Op voorjaarsbeurs in Utrecht zijn weer tal van noviteiten Papegaai-bandrecorder één der grote trekpleisters 18eHUISH@UDBEURS TOEGANGSPRIJS F 2,- De beurs Jordaan-Ter Weeme sticht een Britse dochtermaatschappij Erdal sticht nieuw bedrijf in België Onvoorziene storingen bij de Rijnstaal Akkoord interhandel met V.S. inzake „General Aniline" Aflossing staatsleningen Nauwere samenwerking tussen Van Nelle en Standard Brands Proost en Brandt weer 9 percent SCHEEPVAARTBERICHTEN Crediet- en Effectenhank boekt hogere winst Spaanse stakers veroordeeld Britse journalist in Beiroet vermist Opnieuw Russische uittocht uit Cuba Pro-Egyptische opstand in Syrië? Dronken kleuter MAANDAG 4 MAART 1963 10 Paraplu Kleef haak Rockin Billy Tabakspijpen Cleopatra Voor de keuken Fotodecors Molens Speelgoed Kolenautomaat Weer 10 pet dividend Een tot zes jaar voor veertien Basken Nieuwe regering van Irak in contact met Koerden Op de voorjaarsbeurs, die op 11 maart in Utrecht de poorten opent, zullen weer talrijke noviteiten te zien zijn. Behalve tal van nieuwe dingen op het technische vlak zijn er ook veel ontdekkingen op het utiliteitsvlak gelanceerd, die zonder twijfel wel de aandacht zullen trekken. Als de voortekenen niet bedriegen zal de grootste aandacht uitgaan naar de „papegaai", die voor onbepaalde tijd een boodschap kan onthouden en her halen, zodat mevrouw aan de papegaai kan opgeven waar ze te vinden is, als ze even de deur uitgaat. In Amerika zijn in zes weken honderd duizenden van deze papegaaien verkocht. De vogels hebben een ingebouwde bandre corder met een speeltijd van tien secon den. Door een opnameknop in te drukken kan men een oude tekst uitwissen en een nieuwe opnemen. Onder het spreken (of zingen) beweegt de vogel zijn snavel. Zijn ogen lichten op en hij slaat met de staart. Het dier spreekt op batterijen en kost 145. Men kan zijn boodschap natuurlijk ook op een papiertje schrijven maar zo'n pa pegaai is toch wel veel leuker. De Ne derlandse importeur verwacht er dan ook veel van. Diezelfde importeur komt oeve- rigens ook met een tuinsproeier, die pre cies een vierkant kan besproeien. Voor de keuken wordt er een nieuwe minutenwekker gelanceerd met ingebouwd „geheugen". Deze klok, die eens in de maand moet worden opgewonden, heeft behalve een grote secondenwijzer een zwart wijzertje (het geheugen), dat aan wijst op welke looptijd men nu eigenlijk heeft ingesteld. Op klokkengebied is er ook een zelfstar- tende elektrische T.V.-klok van gekleurd transparant materiaal met binnenverlich- ting. Voor de vrouw is een paraplu ontwor pen met dubbele bekleding. De buitenste laag is uni-nylon, de binnenste bedrukte nylon. De buitenste laag is groter dan de binnenste, zodat de paraplu in geopende toestand een „volant" heeft, een neerhan gende flap zoals bij tuinparasols. Men maakt ze ook met rimpelelastiek, zodat er in gesloten toestand grappig smockwerk te zien is. Onder de noviteiten is ook een verzame ling brilmonturen van houtfineer, over trokken met hoogglansmateriaal. Gelan ceerd wordt ook een zonnebril met veer- systeem. Hierbij is het veersysteem in de bril gebouwd. Zonnebrildragers kunnen zo doende de armen geheel naar de vorm van het hoofd buigen. Nuttig voor de vrouw lijkt ook de plastic-kleefhaak, die met de voorge- lijmde achterzijde op bijna iedere onder grond kan worden bevestigd. Dit geit ook voor de kleefknijper, die bijvoor beeld het ophangen van doeken zonder lusjes mogelijk maakt. Er zijn tal van andere mogelijkheden, zoals het ophan gen van notities en andere papieren bij de telefoon, op autodashboard, in kan toren en fabrieken. Voor de tieners zal de tas „Rockin' Billy" wel een sensatie zijn. Deze tas vertegenwoordigt de nieuwe „western look": frisse prairieruiten, versierd met dikke far-west franjes en negen klinkna gels rondom een koperen draaislot. Naar het voorbeeld van de cowboys dragen de tieners deze heuptas aan een nonchalant over de schouder gehangen riem. De aandacht zullen ongetwijfeld ook de tabakspijpen trekken, die zijn voorzien van verwisselbare filterbuisjes volgens een nieuw systeem. Daardoor is het mogelijk de pijp weer als nieuw te krijgen door eenvoudig het oude buisje door een ander exemplaar te vervangen. Bovendien is het mogelijk de filters naar wens met een hoeveelheid ni- De koninklijke textielfabrieken Jordaan- Ter Weeme n.v. in Haaksbergen en Van- tona Textiles Ltd in Manchester, hebben besloten tot oprichting van een nieuwe maatschappij: Vantona-Jorzolino Ltd, met het doel gezamenlijk merkartikelen (bad stofartikelen, tafellakens en servetten) op de Britse markt te introduceren. Vantona Textiles Ltd beschikt over eigen spinnerij-, weverij-, finish- en con fectiebedrijven. De onderneming maakt deel uit van de Vantona Group, waartoe eveneens behoren Richard Haworth and Co Ltd, en Everywhere Candlewick. De Vantona Group heeft produktiebedrijven in o.a. Zuid-Afrika, Italië, Ierland en Frankrijk en telt 3.000 personeelsleden. Jordaan-Ter Weeme, een der acht be drijven van de Koninklijke Nederlandse Textielunie met in totaal 6.000 medewer kers, heeft bedrijven in Haaksbergen, Neede, Bentelo, Borculo en Groenlo, als mede eigen vestigingen in Duitsland en België. Deze samenwerking duidt erop, dat er in kringen van Nederlandse en Britse on dernemers nog steeds vertrouwen is in een spoedige totstandkoming van toetre ding van Groot-Brittannië tot de E.E.G., aldus de directie. ZUIVELBEURS LEEUWARDEN Commissienoteringen van 1 maart: goudse kaas 2.14 Edammer kaas 203, broodkaas ƒ2.06, Handel goed. ii Een snelmixer van de N.V. Nautamix in Haarlem. cotine, en teer-absorberend materiaal te vullen. Op de voorjaarsbeurs wordt ook een kinderstoel getoond, die volgens de fa brikant in vijf standen is te gebruiken waardoor hij „meegaat van baby tot scho lier". Ook wordt een opvouwbaar potstoel- tje getoond. Belangwekkend is ook wel, dat voor het eerst echte Spaanse sierkammen zijn inge voerd. Op de jaarbeurs zal ook een geheel nieuwe serie cosmetica te zien zijn, de „Egyptian Look", geïnspireerd door de film „Cleopatra" met Elizabeth Taylor. Tot de collectie behoren een in water oplosbare eye-liner „Cleo Eyes", een ge perste poederogenschaduw in parelmoer „Nile Green", een gouden nagellak „Nile Gold Nail Magic", lippenstiften „Wild Cat" en „Little Pet" en talkpoeder en parfum Blue Nile". Tal van nieuwe mixers zullen worden getoond en op het gebied van kachels wor den ook vele noviteiten aangekondigd. Er is een luxe compact kamertankje (30 of 50 liter) voor 2olie-opslag in huis uitge bracht, dat direct op de kachel kan wor den aangesloten. Het oliepeil is aflees baar, het geval is lichtgrijs gespoten, en op een vmytsierblad kunnen planten en boeken worden gezet. Getoond wordt ook een wasbevochti- ger, een vochtverspreider of pompsys- teem Dit instrument is geschikt voor het invochten van wasgoed en het stij ven daarvan, het besproeien van plan ten en het reinigen van vensters. Onder de tentoongestelde apparaten is verder een volautomatisch broodrooster met tijdregelaar, en een gasfornuis met grill op ooghoogte. Ook wordt een elec- trisGh draaispit getoond, uitgerust met klemmen voor gevogelte en een vleesroos ter. Er worden op deze jaarbeurs ook Ame rikaanse fotodecors getoond, die kunnen dienen als verfraaiing of decoratie van woon- en slaapvertrekken, etalages, show rooms, kantoren of winkels. Het zijn realistische kleurenreprodukties in offset naar fotodia's van meren, ber gen en parken. De foto's zijn afwasbaar en gereed om op te plakken. Er zijn zes formaten, van 50x75 centimeter tot 188x 442 centimeter. De prijzen variëren van 9.75 tot 135. De heer Sprenger uit Lisse is met zijn molens nu ook op de beurs vertegenwoor digd. Al jaren maakte hij studie van de Nederlandse molen en uiteindelijk is deze hobby uitgegroeid tot een fabrieksmatig bedrijf, waarbij ongeveer 1250 molens per week worden vervaardigd. Dit bedrijf is enkele maanden geleden overgenomen, waarbij de heer Sprenger de dagelijkse leiding heeft gekregen. Van de meeste modellen kunnen de wieken echt draaien. Daarbij wordt de melodie „Tulpen uit Amsterdam" gedraaid. Als dat de toeristen nog niet trekt! De NV Nautamix uit Haarlem komt op de beurs met een snelmenger met ver eenvoudigde aandrijving en zelfdenkende mengschroef, speciaal voor de veevoe derindustrie. Het apparaat verwerkt char ges van een ton. Verder presenteert men een combimixer met 300 liter inhoud, een juniorsnelmenger en een „microjet-inspuit- installatie" voor het injecteren van vloei stoffen in poeders en korrels. De Metaalgieterij Kennemerland uit Beverwijk zal op de voorjaarsbeurs een nieuwtje presenteren, namelijk continu- of zogenoemd streng gegoten bronzen bus sen en staven. Deze zijn afkomstig van de juist gereedgekomen installatie (de eer ste in de Benelux), waarop direct naast staven ook bussen kunnen worden gego ten. Uit Amerika komt een grote serie we- tenschaps-sets, die voor jong en oud de moeite waard zijn. Men kan de eerste drukpers (volgens de Amerikanen die van Gutenberg!) nabouwen, de eerste teles coop (Galilei), het eerste telefoontoestel (Bell), de eerste gloeilamp (Edison), de eerste stoomturbine (Hero) en de eerste tele graaf (Morse). Onder deze sets vindt men ook weerstations, electrotechnische sets en plasticonderzoeksets. - Voor de kinderen komen er looppoppen, die wat kleiner zijn dan de tot nu toe ge bruikelijke, namelijk 60-70 centimeter. Vol gens de fabrikant kunnen ze kilometers ver lopen („het kind wordt eerder moe dan de pop"). Voor de heren is er een gas-aansteker met ingebouwd horloge, voor feestjes zijn er longdrinklepels met modellen van oude auto's, de zogenaamde Vintoge Cars. Advertentie IN RAL-GEBOUW T/M 10 MAART DAGEL. 10-1? EN 19-22.30 UUR - ZONDAG 10-17 UUR per pers. (incf. bel.) Nog een spectaculair nieuwtje: verkoop automaat voor kolen. Het apparaat be vat 74 zakjes van 5,714 of 10 kilo naar keuze. Men gaat er van uit dat de aankopen van kolen tegenwoordig van dag tot dag plaatsvinden wegens gebrek aan opslag ruimte of financiële noodzaak, en vaak nog buiten de winkelsluitingstijd. Het ap paraat is voorzien van een geldwisselaar, zodat de klant vrijwel altijd kan worden geholpen. In Frankrijk zijn nu zeventig van deze apparaten in gebruik. In St. Truiden in Belgisch Limburg is een produktiebedrijf van de N.V. maat schappij voor wasverwerking, het Erdal concern te Amersfoort geopend. De snelle groei van het concern maakte het nood zakelijk ruimte vrij te maken in het fa briekscomplex in Amersfoort, waar de tube-capaciteit zal worden opgevoerd. Ten einde deze expansie voldoende armslag te geven worden nu alle in glas of plastic verpakte artikelen naar St. Truiden over gebracht, evenals de vervaardiging van „grootverpakkingen". In St. Truiden is op een terrein van 30.000 vierkante meter een fabrieksgebouw verrezen van 6.000 vier kante meter. Het bedrijf begint met ne gentig werknemers, maar zal binnen en kele jaren aan ongeveer tweehonderd mensen arbeidsgelegenheid bieden. Het nieuwe bedrijf zal zich met name rich ten op de voorziening van de Euromarkt. In aansluiting aan de publikatie van 17 december 1962 ten aanzien van de te ver wachten resultaten in de 2e helft van het lopende boekjaar (1 mei 1962-30 april 1963) moeten commissarissen en directie van de N.V. Rijnstaal v.h. J. W. Oonk en Co, te Arnhem thans het volgende mededelen: „Als gevolg van onvoorziene storingen in een essentieel onderdeel van de kracht installatie, alsmede door de gevolgen van de voor de aflevering van onze produkten zeer ongunstige weersomstandigheden, verwachten wij dat de resultaten over het lopende boekjaar in het gunstige geval bescheiden zullen zijn, ondanks het feit dat de orderpositie, zowel voor het bin nen- als buitenland, goed is." De verkoopautomaat uit Frankrijk wordt voor kolen, die geïmporteerd. De Amerikaanse minister van justitie Robert Kennedy, heeft meegedeeld dat de Verenigde Staten een overenkomst heb ben gesloten waardoor zij de „General ani line and film corporation", die in 1942 als Duits vijandelijk vermogen in beslag was genomen, aan Amerikanen kunnen ver kopen op basis van de meestbiedende. De waarde van het vermogen is 200 miljoen dollar. De overeenkomst is tot stand gekomen met vertegenwoordigers van de Zwitserse maatschappij Interhandel, die sedert 1943 de inbeslagneming heeft betwist. De goed keuring is vereist van de aandeelhouders van Interhandel en het Amerikaanse dis trictsgerechtshof. Er is een voorlopige re geling getroffen door de verdeling van de opbrengst. Er zal geen buitenlands bod worden aanvaard. Zoals bekend heeft de zaak van de „Ge neral aniline" eenmaal gediend voor het internationaal gerechtshof in Den Haag, tweemaal voor het Amerikaanse opperste gerechtshof en een aantal keren voor Ame rikaanse hoven van beroep. Nog steeds is deze zaak in behandeling bij het dïs- trictsgerechthof. De ministei zei dat de opbrengst zal worden gestort in een fonds dat is bestemd voor het uitbetalen van schadevergoeding aan Amerikanen die ver wondingen of schade door de vijand heb ben opgelopen in de tweede wereldoorlog. Naar het ministerie van Financiën mee deelt, zal van de 3V2 procent Nederlandse staatslening 1951 op 1 april 1963 aflosbaar worden gesteld 4/7 le deel van het op die datum uitstaande bedrag van de lening. Van de 33A Nederlandse staatslening 1953 zal op 1 april 1963 aflosbaar worden gestéld l/31e deel van het op die datum uitstaande bedrag van de lening. Van de 3'A beleggingscertificaten zal op 1 april 1963 aflosbaar worden gesteld l/96e deel van het op die datum uitstaan de bedrag van deze lening. De uitlotingen zullen in het openbaar plaats vinden op maandag 11 maart 1963. De ervan de Wed. J. van Nelle te Rot terdam gaat haar samenwerking in West Duitsland met Standard Brands Incorpa rated verstevigen. Deze samenwerking be stond reeds enkele jaren in de vorm van een licentie-overeenkomst voor enkele pro dukten van Standard Brands, o.a. pudding. Thans is besloten gezamenlijk een Neder landse vennootschap op te richten, waar bij de Duitse G.m.b.H. door Van Nelle zal worden ingebracht. Proost en Brandt n.v. zal de algemene vergadering voorstellen het dividend op de gewone aandelen over boekjaar 1962 te be palen op 9 percent (onveranderd). Aalsum 2 te Curagao. Achilles 2 500 m. z.w. Flores n. Curagao. Aclla 2 60 m. n. Lissabon n. Lissabon. Adara 3 135 m. n.n.o. Paramaribo n. Charleston. Adonis 1 320 m. z. Philadelphia n. Philadelphia. Alca 2 300 m. w. Azoren n. Guadeloupe. Algol 2 90 m. z.w. Hondeklip v. Kaapst. n. Dakar. Algorab 2 te Las Palmas v. Hamburg. Alkes 2 40 m. o. iGbraltar n. Beyrouth. Alkmaar 3 v. Rotterdam n. Curagao. Alpidijk 3 v. Rotterdam n. Hamburg. Amerskerk 3 te Rotterdam. Amstelkroon 2 ter hoogte Lissabon n. Rotterdam. Amstelland 1 v. Amsterdam n. Zuid-Amerika. Amstelmolen 2 1100 m. n. Brisbane n. N.-China Archimedes 3 te Matarani v. Callao. Arendskerk 2 200 m. z.z.w. Ouessant n. Antwerp. Ares 2 v. Amsterdam n. West-Indië. Arkeldijk 2 810 m. w.z.w. Azoren n. Cristobal. Artemis 3 te Malaga v. Barcelona. Asmidiske 2 te Karachi v. Suez. Atys pass. 2 Vllssingen n. Antwerpen. Baarn 4 ter hoogte Port of Spai nn. Curagao. Barendrecht pass 2 Bone n Port Said. Bengkalis 1 v Seattle n. Portland. Billiton 2 v. Chittagong n. Penang. Blitar 4 te Rotterdam. Burl S.Wats. 2 80 m. z. zuidp. India n. Rastanura. Bussum pass. 2 Kp. Sint Vincent n. Brindisi. Caltex Amsterdam 2 73 m. w. Blaavandshoek n. Port Said. Caltex Arnhem pass. 2 Str. Oromesz n. Bahrein. Caltex Delfzijl 4 v. Fawley n. Sunderland. Caltex Eindhoven 3 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Utrecht 3 v. Aruba n. Rotterdam. Camphuys 2 te Mombasa. Carrillo 2 in Golf v. Tehuantepec n. Corinto. Cartago 2 te Puerto Armuelles Casamance 2 v. Dakar n. Lyndiane Ceres 3 v. Balboa n Buena .Ventura. Chiron 3 v Paramariba n. Amsterdam. Cinulia 2 400 m. z.w. Ierland n. Curagao. Colytto 2 v. Yokohama n. Vancouver. Cradle of Libert y2 v. Bnadar Mashur n. Lefo. Crania 4 te Valparaiso verwacht. Dahomeykust 2 te Abidjan. Dalerdijk 2 900 m. z.o Bermuda n. Liverpool. Delft 3 v Curagao n. Guanta. Diogenes 2 v. Sint Maarten n. Los Angeles. Doelwijk 2 v. Mena n. Thameshaven Dongedijk 2 te San Francisco v. Los Angeles Dorestad 2 v. Douala n. Port Harcourt. Doris 2 v. Amsterdam n. West-Indië. Drente 2 400 m. w Key West n. Houston. Eemland 3 v Recife n. Santos. Esso Amsterdam 4 v. Suez n. Ummsaid. Esso Rotterdam 6 te Bombay verwacht. Fina Nederland 2 v. Abadan n. Landsend. ForestHill 4 te Finnart. Fravizo 2 te Rouen v. Norrköping Friesland KRL 2 te I.issabon v. Port Said Gaasterkerk 2 v. Madras n. Rangoon. Gabonkust 2 v. Bilbao n Antwerpen. Ganymedes 2 v. Amsterdam n. West-Indië. Geestland 2 410 m. w.n.w. Finist. n. Barbados. Geeststar 2 v. Dominico n. Preston- Gemma 3 85 m. z.z.w. Finisterre n. Antwerpen. Giessenkerk 2 200 m. z.z.w. Finist. n. Kaapstad. Gorredijk 5 te Rotterdam verwacht. Graveland 2 150 m. z.w. Madeira n. Amsterdam. Groote Kerk 9 te Rotterdam v. Avonmouth. Guineekust 3 v. Amsterdam n. Zuid-Afrika. Gulf Hansa 4 te Port Said verwacht. Gulf Hollander 4 te Rotterdam verwacht. Gulf Swede 2 te Mena v. Manilla. Helicon 2 100 m. z. Finisterre n. Antwerpen. Hermes 1 v. Matarani n. Pisco. Holendrecht 2 600 m. n.o. Horta n. Norfolk. Hollands Dreef 2 v. Sydney n. China. Hollands Duin 2 365 m. n.o. Brisbane n. China. Hoogkerk 2 1385 m. o. Aden n. Aden. Inca 1 180 m. n.w. Aden n. Tamatave. Ittersum 2 v. Amsterdam n. Bremen. Jason 3 te Amsterdam. Kamperdijk 2 v. Rotterdam n. Bremen. Kasimbar 2 te Suez v. Aden. Katelysia 2 v. New York n. Punta Cardon. Kermia 2 v. Curagao n. Rotterdam. Khasiella 2 v. Stanlow n. Thameshaven. Kloosterdak 2 v. Hamburg n. Bremen. Korendijk 2 660 m. n.o. Kp. Race n. New York Korenia 3 te Portsmouth. Krebsia 2 te Rotterdam. Kreeft 2 v. Rotterdam n. Narvik. Kreon 4 te Nickerie. Laga 4 te Rochefort. Langkoeas 1 v. Hsinkang n. Bangkok. Lawak 2 310 m. n.o. St. Helena n. Las Palmas. Leersum 2 rede Osaka v. Mormugao. Lelykerk 2 te Kuwait. Limburg 2 v. Khorramshahr n. Abadan. Loppersum 2 450 m. n.n.w. Flores n. Bermuda. Maaskerk 2 te Amsterdam. Mainlloyd 2 te Duinkerken v. Christobal. Marnelloyd 2 v. Plymouth n. Lyttelton. Markab 2 v. Rotterdam n. Londen. Maron 1 260 rn. n.n.w. Azoren n. San Juan. Medon 3 v. Aruba n. La Guaira. Meliskerk 2 83 m. n.o. Ouessant n. Port Said. Mentor 2 te Latakkia v. Beyrouth. Merwelloyd 2 190 m. z.z.w. Mogadiscio n. Djibouti. Modjokerto 2 35 m. w.n.w. Stromboli n. Pt. Said. Muiderkerk 3 te Rotterdam. Munttoren 2 720 m. o.n.o. Aden n. Colombo. Musi 4 te Manokwari verwacht. Mylady 2 v. Bizerta n. Dakar. Naess Tiger 3 te Melbourne. Nashira 1 770 m. n.w. Fern. Noronha n. B. Aires. Neder-Rhore 2 120 m. n.n.o. K. Villano n. P. Said. Neder-Weser 2 v. Bremerhaven n. Antwerpen. Nestor 2 v. Beyrouth n. Famagusta. Nieuw Amsterdam 2 te P. Au Prince v. Kings Nieuwe Tonge 2 230 m. w.n.w. Azor. n. Hamburg. Noordam 2 v. New York n. Rotterdam. Nushaba 2 te Baltimore. Ocean Sprinter 2 te Rotterdam. Ommenkerk 3 te Port Elisabeth v Kaapstad. Onoba 2 90 m. z.w. Landsend n. La Skhirra. Oostkerk 3 te Dar Es Salaam. Ootmarsum 1 v. Rotterdam n. Kaapstad. Oranjefontein 2 65 m. z.w. Finist. n. South.top. Oranje Nassau 3 v. Puerto Limon n. Kingston. Osiris 1 480 m. n..w Azoren n. Nassau. Ossendrecht 4 te Houston verwacht. Ouwerkerk 2 v. Port Said, 5 te Genua verwacht. Overijsel 2 ter hoogte Kp. York n. Aden. Palamedes 3 v. Mobile n. Port Arthur. Papendrecht pass. 2 Bosporus n. Wismar. Parthenon 3 v. Mobile 11. maracaibo. Pendrecht 2 te Cristobai v. Amuaybay. Peperkust 2 98 m. z.z.w. Finisterre n. Le Havre. Pericles 2 te Guayaquil. P. G. Thulin 2 212 m. z.z.w Guayaquil n Balboa. Poseidon 2 v. Sint Vincent n. Guadeloupe. Prins Alexander 2 v. Leixous n. Haifa. Prins Casimir 2 v. Rotterdam n. Le Havre. Prins Willem III 2 13 m. o. Cromer n. Hull. Prins Willem V 4 te Le Havre. Purmerend 21 180 m. w.z.w. Lissab. n. Tranmere. Randfontein 2 v. Southampton n. Tenerife. Rempang 3 te Mombasa v. Aden. Roepat 2 te Port Swettenham v. Penang. Rotte 2 v. Geraldton n. Freemantle. Rotterdam 3 te Singapore. Salatiga 2 te Londen v. Amsterdam. Sarpedon 3 te Amsterdam. Scherpendr. 2 430 m. w.n.w. Walv.bay n. Tenerife. Schiedijk 4 te Rotterdam. Schouten 2 23 m. n.o. Ponta Zavora n. Mombasa. Seinelloyd 2 v. Le Havre n. Curagao. Sepia 4 te Singapore verwacht v. Mena. Serooskerk 2 v. Melbourne n. Sydney. Simonskerk 2 te Beira. Sinon 2 te Puerto Cabello v. La Guaira. Skadi 2 v. Rotterdam n. Antwerpen. Sliedrecht 1 v. Vancouver n. Cristobal. Sommelsdijk 2 360 m. z.z.o. K. Race n. Le Havre. Spaarnekerk 2 te Tripoli v. Port Said. Stad Amsterdam 2 20 m. z.w. Gibralt. n. IJmuid. Stad Delft 2 100 m. n.o. F. Noronha n. Bremen Stad Gouda pass. 2 Kp. Blanc n. Pepel. Stad Maastricht 1 te IJmuiden. Stad Vlaardingen 2 v. Aarhus n. Kopenhagen. Statendam 1 v. New York n. Bahamas. Str. Lombok 2 1410 m. n.w. Fremantle n. Maurit. Straat Rio 2 rede Vitoria v. Buenos Aires. S'raat Torres 2 v. Freetown n. Abidjan. Straat van Diemen 2 v. Penang n. Mauritius. Sumatra 2 400 m. o.z.o B'rnuda n. P Everglades Tamara 4 v. Tripolis, 8 te Ravenna verwacht. Tamo 2 v. Santos n. Rotterdam. Tijtjalengka 2 v. Santos n. Rio de Janeiro. Telamon 3 te Matanzas. Togokust 3 v. Dakar n. Lissabon. Tweelingen 2 220 m. n. Dakar n. Pepel. Ulysses 3 v. Bridgetown n. Port of Spain. Utrecht 2 100 m. n.n.w. Muscat n. Singapore. Van Heemskerck 2 400 m. z. Colombo n, Kaapst. Van Riebeeck 4 te Khorramshar. Van Waerwijck 3 te Singapore. Vasum 4 v. Puerto Miranda n. Curagao. Vitrea pass. 4 RaS Madraka n. Rotterdam. Vivipdra 2 250 m. o.n.o. Aden n. Portland Maine. Waibalong 2 160 m. z.z.o, Muscat n. Muscat. Waikelo 2 te Alexandrië v. Triëst. W. Alt. Jones 2 107 m. z.z.o. P. Rico n. Landsend. Waterland 3 te Las Palmas. Waterman 3 te Tahiti. t Westerdam 2 v. Rotterdam n. New York. Westertoren 2 t. a Shattal Arabriver n. Abadan, Westzaan 3 100 m. z.o. Kp. Nala n. St. John Willemstad 3 te Port of Spain v. Point a Pitre. Witmarsum 2 v. Savannah n. Le Havre. Wonogiri 2 150 m. n.w. K. San Lucas n. Trinidad. Zaankerk 2 v. Shanghai n. Manilla. Zafra 2 135 m. n.n.o. Massawa n. Mena. Zaria 2 130 m. n.w. Alexandrië n. Rotterdam. Zeeland 2 1315 m. z.w. Galapagos, n. Duinkerxen. KLEINE VAART Abeltasman 2 30 m. z.o Dublin n. Cwansea. Ank T 28 te Casablanca. Anna Broere 2 dwars Oporto n. Rotterdam Arnoudspolder 2 te Vlissingen n. Antwerpen. Audacia 2 in Baai Cadiz n. Rotterdam. Boezemsingel 2 op Shannon rivier n. Barry. Brouwersgracht 2 dw. Helsingborg n. Helsinki. Coccinelle 2 rede Algiers v. Casablanca. Drie Gebroeders 1 te East-Goodwin n. Napels. Elshout 2 et Sandettie n. Nantes. Erasmus pass. 2 Kp. Dagata n. Malaga. Flevo 2 60 m. w.z.w. Casquets n. Tunis. Gouwestroom 2 te Sandettie n. Liverpool. Heemraarsingel pass. 2 Ouessant n. Gent. Helvetia S. 1 v. Zaandam n. Oostende. Hoogvliet 2 dw. Hoek v. Holland n. Amsterdam. Joost 1 v. Partington n. Gyon. Julia Mary 2 30 m, o. Outergabberd n. A'dam. Lauriergracht 2 dwars Flamboroughead n. Antw. Leliegracht 2 60 m. n.w. Hoek v. Holl. n. Vlaard Maarsbergen 2 15 m. z. Landsend n. Belfast. Midas 2 20 m. n.o. Villano n Rotterdam, Rochab 2 40 m. n.o. Gallipoli n. Famagusta. Sandenburg 2 dw Scheveningen n. Rotterdam. Statenlaan 2 v. Nantes n. Lissabon. Strabo 2 te lie de Bas n. Rotterdam. Vechtborg 28 v. IJmuiden n. Harlingen. Vrijburgh 2 te Kp. Villano n. Rotterdam. Vijgendam 2 dwars Tanger n. Alicante. Wilpo 2 10 m n.w. Downsing n. Alicante. IJsselborg 2 t.a. Wester-Eemsboei n. Delfzijl IJselhaven 2 te Kp. Villano n. Rouen. IJstroom 2 te Whitby n, Amsterdam De resultaten over 1962 van de „Crediet- en Effectenbank N.V." zijn, blijkens het verslag, wederom goed. De bank heeft een batig saldo op de renterekening behaald van 1,5 miljoen (vorig jaar 1,15 mil joen) en op de provisierekening van ƒ475.733 (ƒ426.401). Na aftrek van salarissen en bedrijfskos ten ad ƒ837.354 661.728) resteert een te verdelen winst van 1.148.781 969.258). Hiervan wordt 125.000 250.000) naar de algemene reserve geboekt, 300.000 (nihil) naar de statutaire reserve. De reserve voor diverse belangen vordert 460.000 430.000). Vorig jaar werd 150.000 aan de bedrijfsreserve toegevoegd. Voorgesteld wordt een onveranderd di vidend van tien pereent over het door emissie verhoogde kapitaal. MADRID (Reuter/AP) Een militaire rechtbank in Madrid heeft zaterdag veer tien Basken veroordeeld tot gevangenis straffen van een tot zes jaar en twee an deren vrijgesproken, zo is in betrouwbare kringen in Madrid vernomen. Vier van de zestien beklaagden, voornamelijk arbei ders uit San Sebastian, was ten laste ge legd het lidmaatschap van clandestiene or ganisaties die vijandig tegenover de rege ring staan. De andere twaalf waren be schuldigd van onwettige propaganda voor de stakingen .in Spanje in de lente van vorig jaar. De openbare aanklager had gevangenis straffen van vier tot tien jaar geëist we gens „militaire rebellie". LONDEN (AP) De Britse journalist Harold Philby, die voor zijn blad The Observer correspondent voor het Nabije- Oosten was, is vijf weken geleden uit zijn woning in Beiroet (Libanon) vertrok ken en sindsdien spoorloos. The Observer heeft het Britse ministerie van Buitenland se Zaken ingelicht en verzocht een onder zoek in te stellen. Harold Philby is de zoon van wijlen St. John Philby, een vooraanstaande Brit se Arabist en persoonlijk adviseur van koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië. De 51-jarige Brit, die ook correspondent is voor het weekblad The Economist, zou op 23 januari een diplomatendiner bijwo nen. Hij kwam daar niet aan. Zijn vrouw ontving later een telegram en twee brie ven met de mededeling dat hij het goed maakt. Het telegram en e e n der brieven kwamen uit Cairo. f HAVANA (Reuter) Vrijdag is weder om een groep Russen per schip uit Cuba vertrokken. Een ooggetuige schatte hun aantal op 500. Sommigen waren van hun vrouwen en kinderen vergezeld. Het is niet bekend of het hier soldaten betrof, dan wel militaire instructeurs- of burger-technici die als industriële advi seurs op Cuba werkzaam waren. Allen waren in burger gekleed. BEIROET (M.E.N.) Het Egyptische persbureau van het nabije Oosten meldt, dat volgens in Beiroet ontvangen berichten uit Syrië legereenheden „aan het front" in opstand zijn gekomen tegen de autoritei ten in Damascus. Volgens deze berichten hebben de autori teiten in Damascus, die een dergelijke op stand, onder leiding van luitenant-kolonel Ziad El Hariry, „bevelhebber van het front", hadden verwacht, eenbesluit uit gevaardigd waarbij de luitenant-kolonel to ambassadeur werd benoemd. Hariry zou zich van deze benoeming niets aangetrok ken hebben en „bevelhebber van het front" gebleven zijn. Volgens de berichten steunen alle „een heden van het front" Hariry, die sympa thiseert met de beweging tot de vorming van een unie van Egypte met Syrië. CAIRO (AFP) De Iraakse minister van Staat Foead Arif heeft verklaard, dat hij naar de provincie Silmania zal gaan voor een onderhoud met de Koer denleider Moestapha El Bar Azani, met het doel te komen tot een vreedzame op lossing van het Koerdenprobleem, zo meldt het Egyptische persbureau van het Nabije Oosten. Arif zal vergezeld worden door de minister van landbouw en de voorma lige stafdchef van het leger Taher Jehia, die op het ogenblik de Koerden in de cen trale regering vertegenwoordigt. KEULEN (DPA) Met een zware alco holvergiftiging is vrijdag een driejarig jon getje in een kinderziekenhuis in Keulen opgenomen. Volgens de politie had de va der het ventje tijdens een drinkgelag drie glazen kersenbrandewijn en whisky laten drinken. Toen het kind bewusteloos was neergevallen waarschuwden verontwaar digde buren de politie. De vader is aange houden. VOORBEURS VAN HEDEN Slot Iste tijdv. 2de lijdv AK.U424426 425'/i Hoogovens 515 512 Kon. Olie162,80—163 162,90 Philips 145—145,50 145,— Unilever 140,90141 H.V.A142—143 '.rt Deli Mijf 149 gb-W-

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 10