Nieuwe bende van de OAS in Parijs ontmaskerd Pompidou had het volgende slachtoffer moeten zijn Als eerste zaakgelastigde Indonesië stelt Sjarif in Den Haag aan Bovenverdieping van huis aan de Breestraat uitgebrand Vlaamse en Waalse studenten slaags in de stad Leuven HET WEER Zij denkt nu heel anders over hem.. Mem. O-Fresh MEïf BELSH0W v. RÜIVE9B0QEN Hazenberg's DIJKSTRA Haastige vlucht uit brandend huis Geen t.v.-uitzending Nederland-België Overwerk van bouwvakarbeiders niet belastingvrij Britse korporaal poetst Russische generaals-laars LE0LUX BANKSTELLEN verschillende lampen dagblad voor velsen -ij muiden, santpoort, driehuis, beverwijk en omgeving VRIJDAG 1 MAART 1963 In de krant van heden: éeëMWSefore ifou êuy! FALCON CAMELJASSEN Minister Marijnen verwacht geen mislukking van verrevisser ij-proef JÉ BKÜ Het woord is aan Spot over het Rijnleger Rijkswacht koelde gemoederen met waterkanonnen Weer zonnig feestelijke weekend-tractatie CHATILLES Accountantskantoor H. KERKHEIDE en hij denkt wat 'n verademing fris met ORALATOR handig vestzak-formaat f 2.25 bij uw apotheker, drogist of speciaalzaak Toonzalen voor iedereen! lampenfabriek 48e JAARGANG NUMMER 99 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. «i*. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 oent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent PARIJS De Franse veiligheidsdien sten, die de laatste dagen zeker niet stil zitten, hebben weer een nieuwe groep van de O.A.S. opgerold. De ploeg bestond uit negen, merendeels nog zeer jonge, leden. De arrestatie werd vrijdagavond verricht tijdens een inval in een huis in de Rue Tournefort. De politie was opnieuw door een anoniem telefoontje „getipt". Voor de eerstkomende dagen stond een gewapende aanval op het programma tegen de poli- tie-auto of „slamand", waarmee twee maal per dag Jean-Marie Bastien Thiry en de overige acht leden van het O.A.S.- De familie Hospers in Stadskanaal heeft Mannacht ternauwernood het vege lijf kunnen redden uit haar woning, die plotseling in lichtelaaie stond. De brand was zo fel en het vuur greep zo snel om zich heen, dat de bewoners van het huis, het echtpaar Hospers met een kind van twee jaar en een inwonende vader, uit hun slaap opgeschrikt in allerijl het huis moesten verlaten. Zij zagen geen kans meer mee te ne men dan de nachtkleding die zij aanhad den. Lijdelijk hebben zij moeten toezien noe hun gehele hebben en houden ver loren ging in deze zoveelste brand van deze winter. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 11 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Op de Praalstoet 3 Knipselkrant 4 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 Uitgaan in Haarlem 6 Films 7 In de Vishal en op zee7 Topstj 8 Kunst 9 Horen en Zien 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's commando van Petit Clamart van de San- té-gevangenis naar het slot van Vincennes worden vervoerd, waar het proces zfjn einde tegemoet gaat. Een inval in de San- té-gevangenis, in de hoop daar al hun poli tieke kameraden te bevrijden, lag even eens in de bedoeling. Op iets verdere termijn beraamde het genootschap nog een paar executies, waar bij speciaal premier Georges Pompidou en de minister van Binnenlandse Zaken Rogier Frey als schietschijf hadden mo gen dienen. Ex-kolonel Argoud die gisteren, in te genstelling tot eergisteren, in aanwezig heid van zijn drie advocaten, wel bereid was een der militaire rechters te woord te staan, heeft verklaard geen der be schuldigde leden van het commando van Petit Clamart persoonlijk te kennen en niets te weten van plannen om president De Gaulle te vermoorden. Na deze verklaring, die niet helemaal lijkt te passen in de strategie, die mr. Tixtier-Vignancour na Argoud's arresta tie had ontworpen, of beter herzien, is het proces in Vincennes met de pleidooien der advocaten voortgezet. Drie beklaagden in het proces vroeg »n strengere straffen, dan de openbare aan klager heeft geëist. Jacques Prévost, te gen wie levenslang is geëist, zei dat hij Gérard Buisines opdracht had gegeven, op de wagen van De Gaulle te vuren. Hij acht het daarom „ondenkbaar" dat het hof Buisines ter dood veroordeelt en hem een lichtere straf geeft. DJAKARTA Indonesië heeft reeds een diplomaat aangewezen, die zal optre den als de eerste zaakgelastigde in Neder land, aldus is hier officieel medegedeeld. Naar welingelichte kringen meedelen be treft het Mohammed Sjarif, die tijdens zijn diplomatieke loopbaan onder meer Den Haag als standplaats heeft gehad. De Indonesische ambassadeur in Lon den heeft aan onze correspondent in de Britse hoofdstad meegedeeld dat het her stel van de diplomatieke betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië nog slechts wordt opgehouden door louter technische kwesties. De voorbereiding van de hervat ting der betrekkingen speelt zich thans in de kring van de Verenigde Naties in New York af. De ambassadeur zei voorts dat zolang de moeilijkheden in Broenei voortduren en zolang de betrekkingen met Neder- De voetbalwedstrijd Nederland-België, komende zondag in het Rotterdamse Feijenoordstadion, zal niet in zijn geheel op het beeldscherm komen. Wederom heeft de Belgische voetbalbond bezwaren tegen een t.v.-uitzending, omdat in België gelijktijdig met de interland enkele wed strijden worden gespeeld. Wel kunnen voetballiefhebbers zondagavond om 8 uur in „Sport in beeld" genieten van 10 minu ten durende flitsen. De radio besteedt uiteraard wel ruime aandacht aan dit duel. Dick van Rijn komt om 5 voor half 3 via Hilversum I (Avro) in de ether. Ofschoon de „kuip" van Rotterdam (nog) niet is uitverkocht gaf het stadion Feijenoord toestemming tot een eventuele rechtstreekse t.v.-reportage. Ook de KNVB stemde in een uitzending toe. Teleurstellend doet de belangstelling voor deze wedstrijd in België aan. Nog nimmer werden er zo weinig kaarten door onze zuiderburen aangevraagd. Advertentie BARtËüORISST^ HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT <BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Aan de wens tot vrijstelling van belas ting en van sociale verzekeringspremies voor eventueel overwerk van de bouwvak arbeiders kan niet worden voldaan. Een dergelijke vrijstelling zou, aldus het oordeel van de regering, een niet-verantwoorde inbreuk vormen op het algemene beleid van de belasting- en premieheffing. Ook praktische gronden verzetten zich tegen het inwilligen van deze wensen. Door vele werknemers o.a. mijnarbeiders en personeel werkzaam ten behoeve van van transport en distributie werd en wordt in allerlei eveneens zeer belangrijke secto ren van het maatschappelijk leven over werk verricht. Wil men aldus het over heidsstandpunt grove onbillijkheden en voor de hand liggende en gerechtvaardig de grieven van andere groepen voorko men, dan zal een vrijstelling voor extra- arbeid niet tot de bouwvakarbeiders be perkt kunnen blijven. Overigens is er de aandacht op gevestigd, dat de belastingheffing van overwerkloon geschiedt op basis van het bijzondere ta rief van de loonbelasting, dat zeer ge matigd is. Ook binnen de groep van de bouwvakarbeiders zelf zou een belasting vrijstelling zeer willekeurig werken. De faciliteit zou namelijk groter zijn naarma te het loon hoger en het gezin kleiner land niet normaal zijn, er weinig kans bestaat dat het destijds plotseling afgezeg de officiële bezoek van president Soekar- no aan Engeland spoedig doorgaat. Het is met onmogelijk dat wanneer het be zoek eindelijk doorgang zal vinden, presi dent Soekarno van de gelegenheid gebruik /.al maken om ook Nederland te bezoeken. De ambassadeur zeide dat Soekarno ver langend is Nederland te zien. Hij is een van de weinige en misschien wel de eni ge van de Indonesische leiders die nooit Nederland heeft bezocht. Welingelichte kringen in Djakarta zeg gen dat een officiële bekendmaking van Sjarif's benoeming spoedig zou zijn te ver wachten. De heer Sjarif, die thans hoofd van het directoraat West-Europa is van het Indo nesische ministerie van Buitenlandse Zaken, was tot voor kort lid van de Indo nesische permanente delegatie bij de Ver enigde Naties. Hij heeft vroeger een func tie bekleed bij de Indonesische ambassades in Moskou, Karachi en Den Haag. De minister van Landbouw en Visserij, de heer Marijnen, verwacht niet, dat aan de gang zijnde proeven op de verre vis serij zullen mislukken. Een suppletoire begroting voor subsidiëring hiervan heeft zyn departement verlaten. De minister deelde dit mede in de. Tweede Kamer toen de heren Vermoeten (Arb.) en De Ruiter (C.H.U.) vragen over dat onder werp stelden. De heer Vermooten wilde weten, waar om geen voorwaarden op het gebied van lonen en arbeidsvoorwaarden aan 't even tueel te verlenen subsidie zijn verbonden. Hij kreeg ten antwoord, dat het eventuele subsidie een technische kwestie is en meningsverschillen over lonen enz. primair beslecht moeten worden tussen werkgevers en werknemers. De minister wenste „be paaldelijk" niet te treden in eisen van de vakbonden. De subsidie-kwestie is met een groep ondernemers, die een coöperatie vormen, besproken. Indien deze onder nemingen geen bemanningen kunnen vin den, dan vervalt de reden voor subsidie automatisch. De „Commissie Ontwikkeling Zeevis serij" (commissie-Diepenhorst) heeft op verzoek van de minister inderdaad de arbeidsvoorwaarden in de studie betrok ken. In het rapport aan de minister is echter geen advies gegeven om voor de verre visserij bijzondere lonen en arbeids voorwaarden in te stellen. Gibbon: De stijl van een schrijver moet het beeld zijn van zijn geest, maar woord keus en meesterschap over de taal zijn de vrucht van oefening. Met cynisch gelach heeft het publiek in Engeland en West-Duitsland een foto be groet van een Britse korporaal, die de laarzen poetst van een Russische generaal, die daarvoor op een plankiertje heeft plaatsgenomen. Het gebeurde bij het Britse Rijnleger, waar een groep hoge Russische officie ren uit Oost-Berlijn, onder leiding van generaal Jakoebovsky, onder zware bewa king op bezoek kwam. Toen luitenant-ge neraal I. I. Pstgyo zag hoe korporaal Ar thur Bradley (27) van de Royal Horse Guards, de laarzen van de Britse offici- ren poetste, vroeg hij of zijn schoeisel ook een beurt kon krijgen. Aldus geschied de. „Een volkomen normale beleefdheid je gens een bezoekend officier, wiens laarzen na een reis van 250 kilometer stoffig wa ren geworden", vond een Britse woord voerder. De Duitse „Bildzeitung" dacht er anders over: „Britten poetsen Sovjet laarzen", roept 't blad verontwaardigd uit. De Britse kranten brachten de foto van het „incident" vanmorgen in een deining- verwekkende opmaak op hun voorpagina's. „Nu is het militaire protocol krankzinnig geworden", dondert de Daily Sketch. „Euro pa heeft ni"t meer zo gelachen sinds Mac- millan prinses Margaret verbood naar Parijs te gaan". De vrouw van korporaal Bradley ver klaarde: „Ik ben woedend. Arthur is er niet een van het hielenlikkende soort. Dit is een belediging, niet alleen voor mijn man, maar voor het hele Britse le ger". Advertentie SPAARNE 11 t.o. DAMSTRAAT EXPOSEERT DE NIEUWE COLLECTIE Complete Interieurverzorging GED. OUDE GRACHT 108 KRUISSTRAAT 22 In een oud pand aan de Breestraat te Beverwijk (nummer 75, de oude bak kerij van Ter Hoeye) is vanmorgen om elf uur een hevige brand ontstaan, die de gehele bovenverdieping in de as heeft ge legd. De brandweer rukte uit met groot materieel en bestreed het vuur met twee nevelstralen en een gewone straal. In het begin waren er enkele moeilijkheden aan gezien de brandputten ontdooid moesten worden. Ook werd het blussingswerk be moeilijkt door dikke rookwolken. De vlam men sloegen hoog boven het dak uit. Brandweerlieden met beroete gezichten BRUSSEL (ANP/AP) De Belgische rijkswacht heeft donderdagmiddag in Leu ven vier waterkanonnen laten aanrukken om te voorkomen, dat ongeveer 2.000 Waalse studenten met een 1.500 Vlaamse collega's slaags zouden raken. De Franstalige studenten van de Leu vense rooms katholieke universiteit hadden een betoging op touw gezet tegen de maatregelen voor de splitsing van de ho geschool in Frans- en Nederlandstalige fa- De rijkswacht die naar Leuven was ontboden om Vlaamse en Waalse stu denten, die handgemeen dreigden te worden, van elkaar te scheiden, ge bruikte waterkanonnen om de verhitte gemoederen af te koelen. (Telefoto) Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. In de komende nacht lichte tot matige vorst en hier en daar mist. Morgenmiddag tem peraturen enkele graden boven het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. culteiten. Zij droegen ondermeer spandoe ken mee waarop stond te lezen: „Geen universitaire apartheid". De Vlaamse studenten lieten zich echter niet onbetuigd en gingen de stoet in loop pas tegemoet. Aanvankelijk kon de Leu vense politie de situatie nog aan, doch toen een benzinepomp in het gedrang was gesneuveld en een Vlaamse student met een gebroken been naar het ziekenhuis moest worden overgebracht, werd de hulp ingeroepen van een zeshonderdtal gehelm de rijkswachters, die met Spaanse ruiters, gasmaskers, en gummistokken uit Brussel kwamen in dertig trucks en twintig jeeps. Waterkanonnen werden in stelling ge bracht om een doorgang te banen voor de Waalse studenten, die door hun Vlaam se collega's met voetzoekers, donderbus sen, rotte eieren en dode kippen werden bekogeld. Overigens zijn ook de Vlaamse studen ten niet helemaal tevreden met de aan gekondigde splitsing van de faculteiten van de Leuvense universiteit in de twee landstalen. Zij vinden, dat de aangekon digde maatregelen niet ver genoeg gaan en „dubbelzinnig" zijn. De ongerustheid van de Waalse studen ten wordt verklaard door het feit dat zij minder talrijk zijn dan de Vlamingen en dat het aantal Waalse studenten afneemt in vergelijking met dat van de Vlamin gen. Op het ogenblik studeren ran de uni versiteit ongeveer 8.000 Vlamingen en 6.000 Walen. smeten brandend beddegoed en meubi lair op straat. De winkel, die niet wordt gebruikt, liep waterschade op. De inboe del van de bovenverdieping, die wél werd bewoond, ging totaal verloren. Omstreeks kwart voor twaalf was de brandweer het vuur meester. Hoe de brand is ont staan is nog niet bekend. Advertentie Advertentie een heerlijk nieuw gebakje,, waarmee u beslist kennis moet maken, per stuk 35 ct COCOSTRUFFELS, 100 gr50 ct Advertentie Administraties - Vermogensbeheer Belastingzaken OOSTERSTRAAT 50 - HAARLEM-N. TEL. 02500-65006 Hij merkte het meteen, van adem-frisheid hangt o-zo veel af ende nieuwe O-Fresh Oralator helpt direct! 'n Belangrijke af spraak, 'n beslissend gesprek? Handig zo'n vestzak-apparaatjeeven diep inhaleren door de Oralator en u bent meteen weer adem-fris! Diepdoordringend O-Fresh rei nigt na speciaal eten, roken en drinken de adem volkomen! Advertentie DIJKSTRA dijkstra s Zaterdags geopend Spaarne 65, (t'o de Ged. Oude Gracht) Haarlem, Tel. 02500-14850, 14560 t

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1