NIEUW H LUCEBERT IN LETTER EN LIJN" SUNNY Afphenaar DE PROGRAMMA'S Een boeiende expositie in Huis Looy van ROZIJNENBROOD NEGEN MUZEN Drie boeken over Afrika De Boekenweek Johannes Passionte Amsterdam DONDERDAG 28 FEBRUARI 1963 9 ff Het Nationale Ballet in de Stadsschouwburg SUNNY #|j||fsSH COOP LEKKER ALST FIJNSTE BANKET! Expositie in De Ark nabeschouwingen KRO-avond Sterren en Streken' in Heemstede Studiebeurzen van de Rotary Club Haarlem De radio geeft vrijdag 7 elevisieprogramma „IN LETTER EN LIJN" is de naam van een méér dan de titel suggereert omvattende expositie in het Huis Van Looy van werken en leven van de dichter-schilder Lucebert: tekeningen, gouaches en schilderijen; publikaties van zijn hand en tijdschriften, waaraan hij meewerkte, foto's en kranteknipsels over de beweging der experimentelen. Bij laatstgenoemde tentoonstellings stukken ontmoette ik nog een schrijven in een andere krant van mijn hand dat moet ik er bij zeggen een aanvulling was op een artikel, waarvan de kop niet het door mij geschrevene dekt: over de eerste „internationale" tentoon stelling van experimentele kunst in het Stedelijk Museum, waarover veel lawaai is gemaakt door de experimentelen van toen en evenzeer door mensen, die heel erg schrokken van hun kunst en als gevolg een voor het bezoek aan deze expo sitie zeer welkome publiciteit gaven, al was de bedoeling een andere. INZAKE kunst ben ik niet erg dol op lawaai. De kunst zal zichzelf wel bevesti gen als er inderdaad van kunst sprake is. Wie honger lijden wil voor waanidee- en moet dat zelf weten. Maar het wordt toch wel even anders als blijkt dat men met redelijk overtuigde en mogelijk reeds overtuigende kunstenaars van doen heeft. Onder de foto van hemzelf met een vriend verklaart Lucebert dat mensen, die hem te eten gaven in de prae-experimeutele tijd toen hij nog zozeer op de schobberde bonk leerde, maar deden voor de kunst dan met name genoemde en vaak voor radio optredende litteratoren. Nu is het lang niet gemakkelijk 't kunstenaarsschap zo maar meteen in iemand te vinden. Voor niet-schilders zal Luceberts werk vermoe delijk soms nog moeilijk te volgen zijn. Karei Appel was voor mij in het begin een weinig intelligente volgeling van Ma tisse, die deze zonder werkelijk begrip imiteerde. Lucebert heeft het ons echter vanaf zijn begin gemakkelijker gemaakt. In de eerste plaats was er bij hem van imitatie niet of nauwelijks sprake. Ver der toonde hij dire.ct al een zeer persoon lijk handschrift in zijn tekeningen. Hij in trigeerde ons zozeer, dat we zijn visie trachtten te volgen, zomogelijk te door gronden. NA VERTELLEN wat men aan bepaaj- de werkstukken ervaart is nauwelijks mo gelijk, omdat Lucebert grafische of schil derkunstige uitdrukkingsvormen pas dan zal gebruiken, wanneer iets niet in woor den te vangen is. Hij is dan nooit deco- ratief-abstract en in veel vindt men enige „figuratieve" aanleiding tot een oplossing van een beleven van zijn werk. Sinds zijn prae-experimentele begin, dat overi gens al experimenteel toch te noemen is al was het er vóór de naam van de be weging, is Lucebert in wezen niet zo ver anderd. Dit dan wat betreft zijn schilder kunstig en grafisch uiten. Want zijn uiten in woorden blijve buiten deze beschou wing. Mijn stukje, waarvan ik sprak, is dan ook niet geschreven met „hoge" wel willendheid, maar steunde op oudere er varingen al met Luceberts tekeningen naast slechte ervaringen met het begin van an dere experimentelen. HOE DEZE TENTOONSTELLING tot stand gekomen is weet ik niet. Mijner zijds een compliment voor de keuze van het geëxposeerde. Lucebert zal heus niet met alles evenzeer overtuigen. Hij werkt hard en veel. Dan kan nooit alles even overtuigend zijn. Deze tentoonstelling geeft het beste, dat men van hem verwachten mag. Gelukkig ben ik met de aanwezig heid van 'n werk, dat op de laatste doorgang op de begane grond van de drie zaaltjes opgehangen werd. Uit de verte bekeken doet dit werk ons heel even iets heel goeds van Kruijder herinneren. Maar bij nader beschouwen blijkt het een volkomen eigen ding van een prachtige kleur, dat men bo vendien om meer waardeert dan om lou ter esthetische kwaliteiten. Hoewel in dit werk figuratieve elementen zijn aan te wijzen valt er in woorden weinig van na te vertellen en spreekt hier de schil derkunst zijn eigen taal. Sommige van Lu ceberts schilderijen zijn iets te druk. Dan geldt een zeer persoonlijke voorkeur mis schien. Maar het schilderij, opgehangen op de doorgang naar de smalle corridor, is ook weer boeiend door esthetische kwali teiten. WERKELIJKE KUNSTENAARS bevor deren een vernieuwing van de estetiek, zonder daar overigens bewust op gericht te zijn. Lucebert heeft zijn boeiend kun stenaarschap bewezen Als zijn werk dan al mooi genoemd zou kunnen worden dan dat op dezelfde manier als dat van bijvoorbeeld een Goya, die nu ook niet van de louter aantrekkelijke zaken des levens getuigde. Het onderkennen van be paalde schilderkunstige en grafische waar den in het werk van Lucebert behoeft ons dan verder niet te doen veronderstellen, dat hij, nu gekomen tot eigen stijl en Vandaag, 28 februari, treedt Het Natio nale Ballet in de Haarlemse Stadsschouw burg voor het voetlicht met een program ma, dat twee premières voor Haarlem omvat. Het programma wordt geopend met het bekende ballet van George Balanchine Four Temperaments", op muziek van Paul Hindemith. Dit ballet werd vorig jaar verfilmd door de Duitse televisie, evenals „Le Palais de Cristal", dat op 28 januari j.l. voor de Nederlandse tele visiekijkers werd vertoond. Dit ballet is gebaseerd op de oud-Griekse opvatting, dat het menselijk wezen is samengesteld uit vier temperamenten: melancholisch, sanguinisch, flegmatisch en cholerisch. „Idylle", dat voor het eerst in Haarlem wordt gedanst, is een speelse pas de trois van George Skibine op muziek van de jonge Franse componist Frangois Ser- rette. De solisten in dit ballet krijgen ruimschoots gelegenheid hun technische vaardigheid en virtuositeit ten toon te spreiden. Eveneens gaat in première het moderne ballet „Symphony for Fun", van de Engel se choreograaf Michael Charnley. op mu ziek van Don Gillis. Ook met dit ballet heeft het gezelschap, sedert de Amster damse première op 27 november j.l., zeer veel succes geboekt. Een ballet dat door Advertentie Charlotte Kohier. De voordrachtskun stenares Charlotte Kohier heeft de novelle „In het ravijn" van Tsjechov in studie ge nomen, in de vertaling van Charles Tim mer. Zij zal hiervan een reeks voordrach ten geven in het nieuwe De La Mar thea ter te Amsterdam. De première is vast gesteld op dinsdagavond 5 maart. „DOOPSGEZIND ZANGKOOR" Het ..Doopsgezind Zangkoor" geeft op dinsdag 5 maart in het Concertgebouw te Haarlem een concert van werken van Ci- marosa, Beethoven, Bruckner, Andriessen Haydn. Mozart, Schubert, Franck en Han del'. Solisten: Riggina Beekman, sopraan Bep van Leuven, alt. Han le Fèvre. tenor Anton Wanders, bas en Piet fïalsema. or gel. Het geheel staat onder leiding van Hans de Jong. enig succes, zich te zeer zal gaan repete ren en vervallen in een nieuw academis me. Er is in deze man een openheid voor veel en zeker voor nieuwe ervaringen; het is aan zijn kop, zoals deze ons in de foto's getoond wordt, zelfs te zien. Dit is een gevaarlijke wijze van ontmoeten, maar in zijn geval geloof ik er in. MET ZIJN tekeningen doet Lucebert ons wel denken aan bepaalde Duitsers, die ons niet antipathiek waren. Dat zijn de moralisten en de hekelaars van na de eerste wereldoorlog en zelfs die van daar voor, werkend aan het beroemde week blad „Simplizissimus". Uit de decoraties van het interieur van de Amsterdamse kunstenaarssociëteit „de Kring" bleek mij dat Lucebert voor de medewerkers van dit blad gevoel heeft. Hij zet ook iets voort. Door de aard van zijn uiten zal hij wel lang moeilijk blijven voor velen. Ook een Klee is dat. Maar dat er zoveel mogelijk heden toch zijn tot aanraking met zijn kunst zegt mij het feit, dat ik liever zijn werk dan dat van Klee ontmoet. Aan het zijne heb ik meer verhaal. En misschien andere bezoekers van deze expositie ook. Bob Buijs In de Ark wordt tot 23 maart werk ge- exposeerd van Marja Stevens-Visser. Aan gekondigd werd dat de mij sympathieke beeldhouwer Frits Sieger deze tentoonstel ling zou openen en dat gaf me enig ver trouwen. Het viel nogal lelijk tegen en daarom geloof ik dat hier mogelijk nog sprake kan zijn van een te vroeg optre den. Tekeningen wijzen op een niet onge zond talent. Van de voor mij afschuwelij ke pastels kan misschien gezegd worden, dat zij te weinig duidelijk in een bepaalde, door Marja Visser gezochte richting wij zen. Van de schilderijen waardeerde ik „Mariska", een meisje met een kinderlij ke indianen hoofdtooi, ,Veluwe" om enige ■authenticiteit; „Korenschoven" leek mij het best geslaagde schilderij. Een land schap bij Schinne zou eerder in het Fran se Zuiden gezien kunnen zijn, al noemde men Zuid Limburg wel Nederlands Italië. Door beperking in de kleurgeving valt een Amsterdams havengezicht wél even op. Gezien een en ander dacht ik dat ook Marja Visser nog veel verwerken moet van haar indrukken. Kunst is nu een keer geen gemakkelijke zaak. Bob Bui/s Hoogleraar in Canada. Dr. H. O. R. baron van Tuyll van Serooskerken is be noemd tot hoogleraar in de godsdienst en wijsbegeerte aan de universiteit te Wolf- ville in Canada. Dr. Van Tuyll emigreerde in oktober 1962 naar Canada. In ons land was hij predikant van de Nederlands her vormde kerk in Opijnen en later geduren de enige jaren organist van de Waalse Pieterskerk te Utrecht. Het Nationale Ballet in Temperaments". zijn vrolijkheid en vaart vooral ook spreekt tot de jongeren onder het publiek. Het programma wordt beëindigd met het bekende ballet „Petroesjka" van de Rus sische grootmeester Michael Fokine op Alexandre Benois. ,Four muziek van Igor Stravinsky, en in de aantrekkelijke decors en kostuums van AFRIKA IN OPKOMST", door Rolf Italiaander, Nederlandse uitgave ver- orgd door Johan Winkler (uitgeverij Broekman en De Meris). Een dik (en duur) boek, waarin de Duitse Afrika-reiziger Italiaander de stoutmoedige poging waagt de geschie denis te schrijven van alle Afrikaanse staten. In korte hoofdstukken wordt van alle Afrikaanse staten de historie verhaald van oudste tijden tot heden en wordt een schets gegeven van de economische perspectieven van de ver schillende gebieden. Het boek bevat bovendien een aantal algemene hoofd stukken over de problematiek van dit werelddeel in opkomst en opstand. Foto's, register en zeer uitgebreide lit teratuurlijst completeren deze „Afrika- encyclopedie", die zich vlot laat lezen, al is zij krachtens haar opzet niet be stemd om in een ruk te worden uitge lezen. Wie enig gevoel heeft voor de fascinerende gebeurtenissen die zich op het ogenblik in Afrika afspelen, vindt ïn dit boek een grote hoeveelheid informatie die zijn inzicht kan verho gen in het nieuws dat ons dageljks uit Afrika bereikt. In Italiaander heeft men een betrouwbare en integer gids. Hij bereist Afrika nu al zo'n dertig jaar en schrijft vanuit een persoonlijke bewogenheid om de toekomst van de jonge volken en met steeds voelbare sympathie en begrip voor de Afrika nen. Toch valt er wel critiek te leveren op zijn boek. De opzet ervan is tè am bitieus om het resultaat helemaal be vredigend te kunnen laten zijn. De stof is zó omvangrijk, dat de behande ling, vooral van de jongste politieke ontwikkelingen, wel eens wat erg sum mier is. Vooral omdat het hier een werk van encyclopedische opzet betreft, voelt men zich daardoor wel eens teleurgesteld. Persoonlijke voorkeuren en ervaringen van de auteur lijken bij de selectie van de stof wel eens een te grote rol te hebben gespeeld. Men doet er goed aan zich te realiseren, dat Italiaander in de eerste plaats een reiziger is, die niet schrijft vanuit de studeerkamer, maar vanuit de hotel kamer. Hij is op zijn best in verslagen van eigen ervaringen. Hij schiet rond uit tpkort in de algemene hoofdstukken van dit boek, waar hij een gemis demonstreert aan vermogen tot kort en bondig samenvatten, tot synthese en grote lijn. Zelfs de meest eenvoudige waarheden presenteert hij bij voorkeur in de vorm van citaten, hetgeen voor samenvattende beschouwingen op zijn minst een omslachtige werkwijze ge noemd mag worden. Tenslotte nog één opmerking: van de onverdachte anti koloniaal die Italiaander is, heeft het NEDERLANDSE T.V.-SPELEN OP BUITENLANDSE SCHERMEN De Duitse televisie heeft de stukken „Suiker" van Hugo Claus en „De rode Pull-over" van Hans Keuls gecontrac teerd. Op 26 februari zond de Engelse commerciële televisie het stuk „The Search" van Elleston Trevor en Hans Keuls uit, dat onder de Nederlandse titel „Vermist" door de NCRV-televisie is aan gekocht. ons verbaasd, dat hij zo klakkeloos de geschriften overneemt van de Portu gese voorlichtingsdiensten inzake Ango la. Deze critische kanttekeningen ne men intussen niet weg, dat dit boek op toch wel unieke wijze een drom ge gevens bijeenbrengt over het Afrika in opkomst. De nieuwe leiders van Afrika", door Rolf Italiaander, vertaald door mr. H. J. M. Tonino (dubbele Zwarte Beertjes pocket, Bruna). Op soortgelijke wijze als in „Afrika in opkomst" doorloopt Italiaander in dit boek de nieuwe staten van Afrika, maar zijn opzet is hier minder ambi tieus: hij beperkt zich tot het geven van portretten van de leidende figuren in de verschillende staten en streeft niet naar encyclopedische volledigheid. Maar omdat in Afrika de persoonlijk heden zo'n belangrijke rol spelen en de geschiedenis van de nieuwe leiders steeds weer blijkt neer te komen op de geschiedenis van de vorming van een Afrikaanse elite die de onafhankelijk heid afdwong! rijst achter deze portret ten tevens het beeld en de sfeer op van het nieuwe Afrika en krijgt men bij lezing van dit boek een aanzienlijk stuk Afrikaanse geschiedenis in zijn greep Italiaanders kracht ligt minder in de wetenschappelijke dan in de jour nalistieke aanpak; waar hij deze laat ste in dit boek de vrije teugel heeft kunnen laten is een levendig geschrift ontstaan, dat waardering en begrip bij brengt voor onze medemensen in een werelddeel dat steeds belangrijker wordt in het krachtenspel der wereld politiek. Slechts één critische opmer king: „De nieuwe leiders van Afrika" bevat niet alleen geen register, maar o gruwel zelfs een inhoudsopgave ontbreekt. Onbegrijpelijk voor een boek dat na lezing een waardevolle rol als naslagwerk kan blijven vervullen. Revolutie in Afrika", door H. Smeets Prisma-pocket Een verrassend goed, ja meeslepend, boekje van een man uit het missie werk, die met een bijzonder frisse, on afhankelijke kijk op de zaak „het pro- bleem-Afrika" stelt en zijn visie geeft in kernachtige, intelligente formulerin gen. Smeets schittert in wat van Italiaander de zwakste zijde is: de algemene, beschouwelijke benaderings wijze Hij geeft een portret van de zwarte mens, neemt onbarmhartig de rol van de Europeanen in Afrika onder de loep en geeft in een aanhangsel en enkele kaartjes bovendien een beknopt „who is who" van Afrika. Een leven dig, strijdbaar en spits boekje van een insider, die in kernachtige formulerin gen weet duidelijk te maken waar in Afrika de knelpunten liggen, en die zijn betoog op zinnige wijze weet te illustre ren en verlevendigen met verslagen van eigen ervaringen en uitspraken van leidende Afrikaanse figuren. Dat een poging van de auteur om inzake Zuid- Afrika „een te eenzijdige (anti-apart- heids)voorlichting te neutraliseren" ons niet heeft overtuigd maar slechts ge ïrriteerd, doet niets af aan onze waar dering voor „Revolutie in Afrika". Het brandende vraagstuk van de onker kelijkheid nam een belangrijke plaats in in de actualiteiten-rubriek „Brandpunt", die zo na de wat te leutige „stomme" Camavalseditie van de vorige avond weer goed terug kwam. Dat was mede te dan ken aan een onderwerp over het opmer kelijke succes van de film „Westside-sto- ry" en een korte buitenlandse documen taire over de negerwij k Harlem. Tineke Roeffen, die tekent voor draaiboek en regie van de t.v.-versie van Wim Zaal's „Vloekjes bij de thee" wil ons in de kwar tier-uitzendingen van die vervolg-program- ma telkens teveej laten zien; daardoor deed ook de uitzending van gisteravond, uiteraard weer gewijd aan de rustige vo rige eeuw, weer erg onrustig, zo niet wat chaotisch aan. En dat is te betreuren, want zowel het gegeven als het uitsteken de camerawerk van Gall biedt de moge lijkheid hiervan een uitstekend program ma te maken, mits men maar wat meer aandacht aan een enkel facet van die tijd biedt en tevens zorgt voor een betere montage. Met een wat vermoeide stem presen teerde Ton Lutz, nauwelijks hersteld van een fikse griep, het zesde deel van de se rie „De Grenzen van het Leven", dat nu wel zeer duidelijk vooraf opgenomen bleek te zijn. In een rustig-meditatieve stijl con fronteerde de tekst van Daniël de Lange en de door Leen Timp goed gekozen beel den ons met het meest ontstellende con trast dat deze wereld biedt: „Honger en overvloed". Aalmoezenier Groenendijk haakte met zijn epiloog uitstekend aan op hun uitzen ding, die eindigde met een sterk pleidooi voor de noodzaak, dat wij bouwen aan de toekomst van de mensheid, een adembe nemend perspectief. In dit verband herin nerde de aalmoezenier aan de op 21 maart beginnende Anti-Honger-week, die als resultaat van een veelbelovende sa- Op 16 maart zal in het Minervatheater in Heemstede een programma worden op genomen van „sterren en streken". Deze AVRO-televisieuitzending zal in een andere vorm zijn gegoten dan met de vorige uit zendingen van deze serie het geval was. Er zal meer aandacht aan variété-num mers worden besteed. Het praatje tussen de verschillende programma-onderdelen door zal minder uitgebreid zijn. De sa mensteller van de programma's, Flip van der Schalie, heeft in het verleden na melijk nog al veel moeilijkheden ondervon den met deze ingelaste gesprekjes. De men sen zeiden vaak heel andere dingen, dan afgesproken was. Aan de uitzending, die in Heemstede wordt opgenomen en geheel is gewijd aan Noord holland, werken onder andere mee Rita Corita, de Wama's, Maurice Delmonte, Johny Kraaykamp en vermoedelijk ook Johnny Jordaan. Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM De gala-avond „Europa en het Boek' vrijdag 29 maart in het Concertgebouw te Amsterdam, de feestelijke inleiding van de 28ste boekenweek in Nederland en de eerste Europese boekenweek, zal officieel worden geopend door de minister-president prof. dr. J. E. de Quay. Deze boekenweek wordt gehouden onder auspiciën van het Centre Européen de la Culture en de Union Internationale des Editeurs. De raad van Culturele Samen werking van de Raad van Europa te Straatsburg en de Europese Gemeenschap pen te Brussel hebben de boekenweek on der hun bescherming gesteld. Het Piraikon Theater uit Athene onder leiding van Dimitrios Rondiris zal een voorstelling in het nieuw Grieks geven van „Dodenoffer" en „Eumenieden", twee delen uit de „Oresteia" van de attische tragediedichter Aeschylus. De gala-avond wordt traditioneel besloten met het boe kenbal. De Rotary Club, Haarlem (secretariaat: Heemsteedse Dreef 92, Heemstede) is dit jaar in staat twee kandidaten voor te stellen voor een „Rotary Foundation Fel lowship" voor het Academische jaar 1964- 65. De ontvanger van deze studiebeurs wordt in staat gesteld gedurende één jaar zijn studie aan te vullen of te complete ren in het buitenland, in het land en op de plaats naar zijn keuze. Aan de kandidaten worden onder meer de volgende eisen gesteld: Zij moeten van het mannelijk geslacht zijn en tussen de 20 en 30 jaar oud zijn; zij dienen min stens één academisch examen of daarmee vergelijkbaar examen te hebben afgelegd. Een beperkt aantal Additional Rotary Foundation Fellowships zijn eveneens be schikbaar, zowel voor kanidaten van het mannelijk als van het vrouwelijk geslacht. Voor deze beurzen is geen maxium leef tijd en is het afgelegd hebben van een academisch examen niet absoluut noodza kelijk. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het bestuur van de Haar lemse Rotary Club aan het bovengenoemd adres. Medische beurzen. Elf Nederlanders hebben dit jaar een beurs van de Raad van Europa gekregen om zich in andere Europese landen te bekwamen in nieuwe medische technieken. Bij deze elf zijn de heren J. Feitsma, Aerdenhout en G. Kruis heer, Zandvoort. DE NEDERLANDSE Bachverenigmg heeft verleden jaar de traditionele uitvoe ring van de Johannes-Passion van Johann Sebastian Bach in het Concertgebouw te Amsterdam door omstandigheden moeten onderbreken. Dit jaar echter heeft de ver eniging haar schone traditie kunnen her vatten met de uitvoering, die zij dinsdag avond weer in het Concertgebouw heeft ge geven en waarmede zij, voor zover ik kan nagaan, als eerste koorvereniging de reeks passie-uitvoeringen heeft ingezet, die in de Lijdenstijd gegeven zullen wor den. DE DIRIGENT van de Nederlandse Bachvereniging dr. Anthon van der Horst heeft deze vertolking van de Johannes- Passie een bijzonder verinnerlijkt karak ter gegeven. Dogmatische strengheid en leerstellige objectiviteit zijn zeker geen kenmerken van deze uitvoering geworden. Veel meer gaf zij uitdrukking aan de ge dachten en gevoelens van de dirigent, die het geloofselement van deze passie als re ligieus kunstenaar vrij tegemoet trad en interpreteerde. Realistische uitbeelding werd geen hoofdzaak en evenmin kwam nadrukkelijke gevoelsromantiek op de voorgrond te staan. Verinnerlijking en meditatie beheersten deze uitvoering, voor al voor de vaak verstild gezongen koralen en voor het aangrijpende slotkoor. Trou wens door de diepe werking van de mu ziek en het woord betekenen deze gedeel ten veel en veel meer dan de illustratieve volkskoren met hun contrapunctisch en metrisch geordende uitroepen van een toch zo ongeordende, opgewonden menig te DE VOORTREFFELIJKE voordracht van aria's en van de kleine partijen door de bas David Hollestelle harmonieerde treffend met de intenties van Anthon van der Horst. In een zelfde voordrachtsfeer hield ook de alt Aafje Heynis haar ver tolkingen van aria's, van welke die van „Es ist vollbracht". mede door het aan grijpende viola-da-gamba-spel van Carel van Leeuwen Boomkamp, een ontroerend hoogtepunt werd. INDRUK maakte ook de sopraan Elly Ameling met haar heldere zang en haar kinderlijk-eenvoudige expressie. In vocaal opzicht leverde de tenor Naan Pöld als evangelist een uitnemende prestatie. Zijn plotseling uitschietende romantische bewo genheden kon ik juist met het oog op het algemene uitvoeringskarakter van de pas sie niet zo waarderen. De tenor Reinier Schweppe vertolkte zijn aandeel in het werk muzikaal, maar zijn toonvorming kwam nogal moeizaam tot stand. De bas Henk Driessen vervulde de Jezus-partij met waardige ernst. Enkele vocalen wer den voor deze zanger wel eens een be lemmering voor het vormen van een ga ve toon. waartoe hij nochtans met .gun stiger" klinkers wel in staat bleek. Het Concertgebouworkest met zijn uitne mende instrumentale solisten was een voortreffelijke steun voor de uitvoering hetgeen eveneens gezegd kan worden van de organist Albert de Klerk, die het niet in alle opzichten zuivere orgel van het Concertgebouw, met grote bekwaamheid bespeelde. menwerking tussen de Wereldraad van Kerken, de rooms-katholieke kerk en de Islamitische geloofsgemeenschap verdient een wereldsucces te worden. Door het bieden van warme, menselijke hulp moe ten de kerken elkaar kunnen vinden, zo eindigde deze dagsluiting. Anneke van Tetering weer op het scherm. Na een lange afwezigheid was de Haar lemse doktersdochter Anneke van Tete ring weer terug op het scherm als om- roepster van de K.R.O. Temeer daar zij weer aangenaam bescheiden en be schaafd haar werk verrichtte en blijk gaf, bijna genezen te zijn van de gebrui kelijke camera-koorts, hebben wij eens ge vraagd, waar Anneke al die tijd was. Het bleek ons, dat zij als echtgenote van de Haarlemse bouwer Eldering kort geleden moeder is geworden. Nu gaat zij haar col lega Ineke Klaarhamer vervangen, die om dezelfde gezonde reden enige tijd uit de t.v.-studio's zal weg blijven. J. Damslmizer HILVERSUM 1 402 m. 746 kc.s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO 1600 VARA 19.30 VPRO. 21.00 VARA 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 700 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte ochtendklanken (gr.). (7.35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en so cialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammo- foonmuziek. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klassieke orkestmuziek (gr.). (9.35-9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Cello en pia no: moderne muziek. 11.40 Elektronisch orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muziek. 12.20 Regeringsuitzending: Voor de land bouw 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Sport en recreatie, afge wisseld met grammofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel ac tueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beurs berichten. 13.30 Licht ensemble en zang solist. 14.00 Kerkorgelconcert. 14.25 Voor dracht. 14.45 Zangrecital: moderne en klas sieke liederen. 15.15 Dieren in en rond om ons huis: programma over huisdie ren. VARA: 16.00 Grepen uit de muziek geschiedenis, muzikale lezing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Tijd voor teenagers. 17.50 Actualiteiten. 18.00 Nieuws. 18.15 Gespro ken brief uit Vlaanderen. 18.20 Kinder koor. 18.50 Onder het mes, praatje. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Muziek voor kin deren (gr.). VPRO: 19.30 Kunstkroniek. 20.00 Nieuws. 20.05 Het zwaar tempeest, klankbeeld. 20.25 Pianorecital: moderne muziek. 20.45 De Nationale inzameling van het Leger des Heils. 20.50 Wereld in be weging, lezing. VARA: 21.00 Metropole orkest, koor en solisten. 21.35 Zonder blinddoek: discussies. 22.15 Buitenlands weekoverzicht. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Klassieke vorming in het geding, gesprek. VARA: 23.00 Socialistisch nieuws in Es peranto. 23.10 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc.s. 7.00- 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Grammofoonmuziek, strip voor de jeugd en berichten. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Koorzang met instrumentale bege leiding (opn.). 10.35 Klassieke grammo foonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Klassieke grammofoonmuziek. 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok- Noodklok. 12.04 Jazzmuziek. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Pianospel met ritmisphe begeleiding. 12.55 Katholiek nieuws. 1S00 Nieuws. 13.15 Pla- tennieuws. 13.20 Dansorkest en zangsolis ten. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Zangreci tal. 14.15 Licht instrumentaal ensemble. 14.35 Lichte grammofoonmuziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Hobo en piano: moderne muziek. 17.00 Boekbespreking. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursberichten. 17.45 Promenade-orkest en zangsolisten: amusementsmuziek. 18.20 Uit het land van Hertog Jan: Brabants half uur, klankbeeld. 18.50 Regeringsuitzen ding: Bescherming Bevolking vraagt uw aandacht. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Boekbespreking voor de jeugd. 19.30 Politieke lezing. 19.40 Verzoekprogram ma voor de militairen. 20.30 Voor de jeugd. 21.00 Strijkorkest. 21.20 Levensher inneringen van een actrice. 21.35 Op kou sen en versvoeten, een quasi-historisch zangspel over Joost van den Vondel. 22.15 Biljarten Ankerkadsr 71/2 te Den Hel der. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Witte Nachten, hoorspel. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Satiereliertjes. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. 15.45 Lichte muziek. 16.00 Nieuws 16.03 Beursberichten. 16.09 Oude muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Duitse les. 18.00 Nieuws. 18.03 Balletmuziek. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Radiokroniek 19.00 Nieuws. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Filmmuziek. 20.35 Theaterkroniek. 21.00 Amusementsmuziek. 21 45 Volkskunde. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz muziek. 22.35 De zeven kunsten 23.00 Nws. 23.05 Kamermuziek. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG AVRO 14 30-15 15 Voor de vrouw 15 30- 15 45 Voor de kleuters 19 30 Flits, maan- de'iiV^e TV kronie) NTS' 20 n0 Journaal 20.20 Sabrina, blijspel NTS 21.30-23.30 Eurovisie Reportage wereldkampioen schappen kunstrijden op de schaats te Cortina d'Ampezzo (vrije figuren v. pa ren). VOOR VRIJDAG VPRO' 19.30 Navigare Necesse est. Pro gramma over de Koopvaardij NTS' 20.00 Journaal en weeroverzicht VPRO 20.20 Gesprek aan de schrijftafel. 20.30 Van vo gels en mensen en mensen en vogels, do cumentaire reportage. 21.15 Mens durf te leven, cabaretpmgramma. 22.00 De oude draaidoos. NTS 22 35 Journaal. 22.40-23.30 Eurovisie Reportage wereldkampioen schappen kunstrijden te Cortina d'Ampez- P. Zwaanswijk 2o. (vrije figuren heren).

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9