Donald Mc Pherson betaalde zijn weldoener met wereldtitel Sjoukje Dijkstra nam al een voorsprong op haar rivalen Driejarigen en oudere paarden zondag samen in één koers FEITEN VAN DEZE WEEK lekker en gezond SPORT TIJDENS WEEKEINDE Toledo bleef op laatste plaats door slechte kür Regina Heitzer na twee figuren nog voor Wendy Griner Pambianco won de Ronde van Sardinië Liston-Patterson week verschoven ZATERDAG 2 MAART 1963 Nederlandse dames turnen tegen ploeg uit Polen Gewest Z.-Holland KNSB zal eventueel uitzending van Liebrechts betalen Kamer van Koophandel in Amsterdam huldigt F. Th. Hoekstra Dr. E. van Raalte ZAALHANDBAL SCHAATSENRIJDEN SCHAKEN N.V. MIJ. „HOLSTER" - OVERVEEN Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Uitspraken van de week (Speciale berichtgeving) Het wereldkampioenschap kunstrijden voor heren is niet in Duitse handen over gegaan, noch in Franse of Tsjechische, het blijft voor Canada. Want de opvolger van Donald Jackson is geworden zijn land genoot Donald McPherson. Met een zeld zaam mooi gecomponeerde en elegant uit gevoerde kür op zeer geschikte muziek, streefde hij Manfred Schnelldorfer, Alain Calmat en Karol Divin voorbij, die na de verplichte figuren een voorsprong op hem hadden. Gelukkig lachend onderging de precies een week geleden 18 jaar geworden Donald uit Stratford bij Ontario de huldiging door de president van de ISU, James Koch, maar vermoedelijk waren zijn gedachten in Canada want daar woont de wel doener die het hem mogelijk heeft ge maakt het kampioenschap te behalen. Do nalds ouders bezitten namelijk niet vol doende middelen om de hoge kosten van de vereiste training op te brengen. Maar Donald had veel talent en wilde alles opr offeren om iets te bereiken in zijn sport. Toen zijn moeilijkheden bekend werden meldde zich vorig jaar een vermogend man aan, die hem wel wilde helpen. Do nald kon blijven rijden, behoefde niet meer te betalen voor de ijsbaan in zijn woonplaats en al was het ijs van dit ijshockeyveld niet bijster geschikt, Do nald kon zeven uur per dag oefenen. Aan schoolbezoek had hij geen behoefte meer, want zijn toekomst lag, dacht hij, in het kunstrijden. De Engelsman Dennis Silverthorne vroeger met zijn zuster Wendy bekend als kunstrijpaar kon zijn pupil zonder pro blemen verder opleiden. Met welk succes is nu bekend, want Donald, die vorig jaar bij de wereldkampioenschappen in Praag als vierde eindigde achter Jackson, Divin en Calmat schoof op naar de eerste plaats. Maar het is een spannende strijd ge weest, waarbij voorts betrokken waren Schnelldorfer uit München, Calmat uit Pa rijs en Divin uit Praag. En dit werd nog in de hand gewerkt doordat het ijs, waar Hans-Jüngen Baumler de vorige avond al over geklaagd had, zo hard was bij de nachtelijke vorst. We overdrijven maar heel weinig als we beweren, dat bijna al le deelnemers gevallen zijn. Zelfvertrou wen en techniek speelden nu een grote rol en die had McPherson het meest. Toch zou hij waarschijnlijk geen kam pioen zijn geworden als Manfred Schnell dorfer zichzelf wat beperkingen had op gelegd. Na de verplichte figuren had hij vermoedelijk kunnen volstaan met een plichtmatig gereden kür, maar de Duitser wilde zich een waardig kampioen tonen, zo- zei hij ons. Doch dat is hem duur ko men te staan, want hij bezweek onder de grote last. Zijn poging om een norma le kür te rijden mislukte door de verlam mende spanning en toen hij bij een dub bele axel ten val kwam, zag het er zelfs even naar uit dat hij niet verder zou gaan. Natuurlijk deed hij het wel, maar het ging verder houterig, zonder zelfvertrouwen, waardoor hij nog twee keer weggleed. Zijn vader klopte hem na de marteling op beurend op de schouder, maar Manfred schudde het hoofd en de brede schouders, want hij wist dat hij zijn grote kans had verspeeld. Even later stond het vast, want hij bleek achter te zijn geraakt op Alain Calmat, die hem in Boedapest bij de Europese kampioenschappen ook al had verslagen. De Fransman kwam ook ten val en maak te fouten, maar zijn kür was toch duide lijk beter. Daarna kwam dan nog het prachtige rijden van McPherson, en zo zakte de lange Münchenaar op deze voor hem verschrikkelijke avond van de eerste naar de derde plaats. Zijn enige voldoe ning was dat hij Karol Divin onder zich hield, maar dat was een schrale troost, want de Tsjech bleef met zijn kür aan de veilige kant, wetend dat zijn kwetsbare benen hem niet in staat stelden een ge durfde kür te rijden. Na de „grote vier" volgt onmiddellijk de kleine, pittige Scott Ethan Allen, deze maand veertien jaar geworden en over twee jaar onthoudt u het maar wereldkampioen Deze zoon van een Zweedse moeder en een Amerikaanse vader was de ontdekking van het toernooi. Zijn verbluffende kür, die overigens geen verrassing was voor wie hem had zien trainen onder leiding van de voormalige Oostenrijker Dietl, bracht het publiek in extase en begrijpelijk. Voor Amerika, dat twee jaar geleden door de vliegramp bij Brussel zijn hele top van de kunstrijgemeenschap verloor, ligt hier dus weer hoop voor een goede vertegen woordiging in de toekomst. Onze landgenoot Wouter Toledo reed zijn kür slecht, voelde zich kennelijk niet ze ker en bleef op de ranglijst waar hij na de verplichte figuren al stond: op de laat ste, de negentiende plaats. De uitslag van het wereldkampioenschap (heren) luidt: 1. Donald MacPherson (Ca nada) plaatscijfer 18 punten: 2219.8; 2. Cal mat (Fr.) 22 - 2214.1; 3. Manfred Schnell dorfer (W.-Dld.) 22 - 2203.9; 4. Karei Divin (Tsj.sl.) 34 - 2179; 5. Scot Allen (V.S.) 40 - 2168.8; 6. Peter Jonas (Oostenr.) 59 - 2097.3; 7. Sepp Schönmetzler (W.-Dld.) 71 - 2081; 8. Donald Knight (Canada) 79 - 2055.5; 9. Emmerich Danzer (Oostenr.) 80 - 2057; 10. Nobuo Sato (Japan) 88 - 2044.1; 11. Monty Hoyt (V.S.) 83 - 2044.1; 12. Robert Dure- ville (Fr.) 117 - 1961.8; 13. Hugo Dümler (W.-Dld.) 122 - 1963.2; 14. Jenoe Ebert (Hong.) 130 - 1949.4; 15. Bill Neale (Can.) 136 - 1921.9; 16. Valery Meschkov (Rusl.) 145 - 1913.4; 17. Giordano Abbondanzi (It.) 144 - 1906.1; 18. Malcolm Cannon (GB.) 159 - 1876.3; 19. Wouter Toledo (Nederl.) 161 - 1864.1. De Italiaan Arnaldo Pambianco is win naar geworden van de Ronde van Sardi nië. In het eindklassement bezet hij de eerste plaats voor ex-wereldkampioen Rik van Looy (België). Onze landgenoten Bas Maliepaard en Ab Geldermans werden res pectievelijk 33ste en 36ste. De laatste etap pe, een rit van Noro naar Sassari over 174 km, leverde een zege op voor de Italiaan Vittorio Adorni in de tijd van 5 uur 9 mi nuten en 6 sec. (met bonificatie 5.08.26). De uitslag was verder: 2. Vito Taccone (Italië) 5.09.06 (met bon. 5.09.06); 3. Grazi- ano Battistini (Italië) 5.09.06 (met bon. 5.08.51); 4. Frans Aerenhouts (België) 5.09.06 5. Aru (Italië) z.t.; 8 Guido Carlesi (Italië) 5.09.57; 7. Bas Maliepaard (Ned.) z.t.; 17. ex aequo Ab Geldermans (Ned.) z.t. Het eindklassement luidt als volgt: 1 Arnaldo Pambianco (It.) 29.40.55; 2. Rik van Looy (Belg.) 29.43.03; 3. Franco Cri- biori (It.) 29.44.15; 4 Martin van Geneug- den (Belg.) 29.45.16. 5. Aldo Moser (It.) 29.45.57; 6. Graziano Battistini (It.) 29 46 08; 7. Jos Planckaert (Belg.) 29.46.05; 8. Vitto rio Adorni (It.) 29.46.11; 11. Jacques An- quetil (Frankr.) 29.47.24; 12. Jean Stablin- sky (Frankr.) 29.47.24 33. Bas Maliepaard (Ned.) 30.16.32; 36. Ab Geldermans (Ned.) 30.18.06. De Spanjaard Angelino Soler werd met 15 punten winnaar van het bergklasse- ment voor de Italiaan Vito Taccone met 6 punten en onze landgenoot Bas Malie paard met 4 punten. Nog hebben de dames slechts twee van de 6 verplichte figuren afgewerkt, maar reeds zijn de vooruitzichten van Sjoukje Dijkstra op haar tweede wer 'dkampioen- schap niet onbevredigend te noemen. Het Amstelveense meisje nam met het eerste figuur, de tegenkering, een voorsprong van 9,2 punten op de Oostenrijkse Regina Heitzer en van 15,6 punten op de Cana dese Wendy Griner, waarna ze bij de pa ragraaf-drie achterwaarts nog eens 4,4 pnt op haar „eeuwige" Oostenrijkse riva le uitliep en 8 pnt. op de Canadese en Noordamerikaanse kampioene. Maar er is uiteraard nog niets beslist, en als we even aantekenen dat het Oosten rijkse jurylid, dr. Madl, op dit moment nog geen verschil heeft gezien tussen Sjoukje en Regina, dan blijft enige gere serveerdheid natuurlijk geboden. Wel heb ben zeven juryleden onze landgenote als de beste tot dusver erkend, maar de Amerikaanse mevrouw Sanderson heeft op haar lijstje de Francaise Nicole Hass- ler bovenaan staan. De verschillen zijn nog te gering, getuige de voorsprong van Sjoukje op Regina hier in Cortina (13,6 pnt.) en in Boedapest (24 pnt.) na twee figuren. Het is ongetwijfeld een verdienste van Regina Heitzer dat ze na de „catastrofe" van Boedapest Waar zij werd gepas seerd door Nicole Hassler niet wegge vallen is. Wendy Griner heeft zij 10 pnt. achter zich gelaten en zij zal zich dus bepaald nog wel laten gelden. De Cana dese reed het eerste figuur niet best en werd zelfs gelijl- gewaardeerd met de En gelse Diana Clifton Peach. Maar na de tweede opgave kwam zij toch alleen op de derde plaats, terwijl Diana werd ge passeerd door Petra Burka en Nicole Hass ler,- die dus respectievelijk vierde en vijf* de zijn. Als zevende volgt de Amerikaanse kam pioene Lorraine Hanlon, die sinds vorige zomer net als Sjoukje en de Zweedse Ann Margareth Frey leerlinge is van Arnold Gerschwiler, die het hier dus druk heeft, daar hij ook nog aandacht moet beste den aan Wouter Toledo en zijn Engelse pupil Malcolm Roger Cannon. Loraine komt uit Boston, maar haar ouders, die ook in Cortina aanwezig zijn en zorgvul dig alle cijfers van de jury noteren, meen den dat het voor hun dochter goed was na haar middelbare schoolopleiding in Davos een cursus te volgen. Omdat haar schaatscarrière onder geen beding in het gedrang mocht komen, werd Lorraine on der de hoede van de heer Gerschwiler ge plaatst. Deze zorg strekt zich zo ver uit, dat het meisje in haar paas- en zomervakan tie niet naar Boston zal gaan, maar naar Richmond bij Londen, waar de heer Ger schwiler eigenlijk zijn trainingsschool heeft Wel is de sproetige Lorraine vorige maand over gewipt naar de States, om daar het nationale kampioenschap over te nemen van Barbara Ann Pursley-Roles. „Maar na de zomervakantie komt Lorraine geluk kig weer thuis, want zij is ons enig kind en ik kan heel moeilijk buiten haar", ver telde moeder Hanlon ons nog even toen haar dochter bibberend in de kou van de namiddag, toen de zon al achter de tribune verdwenen was wachtte op de uitslag en haar vader zijn notitieboek ge reed hield. Hij rekende snel uit dat zijn dochter na twee figuren nog de beste Amerikaanse was, maar trok toch een bezorgd gezicht omdat ze dicht op de hielen wordt geze ten door Karen Howland, bij de Ameri kaanse kampioenschappen derde, maar nu vlak achter Lorraine achtste. Doch niet alleen de Hanlons hadden commentaar op de cijfers, ook Sjoukje was wat verbolgen over de haar vier keer toegemeten 4,6 voor het tweede figuur en de heer Ger schwiler kon haar slechts doen berusten door te wijzen op de twee keer 4,9, die haar ook ten deel was gevallen. Maar er heerst onder de deelnemers ook zo'n span ning, dat de eerste opwelling van Sjouk je wel te verklaren was. Niet iedereen is zo'n klantje plezier als Nicole Hassler, die even blijmoedig de 4,8 als de 3,6 accep teerde, welke haar waren toebedeeld door respectievelijk het Amerikaanse en het Russische jurylid. „Het houdt de stand mooi in evenwicht", lachte Nicole, terwijl de vertegenwoordigers van 's werelds grootste mogendheden zich bij de scheids rechter, die toevallig Marx heet, moesten verantwoorden. De stand was: 1. Sjoukje Dijkstra (Ne derland) 340 p.; 2. Regine Heitzer (Oosten rijk) 326,4 p.; 3-, Wendy Griner (Canada) 316,4 p.; 4. Petra Burka (Canada) 308,4 p.; 5. Nicole Hassler (Frankrijk) 307,2 p.; 6. Diana CliftonPeache (GB) 304,4 p.; 7. Lorraine Hanlon (VS) 304,4 p.; 8. Karen Howland (VS) 302 p.. 9. HelliSengstschmid (Oostenrijk) 294,4 p.; 10. Eva Crozajova (Tsj.sl.) 292 punten. De overige vier verplichte figuren wor den vandaag verwerkt. I rtftv s>'-<■?• nee c- -ihstag -ebr.sarr' Het Nederlandse damesturnteam zal zaterdag 25 mei in Rotterdam uitkomen tegen Polen. Het Poolse team is sedert de wereldkampioenschappen, in Praag vorig jaar, ongewijzigd. In Aalsmeer zijn donderdagavond de schaatsenrijders Rudi Liebrechts en Eg- bert van 't Oever gehuldigd door het ge west Zuid-Holland van de KNSB. Hen werd de ere-penning van het gewest aangebo den tijdens deze' huldiging, die door de gezamenlijke Aalsmeerse ijsclubs was voor bereid. Voor Liebrechts had deze huldiging een bijzonder aspect: indien in de toekomst de KNSB onverhoopt zijn uitzending naar belangrijke internationale evenementen niet zou kunnen bekostigen (bijvoorbeeld uitzending naar de Olympische winter spelen in Tokio) zal het gewest Zuid-Hol land de financiële consequenties van uit zending voor zijn rekening nemen. De revanchetvedstrijd om het wereld kampioenschap zwaargewicht tussen de Amerikanen Sonny Liston en Floyd Patter son is van 4 april naar 11 april ver schoven omdat titelhouder Liston onlangs bij een partij golf een knieblessure heeft opgelopen. Maandag was er nog sprake van dat het gevecht normaal doorgang zou vinden, maar bij nader onderzoek bleek dat de blessure ernstiger was dan men aanvankelijk dacht. Dan Florio, de manager van Floyd Pat terson, gaf als commentaar op het uit stel: „Ik heb altijd gehoord dat Liston een super-mens was maar hoe kan een super-man dan bij een partijtje golf een knieblessure oplopen?" Hoewel 't aantal in training zijnde drie jarigen bijzonder groot is moest het eerste nummer voor deze leeftijdsklasse op de cfraverijbaan in Hilversum worden ge annuleerd, omdat door de barre weersom standigheden vrijwel geen trainer deze paarden koersklaar heeft. In de daarvoor in de plaats gekomen draverij verschijnen tussen de oudere paarden toch enige 3- jarigen, namelijk Baron Pluto en Bouw mannetje. Zij komen slechts bij verrassing in aanmerking, temeer daar Zelos van Vredenhof goede vorderingen maakte en zelfs bij een kleine verbetering kan win nen van Allegheny VS en Zwoegertje. Na vele vergeefse pogingen staat de keuze Dooyeweerd (Adios K, Atoom) thans op een winnende post, tenzij Zilver Kid en Agatha Hollandia hun records weer zullen drukken. De enorme Zeggers Hol landia is na twee achtereenvolgende over winningen en zijn daardoor verkregen extra-handicap als outsider nog zeer wel mogelijk. In het amateursnummer is de klasse niet groot, waardoor Your Pride een kans heeft Adua Scotch en Zanzi te kloppen. Met een goede amateur zou Zigane kunnen verras sen. Opdë.nks de schrale bezettipg var).-het. 2400 meter lange autostartnummer is een keuze bijzonder moeilijk. Vier kanspaar den stellen de problemen. Na zijn laatste koers lijkt Z the Saint de beste mogelijk heid toe, vóór Xaisini en Ylogie M. Onder bijzonder gunstige omstandigheden mag Anth; Thelma evenmin worden onder schat. In zijn huidige vorm kan het internatio- Advertentie 20 cent per rol nale nummer weer een prooi worden van Moutonnet, tenzij de veel omstreden Win ston Spencer de juiste cadans weer terug vindt. IJranus is de derde mogelijkheid. Hoewel Animo als favoriet in de eindstrijd faalde mag hij toch als de vermoedelijke winnaar worden gezien in de Dixy-prijs. Zoon van Kievit en Zus Hanover zullen het hem niet cadeau doen. evenmin als Zwaluw S die zijn oude vorm weer terug heeft. Na twee keer achtereen niet aan de ver wachtingen te hebben voldaan is in de Donald Brewerprijs toch Triton Erebus te kiezen. Hij staat bijzonder gunstig gehan dicapt. waardoor hij in het begin wat rustiger aan kan doen. IJsselmonde en Wanda van Gonny zijn de grote concur renten, met de trouwe, maar zwaar ge plaatste Umberto als outsider. In het zeer sterk bezette slotnummer heeft Geersen twee grote troeven in Ze gerus Hollandia en Xon Messidor. Als X Signal geen roet in het eten werpt zal de eindstrijd ongetwijfeld tussen dit duo gaan, waarbij Zegerus in zijn glanzende vorm van nu een licht voordeel heeft. Vrijdag is de heer F. Th Hoekstra uit Haarlem in het beursgebouw te Amster dam gehuldigd naar aanleiding van het feit dat hij veertig jaar verbonden is aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Amsterdam. De heer Hoekstra is hoofd van de handelsvoorlichting van de Am sterdamse Kamer. De jubilaris, die in gezelschap was van zijn echtgenote en kinderen, werd in de grote vergaderzaal van het beursgebouw ontvangen door de voorzitter van de K.v.K mr. D. A. Delprat. Na in waarderende woorden de staat van dienst van de heer Hoekstra te hebben belicht overhandigde mr. Delprat hem de zilveren legpenning van de Kamer van Koophandel en een geschenk in enveloppe. Lovende woorden sprak hierna ook de algemeen secretaris, drs. F. L. Schimsheimer. De heer W. Hil- dering bood namens het personeel enige tuinstoelen aan. Na het dannkwoord van de heer Hoekstra volgde een receptie. Op en om het Binnenhof Minister Beerman keek zuur Het de vorige week plaats gevonden hebbende debat in de Eerste Kamer over de begroting van Justitie doet, alles te samen genomen in het geheel niet de ge dachte rijzen aan een berg, die een muis heeft gebaard, wel echter aan een muis met een staartje. Het staartje van het debat viel in meer dan een opzicht weinig aantrekkelijk te achten. De afloop van een en ander was niet slechts, dat het begrotingshoofdstuk in kwestie er met slechts 40 tegen 23 doorging. Onaangenamer was nog voor mi nister Beerman dat zijn eigen politieke vrienden, bij monde van de C.H.fractie aanvoerder mr. Pollema lieten verklaren alleen niet tegen de begroting te hebben willen stemmen om redenen daarbuiten gelegen. Tegelijkertijd lieten zij weten, dat zij zich uitdrukkelijk losmaakten van de houding van de minister ten opzichte van de aangelegenheid van de in de redase gevangenis zich bevindende vier Duitse oorlogsmisdadigers. Het was duidelijk, de C.H.senatoren wensten op het ogenblik niets te weten van omzetting der aan dat viertal bij wijze van gratie toegeken de levenslange gevangenisstraf nadat zij aanvankelijk ter dood waren veroor deeld in een beperkt aantal jaren, zulks door middel van nieuwe gratie. Met de uitspraak van de tegenstemmers was die van de zoëven bedoelde voorstemmers, voor de minister van Justitie el heel onaangenaam. Vandaar, dat hij bepaald zuur keek, toen het hier vermelde zich voordeed. Overigens sprak het boekdelen, dat minister Beerman zich tot kijken be paalde en het spreken opzettelijk achter wege liet. Opvallend stilzwijgen. Spreken is zilver, zwijgen is goud zal hij vermoedelijk gedacht hebben. Zo valt misschien te verklaren, dat hij de vorige week op de uitdrukkelijke vraag .van mr. Cammelbeek (P.v.d.A.) in diens repliek, of de minister zijnerzijds niet ook de publicatie betreurde van het artikel van de hoog-leraren van Bemmelen en Pompe in het Nederlands Juristenblad, waarin zij voor gratieverlening hadden gepleit, boe noch ba zeide. Dat was nogal erg opvallend geweest, want zelf had mr. Beerman in eerste aanleg onder meer „al het geschrijf" over de kwestie ongelukkig genoemd. Ook in ander opzicht had hij onduidelijkheid in de gedachtenwisseling veroorzaakt. Daarom vroeg prof. Samkal- den (P.v.d.A.) heropening der beraadsla gingen. „De Staten-Generaal bewegen zich ongetwijfeld op het randgebied van wat hun aangaat", als zij een minister van de Kroon vragen tekst en uitleg over het te voeren gratiebeleid te willen geven. Dit erkende mr. Pollema onomwonden. Maar anderzijds stelde hij vast, dat er juist door het ministerieel stilzwijgen op het hoofdpunt in het debat kortsluiting en helemaal niet, heette het jongstleden dins dag. Ofschoon ik gaarne onmiddellijk erken, dat op zichzelf bij de aanhangig gemaak te herzieningsvoorstellen dat probleem niet aan de orde was, moet ik toch wel op merken, dat zich het vraagstuk, of hand having van de Eerste Kamer in haar te genwoordige samenstelling en met haar huidige bevoegdheden gewenst is wel de gelijk een vraagstuk is. Ik kan daarom de zin niet ontdekken van het te dien op zichte kiekeboe spelen, waarmee zich onder anderen een overigens zo verstan dig man als mr. Kropman (K.V.P.) bezig hield. Maar goed, er is zich nu in elk geval voor de Eerste Kamer een probleem gaan voordoen onder meer tengevolge van Carnaval. Doordat blijkbaar Carnaval vooral een flink aantal tot de K.V.P. behorende af- daardoor een eventueel onzuivere stem ming over de begroting dreigde. Derhalve wensten de C.H.senatoren hun steun te geven aan het voorstel-Samkalden. Dit pleitte voor hun wijs alsook gentleman like beleid, dat hier op zijn plaats was. Jammer genoeg dachten de tot de K.V.P. de V.V.D. en de anti-revolutionairen be horende senatoren er anders over met het gevolg, dat het voorstel Samkalden met 29-35 werd verworpen. Het probleem van de Eerste Kamer Och arme, daar bega ik iets, dat mo gelijk in de ogen van sommige leden van de Eerste Kamer zo al niet ongepast dan toch onjuist te noemen zou zijn. Bij de behandeling van de regeringsontwerpen tot grondwetsherziening is namelijk in onze Senaat door meer dan een spreker be weerd, dat men in de Tweede Kamer, toen daar de desbetreffende ontwerpen aan de orde waren, geheel en al ten on rechte gewaagd had van „het probleem van de Eerste Kamer". Zo iets bestaat gevaardigden verleid had om vrij vroeg de vergadering te verlaten, werd een van de herzieningsontwerpen, dat het anders ongetwijfeld, tenminste in eerste aanleg, gehaald zou hebben, met 26-29 verworpen. Het was een heel simpel ontwerpje. Te weten dat, waardoor voortaan in de grond wet zou komen te staan, dat de rtigja- rige leeftijd voor verkiesbaarheid "oor het lidmaatschap van de Eerste Kamer ver eist zou zijn. Minister Toxopeus had dit voorstel ingediend, niet in de eerste plaats omdat hij die leeftijdsgrens voor bekle ding van de functie van senator bepaald noodzakelijk achtte, als wel omdat hij vreesde, dat de Kamer van vijfenzeventig als zulk een voorstel achterwege zou blij ven, misschien het andere voorstel, dat de leeftijdsgrens voor lid van de Tweede Kamer (thans nog dertig) op vijfentwintig wil brengen, om hals zou brengen. Op het ogenblik staat namelijk in de grondwet, dat de eisen voor verkiesbaarheid voor de Eerste Kamer gelijk zijn aan die voor de Tweede Kamer. Welaan, door alleen de bepaling omtrent het Tweede Kamerlid maatschap te veranderen en wel zo, dat de leeftijdsgrens tot vijfentwintig zou da len, zou automatisch hetzelfde voor de Eerste Kamer gaan gelden. Daarin heeft deze vermoedelijk geen zin en om die re den schep ik de kans, dat de dames en heren in de Senaat enerzijds met vijfen twintig voor de Tweede Kamer accoord kunnen gaan als zij de gelegenheid heb ben de dertig jaar van nu ook voor de toekomst ten opzichte van het senator schap gehandhaafd te krijgen. Aldus des ministers gedachtengang. Prof. Samkalden sloeg de spijkers op de kop, toen hij de minister van Binnenlandse Zaken voorhield, dat hij in gebreke was gebleven zakelijke argumen' in aan te voe ren voor een grondwetswijziging, die, wat tot nu toe nog nooit het geval was ge weest, een onderscheid tussen de beide Kamers zou gaan maken op het stuk van de leeftijdsgrens. Met de socialisten, minus mr. van Hall bleken de anti-revolutionairen het nu in het leven te roepen verschil niet voldoende gegrond te vinden, zienswijze kennelijk ook gedeeld door een K.V.P.-er, mr. van Campen. Door het thans gebeurde zal straks voor een groot aantal senatoren, te /eten voor hen, die hun zinnen op dertig jaar als minumum leeftijdsgrens gezet hadden, de vraag rijzen, of zij bij de behandeling in tweede aanleg dat wil zeggen in de na de komende ontbinding nieuw te kie zen Eerste Kamer het voorstel betref fend! vijfentwintig jaar voor de Tweede Kamer zullen moeten laten sneven. Doen zij dat, en dat is reeds bereikbaar als het ontwerp geen twee derde meerderheid behaalt, dan blijft de grens voor de beide Kamers dertig jaar. Zie hier het meest actuele probleem voor de Eerste Kamer. Enfin, men kan er nog eens rustig over nadenken! De Zeeuwse oesterkwekers vrezen dat al 90 percent van de oesters door de aanhoudende koude is doodgegaan. Op de foto staat oesterkweker J. Mieras- Adriaanse uit Yerseke geslagen bij een van zijn oesterputten. Op de vork liggen slechts dode oesters. In de Badmintonhai in Haarlem worden zaterdagavond en zondag de restanten op geruimd van een geslaagde afdelingscom petitie, waarin de beslissingen reeds zjjn gevallen. Het is voor Haarlem het laatste zaalhandbalweekeinde. In de Expohal in Hilversum wordt door de Haarlemse afdelingskampioenen deel genomen aan de promotiewedstrijden om een plaats in de districts tweede klasse. Tevens speelt het herenteam van Rapiditas om halftwee een beslissingswedstrijd tegen het Utrechtse Oranje '57, waarbij het be houd van een plaats in de tweede klasse op het spel staat. Kampioen Concordia treft in Hilversum sterke tegenstanders als de Amsterdamse kampioen Niloc 2 en de Utrechtse kam pioen, het Bussumse BHC. Slechts een plaats is beschikbaar. Bij de dames speelt men met vier kandidaten om twee plaat sen. Rapiditas ontmoet het Bussumse BSV, het hoofdstedelijke Sagitta 2 en de ons nog niet bekende Alkmaarse kampioene. De wedstrijden beginnen om twaalf uur. Voor de afdeling Haarlem luidt het pro gramma: zaterdag, heren tweede klasse: De Blinkert 2Rapiditas 2 (20.20 uur), De Blinkert 2Zandvoortmeeuwen 2 (20.20 uur). Derde klasse: De Blinkert 3Zand voortmeeuwen 3 (21.40 uur). Zondag, dames tweede klasse: Samen EenTYBB (16.30 uur). Derde klasse: DSODe Blinkert 3 (17.30 uur). Vierde klasse: Zandvoort meeuwenTYBB 2 (21.30 uur), Full Speed 2Concordia 4 (18.30 uur), Full Speed 2 Zandvoortmeeuwen (19.30 uur). Heren, der de klasse: Concordia 3Rapiditas (22.30 uur). Vandaag en morgen is er vooral in Noord-Holland een enorm groot aantal tochten vastgesteld. Voor startplaatsen en -tijden ervan zie men onze edities van donderdag en vrijdag. In restaurant Brinkmann in Haarlem wordt zondagmiddag gestreden om het kampioenschap van Noord-Holland snel schaken. Er zijn 135 inschrijvingen. De wedstrijden duren van tien uur des och tends tot ongeveer half zes des middags. Advertentie Tel. 02500 - 60002. 57290 en 57833 Is het geen tijd geworden de februari staking te herstellen, in plaats van te herdenken? RABIJN SOETENDORP ln zijn bestri)- ding van het pleidooi tot vrijlating van de vier oorlogsmisdadigers. De pers heeft mij geestigheden in de mond gelegd waar ik zelf nooit op zou zijn gekomen, ook al zijn zij misschien wel in overeenstemming met mijn een voudige manier van spreken. PAUS JOANNES Het enige wat een goede econoom nodig heeft is een grote mond. PROF. WEMELSFELDER, die dit als motto plaatste boven een artikel van zijn hand in E.S.B. Als dit boekje in de openbare biblio theken terecht zou komen, zou het moeten worden ondergebracht bij de afdeling griezelverhalen. LABOUR-WOORDVOERDER over het Tory-pamflet tegen Labours nationali satieplannen. Wanneer Adolf Hitler vandaag de dag naar Duitsland zou terugkeren, zouden zijn „honderd dagen" heel wat langer duren dan die van Napoleon. Dr. FRITZ BAUER, procureur-generaal in Hessen Het rij-examen kun je vergelijken met het eindexamen kleuterschool in het verkeer. RIJ-EXAMINATOR voor de radio.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 19