dit doel, nadat hij zich ervan had overtuigd, dat de harde zout laag een uitstekende renbaan kan vor men mits enkele heuvels worden wegge haald. Lake Eyre is één der vele zout meren, die in Australië zijn te vinden, maar het is het grootste van alle en heeft een oppervlak van bijna tienduizend vierkante kilometer, 176 kilometer lang en 60 kilometer breed. Het is moeilijk te bereiken, want het ligt in een eenzame streek (800 km ten noorden van de Zuid- australische hoofdstad Adelaide), waar de temperatuur overdag tot 125 graden F. kan stijgen. Campbell heeft echter ge zegd dat deze plaats meer geschikt is voor zijn doel, dan de Bonneville-zout- vlakte in Utah, Verenigde Staten, waar hij in 1960 een snelheidspoging heeft ondernomen en deze bijna met de dood bekocht, toen het tien meter lange race monster slipte en rondtolde. Campbell liep toen een schedelbasisfractuur op. SLECHTS WEINIG AUSTRALIëRS HEB BEN LAKE EYRE ooit aanschouwd. Ruim 120 jaar geleden waagde een jonge En gelse ontdekkingsreiziger, Edward John Eyre, een poging om van Adelaide in het zuiden naar het toen onbekende noorden te trekken in de hoop er nieuw vrucht baar land te ontdekken en meer te we ten te komen over de reusachtige, legen darische binnenzee, die zich daar ergens moest bevinden. Hij maakte een tocht door een woest land doch ontdekte daar bij het zuidelijke deel van wat nu Lake Eyre heet.- Ook nu nog is een tocht haar dit „dode hart" van Australië een hele opgaaf en het vervoer van de Bluebird van Mel bourne via Adelaide naar Lake Eyre zal dan ook wel hoofdbrekens kosten. De Australische regering verleent echter me dewerking door voor rijdend materiaal te zorgen, en de regering van de staat Zuid-Australië is bezig een weg van 75 kilometer aan te leggen, die naar de zo genaamde Madigan golf van het meer leidt, de plaats waar de gebeurtenis plaats heeft. EEN GROTE SCHAAFMACHINE ZAL DE BAAN voor Campbell moeten glad schaven, want er zijn tal van verheven heden, zogenoemde zouteilanden op Lake Eyre, die gelijkgemaakt moeten worden om een effen snelheidsbaan van 35 kilo meter lengte en 2V» kilometer breedte te krijgen. Lange tijd heeft men gemeend dat het zoutoppervlak van het meer. dat dertien meter beneden de zeespiegel ligt, zacht was. Een schapen- en veeboer, Elliott Price, eigenaar van enkele duizenden hec taren grond, is er echter eens met z'n vliegtuig over heen gevlogen en heeft toen aan de punt verzwaarde stalen speren uit het vliegtuig omlaag geworpen. Hij zag dat de speren op het zoutoppervlak terug kaatsten. De grond moest dus hard zijn en hij durfde het meteen aan om er met zijn vliegtuig een landing te maken. Pri ce is de man, die het idee heeft geopperd toen hij z'n ontdekking van de harde zoutlaag eenmaal had gedaan om Camp bell en zijn Bluebird naar Australië te laten komen. Price is nu van plan om, als Camp bell's poging slaagt, daar ter plaatse een Advertentie Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking *0 tabletten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten 3.60 De voorzitter van de Kamer van koop handel en fabrieken in Friesland, de heer J. D. Folkertsma te Drachten, is gisteren aan een hartaanval overleden. Hij bereik te de leeftijd van 64 jaar. De heer Fol kertsma maakte deel uit van het alge meen en het dagelijks bestuur van het economisch-technologisch instituut voor Friensland. Hij was officier in de orde van Oranje-Nassau. motel te bouwen van zoutblokken. Hij ver wacht dan namelijk een grote stroom toeristen als „bedevaartgangers" naar de historische plek te zien komen. CAMPBELL HEEFT DE OMGEVING VAN LAKE EYRE „angstaanjagend en afschrikwekkend" genoemd. „Je kunt er met verschrikkelijke snelheid volkomen verloren gaan", zo vertelde hij de Austra lische pers. Er zal daarom een speciale opsporings- en reddingsbrigade worden uitgerust. Uw correspondent acht zichzelf bevoor recht een blik te hebben mogen slaan op deze woeste verlatenheid, toen hij in een gecharterd vliegtuig, dat buiten de nor male verkeersroute vloog, een rondvlucht boven het meer maakte. Op een snikhete dag stegen we van het vliegveld bij de woestijnstad Alice Springs op. Het was elf uur in de ochtend en de thermometer wees meer dan 90 graden F aan. De pi loot vloog de machine op de hele route op betrekkelijk geringe hoogte, zodat we het landschap goed konden zien. Het was verlaten, ruw en woest als een fantasie uit de onderwereld. Rode aarde leek door sneden door droge rivieren, die uit de lucht gezien zich in onmetelijkheid uit strekten in grillige vormen als bomen met honderden takken. Na anderhalf uur ver kleurde de aarde plotseling van rood tot grijs en dan tot wit, een bewijs van ab solute droogte. We vlogen toen niet hoger dan vijfhonderd meter met een snelheid van 370 km per uur en bereikten het zout meer een half uur later. Lake Eyre lag er als een monsterach tige zeester, waarvan de grillig gevorm de armen zich scherp aftekenden en een gele massa leken samen te drukken. Daar tussen lagen bruinachtige plakken koek van allerlei vorm. Soms leek het op de vuil-bruine massa van gepekelde sneeuw. De stilte in het vliegtuig was, afgezien van het monotone geluid der motoren, als een waarschuwing van dreigend ge vaar. Geen landschap kon verlatener zijn. afschrikwekkender in z'n barre leegte zonder bomen, zonder schaduw. Tot in oneindige verten scharen zich zandheu vels aaneen parallel snijdend in de woeste nij, waar miljoenen jaren geleden reus achtige voorwereldlijke dieren moeten hebben geleefd. TIEN JAAR GELEDEN STROOMDE HET MEER NA HEVIGE rëgenval in het uitgestrekte rivierbekken van noordoost- Australië voor de eerste keer in 's men sen heugenis vol met water tot vier me ter diep. Drie jaar later was het weer droog, een grote zoutvlakte met een dik te van bijna een halve meter en hard als cement. Het glinsterende meer houdt er z'n eigenaardigheden op na: de hitte veroorzaakt luchtspiegelingen en een man op een motorfiets lijkt daardoor op een reus op een reusachtige kameel, een kor te stok rechtop in het zout gestoken lijkt, 'op een afstand gezien, op een reusach tige telefoonpaal, en Campbell's Blue bird zal er uitzien als een reusachtige „piano op wieletjes". In de zomer is deze streek een hete hel. maar wanneer Campbell zijn snel heidspoging waagt, is de temperatuur wel gezakt tot 70 graden overdag en tot 40 graden 's nachts. De zoutvlakten in Utah, waar Campbell eerder reed, zijn ruim 16 kilometer lang, maar zijn nieuwe Blue bird heeft al acht kilometer nodig om bij een snelheid van meer dan 600 km. per uur, te stoppen en daarom lijkt Lake Eyre met een baan van 35 kilometer ideaal voor het doel. Er zullen dertig in genieurs, mecaniciens, technici en ande re specialisten, alsmede twaalf tijdopne mers met Campbell meekomen naar La ke Eyre. Er worden vijftig journalisten verwacht. Het zal dus behoorlijk druk worden in dit verlaten deel van de aar de. Zij zullen allen in tenten worden on dergebracht want het motel van zout blokken is nog toekomstmuziek. Vliegtui gen zullen elke dag voedsel en water voor hen aanvoeren. Donald Campbell zal overigens wanneer hjj in de nauwe cockpit van zijn wagen over de zoutvlakte raast, weinig meer om handen hebben. Hij hoeft zijn handen zelfs niet aan het stuurwiel te houden. Als hij aan dit wiel draait zal het enige gevolg zijn, dat hij zich te pletter rijdt. Het stuur ka», dan ook slechts vijf gra den draaien. „Wel" zegt hij „moet ik de zekerheid hebben dat alles in orde is voor ik op het gaspedaal druk. Ik moet de wa gen kennen als het kloppen van mijn hart". Een race-auto met raketaandrijving, die vleugels nodig heeft om haar op de grond te houden, zal dit jaar over de zoutvlakten van Bonneville voort jagen bij een poging om het wereld snelheidsrecord te land te veroveren. De wagen is eigenlijk een grote mo tor. De bouwer Romeo Palamides noemt hem „Mach 1", de technische term voor de geluidssnelheid van 342 m/sec. of 1231.2 kmtu. „Ik ben wel een beetje bang voor dit snelheidskanon, dat eigenlijk een pro jectiel op wielen is," aldus Palamides. „Mach 1" zal ongeveer 360 kg wegen wanneer hij gereed is. De raket is van een type dat vijf of zes jaar geleden voor de Amerikaanse proeven gebruikt werd. Ter weerszijden van de uit titanium vervaardigde neuskegel, die zo scherp als een naald is, worden 37.5 centi meter brede stabilisatorvlakken schuin aangebracht om de neus op de grond te drukken. .Mach 1" zal bestuurd worden door Bob Smith De cockpit zal Smith, die een soort ruimtepak zal dragen, nauw omsluiten. Bovendien zal hij een zuur stofmasker moeten dragen,. Als brandstof zullen vloeibare zuur stof en kerosine gebruikt worden. Nadat in Amsterdam drie valse biljet ten van twintig dollar en zes van tien dol lar in beslag waren genomen zijn nu ook in Bern (Zwitserland) vier valse biljetten van tien dollar en een van twintig dol lar aangeboden. Twee van deze valse bil jetten bleken dezelfde nummers te heb ben als twee in Amsterdam in beslag ge nomen biljetten. De Zwitserse politie heeft nog geen ar restaties verricht. Wel klopt het signale ment van de aanbieder met dat van de man die ervan wordt verdacht de bil jetten te verspreiden. Advertentie want O tertjgt dis pure, fcraefrffge Knorr bouillon tijdelijk extra voordelig: meteen halen en proeven hoe lekker Uw eigen gemaakte soep wordt met Knorr krachtbouillon. Hoe fijn Uw sausen, groente-en vleesgerechten smaken. Hoe heerlijk Knorr bouillon is als pure drinkbouillon! HONOLOELOE (AP De Franse re gering is volgens het tijdschrift „Interna tional Construction Reporter" van plan op het eiland Mangareva in de Stille Oceaan, ruim 1600 km ten oosten van Tahiti, een geweldig complex te bouwen voor het ne men van kernproeven. Franse vertegenwoordigers in de Toea- motor-archipel ,die Frans bezit is, zouden spreken van een gemeenschappelijk Frans-Amerikaans project. Volgens het tijdschrift zullen 1500 Fran se technici uit de kernproefbasis in Alge rije in april aankomen op Tahiti, onder weg naar Mangareva. Nieuw-Zeeland en het eiland Pitcairn, (Frans Polynesië), ongeveer 320 km ten zuidoosten van Mangareva, zouden tegen het project hebben geprotesteerd. De 1500 Franse technici komen volgens de „Reporter" van Reggana in de Sahara (Algerije), waar Frankrijk vier kernproe ven heeft genomen. De Fransen hebben de eilandbewoners volgens het tijdschrift verteld, dat het pro ject een verdedigingsbasis wordt, inge richt volgens gemeenschappelijke Frans- Amerikaanse plannen. PARIJS Het Franse ministerie van defensie heeft geweigerd te bevestigen of te ontkennen, dat er plannen gemaakt worden om de Frar.se atoomproeven in de Sahara te verplaatsen naar het eiland Mangareva in de Stille Oceaan. Volgens de overeenkomst van Evian werd Frankrijk toegestaan zijn centrum voor kern- en raketproeven in de Sahara te behouden tot 1967. WELLINGTON (Nieuw-Zeeland) Het Nieuw-Zeelandse ministerie van buiten landse zaken zei geen bevestiging te kun nen geven van het bericht dat Franse technici in april in Tahiti zullen aankomen om op het eiland Mangareva een proefcen trum op te richten. Het hoofd van het departement zei: „De regering heeft contact gehad met de Fran se regering, maar wij hebben absoluut geen berichten hieromtrent. Er is nog geen officieel protest door de regering van Nieuw-Zeeland ingediend, ofschoon de pre mier in het openbaar heeft gezegd, dat de regering voornemens is te protesteren wanneer er meer feiten bekend zijn." LONDEN De Britse regering heeft de bewoners van het eiland Pitcairn de ver zekering gegeven, dat er maatregelen voor hun veiligheid getroffen zullen worden, als Frankrijk kernwapens in de omgeving van het eiland Mangareva tot ontploffing mocht brengen. Deze verklaring werd gedaan in een schrijven aan gouverneur John Christian, die enkele weken geleden zijn bezorgdheid uitsprak over de gezondheidsproblemen die zouden kunnen voortspruiten uit kernproe ven in de omgeving. Pitcairn ligt ten zuid oosten van het eiland Mangareva in Frans Polynesië. Het is de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, naar hij aan de Eerste Kamer meedeelt, niet duidelijk op welke gegevens de zienswijze steunt, dat het beleid inzake de benoeming van bur gemeesters gedurende de zittingsperiode van dit kabinet niet gebaseerd is op maat staven die aan de eisen van objectiviteit en onpartijdigheid voldoen. In het tijdvak van 1 februari 1962-1 fe bruari 1963 zijn op 's ministers voordracht 54 burgemeesters benoemd, waarvan één in een nieuwgevormde^gemeente. Bij de 53 andere benoemingen werd in 41 gevallen een functionaris voorgedra gen van dezelfde politieke kleur als de afgetreden burgemeester. In de overige 12 gevallen werd eèn burgemeester van andere politieke signatuur benoemd. Deze 12 benoemingen betroffen: 1 K.V.P.; 3 P.v.d.A.; 3 C.H.U.; 1 A.R.; 3 V.V.D. en 1 niet bij een politieke partij aange sloten burgemeester De minister acht het van belang, dat het burgemeesterskorps als geheel in zijn politieke samenstelling zo mogelijk niet te ver afwijkt van de politieke samen stelling van het Nederlandse volk. Brand. Een felle brand heeft een woning in de Folkingedwarsstraat in Gro ningen verwoest. Er bestaat volgens de minister van Bin nenlandse Zaken thans geen aanleiding voor een initiatief van de regering om de bestuurlijke problemen in de drie grote agglomeraties op te lossen. Algemeen wordt immers aangenomen dat voor de grote agglomeraties alleen een aparte voor ziening mogelijk is. Bij de bestudering van de problematiek van de overige agglo meraties heeft de minister de mogelijkheid overwogen, een algemene wettelijke voor ziening te treffen. Zijn gedachten zijn daar bij gegaan in de richting van het vormen van een district voor het gezamenlijke ge bied van daarvoor in aanmerking komen de gemeenten. Dit zou dan kunnen geschie den bij een vrijwillige regeling door de Advertentie 20 cent per roJ Het Nederlands-Duitse verdrag, dat nu door de Tweede Kamer is aanvaard, heeft over het algemeen niet tot opwinden de commentaren aanleiding gegeven. TROUW drukt de vrijwel algemene opinit goed uit: „Niemand is er enthousiast over. Niet enthousiast vanwege de huidige ondoor zichtige politieke positie van Duitsland in Europa en ook niet, vooral niet, vanwege het feit dat in het totaal van de verkre gen resultaten en van de wijze waarop die werden verkregen te weinig blijkt van be sef van de morele schuld die het Duitse volk draagt tegenover onder andere ons land. Het is nu beter er maar verder niet meer over te spreken." Het ALGEMEEN DAGBLAD acht het akkoord voor ons land niet fraai. „Een dik dozijn jaar van touwtrekken heeft geleid tot een overeenkomst waar over hier niemand zal juichen en waarop in de Bondsrepubliek niemand trots zal mogen zijn. De Duitsers hebben twaalf ja ren als zakenlieden met oerharde koppen zitten onderhandelen alsof het ging om niet meer dan een zakelijk contract." Het blad wijst er op, dat de „repara tiebetalingen" nog niet aan bod zijn ge weest, want daarvoor moet er eerst een vredesverdrag zijn gesloten. HET PA ROOL is niet zo trots op de Nederlandse onderhandelaars maar het blad meent dat het parlement tijdens de onderhandelingen wel wat meer belangstelling had kunnen tonen. „Men krijgt achteraf de indruk dat bij de onderhandelingen de Nederlanders de nadruk zeer sterk hebben doen vallen op de schadevergoeding aan oorlogsslachtof fers en zich hebben verheugd, toen althans op dit punt een in verhouding tot andere landen niet ongunstig resultaat werd be reikt (125 miljoen, red). Zij hebben daar bij het psychologische effect van hun be moeienissen in Nederland echter ver on derschat. Veel te weinig hebben zij beseft dat het bedrag van 125 miljoen voor na- zi-slachtoffers zou worden gevoeld als een brutaal-lage fooi, die nauwelijks kan wor den aanvaard." Het blad besluit: Het onbehagen over de Bondsrepubliek, dat voedsel vaua m dit verdrag zowel als in de gang van zaken in Europa van de laatste weken, moest een uitlaat vinden. Hoofdzaak was intussen, dat dit verdrag tussen twee staten moeilijk het karakter kan hebben van een stuk reclassering en dat voor zowel wat er in staat als er in ontbreekt de Nederlandse regering even zeer verantwoordelijk is als de Westduit- se. Men kan ruim begrip hebben voor de minderheid der tegenstemmers om toch met de meerderheid te vinden dat er nu niets anders meer opzat." DE WAARHEID denkt er natuurlijk heel anders over. Het blad roept woedend uit: „De Quay en Luns bukten voor alle eisen van Bonn. Het Nederlandse volk zal dit nooit accepteren!" Het blad spreekt van een „schande-ver- drag" en constateert: „Bonn kraait al vic torie!" Het DEVENTER DAGBLAD is ook ver ontwaardigd, maar meent evenals het Pa rool, dat met emotie weinig te bereiken valt. „Nederland kan zich door de keiharde, zelfverzekerde manier, waarop de Duit sers tenslotte een voor ons onbevredigend verdrag hebben weten af te dwingen, al leen maar gekrenkt voelen. Doch als zo vaak geldt ook nu dat het goed is wan neer verstandige berusting in een dwang positie het van verontwaardigde sentimen ten wint. Méér krijgt Nederland toch niet los van een verliezer-met-overwinnaars- allures. (Was er niet een Westduits blad, dat zich zowaar vermat Nederland er op te wijzen, dat wij omgekeerd de Duitsers de door hen in Nederland achtergelaten goederen ook best eens konden vergoe den. de bunkers van de Atlantik-wall misschien?)" Het blad zou het een goed idee vinden als de Eerste Kamer het verdrag zou aanvaarden maar niet de 125 miljoen. Dat zal echter niet kunnen, want dit zou een amendement betekenen. DE VOLKSKRANT denkt langs gelijke lijnen: „De meest royale houding van Duits land zou nodig zijn geweest om Nederland de overtuiging te geven dat de ander de volle zwaarte voelt van hetgeen aan ons volk werd misdaan. In de Kamer werd van alle kanten terecht opgemerkt dat het verdrag in dit opzicht tekortschiet, vooral in de schadeloosstelling aan de slachtof fers. Een deel van de P.v.d.A. stemde daarom tegen het verdrag maar zinvol was dit toch niet. Er is nu eenmaal geen uitzicht dat nieuwe onderhandelingen een beter resultaat zouden opleveren. De aan vaarding van het verdrag is nu meer een zaak van het verstand dan van het hart geworden. Ergens moet een punt worden gezet om een nieuw begin te kunnen ma ken, te meer omdat dit nieuwe begin er eigenlijk al lang is." Het ALGEMEEN HANDELSBLAD be pleit eveneens realisme: „In de politiek moet men zich nu een maal in de eerste plaats afvragen wat be reikbaar is. En dan geloven wij, dat de resultaten die de Nederlandse onderhan delaars hebben behaald, het maximum vertegenwoordigen." De NIEUWE ROTTERDAMSE COU RANT tenslotte zegt: „Men zou de indruk kunnen krijgen dat het hoofdbezwaar tegen de vergoeding voor slachtoffers van de naziterreur gele gen zou zijn in het bedrag dat de Duit sers bereid zijn te betalen. Veel beden kelijker vinden wij het dat de regeringen van die vergoeding een onderhandelings object hadden gemaakt in de onderhande lingen over een hele serie andere kwes ties. Misschien zal de Eerste Kamer de moed hebben de Generalbereinigung niet te aanvaarden, ook indien Duitslands hou ding ten aanzien van Frankrijk en de Europese politiek zich niet in verontrus tende zin zou ontwikkelen. Waarmee dit blad zich dus distantieert van het zojuist gesignaleerde „realisme". gemeenteraden, onder goedkeuring van de Kroon, dan wel bij algemene maatregel van bestuur, een bij wijze van „oplegging" vast te stellen regeling. In deze regeling zouden de inrichting en samenstelling van de organen van het district moeten wor den geregeld. De districtsraad zou dan bij de desbetreffende wet bevoegd kun nen worden verklaard richtlijnen vast te stellen en aanwijzingen te geven ten aan zien van de in de regeling te vermeldep bestuurlijke onderwerpen. Tenslotte zou de mogelijkheid kunnen worden geschapen, aan het district de rechtstreekse beharti ging van bepaalde belangen op te dra gen. Maar, zo zegt minister Toxopeus, aan deze gedachte zijn ontegenzeggelijk nade len verbonden. Tussen de provincie en de gemeenten zou een nieuwe gebiedscorpo- ratie worden ingeschoven, hetgeen een uit holling van de provinciale en van de ge meentelijke taak zou betekenen. Zij brengt met zich mee nieuw toezicht, nieuwe ver wikkelingen en nieuwe beroepsprocedures en dus vertraging en complicaties in het bestuursmechanisme. De minister is dan ook van mening, dat tot het treffen van een dergelijke wettelijke voorziening alleen moet worden overgegaan, indien van een duidelijke behoefte daaraan zou kunnen worden gesproken. Hem is niet gebleken, dat een dergelijke behoefte thans reeds be staat. Dit ligt voor de hand, wanneer wordt bedacht welke mogelijkheden de gemeenten reeds thans ter beschikking staan, o.m. coördinatie van het beleid door regelmatig overleg tussen de betrokken besturen, gemeenschappelijke regelingen, planologische maatregelen, met name het streekplan, onderling aansluitende en el kander completerende uitbreidingsplannen en in een enkel geval grenswijziging. In het kader van het algemene loonbe- leid kan de afschaffing van de gemeente classificatie bij de salariëring der fmbte- naren nog niet in overweging worden ge nomen. De overheid volgt de ontwikkeling in het particuliere bedrijfsleven nauw gezet en zal zo nodig haar beleid op dit terrein nader bepalen. Dit heeft de mi nister van Binnenlandse Zaken de Eerste Kamer meegedeeld. De minister is niet overtuigd van de noodzakelijkheid om de vakantie-uitkering van vier percent van de jaarwedde te brengen op zes percent. De huidige va kantie-uitkering steekt volgens de bewinds man zeker niet ongunstig af bij hetgeen op dit stuk in het bedrijfsleven gebruike lijk is. De besprekingen over een definitieve ziektekostenregeling voor 't rijkspersoneel, ggebaseerd op het verrichtinenstelsel, zijn nog niet afgesloten. Het streven blijft er op gericht deze regeling in 1964 in te voeren, aldus de minister. In Hardenberg in Overijsel gaat men arbeidersflats met centrale verwarming bouwen. Het gaat om een complex van 120 woningwetwoningen. De huur van deze „arbeiderspaleisjes" zal 18.- per week gaan bedragen. De centrale verwarming kost 5,60 per week. Verwarmd zullen worden de woonkamers, de grote slaapka mer, de keuken en de douchecel. De ver warming zal tweehonderd dagen per jaar branden. De gemeenteraad van Hardenberg heeft besloten aan de woningbouwvereniging „Beter wonen" een krediet van 300.000.- voor de centrale-verwarmingsinst.allatie beschikbaar te stellen. Ook Hengelo en Zwolle willen woningwetflats met centrale verwarming gaan bouwen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5