Parijs ontstemd over optreden van Bidault voor de BBC Ex-premier is onvindbaar voor Scotland Yard HET WEER KRO-voorstellen komen neer op vrijheidsbeknotting Frans tribunaal velt zes doodvonnissen Ton Lutz ziek Programma en reclame worden streng gescheiden gehouden TAST TOE 1 b63 m Driehonderd huizen voor gezinnen van Duitse militairen Bond Zonder Naam: Reuzentransport op weg naar Veisen TVN-VOORZITTER VAN WALSUM „Geen ethische en emotionele bezwaren tegen de heer Zwolsman hebben" De 100.000 op 1322 de gehele week éeë MORRIS 'éefore yoiiêuy! BUTTER In Bndel SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Vorst geweken Ambtenaren 5 dagen vrij met Kerstmis Het woord is aan In de krant van heden: SCHOUDER- CARBONADE 500 gram KENNEMERLAAN 43-45 Denk om woensdag Speciale gehaktdag 48e JAARGANG NUMMER 102 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELSE N-IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 5 MAART 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. HX^vanjleiAlije^ (Van onze correspondenten) LONDEN. De BBC-televisie heeft gisteravond een vraaggesprek uitgezon den met de Franse ex-premier Georges Bidault, dat de verontwaardiging gaande heeft gemaakt van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Men vreest dat het optreden in Londen van Bidault, die door Scotland Yard werd gezocht, zal leiden tot een diplomatieke ruzie. De BBC weigert te zeggen wanneer Bi dault in Londen is geweest, maar men vermoedt dat het vraaggesprek in de loop van januari is opgenomen. De Franse ambassade werd niet geraad pleegd. De BBC zegt niet te hebben ge weten dat Bidault het land illegaal was binnengekomen. Acht personen, onder wie een Franse dame, hebben gister avond telefonisch tegen de uitzending geprotesteerd. Een aantal Lagerhuisleden zal de mi nister van Binnenlandse Zaken Henry Brooke verzoeken een volledige verklaring af te leggen over de omstandigheden waar onder het vraaggesprek tot stand is ge komen. Drie dagen voor de uitzending ont kende Scotland Yard te weten of Bidault in Engeland was geweest. Enige maanden geleden ontving het Foreign Office uit Parijs een lijst met personen, onder wie Bidault, die werden gezocht wegens samen zweren tegen de veiligheid van de staat. Men neemt aan dat Frankrijk de uitzen ding zal beschouwen als een bewuste ver nedering. Er bestaat tussen Groot-Brittan- nië en Frankrijk een uitleveringsovereen komst, die evenwel een uitzondering maakt voor personen die worden gezocht wegens politieke vergrijpen. Bidault probeerde zich in het interview zo redelijk mogelijk voor te doen. Op duis tere wijze zei hij naar Engeland gekomen te zijn om „zekere mensen" te ontmoeten. Wie mocht hebben gedacht dat de B.B.C. dit interview lanceerde als een nieuwe an ti-De Gaulle-stunt, besefte al spoedig dat de toon van het hele vraaggesprek in te gendeel vóór De Gaulle en tegen Bidault was. De interviewer drong bij herhaling aan op een duidelijk antwoord omtrent Bi- daults houding inzake terreurmethoden. Deze hield zich op de vlakte door te zeggen dat hij niet kon instaan voor het geen wanhopige lieden zouden kunnen doen. „De Gaulle zag er twintig jaar ge leden niets verkeerds in", voegde Bidault eraan toe. „De strijd van de O.A.S. nu is' precies dezelfde als die van de natio nale verzetsbeweging toen", zo zei hij. „Is uw organisatie sterk?" „Zij be staat", antwoordde Bidault. De interviewer beschreef in een nabe schouwing Bidault als iemand die in het verleden leeft en hij zei te betwijfelen of hij veel steun krijgt. Het Franse volk er kent, zo vervolgde de BBC-medewerker, dat De Gaulle een autocraat is, maar het vergeet niet dat de generaal een einde heeft gemaakt aan de inwendige strijd en aan de oorlog in Algerije. Bidault, zo stel de hij verder, vermeed een garantie te In Budel zullen 300 woningen worden gebouwd voor gezinnen van Duitse mili tairen, die in verband met de uitwisse lingsovereenkomst tussen Nederland en Duitsland in Budel worden gelegerd. In de legerplaats Budel wordt een eenheid van de Bundeswehr ondergebracht, terwijl Ne derlandse eenheden in het Duitse Seedorf zullen worden gestationeerd. In Budel ko men acht flatgebouwen met drie woon lagen van zeven woningen en 132 eenge zinswoningen. Advertentie BARTaSS" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Droog weer met veranderlijke bewolking en voornamelijk in de kustgebieden plaatselijk mist. Zwakke tot matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. In de komende nacht vrijwel nergens vorst meer. Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. de weg te ruimen. In een protest van de Franse omroep werd gisteravond zelfs van de B.B.C. als een staatsomroep gewaagd om de stunt officieel de Britse regering in de schoenen te kunnen schuiven. Doch ook wanneer men wel in aanmerking neemt dat de B.B.C. een onafhankelijk or gaan is waarover de Britse regering dus geen rechtstreekse zeggenschap heeft, kan men van oordeel zijn dat het initiatief van de B.B.C. van weinig tact en goede smaak getuigt. Want tenslotte heeft deze oud-premier de hoogste aansprakelijkheid aanvaard over een terroristen-organisatie die bewezen heeft in Frankrijk voor geen enkele moord of andere misdaad meer terug te deinzen. v .-s Ex-premier Georges Bidault leider van de anti-Gaullistische nationale verzetsraad verscheen maandagavond op het televisiescherm van de BBC. Deze foto werd van het televisie- scherm gemaakt. (Telefoto) geven dat hij geen terreur zou toepassen. Indien er een regering zou komen onder Bidault zou dit politieke chaos betekenen. Bidault is een eenzame oude man. Hoe liberaal hij in theorie ook moge zijn, een Bidault-regime zou in feite op fascisten steunen. De BBC, die de televisieuitzending voor de radio had aangekondigd, zei dat de verblijfplaats van Bidault geheim is en dat hij zou worden gearresteerd indien dit geheim zou worden prijsgegeven. PARIJS Omzichtig gezegd kan de Franse regering weinig waardering op brengen voor de sensationele stunt van de B.B.C. In Parijs vraagt men zich af of de Britse regering uit het jongste O.A.S.- proces dan nog niet heeft geleerd dat de ze zogeheten politieke organisatie geen an der doel nastreeft dan De Gaulle, toch nog altijd een bevriend staatshoofd, uit Alle rijks- en gemeenteambtenaren zul len met Kerstmis van dit jaar vijf dagen vrij krijgen, van woensdag 25 december af tot en met zondag 29 december. Alle overheidsdiensten zullen op vrijdag 27 de cember gesloten zijn. Deze verplichte vrije dag wordt niet afgetrokken van de va kantie van de ambtenaren. De Bond zonder Naam en de K.R.O. zijn niet uit hun moeilijkheden geraakt. Zoals wij reeds hebben bericht acht de K.R.O. het wekelijks praatje van pater Ch. Knibbeler, Het Lichtbaken, in zijn huidige vorm niet meer passend in de zich snel wijzigende omroepstructuur van deze omroep. De Bond zonder Naam heeft daar na enige tijd begrip voor ge toond en uiteindelijk een compromisvoor stel gedaan: Het Lichtbaken te handhaven maar de duur ervan tot 5 minuten te be perken. De K.R.O. acht dit voorstel niet discutabel. Inmiddels worden van weerskanten be richten uitgegeven over de gang van za ken. De K.R.O. deelt mee dat de B.Z.N. een opvolger van pater Knibbeler als ra diospreker heeft voorgesteld die door de K.R.O. echter als radiospreker onvoldoen de werd geacht. De KRO stelde toen twee priesters voor, en deed daarbij de suggestie dat een hunner, samen met pa ter Knibbeler, het werk van de Bond zou behartigen. De B.Z.N. weigerde dit. De B.Z.N. stelde toen voor Het Lichtbaken in duur te halveren. De K.R.O. heeft daar op de B.Z.N. enige maanden de tijd ge geven, om alsnog met nieuwe kandidaten voor Het Lichtbaken te komen. Pater Knibbeler kon in die tijd Het Lichtbaken als vanouds blijven verzorgen. De B.Z.N. is aldus de K.R.O. hier niet op in gegaan. Pater Knibbeler deelt ons mee dat hij aanvankelijk, in augustus 1962, heeft ge poogd de K.R.O. af te brengen van het voornemen, Het Lichtbaken te wijzigen. Toen dat niet lukte heeft pater Knibbeler een zo goed mogelijke oplossing gezocht voor deze, voor de Bond, zo onaantrek kelijke situatie. De nieuwe spreker die de Bond voor Het Lichtbaken voorstelde was een kandidaat die met liefde en ijver de belangen van de Bond zou behartigen en van wie een goede samenwerking met pa ter Knibbeler vaststond. Deze kandidaat was reeds, in een ander kader, enkele ma len door de K.R.O. als radiospreker uit genodigd. De Bond, aldus pater Knibbe- (Van onze correspondent) PARIJS Het militaire gerechtshof dat de aanslag behandelt die vorig jaar in Pe tit Clamart, onder de rook van Parijs, door een groep O.A.S.-ers werd gepleegd op president De Gaulle, heeft gisteravond laat zes doodvonnissen geveld. Van de uitspraak is geen beroep mogelijk. De Gauile heeft het recht van gratie. Drie ter dood veroordeelden werden bij verstek ge vonnist, zij zijn voortvluchtig. Een van hen is de beruchte Georges Wattin („de kreupele"), die ook de hand had in de jongste aanslag op de Franse president. De aanwezige ter dood veroordeelden zijn kolonel Bastien Thiry, luitenant Bou- grenet de 'i'ocnaye en de plaatsvervangend leider van de groep, Prevost. Tegen de eerste twee was de doodstraf geëist, te gen Prevost levenslang. Hij heeft in het proces de meest sympathieke, althans de minst onsympathieke indruk gemaakt, en had gevraagd om de zwaarste straf. Voor de overige beklaagden varieerden de straffen van drie jaar tot levenslang. Samenvattend kan men zeggen, dat de vijf militaire rechters de opzet die bij de aanslagpoging voorzat zwaarder hebben laten wegen dan de concrete daad, waar bij tenslotte nauwelijks een druppel bloed is gevloeid. Of De Gaulle van zijn gratie- recht gebruik zal maken, is moeilijk te voorzien. Generaal Jouhaud redde hij in dertijd het leven, maar de vonnissen van twee lagere O.A.S.-ers liet hij voltrekken. Onlangs moet De Gaulle echter tegen be zoekers hebben gezegd, dat hij geen Bour- guiba was een duidelijke toespeling op het feit, dat de Tunesische president de complotteurs tegen zijn leven onlangs zon der dralen liet fusilleren. In doodse stilte werden de vonnissen gisteravond staande aangehoord door be klaagden, advocaten, journalisten en pu bliek, dat voor zeker 80°/o bestond uit aan hangers van wijlen Frans Algerije. Na de uitspraak brak in de raamloze, kelderach tige ruimte van het fort van Vincennes, waar het proces is gevoerd, een kortston dig tumult uit. De beide tenoren van de verdediging, Dupuis en Tixier-Vignancour, zijn gisteren nog de hele dag aan het woord geweest. Veel nieuws konden zij echter niet meer te berde brengen. Ruim vier uur lang be speelde Tixier-Vignancour, in wie het Fran se theater een groot tragediespeler heeft verloren, alle registers van zijn formida bel oratorisch talent. Het ging van mach tige crescendi via fluisterende pianissi mo's. De rechters, die tegenover dit „monstre sacre" bijna als bange, weerlo ze muisjes steun bij elkaar leken te zoe ken, bespaarde hij geen sarcastische hate lijkheid en geen striemend cynisme. Soms ook, maar met veel minder over tuiging, trachtte hij hen te vleien en ver murwen met zijn ontboezemingen in mez- zo-vocce. „Deze mannen", zo zei hij, „on derscheiden zwart en wit. Als officier heb ben zij hun erewoord jegens de Algerijnen die Frankrijk trouw wilden blijven, nooit kunnen verraden. In dit licht zult gij hun daden moeten beschouwenTixier- Vignancour heeft de rechters echter niet kunnen overtuigen. Ier, was dan ook verrast te moeten horen dat zijn kandidaat ongeschikt werd be vonden. Van de twee door de K.R.O. voor gestelde kandidaten weigerde één Het Lichtbaken te verzorgen, de ander werd om organisatorische redenen door de Bond afgewezen. Pater Knibbeler heeft er geen enkele bezwaar tegen als de K.R.O. Het Licht baken onder eigen beheer neemt, maar dan moet ook duidelijk zijn dat de B.Z.N. er niets meer mee te maken heeft. Zo lang de K.R.O er prijs op stelt de band met de Bond in het Lichtbaken te hand haven, moet deze omroep geen pogingen doen de onafhankelijkheid van de B.Z.N. te beïnvloeden, door eigen kandidaten een werkzaam aandeel in het werk van de Bond te laten hebben, zeker niet op organisatorisch gebied. Het voltallige be stuur van de Bond zonder Naam weigert aan vrijheidsbeknottende voorwaarden te voldoen om Het Lichtbaken te behouden. Een reusachtige graafmachine, geplaatst op een grote oplegger, werd vandaag met passen en meten van de Schalkwijkerweg in Haarlem via de Buitenrustbrug, de Baan, de Wagenweg, de Schouwtjeslaan, de Pijlslaan, de Lorentzkade en de Vlaam- seweg in de richting Bloemendaal en ver der naar Velsen vervoerd. Hier zal het gevaarte worden ingescheept naar Fixueira da Foz in Portugal. De graafmachine is bij de N.V. L. van der Valk aan de Schalkwijkerweg in Haarlem in reparatie geweest. Het gevaar te is destijds per schip aangevoerd. De langdurige winter heeft een terugtocht per water voorlopig echter onmogelijk gemaakt. Derhalve had het transport van daag over land plaats. Omdat het voertuig niet aan de normale eisen voldoet werd het begeleid door leden van de Haarlemse politie. Het kostte grote moeite om het gevaarte op weg te krijgen. Toch is het gelukt de last te ver voeren. De totale lengte van het transport bedraagt ruim 23 meter, de breedte 4 me ter en de hoogte bijna 5 meter. De gemid delde snelheid van het transport bedroeg ongeveer 6 km per uur. Ossip-Lourié: Een mens weet nooit waartoe hij in staat is; een kleinigheid, geheel onvoor ziene omstandigheden kunnen zijn wijze van zien en begrijpen volkomen ver anderen. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws5 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Horen en Zien 7 Kunst 7 Topsij 8 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's De acteur Ton Lutz is gisteravond, evei voor hij zou optreden in „De dans van de reiger" van Huga Claus, in de Amsterdam se Stadsschouwburg ernstig onwel gewor den. Hij leed al enige dagen aan een griep infectie, die nu echter acuut zou zijn ge worden. Vanmiddag zal zijn arts hem on derzoeken. Dan pas zal beslist worden of de overige voorstellingen van „De danf van de reiger", ook die te Haarlem of donderdag 7 maart, zullen kunnen door gaan. Wij zullen hierover morgen nadere berichten publiceren. Met de grootst mogelijke klem heeft Stichtii de voorzitter van de Stichting Televisie Nederland (T.V.N.), Rotterdams burge meester mr. G. van Walsum, gistermid dag tijdens een persconferentie in Den Haag betoogd dat de stichting T.V.N. die een concessie heeft gevraagd om reclametelevisie te mogen verzorgen op het tweede net volstrekt onafhanke lijk is van de vorige maand gelijktijdig opgerichte n.v. Maatschappij voor Tele visiereclame T.E.R. De stichting T.V.N. en de N.V. T.E.R. zijn statutair volstrekt gescheiden; de T.E.R.-directie, commissarissen en bezit ters van aandelen op naam mogen geen deel uitmaken van het bestuur of enig li chaam van de stichting en omgekeerd geldt hetzelfde De adverteerders zullen De waarnemend gouverneur van Suri name, de heer A. Currie, is voor een kort bezoek aan Nederland op Schiphol gearriveerd. Op geruchten volgens welke de heer Curie tijdens dit be zoek officieel benoemd zou worden tot gouverneur van Suriname, wilde hij, noch de vice-minister-president, drs. Korthals, die ter begroeting aanwezig was, ingaan. Minister Korthals verklaarde dat de regering de heer Currie heeft uitgenodigd voor het voeren van de gebruikelijke jaarlijkse besprekingen. geen enkele invloed kunnen oefenen op de programma's. Wel is het de bedoeling dat in de toekomst, als de concessie verkregen wordt, een overeenkomst gesloten zal wor den met de T.E.R., .waarbij de stichting T.V.N. zendtijd beschikbaar zal stellen voor reclameboodschappen (ondubbelzin nig kenbaar en afgescheiden van de pro gramma's), uit de inkomsten waarvan de programma's van de T.V.N. bekostigd zul len worden. Maar deze overeenkomst bestaat nog niet en theoretisch is het mogelijk dat de stichting T.V.N. een dergelijke overeen komst aangaat met een andere reclame onderneming dan de T.E.R. Wat contract vrijheid betreft verkeert de stichting T.V.- N. momenteel in dezelfde positie als de N.T.S., als dit lichaam zich inkomsten uit reclametelevisie zou wensen te verwerven, aldus mr. Van Walsum. Evenzo gaat het de stichting T.V.N. in opzet niet in de eerste plaats om de reclame-t.v., doch om het kunnen verzorgen van een tweede on afhankelijk programma naast dat van de omroepen. Mr. Van Walsum gaf duidelijk te verstaan dat, wat het stichtingsbestuur betreft, de reclame slechts middel is en geen doel. Mr. Van Walsum stelde zich dan ook zonder voorbehoud achter de 57 Ne derlanders, die dezer dagen in een adres aan de regering hebben gevraagd om een programmaraad voor een zelfstandig pro gramma op het tweede net. Met grote nadruk verklaarde de heer Van Walsum zich voorstander van een bundeling van krachten van alle voorstan ders van reclametelevisie, zowel sociaal- cultureel in de stichting T.V.N., als finan- cieeleconomisch in de T.E.R. In dit ver band zei mr. Van Walsum het te betreu ren dat de besprekingen met de O.T.E.M. vooralsnog niet tot resultaat hebben ge leid. „Wij zouden samenwerking met de O T.E.M. ten zeerste toejuichen", aldus de heer Van Walsum, die later verklaar de dat hetzelfde geldt voor de groep van 47 dagbladen. Ingaande op kritiek, die in brede krin gen is geuit over het feit dat de heer R. Zwolsman tot de initiatiefnemers van de T.E.R. behoort en op de geuite ver onderstelling dat de heer Zwolsman hier mee ook in de wereld van de reclamete levisie „een greep naar de macht" zou doen, antwoordde mr. Van Walsum dat afgezien van het feit dat de n.v. T.E.R. geen enkele invloed kan uitoefenen op de programma's de positie van de heer Zwolsman in de T.E.R. „zeer bescheiden" is en dat het volstrekt uitgesloten is dat hij of een andere groepering in deze n.v. een overheersende machtspositie zou kun nen innemen. „En de feitelijke machtsverhoudingen zijn beslissend niet de ethische of emo tionele bezwaren tegen deelneming van de Landbank," aldus mr. Van Walsum, die tevoren had blijk gegeven deze bezwaren persoonlijk niet te delen. Mr. van Walsum ging tijdens deze pers conferentie ook uitvoerig in op de brief, die hij ontvangen heeft van het bestuur van de Partij van de Arbeid en waarin nadat de T.V.N.-T.E.R. voor de P.v.d.A. „onaanvaardbaar" verklaard wordt o.m. te lezen staat: „algemeen werd blijk gegeven in het partijbestuur van verba zing en teleurstelling dat u zonder enig overleg met het partijbestuur in deze zo gevoelige zaak het voorzitterschap van de stichting T.V.N. op u genomen hebt;" De heer van Walsum was over dit wat hij noemde weinig genuanceerde stand punt duidelijk teleurgesteld. „Al sinds de bevrijding heb ik nooit een geheim ge maakt van mijn zienswijze dat invoering van reclame de enige mogelijkheid was om te komen tot een onafhankelijk twee de programma (toen nog alleen radio) en ik heb mijn toetreding tot de stiching T.V.N. dan ook gezien als de consequentie van dit standpunt, dat gedurende al deze jaren voor de Partij van de Arbeid geen aanleiding was zich van mij te distantië ren. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de honderdduizend gevallen op nummer 1322. De series zijn verkocht in Amsterdam (serie A), Rotterdam (serie B en F), Den Haag (serie C), Almelo (serie D), en Nij megen (serie E). Advertentie t

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1