Franse regering en mijnwerkers meten elkanders krachten Explosieve toestand in de mijnstreek Lotharingen HET WEER Spoorwagons van brug gestort na een ernstige treinbotsing SILK-LOOK COSTUUMS 129.- 169- Sterke man afgezet Staatssecretaris Stijkel wil geen V.V.D.- Kamerkandidaat zijn Meer kanker in Hirosjima en Nagasaki „Finlandia" op rotsen van St. Bridesbaai President van Mexico komt naar Nederland ttentie ctie leeftijd te Haarlem overleden Pracht koliekfie Voorkeur-Kostuums! De schilder H. F. Boot op 86-jarige 48e JAARGANG NUMMER 101 MAANDAG 4 MAART 1963 tó'MORRIS "ieforeifou êuy! De Gaulle arbiter? Rustig weer Geboorten van misvormde baby s niet toegenomen In de krant van heden: Grote ravage op brug over de Gouwe dagblad voor velsen-xjmuiden, santpoort, driebuis, beverwijk en omgeving Het woord is aan De strijdkrachten in Peru hebben generaal Ricardo Perez Godoy ge dwongen af te treden als voorzitter van de militaire juntadie Peru regeert sinds juli 1962, toen de rege- ring-Prado werd omvergeworpen. Generaal Godoy werd verweten een te persoonlijke politiek te voeren. Tot zijn opvolger is benoemd generaal Nicolas Lindley, die al heeft laten weten dat de verkiezingen van 9 juni zullen doorgaan. In de junta zou onenigheid zijn gerezen over deze verkiezingen. Op de foto verlaten generaal Goday (mid den) en zijn echtgenote het presiden tiële paleis in Lima. In een communi qué van de regeringsraad heet het, dat de afzetting van Godoy de wettelijke status van de regering op generlei wijze heeft gewijzigd. De Haarlemse schilder H. F. Boot is zondagmorgen omstreeks kwart over tien op 86-jarige leeftijd in het St. Elisa beth's Gasthuis te Haarlem overleden. Zijn hart heeft de dood veroorzaakt. Hij was op 4 februari in het ziekenhuis op genomen. De begrafenis is vastgesteld op donderdag 7 maart op de begraaf plaats Westerveld, na aankomst van de trein van 15.30 uur. Het stoffelijk over schot zal donderdag van 10 tot 12 uur worden opgebaard in de Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum. Er bestaan plannen om in de woning van de heer Boot, Klein Heiligland 43, een Boot-museum te stichten. Maar uiter aard heeft daar niet de gemeente over te beslissen. De mooie schilderijencollec tie van de heer Boot, waarin zeer veel werk van hem uit vroege periodes, een Claude Lorrain en een groot aantal Japan se prenten en pentekeningen, zou wellicht een bestemming voor dat museum kunnen krijgen. De Haarlemse Commissie tot het verlenen van monumentale kunstopdrach ten heeft vorige week B. en W. van Haar lem verzocht aan de beeldhouwer Mari Andriessen opdracht te verlenen van H. F. Een verschil van inzicht tussen staats secretaris Stijkel van (Verkeer en Wa terstaat en leidinggevende figuren in de V.V.D., heeft er toe geleid dat de staats secretaris niet bereid is zijn kandida tuur voor de Tweede Kamer te handha ven. Het verschil van mening betreft de problematiek van de Europese samenwer king. De algemene vergadering van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie had op 12 januari besloten staatssecretaris Stijkel voor de komende Tweede Kamer verkiezingen een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst te geven. De heer Stijkel zou in de Kamerfractie als deskundige voor de Europese samenwerking gaan op treden. Het bestuur van de V.V.D. heeft medegedeeld dat bij gesprekken over de opstelling van de betrokken paragrafen van het verkiezingsprogram, waarmede het hoofdbestuur instemde, gebleken is dat er tussen de heer Stijkel en leidinggevende figuren in de partij een zodanig ver schil van inzicht bestaat ten aanzien van de weg die gevolgd dient te worden om de thans bij de Europese samenwerking gerezen problemen te boven te komen, dat hij het niet juist zou achten indien hij zijn in april 1962 in beginsel gegeven instemming met een Kamerkandidatuur thans met een definitieve bereidverkla ring zou bevestigen en op het stuk van de Europese samenwerking als woord voerder van de partij in de verkiezings strijd zou gaan optreden. Het hoofdbestuur van de V.V.D. heeft dit besluit onder gegeven omstandigheden gebillijkt, hoewel het betreurt dat de heer Stijkel nu geen deel van de Tweede Ka merfractie zal gaan uitmaken. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 FALCON TWEEDJASSEN (Van onze correspondent) PARIJS. De dag van vandaag zal beslissend zijn, zo was de algemene in druk vanmorgen in Parijs, voor de afloop van het conflict tussen de regering en de 240.000 mijnwerkers, dat, nu de mijnen gevorderd zijn, vanaf heden in een acuut stadium is getreden. Tot een uniforme houding bleken de mijnwerkers onder tussen nog niet te zijn gekomen. Het stakingscomité in Lotharingen heeft de mijnwerkers bevolen thuis te blijven, om zo het regeringsbesluit van hun mobili satie eenvoudig te negeren. In andere streken zouden de mijnwerkers zich wel aanmelden, maar weigeren te werken. In het noorden, in de stad Lens, zou vanmorgen een massale protestoptocht van honderdduizend mijnwerkers wor den gehouden, die na afloop hun defini tieve houding tegenover de regering zouden willen bepalen. In vele andere sectoren worden solidariteitsstakingen voorbereid, die, gedurende een kwartier of wat langer, voor morgen op het pro gramma staan. Van haar zijde heeft de regering om vangrijke troepen republikeinse gardisten naar de verschillende mijnstreken ge stuurd om naleving van het requisitiebe- sluit te kunnen afdwingen. Men kan dus wel van een explosieve situatie spreken Twee factoren in deze ontwikkeling zijn bedenkelijk voor de regering. In brede kringen voelen de werknemers, en vooral ook de ambtenaren, zich diep teleurgesteld nu de beloften voor een sociaal-progressie ve politiek, die premier Pompidou voor en na de verkiezingen had afgelegd, weinig of niets hebben opgeleverd. Tenzij men haar van openlijke demagogie wil verden ken, moet worden vastgesteld dat de rege ring de sociale en economische elementen van haar politiek tevoren onvoldoende heeft overwogen en berekend. Een tacti sche fout is daarbij geweest dat het kabi net met, zijn requisitieverordening de in druk heeft gewekt aan het stakingsrecht te willen tornen. De vordering van de mij nen heeft voor de arbeiders en ook voor vele leden van het hogere kader de uit werking van een rode lap op een stier gehad. Zoals steeds in gevallen van dreiging of hoge nood wenden vele blikken zich naar president De Gaulle, die, ofschoon zeker niet onschuldig aan deze crisis, niettemin zal moeten optreden als de hoogste scheidsrechter, wiens woord voor alle pa tijen als wet zal worden aanvaard. Er gaan dan ook stemmen op een voor een nationale conferentie", waarbij de rege ring en de vakcentrales zich rond het staatshoofd zouden verenigen om voor een langere termijn een sociale politiek en de mogelijkheden van salarisverhogingen te bepalen. De staatscourant bevatte zondagochtend een door De Gaulle getekend besluit, waar in de stakende mijnwerkers wordt opge dragen het werk te hervatten. Doen zij dit niet, dan kunnen zij tot het betalen van boeten of gevangenisstraf worden ver oordeeld. De aangekondigde straffen gel den ook als de mijnwerkers model gaan werken of niets doen nadat zij wel op hun werk verschenen zijn. Er wordt, als ge volg van de staking der mijnwerkers, wel ke nu drie dagen heeft geduurd en die door alle vakbonden wordt gesteund, bijna niet meer in de mijnen gewerkt. De mijnwerkers zeggen dat de regering Verwachting tot morgenavond: Licht tot half bewolkt en droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke wind. Vannacht lichte, in het noord oosten van het land matige vorst. Morgenmiddag over het algemeen weer iets hogere tem peraturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. NEW HAVEN (Connecticut) (AFP) Het bombardement met kernwapens op Japan achttien jaar geleden heeft onder de getroffen bevolking een aanzienlijke toeneming van leukamie (bioedkanker) en een waarschijnlijke vermeerdering van het het aantal gevallen van kanker van de schildklier en van het kraakbeen veroor zaakt. maar het aantal misvormd geboren kinderen is niet toegenomen. Dit staat in een rapport van dr. Stuart Finch, hoogleraar aan de universiteit van Yale, die twee jaar in Japan heeft doorge bracht aan het hoofd van een medische groep van een commissie die de gevolgen van de bombardementen onderzoekt. Ongeveer 20.000 bewoners van de ge troffen steden. Hirosjima en Nagasaki, die aan straling hadden bloot gestaan, zijn on derzocht. Volgens het rapport is het enige genetische gevolg een verandering in de verhouding van geboorten van jongens en meisjes. Ingeval de vader was besmet is de kans dat er een jongen wordt gebo ren groter. Daarentegen is de kans op de geboorte van een meisje groter wanneer moeder aan straling had bloot gestaan, aldus het rapport Een botsing tussen twee goederen treinen op de spoorbrug over de Gouwe heeft een grote ravage veroorzaakt. Twee wagons stortten over de brugleu ning in die diepte. (Luchtfoto ANP) „met verachting" heeft gereageerd op hun eis om een loonsverhoging van elf percent en een verbetering der pensioen voorwaarden. De regering heeft een loons verhoging van ongeveer drie percent aan geboden. BRUSSEL (ANP) De rooms-katholie- ke vakbond van metaalarbeiders in Bel gië heeft een algemene staking in de me taalverwerkende industrie aangekondigd, indien de onderhandelingen met de werk gevers niet tot resultaten leiden. De bond deelde mede daartoe de bemiddelingspo ging van minister-president Lefèvre te zullen afwachten. De Belgische metaalar beiders eisen een loonsverhoging van in to taal 5'/j percent. De vorige week werden reeds een 24-uren staking en kortere sta kingen gehouden.' Advertentie o.a. het model „TORINO" (Kolbert: mouwen met split en man chet. Vlot vallende rug, zonder split. Mooi stikselgarnering, doorlopend over schouders en mouwnaad. Pantalon: slank gesneden, steekzak- ken, geen omslag, ritssluiting). Bruin en grijs 134.00 Neem er een modieus fantasievest bij, in ruit of effen. In grijs, bordeaux, enz. Prijzen 19.75 en 27.50 Alléén-verkoop voor de IJmond Boot een beeldje te maken, dat een plaats zou moeten krijgen in de Omvalspoort. Gisteren hebben familieleden van de heer Boot, onder wie vier neven uit Rot terdam, Voorburg en Bloemendaal, af scheid van hun oom genomen. De heer Boot, die vorig jaar ter gelegen heid van zijn 85ste verjaardag gehuldigd werd met een ere-expositie van zijn werk in de Vishal te Haarlem, was de nestor van een schildersgeneratie van wie hij de meesten zélf heeft opgeleid, onder anderen Kees Verwey, Wim Steyn, Frans Verpoor ten, Frans Funke, Poppe Damave, Jules Chapon, Mies Deinum, Josef Santen, Chr. M. Kuyper van den Merkenhof, P. Kloes, Herman van Leuven, J. Mohlenpage, Bou- dewijn Nel, G. Vis-Visser, Leen Spieren burg, Leen Vogel, Herman van Tongeren, Johan Spaling, N. Valk, Johanna Vreede en Jan Warbers. Henri Frédéric Boot werd 8 februari 1877 te Maastricht geboren. Van 1882 tot 1887 woonde hij te Breda, waar hij om streeks zijn tiende jaar les van Wein- gartner kreeg. Van 1887 tot 1895 woonde hij in Rotterdam, waar hij het Erasmiaans Gymnasium bezocht. Zijn vader was offi cier van Justitie, zijn moeder een fran- gaise. Tijdens zijn gymnasiumjaren had hij les van Weitkamp. Na drie jaar klassieke talen te hebben gestudeerd in Leiden, waar hij het kandidaatsexamen met goed gevolg aflegde, besloot hij schilder te wor den. Tot 1902 studeerde hij aan de Rotter damse Academie (onder andere bij J. van Maasdijk, Simon Miedema, D. G. Ezerman en J. H. Weitkamp). De stillevenschilder Nachtweh oefende grote invloed op hem uit. Medeleerlingen van hem waren Ma rius Richters, Alb. Pletscher en Maarten Jungmenn. In de zomers van 1899. 1900 1901 en 1902 werkte hij op Ameland. Met Van Ieperen werkte hij in een atelier van M. Richters in Rotterdam, waar hij tot 1905 bleef. Toen vestigde hij zich in Spaarn- dam, door toedoen van zijn studiegenoot Wolvekamp, van wie hij enkele zeer mooie portretten in zijn collectie heeft bewaard. In 1909 werkte hij negen maanden in Amsterdam waar hij niet tot de Rijksaca demie van Beeldende Kunsten werd toe gelaten. In 1909 verhuisde hij naar Haan lem, Kleine Heiligland 82 (boven het deco rateursbedrijf Raasveld Bouwman) Hier was ook de Vijfhoek gevestigd, waar toe onder anderen Herman Kruyder, Ko Donker, Van den Eynde en J Bronner behoorden. Omstreeks 1911 woonde hij in de Ravelingsteeg 6 rd., waarna hij in 1914 zich vestigde in het huis dat hij tot zijn dood heeft bewoond, Klein Heiligland 43. In zijn collectie is nog het ontwerp van zijn versiering van het Kurhaus in Zand- voort: „Neptunus en het spel der winden" en „De thuiskomst van de schipper''. Op 8 december van het vorige jaar werd hem in Amsterdam de Keerkring-medaille uit gereikt. (Men zie ook pagina 7) KLOOSTERSTR. 33-35 - BEVERWIJK Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding Goethe: De oorlog is een ziekte, waarbij de sappen, die tot de gezondheid en het behóud dienen, gebruikt worden om iets vreemds en onnatuurlijks te voeden. De Nederlandse kustvaarder „Finlandia" is in de nacht van zondag op maandag bij de zuidwestpunt van Wales in de St. Bri desbaai op de rotsen gelopen. Het 397 ton metende vaartuig, dat eigen dom is van Kamp's scheepvaart- en han delmaatschappij n.v. te Groningen, was op weg naar Swansea.. De sleepboot „Ebro" van L. Smit en Co kan vanmiddag bij het schip zijn. Uit Mil- ford-haven is ook een kleinere, Britse sleepboot vertrokken. De kapitein-eigenaar van de „Finlandia" heeft nog niet beslist welke hulp hij zal aanvaarden. In de loop van de ochtend zijn alle zeven bemanningsleden van de „Finlandia" met een „broek" van boord gehaald. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmónd en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Topsy 3 Kunst 7 Horen en Zien 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws10 Beurs 10 Scheepsberichten 10 Sport 711, 12, 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's De president van de Verènigde Statei van Mexico, die de wens te kennen heeft gegeven Nederland te bezoeken, zal op uit nodiging van de koningin en de prins der Nederlanden van 3 tot 5 april 1963 met mevrouw Lopez Mateos een staatsbezoek aan ons land brengen. De president en zijn echtgenote zullen daarbij vergezeld wor den van hun dochter. Met een enorme klap heeft zich gister ochtend tussen twee uur en half drie op de spoorbrug over de Gouwe, tussen Gou da en Waddinxveen. de elektrische ioko- motief van een uit Utrecht aanstormende goederentrein geboord in een tankwagen van een uit Rotterdam komende goederen trein. Er werd een enorme ravage aan gericht, die de gehele dag het spoorweg verkeer tussen Gouda enerzijds en Den Haag, Rotterdam en Waddinxveen ander zijds lamlegde. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Machinist A. Kuyp uit Rotterdam, die de uit Utrecht komende trein bestuurde, zag bij de Gouwebrug plotseling iets voor zich opdoemen. Hij sprong in de vluchtgang van de elektrische lokomotief, hetgeen zijn red ding betekende. De lokomotief knalde in volle vaart op een midden in de tegen ligger meerijdende kleine tankwagen, die door onbekende oorzaak ontspoord was en bij het verlaten van de spoorbrug over de naastliggende rails schoot. Als een buffer werd de tankwagen in de tegenovergestelde richting geduwd door de lokomotief, daarbij een enorme ravage aanrichtend onder de wagons van de „eigen" trein. Een ketelwagen viel op de rijweg langs de Gouwe tussen Gouda en Waddinxveen. Nog een achttal andere wa gons werd uit de rails gedrukt en bescha digd door het ontspoorde tankwagentje. Eindelijk bleef het al over de brug liggen op een platte wagon van de „eigen" trein. Op het moment dat dit gebeurde ontspoorde de lokomotief, die als gangma ker had dienst gedaan. Het gevaarte bleef rechtop staan. Het middelste van de drie sporen op de brug werd vernield. Het zal zeker veertien dagen duren voordat dit hersteld is. De andere twee sporen werden zondag groten deels vrijgemaakt van de ravage. Van daag kan het treinverkeer, dat de gehele zondag door busdiensten werd vervangen, weer over de brug. Omdat maar twee spo ren beschikbaar zijn is de treindienst tus sen Gouda en Alphen aan de Rijn inge krompen. De uit Alphen komende trein gaat niet verder dan Waddinxveen. Het traject Gouda-Waddinxveen wordt door busdiensten onderhouden. Advertentie Dftze weck m de nieuwe kamgarens, met rijke zijde-effecten Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. T T- g mjm rir JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. II fYl T I f f J f I ff T f^ ff Tl Abonnement per week 62 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. I III IJ I LJ \_j\_ J. \|4. 11 L I 8-~ franco P™ P°st i S'50' L°SSÊ Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peerehoom en NlnJL^Gjran^d^^R^

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1