Muiterij op het Vrouwenschip AMERIKAANSE BANKIERS LONKEN NAAR DE DUITEN DER KLEINE SPAARDERS ASPRO Tante Patent en buurman Bezig x™™11 PANDA EN DE BEWOGEN BEWEGER HAILE SELASSIE'S LEEUWEN MOETEN IN DE WASTOBBE 11 Ons vervolgverhaal door Henrick Binder Cadeautjes en shows helpen drempelvrees te overwinnen MAANDAG 4 MAART 1963 9 .V V Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: Beste business" Rattevlees verboden delicatesse hin/inn 'nu""/ gjllllllllllKIIIIIIIIIIIIIIIIIIII' i' X. 'h X.* 5 -V.-" v V' Griep Addis Abeba, de hoofdstad van Ethiopië is druk bezig zich op te knappen voor een binnenkort ddaar te houden conferentie van Afrikaanse staatshoofden. Zelfs de keizerlijke leeuwen, 26 enorme ruige dieren, moeten een keer extra in het bad. De dieren worden in de regel twee maal per maand schoongemaakt, maar voor de vooravond van de komst van de Afrikaanse leiders is in de kei zerlijke menagerie een speciale bad- plechtigheid op touw gezet. Bovendien worden hun kooien opnieuw geverfd en komen er nieuwe bloemperken in hun tuin. Keizer Haile Selassie is bekend als „De leeuw van Juda" en de levende symbolen van deze indrukwekkende titel zijn uit Addis Abeba niet weg te denken. Twee kolossale leeuwen, de bijzon dere lievelingen van de keizer, lo pen vrij rond op de terreinen rondom het paleis, waar bezoekers die er de moed. toe kunnen opbrengen, ze mo gen aaien. Ze zijn echter weldoorvoed en over het algemeen goed geluimd Een derde leeuw is de mascotte van de keizerlijke lijfwacht. Hij heeft een eigen jeep, waarmee hij van tijd tot tijd door de stad rijdt, in koninklijke majesteit gezeten achter de chauf feur, terwijl zijn staart tegen de zij kant van de wagen slaat. In de menagerie tegenover de uni versiteit van Addis Abeba leven de 26 andere onder een strenger regiem. Op woensdag en vrijdag krijgen zij niets te eten, maar gedurende de rest van de week verorberen zij 720 kilo vlees. T r\ I Een oorspronkelijk stripverhaal 49. Binnen enkele minuten had de vreemde machine al een hele rij huisjes neergezet, keurig op een rij. „Hoera!" jubelde Arnold B. Soep, „een prachtappa- raat! Een goudmijntje!" „Ja, en het gaat zo vlug," zei Panda blij, „en helemaal vanzelf. Eindelijk een nut tig roersel!" „Mooi werk!" riep de heer Soep tot Iner- tus Zielepopel, die wankelend naar buiten kwam. „Ik zal je dubbel en dwars belonen!" „Ja, dat heeft u ver diend, meneer Zielepopel," voegde Panda er aan toe, „kijk eens wat het roersel doet!" „Het is geen ...hik roersel," stamelde de heer Zielepopel, „het is een ...hik... machine met roerselaandrijving." Hij richtte zijn benevelde blik op de ijverig voortbouwende ma chine en verbleekte. „Een wanemotie," zei hij met trillende stem, „een antigevoel! O, gruwel! Hoe. heb ik dat ooit kunnen maken?" En verstard van ontzetting viel hij voorover. i 70) En dat was het nu, wat Nicol die is nacht toen hij op zijn bed lag, kwel- H de, evenzeer trouwens als toen hij bij 3 de kapitein zat. Die luitenant neen, 3 je kon nu immers geen luitenant meer zeggen die Nunham, .wel, hij had H 't werkelijk uiterst vervelend gevon- 3 den, toen hij hem moest halen. Ook H Jane King 'had hij niet met plezier opgehaald, maar dokter Holborn H wenste hij de pest toe. 3 Die Nunham was een vervloekt bru- §j tale, maar dappere kerel, hij redde jg zijn hoofd uit de strop en zette zijn 3 leven wel honderdvoudig op het spel 3 voor mrs. Barnl'ey. Wie zoiets uit §g liefde deed, moest toch wel ergens 3 een goede kern hebben. Dat had de 3 kapitein ook wel begrepen. Het was 3 duidelijk: hij had ir Londen de ech- 3 te Smasbury opgezocht, en die was jg al lang blij, dat hij iemand vond die jn zijn plaats die stompzinnige, ver- 3 velende reis zou maken. Daardoor 3 had Smasbury twee jaar lang de tijd, H om in Londen over z'n boeken gebogen 3 te zitten. Een rare geschiedenis. Ni- M col had de kapitein zijn mening ge il zegd, en Aitken had het ook ingezien en grimmig geantwoord: „Die Smas- bury krijg ik zelf nog wel te pakken, 3 in Londen. Als we eerst maar weer 3 thuis zijn! Deze keer is er geen Swin- 3 burn om hem in bescherming te ne- s men!" 1 Zo ver was Nicol gekomen. De duis- tere gedachten hadden zich als don- H derwolken samengepakt en nu brak de orkaan los: Lil. Daar had hij nu eindelijk een vrouw gevonden, die 3 precies bij hem paste, en nu bleek ze een vriendin van Nunham te zijn! 3 Hij had Lil en Nunham willen gaan 1 halen, toen hij in de hut van de ka- 5 pitein zat, maar Aitken had zijn hoofd geschud. g „Ik wil niets van die hele rotzooi 3 weten!" brulde hij, „het interesseert me niet. Daar moeten de witte prui- 3 ken in Londen zich maar de vingers H aan vuil maken en alles uitzoeken. Ik s lever Knotherwell en Nunham in Port s Jackson af. Wil zoiets zelfs niet terug vervoeren. H Natuurlijk wist het hele schip de s volgende morgen al weer alles, wat er de vorige avond gebeurd was. De vijf afdelingen stonden stokstijf op het appèl, maar toch ging er een zekere onrust, een spanning van hen uit, die nog groter werd, toen dokter Holborn verscheen. Hij kwam eigenlijk te laat. toen al les al gebeurd was. Hoewel Nicol nog heel wat te zeggen had, zei hij snel: „Ingerukt!" Maar direct daarop brulde Holborn met een onaangename, krijsende stem: „Staan blijven!" De meisjes liepen snel naar hun plaatsen terug. „Wat denkt die Holborn eigenlijk wel?" dacht Nicol. Maar Holborn was nog een keer naar de kapitein gegaan om over de muiterij te spreken. Een uur lang had hij hem met zijn onuitputtelijke woor denstroom overstelpt. Hij gaf toe, dat hij niet correct gehandeld had, maar dat was alleen maar gebeurd, omdat hij Nunham te pakken wilde krijgen. En dat was hem nu immers gelukt. Hij wilde nu door met dubbele over gave te werken zijn gedrag weer goedmaken. Holborn bood aan, de dienst van de nu ontbrekende luite nant over te nemen. Aitken scheen niet bijzonder ingenomen te zijn met dit voorstel, maar Holborn verzeker de dat hij alle belangrijke aangele genheden met hem bespreken zou. En zo kreeg Nicol tot zijn grote ver bazing te horen wat Holborn bij de kapitein gedaan had gekregen. Toen de meisjes weer in 1 et gelid stonden, riep de dokter: ..Vanaf vandaag neem ik in op dracht van de kapitein de leiding van het transport over. De overeenkom stige orders zal ik bekend laten ma ken. Alle verzoeken moeten in de toe komst bij mij worden ingediend. Het klonk Nicol als donderslagen in de oren: Holborn transportleider! „Goed," dacht hij, „dan moet je maar zien. hoe je het met de meisjes klaarspeelt! Vanaf vandaag ben ik weer gewoon bottelier!" Hij verwijderde zich. terwijl Hol born de meisjes nog de nodige in structies gaf. En hij gaf een zeer groot aantal nieuwe instructies. Hij liet Blanche Gown naar voren ko men en droeg haar het toezicht over het gehele benedendek op. Vanaf die dag was Maud Barnley dus geen dek- oudste meer. De meisjes keerden heel triest weer naar beneden terug. Er was niemand onder hen, die het helemaal begreep: de luitenant gevangen als George Nunham, en dokter Holborn transport leider! Daarmee waren wel de mooi ste dagen van de reis voorbij. Ze waren inderdaad voorbij. Niet minder dan twintig maal kwam Hol born die dag beneden. Hij gaf bevel, dat de meisjes, iedere keer dat hij het benedendek betrad, op moesten staan. Het was precies als in een school. En diezelfde dag nog gebeurde er iets volkomen onverklaarbaars: Hol born was bij de kapitein geweest en had hem een middel aan de hand ge daan om de zogenaamde fluisterhoek met één slag onschadelijk te maken Ze moesten de meisjes door elkaar heen leggen. De slechten temidden van de goeden. Dit zou een tweeledig resultaat hebben: de beteren konden een goede invloed op de slechten heb ben. en konden tegelijkertijd toezicht op hen uitoefenen. Aitken was een uitmuntend zeeman, maar van opvoedkundige dingen had hij absoluut geen begrip. Daarom kreeg dit plan zijn bijval. En zo herkende Nicol diezelfde avond nog zijn eigen benedendek niet meer. Overal hoorde hij snikken. En het waren niet alleen maar de goe den, die de nieuwe maatregel van dok ter Holborn betreurden. Geen enkel meisje had haar eigen plaats behou den. Holborn had op uiterst methodi sche wijze alle vriendschappen tussen de meisjes uiteen gereten. En daar er steeds twee bedden naast elkaar stonden, waren zo de merkwaardigste paren gevormd Mable Dorset lag naast Nelly Cashenbeeg, Mary Wil liams naast Sybjl Vole, Mary Watson sliep naast Elly Norbury, Mary Rose naast het nu lege bed van Edith Sha- row. HOOFDSTUK XIV Op dit ogenblik had Nicol zich nu al weken lang verheugd: dat hij, naast zijn Lil staande, haar het bin nenvaren van de baai van Rio zou la ten Zien. En de „Lady Julian" voer nogal met het mooiste jaargetijde bin nen. In de avondschemering werden de zeilen voor Rio omlaag gehaald. De diepblauwe granietrotsen stonden als gemetselde beeldhowwerken te gen de vlammende hemel. Op het goudglanzende water schenen miria- den van eilanden te schemeren in zachte tinten. Het schouwspel was zo bèlóverend, dat het leek alsof de aar de al haar schoonheden op die ene plek verenigd had. Langzaam gleed de ..Julian" op de smalle opening van de haven toe, die door twee reusachtige, kale rotsen werd ingeklemd. Het was een mooie, maar enigszins weemoedige avond. Tegen de bergen glinsterden de lich ten van de stad. Nicol kende Rio goed. Voor hem was het de mooiste stad van de wereld. Al die ontelbare mooie plekjes en zo rijk was, kon hij nu Lil niet laten zien. Er waren wonderbaarlijk mooie uitstapjes te maken, tegen de heuvels op, vanwaar je op dalen vol oranje bloesems kon kijken. Tegen de hellin gen van Rio lagen klooster en ker ken. maar er was ook menige stille albergo te vinden, waar je in een schaduwrijke tuin met een verrukke lijk uitzicht van de lang ontbeerde tafelgenoegens kon genieten. De morgen was misschien nog mooier dan de avond, maar niet min der weemoedig. De bergen die met wouden en bos jes bedekt waren, rezen terrassgewij- ze tegen de hemel op. Van alle hel lingen en vanuit alle dalen klonk het geklingel van de klokken van kerken en kapellen vredig en welluidend over de baai. Nicol stond voor aan de boeg vol overgave te kijken en te luisteren. Die grote man, sterk als een beer, had een heel diep gevoelsleven. Hoewel alles aan hem massief en zwaar was, voelde hij juist de uiterst zachte en tere dingen bijzonder sterk. (Wordt vervolgd) 7. Een beetje peinzend ging tante Patent de straat op. Ik moét iets voor die zuster Klivia doen, dacht ze. Dat arme mens is uit haar huis gezet.en er moei raad geschaft worden. Tot wie zal ik me wenden om haar te helpen? Maar daar zag zij op de hoek wethouder Wipjes staan en ze begreep dat hij de aangewezen figuur was om dakloze dames te helpen. „Dag wethouder Wipjes," zei tante Patent. „Wat toevallig dat ik u zie. Ik wou u iets vragen." „Mmmm," zei wethouder Wipjes. Hij had niet veel ,iaandacht voer tante Patent Zijn belangstelling ging uit naar een groot aanplakbiljet, waarop de naam van de beroemde cellist Arthur Kwijlebijl vermeld stond. „We krijgen Kwijlebijl in het Cultureel Cen trum," zei Wethouder Wipjes. „Hebt u dat gezien? IK heb het voor elkaar gekregen dat Arthur Kwijle bijl hier komt optreden." „O ja?" vroeg tante Pa tent. Wat knap van U! Maar ik wou u iets anders vragen.Kent u zuster Klivia?" „Nooit van ge hoord," bromde wethouder Wipjes. „Is dat iemand hier in de.Hij zweeg want een plotselinge wind vlaag ontrukte de papieren aan dc hand tan de aanplakker. Ettelijke daarvan woeien met de kleve rige kant tegen het gelaat van wethouder Wipjes, f'iiftn Mvi/w* STEEDS MEER BANKINSTELLINGEN in Amerika gaan tegenwoordig „de boer op" om klanten te werven, vooral de kleine spaarders. Zij plaatsen humoris tische advertenties in de dagbladen, betalen commerciële radio- en televisie programma's met sterren uit de show-business en laten op straat door sandwich mannen pamfletjes uitreiken, alles teneinde het grote publiek op te wekken, zijn spaarduitjes op de bank te brengen. In de luxueuze bankpaleizen zelf is ook veel veranderd. De plechtstatige sfeer die daar vroeger placht te heersen is goeddeels verleden tijd. De emploi/és aan de loketten hebben hun deftige gereserveerdheid afgelegd en Treden zelfs de kleinste spaarder tegemoet met een brede glimlach en groot vertoon van jovialiteit. Om de drempelvreesvan'het publiek te over winnen, organiseren de banken voorts als om strijd allerlei attracties als mode shows, lunchconcerten en zelfs schoonheidswedstrijden voor rashonden in hun gebouwencomplexen. Andere banken weer hebben showetalages ingericht of beloven de aspirant-inlegger allerlei cadeaus als hij een spaarrekening opent. DE NEW YORK SAVINGS BANK bij voorbeeld biedt nieuwe klanten de keus uit zes „introductie-geschenken" waaron der een elektrische wekker, een fluitke tel, een elektrische haardroger of een thermoskruik. De Manhattan Savings Bank offreert nieuwe rekeninghouders onder andere eei\ vulpen met verguld-zilveren dop of een leren hoedendoos. De Dime Savings Bank of Brooklyn adverteert met weggevertjes als een koffiepercolator, zes handdoeken in fraaie cadeauverpakking of een „echt-Schotse kruik", terwijl de First Federal Savings and Loan Associa tion, eveneens in New York, nieuwe conto houders verrast met allerlei zwaar-verzil- verde gebruiksvoorwerpen. EEN VAN DE meest vooruitstrevende banken de Manhattan Savings Bank organiseert zelfs regelmatig kieinkunst- programma's in haar enorme hal. Meest al is er elke week een nieuw program ma, maar soms vallen de artiesten zo in de smaak, dat men ze een maand pro longeert. In december was er een mini- atuur-ijsrevue door kunstrijdstertjes in korte rokjes; in januari en februari is er een lente- en'zomermode van diver se „huizen" getoond, geshowd door top- mannequins. Ook hondententoonstellingen en muziekuitvoeringen door combo's en populaire solisten worden van tijd tot tijd in dit bankgebouw gehouden. enig voorgaand jaar in de historie van deze bank. WAAROM MEN tot deze nieuwe politiek is overgegaan? Het schijnt dat vele ban ken in deze tijd van inflatoire tendensen, van hoge kosten en nog hogere belastin gen, niet zelden geconfronteerd worden met een acuut tekort aan liquide midde len om b.v. aan grote leningaanvragen te kunnen voldoen. Kan men een cre- dietnemer dan niet direct van dienst zijn, dan bestaat er alle kans dat deze naar een andere kredietinstelling gaat, met het resultaat dat de bank inkomsten derft en misschien een klant kwijtraakt. Om aan zulke tijdelijke tekorten aan baar geld te gemoet te komen, moesten de banken dus wel een beroep op de kleine spaarder doen en die wordt dus nu op alle mo gelijke manieren „over de drempel ge lokt". DANKZIJ de shows floreren onze za ken als nooit tevoren, zegt de directeur van de Manhattan Savings Bank. Hij wil niet onthullen hoe groot de omzetverho- ging precies bedraagt, maar de cijfers tonen aan dat de diposito's bij zijn bank in 1960 toen men met de nieu we „aanpak" begonnen is 28 miljoen dollar meer beliepen dan in het daaraan voorafgaande jaar. ,.En over de ontwik keling sindsdien hebben wij ons aller minst te beklagen," aldus deze bankdi recteur. De totale inleg in 1962 beliep bij na 380,5 miljoen dollar: meer dan in Deze Newyorkse Bank etaleert een van haar enorme safes: „Zo veilig is uw geld bij ons!'' In de hal van de Manhattan Savings Bank worden complete ijsshows opge voerd om klanten te lokken. Advertentie De Federal Savings Bank trekt de aandacht van de vrouw in de straat met een feestdis, vol glanzend tafel zilver: cadeaus waaruit de nieuwe rekeninghouder kiezen mag als hij of zij tenminste 25 dollar inlegt DJAKARTA (AP) De Indonesische minister van Godsdienstzaken heeft een belangrijk geschil met de Mohammedaan se gemeente bijgelegd door te verklaren dat het eten van ratten krachtens de godsdienstige wetten streng verboden is. De controverse is ontstaan doordat steeds meer Javanen rattevlees als een delicates se zouden gaan beschouwen en consumeren. Volgens sommige religieuze leiders was het eten van rattevlees toegestaan aan Mohammedanen, terwijl anderen dit voed sel ongeschikt achtten. Op een gegeven opgenblik werden regeringsfunctionarissen uitgenodigd, er getuige van te zijn hoe ratteschotels bereid werden en om de resultaten van deze kookkunst te proe ven. IN AMERIKAANSE bankkringen ver wacht men, dat de nieuwe koers vrijwel zeker tot verdere popularisering van het bankwezen zal leiden. De „bank van mor gen" zou dan gedreven kunnen worden vol gens hetzelfde systeem als nu de super markten, waarbij de klanten hun spaar geld via een automaat kunnen inleggen of opnemen en waar ook vele andere trans acties over elektronische machines met afstandsbediening zouden kunnen lopen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9