HET WEER M Officier eiste vijftien jaar Larense postbode bekent moord op jonge vrouw Het Nationale Ballet wéér in een crisis Ambtelijke pensioenen worden in de toekomst welvaartsvast KIL PON'CHO Vier jaar geëist voor poging tot moord op zesjarig meisje Prijsstop op komst voor keukenboter Wellicht snelle behandeling d» Vakantie in het buitenland Integratie met AOW en AWW samen met Porsches van de rijkspolitie Cuba schoolt drom Latijns-Amerikanen in het guerilla-vak Luchtvaartpolitie werkt GHRISTIAANSE PEUGE0T-SK0DA Koopvaardij-uitrustingen ZAANLANDSCHE HOUTHANDEL iee MORRIS "éefore you êuy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN - REPAREREN Weinig verandering GORDIJNSTOFFEN aan 9 kanten even mooi N.V. GARAGE VERBEEK Lager bezoldigden Minister van Koloniën UNIFORMSPECIALISTEN Zijlstr. 71 - Haarlem - Tel. 16963 DE VRIES 48e JAARGANG NUMMER 100 ZATERDAG 2 MAART 196. Het woord is aan In de krant van heden: GEEF UW EEN BRUYNZEELKEUKEN 0DUCHEBAKKEN HANG- EN LEGKASTEN '{i'Msïii IJMUIDEN Vier jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank geëist tegen een dertigjarige vrouw uit Medemblik, die in het begin van 1960 in Amsterdam zou hebben ge probeerd haar zesjarige dochtertje door gasverstikking van het leven te beroven. Poging tot moord achtte de officier van justitie bewezen. Als motief daarvoor noemde hij ,,'t opruimen van 'n hindernis voor een toekomstig huwelijk", omdat de nieuwe minnaar van de vrouw steeds moeilijkheden veroorzaakte over dit kind uit een vorig huwelijk. De ministers van Economische Zaken en van Landbouw- en Visserij rijn voorne mens maandag in de staatscourant een prijsmaatregel voor koelhuisboter bestemd voor keukengebruik af te kondigen. Deze zal niet duurder mogen zijn dan 75 cent per pakje van 250 gram. Uit de regeringsvoorraden van het voed- selvoorzienings in- en verkoopbureau (VIB) is circa 3500 ton koelhuisboter be schikbaar tegen de prijs van 2.40 per kilogram. Het was de bedoeling, dat deze boter als zogenaamde keukenboter be stemd voor bak- en braaddoeleinden tegen een prijs van ten hoogste 75 cent per pakje van 250 gram de consument zou bereiken. Als gevolg van speculatieve voorraad- vorming bij de groothandel is de verbrui- kersprijs in een aantal gevallen boven dit als redelijk te beschouwen bedrag geste gen, terwijl zonder speciale maatregel een verdere stijging kan worden verwacht, zo menen de bewindslieden. Op grond hiervan achten zij het noodzakelijk een prijsmaat regel af te kondigen, waarin de prijs van 75 cent per pakje van 250 gram wordt vastgesteld als het hoogst toelaatbare. Advertentie BArTËSstT HAARLEM TEL 13439 lEIDSESTRAAf' (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie LANGE HERENSTR. 36-38 - HAARLEM Telefoo:n 14371 Verwachting tot morgenavond: Droog weer met weinig bewol king en zwakke tot matige zuid oostelijke wind. In de nacht ma tige, in hoofdzaak in het noord oosten van het land plaatselijk strenge vorst en hier en daar mist. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze parlementaire redacteur) Samenvoeging van het ambtelijk pen sioen en het pensioen krachtens A.W.W. of A.O.W. Welvaartsvastheid van de ambtelijke pensioenen. Dit zijn de kernpunten van een wets ontwerp dat zojuist onder verantwoorde lijkheid van de ministers Toxopeus, Vis ser en Zijlstra bij de Tweede Kamer is ingediend. De „integratie" van het ambtelijk pen sioen en het pensioen krachtens de alge mene ouderdomswet en algemene wedu wen- en wezenwet betekent, dat de over heid de premie AOW/AWW voor haar re kening neemt, waarbij de premiecompensa tie voor AOW en AWW tot een bedrag van 5.6 percent komt te vervallen. Het alge meen ouderdomspensioen en het weduwen- en wezenpensioen zullen volledig worden geïntegreerd in de ambtelijke pensioen voorziening tot een maximum van tachtig percent bij veertig dienstjaren. De „welvaartsvastheid" van het ambte lijke pensioen houdt in dat dit pensioen de algemene veranderingen van het salaris van het rijkspersoneel zal volgen. Verge leken met het algemene salarispeil wordt dus het inkomen van de gepensioneerde gehandhaafd. Om kort te gaan krijgt de ambtenaar in de toekomst na volledige diensttijd in het algemeen als pensioen zeventig percent welvaartsvast plus twin tig percent van het eveneens welvaarts- vaste algemene pensioen. De integratie van het algemene pen sioen met het ambtelijke pensioen over de ambtelijke diensttijd betekent dat het al gemeen pensioen dat de ambtenaar ont vangt in zekere zin het stempel krijgt op gedrukt tevens ambtelijk pensioen te zijn. Er is een kans, dat de Tweede en de Eerste Kamer het wetsontwerp over de ambtelijke pensioenen nog vóór de verkiezingen zullen behande len. Wat betreft de Tweede Kamer is het echter wel heel kort dag, want be gin april zal zij voor het laatst ver gaderen. De Eerste Kamer gaat nog even door. Omdat de pensioenwetgeving zo ge compliceerd en gedetailleerd is heeft het ministerie van Binnenlandse Za ken plannen om over het nieuwe pen- sioenbestel een leesbaar boekje te doen uitgeven waarin de hoofdzaken voor de belanghebbenden worden uit eengezet. De in het wetsontwerp voor gestelde voorzieningen zullen leiden tot een verhoging van het in totaal aan overheidspensioen te betalen be drag. Deze komt neer op 120 miljoen voor 1963. Hiervan loopt de helft via het algemeen burgerlijk pensioen fonds. Advertentie Advertentie Bloemendaalseweg 1 - 9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Deze samenvoeging geldt echter alleen voor de dienstjaren waarnaar het ambte lijk pensioen is berekend, maximaal veer tig. De algemene pensioenen kan men be schouwen als te zijn berekend naar vijf tig jaren (dit is het verzeker.ngstijdvak van het 15e tot het 65e jaar), zodat steeds tenminste tien jaren van het algemeen pensioen niet worden geïntegreerd. Het gevolg daarvan is dat de gepensio neerde ambtenaar steeds tenminste twin tig percent van het algemeen pensioen naast zijn ambtelijk pensioen geniet. Bij veertig dienstjaren ontvangt de ambtenaar dus aan totaal pensioeninkomen, zeven tig percent van zijn laatste salarispeil plus twintig percent van het algemeen pen In het nieuwe stelsel is ook een verbe tering van de pensioenbereking opgeno men voor de groep van de lager bezoldig den. Voor de pensioengrondslagen tot 7500,- zal over een bedrag van 3750,- Duncan Sandys, de Britse minister van koloniën, houdt de voeten droog tijdens een bezoek aan Zanzibar. Het eiland aan de Afrikaanse oostkust een Brits protectoraat kreeg ver kiezingen voor binnenlands zelfbestuur toegezegd en volledige onafhankelijk heid „binnen niet al te lange tijd". Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dinsdags de gehele dag gesloten sssksïssm: TJmuider Cour (int frSSwsrS Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Xw 111 \JL X VA W X W VA X VAi U J^ns bureau, 15 cent Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR V E LS E N - Ij M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMCEV1NG Giro-rekening ITmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Hooldr.d.cteun SAno. Kot., Adi. Hoofdredacteur: los L- Lodewijks Red,cdeohel te IJn.„id<,„ J. Uitgave: Grafisch. Bedrijf N.V.. Grp.. Hou.^at 93. Harlem Directie, F. W. Pee,eboom en Mr. H. C. van de, Mije Goethe als met de voorste damschijven: zij kunnen geslagen worden, maar zij heb ben een spel ingeleid dat gewonnen wordt. Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het Binnenland 2 iorten 2 halen2, 11 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Scheepsheriihtcn 4 In dc Vishal en op Zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Kerkdiensten5 Films 5 Topsy 6 Horen en Zien9 Kunst 9 Feuilleton t 11 Puzzel11 j Erbij13, 14, 15, 16 Economisch Nieuws17 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt 17 Sport 18, 19 Op en om het Binnenhof19 Luidsprekers4, 6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" spoor van emotie heeft de forse jonge man uit Laren gistermiddag het hele dra ma horen herhalen, zonder een spoor van emotie hoorde hij ook de eis van de of ficier van justitie: vijftien jaar. Tijdens de zitting heeft de verdachte bekend. Hij zei in een opwelling van woede te hebben gehandeld. De president bleek daaraan te twijfelen. Waarom heeft de verdachte indertijd be kend al de middag voor de fatale af spraak toen hij op het land werkte tot het besluit te zijn gekomen, dat „zij dan maar het kanaal in moest?" Waarom heeft hij zich op weg naar de plek van af spraak zo schichtig gedragen tegenover buurtbewoners? Waarom heeft hij na het bekend worden van de „zelfmoord" (daar werd aanvankelijk aan gedacht) overal het verhaal rondgestrooid over een ge heimzinnige man ergens van achter Zut- phen, met wie Aaltjen ook zou zijn om gegaan? Waarom heeft hij, toen hij de vrouw over de brugleuning had geduwd, geen hand uitgestoken om haar alsnog te redden? Waarom, tenslotte, gooide hij nadien ook haar fiets nog in het kanaal? De officier van justitie zei dat de ver dachte na de moord regelrecht naar een dokter was gegaan en deze had verteld dat Aaltjen in verwachting was en dat hij zich afvroeg of niet een of andere onbekende man met een Friese naam de aanstaande vader zou zijn. Een half uur daarna had hij rustig in een café zitten praten over voetbal, de toto en dergelijke. „De verdachte heeft wel degelijk gehan deld met voorbedachten rade", meende de officier. Hij zou waarschijnlijk de moord niet hebben gepleegd als de vrouw had willen erkennen dat het kind niet van hem was, maar Aaltjen had zich geeste lijk voorbereid op het huwelijk en op het toekomstige moederschap. Zij wist niet wat dr. Stroobos in zijn psychiatrisch rapport over de verdachte aan de weet is gekomen: dat hij een man is zonder gevoelsbindingen, maar met sadistische en agressieve neigingen. Door haar vasthoudendheid bezegelde zij als het ware haar eigen doodvonnis. De raadsman, mr. C. den Besten, tracht te aan te tonen dat moord en de subsi diair tenlastegelegde doodslag niet te be wijzen zijn. Hij wees erop dat vijftien jaar gevangenisstraf voor een „vrije vogel" als de verdachte extra zwaar is en be pleitte die eventueel in een open inrich ting te doen ondergaan. Nu velen onder onze lezers aan hun vakantie beginnen te denken, zullen wij in een nieuw rubriekje gegevens publiceren, die van belang kunnen zijn bij het opmaken van reisplannen. Het eerst komen aan de beurt de landen, waar het al vroeg zomer is. En we beginnen dan met „Een reis naar Israel", die gevolgd zal worden door vele andere „reizen" naar ver schillende landen. Men kan dit artikel vinden op pagina 7. „Een vreemde, bloedeloze moord, ge pleegd door een kille, gevoelloze man zo heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Zutphen, mr. H. van Buu- ren, het misdrijf beschreven dat hij ten laste had gelegd aan een 29-jarige ex- postbode uit het Achterhoekse dorp La ren. Een moord op een jonge vrouw, begaan door een man („een vrije vogel", aldus karakteriseerde zijn raadsman hem) die het hem toegedachte vader schap zo beklemde dat hij volgens de officier volgens een vast omlijnd plan besloot de hem steeds weer aanklampen de vrouw uit de weg te ruimen. Na een afspraak zou hij haar resoluut over de leuning van een brug over het Twenthe-kanaal hebben gegooid. Zo ein digde op 22 augustus van het vorig jaar na een val van acht meter het leven van de 33-jarige Aaltjen Bekkink. Zonder een Twee en twintig studenten van het dispuut „Olympus" van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam hebben een duit in het zakje van de gemeente Zwammerdam gedaan door per auto ped de afstand Amsterdam-Zwam- merdam af te leggen. Men wilde de aandacht van het publiek trekken voor het zelfstandigheidsstreven van Zwammerdam. Of ze daarin geslaagd zijn kan moeilijk worden vastgesteld, maar bekijks hadden de studenten in ieder geval onderweg wel. een pensioen van twee percent per dienst jaar worden gegeven. Voor het overige blijft dit percentage 1,75 per dienstjaar. Deze beide bedragen zijn welvaartsvast. Er is gekozen voor de term „welvaarts vast" pensioen inplaats van „waardevast". Bij „waardevast" zou men kunnen den- jen dat alleen de koopkracht (van het pensioen) wordt gehandhaafd. Dit is niet het geval. Ook algemene veranderingen in het salarisniveau die los staan van wijzigingen in de koopkracht van het geld vallen onder het begrip welvaartsvast. Bij aanvaarding van het wetsontwerp zullen de lopende pensioenen in het sys teem van de welvaartsvastheid worden gepast door ze op een peil te brengen, dat overeenkomt met het ambtelijk sa larispeil per 1 januari 1963. De vóór 1 januari 1957 vastgestelde pen sioenbedragen worden verhoogd met (een toeslag van) ongeveer 32 percent, met in achtneming van sindsdien reeds verleen de toeslagen (huurcompensaties). Ge noemd percentage wordt kleiner naarma te men later is gepensioneerd. In de toe komst zullen de pensioenen de algemene salarisbewegingen van het overheidsper soneel volgen. Het pensioenbij drageverhaal zal in verband met deze maatregelen met l'/j percent worden verhoogd. den ook het ontbreken van goede leiding. De balletgroep was in Monte Carlo in een ander hotel ondergebracht dan dat, waar mevrouw Gaskell logeerde. De jeugdige mej. J. Koop, die bij het Nationale Ballet een kantoorfunctie heeft, was met de lei ding belast, aangezien de zakelijke leid ster mevrouw Lee de reis niet kon mee maken. De spanningen tijdens deze tour nee leidden zelfs tot een vechtpartij tus sen twee buitenlandse dansers en ballet- meester Roland Casenave. De politie en een dokter moesten er aan te pas komen. De mopperstemming leidde tot de op 4 februari j.l. gehouden bijeenkomst van ge- engageerden, waarin mevrouw Gaskell haar pupillen verzocht over de brug te komen met klachten. Er kwam felle cri- tiek van enkele geëngageerde dansers en danseressen. Tot een oplossing van de moeilijkheden leidde de bijeenkomst niet. Nadat me vrouw Gaskell de volgende dag ook moei lijkheden had gehad met de sinds kort als gast aan het Nationale Ballet ver bonden Russische danspedagoge Natalie Orlowskaya (de Russische had zich be klaagd over het gebrek aan discipline bij de danseressen, die zij thans weigert les te geven), werd zij ziek. Sinds 6 februari is mevrouw Gaskell met ziekteverlof en is het Nationale Ballet beroofd van zijn (sinds het op non-actief stellen van mr. H. J. Waage en Mascha ter Weeme) een hoofdige leiding. Advertentie De dienst luchtvaart der rijkspolitie, die nu tien jaar bestaat, is met een nieuwe proef begonnen in samenwerking met de witte Porsches van de rijkspolitie op de weg. Dankzij de mobilifoon kunnen de mannen in het vliegtuig en die op de weg een direct gesprek met elkaar voeren. Wanneer een automobilist gevaarlijk snijdt en dit wordt uit het vliegtuig ge zien loopt hij de kans even later door een Porsche te worden ingehaald. De dienst beschikt momenteel echter over slechts één modern vliegtuig, de Cessna, PH-RPL. Wel heeft men een Au- ster achter de hand, maar dit onverwarm de tweepersoonstoestel is sterk verouderd. Daarom huurt men vaak andere toestel len. In het buitenland heeft de politie heli copters, maar die zijn voor Nederland nog te duur. Wel streeft de luchtvaartpolitie in elk geval naar vervanging van de Auster. WASHINGTON —Het hoofd van de Amerikaanse Geheime Dienst, John A. McCone, heeft gezegd dat vorig jaar ze ker 1000 tot 1500 Latijns-Amerikanen naar Cuba zijn gegaan om daar een opleiding te ontvangen in sabotage- en guerillatac- tiek. De betrokkenen krijgen instructie in het gebruik van wapens en het bereiden van „Molotov-cocktails", aldus McCone. Dit jaar zouden er nog veel meer naar Cuba gaan. De verklaring van McCone, die hij af legde voor de parlementaire commissie voor buitenlandse zaken, werd vrijgege ven na de veiligheidsdienst te zijn gepas seerd. (AP). Advertentie In Het Nationale Ballet heerst weer een sfeer van wrevel en spanningen, die een climax hebben bereikt tijdens een begin februari gehouden bijeenkomst van geën- gageerden. waarin enkele dansers op onge zouten wjjze hun leidster mevrouw Sonia Gaskell van „dictatoriaal optreden" en „ge brek aan consolidatie-inzicht" hebben be ticht. Sinds deze emotionele vergadering is mevrouw Gaskell ziek en zit Het Nationale Ballet in feite zonder leiding, hoewel de commissie van advies de lopende zaken tracht te regelen. Mevrouw Gaskell is volgens een mede deling van de zakelijk leidster (mevrouw C. J. Lee) kortgeleden op medisch advies voor herstel van een lichte longontsteking naar Zuid-Spanje vertrokken Op 17 maart, twee dagen voor een belangrijke première voorstelling in Amsterdam, hoopt zij te rug te keren. De meerderheid van het be stuur van de stichting Hel) Nationale Bal let is van deze recente ontwikkelingen niet op de hoogte. De waarnemend voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer Th. A. H. Delbrueck, (voorzitter J. H. Land is ziek), weigerde het ANP commentaar te geven, „omdat deze grote onzin mij niet interesseert". De sinds de oprichting van het nationa le ballet (eind 1961) steeds sluimerende ontevredenheid onder de ruim 80 dansers en danseressen van de Nationale Ballet formatie laaide op tijdens de reis naar Monte Carlo, waar kortgeleden gastvoor- stellingen werden gegeven. Uit gesprek ken met een groot aantal figuren uit de balletwereld, die bij de gang van zaken nauw betrokken zijn, doch die volgens hun zeggen „uit vrees voor rancune" anoniem wensten te blijven en slechts zeer aarze lend op onze vragen antwoordden, hebben wij van de huidige moeilijkheden onder andere het volgende vernomen. Volgens de deelnemers aan de reis naar Monte Carlo mankeerde er tijdens deze trip veel aan organisatie. Ze constateer- SHOWROOM: WIJK AAN ZEEERWEG 4 TELEFOON 02550-754Ï ALLE ONDERDELEN APART VERKRIJGBAAR OOK. GESCHIKT VOOR. KLElN-BEHUISDEN

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1