Amsterdamse gezinnen uit krotten naar hotels EL PONCHO Ontruiming boerderij leidt tot een grootscheepse nozemrel HET WEER knackebröd Erhards kansen om Adenauer op te volgen worden kleiner Arnhemmer gered dankzij op T.V. gedemonstreerde mond-op-mond-methode Een bosje mimosa op Stalins graf Twee politiemannen gewond bij gevechten in Hollatidscheveld Churchill wordt ereburger der Verenigde Staten Kunstmatige stem Geen foutloze kolom in toto „De Dans van de Reiger" gaat niet door C.H.U. wil geen binding aan gedetailleerd regeringsprogram Anderlecht-Dundee vanavond op de t.v. sfee'MORRlS "iefore you êuyf GORDIJNSTOFFEN aan 2 kanten even mooi FALCON REGENJASSEN Mesthoop Pak slaag Nu Hartman Zacht en veel wind Het woord is aan In de krant van heden: Een modern begrip voor lekker eten C.D.U. laat Von Brentano een kandidaat zoeken Koekoek spreekt a»*! Tachtig woningen in de Borgerstraat en de Polanusstraat te Amsterdam verkeren in een zo bouwvallige staat dat ze zo snel mogelijk moeten worden ontruimd. Als er geen woonruimte beschikbaar is zullen B. en W. van Amsterdam de bedreigde gezinnen in hotels onderbrengen. Het col lege zal dit in de toekomst nog wel meer moeten doen als de Bijlmermeer niet aan de hoofdstad wordt toegevoegd. Dit heeft wethouder mr. Th. Elsenburg van volkshuisvesting medegedeeld bij de overhandiging van een nieuw Bijlmermeer memorandum aan de pers. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft in dit memorandum het parlement nogmaals begrip gevraagd voor het stand punt dat het betrokken poldergebied aan de hoofdstad zou moeten worden toegewe- zen. B. en W. van Amsterdam zeggen te be treuren dat zij .op geen enkele wijze zijn gekend in het nieuwe voorstel van de mi nister om de mogelijkheid te openen dat de kroon aan de betrokken gemeenten (Am sterdam en Bijlmermeer) een gemeenschap pelijke regeling oplegt. „Het komt ons voor dat de ondeugdelijkheid van het voor gestelde novum bij nadere ontleding daar van duidelijk aan het licht zou zijn ge treden", aldus het memorandum. Amsterdam vraagt toevoeging van de Bijlmermeer, omdat het de oplegging van een gemeenschappelijke regeling evenzeer Aan de boerderij van boer Hartman had men een bord met de tekst „Oost Berlijn" gehangen. Een bejaarde inwoner van Arnhem, die vanmorgen in de Rijn was gevallen en dreigde te verdrinken, heeft zijn leven te danken aan de veertigjarige J. van Wa- gensveld, magazijnbediende bij de Arn hemse Scheepsbouw Maatschappij, èh aan een televisiedemonstratie van gisteravond. De heer Van Wagensveld slaagde er in de oude man via een roeibootje op het droge te trekken en met behulp van kunst matige ademhaling tot het leven terug te roepen. De heer Van Wagensveld is geen E.H.B.O.'er, maar hij had gisteravond op de televisie een demonstratie gezien van de nieuwste methode van kunstmatige beademing, namelijk de mond-op-mond- methode. Zijn prille kennis heeft hij daags daarna al met succes in praktijk kunnen brengen! MOSKOU Gisteren was het tien jaar geleden dat Stalin stierf. Er was niet één Russische krant die er aandacht aan be steedde. Op het graf van de verguisde leider vond men echter een bosje mimo sa, dat iemand steels over de muur rond de begraafplaats bij het Kremlin moet hebben geworpen. Ook op het graf van Stalins tweede vrouw, die in 1932 onder geheimzinnige omstandigheden overleed, werd esn tak gele mimosa gevonden, mogelijk afkom stig uit Georgië, waar Stalin vandaan kwam. De kranten herdachten wel het overlij den, tien jaar geleden, van de componist Prokof jev. Journalisten spraken met een tiental Rus sen die in de rij stonden voor Lenins mau soleum. Geen hunner was zich ervan be wust dat het Stalins tiende sterfdag was. Een oudere vrouw werd de vraag gesteld, wat zij nu van Stalin dacht na de destali- nisatiecampagne van de laatste jaren. Zij antwoordde: „Ik kan niets slechts over hem vertellen. Ik weet niet wat ik gelo ven moet dat wal er vroeger over Sta lin is gezegd, of hetgeen er nu over hem wordt verteld". In Albanië is het overlijden van Stalin overal herdacht. De kranten brachten lo vende artikelen en foto's. In het hele land waren de Stalin-standbeelden met bloe men versierd. (Reuter/AP). Advertentie Advertentie BArTSST HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 723596 De hooglopende kwestie van de vrije boeren te Hollandscheveld is gisteravond uitgelopen op een nozemrel. Opdringen- ce jongelui, die zich hij de boerderij van hoer Ben Nijmeijer aan de 31ste wijk ïadden verzameld, kantelden een mor rilofoonauto van de Hoogeveense ge meentepolitie in een sloot. Dit deed voor de 's middags al met sneeuwballen en stenen belaagde politie de maat pver open. Waarschuwingsschoten en traan- 'asbommen kwamen eraan te pas om iet opdringende publiek uiteen te drijven. Bij de schermutselingen werden twee politiemannen gewond. De agent G. van der Veen van de Hoogeveense gemeente politie werd door inwoners van Holland scheveld omsingeld en met een dakpan aan zijn gezicht toegetakeld. Wachtmees ter K. van Veen werd geraakt door een steen die in het duister naar hem was geworpen. Hij liep een kaakfractuur op. Beide mannen zijn opgenomen in het zie kenhuis van Hoogeveen. Tijdens de charges zijn ook enkele jeug dige inwoners van Hollandscheveld ge wond geraakt. Zij zochten echter een vei lig heenkomen waardoor niet bekend is geworden hoeveel gewonden onder de op roerige jongeren zijn gevallen. op sensatie beluste jongelui uit Holland scheveld en omgeving. In Assen heeft gisteravond spoedover leg plaatsgehad tussen de commissaris van de koningin in Drente, mr. J. Cra mer, de burgemeester van Hoogeveen, drs. J. A. Bakker, en de kapitein der rijkspolitie te Assen, de heer G. J". Féijl- brief. Men heeft zich beraden over de toestand,, vooral omdat vanmorgen ook de boerderij van de heer K. Hartman in Hollandscheveld zou moeten worden ont ruimd. Later werd besloten versterkingen van de rijkspolitie te Emmen te laten aan rukken. Ook is h dp ingeroepen van de rijkspolitie te Leeuwarden. De boerderij van de heer Nijmeijer is nu geheel ontruimd en verzegeld. Ongeveer vijftig nozems hebben van de politie nog een pak slaag gehad toen zij de wegafzettingen per fiets of bromfiets wilden passeren. Vijftien fietsen en brom fietsen werden door de vluchtende oproer kraaiers achtergelaten. Eerst tegen mid dernacht keerde de rust in Hollandsche veld terug. De politiemannen werden toen teruggetrokken. 's Middags waren er ook al relletjes voorgekomen. De politie maakte toen reeds gebruik van traangasbommen die echter in vele gevallen werden terugge worpen. Ook de auto van de hurgemeestei van Hoogeveen, drs. J. A. Bakker werd met stenen bekogeld. Bij de relletjes zouden geen „vrije boe ren" betrokken zijn geweest. De relletjes zouden voornamelijk zijn ontketend door Men heeft nog steeds geen oplossing gevonden voor het vee. De dieren staan nu in een weiland tot een oplossing is gevonden. Boer Nijmeijer heeft hierte gen inmiddels bij de dierenbescherming protest aangetekend. De ontruiming is overigens zonder inci denten verlopen, hoewel boer Nijmeijer er op stond zijn mesthoop als roerend goed mee te nemen. Dit was een probleem voor deurwaarder Bodde. Een vertegenwoordiger van het land bouwschap besliste later dat de mesthoop kon blijven liggen omdat artikel 563 van het burgerlijk wetboek zegt dat een mest hoop door zijn bestemming een onroerend goed is. Een handjevol mensen zag vanmorgen aan de Lange Dijk in Hollandscheveld de Verwachting tot morgenavond: Droog weer met veranderlijke bewolking. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Aanhoudend zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. WASHINGTON (AP) Een wetsont werp waarbij president Kennedy gemach tigd zal worden om Sir Winston Churchill uit te roepen tot Amerikaans ereburger, is unaniem goedgekeurd door de juridi sche commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. De 88-jarige Britse oud-premier zal, indien het ontwerp als wet aanvaard wordt, de eerste buiten lander zijn aan wie deze eer te beurt valt. Amerikaanse congres-leden hebben se dert 1958 geprobeerd Churchill te eren met het Amerikaanse staatsburgerschap maar hij heeft het toen geweigerd, ver moedelijk wegens de gespannen betrekkin gen over de Brits-Franse invasie van de Suez-kanaalzone. De Britse ambassade, die van Ameri kaanse zijde verzocht werd om de huidi ge mening van Churchill te polsen heeft geantwoord dat Churchill van mening was dat „de toestand sedert 1958 radicaal ver anderd is". Hij laat het Congres weten dat hij diep door de eer „getroffen zou zijn", aldus de Britse ambassade. Leden van de rijkspolitie, bewapend met karabijnen, staan op wacht bij de boerderij van boer Bertus Nijmeijer, die als eerste werd uitgezet. mobiele eenheden van de rijkspolitie uit Leeuwarden en Heerenveen en vier be reden politiemannen uii Hoogeveen, een omtrekkende beweging uitvoeren die zich uiteindelijk concentreerde op de boerderij van Klaas Hartman. Deurwaarder H. Bodde met. zijn twee getuigen ging voorop om in de woonkamer van de boerderij hel ontruimingsbevel te tonen. Onmiddellijk daarna begon de ont ruiming, onder het oog van leden van de bond van vrije boeren en ondanks de bor den met „Oost-Berlijn", „Weg met het landbouwschap" en „Aan wat hier ten uit- voer wordt gebracht wordt zelfs achter het ijzeren gordijn niet gedacht Het gezin Hartman bestaat uit man. vrouw en vier kinderen. Het is nog niet bekend of zij al een ander onderdak heb ben gevonden. De bevolking begon te joelen en agentén en paarden met ijs te bekogelen. Met de blanke sabel, gummilatten en karabijn- kolven verspreidde de politie de rumoerige massa daarna over de weilanden. Onder het wakend oog van de burge- meester van Hoogeveen, drs. J. A. Bakker, begon men vervolgens met het leeghalen van de boerderij. De inboedel werd langs de openbare weg, die ter plaatse een me ter breed is, opgestapeld. Nadat boer Hart man en zijn vier kinderen het huis hadden verlaten weigerde mevrouw Hartman, die een zenuwaanval had gekregen, te vertrek ken. Een dokter zal nu moeten beslissen of j de vrouw mag worden vervoerd. praktisch onuitvoerbaar als uit democra tisch oogpunt verwerpelijk acht. „Gemeen schappelijke regelingen eisen gemeenschap pelijke belangen. Wanneer de uitvoering van de Zuid-Oost-lob voor de ene partner een levenskwestie is en voor de andere voor haar bewoners niet noodzakelijk is, dan ontbreekt een reële basis." Te weinig ruimte In zijn nota heeft de minister u. twij fel gertokken of de opheffing van de wo ningnood in Amsterdam alleen mogelijk is indien de hoofdstad op korte termijn zelf de Bijlmermeer volbouwt. Het Amsterdamse gemeentebestuur zegt thans opnieuw dat er in de komende twin tig jaar binnen de Amsterdamse agglome ratie onvoldoende ruimte zal zijn om de natuurlijke groei van de bevolking op te vangen. Uitvoerig wordt uiteengezet dat tot 1 januari 1967 op Amsterdams grond gebied geen ruimte meer zal zijn voor volkswoningen en dat dus op dat tijdstip de bouw in de Bijlmermeer moet zijn be gonnen. Over de krotopruiming wordt op gemerkt dat het tempo van de sanering afhankelijk is van het tempo van nieuw bouw en niet omgekeerd. Het aantal ge sloopte krotten bedraagt in Amsterdam de laaide jaren twaalfhonderd per jaar. Ge let op de mensonterende toestanden in vele Amsterdamse buurten acht het ge meentebestuur het nodig en mogelijk dat aantal in enkele jaren tot vijfentwintig honderd per jaar op te voeren. Dit kan echter alleen als in 1967 2750 woningen in de Bijlmermeer in uitvoering zijn. Een woordvoerder van de gemeente zei ons: „De minister had 22 kolommen nodig voor zijn argumenten in de nota van wij zigingen. Als wij de tekst op de voet had den gevolgd en behandeld, zouden wij ze jjer 44 kolommen nodig hebben gehad Wij hebben ons daarom tot de hoofdzaken be perkt". Freya Stark: Manieren zijn zoals het cijfer in de wiskunde: op zichzelf beschouwd mo gen zij niet veel zijn, maar zij kunnen heel wat toevoegen aan de waarde van al het andere. Weerrapporten E Agenda, van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag2 Op de Praatstoel 2 Buitenlands nieuws 3, 4 Knipselkrant Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 7 Topsy In de Vishal en op zee Kunst Horen en Zien 9 Feuilleton tl Economisch nieuws13 Beurs t3 Scheepsberichten 13 S port 15 Luidsprekers Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Advertentie Volgens een bericht van het Russi sche persbureau Tass is het een Rus sische chirurg, Ivan Koerilin, gelukt om het een deel van het kraakbeende- renstelsel in het strottehoofd van een mens te vervangen door enkele schij ven van een poreus soort plastic dat ,porolon" genoemd wordt. Hierdoor heeft de patiënt, Ivan Lof- govskoi, na 16 jaar zijn spraakvermo gen teruggekregen. L ofgovskoi liep door een val in zijn jongensjaren let sel op aan zijn hals. Hierdoor moesten de verbrijzelde kraakbeenderen van zijn strottenhoofd verwijderd worden. Ondanks zijn handicap heeft Lof- govski zijn schoolopleiding en daarna enkele boekhoudcursussen voltooid. Hij is na de geslaagde operatie, in Kiev, teruggekeerd naar zijn geboorte dorp Sagoenokwa in de Oekraine, al dus Tass. (A.P.) i prijs per pak f 0.85 (bruin of wit) De heer Koekoek uit Bennekom. voor zitter van de boerenpartij, heeft in Gronin gen voor de jongerenorganisatie voor vrij heid en democratie, afdeling Noord-Gro- ningen, verklaard, dat men geen acties zal ondernemen. „Dat doet het Landbouwschap wel. Wij hopen dat het „schap" voor de verkiezingen in mei nog meer van derge lijke acties als thans in Hollandscheveld onderneemt Het is prima propaganda, de mooiste, die we ons kunnen indenken. Al verliezen we het, we winnen toch". De heer Koekoek meent een paar zetels te kunnen veroveren bij de komende verkie zingen. P -KV •X». -v.. Mi -> (Van onze correspondent) BONN De christen-democratische frac- tie heeft gisteren haar voorzitter Von Bren tano opdracht gegeven met leidende figu ren uit de CDU tè beraadslagen over de opvolging van bondskanselier Adenauer. Von Brentano mag zelf uitkiezen bjj wie hij te rade wil gaan, maar wel moet hij binnen enige weken een voorstel tot be noeming tot een offciële kandidaat doen. Deze opdracht werd Von Brentano met alge- j mene stemmen verstrekt. Ook Adenauer en vice-kanselier Erhard waren daarbij aan- wezig. Zij voerden allebei het woord op de frac- i tievérgadering om hun onenigheid van de laatste dagen toe te lichten. Erhard legde er nog eens de nadruk op dat Adenauers verwijten over een eigengereide Europa- politiek van de vice-kanselier volkomen j ongegrond waren. Erhard liet blijken dat hij aanneemt dat de, als Fransgezind be kendstaande, staatssecretaris van Buiten landse Zaken Carstens de bondskanselier de indruk heeft gegeven dat de vice-kan selier zich sterker voor Britse toetreding tot de E.E.G. was dan de kanselier lief kon zijn. In tegenstelling tot beweringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken tegenover de bondskanselier zijn minister Schroder en ik het volmaakt eens over onze houding in de Europa-politiek, aldus I Erhard. Of Erhard de kanselierskandidaat zal zijn, die Von Brentano aan de CDU gaat voorstellen, wordt steeds sterker betwijfeld Wel staat vast dat Von Brentano zelf voorstander is van een overgangskanse- lierschap van Erhard en ook de Beierse Christelijk Sociale Unie sprak zich nog gis- De sporttoto van afgelopen zondag heeft de deelnemers veel moeilijkheden opge- leverd. Niemand vulde een foutloze kolom in, waardoor het beschikbare bedrag voor de eerste prijs 84.003) werd gevoegd bij dat voor de tweede prijs 56.002). De tweede prijs bedroeg dus f 140.005, ofwel het gehele aan prijzen beschikbare bedrag. De bruto inleg was f 424 259. Vandaag om 12 uur hadden zich 22 deelnemers gemeld met 12 goede uitslagen. Zij delen de twee- I de prijs en ontvangen elk netto f 5.409,40 teren voor Erhard uit. Maar aan de andere kant staat vast dat Von Brentano vindt dat de opvolgingskwestie in overeenstemming met Adenauer moet worden geregeld. En dat betekent, gezien de antipathie van de bondskanselier voor zijn plaatsvervanger, dat de kanselierstroon'aan Erhards neus voorbij zal gaan. De ziekte van Ton Lutz heeft ertoe ge leid dat de voorstelling van „De Dans van de Reiger" van Hugo Claus, morgen in de Haarlemse Stadsschouwburg, niet kan doorgaan. In plaats van deze voorstelling zal de Nederlandse Comedie nu „Wat u maar wilt" (Driekoningenavond) van Shakespeare in Haarlem ten tonele bren gen. De voorzitter van de Chr. Historische Unie, mr. H. K. J. Beernink. heeft ver klaard dat de C.H.U. niet zal meedoen aan een volgend kabinet indien zij zou worden genoopt zich te binden aan een gedetailleerd programma. In kringen van de K.V.P. en van de P.v.d.A. bestaat wel de neiging tot binding aan een bepaald programma. De C.H.U. zal een bindend programma niet ondertekenen. Van half acht tot kwart over negen zal de NTS vanavond vanuit het Heyselstadion ih Brussel een rechtstreekse reportage uit zenden van de kwartfinale in het toernooi om de Europa Cup tussen Anderlecht en Dundee. Het commentaar bij deze uitzen ding wordt verzorgd door Jean Smits. Tengevolge van de uitzending van de voetbalwedstrijd is het door de AVRO te verzorgen televisieprogramma enigszins gewijzigd 48e JAARGANG NUMMER 103 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peerehoom en Mr. H. C. van der M.ie WOENSDAG 6 MAAi-RT l^o: Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 oent, per kwartaal 8.-, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 12928S. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1