Brief Veel sterker voldoende België voor een had aan één duidelijke goal al Slechts één gegadigde voor de k Op dit terrein moest techniek doorslag wel gaan geven,,. VOOR tegen HET WAS STILLETJES IN DE KLEEDKAMER X s X X X X X X X X Eenzijdig en saai duel stelde 65000 toeschouwers heel bitter teleur Amateurs krijgen geen uitstel Goal Benauwde zege van amateurs op KFC Match RCH-Reims nu twijfelachtig Rode duivels gaven prachtige les in modern voetbal X. X MAANDAG 4 MAART 1963 11 1 2 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 m Machteloos Spraakman Belgische krant: Aan de sportredactie, Ik begrijp "iet zo heel veel van het voetbalspel en zijn spelregels, maar toch ging ik zondag naar het stadion van Feijenoord in Rotterdam. Daar deed ik een wonderlijke ervaring op. De spelers in de rode shirts schoten de bal naar de spelers in rode shirts; spelers in oranje shirts schoten de bal óók naar spelers in rode shirts, maar slechts zelden schoten spelers in oranje shirts de bal naar spelers in oranje shirts. Dat laatste nu lijkt me een grote onbillijkheid ten opzichte van die spelers in oranje shirts, die de wedstrijd dan ook verloren. Wilt u me alsublieft eens uitleggen hoe dat zit? E.K.. Heemstede. De Belgische doelman Nicolay, een zaam en verlaten in het strafschop gebied van de Rode Duivels. Slechts zelden behoefde hij handelend op te treden tegen een vijandelijke voor hoede, die geen stootkracht had. De sporttoto van deze zondag telde 373.152 deelnemers. Deze legden in voor een totaalbedrag van 424.259,De eer ste prijs bedroeg 84.003,de tweede prijs 56.002,—. Voor de eerste prijs van de sporttoto had zich vanmorgen één persoon gemeld, die het tot 13 punten had gebracht. Voorts was er één deelnemer met 12 juist voorspelde wedstrijden. De uitslagen van de voetbalwedstrijden, die gelden voor de sporttoto van deze week luiden: Nederland—België 0-1, Valencien nes—Grenoble 1-1, Rennes—Nimes 1-1, Ra cing ParisMonaco 2-3, MarseilleReims 1-0, MontpellierAngers 1-2, GenuaCa tania 4-1, Juventus—Torino 0-1, Lanerossi —Roma 0-0, Modena—Venezia 2-1, Spal— Bologna 0-1, BarcelonaOviedo 2-1, Betis Sevilla 2-1. Er was deze week geen prijs voor de ge lijke spelen. Nederland-België Valenc.-Grenoble Rennes-Nimes Rac. Par.-Monaco Marseille-Reims Montpellier-Angers Genua-Catania Juventirs-Torino Lanerossi-Roma Modena-Venezia Spal-Bologna Barcelona-Oviedo Betis-Sevilla (Van onze sportredacteur) De 96ste derby der lage landen is de saaiste, eenzijdigste en minst spectacu laire interlandwedstrijd die ik ooit heb gezien. Saai omdat er niets gebeurde dat de voetballiefhebber graag ziet en er waren er liefst 65.000 in het totaal uitverkochte huis van Feijenoord een zijdig omdat de Belgische ploeg enkele klassen beter was en dat ook duidelijk kenbaar maakte, en niet spectaculair tenslotte omdat de sterkste ploeg slechts met 1—0 won, terwijl de uitslag zo om streeks de 5—0 bad moeten liggen. Naarmate de wedstrijd op het moeilijke maaf toch wei heel duidelijk bespeelbare veld vorderde kwam ook steeds duidelij ker tot uiting dat hier niet het Belgisch elftal tegen Nederland speelde met inzet van alle krachten, maar dat een versterkt Anderlecht een uiterst nuttige oefenmatch speelde voor de woensdag vastgestelde Europa-cupwedstrüijd in Brussel tegen Dundee. Trouwens, de Belgen kónden dat doen omdat het na de goal van Vander- berg al na een kwartier tot stand ge komen voor de schare van 65.000 al spoedig duidelijk was dat déze Nederland se voorhoede kon voetballen tot het don ker was zonder ook maar één doelpunt te fabriceren. Dat alles was dus bepaald spijtig voor al die duizenden op de tribunes die na acht weken vorst zo langzamerhand trek had den gekregen in een pittige partij voet bal waar de stukken van afvlogen. Nu moet men natuurlijk wel de moeilijke om standigheden in aanmerking nemen, maar ook dan was wat de Nederlandse formatie liet zien uiterst teleurstellend. En de moeilijke situaties die doelman Nicolay van België kreeg te klaren waren dan Op de plaats waar voorheen een sappige goed onderhouden grasmat lag, ergens' in 't zuidelijk deel van Rotterdam, heeft het Nederlands voetbalelftal zondagmid dag in een armzalige poging het spel te spelen dat de naam voetbal verdient, met 1-0 verloren van de Belgen. Tientallen ijverige en deskundige mannen op het gebied van bodemtechniek, ver warming, drainage en wat dies meer zij, hadden in samenwerking met de grondtechnische dienst van de KNVB da gen en nachten gezwoegd om het ter rein van het Feijenoord-stadion geschikt te maken voor het spel, dat dit jaar nog niet officieel in Nederland te zien was geweest. Het heeft allemaal niet geholpen De Wit te mannetjes, die na twee uur de witte plasticlaag in Carel Briels-stijl oprolden en wegdroegen, ontvouwden aan de ogen van de 65.000 naar het bruine monster hunkerende toeschouwers slechts een mistroostige grauw-bruin-grijze toendra. Wanneer er aan de uiteinden van deze vlakte geen heuse voetbaldoelen hadden gestaan en wanneer er geen nog zicht bare rudimenten van witte kalklijnen wa ren geweest, geen sterveling zou dan hebben kunnen geloven dat men hier te maken had met een voetbalveld. Het was een harde bevroren korst met een vet doorweekt toplaagje, hier en daar glinsterend van het water, dat geen kans kreeg weg te zakken. Het leek van de hoge door een echte voorjaarszon be schenen tribunes een luchtfoto van Lap land. Alleeft de rendieren ontbraken. Al vele malen hebben wij na een bezoek aan de „derby" moeten schrijven, dat wij de slechtste Nederland-België van na de oorlog hadden gezien, Helaas werd dit record op deze zonnige eerste maart se zondag gebroken en het is een stunte lig excuus en helemaal geen troost om Feijenoords toendra hiervan de schuld te geven. Het trieste is namelijk, dat er onder deze abnormale en voor in terlandvoetbal ongekende omstandighe den toch af en toe voetbal tezien is gegeven: alleen echter in enkele korte perioden door de Belgen. De Belgen slaagden er soms in de bal te plaatsen, de Belgen hadden startsnelheid op de toplaag, die het effect had van een mat je op een pasgewreven vloer, de Belgen kwamen tot combinaties, die niet altijd doodliepen, de Belgen hadden een slui tende dekking, de Belgen vonden oplos singen voor de problemen, waarvoor zij in de defensie kwamen te staan, en ten slotte en dat is ook een kwaliteit de Belgen hadden geluk. Hét Nederlands elftal heeft veelal zulk absoluut voetbalnihilisme ten toon ge spreid, dat bij het rustsignaal het uit Frankrijk afkomstige grapje van toe passing was: Nederland, speelde niet slecht, Nederland speelde namelijk hele maal niet. Het is bekend, baltechniek en bewegings techniek zijn nooit de sterke punten van onze voetbalvertegenwoordigers geweest. Maar in de meeste gevallen konden deze gebreken worden goedgemaakt door het surplus aan enthousiasme, aan stoot kracht, aan schutterscapaciteiten en op portunisme. Hoe vaak hebben de Bel gen niet ondervonden hoezeer deze eigenschappen ineens de boventoon konden gaan voeren? Maar voor een „Feije-moord" als de 9-1 van oktober 1959 en de 6-2 van maart 1961 kan een Nederlands elftal geen pool-moeras ge bruiken en daarom móest de techniek nu wel zegevieren. ook op de vingers van één hand te tellen. Het scheen zo bij tijd en wijle of de Bel gen vijftien man in het veld hadden tegen Nederland elf. Het duidelijkst was dat tijdens de perio den na de rust toen de Rode Duivels el kaar soms minuten lang de bal konden blijven toeschuiven zonder dat een Neder lander hem ook maar aan kon raken. Toe gegeven, de Belgen slaagden er aanval lend .alevenmin in grote„^gaten te. spelen in de Nederlandse defensie, maar ander zijds was hun overmacht tach wel zo groot dat niemand op de tribunes ook maar een ogenblik het gevoel had dat er voor de Nederlanders nog een goaltje in de match zat. Zonde dan ook van al die moeite van velen om de grasmat in een bespeelbare staat te krijgen, zonde ook van de schade die de fraaie grasmat van Feijenoord on getwijfeld is toegebracht. De Belgen overigens waren het eerst ge wend aan het voor voetbal moeilijke veld. De Belgen lieten het eerst zien door te hebben dat een zachte bovenlaag op een keiharde onderlaag uiterst ongeschikt is voor lange dribbels of korte sprintjes zij ook zagen het eerst in dat op dit veld de bal bij lage passes meer vaart dan normaal diende te worden gegeven en dat het omgekeerde het geval was bij het In verband met de grote achterstand in de competitie hebben de sectiebesturen zondag- en zaterdagamateurvoetbal van de KNVB besloten tot het nemen van de volgende maatregelene: 1. Uitstel van het spelen van competitie wedstrijden, om welke reden dan ook, kan niet worden verleend. 2. Reeds verleende toestemming tot het spelen van andere dan competitiewedstrij den komt hiermede te vervallen 3. Indien noodzakelijk zullen zelfs op za terdag vóór Pasen en Pinksteren compe titiewedstrijden worden vastgesteld. hoog doorspelen van het leer. En terwijl het Oranje-team nog stond te schutteren bij het vinden van de juiste richting kwa men de Belgen al met naar de omstandig heden gemeten zeer goede combinaties tal van keren dicht bij het Nederlandse doel. En in het eerste kwartier behoedde Pie- ters Graafland zijn ploeg dan ook al voor een grote achterstand toen hij twee scho ten van Stockman en één van Vanderberg voortreffelijk keerde. Aan het doelpunt waarmede België na een kwartier de leiding nam had hij geen schuld. Rechtshalf Hanon schoot toen zeer onverwacht van ver tegen de paal en de terugketsende bal kon rechtsbinnen Van derberg vrij gemakkelijk achter de uit po sitie gebrachte Graafland deponeren. De F.ode Duivels begroetten die treffer met tekenen van instemming, maar dat ze dol van vreugde waren zoals vele jaren geleden het geval zou zijn geweest neen, dat bepaald niet. En het leek dui delijk dat Vanderberg, had hij niet voor België maar voor Anderlecht gescoord, heel wat uitbundiger huldebetoon zou heb ben gekregen. Een keten is zo sterk als zijn zwakste schakel. Dat gezegde gaat ook op voor een voetbalelftal. Wel, na die Belgische goal was het heel moeilijk om die zwakste schakel te ontdekken. Want behalve Pie- ters Graafland en spil Pronk kwam eigenlijk iedereen voor die kwalificatie in aanmerking. Haak noch Ouderland ver mocht erin te slagen hun uiterst gevaar lijke buitenspelers te houden. Muller noch Van Wissen kon iets opbouwends ver richten op het middenveld en in de voor hoede wedijverde de Ajax-vleugel (Groot- Swart) met die van Feijenoord (Bouw- meester-Moulijn) om het hardst wie het spel het meeste op kon houden. Van der Linden kwam daardoor eigenlijk helemaal niet in het spel te pas. hetgeen resulteerde in een zich steeds mismoediger bewegen in het door de Belgen toch al zo sterk be zette middenveld. De Belgen en hoe kan het ook anders met acht spelers van een club in het elf tal lieten veel meer eenheid zien, maar beschouwden het maken van doelpunten als een bijzonder kwalijke en eigenlijk minderwaardige bezigheid. Slechts Van derberg kwam in die eerste helft nog in een schietvrije positie voor Pieters Graaf land, maar andermaal redde de Feije- noord-doelman heel fraai. En dan die tweede helft. Wat moet ik u er eigenlijk van vertellen? Dat Nederland wel fel begon, maar al na vijf minuten spelen duidelijk liet blijken niet in eigen succes geloven? Dat België steeds meer shortpassing ging demonstreren met Ne derland als een gewillige hond achter de vette kluif? Het was eigenlijk kort samengevat zo dat Nederland graag een vuist wilde ma ken maar het niet kon en dat België wel een vuist kon maken, het ook deed maar dat zij er niet mee toesloeg. Nederlands achterste linie stond na rust heel wat ste viger dan ervoor, dat zij toegegeven, maar wat spelverhouding betreft was het toch wel zo dat België met een doelpunt of vijf verschil had moeten finishen. Maar in plaats daarvan gunde men Pieters Graaf land een net zo rustige tweede helft als Nicolay en liet men het bij het demonstre ren van macht zonder meer. Op de lijst van de duels tussen beide landen wordt een 0-1 score bijgeschreven, Het Nederlands amateur-elftal heeft zijn reeks oefenwedstrijden zaterdag in Zaandam tegen KFC voortgezet. De kan didaten voor Tokio versloegen de Zaanse semi-profvoetballers met 12, nadat de rust nog met blanke stand was ingegaan. Op een voor voetbal overigens vrijwel on bespeelbaar veld, dat was omzoomd door een duizendtal toeschouwers, ontwikkelde zich voor de rust een gelijkopgaande strijd, waarin de gevaarlijke midvoor Strating (Emmen) weliswaar twee maal K.F.C.- keeper Schouten passeerde, maar dit ge beurde beide malen in buitenspelpositie. Ongeveer tien minuten na de hervat ting opende Kersten de score en drukte daarmee het duidelijk KFC overwicht uit: 10. Vijf minuten later was de stand echter al weer gelijk door een van de bes te amateurs: De Vries (Jubbega). In het nu volgende kwartier voorkwam de voor treffelijk spelende doelman Van Zanten (ZAC) dat KFC uit de onafgebroken stroom aanvallen ook maar één doelpunt distilleerde en het was dan ook volkomen tegen de veldverhouding in, dat de ama teurs een kwartier voor tijd het winnende doelpunt scoorden. Het was de Enschede kanthalf Frölich, die een vrije trap via de handen van Schouten inschoot: 12. Een van de schaarse keren dat Neder land dicht by een doelpunt was. Swart (niet op de fotoheeft hard op het doel geschoten en Van der Linden (vlak voor het doel) heeft de bal (zie pijl) in het net willen doen glijden. Zonder resultaat evenwel. een zo bedrieglijke afspiegeling gegeven van de werkelijke verhoudingen. Duizen den toeschouwers waren al ver voor het eindsignaal van de voortreffelijke scheids rechter Tschenscher buiten de hekken van het stadion en uferkelijk, z'e hadden geen ongelijk. Want nogmaals, 't was saai, eentonig om niet zonder meer te zeggen uiterst vervelend. De vriendschappelijke wedstrijd RCH Stade de Reims gaat naar alle waarschijn lijkheid niet door. De Racing heeft name lijk bericht van de KNVB gekregen dat er zondag 17 maart voor de (hervatte) compe titie tegen Xerxes moet worden gespeeld. Reims zou alleen bovengenoemde zondag of zaterdag 16 maart tegen RCH kunnen aantreden. Zaterdag 16 maart ligt de Racing echter niet bijster, temeer omdat de dag daarop Xerxes op bezoek komt. Wel had RCH graag vóór woensdag 13 maart tegen Stade de Reims gevoetbald, maar de FIFA gaf de Franse kampioensploeg hiertoe geen toestemming. Zoals bekend duelleren Feijenoord en de club van Raymond Kopa 13 maart met elkaar. Daarnaast vraagt Reims een te hoog bedrag voor de match met RCH. Komende zondag (indien de KNVB-com- petitie dan nog niet is hervat, hetgeen echter onwaarschijnlijk lijkt) ontvangt RCH voor de beker Willem II. Oorspron kelijk zou deze wedstrijd in Tilburg wor den gespeeld, maar deze is naar het Heem- fnaar nog zelden tevoren hebben de cijfers steedse Sportpark verschoven. „Wat is hier te doen, worden hier de spelei-s straks ver moord?" Het was de lugubere Rotterdamse humor van een van de tienduizenden teleurge- stelden toen hij het gedrang voor de gang naar de kleedka mers zag. Zo'n vaart heeft het niet gelopen. De spelers werden lichtjes uitgefloten, hier en daar rolde een lelijk woord van de tribune, maar bloeddorst be hoefde niet gelest te worden. Stilletjes sloften de besmeur de oranje-mannen de katakom- ben van Bas van Krimpens ont luisterde arena binnen, stille tjes begonnen zij aan hun schoenveters te plukken, stille tjes ook dook Elek Schwartz in zijn hoekje. Maar wij, wrede mannen met blocnote en ball pen, kwamen toch. Wij hadden gezien wat er gebeurde, wij wil den nu ook nog eens als ware sadisten weten hoe de slacht offers er zelf over dachten en ijverig noterend werd de ge bruikelijke speurtocht tussen glimmend-blote lichamen door stoom en zweetlucht onder nomen. Elek Schwartz dacht het eerst nog af te doen met: „An derlecht was sterker''. Maar wij eisten meer. En toen vertelde dc zichtbaar bedroefde XNVB- coach in zijn langzamerhand echte Nederlands, dat hij teleur gesteld was. Hij had gehoopt op een kleine zege, 10 of 21. Het veld was slecht, jazeker, maar de Belgen speelden, dacht hij, toch ook op datzelfde veld. „Het zijn goede voetballers, voor al die Anderlechtjongens. Wat een ploeg is dat. Van mijn jon gens had ik verwacht dat zij dynamischer zouden zijn, en dat zij zich toch ook wel zouden kunnen aanpassen. Maar dat aanpassen bleek de kracht van de Belgen. Maar vergeet niet. wij hebben toch ook pech ge had. Denk aan Van der Linden alleen voor die keeper. De Bei- gen hebben voor 100 percent gespeeld en ondanks de wed strijd van Anderlecht van woensdag alle risico aanvaard. Zij waren beter. Nederlandse tegenvallers? Daar praat ik niet over." A. H. (Toon) Martens, direc teur trainingscentrum en bege leider van de nationale ploeg (tevens uitbetaler): „Het is op dit veld op bal- en lichaams techniek aangekomen. En je ziet het resultaat. Onder deze omstandigheden komen die kwaliteiten extra duidelijk tot uiting". Fons van Wissen beklaagde zich. zijn bebloede en bemod- derde knie schoonvegend, over het nadeel van de verdediger ten opzichte van de aanvaller op zo'n veld als dit. „Je staat voortdurend op het verkeerde been, een tegenstander op snel heid is ongrijpbaar." „En onze aanvallers tegen de Belgische verdedigers Fons?", leek ons een logische vraag. „Jaaaaa'' zei Fons en hij lachtte. Eddie Pieters Graafland ver telde zijn toehoorders hoe mach teloos hij wel was geweest tegen lat schot van Vandenberg. „Als die voet van Bouwmeester er de eerste keer, toen Hanon schoot, niet tussen was gekomen, dan had ik de bal gehad maar nu kon ik er niet meer bij en toen die Belg schoot was ik nergens meer." Eddie, trots bezitter van een fan-dub, vertelde voorts dat zijn doelgebied goed be speelbaar was. „Maar een meter erbuiten was het een ijsvlakte". KNVB-voorzitter A. L. M. !Toon) Schroder is een vriende lijk man. Hij begon voor de wedstrijd ten overstaan van het volle stadion bedankjes uit te delen aan al die mensen en be drijven, die dagen lang het bed niet hadden gezien om het Feijenoord-veld bespeelbaar te maken en hij eindigde zijn be zoek aan het stadion om even blijmoedig glimlachend als twee uur tevoren in de Belgi sche kleedkamre zijn gelukwen sen te komen aanbieden. Aller eerst aan bierbrouwer Vanden- stock, die het stralende middel punt van het mistige vertrek vormde. Nadat voorzitter Schroder ons had gevraagd of wij „al iets van Sjoukje Dijkstra wisten" (hij had toch kennelijk behoefte aan een opkikkertje) mochten wij vragen stellen. De heer Schroder gaf daarop als zijn mening, dat hij het een bar slechte wedstrijd van Nederland had gevonden en dat België zeer verdiend en met eigenlijk maar een erg klein verschil had ge wonnen. En de basis van zijn mening? „Het zijn die stijve stugge Hollandse heupen, die niet soepel kunnen draaien en keren en waarmee je op een veld als dit niet uit de voeten komt. De Belgen zijn leniger, die konden dat wel en dat was hun winner", waarop de bonds- praeses zei dat hij voor vandaag weer mensenvlees genoeg had geroken en de kleedkamer ver liet. Intussen was manager Van- denstock spraakzamer dan ooit. „Welaan ik ben tevreden. Da's zeker. Ik had zeker 1 of 2 pun ten meer verwacht, maar een overwinning in Feijenoord is hoe klein ook altijd een prestatie weet ge en daarom ben ik ook erg blij met die 10. We hebben nu vier maal achtereen gewonnen. Bewezen is dat onze techniek goed is, superieur zelfs. Dat kunt ge na deze zon dag niet meer ontkennen wel? We hebben pech gehad ook nog. Ik heb wel vijfmaal een vent alleen voor Pieters Graafland gehad en niet eenmaal was het daarbij raak. Weet ge wat het zwakke punt in uw elftal was? De open ruimte kwam er te ge makkelijk in. De dekking was niet hecht. Nee, manner, als Wilkes, Rijvers en Abe hebt ge niet meer, maar wellicht slui mert er voldoende talent en is Oranje over een paar jaar weer de baas." „Te zwaar voor de Ander- lecht-mannen, te riskant, drie dagen voor een Europa-cup wedstrijd? Ach neen, ik meen dat de venten van Anderlecht deez wedstrijd nodig hadden. Zij hebben zich geheel moeten geven en dat was juist goed. Uitblinkers bij Nederland wil ik niet noemen. Bij ons meen ik dat Van Himst bijzonder ge vaarlijk was." En toen werd de heer Van- denstock voor een of andere microfoon gehaald. Een karakteristiek beeld van de 96ste interlandwedstrijd tussen Nederland en België. Eén Nederlander (Groot) tegen twee Belgen. „De rode duivels hebben aan het Ne derlandse publiek een prachtige les in modem voetbal gegeven. Slechts één elf tal in de derby. „Een exhibitie". Dit zijn enkele koppen in de Belgische kranten van vanmorgen boven de verslagen over de 01 zege van het Belgische voetbalelftal in Rotterdam. „La Libre Belgique" vraagt zich af of er in het Feijenoord-stadion van een wer kelijke wedstrijd kon worden gesproken. „Enkele dagen geleden waren wij diep on der de indruk van de opvallende verrich ting van Feijenoord tegen Stade de Reims. Zondag heeft het Nederlandse elftal ons ontgoocheld in dezelfde mate, waarin Feijenoord onze bewondering had afge dwongen". „Het was niet veel meer dan een nutti ge oefenwedstrijd voor Anderlecht tegen Dundee", meent „De Standaard". .Zel den heeft onze nationale ploeg volgens zijn huidige stijl en spelopvatting een derge lijk collectief gave verrichting voor het voetlicht gebracht als zondag in het Feije noord-stadion". Het blad voert overigens ter verdediging van de oranjehemden aan, dat zij door hun spelopvatting meer na deel ondervonden van het gladde veld van de Belgen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11