Het Westen heeft militair overwicht op Sovjet-blok Adenauer en Erhard kijken elkaar niet meer aan Franse socialisten tegen Westduits-Frans verdrag WERELDNIEUWS Foster verlaat Genève NeoSllvikrin Spanje wijst twee OAS-ers uit Spaanse minister bezoekt België Wenen levert SS- generaal niet uit Bedenkingen tegen machinaal stemmen in de UNO Adenauer lijkt Erhard onmogelijk te willen maken als zijn opvolger Kroesjtsjev stemt op een actrice Mollet kondigt totaleoppositie aan Herterich klaagt weer een rechter aan in Würzburg India protesteert C=^raatótcsl van MAANDAG 4 MAART 1963 3 Gardés naar Argentinië Sarrien naar Paraguay Interpellatie in Bonn Bidault beschuldigt Waarschuwing Verhelen zal wel terecht staan in Oostenrijk Groot of klein, elk écht genoegen haalt u even uit de sleur. Neem Arsenaleen gróte sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigensrookt al Arsenal? Verwijten Korzelig Vals bericht uit Peru Vorosjilov sloeg kruis in het stemlokaal Akkoord China-Pakistan de Remco Campert PAS HIER VOOR OP! V. WASHINGTON William C. FOSTER, de Amerikaanse delegatieleider op de ont wapeningsconferentie in Genève, is zater dag naar de Verenigde Staten terugge keerd. Hij gaf uiting aan zijn teleurstelling over wat hij noemde de onbuigzame houding van de Sovjet-Unie. Foster zei naar Ge nève te zullen terugkeren wanneer er weer kansen zouden zijn op een overeenkomst inzake het stopzetten van de kernproe ven. De Russische delegatieleider Koets- netsov verliet Genève al een week eer der. NEW YORK Adrian S. Fisher, ad junct-directeur van het Amerikaanse ont wapeningsbureau, heeft in een brief aan de Washington Post te kennen gegeven, dat de Verenigde Staten op het ogenblik een overwicht op het gebied van kern wapens bezitten op de Svjet-Unie. Volgens hem zou Amerika deze voor sprong beter kunnen behouden als er nu een kernproevenverbod tot stand komt dan wanneer de ongecontroleerde bewapenin wedloop zou voortduren CLEVELAND Paul Nitze, ondermi nister van Defensie heeft het in een toe spraak een sprookje genoemd, dal de Sov jet-Unie een overwicht op het Westen zou hebben inzake conventionele bewapening. Volgens hem hebben de NAVO-landen 5 800.000 man onder de wapenen en MADRID (Reuter/AFP) Twee le den van de organisatie van het geheime leger (O.A.S.) die enkele weken in Span je gevangen hebben gezeten, zijn vandaag uitgeleid en per vliegtuig uit Madrid naar Zuid-Amerika vertrokken. Het waren ex- kolonel Jean Gardés, een vooraanstaande leider van de O.A.S., en een zekere Alain Sarrien. De eerste ging naar de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires en de tweede, samen met zijn vrouw, naar Asun cion, de hoofdstad van Paraguay. Van de negen „activisten", die na een bezoek van de Franse minister van Bin nenlandse Zaken Roger Frey aan Madrid door de Spaanse autoriteiten werden aan gehouden, bevinden zich er nu nog vijf in hechtenis. Vrijdag werd één der O.A.S.- ers, Mare Laf font, uit Spanje gezet. Hij begaf zich naar Oostenrijk. STUTTGART (AFP) De Westduitse minister van Justitie heeft medegedeeld de medewerking van de Franse justitie te zullen inroepen om opheldering te verkrijgen over de ontvoering van ex-.kolo- nel Antoine Argoud uit München. Met na me verlangt de Westduitse justitie dat Argcud zal worden verhoord over de om standigheden van zijn vertrek uit West- Duitsland. De Westduitse regering kan ont voeringen als de onderhavige niet toe staan, ongeacht de daafbij betrokken per sonen of landen, aldus de minister. De kwestie-Argoud zal woensdag in de Bondsdag ter sprake komen, als gevolg van een interpellatie van socialistische zijde. PARIJS (AP) In een geschrift dat is ondertekend door ex-premier Georges Bi dault, wordt de beschuldiging uitgespro ken, dat Argoud ontvoerd is door agenten van -"e Franse geheime dienst. In het stuk met de handtekening „Bi dault" ih handschrift onder get.'<-te onder tekening wordt verklaard, dat de strijd te gen president De Gaulle ondanks de arres tatie van Argoud zal worden voortgezet. Bidault is de leider van de zogenaamde Raad van Nationaal Verzet, die beschouwd wordt als de politieke tak van de terroris tische OAS. BRUSSEL (Reuter/AP) De Spaanse minister van Voorlichting, Manuel Fraga Iribarne, is in Brussel aangekomen voor een niet-officieel bezoek van vier dagen aan België. Hij zal twee redevoeringen houden, een over Spanje en de Atlantische wereld en een over Spanje, Europa en de E.E.G. Morgen zal hij de eregast zijn op een banket van de interparlementaire Spaans-Belgische groep. Woensdag zal hij een receptie bijwonen op het Brusselse gemeentehuis. MADRID (AP) De „Consejo Iberico de Liberacion" (Iberische raad voor de bevrijding) (CIL), heeft het Westen verwe ten dat het meewerkt aan de instandhou ding van dictatoriale regimes van Franco en Salazar. Toeristen worden gewaar schuwd voor gevaren die hen kunnen be dreigen als zij naar Spanje en Portugal komen. In een getypte verklaring aan buiten landse correspondenten in Spanje (en waarschijnlijk ook in Portugal) waar schuwt de CIL toeristen voor het „risico" van het gebruik maken van Spaanse en Portugese luchtvaartmaatschappij en. Verklaard wordt voorts dat de Spaanse en de Portugese economie wordt gesteund door buitenlandse leningen, het verpanden van delen van het grondgebied aan bui tenlandse staten en de toevloed van devie zen uit de westelijke en democratische we reld Volgens de verklaring gaan de dicta toriale regimes van Franco en Salazar „ondanks valse beloften van democratise ring en liberalisering," door met de jacht op, het martelen van en de gevangenne ming van mensen, evenals zij dat in het ■•erleden hebben gedaan." de landen van het Warschau-pact 4.300.000 man. Onderminister Nitze pleitte voor verster king en verbetering van de conventionele strijdkrachten, uitgaande van de opvatting dat het onverstandig zou zijn iedere spel- deprik van Russische kant te beantwoor den met een kernoorlog. (Reuter-AP). WENEN (Reuter) Het provinciale ge rechtshof van Wenen heeft een Belgisch verzoek om uitlevering van de voormalige SS-generaal Robert Jan Verbelen afge wezen. Verbelen werd zestien jaar geleden door een Belgische rechtbank ter dood veroordeeld wegens oorlogsmisdaden. Hij was de rechterhand van de Belgische nazi leider Léon Degrelle en hoofd van de Gestapo in België. De uitspraak van het hof moet nog wor den bekrachtigd door het Oostenrijkse ministerie van Justitie. Verbelen, die de Oostenrijkse nationaliteit heeft verkregen en in april 1962 werd gearresteerd op be schuldigingen van moord, zal in ieder ge val door een Oostenrijkse rechtbank wor den berecht, aldus de bekendmaking. NEW YORK (AP) In UNO-kring is het denkbeeld geopperd de 110 gedelegeer den door middel van elektrische lichten in plaats van met handopsteken of afroepen te lafen stemmen. De leden zouden volgens het nieuwe systeem „ja", „neen" of „ont houding" stemmen. De kosten van cfe installatie worden ge schat op 500.000 dollar. Het UNO-secreta- riaat is met dit voorstel gekomen, omdat er nogal eens fouten bij de stemmingen geconstateerd worden nu het aantal leden van 51 tot 110 is gestegen. De Sovjet-Unie vindt 't nieuwe systeem te duur en de Verenigde Staten hebben gevraagd of het wel strookt met de waar digheid van de organisatie. Advertentie sP sS (Van onze correspondent) BONN Adenauer en Erhard hebben nu zo'n hooglopende ruzie dat zij elkaar niet meer aankijken. Hun toch al nooit goede verhouding is door het bekend wor den van correspondentie in het afgelopen weekeinde zo verslechterd, dat verdere samenwerking tussen de kanselier en zijn plaatsvervanger niet meer mogelijk lijkt. Vandaag zou het bestuur van de C.D.U.- fractie in de Bondsdag bijeen komen. Fractievoorzitter Von Brentano heeft Adenauer en Erhard uitdrukkelijk ge vraagd de vergadering bij te wonen. Rus tig en zakelijk wil men dan proberen de ruzie bij te leggen. Officieel thema van de bcstuursbijeenkomst is de opvolging van Adenauer De hooglopende controverse is begonnen met een brief van de bondskanselier aan minister van economische zaken Erhard over diens besprekingen eind februari in Brussel. Volgens Adenauer is Erhard daarbij buiten zijn boekje gegaan en heeft hij buitenlandse politiek bedreven door te onderhandelen over de Britse toetreding tot de E.E.G. en over uitbreiding van de gemeenschappelijke markt. Verder verweet de kanselier Erhard dat hij niet persoonlijk heeft deelgenomen aan de zitting van de E.E.G.-ministerraad, in geen overeenstemming kon worden be reikt over onmiddellijke associatie van 18 Afrikaanse landen met de gemeenschap. Erhards wegblijven zou kunnen worden opgevat als een solidariteitsbetuiging met Italië en Nederland, die de associatie ver traagden. Ook was de kanselier er niet over te spreken dat Erhards staatssecretaris Mül- ler-Armack nog in functie is, terwijl al lang bekend is dat hij ontslag heeft ge vraagd uit onvrede met de Europa-poli tiek van de bondsregering. Zoals bekend staat Adenauer terughou dend tegenover de Britse toetreding tot de E.E.G. en zet hij graag alles op de kaart van de Frans-Duitse vriendschap. Bij Erhad ligt dat precies omgekeerd. Op de brief van Adenauer reageerde Er hard korzelig. Hij schreef zijn optreden in Brussel te hebben afgesproken met mi nister van buitenlandse zaken Schroder. Over Müller-Armack schreeft hij ronduit, dat diens aanblijven of ontslagnemen zijn zaak was en niet die van de bondskanse lier. Behalve deze schriftelijke ruzie over de Europa-politiek, zijn Adenauer en Erhard het ook helemaal niet eens over de ener gie-politiek. De kanselier wil een beper king van de invoer van stookolie doorvoe ren om zo de kolenmijnen een extra steun tje te geven. Erhard is daarvan een fel te genstander. In een rondschrijven schijnt Adenauer nu kritiek op zijn minister gele verd te hebben in dit verband. Europa-politiek, energie politiek: scho ne zaken, maar niemand in Bonn ont veinst zich dat de scherpe ruzie als cch- tergrond de opvolging van Adenauer heeft. Algemeen beschouwt men de huidige toe spitsing als een poging van Adenauer om Erhard \;oor goed al* K„"-óe'icrskandidaat onmogelijk te maken. Vermoed wordt daarom. dr,t kringen rondom Adauer de ïaeloi inhoud van de correspondentie hebben la ten uitlekken. In C.D.U.-kringen t is men daarover uiteraard niet te spreken. De verkiezings nederlaag in West-Berlijn heeft aange toond dat wij ons1 niet meer al te veel kunnen permitteren, zo zeggen zij, en zij denken zorgelijk aan de komende deel staatsverkiezingen in Nedersaksen en Rijn- land-Paltz. Zij zien ook in dat de slechte relatie Adenauer-Erhard de partij en de regering te veel belast. Een oplossing daarvoor is echter moeilijk te vinden. Op dit moment wil Adenauer in geen geval aftreden. Maar Erhard, die tot nu toe altijd de populairste C.D.U.-politicus was, kan men niet zonder meer laten aftreden, zonder te riskeren dat vele kiezers zich van de C.D.U afwenden. De kanselierskansen van Erhard zijn door de huidige rel nog meer gedaald Ook de liberale coalitie partners van de C.D.U. hebben nu aange kondigd bezwaren te hebben tegen Erhard als kanselier. LIMA (AFP) Zaterdag werd uit Peru gemeld, dat het dorp Pampayacta door een aardverschuiving was bedolven, waardoor ongeveer 300 mensen het leven zouden hebben verloren. Vandaag deelde de prefect van het dis trict mee, dat dit een vals bericht was ge weest, in omloop gebracht door twee In dianen, die inmiddels zijn gearresteerd. LONDEN (AP) Volgens radio-Moskou heeft de opkomst zondag bij de parlemen taire verkiezingen in de Sovjet-Unie ten minste 99 percent bedragen. De verkiezingen hadden ten doel meer dan een miljoen kandidaten te verkiezen tot afgevaardigden in de Opperste Sovjets- parlementen van negen van de vijftien republieken en in duizenden regionale, ste delijke en dorpsraden In de zes overige re publieken zullen deze verkiezingen later worden gehouden. Een verrassing was de opkomst als kiezer van de 72-jarige oud minister Molotov, die in hetzelfde stem lokaal stemde als Kroesjtsjev, die werd herkozen tot lid van het parlement van de Russische federatie, grootste van de Sov jet-republieken die zich uitstrekt van de Baltische Zee in het westen tot de Bering- zee in het Verre Oosten. Zowel Kroesjtsjev als Molotov stemde op een actrice als hun vertegenwoordiger in het parlement van de Russische Federatie. Gezien de verkiezings bepaling dat een kandidaat niet op zichzelf mag stemmen, stemde Kroesjtsjev in een ander district dan waar hij zelf kandidaat was. Toen een man uit hgt publiek riep „Niki- ta Sergevitsj, ik wil iets met u bespreken", antwoordde Kroesjtsjev „Het is vandaag verkiezingsdag. Ik wil niets bespreken. Schrijf me een brief' Ook naar de stembus ging de 81-jarige maarschalk Vorosjilov, evenals Molotov prominent onder Stalin. Hij verbaasde het publiek in het stembureau toen hij een kruisteken maakte. PARIJS (AP) De vroegere Franse premier Guy Mollet heeft verklaard dat de Franse socialistische partij niet voor de ratificatie van het Frans-Westduitse samenwerkingsverdrag zal stemmen. In een felle critiek op de politiek van pre sident De Gaulle zei Mollet: „Voor De Gaulle moet iedereen baas in eigen huis zijn. In principe zijn wij socialisten tegen deze theorie. Voor ons is er geen andere oplossing voor het Westduitse probleem dan de opneming van West-Duitsland in een grotere wereld". Mollet, secretaris generaal van de socialistische partij, sprak tot een aantal socialistische burgemeesters in de Parijse voorstad Puteaux. „Het was niet nodig", zo zei hij, „om opnieuw zekere sentimenten bij de West duitsers op te wekken. Wij hadden ge hoopt dat die sentimenten waren verdwe nen. De Gaulle kwam enthousiast van zijn reis door West-Duitsland terug; ik niet. Ook de Westduitse demokraten waren niet zo enthousiast. Wij zijn voor een Frans- Westduitse toenadering maar dat moet dan een vervolg zijn op hetgeen waaraan is begonnen en wat gezond is. Het mag niet iets opwekken wat ongezond is". Mollet zei dat de Franse socialisten spoedig Westduitse socialisten zullen ont moeten om tot een gemeenschappelijke houding te komen. Mollet verklaarde dat de politiek van De Gaulle tegenover de NAVO en een verenigd Europa duidelijk wordt. Hij zei dat De Gaulle tegen „alle organisaties is die voorzien in integratie. Dit zou het einde van de NAVO, het ein de van de geïntegreerde Europese gemeen schappen zijn". Mollet zei voorts, dat het belangrijkste vraagstuk van morgen, voor zover het de opvolging van De Gaulle betreft, zal zijn er voor te zorgen, dat de president van de republiek de bevoegdheden verliest, die net huidige staatshoofd „zich aange matigd" heeft. Mollet, die de Algerijnse politiek van De Gaulle in het verleden steunde, verklaarde dat de socialisten hiervan geen spijt hebben, maar thans is hun oppositie „totaal". Aan het eind van zijn rede zei Mollet: „Men moet De Gaulle het zeer grote ple zier om de Europese gemeenschap af te breken niet gunnen". BONN De Westduitse minister van Defensie Kai-Uw von Hassel heeft bij zijn terugkeer uit Washington verklaard, dat hij de Amerikaanse leiders ervan heeft kunnen overtuigen dat 't Frans-Westduitse se verdrag niet in strijd is met de West duitse verplichtingen aan de NAVO. Karl Heinrich Knappstein, de Westduitse am bassadeur in de Verenigde Staten, heeft in een" toespraak te San Francisco ver klaard dat het Frans-Westduitse verdrag niet noodzakelijk betekent dat Bonn het over alle aangelegenheden roerend met Parijs eens is. BONN De Würzburgse arts Herterich, die naam maakte met de onthulling van IdV nazi"-vërlé9ens van een hele" rij hogè leden van Würzburgs rechterlijke macht, heeft bekendgemaakt dat! de rechter H(j)>n als officier van justitie in een nazi-rècnt- bank in 1942 de veroordeling heeft be werkstelligd van een Joodse vrouw, al leen omdat zij gestolen bonkaarten voor levensmiddelen voor haar gezin had ge bruikt. De vrouw had zelf de kaarten ca deau gekregen. Het vonnis werd voltrok ken door onthoofding met de valbijl. De „arische" man van de vrouw werd in 1942 veroordeeld tot een tuchthuisstraf. Enige jaren geleden wist hij te bereiken dat het terreurvonnis tegen zijn vrouw pos tuum werd opgeheven. De Würzbprgse offi cier van justitie Gottlieb zei gisteren naar aanleiding van de beschuldigingen tegen rechter Höhn dat altijd bekend was ge weest wat Höhn in de nazi-tijd gedaan had. Men had er echter geen reden in ge zien iets tegen hem te ondernemen. NEW DELHI India heeft bij China geprotesteerd tegen de ondertekening van het Chinees-Pakistaande grensverdrag. In dia maakt aanspraak op soevereiniteit over het gedeelte van Kasjmir dat aan China grenst. Het Chinese ministerie van buitenland se zaken heeft enige tijd geleden in een nota aan India meegedeeld, dat het grens- akkoord slechts een voorlopig karakter heeft, in afwachting van een definitieve re geling van de kwestie-Kasjmir. (Reuter). Jodelen In de New York Herald Tribune stond onlangs een hoogst merkwaardige brief, de redactie toegezonden door de heer John Karelfshlinsky, woonachtig te Bel grado. De heer Karelfshlinsky schrijft dat hij zo graag zou willen leren jodelen en of er niet een expert is die hem de grondbeginselen zou kunnen bijbrengen van „deze manier van met elkaar in de bergen communiceren, dit tot profijt van mijzelf en wellicht nog een paar van uw lezers". Wel, meneer Karelfshlinsky, ik ben ook een lezer van de krant die uw brief plaat ste, maar ik kan u nu meteen wel zeg gen dat ik, mocht er onverhoopt een ex pert de pen opnemen om u te antwoorden, zijn schrijven zorgvuldig zal overslaan. Voor mij heeft het beheersen van de jodel- kunst niets profijtelijks. Als u in de bergen wilt communiceren doet u dat maar met een ander of met een echo, maar in geen geval met mij. Ik bevind mij heel goed bij mijn gebrui kelijke manier van communicatie: de mo notone mompeltoon. Soms moet ik wel eens een paar maal een zin herhalen maar op den duur heb ik er totnogtoe altijd mijn doel weten te bereiken. En mocht het lot mij ooit opnieuw: on verhoopt een gebied in voeren waar zich bergen bevinden dan zal ik mij, in dien er in die bergen iets te communi ceren valt, in geeen geval bedienen van het hysterische janken met overslaande keel dat men „jodelen" noemt. Als de nood echt aan de man komt, als ik mijn behoefte tot communiceren echt niet meer kan bedwingen, stuur ik wel een brief. Of ik bel op. De meeste bergen hebben tegenwoordig telefoon, meneer Karelfshi- ky, of was dat nog niet tot u doorge drongen? We leven niet meer in de Mid deleeuwen. Men neme de hoorn van de haak, draaie het gewenste nummer en werpe een muntstuk in de gleuf. Vervol gens spreke men. Men jodele niet, me neer Karelfshlinsky! Men spreke op be daarde, beschaafde toon. In deze eeuw van het atoom, melk in poedervorm en rijwielen met hulpmotor hoeft niemand meer te jodelen. Dat hebben we dan ten minste bereikt. En het gaat niet aan, me neer Karelfshlinsky, om door middel van van een kwasi-naiëf briefje het verwor vene weer op losse schroeven te trachten te zetten. En kunt u het jodelen echt niet laten, dan is daar een plaats voor: de badkamer. Daar mag u, wat mij betreft, jodelen dat het een aard heeft. Maar niét in de buitenlucht. Er is al lawaai genoeg. Advertentie Eerst komt roos dan volgt haar uitval daarna verhoornt de hoofdhuiden kaalheid is het eind. Dit kunt u verwachten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoeding" van de hoofdhuid. NEEM NEO-SILVIKRIN! Silvikrin bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook üw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haar uitval als Neo-Silvikrinl Voor dagelijkse haarverzorging is er Silvikrin Lotion (met of zonder vet). de biologische haarvoeding S 63-1 J Bang maken. Een Caravelle van de Spaan se luchtvaartmaatschappij, op weg van Parijs naar Madrid, keerde zondag na de start terug, na een anoniem telefoontje over een bom aan boord. In Madrid wer den toeristen in vlugschriften van ille gale groeperingen gewaaschuwd „dat zij groot gevaar lopen als zij naar Spanje gaan". Koe. Cuba heeft een Amerikaanse marinier van de basis Guantanamo op Cuba er van beschuldigd, dat hij een koe heeft doodgeschoten toen hij op een Cubaanse grenswacht mikte. Edda CianuMussolini. De wereldpremière vrijdagavond in Venetië van de film „Het proces van Verona" over de be rechting en executie van graaf Ciano op bevel van Mussolini, is afgelast na een klacht van gravin Edda CianoMussoli ni. Zij zegt dat de film een onjuiste voorstelling geeft ten nadele van de na gedachtenis van haar echtgenoot en dat zijzelf er ten onrechte in wordt voorge steld (door de actrice Silvana Mangano) als gevoelloos en van haat tegen haar vader vervuld. Zuur voor de koningin. Iedere beschik bare politiewagen werd zaterdagavond naar een terrein in Sydney gestuurd, waar koningin Elizabeth van Engeland op een massabijeenkomst zou verschij nen. Er was telefonisch gewaarschuwd, dat de koningin met een scherp zuur zou worden overgoten bij haar binnen komst in een open auto. Koningin Eliza beth en prins Philip maken een reis door Australië. Vreedzaam. „Het is best mogelijk dat de commissie nooit meer bijeenkomt", heeft een Amerikaanse woordvoerder gezegd over de UNO-commissie voor vreedzaam gebruik van de ruimte, die in New York al langer dan een jaar probeert te ko men tot internationale samenwerking op het gebied van ruimtereizen en -verken ningen. De juridische aspecten van de ruimtevaart zijn het struikelblok. Vorberg. De 58-jarige Reinhold Vorberg, de voormalige rechterhand van professor Werner Heyde, die in de tweede wereld oorlog de leiding heeft gehad bij het ter dood brengen van bewoners van Duitse krankzinnigengestichten, zal door Spanje aan West-Duitsland worden uitgeleverd. Muur. In Atlanta, in de Amerikaanse staat Georgia, is overeenkomstig een gerech telijke uitspraak een versperring opge ruimd die door twee straten liep en be kend stond als „Atlanta's Berlijnse muur". Deze muur was destijds op ver zoek van een aantal inwoners van een blanke wijk gebouwd om de scheiding met de tegenoverliggende negerwijk te versterken. Perón verschoond? In Perónistische krin gen in Madrid wordt vernomen dat de excommunicatie van ex-president Juan Perón van Argentinië in februari door de r.-k. kerk zou zijn opgeheven. Kerstman. De 33-jarige Georges Marcotte, die bij een bankoverval als kerstman vermomd twee politie-agenten neerge schoten zou hebben, is door een jury in Montreal schuldig bevonden en ter dood veroordeeld.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3